» »

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware

1 2 3
4
»

techfreak :) ::

kako lahko OS setup govori z biosom in "pokliče" bios meni, kjer se da zelo enostavno dodajat ključe

Kaj to bi uporabljalo isto način kot ga bi zlonamerna koda za dodajanje ključev?

Lonsarg ::

techfreak :) je izjavil:

kako lahko OS setup govori z biosom in "pokliče" bios meni, kjer se da zelo enostavno dodajat ključe

Kaj to bi uporabljalo isto način kot ga bi zlonamerna koda za dodajanje ključev?

Zlonamerna koda nima fizičnega dostopa do računalnika, ki bi ga taka rešitev jasno morala zahtevati.

Icematxyz ::

Kako boš namestil Canonicalov ključ, če ne boš uporabil BIOSa?


Saj pa ga ne boš rabil namestiti in to je point in torej s tega vidika natolcevanje o "nevarnosti" početja popolnoma odpade in to me načeloma veseli in sem ti povedal že višje svoje mnenje.

Če prav razumem, bo njihov bootloader podpisan z njihovim ključem. Za podpis potrebuješ njihov zasebni ključ, kar pomeni, da ne more biti odprto.


Ne, na x86 strojni opremi, kjer bo prednameščen Ubuntu s vključenim Secure Boot boš še vedno lahko namestil Windows OS in obratno, ker je zaenkrat to pač pogoj.

Kako boš imel naenkrat na PCju Microsoftov in Canonicalov ključ?


Beri moj prejšnji odgovor.

Je pa brez debate narobe, da je implementacija te funkcije v BIOSu izpeljana tako, da oteži nalaganje linuxa. Tehnično je problem zelo enostavno rešit, sam pravno bi bilo treba na sodišču zahtevati implementacijo, ki ne diskriminira OSev, ki niso od Microsofta, to bi EU znala kaj naredit. Tehnično recimo zadevo rešiš tako, da v UEFI specifikacijo dodaš en protokol, kako lahko OS setup govori z biosom in "pokliče" bios meni, kjer se da zelo enostavno dodajat ključe. V bistvu bi setup naredil bolj ali manj vse avtomatsko, sam en fizično prisoten človek, bi na računalniku moral potrditi zadevo.


V bistvu je to na x86 zaradi naporov nekaterih zaenkrat urejeno na dokaj sprejemljiv način.

techfreak :) ::

Saj pa ga ne boš rabil namestiti in to je point in torej s tega vidika natolcevanje o "nevarnosti" početja popolnoma odpade in to me načeloma veseli in sem ti povedal že višje svoje mnenje.

Zakaj ga ne bi rabil namestiti?

Ne, na x86 strojni opremi, kjer bo prednameščen Ubuntu s vključenim Secure Boot boš še vedno lahko namestil Windows OS in obratno, ker je zaenkrat to pač pogoj.

Kako?

Beri moj prejšnji odgovor.

Nič nisi povedal.

Icematxyz ::

Zakaj ga ne bi rabil namestiti?


Za to, ker so za to poskrbele priljubljene Linux distribucije, da bo temu tako.

Kako?


Vstaviš plošček in poženeš.

Nič nisi povedal.


Že kakšna dva meseca nazaj sem povedal in ni nikogar kod kaže preveč zanimalo, kar me sedaj čudi.

MrStein ::

Any machine shipped with Ubuntu

Torej dva PC-ja v celotni Evropi, na drugih pa ne?

Aja, sem pozabil, 1% == 100% ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

MrStein je izjavil:

Any machine shipped with Ubuntu

Torej dva PC-ja v celotni Evropi, na drugih pa ne?

Aja, sem pozabil, 1% == 100% ;)


Ne na drugih tudi.

jype ::

A ta MrStein je po novem sveta krava al kako? Must have missed the memo.

MrStein ::

No, potem pa tisti vir ni merodajen, a ne?
To je tvoj problem. Trdiš, da imaš avto, pokažeš pa fotko svoje mame... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Razloži, ker te ne razumem in če boš razložil, da bom razumel kaj je vprašanje potem bom odgovoril.

MrStein ::

OK, govorim počasi:
1.) trdiš, da nalaganje ključev na SB/UEFI ni problem, ker je omogočeno
2.) kot argument podaš (svoje lastno) sporočilo, kjer piše, da bo to omogočeno na "Any machine shipped with Ubuntu" (torej null-koma-jozef od vseh)
3.) če tu ne vidiš neujemanja, pol pa res govoriva različna jezika

Razen seveda, če spet furamo logiko 1 % == 100%.

Se razumemo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Ne trdim, da se s ključi in BIOS običajen uporabnik ne bo rabil ukvarjati, če se s tem ne bo želel ukvarjati.

Se razumemo?

MrStein ::

Kaj potem trdiš?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

MrStein je izjavil:

Kaj potem trdiš?


Se pravi torej še enkrat in upam da bo sedaj jasno:

Trdim, da se s ključi in BIOS običajen uporabnik ne bo rabil ukvarjati, če se s tem ne bo želel ukvarjati.


Se pravi vsaj pri teh popularnih Linux distribucijah, katere sem omenil višje in ne vem kako naj to bolj jasno zapišem.

MrStein ::

Torej jih bo lahko instaliral kot vedno?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

Icematxyz je izjavil:

Zakaj ga ne bi rabil namestiti?


Za to, ker so za to poskrbele priljubljene Linux distribucije, da bo temu tako.

Kako?


Vstaviš plošček in poženeš.

Nič nisi povedal.


Že kakšna dva meseca nazaj sem povedal in ni nikogar kod kaže preveč zanimalo, kar me sedaj čudi.

Še zdaj nisi povedal, kako je možno uporabljati dva ključa naenkrat oz. kako bodo to pri Canonicalu rešili.

Icematxyz ::

Torej jih bo lahko instaliral kot vedno?


Da načeloma boš še naprej vstavil plošček in namestil Ubuntu & Co, kot to počneš sedaj za tiste distribucije, ki se tega ne želijo iti pa boš v BIOS pred tem izključil Secure Boot.

Še zdaj nisi povedal, kako je možno uporabljati dva ključa naenkrat oz. kako bodo to pri Canonicalu rešili.


Na x86 strojni opremi, kjer bo prednameščen Ubuntu bo se moral nahajati tudi Microsoftov ključ.

techfreak :) ::

Da načeloma boš še naprej vstavil plošček in namestil Ubuntu & Co, kot to počneš sedaj za tiste distribucije, ki se tega ne želijo iti pa boš v BIOS pred tem izključil Secure Boot.

Torej ne bo možno uporabljati Windows 8 z Secure Bootom skupaj z X distribucijo.

Še enkrat te vprašam:
Še zdaj nisi povedal, kako je možno uporabljati dva ključa naenkrat oz. kako bodo to pri Canonicalu rešili.

Icematxyz ::

Torej ne bo možno uporabljati Windows 8 z Secure Bootom skupaj z X distribucijo.


Glej če moraš to verjeti potem verjemi ali pa počakaj in preizkusi v praksi, ker bolj jasno jaz tega ne znam napisati.

techfreak :) ::

Okej, vidim da še sam ne veš kako točno bo. Daj vsaj link do kakšnega vira daj, da si še jaz preberem (ker kar sem sam našel ne gre ravno skupaj s tvojimi izjavami).

Icematxyz ::

Povej kaj si sam našel in kaj ne gre skupaj z mojimi izjavami.

panteist ::

Ramon dekers je izjavil:

Kakšen linux neki. Sranje od sranja, si nastavim in poiščem vse potem pa se jebem za ene driverje za laserski tiskalnik, berem po forumih zabijem več kot 1 dan, ampak driverjev nisem našel. Linux je šel takrat takoj dol. Da o winu ne izgubljam besed. Kdo bo uporabljal linux no, lepo vas prosim, mislite da se ima narod res cajt hecat po forum za driverje ki jih linux neče poiskat?=?

Sem vesel, da ohranjamo vsaj nivo pogovora v tej temi. Smešno mi je tudi kako čustveno obarvano pišejo nekateri o orodju kot je računalnik. Pač uporabljaš kar najbolj ustreza tvojemu delu. Če uporabljaš le facebook, pa VLC, pa winamp in še kakšen office, je povsem dovolj, da dela vse kar priklopiš, če je pa tvoja služba odvisna od performance-a računalnika in stvari, ki se dogajajo v ozadju, si pa mogoče rad prilagodiš kako se kak element orodja obnaša. Seveda sem že kdaj nekaj ur iskal rešitev za problem na linuxu, A si kmalu prilagodiš računalnik načinu in vrsti dela, lahko za vsak element veš kako se obnaša in kaj se dogaja in mogoče tudi spremeniš, potem dobiš popolnoma optimizirano orodje in je delo učinkovitejše.
Seveda razumem sodelavce na Win, ki imajo radi poznano okolje win, office okolje in "dela vse (čeprav dostikrat odvisno kako dobro)", sam imam za svoje delo rad zelo čisto in minimalistično okolje, kjer tečejo procesi, ki jih sam omogočim in včasih še kakšno skripto prilagodim oz. izvajanje elementov.

Icematxyz ::

Torej ne bo možno uporabljati Windows 8 z Secure Bootom skupaj z X distribucijo.


Torej to je že bilo omenjeno višje in da ne bo spet kakšne napačne domneve, kaj je kdo rekel:

Da načeloma boš še naprej vstavil plošček in namestil Ubuntu & Co, kot to počneš sedaj za tiste distribucije, ki se tega ne želijo iti pa boš v BIOS pred tem izključil Secure Boot.


Se pravi, kot je že bilo jasno napisano višje, prav vseh Linux distribucij ne boš mogel pognati, če ne boš izključil v BIOS Secure Boot, Ubuntu in višje omenjene Linux distribucije pa boš lahko, se pravi, da ne bo slučajno potem spet kakšnih očitkov, ker je nekdo drug spregledal že napisano in torej s tem ne boš rabil "zmanjševati varnosti" Windows OS ali se ukvarjati s BIOS, če je komu torej to pač v praksi težava!

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

@panteist: Vsakemu svoje, a ne? Nekaterim bolj odgovarja Windows, drugim Linux, tretjim pa Mac OS X.

Povej kaj si sam našel in kaj ne gre skupaj z mojimi izjavami.

http://www.omgubuntu.co.uk/2012/06/cano...

Firstly, Canonical has generated an Ubuntu key that, once manually added to affected systems, will allows users to boot Ubuntu.

Torej za uporabo Secure Boot boš moral dodati Canonicalov ključ, kolikor pa vem, lahko imaš naenkrat shranjen samo 1 ključ.

Ubuntu will also use a different kind of boot-loader for Ubuntu on SecureBoot hardware - one not based on the traditional GRUB2.

Za pravilno delovanje bo moral bootloader biti preveden ter podpisan z njihovim privatnim ključem. Torej boš na računalniku imel zaprto kodno programsko opremo, ki ni niti približno v skladu s FOSS načeli.

Secondly, Ubuntu CDs will make use of a loader image signed by Microsoft's 'WinQual' key. This will allow Ubuntu to boot on 'more or less every off-the-shelf [Windows 8] system'.

Torej spet zaprta koda.

Mene pa konkretno zanima, ali bo možno uporabljati:
a) Ubuntu in Windows 8 z uporabo Secure Boot
b) Ubuntu brez Secure Boot, vendar Windows 8 s Secure Boot
c) Ubuntu in Windows 8 brez Secure Boot to bo možno

Še osebno mnenje o Canonicalu: Naj se odločijo ali bodo sledili FOSS in FSF načelom in se ukvarjali izključno z odprto kodo, ali pa se naj nehajo pretvarjati in preprosto začnejo ponujati še ostalo zaprto kodo poleg svojega bootloaderja.

Icematxyz ::

Naj se odločijo ali bodo sledili FOSS in FSF načelom in se ukvarjali izključno z odprto kodo, ali pa se naj nehajo pretvarjati in preprosto začnejo ponujati še ostalo zaprto kodo poleg svojega bootloaderja.


Glej, če imaš tako močna načela preprosto v BIOS izključi Secure Boot in odmisli vse drugo in ne namesti zaprto kodnega gonilnika za grafiko in uporabljaj odprto kodnega in pa v programskem središču Ubuntu že lahko kupiš zaprto kodno programsko opremo, če smo torej že pri tem in pa če FOSS licenca nekaj dopušča to načeloma ni v neskladju z njo a ne da?

Ubuntu in Windows 8 z uporabo Secure Boot


Da. Morda boš edino moral kupiti Ubuntu prednameščen na strojno opremo ali Ubuntu CD izberi torej kaj bi imel raje. :D

Ubuntu brez Secure Boot, vendar Windows 8 s Secure Boot


Da, če boš vmes v "BIOS" Secure Boot vklopil/izklopil.

Ubuntu in Windows 8 brez Secure Boot to bo možno


Da, se je torej delalo na tem, da je sedaj to torej mogoče in še naprej ne rabiš uporabljati na x86 Secure Boot, če tega torej nočeš.

Icematxyz ::

Torej, da še s tem zaključimo v grobem zaenkrat, Ubuntu bo imel svoj ključ, kateri bo se nahajal na strojni opremi na kateri bo prednameščen Ubuntu (odločitev OEM-a) in pogoj za x86 je tudi, da je prednameščen Microsoftov ključ, torej boš lahko namestil tudi Windows OS. Recimo višje omenjen Ubuntu OEM System76 bo imel Secure Boot zaenkrat izključen, ker so se tako pač odločili. Canonical zaenkrat tudi ne razmišlja, da bi se šel pri vključenem Secure Boot to, da bi podpisovali tudi jedro in tako naprej... Fedora na primer pa se ukvarja tudi s tem in v prihodnosti verjamem, da bodo sledili temu tudi nekateri drugi.

Se pravi dejstvo je da na x86 bo lahko uporabnik izključil Secure Boot in upravljal s ključi in to se je torej doseglo. Tukaj se torej zgodba lahko konča.

Fedora, SUSE, Ubuntu... pa razmišljajo torej naprej, kaj pa če bi uporabnik rad imel Secure Boot vključen, kako torej to doseči, da bo še vedno lahko pognal njihovo distribucijo brez, da izključi Secure Boot, kar se mi zdi dokaj verjeten in pogost scenarij in tukaj vidiš, da ubirajo različne pristope in stopnjo kaj vse bodo podpisovali, kar boš še vedno lahko izključil, če boš v "BIOS" izključil Secure Boot. Tukaj se bo za moje pojme sčasoma uveljavila "najboljša praksa" trenutno so pa razmišljanja pač še odprta v vse strani in pa predvsem, kot marsikaj drugega pri W8 je tudi to področje speljano precej na silo in na hitro.

Gre pa tukaj za ogromno tehničnih in pravnih vprašanj, ki se pač morajo razrešiti preden sploh prideš do "FOSS očitkov". Za Ubuntu ne vem v tem trenutku ali boš moral ročno namestiti pri sliki sneti s strani za prejem Ubuntu ključ ali ne in pa nasploh koliko avtomatizacije bo pri tem na voljo in na to torej počakajmo in bomo videli, ker Ubuntu v nasprotju s na primer Fedora razmišlja trenutno v smer, da Ubuntu pride do uporabnika prednameščen na strojno opremo in torej "rešujejo" primarno to težavo. Bo pa najverjetneje vsaj na začetku pri uporabnikih, ki bodo želeli imeti vključen Secure Boot okrnjena "Grub 2" izkušnja, ampak spet, njihova odločitev, razen spet verjetno s tehničnega vidika za tiste, ki znajo bodo že znali to na željen način urediti sami. Nenazadnje uspelo se je doseči, da uporabnik nad tem ima nadzor in upravlja s tem področjem.

Zgodovina sprememb…

1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft predstavil osvežitve družine Surface, vključno z novimi slušalkami in Andro

Oddelek: Novice / Ostale najave
2411730 (9839) Mavrik
»

Microsoft ponuja Surface RT šolam

Oddelek: Novice / Windows Mobile
188165 (6443) nekikr
»

Microsoft objavil cene Surface tabletov, ne bodo cenejši od iPadov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
6819464 (16059) Lonsarg
»

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
17531558 (27971) Icematxyz
»

Microsoft Surface, drugič (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
18439605 (31496) CaqKa

Več podobnih tem