» »

Digitalni podpis fotk

Digitalni podpis fotk

k4vz0024 ::

Večkrat se mi je že zgodilo, da se je kašna firma "sposodila" mojo fotko za kakšno reprodukcijo brez moje privolitve. Danes v času interneta in pošiljanje digitalnih fotk na razne natečaje, je še toliko večja možnost neupravičene uporabe. S pravnega vidika je zadeva jasna. Vendar se lahko zaplete pri dokazovanju, kdo je posnel to fotko, ki so jo uporabili brez tvoje privolitve. Sicer poznamo digitalni podpis, ki ga ponujajo razne avtorske hiše, vendar je potrebno za tak certifikat odšteti naročnino. Zato iščem rešitev kako v fotografijo zapisati podatke o avtorju, ne da bi se to videlo navzven, pač pa bi avtor to dokazal na sodišču, da je ta fotka nedvomno njegovo avtorsko delo. Včasih so bili progami, ki so omogočali tekst v fotografijo, potem pa so čudežno izginili... Je sploh še kaj takega mogoče dobiti?

jan_g ::

Misliš nekaj takega? Imaš openpuff, darkcrypt in tako naprej. Malo moraš potestirati, jaz se s tem nikoli nisem resno ukvarjal (samo enkrat testiral za hec), predvsem ali in kako vpliva na fotografijo.

k4vz0024 ::

Točno to. Iščem program za stenografijo z možnostjo gesla za odprtje teksta. Naveličal sem se, da se drugi podpisujejo pod moje fotke, sodna pot brez fizičnih dokazov pa je jalova.

jype ::

k4vz0024> Zato iščem rešitev kako v fotografijo zapisati podatke o avtorju, ne da bi se to videlo navzven, pač pa bi avtor to dokazal na sodišču, da je ta fotka nedvomno njegovo avtorsko delo.

http://cpn.canon-europe.com/content/edu...

Seveda resni računalničarji znajo to ponarediti, ampak za dokazovanje avtorstva po moje ne bo problema.

k4vz0024 ::

Žal je tole samo za Canone.

jype ::

Prepričan sem, da imajo tudi ostali (no, Nikon) tudi kaj podobnega.

k4vz0024 ::

Imam Fuji in oni tega nimajo.

technolog ::

Tud če boš kaj steganografsko skril v sliko, ti bo nekdo malo zvariiral manj pomembne bite (ali še boljše, prepisal s svojim podpisom), pa kar naenkrat ne boš mogel ničesar dokazat, oz. bosta imela vsak svojo podpisano verzijo.

Najboljši dokaz je po moje RAW format fotke. S tem boš lahko dokazal lastništvo pripadajočega JPG.

Zgodovina sprememb…

k4vz0024 ::

Drži, ampak tega ne zna vsak. Boljše kilava zaščita kot nobena. Poleg tega, kako pa bo ugotovil, kaj se skriva v sliki?

technolog ::

Saj ni pomembno. Svoje stvari ti bo prepisal čez in potem trdil, da je to fotko on posnel, ker je on steganografsko podpisan. In isto boš trdil ti.

Sicer pa moram rečt, da še nisem slišal za primer, ko bi se dva fotografa "pulila" za fotko.

Zgodovina sprememb…

k4vz0024 ::

Drži, vendar bi jaz zapisal datum, kraj posnetka, pa še kaj v šifrirani obliki. In tisti, ki bi dokazal, da je prej podpisan in vnaprej napove kakšne podatke vsebuje kontingent, ta bo lažje dokazal avtorstvo.

Pobrisal? Kako bo pa videl, kje se nahaja skrivna informacija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

jype ::

k4vz0024> Pobrisal? Kako bo pa videl, kje se nahaja skrivna informacija?

Za pobrisat pa res ne rabi najt informacije. Shrani kot jpg minimalno drugačne kvalitete, pa je.

k4vz0024 ::

Potem ostane še neopazni vodni žig?

technolog ::

Mogoče ste spregledal, ali pa ne veste kaj RAW format je. Za vse nevedne, to je v grobem surovi zapis s senzorja, kot nek "digitalni negativ".

Najboljši dokaz je po moje RAW format fotke. S tem boš lahko dokazal lastništvo pripadajočega JPG.


Ker ti v nobenem primeru tisti ki bo ukradel fotko ne bo mogel poustvarit vse informacije, ki se izgubi pri pretvorbi/obdelavi RAW -> JPG.

k4vz0024 ::

Kar se tiče Raw zagotovo drži. Kaj potem predlagate za podpis jpg?

bluefish ::

Nič, ker ne bo želenega efekta. Daj kvečjemu vidni watermark, če so fotke res tako super.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

jype ::

Nič, ker z ničemer ne boš sposoben dokazati, da si ti to storil prvi.

overlord_tm ::

Ce se slika ne obdeluje (temvec je samo skopirana in naveden drug avtor), potem bi morda slo tudi z dokazovanjem da sum na sliki izvira iz senzorja na tvojem fotoaparatu. Metode obstajajo, zanesljivost okoli 95%, ampak ce se gre sliko rezati, dodajati filtre, text in ostale stvari stvar odpove.

k4vz0024 ::

jyape, ker si odgovoril ad personam, pričakujem,da ti to znaš. Prosim, rasvetli me.

Torej so razni podpisi, ki jih ponujajo avtorske hiše nateg?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

brodul ::

Ce se malo suma doda gre itak v PM.

V GNU/linux obstaja program za take reci: steghide

Jaz mam tako shranjene svoje privatne in public kluce, pri ljudeh ki splih ne vedo, da jih majo. :D
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

k4vz0024 ::

Brodul, odlično, kaj podobnega obstaja za Win?

skyline ::

En polprosojni watermark cez fotko, pa RAW datoteko v arhivu za morebitno pravdanje.

Natecaji (vsaj tisti resni) imajo pa lepo opredeljene pogoje sodelovanja, kjer ti jasno pise, kaj se dogaja s prispelimi fotkami.
Ja, je zmer vec takih kjer jim z udelezbo na natecaju dajes pravico do (neomejene) uporabe fotk. Si pac preberes pravila in ce ti niso vsec, ne sodelujes.

k4vz0024 ::

skyline je izjavil:

En polprosojni watermark cez fotko, pa RAW datoteko v arhivu za morebitno pravdanje.

Natecaji (vsaj tisti resni) imajo pa lepo opredeljene pogoje sodelovanja, kjer ti jasno pise, kaj se dogaja s prispelimi fotkami.
Ja, je zmer vec takih kjer jim z udelezbo na natecaju dajes pravico do (neomejene) uporabe fotk. Si pac preberes pravila in ce ti niso vsec, ne sodelujes.



Ja, saj sem pri tem zelo pazljiv, ampak tole "stock" fotografije dejansko vodi v razvrednotenja fotografiranja in znanja. In nazadnje, do zmanjšanje kreativnosti...

Pri klasični fotografiji, je bila ta vsaj nekoliko bolj cenjena. Z dig. f. sem upal, da boprišlo do večje kreativnosti. Do nje je prišlo, vendar je cena ustvarjalnosti padla..

brodul ::

Ubistvu obstaja. steghide tudi za windows. Lahko ga namestis preko Cygwin pri installaciji Cygwin te vprasa katere paketke bi rad installiral. In moras tam poiskati steghide.
Potem zalavfas Cygwin se z ukazom
cd <direktorij fotk>


ta ukaz ti v vse jpg datoteke v direktoriju in poddirektorijih vkluci sporocilo.txt datoteko v trenutnem direktoriju.
z geslom GESLO

find . -name \*.jpg -exec steghide embed -p GESLO  -cf {} -ef sporocilo.txt \;


datoteko sporocilo.txt dobis nazaj z
steghide extract -p GESLO  -sf <ime tvoje slike.jpg>


Upam da ni pretezko
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brodul ()

darkolord ::

Za pobrisat pa res ne rabi najt informacije. Shrani kot jpg minimalno drugačne kvalitete, pa je.
Ne drži.

@k4vz0024: Photoshop ima že prednaložen Digimarc plugin za takšne watermarke - lahko poskusiš s tistim za začetek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

brodul ::

Pri installaciji Cygwin (zazene se setup.exe) je treba klikniti na okrogle puscice za intalacijo paketa.


Pa lepo pocakati da se stvari installirajo

Nato ...


brodul@meditron /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures

brodul@meditron /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures
$ cd /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures/

brodul@meditron /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures
$ echo "lol" > sporocilo.txt

brodul@meditron /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures
$ find . -name \*.jpg -exec steghide embed -p GESLO  -cf {} -ef sporocilo.txt \
;
embedding "sporocilo.txt" in "./220px-Radar_antenna.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2010_09_21/IMG_0001.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2010_09_21/IMG_0002.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2011_01_09/IMG_0001.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2011_01_09/IMG_0002.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2011_01_09/IMG_0003.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2011_01_09/IMG_0004.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2011_01_30/IMG.jpg"... done
embedding "sporocilo.txt" in "./MP Navigator/2011_02_16/IMG.jpg"... done

brodul@meditron /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures
$ steghide extract -sf 220px-Radar_antenna.jpg
Enter passphrase:
the file "sporocilo.txt" does already exist. overwrite ? (y/n) y
wrote extracted data to "sporocilo.txt".

brodul@meditron /cygdrive/c/Users/brodul/Pictures
$


Zgornje sporocilo sem napisal iz glave in res deluje. Tudi na Windows.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brodul ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

batch fajl iz txt (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
658837 (7498) b3D_950
»

[bash] Sortiranje fotografij po datumu

Oddelek: Programiranje
101377 (938) Mike0
»

[c#] savefiledialog, en sfd a več datotek

Oddelek: Programiranje
8675 (603) darkkk
»

Pomoč pri ukazih v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
101386 (1030) brodul
»

Ime Priimek v Ime_Priimek (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
554720 (3680) Doman

Več podobnih tem