» »

Pošta - provizija?

Pošta - provizija?

Venum ::

Včeraj sem poslal nekomu en paket z odkupnino recimo 10€ (s poštnino vred). On mi danes piše, da je hotel poštar od njega recimo 12€. Ko je šel na pošto vprašat zakaj je poštar hotel met večjo vsoto so mu rekli da zaračunavajo provizijo. A ni tako, da kolker je odkupnina tolko more plačat naslovnik da dobi paket, ne da si pošta še kr ene stroške zraven namišljuje?

St235 ::

Ne izmišljuje si nobenih dodatnih provizij ampak zaračuna poštnino za dostavo denarja nazaj do tebe. Naslednjič zadevo naredi preko UPN oziroma SEPA obrazaca pa je. ŽE 100x predebatirano na tem forumu tako, da se nauči uporabljat search.

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

RejZoR ::

Ko sem jezst prodal prenosnik v vrednosti 350 EUR so zaračunal 7 EUR poštnine + 20! EUR nekih imaginarnih stroškov odkupnine. Nič čudnega da gre pošti tko fajn, ko pa so eni navadni oderuhi.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Venum ::

Zakaj pa ni vedno tako? Zelo veliko pošiljam po pošti z odkupnino in se še ni nikoli, razen zdaj zgodilo da bi moral naslovnik plačati več kot je odkupnina. Zato pa sprašujem.

St235 ::

vedno je tako, kadar pošiljaš z odkupnino in poštar denar dostavi domov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

šernk ::

Najbrž se ti doslej še nihče ni oglasil, tisto je zraven že vsaj 4 leta.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

St235 ::

RejZoR je izjavil:

Ko sem jezst prodal prenosnik v vrednosti 350 EUR so zaračunal 7 EUR poštnine + 20! EUR nekih imaginarnih stroškov odkupnine. Nič čudnega da gre pošti tko fajn, ko pa so eni navadni oderuhi.


Predvsem jim gre pa tako fajn, ker so povprečni uporabniki preleni, da bi se pozanimal kakšne so dajatve pri različnih načinih pošiljanja in pač uporabljajo najdražjo metodo.

Tilen ::

Prejemnik plača višino odkupnine + 5.15% vrednosti. Pošta temu pravi strošek vračanja denarja pošiljatelju.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

St235 ::

Samo kot dopolnitev, mislim, da je do nekega zneska (tam okol 30€) soplačilo fiksno, potem pa po procentih.

#000000 ::

Mah oni zaračunajo prvo poštnino, pol plačaš še če je denar po povzetju, potem pa plača še prejemnik dostavo in najraje bi še tebi ko ti prinese keš pobrali kak denar.

St235 ::

Nope, računajo poštnino od tebe do prejemnika, potem pa zaračunajo še poštnino nazaj do tebe, ker morajo dostavit denar. Dve storitvi, torej dva stroška.

Venum ::

Kak podn od firme je pa to...Včasih so še zaračunavali kr neke stroške recimo iz kake trgovine s katero majo pogodbo (na računu bi naj bila cena, ki jo plača naslovnih). Temu se res pravi prevara. Jao. Majkemi da bom zdej pošiljal samo kot navadno brez kake odkupnine pa se bom probo zmenit da bi pošljejo dnar v kuverti ali nakažejo na račun. Tile procenti so absurd, ker pošto itak nič več ne stane če ti prnesejo ali nakažejo 100 ali 200€ :D LOL

satfinder ::

Cena Acer One AOD260 [1.86GHz CPU, 1GB DDR3 SODIMM, GMA 3150, 250GB HDD]
[rabljenega parkrat za gledanje slik] je bila
na Bolha.com €130, nekje priblizno €143 s postnino.

!+ cca. €8 provizije [7%] Pošti,
da je bila odkupnina €143 nakazana nazaj na TR
pošiljatelja [prodajalca].

Z upgrade-om RAMa na 2GB,
me je prišlo vse skupaj cca. EUR170.

Za razmislit, glede na to, da se iz Amazon.de
za cca. EUR280 s posiljanem vred dobi
Lenovo IdeaPad S205 [E450 APU, ...] ... -)
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: satfinder ()

Magic1 ::

5-7% procentov je pač oderuško. Država skrbi, da bodo ljudje začeli kupovati v tujini, ker bo izdelek in poštnina cenajša. Potem bo pa pošta zastonj delala, država pa še davka ne bo pobrala. Kot večino stvari v Sloveniji, je treba vse zjahat.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

amigo_no1 ::

Do vrednosti odkupnine 27.5E je njihova provizija 1.5E, dalje je še več:

cenik
http://www.posta.si/seznam-dokumentov/7...

->
Cenik ostalih storitev
http://tinyurl.com/d5d4m9v

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Vikking ::

Ensi ste prav hecni, oz. tako leni da se vam da edino pljuvat po PS-ju. Saj imate na izbiro več kot 10 različnih podjetij ki se ukvarjajo oz. nudijo iste storitve. Samo telefon v roke pa poklicat konkurenco.

Oziroma če se vam zdijo takšni izkoriščevalcu, zakaj se ne vsedete v avtomobil ali vlak ali avtobus, ter odpeljete sami paketdo kupca. KAJ!!! DRAŽJE DA JE PELJAT, KOT POSLATI PO POŠTI? ne ga srat!

amigo_no1 ::

Ensi ste prav hecni, oz. tako leni da se vam da edino pljuvat po PS-ju. Saj imate na izbiro več kot 10 različnih podjetij ki se ukvarjajo oz. nudijo iste storitve. Samo telefon v roke pa poklicat konkurenco.

Ni tako enostavno, od/do fizične osebe opravlja prenose paketov samo še PS, vsaj tako je bilo, ko sem jaz iskal alternativo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Vikking ::

dpd, ups... Sam večkrat opravim zadevo z DPD-jem kot fizična oseba (res da, tujina). Je pa res da so še cenejši če z njimi sklenš pogodbo kot pravna oseba.

Kar se tiče PS-a pa se pač kupcu zaračuna poštnina in pika. Če se mu zdi predraga pa naj pride iskat paket.

Magic1 ::

Ne štekaš? Mal živiš v preteklosti Viking. Poceni pošta je dobra za gospodarstvo. Npr Kitajci jo imajo zastonj! Seveda je slovencem tuja konkurenčnost, zato pa je tko. Pošta bo mogoče malo več zaslužila, vsi ostali bodo pa 3x toliko posledične škode imel.
Magic

Vikking ::

Potem se preseli na Kitajsko, da boš imel zastonj poštnino. Kupcu se zaračuna ali pač ne.

Kar se tiče gospodarstva pa res nevem kaj bluziš. Za gospodarstvo je dobra zdrava konkurenca. Kar pa v primeru poštnih storitev v Slovenije JE, izbire je dovolj. Za pravne osebe ob sklenitvi pogodbe, dobiš stalen popust do 15%, pri storitvah ki presegajo veliko količino paketov mesečno (nazadnje mi je bilo rečeno nad 1000paketov) pa se da dobiti še ugodnejše cene.
Žal pa je res da fizičnim osebam ne ponujajo takšnih popustov. Sama cena pa zna tudi nihati zaradi cene bencina, saj ti zaračunajo 10% dodatek na gorivo.

Glede na to da zadnje čase imam kar precej uslug od njih, bi rekel da kar dobro poznam situacijo in ne živim v preteklosti ampak redno poslujem z njimi. Pa tudi vsa podjetja ki ponujajo poštne storitve v Sloveniji, sem stestiral zaradi posebnosti v mojem primeru.
Najdražja sta Adria in Intereuropa v mojem primeru. PS najcenejša kar se tiče majhni kuvertnih pošiljk, najbolj ugoden pa mi je trenutno DPD pri pošiljanju večjih paketov v tujino (celotna EU in nekaj držav zunaj EU območja). UPS in FedEx sta s cenami blizu, se da še izpogajati za kakšen popust...

Vsekakor pa nisem začel jamrati kako drag je PS, ampak preklical in potem pretestiral celotno konkurenco. Ter se na koncu odločil za najboljšo opcijo kot celoto (ni pomembna samo cena).

šernk ::

In kako naj torej nekomu pošljem zadevo v maribor? daj mi to konkurenco naštej za pošiljanje znotraj države.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

GrimReaper ::

Ko sem jezst prodal prenosnik v vrednosti 350 EUR so zaračunal 7 EUR poštnine + 20! EUR nekih imaginarnih stroškov odkupnine. Nič čudnega da gre pošti tko fajn, ko pa so eni navadni oderuhi.

Poštne nakaznice (rumena in zelene črke) se kar izogibaj, provizije je 5,45%.
UPN je tisto pravo, 1% provizije. Če prodajaš, potem dobiš nakazano na svoj bančni račun.
Drgač tole ve dost malo ljudi, še eno trgovino sem moral poučit, potem ko so mi poslali za 300€ in sem dal 16€ za provizijo.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Vikking ::

šernk: kaj ko bi poklical konkurenco, ter povprašal po ceni. DPD, DHL, ups, fedex, yellogistic, tineexpress, gls, bex, bonta, tnt, doortodoor, kurircek....... Kateregakoli sem še poklical so bili zelo prijazni, ustrežljivi, ter tudi konkretno odgovorili kar me je zanimalo.

Nevem a je tako težko uporabit telefon in postaviti par konkretnih vprašanj?

MadMax ::

Eni še kar ne štekajo, da za SLO+pošiljatelj fizična oseba+odkupnina tipa po povzetju = samo PS...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

darkolord ::

Država skrbi, da bodo ljudje začeli kupovati v tujini, ker bo izdelek in poštnina cenajša.
Res, koliko pa stane iz tujine pošiljka z odkupnino?

Pithlit ::

Magic1 je izjavil:

Kitajci jo imajo zastonj!

Ti si ti samo misliš. Kitajska pošta čist lepo zaračunava poštnino. Za čist vsako pošiljko.

To, da ti en kitajček na ebay-u napiše da poštnine ni še ne pomeni da je ne plačaš.

Je pa res da je neprimerno ceneje kot slovenska pošta. Mi imamo res navite cene.

darkolord je izjavil:

Res, koliko pa stane iz tujine pošiljka z odkupnino?

A to obstaja? Nisem še zasledila (za fizične osebe vsaj... za pravne se sem pa tja celo kaj najde).
Life is as complicated as we make it...

Magic1 ::

Sem bral nekaj časa nazaj, da imajo kar lepo zastonj, ravno zato da lahko prodajajo po celem svetu svoje poceni izdelke. Pomisli malo, koliko je to bolje za državo. S pošiljko se ukvarjajo max 1/3 poti, s tem pa so potem več kot konkurenčni po celem svetu.

Na drugi strani imaš pa Slovenijo, v kateri te najcenejši paketek pri pošiljanju v EU stane skoraj 10€!
Še iz Britanje lahko dobiš za 1 funt.

Kot sem že povedal malo višje, je v sloveniji konkurenčnost pri večini ljudeh nepoznana beseda. Sej bo šlo, samo pogruntat moramo, kako izvažat storitve javne uprave:DD, ker to je way to go in Slovenia.
Magic

šernk ::

darkolord je izjavil:

Država skrbi, da bodo ljudje začeli kupovati v tujini, ker bo izdelek in poštnina cenajša.
Res, koliko pa stane iz tujine pošiljka z odkupnino?


tujcem se za razliko od naših mešetarjev lahko zaupa, še nikoli kakšnih izgovorov da ni na zalogi itd.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mojca ::

Vikking je izjavil:

Kar se tiče gospodarstva pa res nevem kaj bluziš. Za gospodarstvo je dobra zdrava konkurenca. Kar pa v primeru poštnih storitev v Slovenije JE, izbire je dovolj.


Cena poštnih storitev je še kako pomembna za razvoj gospodarstva, vsaj v primeru Kitajske. V ogromno primerih je ceneje naročiti nov izdelek iz Kitajske (ter plačati izdelek, kuverto, poštnino, eBay + PayPal provizijo, delavca, ki stoji za trgovino) kot npr. prositi prijatelja iz sosednjega mesta, da ti po pošti vrne, kar si mu posodil.

Je pa res, da poceni poštne storitve zgolj pospešujejo razvoj gospodarstva, niso pa same zase dovolj. Dražje poštne storitve bi Kitajce prikrajšale za znaten del zaslužka, medtem ko zgolj pocenitev poštnih storitev v Sloveniji ne bi bila dovolj, da bi tujci na e-Bayu začeli na veliko kupovati izdelke slovenskih proizvajalcev.

Pošiljke z odkupnino so vedno bile dražje. Večina kupcev se tega zaveda in prostovoljno izbere tak način plačila, sploh starejši ljudje pri telefonski prodaji. Rekla bi, da se je navada pošiljk po povzetju ohranila še iz časov, ko je bilo nakazati denar drugi fizični osebi netrivialno oz. vsaj enako drago. Če moraš z avtom do 10 km oddaljene pošte, da daš avans za izdelek, že raje dodaš tisti evro ali dva. Po drugi strani je tudi tveganje za kupca (vsaj navidezno) manjše, če kupuje od neznanca, za katerega ne ve, ali bo paket sploh poslal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

Master_Yoda ::

Meni je bilo zelo smesno ko sem prvic naroceval iz neke ameriske spletne trgovine. Postnina 6$ za paket do mislim da 1,5 Kg. Je postnina bila cenejsa oz. enaka kot postnina iz slovenske spletne trgovine s tem da je izdelek v ameriski itak cenejsi :D.

Zgodovina sprememb…

echo ::

Kako nekaterim še kar ni jasno, da nič ni "zastonj". Beseda "zastonj" se lahko smiselno uporablja samo v zgornjem stavku.
Obstajajo pa subvencionirane stvari, kjer je v ozadju pač neka agenda - kitajci si privoščijo subvencionirano poštnino (partija pa to), da lahko enostavno povozijo vse druge proizvajalce drobnarij.
Mi recimo subvencioniramo električne panele ...
Ne vem več zakaj.
Subvencije niso avtomatsko napačne, samo mora biti agenda za njimi dobro utemeljena.
Kitajska je, naša ni.

St235 ::

Zdaj mešate hruške in jabolka. To kolk poštnine pride za izdelek z ebay je neumna primerjava, ker to ni uraden cenik neke pošte ampak odločitev posameznika/firme ki izdelek pošilja. Ravno tako so dostikrat izjemno nizke cene poštnine, ker se pošlje v Evropo za par kontejnerjev robe in ne en artikel door to door. Ravno tako ti nikoli ne pošiljajo zadeve po odkupnini, ker ravno to je tisto kar je najdražje sploh, če zahtevaš da denar fizično dostavijo na naslov. To je povezano tudi z določenim tveganjem, ker mora poštar določeno količino denarja nosi sabo. Tako, da nehajte si dostavljat keš na doma, pa bo zadeva precej cenejša.

dzinks63 ::

Prodajalec v SLO ponavadi poda oglas v smislu cena + pošta na storške kupca. In vsak kupec si najbrž to prečita, tako da je vse čisto. Prodajalec dobi plačano v celoti, denar na dom, kupec prejme naročeno in plača po povzetju ponavadi kar doma. Poštni stroški so pa itak minimalni glede na razdaljo na katero je dostavljeno, recimo iz LJ do MB 7€, ali pa pojdi sam z svojim avtomobilom to iskat, narediš 300km in porabiš 3 ure časa za vse skupaj, kolikšni so stroški vsega tega, si pa naj vsak sam zračuna, pošta je še vedno zelo ugodna in kamot, ko vse v celoti preračuna.

Magic1 ::

Jao človek, kje ti živiš. Dej izračunaj si koliko te stane televizor, če ga narediš doma v garaži. Če te pride predrago, pridi k meni in ti prodam moj star CRT za 1000€.
Magic

Vikking ::

Itak da eni mešajo hruške in krompir.
Najprej jamrajo kako drago je ko želijo kot fizična oseba poslati nekomu z odkupnino preko bolhe. Zraven pa primerjajo EBAY kako poceni poštnina itd...

Magic1 in Mojca; POZABLJATA:
- Da plačate zadevo preko ebay in drugih tujih spletnih trgovin vnaprej, se pravi se sami odkupnini že v začetku in v vsakem primeru izognete. Oziroma v večini primerov artikla sploh ne morete naročiti, brez vplačila vnaprej.
- Kupec naj vam plača izdelek vnaprej, pa mu pošljete brez odkupnine. Nekateri se tukaj pritožujete zelo zaradi odukpnine, pa mi povejte koliko izdelekov ste kupili preko ebay, pa ste plačali pošiljatelju po povzetju.
- Ko kupujete preko ebay, ponavadi ne kupujete od fizičnih oseb, ampak od podjetij ki imajo sklenjene pogodbe, že pri nas kot pravna oseba lahko dobiš komot 15% popusta, več kot paketov pošljete mesečno za več popusta pri poštnih storitvah se da dogovorit. Veliki popusti nad 4000 paketov mesečno pri DPD-ju.
- nehajte jamrat tisti ki enkrat na pol leta prodate eno rabljeno grafično kartico za 20€ preko bolhe. Kot je že Lakotnik29 omenil, pošljite iz LJ v MB vsak dan po 10 kontejnerjev robe, pa boste dobili ugodne ponudbe za poštne storitve. Nehajte se primerjat kot fizična oseba ki nekaj proda preko bolhe z velikimi podjetji.


Lahko povem da paket poslan iz nemčije v slo preko DPD-ja stane 29€. Cene po EU so čisto primerljive z našimi, za ilustracijo: paket poslan iz Nemčije v Švico prekop DPD-ja stane 49€. Konkurence je dovolj, s paketi pa ravnajo enako grobo pri nas kot v tujini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Magic1 ::

Res smo malo mešali. Vendar stvar se ne spremeni. Še vedno je poštnina draga in zato se majhnih izelkov pod 50EUR ne splača prodajat na internetu za tujino, večjih pa sploh ne. Zelo dobro za gospodarstvo.

Poleg tega: Plačevanje po prevzemu je pri nas varovalka, da te ne nategnejo, ker te pri nas nič ne ščiti(v praksi). Na ebayu te ščiti sam ebay, iz iskušenj zelo dobro. Meni ni problema plačati v naprej, vendar ne, da bom potem čakal mesec ali več na izdelek, ali pa ga sploh ne bom dobil.

A se ni nedolgo nazaj na tem forumu govorilo o podražanju poštnine in izdelkov na mimovrste? Premalo prometa? Ne, slovenska konkurenčnost pač.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

St235 ::

Res smo malo mešali. Vendar stvar se ne spremeni. Še vedno je poštnina draga in zato se majhnih izelkov pod 50EUR ne splača prodajat na internetu za tujino, večjih pa sploh ne. Zelo dobro za gospodarstvo.

Pošiljanje majhnih količin izdelkov v tujino s strani fizičnih oseb nima nič z gospodarstvom. Ko boš imel firmo in boš prodal kontejner izdelkov v Nemčijo pa ne boš pošiljal z pošto.

Poleg tega: Plačevanje po prevzemu je pri nas varovalka, da te ne nategnejo, ker te pri nas nič ne ščiti(v praksi). Na ebayu te ščiti sam ebay, iz iskušenj zelo dobro. Meni ni problema plačati v naprej, vendar ne, da bom potem čakal mesec ali več na izdelek, ali pa ga sploh ne bom dobil.

Ebay omogoča prodajo in nakup tudi Slovencem. Predvsem pa pošiljanje pošiljke z odkupnino in potem še dostava denarja na dom je storitev, ki se plača. Če se ti zdi predrago, kdo ti brani, da za enak denar pošiljko osebno dostaviš. Pa potem zračunaj, če se ti splača.

A se ni nedolgo nazaj na tem forumu govorilo o podražanju poštnine in izdelkov na mimovrste?

Kako vezo ima pa sedaj poštnina, ki jo zaračuna mimovrste s temo? A potem tudi to da pri osebnem prevzemu zaračunajo 2€, krivda Pošte Slovenije?

darkolord ::

Na drugi strani imaš pa Slovenijo, v kateri te najcenejši paketek pri pošiljanju v EU stane skoraj 10€!
Laž. Pošiljanje četrt kilskega paketa kamorkoli po svetu te stane 1,98 eur.

Cena poštnine Pošte Slovenije je v bistvu med ugodnejšimi v Evropi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Magic1 ::

Kje si pa to našel? Nazadnje ko sem jaz cenik gledal za poslat uro v UK, me je prišlo čez 5€. Link?
Magic

šernk ::

250g znese zaščitna kuverta, tako da si takoj čez :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

darkolord ::

Magic1: na ceniku na strani PS.

šernk: ta srednja kuverta z mehurčki je kakih ~20 gramov

St235 ::

šernk je izjavil:

250g znese zaščitna kuverta, tako da si takoj čez :)


Ja, če daš nogo noter ko jo tehtaš.

MKC00 ::

Kako je s provizijo pri plačilu po povzetju?
Na večih spletnih trgovinah piše, da če je vrednost paketa do 96 EUR, se plača provizijo 0,96 EUR, če je nad tem (in do 501 EUR) je 1% itd..
Koliko naj bi potem morala znašati provizija, če je vrednost paketa 92 EUR (- pač toliko kolikor pokaže končni znesek v "košarici", kar pa je brez stroškov poštnine, ki pa jih krije pošiljatelj)?

amigo_no1 ::

Kar se tiče cenika PS:

http://www.posta.si/seznam-dokumentov/7...
Cenik ostalih storitev
pdf, stran 2, spodaj


Cenik poštnih storitev v notranjem prometu
pdf, stran 1, spodaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pošta Slovenije je absolutno predraga (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
647112797 (30824) destroyer2k
»

Pošiljka z odkupnino, pošta nabije kr ene stroške (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5718197 (12663) ...:TOMI:...
»

Prodaja po pošti in ne-prevzem

Oddelek: Loža
4312030 (8296) GTX970
»

Grozi prodaja preko bolhe

Oddelek: Loža
468778 (7032) martincek1
»

Paket via Pošta slovenije - nepričakovana dodatna postavka

Oddelek: Loža
4910121 (9120) kitewing

Več podobnih tem