» »

Firefox OS

Firefox OS

Icematxyz ::

Torej, ker je Firefox OS tik pred vrati odpiram temo za razprave povezane s Firefox OS.



Kaj je Firefox OS?

Firefox OS je operacijski sistem za (mobilne) naprave namenjen poganjanju spleta. Aplikacije, ki jih poganja in katere so privzeto na voljo so spisane v spletnih tehnologijah (HTML 5), kot so JavaScript, HTML, CSS... do zaledja (naprave), kot so dostop do kamere, mikrofona, GPS, USB, NFC... pa skrbi nabor (standardiziranih) WebAPI-jev, pričakuje se tudi prenosljivost teh aplikacij med različnimi platformami in poganjanje le-teh v standardnem spletnem brskalniku.

Prve mobilne naprave na tržišču (Brazilija) napoveduje med drugimi telekomunikacijsko podjetje Telefónica in sicer napovedane so za Q1 2013 in naj bi šlo za naprave s ceno do 100 dolarjev. Razvijalci in uporabniki se bodo med drugim srečevali na Mozilla Marketplace.

Uporabniki/razvijalci se lahko s Firefox OS seznanijo v praksi že sedaj in to kar iz udobja namizne delovne postaje (Linux/Windows/Mac):

Firefox OS



Vir slike

Ali če si lastite kakšnega izmed bolj (že legendarnih) pametnih telefonov tipa Nokia N9, kar na mobilni napravi:



Uporabnike in razvijalce za Firefox OS bodo morda zanimale še teme:

WebM - vprašanja in razprave
HTML 5
  • zavaroval slike: Icematxyz ()

Tilen ::

Slide to unlock je patentiran s strani Appla. Že v štartu torej fail. Zadeva na 1 Ghz Cortex A8 tako šteka, da ni za nikamor. Kako bo šele delovalo na HW do 100 usd? Koliko fart aplikacij je na voljo?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Icematxyz ::

Slide to unlock je patentiran s strani Appla. Že v štartu torej fail.


Ne to več načeloma ne drži in nasploh se "hrup" na tem področju umirja. Vidim pa da ti je torej zamisel všeč in osebno sem zadevo preizkusil tudi v praksi in mi odgovarja.

Zadeva na 1 Ghz Cortex A8 tako šteka, da ni za nikamor. Kako bo šele delovalo na HW do 100 usd? Koliko fart aplikacij je na voljo?


No glede na to, da gre za "hack", kjer je nekdo za hobby združil N9 + Nitdroid N9 + Firefox OS menim, da je rezultat dober. Glede aplikacij bom pa rekel tako, na voljo jih je že kar nekaj in to se mi zdi dober znak, saj trenutno uradno še ne "obratuje" ne Firefox OS in ne Mozilla Marketplace tako da predvidevam, da bo aplikacij zelo hitro dovolj in da se ne bodo poganjale le v Firefox OS, ampak tudi v standardnem spletnem brskalniku na različnih platformah.

Tilen ::

Kje sem pa napisal, da mi je zamisel všeč? Kakšne so prednosti pred brezplačnim Androidom? Koliko je to kar nekaj aplikacij? Kdo financira projekt?

Zakaj bi naj bilo to nekaj več kot Tizen in Meego?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Tilen ::

Firefox OS je operacijski sistem za (mobilne) naprave namenjen poganjanju spleta.


To pa je dejansko nekaj novega na področju mobilnih operacijskih sistemov!

Se pravi, ko Android, iOS in WP podprejo/podpirajo HTML5 in potem imajo vse to in še več? Kje torej je prostor za tržni delež? Mozilla več kot očitno nima realnega pogleda v trenutno stanje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Icematxyz ::

Kje sem pa napisal, da mi je zamisel všeč?


A tako, menil sem namreč po tem, ko sem zadevo prebral, da si kakšen Apple fanboy, ki se spozna na to področje. Se opravičujem.

Kdo financira projekt?


Lahko bi verjetno rekli da podjetje Google, če bi bili nekoliko hudomušni, ampak plan pa torej najverjetneje je, da bi/bo to počelo še kakšno večje telekomunikacijsko podjetje + Market + ... Ampak to je moje razmišljanje in ne uradno stališče Mozilla. Bomo videli. Načeloma torej projekt financira Mozilla sama, podobno, kot to počne na področju razvoja spletnega brskalnika Firefox in še kje drugje.

Zakaj bi naj bilo to nekaj več kot Tizen in Meego?


Vsi trije načeloma napovedujejo dobro podporo za HTML 5, torej to imajo skupno, ampak Tizen in MeeGo najverjetneje še imata nekaj dela pri izbiri/odločitvi o sami strategiji in to predvsem glede tega, ali se bo podpiralo še kaj drugega in kdo ve morda sedaj, ko o tem ne odloča več Elop celo kakšna združitev v okvirju projekta Mer. Bomo videli. Torej kaj ima kdo več/manj ti trenutno težje odgovorim, kvečjemu imajo marsikaj skupnega in treba bo videti v praksi v prihajajočem letu, kdo ima torej česa več/manj z nekega vidika. Vsaj Firefox OS v Brazliji in MeeGo na Kitajskem je nekje realnost proti koncu tega in začetek naslednjega leta in morda Tizen v ZDA in torej najboljše, da počakamo in bomo videli v praksi, oziroma sedaj se napetost tako stopnjuje in če boš le malo sledil, boš marsikaj, kar te zanima izvedel že torej prej.

To pa je dejansko nekaj novega na področju mobilnih operacijskih sistemov!


Da to je res, gre za novost in ne kopijo/zamenjavo za obstoječe platforme.

Se pravi, ko Android, iOS in WP podprejo/podpirajo HTML5 in potem imajo vse to in še več? Kje torej je prostor za tržni delež? Mozilla več kot očitno nima realnega pogleda v trenutno stanje.


Ne ni čisto tako. iOS in WP sta predraga za konkuriranje Firefox OS, Android je že bližje, ampak se ukvarja še z drugimi področji, katera Firefox OS ne zanimajo in torej se verjetno pričakuje, da bo Firefox OS na tem področju v špici tako razvoja, kot ponudbe same tako, kot se to uspešno počne tudi na področju spletnih brskalnikov.

Tilen ::

Katerem področju in zakaj Android ne more na to skrivnostno področje, če je tukaj profit?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Icematxyz ::

Katerem področju in zakaj Android ne more na to skrivnostno področje, če je tukaj profit?


Android se ne ukvarja izključno s HTML 5 in pa ne gre se na začetku verjetno toliko primarno za profit/enoto, ampak za količino uporabnikov, področje pa načeloma ni nič kaj "skrivnostno" le nihče še vanj ni prodrl s pametnimi telefoni in Mozilla bo torej ena izmed prvih, ki bo to storila.

KoMar- ::

Osebno ne vidim potrebe po še enem mobilnem OS.

Icematxyz ::

KoMar- je izjavil:

Osebno ne vidim potrebe po še enem mobilnem OS.


Sam pa vidim potrebo po pametnem telefonu za uporabnike, ki si dragih pametnih telefonov ne morejo privoščiti, ker je takšnih predvidevam kar nekaj.

misek ::

Kakšne pa so strojne zahteve za Firefox OS?

Tilen ::

Icematxyz je izjavil:

Katerem področju in zakaj Android ne more na to skrivnostno področje, če je tukaj profit?


Android se ne ukvarja izključno s HTML 5 in pa ne gre se na začetku verjetno toliko primarno za profit/enoto, ampak za količino uporabnikov, področje pa načeloma ni nič kaj "skrivnostno" le nihče še vanj ni prodrl s pametnimi telefoni in Mozilla bo torej ena izmed prvih, ki bo to storila.


Katero področje?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Icematxyz ::

Kakšne pa so strojne zahteve za Firefox OS?


V grobem poenostavljeno povedano, naprava mora biti sposobna poganjati Android jedro in splet.

Katero področje?


HTML 5

Icematxyz ::

Oziroma ne vem kaj me točno sprašuješ, ker enkrat sprašuješ tako, drugič pa torej drugače.

Torej področje HTML 5 aplikacij in pametni telefoni, katerih ponudba na tržišču se začne že v low-end mobilnem segmentu.

Glede strojne opreme pa smo lahko nekoliko bolj konkretni, mobilne naprave bosta med drugimi izdelovali ti dve podjetji:

TCL Communication Technology in ZTE, temeljile pa bodo na Qualcomm Snapdragon.

Zgodovina sprememb…

KoMar- ::

Icematxyz je izjavil:

KoMar- je izjavil:

Osebno ne vidim potrebe po še enem mobilnem OS.


Sam pa vidim potrebo po pametnem telefonu za uporabnike, ki si dragih pametnih telefonov ne morejo privoščiti, ker je takšnih predvidevam kar nekaj.

Ker poceni Android telefoni ne obstajajo?

Icematxyz ::

Ker poceni Android telefoni ne obstajajo?


Ne Android še trenutno ni zrel za ta segment, čez kakšno dobro leto ali dve kvečjemu morda temu bo tako, ampak težko s OS namenjenem tudi/predvsem najvišjem segmentu konkuriraš z dobro uporabniško izkušnjo v tem najnižjem segmentu in pa Firefox OS nudi zaradi uporabljenih tehnologij že v osnovi enostavno prenosljivost aplikacij med različnimi platformami, česar v takšni obliki Android zaenkrat ne zagotavlja.

errhec ::

Po mojem mnenju Android ne bo nikoli zrel za poceni Android telefone,
vse je nagnjeno k temu da se čimhitreje dodaja nove verzije in temu se strojna zahteva povečuje.

Upanje ostaja (in umre zadnje) da bodo spacali tak OS ki bo primerljiv z delovanjem Ios-a.
dd

Icematxyz ::

Ne Firefox OS ne bo tako omejen na eno samo platformo/napravo/market/... kot je to iOS.

errhec ::

Vendar kljub temu upam, da strojne zahteve ne bodo zelo visoke oz. da bodo ustrezno nizke.
Če bodo na XDA naredili kakšen neuraden port za na zadeve z Androidom, pa toliko bolje :) .
dd

Icematxyz ::

Vendar kljub temu upam, da strojne zahteve ne bodo zelo visoke oz. da bodo ustrezno nizke.


Tukaj sem napisal nekaj konkretnih dejstev o strojni opremi, ki bo se uporabila za prve Firefox OS mobilne naprave.

Če bodo na XDA naredili kakšen neuraden port za na zadeve z Androidom, pa toliko bolje :) .


Ne razumem čisto na kaj tukaj ciljaš, razvijalec, ki izdeluje aplikacije za Android lahko prenese svojo aplikacijo v HTML 5 in to aplikacijo lahko potem načeloma poganjaš tako na Android, kot na Firefox OS.

errhec ::

Ciljam na neuradne ROM-e za specifične telefone, kateri so očiščeni nepotrebnih stvari
in posledično telefon deluje hitro.
dd

Icematxyz ::

CyanogenFox je seveda možen da in verjamem, da bo tudi kaj takšnega obstajalo, nenazadnje na začetku teme že imaš neka osnovna navodila, kako se tega lahko lotiš že sedaj in kdo ve v katero smer bodo šle modifikacije dodane v kakšen popularen 3rd Party Firefox OS ROM, posebej še ob dejstvu, da Firefox OS poganja Linux jedro, oziroma bolj natančno bolj ali manj standardno Android jedro, za začetek pa menim, da je Firefox OS in vse kar torej sodi zraven že dovolj zanimiv sam po sebi s "Stock ROM"!

mtosev ::

a je že kak review,če je firefox OS boljši od androida?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

KoMar- ::

Kako je lahko nereleasan produkt boljši od vodilnega mobilnega OS z 2. največjim app storeom in več 1000 devicei?

Icematxyz ::

Glede aplikacij in samega Marketa in spoznavanje s tem ekosistemom se bo verjetno dokaj kmalu z vidika potencialnega uporabnika dalo kaj preizkusiti že na klasičnem namizju. Bomo videli.

Vsekakor bo teh nekaj mesecev do razpoložljivosti prvih mobilnih naprav s Firefox OS pestrih in načeloma se strinjam, da pustimo času čas in razno razni "reviewi" in primerjave s drugimi platformami iz razno raznih vidikov, da to vse še torej pride!

noraguta ::

sej sm vn iz web tehnologij, samo kako pa poskrbi za sinhronizacijo "my documents" in ali imam lahko to na svojih strežnikih.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

Vse možnosti imaš odprte.

Torej na primer privzeta spletna aplikacija, katera pride prednameščena na Firefox OS za video ima preko ustreznega WebAPI-ja dostop do video datotek shranjenih na mobilni napravi. Torej odpreš to prednameščeno spletno aplikacijo in brskaš po video vsebinah, oziroma jih torej predvajaš in vse ostalo, kar pač sodi zraven. Na enak/podoben način torej lahko dovoliš dostop do teh podatkov kakšni drugi spletni aplikaciji ali spletnem mestu, katera na primer lahko skrbi za sinhronizacijo s storitvijo, kot je na primer Ubuntu One ali pa torej s lastnim strežnikom.

mtosev ::

KoMar- je izjavil:

Kako je lahko nereleasan produkt boljši od vodilnega mobilnega OS z 2. največjim app storeom in več 1000 devicei?

razni geeki in phone freaki so verjetno že primerjali mozilla os in androidov os. zato pa sprašujem. čeprav bi bilo čudno,da bi pri mozilli izdelali boljši os kot pri google kateri ima na voljo miljarde
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Icematxyz ::

Najboljši s kakšnega vidika?

Icematxyz ::



Te naprave s prednameščenim Firefox OS bodo torej kmalu na voljo na tržišču v Braziliji.

_Dormage_ ::

Hvala za video, zgleda še en android copy-cat

Icematxyz ::

iPhone copy-cat če že? Heh. Drugače pa ne gre za Android copy-cat, ker sta Android in Firefox OS preveč različna operacijska sistema, razen seveda, če misliš na zaledje, torej Linux jedro na enak/podoben način, kot ga uporablja Android.

Gandalfar ::

> Te naprave s prednameščenim Firefox OS bodo torej kmalu na voljo na tržišču v Braziliji.

Kaj pa ce bi dal kaksen boljsi link kot evangalistovo izjavo kjer rece 'nekoc', kjer je to lahko nekaj med enim tednom in enim desetletjem.

Icematxyz ::

Kaj pa če bi si ti temo prebral?

Gandalfar ::

V temi pise cez nekje 6-9 mescev.

Icematxyz ::

No vidiš. ;)

Gandalfar ::

Torej v tech svetu - far far far away.

Icematxyz ::

Da sam sem hotel s temo še kakšen mesec dni počakati, ampak sosledje dogodkov in možnost testiranja Firefox OS v praksi s strani zainteresiranih uporabnikov je pač pretehtalo. V "tech svetu" pa zadeva ni tako "far far far away", ker "tehnološka drobtinica" tu in tam je na voljo nekje že vsaj zadnji dve leti, ampak sedaj pa gre zares da in ne bo se čakalo do leta 2020 in za to je zadeva zelo zelo zelo blizu.

Nenazadnje to, da bo Firefox OS na predstavljeni napravi na voljo v Q1 2013 ne pomeni, da kaj drugega s tega področja ne bo na voljo že prej. Pa še način, kako vključiti "developer mode" bo treba sedaj najti.

Icematxyz ::

Firefox Marketplace



Engadget

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Icematxyz ()

Icematxyz ::

Icematxyz ::

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Icematxyz ()

Icematxyz ::

Design UX



Design UX

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Icematxyz ()

Gregor5816 ::

Včeraj sem dobil telefon Peak. Nisem še imel časa da bi ga resneje preizkusil. Zmotilo me je edino to, da zadaj telefon ni čisto raven. Spodnji in srednji del imata debelino 9,5 mm, zgornji del 10,4 mm, kamera je pa še bolj ven izbočena, debelina pri kameri je 11,4 mm. Vendar glede na to da je to developer telefon, se s tem ne obremenjujem preveč. Bom poročal ko ga bom malo sprobal.

34054 ::

No le daj napisati kaj več, ker meni se zdi kar zanimiv. Android@Samsung me je kar malo razočaral; plačal sem zanj ~300eur, ker relativno gledano res ni veliko, ampak bi vsaj pričakoval da ne bo tako zelo, zelo, zeeeelo lesen in počasen. Sicer pa večinoma itak uporabljam dokaj osnovne funkcije in bi me torej takle bolj osnoven telefonček kar interesiral. :)

Cena je vsekakor prava, se mi zdi škoda za telefon plačevati preveč. Če je dovolj odziven, bi ga vsekakor kupil takoj ko bo na voljo.

Gregor5816 ::

Se opravičujem za tako pozen odgovor, nekako sem pozabil na tole.

Trenutna stabilna verzija je 1.0, katera pa je kar precej okrnjena oz. so v glavnem na voljo le glavne funkcije. Pri kameri, na primer, nimaš nobenih nastavitev. Avtomatsko je nastavljena na 1.2 MP (mislim da so na trenutni verziiji 1.1 popravili na 2 MP) in dela slike v tej resoluciji. Pa firefox browser je tudi zelo okrnjen. Bom nekaj slik naložil, da se bo videlo.

Mislim da bo treba počakati na verzijo 1.1 ali celo na 1.2, da bo lahko začel resneje konkurirati androidu. Trenutno delajo na obeh verzijah in so že napovedali, da bo 1.1 izšla v naslednjih mesecih. Sicer pa, OS je HTML based in za večino stvari rabiš wifi ali 3g povezavo. Večina aplikacij rabi dostop do spleta. So se pa pojavile težave za Peaka, ker ima qHD (960*540) zaslon, katerega Mozilla menda ne podpira. FF OS je narejen za low end telefone, menda zaradi tega delajo le na 480*320.

Kar se pa delovanja tiče, lahko rečem da GP Peak povozi večino naprav z androidom v istem cenovnem razredu. Primerjal sem s Samsungom galaxy w (i8150) - android 2.3 stock in Prestigio multiphone 4505 duo - android 4.1 stock. Galaxy W je popušil na celi črti. FF OS se bolje odreže kot android 2.3 (imam ravnokar še enega HTCja v rokah od sestrične). Prestigio je druga zgodba, opazi se napredek androida. Glede na videno, bi rekel da sta zelo blizu, vendar se mi zdi da je android malce bolj odziven.

Boot time - tule pa premaga še velikega iPhona. iPhone ima boot time tam nekako 30-35 sekund, moj Peak pa rabi okoli 25 sekund, da pride do home screena.

Baterija - en velik plus. Z minimalno uporabo (le klici, nekaj sporočil in malenkost interneta) mi je zdržala baterija (1800 mAh) več kot en teden. Mislim da sem ga dal polnit po 8 ali 9 dneh, ko je bilo še okoli 5% baterije. Sicer pa zdrži 3-5 dni normalne uporabe. V enem dnevu mi ne rata spraznit baterije.

IMHO če se bo FF OS razvijal naprej tako kot se je do sedaj, si upam napovedati, da bo android na low end telefonih kmalu postal zgodovina. Sicer pa je tako, kdor ima sedaj Nexus 4, iPhone ali kakšen podoben telefon, bo razočaran nad FF OS. Jaz sem imel pa prej galaxy W in ko sem probal FF OS, sem bil pa presenečen oz. navdušen nad veliko bolj tekočim delovanjem kot prej. Jaz ne vem, če bom ostal na FF OS, ga bom pa sigurno predlagal staršem, da zamenjata svoje predpotopne nokie.

SLO_Matej ::

Gregor5816 je izjavil:

Boot time - tule pa premaga še velikega iPhona. iPhone ima boot time tam nekako 30-35 sekund, moj Peak pa rabi okoli 25 sekund, da pride do home screena.

Velikega oz. majhnega iPhona premaga vsak Windows Phone v zagonu. Spodaj primerjava z Dell Venue Pro, pametnim telefonom prve generacije Windows Phonov sploh (torej enojedrni 1 GHz procesor in 512 MB RAM-a).


Tako da nič posebnega.

Gregor5816 je izjavil:

IMHO če se bo FF OS razvijal naprej tako kot se je do sedaj, si upam napovedati, da bo android na low end telefonih kmalu postal zgodovina. Sicer pa je tako, kdor ima sedaj Nexus 4, iPhone ali kakšen podoben telefon, bo razočaran nad FF OS. Jaz sem imel pa prej galaxy W in ko sem probal FF OS, sem bil pa presenečen oz. navdušen nad veliko bolj tekočim delovanjem kot prej. Jaz ne vem, če bom ostal na FF OS, ga bom pa sigurno predlagal staršem, da zamenjata svoje predpotopne nokie.

Če ti je pomembno tekoče, hitro delovanje in iščeš cenovno ugoden pametni telefon, jim predlagaj Lumio 520, ki za razliko od Firefox OS-a tudi kaj zna. Jo imaš pa tudi pri slovenskem operaterju: http://www.simobil.si/sl/mobilePhones.c...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CES 2014: Mozilla in Panasonic pripravljata televizorje s Firefox OS

Oddelek: Novice / Android
219419 (7458) ...:TOMI:...
»

Firefox OS (boot 2 gecko)

Oddelek: Izdelava spletišč
243051 (2737) ardanel
»

Telefoni s Firefox OS čedalje bliže

Oddelek: Novice / Android
186486 (4178) JayKay
»

Mozilla pokazala telefona s Firefox OS

Oddelek: Novice / Android
4511900 (9501) mtosev
»

Mozilla zaključuje z razvojem Thunderbirda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12530688 (26634) Icematxyz

Več podobnih tem