» »

Previsoka izobrazba...

Previsoka izobrazba...

mihec0 ::

Že nekaj časa se trudim da bi dobil zaposlitev. Star sem 27 let in priznam da v puberteti sem delal ker nekaj neumnosti. Zato sem naredil 3 letno poklicno šolo. Kasneje sem tudi našel delo v moji branži. Ker pa sem mislil da danes z 3 letno poklicno šolo nisi nič, sem se dalje izobraževal in naredil splošno maturo. Pred 2 letoma pa sem končal tudi izobraževanje za 6 stopnjo.

Tako da imam zdaj uradni naziv inženir informatike saj sem vedno imel še najraje računalnike in vse kar je povezano z tem. Problem pa nastane kjer nikjer ne morem službe dobit. :( Vsi iščejo neke izkušnje katerih pa seveda v tem nimam. Saj recimo nikoli nisem imel statusa študenta tako da delo preko ŠS ni prišlo v poštev. Podjetje kjer sem prej delal je propadlo ravno ko sem končal moje izobraževanje.

Iščem vsepovsod da bi lahko delal to kar sem že toliko let, a vsak morebiten delodajalec se me "ustraši" ker imam preveliko izobrazbo. Seveda to ne moreš skrivat. Sicer mi ni najbolj jasno zakaj je moja prevelika izobrazba sploh lahko problem. Mi zna kakšen delodajalec to razložit?

Res nevem kaj naj naredim. Že 2 leti sem brezposeln in enostavno nevem kako dalje. Če bi to prej vedel, nikoli nebi šel se izobraževat. Da ne omenim da je to bilo vse samoplačniško in da sem porabil ogromno denarja :(

Kakšen nasvet mogoče?

RockyS ::

Zato, ker delodajalec ve, da ga boš stal več kot samo minimalca in da boš ob prvi priliki spizdil drugam, kjer boš imel boljše pogoje in plačo.

opeter ::

Navezadnje imaš tudi srednješolsko izobrazbo. Lahko se zaposliš tudi z nižjo izobrazbo (če ti ni izpod časti). Seveda pa je to odvisno od tega, kaj potrebujejo.

Sploh v javnem sektorju se plače oblikujejo glede na "višino" izobrazbe. Če je delovno mesto razpisano za 5. stopnjo, ne bodo zaposlili nekoga, ki ima 6 ali 7. stopnjo, če se bo tak prijavil na to delovno mesto.

V zasebnem sektorju pa izobrazba niti ni tako pomembna, pomembne so izkušnje in predvsem to, da dobro opraviš delo. Dobro, izobrazba je pomembna tam, kjer nekako sodelujejo na javnih razpisih in mora nekdo za te zadeve podpisati (recimo kakšen univ. dipl. arhitekt ali pa kakšen inženir ipd.).
Ampak v večini primerov pa ne. Pomembno je, kaj znaš, kaj in kako delaš.

Vem, napisal sem dosti bla-bla stavkov, a mogoče dobiš kakšno idejo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gladi ::

Previsoke izobrazbe zagotovo nimaš, glede na to da imaš izobrazbo stopnje 6/1, kar ni ne visokošolska in ne univerzitetna. Malo bolje od 4 letne SŠ, pač.

Bolj je vprašanje, kakšno znanje iz informatike pa maš?

NeMeTko ::

Meni se zdi način zaposlovanja pri nas izredno tog in nefleksibilen - ali moraš imeti nevem kakšne izkušnje ali pa nekega znanca, ki te bo 'priporočil'.

V Nemčiji sem opazil, da imajo varianto, ki ji rečejo 'Praktikum'. Potencialni delodajalec, te pri tem brez plačila (verjetno ti povrnejo stroške) in kakršnegakoli rizika vzame na nekajdnevno preizkušnjo (1-2 tedna), kjer lahko pokažeš, koliko si spreten, prilagodljiv, če se vklapljaš v kolektiv in koneckoncev tudi strokoven.

Če sem stvar pravilno razumel, se lahko kot iskalec tudi odločiš za daljši Praktikum, ki je nekaj podobnega kot smo včasih imeli počitniške prakse, torej neke vrste izobraževanja z namenom pridobivanja delovnih izkušenj - tistih, ki jih potrebuješ pri iskanju redne zaposlitve. Tak Praktikum lahko traja tudi do enega leta (stvar dogovora). Ker delodajalca praktično nič ne staneš, je takšno prakso dosti lažje najti, kot redno zaposlitev.

Je pa zadeva skregana z našo mentaliteto in miselnostjo. Vsak si misli, da bo raje delal preko študenta in nekaj zaslužil, kot pa nekemu izkoriščevalcu igral sužnja.

Tudi ne vem, če nebi pri nas delodajalec imel resne težave s kakšno delovno inšpekcijo, če bi imel zaposlenega 'praktikanta'.

Po drugi strani pa se mi zdi, da je cel niz poklicev, kjer bi tovrstna praksa morala biti neizogibna. Recimo, da se nekdo želi prešolati za delo v računovodstvu. Zavod za zaposlovanje ti plača tečaj, ki ga opraviš, nakar te nihče noče vzeti, ker nimaš nobenih delovnih izkušenj v tem poklicu. Istočasno pa računovodski servisi iščejo uporabne kadre in jih ne najdejo. Če bi lahko pobrali tovrstne kandidate najprej na 14dnevno prakso, ki bi jo potem podaljšali v enoletno, če bi se kandidat izkazal za primernega in ga v tem času izobrazili za redno delo, ga zagotovo nebi več spustili. Pa tudi če bi ga, bi z lahkoto našel zaposlitev, saj ima takrat že eno leto izkušenj v poklicu.

amigo_no1 ::

6 stopnja v 2012 nikakor ni previsoka izobrazba, saj nimaš doktorata ali magisterija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

_IKE_ ::

@NeMeTko: nekaj podobnega kot tistih nemških 14dni ima pri nas zavod za zaposlovanje, le da je zadeva dolga en mesec, v nekaterih primerih tudi dva meseca( mislim da pri iskalcih prve zaposlitve , nisem pa čisto 100% bi bilo potrebno preverit točne pogoje za 2 meseca).

V tem času dobi brezposelna oseba nek dodatek za prisotnost in potne stroške , delodajalec pa nima nobenih stroškov in tudi v tistem mesecu ali dveh je taka oseba še naprej prijavljena na zavodu.

Blinder ::

če bi imeli v slo kot pravi nemetko pol bi mladi lažje dobili job na račun izkušenih. št. brezposelnih bi blo isto in overall dobit job bi blo isto težko. osnovno šolo bi treba podaljšat do 30. leta(22 razredov :D ), potem bi bla majhna brezposelnost
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

opeter ::

_IKE_ je izjavil:

@NeMeTko: nekaj podobnega kot tistih nemških 14dni ima pri nas zavod za zaposlovanje, le da je zadeva dolga en mesec, v nekaterih primerih tudi dva meseca( mislim da pri iskalcih prve zaposlitve , nisem pa čisto 100% bi bilo potrebno preverit točne pogoje za 2 meseca).

V tem času dobi brezposelna oseba nek dodatek za prisotnost in potne stroške , delodajalec pa nima nobenih stroškov in tudi v tistem mesecu ali dveh je taka oseba še naprej prijavljena na zavodu.


Dobiš 3 € na uro. To pa je tudi vse. Ni potnih stroškov, ni malice, ne gre ti delovna doba, nič.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

amigo_no1 ::

Imaš pa 1 do 2 mesečne "izkušnje", kuhaš kavo, hodiš po sendviče in fotokopiraš.

bluefish ::

Bolje kot gledanje v luft in cuzanje sociale.

opeter ::

amigo_no1 je izjavil:

Imaš pa 1 do 2 mesečne "izkušnje", kuhaš kavo, hodiš po sendviče in fotokopiraš.


Mogoče kje v javni upravi. V realnem sektorju pa postaneš suženj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mipe ::

bluefish je izjavil:

Bolje kot gledanje v luft in cuzanje sociale.

Trenutno je še najboljše cuzanje sociale in delo na lastnih projektih. Ob zaključku imaš portfelj, izkušnje in poln želodec. Zlahka dobiš službo, če imaš kaj za pokazat.

mcgeek ::

Vabljen, če te zanima kaj od tega: http://www.comtrade.com/si/o-nas/karier...
Ali pa nasplošno...

_IKE_ ::

Mipe je izjavil:

bluefish je izjavil:

Bolje kot gledanje v luft in cuzanje sociale.

Trenutno je še najboljše cuzanje sociale in delo na lastnih projektih. Ob zaključku imaš portfelj, izkušnje in poln želodec. Zlahka dobiš službo, če imaš kaj za pokazat.



Če si it IT tole gre....kaj pa druge smeri ?

Okapi ::

Mimogrede, če se prijavljaš nekam, kjer je dovolj poklicna šola, pač mirno zamolčiš vso drugo izobrazbo. Nikjer posebej ne preverjajo, a imaš mogoče tudi doktorat.;)

O.

Mipe ::

Lesarstvo? Uredi si delavnico in brkljaj v njej. Naredi si pohištvo, rezbari, kar češ. Se bojda splača.
Novinarstvo? Raziskuj in piši. Odpri blog.
Zdravstvo? Takoj dobiš delo vsepovsod. Veliko jih išče negovalce, na primer.
Ekonomija? Bi pa ja moral že znati služit.

Še kaj? Strojništvo. Edinole tu mi nič ne pride na pamet. Kakorkoli obrneš, je drago. Hm, morda načrtovanje v CAD-u.

Samo ne v luft gledat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

NeMeTko ::

14-dnevna delovna praksa pride v poštev:

a) če se šele odločaš za poklic in želiš malo resnejši vpogled
b) če si delodajalec in želiš iskalca zaposlitve preveriti na dejansko 'uporabnost', na osnovi česar se boš potem lažje odločil, če bi ga zaposlil v redno delovno razmerje.

Ko pa se gre za dejansko usposabljanje in pridobivanje nekih širših izkušenj, pa mora trajati taka praksa najmanj 6 mesecev do enega leta.

Če zadevo jemlješ kot del izobraževalnega procesa, ti ne bo problem delati tudi brez plačila - pod pogojem, da te ne zlorabljajo za sužnja in od cele zadeve dejansko odneseš izkušnje, ki ti bodo pri nadaljnem iskanju zaposlitve koristile. Da se to prepreči že v kali, se moraš predhodno prepričati, s kakšnim delodajalcem imaš opravka in koneckoncev tudi to v pogodbi z njim opredeliti.

Včasih smo imeli sistem vajencev, ki je čisto solidno deloval in ga imajo marsikje v svetu še vedno. Če si vajenec, boš pač moral tudi kdaj poprijeti za metlo, pa zato še nisi suženj. Če te pa neprestano podijo naokoli z metlo, potem pa ni govora o suženstvu, temveč o mobingu, ki pa je že kaznivo dejanje.
Po drugi strani se tudi ne smeš videti kot suženj, če je v podjetju trenutno povečan obseg dela in vsi poprimejo za delo, ti bi se pa ven vlekel, češ da nisi suženj.

Seveda je na trgu zaposlovanja cel kup izkoriščevalcev, vendar zato še zdaleč ni potrebno vse delodajalce metati v isti koš. Mnogi dejansko ne dobijo primerno usposobljenega kadra na trgu in bi z veseljem sprejeli kakšnega vajenca, ki bi ga izobrazili za svoje potrebe. Samo kaj, ko bi vsak rad takoj polno plačo, čeprav se mu o konkretnemu delu, ki bi ga moral opravljati, tudi sanja ne.

Če recimo Comtrade išče java programerja in ga ne najde, bi lahko vzelo mihca na prakso, kjer bi se hitro pokazalo, če je sploh primeren za to delo (morda pa bi se izkazalo, da bi ga lahko uporabili na kakšnem drugem delu). Če se izkaže kot talentiran za java programerja, pa bi mu lahko ponudili podaljšanje prakse na eno leto in ga v tem času izobrazili za polnokrvnega java programerja, po meri njihovega podjetja. Takega bi potem brez slabe vesti vzeli v redno delovno razmerje. Če pa bi se situacija v podjetju v tem času spremenila, da nebi več potrebovali java programerja, pa bi brez najmanjše težave našel drugo redno zaposlitev, kar mu sedaj ni mogoče.

Sedaj mi pa povejte, koliko podjetij ima takšno prakso in koliko ljudi je pripravljeni 'stran vreči' eno leto, da bi si bistveno izboljšali položaj na trgu delovne sile.

mcgeek ::

Običajno je najtežje priti čez prvo oviro - to da te poskusno zaposlijo za nekaj mesecev.
Zato pa napiši ubijalsko prošnjo in hud življenjepis. Ni vedno nujno, da imaš veliko izkušenj. Če se vidi, da imaš željo po delu in veliko zagnanosti, potem so ti vrata odprta.
V velikih IT firmah ne obstaja le eno delovno mesto - ampak je za vsak okus nekaj. In vedno je možno preiti na drugo mesto, če ti prejšnje ne ustreza.
Tudi ko se prijaviš za zaposlitev, te bodo pretipali kaj znaš, kaj si želiš. Mogoče boš moral tudi skozi več razgovorov - vsakič s kom drugim, ki bi ti lahko ponudil bolj ustrezno delo. In marskikatera firma ti bo dodelila mentorja s katerim boš delal nekaj mesecev - in se naučil česa pametnega.

mgermo ::

Da mi podjetje plača malco in dobim potrebne strokovne izkušnje (ne pometanje, kopiranje, odpiranje škatel) nakar bi me vzeli v službo, bi osebno bil za to.

MIHAc27 ::

Ravnokar mi je padlo nekaj na misel... prvo zaposlitev je teško najti. Vsi bi imeli nekoga z izkušnjami. Ko le te imaš je menjava in iskanje zaposlitve dosti lažja.
Ta problem bi se lahko rešil tako, da bi taka oseba enostavno odprla S.P. Res da so stroški ampak po enem letu bi lahko rekel, da imaš 1 leto delavnih izkušenj. Tudi če bi samo gledal v zrak, bi imel dokaz da si bil zaposlen.

amigo_no1 ::

Delodajalca navadno tudi zanima, kaj/kje/kako si delal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

GrimReaper ::

Višja ni previsoka, normalno dobiš delo za srednjo in si tut tako plačan.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Samurai ::

Zato pa napiši ubijalsko prošnjo in hud življenjepis. Ni vedno nujno, da imaš veliko izkušenj. Če se vidi, da imaš željo po delu in veliko zagnanosti, potem so ti vrata odprta.

Jasno ti obvladaš sceno?!
ubijalsko prošnjo?! Seveda boš pisal cel roman tvojih želj in znanj, ki so bolj ko ne privlečene za lase.
Jasno da nimaš izkušenj, ko so še študentska dela poredko naravnana k IT. Če pa so že nagnjena k programiranju ti pa ponujajo minimalca za najmanj 5let izkušenj.
Željo po delu ima vsak kandidat na papirju večjo od prejšnjega, kakopak, sploh ko je brezposelnost mladih pri nas čez 20%.

Da mi podjetje placa malco in dobim potrebne strokovne izkušnje (ne pometanje, kopiranje, odpiranje škatel) nakar bi me vzeli v službo, bi osebno bil za to.

Želje vsakega brezposelnega: dobit plačano malico in prevoz skupaj z izkušnjami mojstrov, katere boš čez pol leta nadomestil z manjšo plačo in večjo storilnostjo. Pozabi!

Višja ni previsoka, normalno dobiš delo za srednjo in si tut tako plačan.

Vedno se je še dalo sprejeti službo z manjšo kvalifikacijo, ampak ali boš pripravljen delat nadure in prenašat mobing za vsakršno pometanje, čiščenje, dostavo, itd.

brodul ::

mihec0:
Pomembna vprasanja:
Od kod si?
Kaj te zanima?
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Isotropic ::

lahko tut zamolcis izobrazbo...

damjan1980 ::

Samurai je izjavil:

Zato pa napiši ubijalsko prošnjo in hud življenjepis. Ni vedno nujno, da imaš veliko izkušenj. Če se vidi, da imaš željo po delu in veliko zagnanosti, potem so ti vrata odprta.

Jasno ti obvladaš sceno?!
ubijalsko prošnjo?! Seveda boš pisal cel roman tvojih želj in znanj, ki so bolj ko ne privlečene za lase.
Jasno da nimaš izkušenj, ko so še študentska dela poredko naravnana k IT. Če pa so že nagnjena k programiranju ti pa ponujajo minimalca za najmanj 5let izkušenj.
Željo po delu ima vsak kandidat na papirju večjo od prejšnjega, kakopak, sploh ko je brezposelnost mladih pri nas čez 20%.

Da mi podjetje placa malco in dobim potrebne strokovne izkušnje (ne pometanje, kopiranje, odpiranje škatel) nakar bi me vzeli v službo, bi osebno bil za to.

Želje vsakega brezposelnega: dobit plačano malico in prevoz skupaj z izkušnjami mojstrov, katere boš čez pol leta nadomestil z manjšo plačo in večjo storilnostjo. Pozabi!

Višja ni previsoka, normalno dobiš delo za srednjo in si tut tako plačan.

Vedno se je še dalo sprejeti službo z manjšo kvalifikacijo, ampak ali boš pripravljen delat nadure in prenašat mobing za vsakršno pometanje, čiščenje, dostavo, itd.



OMFG...predvidevam da si eden tistih ki lezi cele dneve doma, vse ze boli od lezanja, krivi pa so vsi ostali za tvojo bedo?

Malajlo ::

Ja, meni se je res že zgodilo, da sem bil prevelik strokovnjak za iskano delovno mesto. Potem sem se naučil oklestiti CV na nujno potrebno, pa je bilo ok kar naenkrat.

kamuee ::

opeter je izjavil:

Navezadnje imaš tudi srednješolsko izobrazbo. Lahko se zaposliš tudi z nižjo izobrazbo (če ti ni izpod časti). Seveda pa je to odvisno od tega, kaj potrebujejo.

Sploh v javnem sektorju se plače oblikujejo glede na "višino" izobrazbe. Če je delovno mesto razpisano za 5. stopnjo, ne bodo zaposlili nekoga, ki ima 6 ali 7. stopnjo, če se bo tak prijavil na to delovno mesto.

V zasebnem sektorju pa izobrazba niti ni tako pomembna, pomembne so izkušnje in predvsem to, da dobro opraviš delo. Dobro, izobrazba je pomembna tam, kjer nekako sodelujejo na javnih razpisih in mora nekdo za te zadeve podpisati (recimo kakšen univ. dipl. arhitekt ali pa kakšen inženir ipd.).
Ampak v večini primerov pa ne. Pomembno je, kaj znaš, kaj in kako delaš.

Vem, napisal sem dosti bla-bla stavkov, a mogoče dobiš kakšno idejo.


Zlo lepo napisano. Kot je reku, se delodajalc boji kr te bo plačau minimalc, in ko boš meu šansko boš spizdu drugam, sej je logično. Lepše se že ne more razložit. Je pa problem, da imajo šiht nekateri ljudje, ki si ga ne zaslužijo. Pol pa ostali obvisijo in ne mnorš pol šihta dobit.
Kar se pa zasebnega sektorja tiče, je pa čisto res kar je razložil opeter. Ni tolk važna izobrazba ampak kako profesionalno narediš svoj posel. Po domaše povedano, đaba ti papir če nimaš pojma o delu ki ga moraš naredit. Če pa nimaš nobenih izkušenj je pa še tolko večji problem, žal ampak res.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prijava na razpis - delo

Oddelek: Loža
254121 (2609) 111111111111

ZRSZ in denarna pomoč (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20039161 (35877) solatko
»

Kako priti iz nič čim hitreje do službe v IT industriji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6318900 (16028) vostok_1
»

Kako do zaposlitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7826591 (22640) roko88
»

Študij ali delo ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911696 (10117) IceIceBaby

Več podobnih tem