» »

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware

Channel Register - Kot zdaj vemo, je Microsoft svojo Surface tablico razvijal v precejšnji tajnosti, tako da zanjo do predstavitve niso vedeli niti njegovi poslovni partnerji (OEM-i), katerim jim je bila do sedaj prepuščena prav vloga priprave strojne opreme za poganjanje Microsoftovega operacijskega sistema. Redmondov vstop v izdelavo lastnega hardwara je tako dvignil nemalo obrvi, podobno kot Googlov nakup Motorole Mobility v Android ekosistemu - Samsung počasi postaja zaskrbljen, da bo MM tako ali drugače priviligirana, zato naj bi se odkrito spogledovali tako s Tizenom (ex MeeGo oz. Maemo) kot tudi Blackberry OS 10 kot možnima alternativama.

Najbolj živčen od Microsoftovih partnerjev je zgleda Acer. Njegov šef za Evropo, Bližnji vzhod in Afriko (EMEA regija), Oliver Ahrens, je kmalu po junijski predstavitvi za Reuters povedal, da bo Microsoftova strategija skoraj zagotovo pogrnila. Podjetju so takrat sporočili, da lahko bodisi dela vse samo (kot Apple), bodisi prepusti hardware svojim partnerjem, ne pa malo mešano.

Zdaj se je za ugledni Financial Times oglasil še sam direktor skupine, JT Wang, povedajoč, da bo oktoberski začetek prodaje Surfaca "izjemno negativno vplival na celotni [Windows mobile] ekosistem", celo "razvrednotil že uveljavljene blagovne znamke", zato da so "Microsoft še enkrat poprosili, naj ja ponovno razmisli". Ker se to skoraj gotovo ne bo zgodilo, je Wang že namignil, da si bodo morda morali poiskati novega partnerja.

Microsoft je v svojem zadnjem poročilu za regulatorja trga vrednostnih papirjev (SEC) priznal, da pričakujejo določeno zaostritev odnosov s svojimi partnerji. Vseeno so zelo optimistični glede prihodnosti tablice, ki naj bi se po Ballmerjevih besedah prodajala "v nekaj milijon izvodih", čeprav točnih ocen "pravzaprav ne vedo". A pri tem jih čaka več ovir, ena sigurno v obliki nerešenega spora glede blagovne znamke "Metro", ki nekaj mesecev pred začetkom prodaje pravzaprav več ne bi smela biti odprta, druga pa v tem, da bo Surface še kar težko kupiti. Na voljo bo le v Microsoftovih lastnih trgovinah (ki jih za zdaj ni zunaj ZDA, čeprav se dela tudi na tem) oziroma preko spleta na Microsoft.com. The Register pri tem upravičeno izpostavlja, da se Microsoft ni uspel pomeniti s svojo standardno distribucijsko verigo, kar bo najbrž zato, ker so številni člani te verige hkrati tudi njihovi OEM-i, ki se zdaj čutijo oguljofane zaradi enostranske poteze s Surfacom.

Seveda jim jo lahko zagode še osveženi iPad (morda celo dva, večji in manjši), ki bi lahko bil na voljo že septembra, cel mesec prej kot Surface.

175 komentarjev

«
1
2 3 4

Kac ::

Go Tizen Go

Dr_M ::

A se je kdo pizdil, ko je Google izdal svoje telefone? Ali pa svojo tablico?

Na fudzilli pise It's not something you are good at
Kot da pri Acerju lahko kej tazga recejo. Najprej nej svoj sekret zrihtajo, pol pa komentirajo.

dux ::

Odlično. OEM-i so stisnjeni v kot. Pričakujem, da se bodo začeli igrati z Linuxom, kar pomeni, da bodo pritisnili na proizvajalce strojne opreme za še boljše gonilnike. :)
Upanje je v nasih odlocitvah

Lonsarg ::

Kaj Acerju pomaga linux, če pa mora najprej hardware naredit konkurenčen Surfacu.

Sicer pa Surface bo vse kaže trpel enak problem kot Nexus, pomankanje konkretne distribucijske verige. Je pa res, da je na trgu bilo veliko telefonov zelo podobnih Galaxy Nexus, pa še konkurenčni telefoni so imeli subvencijo, teh težav pa Surface ne bo imel.

Jaz samo upam, da bo na voljo Surface iz microsoft.com z "normalno" poštnino v EU/SLO.

Marat ::

Dr_M je izjavil:

A se je kdo pizdil, ko je Google izdal svoje telefone? Ali pa svojo tablico?


Google jih je izdal v sodelovanju z OEM. Npr.: Google Nexus S je naredil Samsung (isto Galaxy Nexusa).

MrStein ::

dux je izjavil:

Odlično. OEM-i so stisnjeni v kot. Pričakujem, da se bodo začeli igrati z Linuxom, kar pomeni, da bodo pritisnili na proizvajalce strojne opreme za še boljše gonilnike. :)

Ne igrajo se ampak čisto resno uporabljajo Linux. Obdan z Androidom.

(če si mislil na desktop, potem pa ... zeh.. že 3 milijonti "naslednje leto pa prav res!" :P)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Marat ::

hehe, naslednjo leto je Linux leto! :D (kot vsako poprej)

MrStein ::

Na ta procent so/ste res ponosni. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Neodvisno torej od W8 situacije menim, da je sedaj čas, da "PC market" dobi več strojne opreme za "home userje" s prednameščenim OS, kateri uporablja Linux jedro, Canonical bi lahko skupaj s Acer in Valve izvedel kakšno skupno reklamno akcijo. Bomo videli.

techfreak :) ::

Uporabniki imajo že tako dovolj težav pri uporabi namiznih Linux distribucij, ni jim jih potrebno še dodatno siliti. Se pa ne bi branil Androida na tablicah, ki je veliko bolj primeren kot pa Windows RT.

Icematxyz ::

Uporabniki imajo že tako dovolj težav pri uporabi namiznih Linux distribucij, ni jim jih potrebno še dodatno siliti.


Da za to pa bolje da pride prednameščeno in torej preprosto deluje za vse tiste, ki ne znajo namestiti.

Se pa ne bi branil Androida na tablicah, ki je veliko bolj primeren kot pa Windows RT.


Jah potem pa si kupi Android tablico v čem je problem?

techfreak :) ::

Da za to pa bolje da pride prednameščeno in torej preprosto deluje za vse tiste, ki ne znajo namestiti.

Sicer to maš prav, tak produkt bi potem imel strojno opremo, ki preverjeno deluje na Linuxu.

Jah potem pa si kupi Android tablico v čem je problem?

Imam občutek, da bo Microsoft spet hotel biti edini ponudnik operacijskega sistema za produkte določenega podjetja. Podobno, kot so tudi pri namiznikih/prenosnikih dobili cenejše verzije, če so se zavezali, da ne bodo izdajali verzij drugih OSom.

Icematxyz ::

Sicer to maš prav, tak produkt bi potem imel strojno opremo, ki preverjeno deluje na Linuxu.


Da tega danes ni težko zagotoviti in skrb proizvajalca pri izbiri komponent torej mora igrati vlogo, ker zakaj bi nagajal uporabnikom, če po tem ni neke potrebe.

Imam občutek, da bo Microsoft spet hotel biti edini ponudnik operacijskega sistema za produkte določenega podjetja. Podobno, kot so tudi pri namiznikih/prenosnikih dobili cenejše verzije, če so se zavezali, da ne bodo izdajali verzij drugih OSom.


V bistvu je tako, da je trenutno na tržišču več konkurence na tem področju, kot je je bilo v preteklosti in mimo tega torej več ne moreš.

Icematxyz ::

Looooooka ::

In Apple je ze dal zahtevek za nek ovoj, ki je zelo podoben tistemu na surface-u.
Prekleti patent trolli :D

Zgodovina sprememb…

pepe007 ::

Poteze M$ ne podpiram. Proizvajalci HW so mu pomagali rasti. Ko je dobil dovolj kapitala, jim je začel jemati kruh. Potrošniki pa bodo verjetno pridobili, ker bo pri novi opremi več izbire glede SW.

Looooooka ::

No no.
Kok folka bi pa kupilo racunalnik s katerim se ne da nic delat.
V casu windows 95 so windowsi prodajali racunalnike in ne obratno.

Relanium ::

dux je izjavil:

Odlično. OEM-i so stisnjeni v kot. Pričakujem, da se bodo začeli igrati z Linuxom, kar pomeni, da bodo pritisnili na proizvajalce strojne opreme za še boljše gonilnike. :)

Iz tvojih ust v božja ušesa.

Nekateri drugi pač nočete in nočete zapustiti svojih blagoslovljenih windowsev, ker vam je pretežko se navadit na kaj drugega, ampak dejstvo je da je lahko linux čisto spodoben desktop OS.
Tisti manjše felerji kateri slabšajo uporabniško izkušnjo bi pa z večjim tržnim deležem čudežno izginili (ker bi bila podpora boljša iz vseh strani)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

dux ::

MrStein je izjavil:

dux je izjavil:

Odlično. OEM-i so stisnjeni v kot. Pričakujem, da se bodo začeli igrati z Linuxom, kar pomeni, da bodo pritisnili na proizvajalce strojne opreme za še boljše gonilnike. :)

Ne igrajo se ampak čisto resno uporabljajo Linux. Obdan z Androidom.

(če si mislil na desktop, potem pa ... zeh.. že 3 milijonti "naslednje leto pa prav res!" :P)


Nisem trdil, da bo letos/naslednje leto "year of the Linux on the desktop". Je pa res, da namizne distribucije Linuxa (na nekaterih področjih sicer morda (pre)počasi) stopajo v pravo smer lažje uporabe. Spomnim se, da je bilo treba 8 let nazaj, ko sem začel uporabljati Linux na namizju skoraj vedno urejati Xorg.conf, tudi 2-3 leta po izidu kartic so bili ATI-jevi gonilniki še vedno katastrofalni, pozoren si moral biti pri nakupu brezžičnih in zvočnih kartic, bluetooth slušalke spravit v delovanje je bila znanstvena fantastika.

Večina zgoraj omenjenih težav (in še nekaj drugih) je v zadnjih letih izginila ali pa se težave pojavljajo le z zelo redko strojno opremo. Linux na namizju je prišel tako daleč, da svojim znancem, ki računalnik uporabljajo za net, glasbo, torrent in filme zadnji 2 leti priporočam distribucijo Linuxa. Prej si tega nisem upal. Približno polovica jih je na Linuxu tudi ostala, polovica pa je šla nazaj na piratske Windows.

Kljub temu, da strojna oprema na Linuxu te dni skoraj vedno dela, pa pogosto dela le na pol (slabše upravljanje porabe na prenosnkih, manj FPS, težave s kakovostjo slike s TV-out ob privzetih nastavitvah, ...), predvsem to velja za periferijo.

Če recimo Acer drugo leto na 10 - 20 % svojih prenosnikov začne nameščati Linux (upam, da bo kakšna normalna distribucija, saj je bil Linpus Linux, ki je bil prednameščen na Acer Aspire One, katastrofalen) in uporabi čipsete proizvajalcev, ki Linux odlično podpirajo, bi lahko bila to dobra spodbuda za druge proizvajalce. Prav tako nekaj modelov z Linuxom prodaja Dell. To se očitno splača, saj program prednameščenih računalnikov (v tem primeru z Ubuntujem) v trgovinah s svojim izučenim osebjem širijo. Prenosnike z Linuxom prodaja tudi HP, ki razmišlja o širitvi programa.

Do začetka leta 2014 pričakujem precej boljšo podporo za vsaj del periferije, kar mi bo olajšalo nakup prihodnje strojne opreme. Z rastjo tržnega deleža Linuxa se ne obremenjujem preveč, vendar pričakujem, da bo počasi naraščal.
Upanje je v nasih odlocitvah

Mavrik ::

Acer predvsem skrbi to, da bo Microsoft pokazal kako se dela spodoben hardware in noben več ne bo hotel kupit njihovega poceni, nekvalitetnega, škripajočega in z bloatwarom naloženega crapa. Nič drugega.

Linux jim pri tem ne bo prav nič pomagal ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Looooooka ::

Glede na demo, ki so ga mel(ce ni blo vse bs) jim je to ze uspelo :)

Mavrik ::

Btw - Linux flamewar je tu precej offtopic, dajmo se fokusirat nazaj na Microsoft/Acer.
The truth is rarely pure and never simple.

dux ::

Se opravičujem, če je preveč offtopic, ampak IMO Microsoft tukaj drži Acer za jajca, ker Microsoft določa pogoje distribucije OSa, zato se jaz na Acerjevemu mestu ne bi preveč repenčil.
Microsoft lahko Acerju z lahkoto malce nabije cene v primerjavi s konkurenco ali pa samo podaljša čas, preden jih je naslednja različica Windows na voljo.
Edina njihova alternativa je, da začnejo vzporedno prodajat tudi sistem s kakšnim drugim OS-om (tukaj se mi najbolj perspektiven zdi Linux).

IMO mora Microsoft (vsaj večini večjih) OEM-om pokazati, da bodo Surface navkljub lahko še vedno pod enakimi pogoji prodajali svojo strojno opremo (in Surface ne bo imel prevelike prednosti), sicer se lahko ljubezen hitro konča.

@D_M: Ko je Google izdal svoje telefone, jih je v bistvu za njih naredil Samsung (ta prvega Nexusa pa HTC, če se ne motim) tablico pa Asus. Surface pa proizvaja neka Tajvanska firma Pentagron Technologies, torej noben od velikih OEM-ov od njega nimajo nič.
Upanje je v nasih odlocitvah

Dr_M ::

Se pravi, ce je pa manjsa firma, je pa nic vredna?

kitaj ::

dux je izjavil:

Telekom tukaj drži T-2 za jajca, ker Telekom določa pogoje distribucije priključkov, zato se jaz na T-2-jevem mestu ne bi preveč repenčil.
Telekom lahko T-2-ju z lahkoto malce nabije cene v primerjavi s konkurenco ali pa samo podaljša čas, preden jih je naslednja različica priključka na voljo.

Povsem sprejemljivo!

Icematxyz ::

Mavrik je izjavil:

Btw - Linux flamewar je tu precej offtopic, dajmo se fokusirat nazaj na Microsoft/Acer.


Ne drži.

Zdaj se je za ugledni Financial Times oglasil še sam direktor skupine, JT Wang, povedajoč, da bo oktoberski začetek prodaje Surfaca "izjemno negativno vplival na celotni [Windows mobile] ekosistem", celo "razvrednotil že uveljavljene blagovne znamke", zato da so "Microsoft še enkrat poprosili, naj ja ponovno razmisli". Ker se to skoraj gotovo ne bo zgodilo, je Wang že namignil, da si bodo morda morali poiskati novega partnerja.


Apple dvomim, torej skoraj zagotovo razmišlja v smer operacijskega sistema, kateri uporablja Linux jedro.

Acer predvsem skrbi to, da bo Microsoft pokazal kako se dela spodoben hardware in noben več ne bo hotel kupit njihovega poceni, nekvalitetnega, škripajočega in z bloatwarom naloženega crapa. Nič drugega.


V bistvu to pogosto berem zadnje čase na forumih in pod komentarji na novice, ampak Apple že torej imamo in OEM-i iz "PC marketa" ne verjamem, da gledajo na zadevo tako in nenazadnje "PC Market" je od nekdaj pokrival vse segmente, od low do high in če pogledaš na mobilnem področju, kjer je to nalogo prevzel Android je temu tudi tako in Apple preprosto s svojo poslovno politiko proti temu ne more nič.

Torej, če se Microsoft ne bo več pozicioniral, kot splošna rešitev za industrijo, kar se vsaj deloma še nekaj časa zagotovo bo želel bo prišel kdo drug moralo pa bo najverjetneje iti za večje in vplivno podjetje, če govorimo o zelo hitrih spremembah na tržišču ali bolj verjetno kakšno manjše podjetje z veliko izkušnjami in uveljavljenim produktom, kot je torej Canonical s Ubuntu, če govorimo o namizju, izključno mobilni segment pa tako iskreno povedano že sedaj obvladuje Android in tukaj je verjetno bolje delati v smer Android in graditi na tem v tem trenutku, kot proti, čez nekaj let pa seveda kdo bi spet to vedel, kaj bo aktualno na tržišču in kaj ne.

Zgodovina sprememb…

dux ::

@Dr_M:
Ne pravim, da majhna firma ni nič vredna, samo OEM-i se kot kaže počutijo ogrožene. Acer je že videti tako.

@kitaj: ne pravim, da je to prav, ampak tako je trenutno stanje. Verjetno si konkretnega nagajanja vsem OEM-om MS ne more privoščiti zaradi velikega tržnega deleža (tam je izvajanje protimonopolne zakonodaje bolj resno izvedeno kot pri nas), verjetno pa lahko daje slabše pogoje le nekaterim.

P.S. T-2 je naredil isto kar bi IMO moral poskusiti narediti Acer - poskušal je postati manj odvisen od Telekoma preko Gratelove optike. Žal sta jih slovensko izvajanje protimonopolne zakonodaje in recesija povsem zdelala.
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

Pa še na višji segment torej cilja Microsoft s svojim produktom, kar OEM-om verjetno gre še posebej v nos!

Jst ::

Prednameščen linux na prenosnikih... Sem si milil, waw, končno je nekomu potegnilo!

Potem sem pa dobil v roke dva prenosnika, ki sta imela prednameščen linux: Dell in HP. Vesel prvo zaženem Della. Se naloži ubuntu in wifi ne dela, webcam ne dela, bluetooth ne dela, hot keys ne delajo vse,... - pa to so stvari, ki so integrirane, saj je prenosnik! HPja potem sploh nisem hotel videti in probati. Sem raje rekel, naj si naložijo Windows, čeprav sem bil jaz, ki sem jim (dvem kolegom) priporočal te prenosnike. ŽALOST!!!

Edina dobra stvar je bila, da sta naročila v isti trgovini v tujini in dobila boljšo konfiguracijo za enako ceno, kot če bi kupila v Slo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

čeprav sem bil jaz, ki sem jim (dvem kolegom) priporočal te prenosnike


Torej naslednjič raje vprašaj na slo-tech kateri točno prenosnik naj kupiš in pa a lahko poveš za model, ker me torej zanima.

kitaj ::

Pogosto se mi zdi, da je nameščanje Linuxa na prenosnike zgolj metanje peska v oči nadzornih institucij. Tako lahko proizvajalci rečejo, da ponujajo izbiro, ampak kupci tega pač nočejo. Kako leto nazaj sem videl celo prenosnik z pred-nameščenim Linuxom, ki se je zbootal v ukazno vrstico.

para! ::

kitaj je izjavil:

dux je izjavil:

Telekom tukaj drži T-2 za jajca, ker Telekom določa pogoje distribucije priključkov, zato se jaz na T-2-jevem mestu ne bi preveč repenčil.
Telekom lahko T-2-ju z lahkoto malce nabije cene v primerjavi s konkurenco ali pa samo podaljša čas, preden jih je naslednja različica priključka na voljo.

Povsem sprejemljivo!

Ali je sprejemljivo ali ne, naj se odločijo tisti, ki se jih to tiče, se pravi podjetja v vprašanju. In če bi Acer želel nagajat MSju, bi bilo seveda s strani MSja povsem sprejemljivo, da jim ponagaja nazaj, kakor to pač počnejo.

lp
Death before dishonor!

kitaj ::

para! je izjavil:

kitaj je izjavil:

dux je izjavil:

Telekom tukaj drži T-2 za jajca, ker Telekom določa pogoje distribucije priključkov, zato se jaz na T-2-jevem mestu ne bi preveč repenčil.
Telekom lahko T-2-ju z lahkoto malce nabije cene v primerjavi s konkurenco ali pa samo podaljša čas, preden jih je naslednja različica priključka na voljo.

Povsem sprejemljivo!

Ali je sprejemljivo ali ne, naj se odločijo tisti, ki se jih to tiče, se pravi podjetja v vprašanju. In če bi Acer želel nagajat MSju, bi bilo seveda s strani MSja povsem sprejemljivo, da jim ponagaja nazaj, kakor to pač počnejo.

lp

Se pravi, da se tebe nič ne tiče, če Telekom zganja monopol in zavira širjenje in kvaliteto dostopa do medmrežja? Oz. če to počne Microsoft ali Acer? Kupec, ki vse to na koncu plača pa naj bo tiho.

Icematxyz ::

Kako leto nazaj sem videl celo prenosnik z pred-nameščenim Linuxom, ki se je zbootal v ukazno vrstico.


Včasih nevešč prodajalec nenamerno/namerno kakšen FreeDOS reklamira kot Linux distribucijo.

Pogosto se mi zdi, da je nameščanje Linuxa na prenosnike zgolj metanje peska v oči nadzornih institucij. Tako lahko proizvajalci rečejo, da ponujajo izbiro, ampak kupci tega pač nočejo.


Ne s tem se ne strinjam imaš na primer tudi proizvajalce, kateri tržijo (profesionalno) strojno opremo in prednameščajo izključno Ubuntu in za to nudijo tudi podporo, se pravi odvisno je od primera do primera, koliko truda v vse skupaj vloži proizvajalec in tisti, kateri imajo takšno strategijo na daljši rok se načeloma trudijo in imajo tudi ustrezne izkušnje na tem področju.

So pa tudi takšni da, ki pač namestijo naključen OS na prenosnik pa če dela na njem dobro ali ne. To je tudi res.

Jst ::

Ne spomnim se točnega modela, ampak tisti Dell, ko se je zbootal v ubuntu, NI DELALO NIČ! Se spomnim, da sem šel na njihovo support stran in sploh ni bilo opcije, da si izberem za operacijski sistem Ubuntu! WTF!!?!

Ko je naložil Windowse, je rekel, da mu tudi ni delalo NIČ. Niti mrežna. Za VSE je moral potegniti driverje.

V ponedeljek je moja sestrična kupila nov ACER prenosnik brez OS. Iz starega sem vzel številko licence za Win7; vem da to ni po pravilih, ampak jebiga. Ko so se Windowsi naložili ni delal niti USB, v bistvu nič. No, zraven je dobila CD in ko sem dal not CD, je začelo z inštalacijo ene 15ih driverjev in vsakič reboot. To je delal ene 20min. Ampak ker je vzela brez OS, zraven dobila CD, ki je usposobil VSE, se ne morem pritoževati.

Če pa dobiš nekaj prednaloženo, najsi bo to Win ali kakšna distribucija linuxa, se pa pričakuje, da vse dela out-of-the-box. In vsak prenosnik, ki sem ga videl in je imel MS OS, je takoj delal vse.

Ubuntu naj svoje "partnerje" malo po riti, ker takšna izkušnja, da ti ne dela nič, se na daleč vidi, da je to samo za zniževanje cene. Sploh danes, ko je DVD enota postala že skoraj redkost.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

Se spomnim, da sem šel na njihovo support stran in sploh ni bilo opcije, da si izberem za operacijski sistem Ubuntu! WTF!!?!


V bistvu Ubuntu OS ni težko najti in sneti, če si to želiš.

Ne spomnim se točnega modela, ampak tisti Dell, ko se je zbootal v ubuntu, NI DELALO NIČ!


OK, torej ne spomniš se in torej sam tukaj te razprave ne bom več nadaljeval.

Gandalfar ::

> V bistvu Ubuntu OS ni težko najti in sneti, če si to želiš.

Govori o supportu od proizvajalca. Da mu dajo kaksen driver na primer.

Icematxyz ::

Govori o supportu od proizvajalca. Da mu dajo kaksen driver na primer.


Da in če se bo spomnil modela obeh prenosnikov bomo takrat dalje o tem področju razpravljali.

Jst ::

23 Jul 2010 - Dell has stopped selling consumer PCs preloaded with Ubuntu from its website, and doesn't know when they're coming back.


Aha, zato torej ni bilo drivejev za Ubuntu Dell prenosnik.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ramon dekers ::

Relanium je izjavil:

dux je izjavil:

Odlično. OEM-i so stisnjeni v kot. Pričakujem, da se bodo začeli igrati z Linuxom, kar pomeni, da bodo pritisnili na proizvajalce strojne opreme za še boljše gonilnike. :)

Iz tvojih ust v božja ušesa.

Nekateri drugi pač nočete in nočete zapustiti svojih blagoslovljenih windowsev, ker vam je pretežko se navadit na kaj drugega, ampak dejstvo je da je lahko linux čisto spodoben desktop OS.
Tisti manjše felerji kateri slabšajo uporabniško izkušnjo bi pa z večjim tržnim deležem čudežno izginili (ker bi bila podpora boljša iz vseh strani)



Kakšen linux neki. Sranje od sranja, si nastavim in poiščem vse potem pa se jebem za ene driverje za laserski tiskalnik, berem po forumih zabijem več kot 1 dan, ampak driverjev nisem našel. Linux je šel takrat takoj dol. Da o winu ne izgubljam besed. Kdo bo uporabljal linux no, lepo vas prosim, mislite da se ima narod res cajt hecat po forum za driverje ki jih linux neče poiskat?=?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: b3D_950 ()

MrStein ::

Najstniki imajo. In mislijo, da so vsi drugi ljudje tudi najstniki.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

Pa kaj ste slepi? 99% ljudi si svojega računalnika NE opremi SAM z operacijskim sistemom, direvrji in programi. Večina jih kupi sestavljen računalnik z OSom, poštimani driverji in kupljenimi programi.

Tisti, ki pa kupijo računalnik brez OSa, jih pa 90% prosi prijatelje, da jim inštalirajo vse potrebno.

Res ne vem, kaj si nekateri tu mislite? Da bi morali vsi znati sami inštalirati in konfigurirati računalnik, mrežo,...? Za 99% ljudi je računalnik navaden STROJ, ki mu omogoča določene stvari. Eni za pisalni stroj, drugi za gaming (v USA je 99.9999% računalnikov sestavljenih tudi oz. sploh za gamerje - pa še dostikrat pride dražje, če v USA kupiš vse komponente iz različnih trgovin), tretji za delo, četrti za "socializiranje", peti za obdelavo slik, šesti za obdelavo videa,...

Najbolj utopični primer: Če bi prodajalna računalnikov prodajala linux-based prenosnike in računalnike, imeli support 24/7 in ko bi kupil takšen računalnik, bi, ko bi ga razpakiral in priklopil, delalo vse. Tako bi se linux-distroji več uporabljali; ne bi bili samo za entuzajiste.

Ampak linux na Desktopu je trenutno samo fora prodajalcev, kako znižati ceno sistema. Za tiste, ki imajo znanje za inštalacijo OS (kupljen ali piratski), driverjev in programov. Žalostno, ja. Upam, da se v prihodnosti to spremeni.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

Jst je izjavil:

23 Jul 2010 - Dell has stopped selling consumer PCs preloaded with Ubuntu from its website, and doesn't know when they're coming back.


Aha, zato torej ni bilo drivejev za Ubuntu Dell prenosnik.


Se pravi raje boš naprej trolal, kot podal imena obeh prenosnikov, katere si ti izbral?

Ubuntu ima gonilnike vgrajene in torej ne rabiš gonilnikov iskat na proizvajalčevi strani. Za kakšno grafično kartico pa ti namestitev zaprto kodnega gonilnika ponudi sam, po namestitvi.

Kakšen linux neki. Sranje od sranja, si nastavim in poiščem vse potem pa se jebem za ene driverje za laserski tiskalnik, berem po forumih zabijem več kot 1 dan, ampak driverjev nisem našel. Linux je šel takrat takoj dol. Da o winu ne izgubljam besed. Kdo bo uporabljal linux no, lepo vas prosim, mislite da se ima narod res cajt hecat po forum za driverje ki jih linux neče poiskat?=?


Meni pa tiskalnik deluje out-of-the-box. Namestim Ubuntu, vklopim tiskalnik in tiskam.

Pa kaj ste slepi? 99% ljudi si svojega računalnika NE opremi SAM z operacijskim sistemom, direvrji in programi. Večina jih kupi sestavljen računalnik z OSom, poštimani driverji in kupljenimi programi.

Tisti, ki pa kupijo računalnik brez OSa, jih pa 90% prosi prijatelje, da jim inštalirajo vse potrebno.

Res ne vem, kaj si nekateri tu mislite? Da bi morali vsi znati sami inštalirati in konfigurirati računalnik, mrežo,...? Za 99% ljudi je računalnik navaden STROJ, ki mu omogoča določene stvari. Eni za pisalni stroj, drugi za gaming (v USA je 99.9999% računalnikov sestavljenih tudi oz. sploh za gamerje - pa še dostikrat pride dražje, če v USA kupiš vse komponente iz različnih trgovin), tretji za delo, četrti za "socializiranje", peti za obdelavo slik, šesti za obdelavo videa,...

Najbolj utopični primer: Če bi prodajalna računalnikov prodajala linux-based prenosnike in računalnike, imeli support 24/7 in ko bi kupil takšen računalnik, bi, ko bi ga razpakiral in priklopil, delalo vse. Tako bi se linux-distroji več uporabljali; ne bi bili samo za entuzajiste.

Ampak linux na Desktopu je trenutno samo fora prodajalcev, kako znižati ceno sistema. Za tiste, ki imajo znanje za inštalacijo OS (kupljen ali piratski), driverjev in programov. Žalostno, ja. Upam, da se v prihodnosti to spremeni.


Da in za to je bolj primerna izbira Ubuntu, kjer je vse že vgrajeno in se s tem uporabnik ne rabi ukvarjat.

In še enkrat preden naprej natolcuješ povej imena prenosnikov, da vidimo v praksi.

Ramon dekers ::

Ubuntu ima gonilnike vgrajene in torej ne rabiš gonilnikov iskat na proizvajalčevi strani. Za kakšno grafično kartico pa ti namestitev zaprto kodnega gonilnika ponudi sam, po namestitvi.



Meni pa tiskalnik deluje out-of-the-box. Namestim Ubuntu, vklopim tiskalnik in tiskam.


Ne, ne, sploh ne, vse dela enkratno. Če tebi dela vse out of the box še ne pomeni da vsem, in ni rečeno da ti bo. Potem pa imaš še kakšno prenosno napravico aka telefon, fotoaparat te pa ubuntu še tu heca z driverji no wine, ker je itak 99% stvari kompatibilnih z winsi.

Da in za to je bolj primerna izbira Ubuntu, kjer je vse že vgrajeno in se s tem uporabnik ne rabi ukvarjat.

In še enkrat preden naprej natolcuješ povej imena prenosnikov, da vidimo v praksi.


Zakaj bi natolceval. Sam imam pisarniški laserksi printer HPLASERjET1018 pa mi ga ubunutu ni ni našel. Res pa je da sem ga prvič namestil in prilagajal 3, 4 leta nazaj, ko sem opazil kakšen dr.. je oziroma da je primeren samo za serverje je letel dol.

EDIT: da ne omenjam kako bi se mogel hecati še z driverji za takratni telefon če sploh obstajajo za linux in močno dvomim.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Ne, ne, sploh ne, vse dela enkratno. Če tebi dela vse out of the box še ne pomeni da vsem, in ni rečeno da ti bo. Potem pa imaš še kakšno prenosno napravico aka telefon, fotoaparat te pa ubuntu še tu heca z driverji no wine, ker je itak 99% stvari kompatibilnih z winsi.


Kupiš takšno strojno opremo, ki nudi Linux podporo, če rabiš pri tem pomoč pa vprašaj in kaj je bilo 4 leta nazaj me niti ne zanima.

Zakaj bi natolceval. Sam imam pisarniški laserksi printer HPLASERjET1018 pa mi ga ubunutu ni ni našel. Res pa je da sem ga prvič namestil in prilagajal 3, 4 leta nazaj, ko sem opazil kakšen dr.. je oziroma da je primeren samo za serverje je letel dol.


Nisem rekel, da ti ne verjamem, da ti tiskalnik ne, oziroma pred 4 leti ni deloval out-of-the-box, ampak sem pa rekel da nakup takšnega tiskalnika ni več neka umetnost in pa ne ti, ampak uporabnik @Jst naj pove za katera dva prenosnika gre namesto da piše eseje o domnevnih težavah nekega OS, ki če prav razumem še ga sploh ni uporabljal?

amigo_no1 ::

Ne spomnim se točnega modela, ampak tisti Dell, ko se je zbootal v ubuntu, NI DELALO NIČ! Se spomnim, da sem šel na njihovo support stran in sploh ni bilo opcije, da si izberem za operacijski sistem Ubuntu! WTF!!?!

Šalabajzersko je sploh nameščati OS, kjer potem nič ne dela, pa naj bo to linux, win ali *bsd.
To je osnova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Icematxyz ::

Drugače pa, če te zanima namestitev gonilnika za HP LaserJet 1018 na Ubuntu 12.04 vprašaj. Za vse ostale najstnike, ki bi pa natolcevali v tri dni pa menim, da je nekako čas, da če imajo kakšno konkretno težavo naj vprašajo, če je rešljiva ali ne drugače pa se naj ne smešijo več z nepoznavanjem področja.

To da ne znaš in se raje obnašaš, kot najstnik ne pomeni, da je težava Ubuntu.

Ramon dekers ::

Kupiš takšno strojno opremo, ki nudi Linux podporo, če rabiš pri tem pomoč pa vprašaj in kaj je bilo 4 leta nazaj me niti ne zanima.


Hvala lepa, bom rajši kupil tisto programsko oppremo ki jo kompatibilna z vsako - večino strojne opreme.

Šalabajzersko je sploh nameščati OS, kjer potem nič ne dela, pa naj bo to linux, win ali *bsd.
To je osnova.


ker je res umetnost namestiti OS. To zna vsak najstnik, itak te pa lepo vodi step by step tako da nevem v čem je znanosti pri nameščanju OS.

Icematxyz ::

Hvala lepa, bom rajši kupil tisto programsko oppremo ki jo kompatibilna z vsako - večino strojne opreme.


Torej Ubuntu, ki je pa brezplačen.

ker je res umetnost namestiti OS. To zna vsak najstnik, itak te pa lepo vodi step by step tako da nevem v čem je znanosti pri nameščanju OS.


Če te zanima namestitev gonilnika za HP LaserJet 1018 na Ubuntu 12.04 vprašaj in se ne obnašaj, kot najstnik.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft predstavil osvežitve družine Surface, vključno z novimi slušalkami in Andro

Oddelek: Novice / Ostale najave
2411727 (9836) Mavrik
»

Microsoft ponuja Surface RT šolam

Oddelek: Novice / Windows Mobile
188165 (6443) nekikr
»

Microsoft objavil cene Surface tabletov, ne bodo cenejši od iPadov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
6819459 (16054) Lonsarg
»

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
17531553 (27966) Icematxyz
»

Microsoft Surface, drugič (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
18439600 (31491) CaqKa

Več podobnih tem