» »

WD10EARS HDD škripnil ali pač?

WD10EARS HDD škripnil ali pač?

Assass1n ::

Živjo!

Imam težave z mojim diskom iz naslova. Začel je delati počasi ko kakšen upokojenec, malo delal malo počival, ko si kaj kopiral. Potem sem naredil le eno particijo in dal full format(uporablja se kot drug disk poleg SSD), in full scandisk ki je delal 20ur :) .
Isto, če daš kaj kopirati dela z 80-60-40mb/s potem pa se ustavi za 5s in tako naprej. Ko odprem na njem mapo z filmčki nalaga preview 10s na eno stran, potem ko opreš še šteka vse skupaj.
Menjal sem pozicijo na matični, kabel, napajalni kabel...
Priklopil sem še drug disk na isto konfiguracijo dela bp.
To se je začelo pojavlati kar naenkrat, nisem nič spreminjal.

Je še kaj za probat ali je za v kanto?

PS: 1tb disk, katerega kupiti, green serija never again!! seveda rabljen, čim bolj ugodno:|
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne
  • spremenil: Assass1n ()

BlaY0 ::

V kakšen acoustic modeu ga imaš? Kaj ti pokaže HDSentinel oziroma kak druh s.M.A.R.T. tool?

kixs ::

Potegni si dol WD Data Lifeguard Diagnostic for Windows in pozeni na tem disku.

http://support.wdc.com/product/download...

lp

Assass1n ::

Quick test naredi usprešno, tudi pod smart info je vse zeleno. Kje pa acoustic mode preverim?
Naj še povem da z tem diskom prikloplenim se mi boot up time podvoji, traja ziher slabo minuto, brez zmelje v pol.

Hvala
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

BlaY0 ::

Acoustic mode je green S.M.A.R.T. funkcija s katero utišaš/upočasniš oziroma "pohitriš" disk.

Assass1n ::

Jaz nisem nič spreminjal nastavitev, tudi v biosu nisem našel te funkcije. Se pravi to nebi smel bit problem.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

BlaY0 ::

Lahko da ti driver ali kak drug "sistemski" tool to samodejno naredi. Gre za S.M.A.R.T funkcijo, ki je nima vsak disk zato je ne boš našel v BIOS-u.

Jaz imam raje da je disk malo bolj tih kot pa hiter zato sem to nastavil sam, vendar disk še zdaleč ni tako počasen kot omenjaš ti.

Če ga boš pognal čez kak diagnostic tool ala zgoraj omenjeni Lifeguard ali HD Sentinel, ti bo grafično prikazal kateri bloki imajo slabše dostopne čase vendar se še vedno da z njih vse prebrati.

Assass1n ::

Bom pustil čez HD Sentinel, vendar kaj mi bo to pomagalo?
PS: je takoj pokazal 24 bad sectorjev, 65% življenja, se pravi je to to.

Hvala za pomoč
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Assass1n ()

BlaY0 ::

Ja, tam imaš očitno en občutljiv segment kjer se ti "množijo bad sektorji". Na tem segmentu glava poskuša 10x zadevo prebrat in potem še (za vsak slučaj) realocira blok, ko dostopni cajt pade pod nek definiran nivo. Temu se da izognit, če ne uporabljaš več tistega segmenta na disku. Poglej če so ti bad bloki skupaj ali so razmetani po celem disku, da potrdiš ali ovržeš to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

filip007 ::

S HD Tune ga malo pregoni, pa tam poglej Smart, pa še Acoustic je tam.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

misek ::

Assass1n, disk je (ali pa bo v kratkem) fuč. Imel kolega 3 komade od tega sta dva bila menjana v garanciji.

BlaY0 ::

Zakaj? A se bo nehal vrteti? Izoliraš kritičen del in zadeva špila dalje brez problemov.

kixs ::

Ce je disk v garanciji, ga zamenjaj.

Ko so enkrat problemi, disk ne smes vec uporabljat za pametne podatke. Lahko za kaksne igre in podobne podatke, ki jih ni skoda!

Naredi z WD Data Lifeguard Diagnostic full scan in ti bo ob tem probal realocirat bad sektorje - ce bo slo!

Izgleda, da so bad sektorji nekje v MFT tabeli in vsako branje z diska mora sistem prebrati to tabelo - od tu timeouti in dolgo nalaganje.

Najbolje, da naredis tisti full scan, nato pa izbrisi vse particije in jih na novo kreiraj.

Accustic nastavitve nimajo z njegovim problemom cisto nic! Takrat ti dela disk nekaj % pocasneje, kar po vecini niti ne opazis.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

misek ::

BlaY0, ker se bodo bad sektorji množili naprej. V kolegovem primeru jih je bilo najprej samo nekaj, kasneje pa zmeraj več in več. Je pa kopiral en DVD image po celotnem disku nekaj dni.

BlaY0 ::

Bad sektorji se množijo po navadi samo na nekem defektnem območju zato ker je glava tam 10x bolj aktivna. Na neprizadetih območjih tega ni. Torej če omejiš delovanje glave samo na neprizadete dele plošč, zadeva špila dalje BP. Je pa vprašanje koliko se ti to danes splača. Verjetno je lažje iti v štacuno in nabaviti nov disk.

Doma ima en 240 MB disk star 20 let, ki mi ga je kolega šenkal ker je imel bad bloke. Ta disk je potem delal v eni mašini še nadaljnih 8 let (jasno pravilno particioniran), dokler ga nisem zamenjal z večjim. Ta disk deluje še danes.

Assass1n ::

Ja sej raje bom zamenjal, zdej samo iščem ugodno ponudbo, nov, rabljen samo da je dober.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

MIHAc27 ::

Za drugič... razni testi a la WD Data Lifeguard se vedno spusti na LONG TEST. Kratki pregleda premalo in najde napake res samo, če je disk že čisto fuč.

Pa tudi če označi disk kot OK... sem že imel primer ko sem disk 1 teden kasneje nazaj dobil, povsem nedelujoč.

BlaY0 ::

HD Sentinel ti za vsak blok napiše kakšen dostopni čas ima. Če opaziš skupino blokov na kupu in imajo vsi zelo dolge dostopne čase pa vseeno še niso kritični, obstaja velika verjetnost, da se bodo na tem mestu dosti hitro ti dostopni časi še podaljševali dokler ne bo dosežen treshold in bo disk začel te bloke označevati kot "bad" in jih prestavljati.

@Assass1n: Če je disk iz garancije, ga vzamem za dva pira :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Assass1n ::

Sem naročil usb-sata pretvornik da ga priklopim na laptop da ne poslušam tega propelerja(desktop) čez noč če mi kaj uspe z kakšnim programom rešit. Spustil bom čez HDD Regenerator če bo kaj, če ne BlaY0 bova na vezi če se bo dalo tebi kej bolj poglablat ;) .
PS: v kišti lavfa po novem Seagate, zaenkrat brez pripomb... tok tok :D
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

kixs ::

Če opaziš skupino blokov na kupu in imajo vsi zelo dolge dostopne čase


Pomeni, da so na tem mestu (po LBA naslavljanju) sektorji ze bili interno realocirani, zato daljsi dostopni cas - SMART bi moral naceloma pokazati koliko sektorjev. Ko enkrat zmanjka teh internih realokacijskih mest, potem ti jih oznaci sistem in jih vidis tudi v chkdsk-u. Pred tem pa ne. Lahko pa tak disk dela se pa se dolgo casa, lahko pa ne - kot to velja za vsak trdi disk - lahko crkuje pocasi, lahko pa na enkrat.

lp

BlaY0 ::

To se dogaja tudi pred samo realokacijo (na raw nivoju). Bloki imajo različne dostopne čase že tako ali tako. Veliko jih je tudi že markiranih kot unusable, ker so bili že med samim testom nezanesljivi. Ko pa na nekem bloku dostopni čas naraste nad treshold, se ga realocira in zavede v LBA tabelo. Jasno je potem dostopni čas do realociranega bloka daljši od nekega zdravega nerealociranega, ampak ne tako zelo, je pa za branje takega bloka potrebnih več IO operacij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Duhec ::

HDD Regenerator je sicer ok, vendar zna pri težjih okvarah enostavno prekiniti regeneracijo.
Sam sicer uporabljam MHDD, ki ravno tako lepo pokaže dostopni čas posameznega sektorja in že na daleč vidiš ali lepo teče naveza glava/sektor.
Sicer pa nisem zasledil kakšen OS imaš !?
Ker z Windows XP na 1TB particijah ne prideš daleč zaradi 8x daljšega fizičnega sektorja diska kot na manjših kapacitetah diska.
http://www.wdc.com/wdproducts/library/W...

Imaš en jumper na disku (7-8), da ga prej prestaviš in vse skupaj sformatiraš z WDAlign sw.
http://www.wdc.com/global/products/feat...

To opombo imaš tudi napisano na nalepki na samem disku !

Počasnost bi torej lahko pripisal tudi tej kombinaciji XP in 1TB disk. Če nimaš XPjev in samo ene particije, je potem slednje brezpredmetno, sploh, če testni programi, ki so neodvisni od OS-a (HDD Regenerator, MHDD...) zaznajo slabe sektorje.

BlaY0 ::

Mkntfs, orodje iz paket ntfsprogs (Linux) tudi že dolgo zna delati particije z velikostjo sektorja od 256 do 4096 bajtov. Če sem že moral kdaj inštalirati XP-je sem NTFS particije sformatiral z mkntfs.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
404691 (3551) jonystar
»

Vroč in glasen disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
261627 (1346) Hayabusa
»

HDD problem

Oddelek: Strojna oprema
6546 (415) filip007
»

Rohnenje diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
402669 (2095) kixs
»

Trdi disk WD 2TB neprepoznan

Oddelek: Pomoč in nasveti
163915 (3586) RuN

Več podobnih tem