» »

Bojler 20l za vezavo na centralno/solarno gretje

Bojler 20l za vezavo na centralno/solarno gretje

Saladin ::

Naslov pove vse.

V prhi potrebujemo nov, 20l (evtl. 30l, če je dovolj kompakten) bojler za prho, ki se ga da spojiti na centralno oz. bodoče solarno gretje (torej iščem kombiniran bojler)

Najmanjši kar najdem pri nas je Bandinijev
http://www.lovecnacene.si/elkombiniran-...
ampak ta je 50l.

Search po tujini mi najde vse razen malih bojlerjev. Pozna kdo kakšnega EU proizvajalca tako malih, kombiniranih bojlerjev?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
  • spremenil: Saladin ()

T0RN4D0 ::

20l kombiniran bojler. Se hecaš, ne?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Aston_11 ::

A ima sploh smisel greti 20 litrov še solarno? Spirala vzame več prostora.

Vendar, če prav razumem, enega takega že imate?

Saladin ::

Glede na to, da ga uporabljam vsak dan in je planirano solarno dogrevanje - se ne hecam. Poleti bom imel solarne panele nad glavo, pa bom z elektriko ogreval?

Če se na hitro najde 50l kombinirani, bi se moral najti tudi kak 30l kombinirani.

Edit: Trenutni je hin. Ni (še) vezave na centralno. Potrebujem novega - zato naj bo futureproof.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

dela ::

Na vikendu imamo star 80 l električni bojler, pa se mi zdi, da do konca segret (ko je, se sam izklopi) ravno zadostuje za prhanje dveh ljudi zaporedoma. Bi lahko 20 l sploh zadostovalo za eno prho (tudi če bi zaprl vodo med šamponiranjem ipd.)?

Saladin ::

Bi lahko 20 l sploh zadostovalo za eno prho

Že 10let se vsakodnevno tuširam z takim nizkotlačnim Siemens bojlerjem in je taman za eno prho brez zapiranja med šamponiranjem. Moraš pa ob tem pohiteti, da (in pretok vode dati na minimum).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Gogo ::

Koliko panel solarnega nameravaš dati? jaz imam kombiniran bojler 350 l in 3 panele solarnega (cca skupaj 6m2) in mi segreje vodo poleti čez 75 st. Tako da 20 l niti za en solarni panel ni. 2x premisli.
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

T0RN4D0 ::

Mmm, to s soncem nad glavo in takšnim bojlerjem je približno tako, kot bi rekel da imaš doma gozd in si ne boš cigaret z vžigalnikom prižigal. o_O

Če drugega ne malo počekiraj kolk te bo prišla napeljava solarnega sistema in boš videl zakaj 20l kombiniran bojler ne obstaja :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Saladin ::

Celotno hišo z centralno kurjavo na olje mislimo dogrevat z solarnimi paneli (cca. 5 ali 6 kosov). Tako gretje kot vodo za umivanje in gospodinjstvo.
Tale tuš je izjema, saj ga uporabljam vsak dan in pozimi ne mislim vbodoče na polno vklapljat centralno samo zaradi tuša - poleti pa sploh ne mislim dogrevat, ker bo tople vode sigurno preveč.

Morda obstaja kaka druga kombi-varianta za tale tuš - ampak glede na to, da trenutno nimam niti solarnega instaliranega niti povezave na obstoječo centralno - moram vzeti neke vrste bojler.

Edit: Morda me napačno razumete - SOLARNO NE BO SAMO ZA TA TUŠ!
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Aston_11 ::

Saladin je izjavil:

Celotno hišo z centralno kurjavo na olje mislimo dogrevat z solarnimi paneli (cca. 5 ali 6 kosov). Tako gretje kot vodo za umivanje in gospodinjstvo.
Tale tuš je izjema, saj ga uporabljam vsak dan in pozimi ne mislim vbodoče na polno vklapljat centralno samo zaradi tuša - poleti pa sploh ne mislim dogrevat, ker bo tople vode sigurno preveč.

Morda obstaja kaka druga kombi-varianta za tale tuš - ampak glede na to, da trenutno nimam niti solarnega instaliranega niti povezave na obstoječo centralno - moram vzeti neke vrste bojler.

Edit: Morda me napačno razumete - SOLARNO NE BO SAMO ZA TA TUŠ!


Padlo mi je v oči, da se sedaj grejete na nafto, dogrevali pa bi s sončnim.

Pozimi ne boš imel od sončnega nič.

Kar pomeni, da če sedaj ni talnega, ki bi lahko nekako koristilo toploto, ki bi jo solarno uspelo v parih uricah nabrati, ti je tudi radiatorji ne bodo.

V glavnem investicija je metanje denarja stran, če se razmišlja o kolektorjih za ogrevanje bajte.

Da bo pa investicija v solarno zaradi ogrevanja 20 litrskega bojlerja - ne ga lomiti.

Zaradi tople vode poleti - še nekako - vendar v 20 litrski bojler? Dati par jurjev za to, da bo grelo 20 litrsi bojler?

Se mi zdi, da je tema bolj nateg kot ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Saladin ::

Pozimi ne boš imel od sončnega nič.

Snega pri nas praktično ni, zime so relativno sončne - pa boš rekel da mi ne bo vodo DOgrelo dovolj, da si prišparam vsaj za tretjino stroškov kurilnega olja?

Če ne bo dovolj 6 panelov - jih bom dal še več gor. Odvečno toploto bom poleti odvajal v zalogovnike. Ko bo obstoječa centralna na olje (ALI LES - kakor hočem) čez 10-20 let dokončno hin in ko bodo hiša in okna bolje izolirana, pride v poštev TČ z solarnim dogrevanjem - prej ne.

Glede na mojo sitacijo je torej vprašanje: ali kupim navaden 20l bojler za 100 EUR in se vsako jutro tuširam zgolj na el. ali pa kupim kakih 30l kombi-bojler za 150-200 EUR in imam možnost se priklopit na centralen sistem na poleti ZASTONJ toplo vodo in pozimi CENEJŠE dogrevanje - to potem zame ni troll tema.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Aston_11 ::

Saladin je izjavil:

Pozimi ne boš imel od sončnega nič.

Snega pri nas praktično ni, zime so relativno sončne - pa boš rekel da mi ne bo vodo DOgrelo dovolj, da si prišparam vsaj za tretjino stroškov kurilnega olja?

Če ne bo dovolj 6 panelov - jih bom dal še več gor. Odvečno toploto bom poleti odvajal v zalogovnike. Ko bo obstoječa centralna na olje (ALI LES - kakor hočem) čez 10-20 let dokončno hin in ko bodo hiša in okna bolje izolirana, pride v poštev TČ z solarnim dogrevanjem - prej ne.

Glede na mojo sitacijo je torej vprašanje: ali kupim navaden 20l bojler za 100 EUR in se vsako jutro tuširam zgolj na el. ali pa kupim kakih 30l kombi-bojler za 150-200 EUR in imam možnost se priklopit na centralen sistem na poleti ZASTONJ toplo vodo in pozimi CENEJŠE dogrevanje - to potem zame ni troll tema.



Ne, ne bo ti.

Koliko nafte porabiš sedaj? Tretjina tega je koliko? Koliko toplote rabiš nadomestiti?

Pozimi imaš koliko ur sonca? Pod kakšnim kotom? Kolikšen je toplotni tok?

Daj raje izolacijo. To se ti bo poznalo takoj.

Aston_11 ::

Še nekaj - zalogvniki poleti. Tole je ponovno Fail najbrž. Verjetno poznaš primer z dolenjske, kjer je možičeš investiral 80 k v betoniran in zelo izoliran zalogovnik vkopan v zemljo in mu je izpraznilo toploto v njem enkrat začetek ali konec novembra?
Nato je nabavil radiatorje za 20 EUR in se grel preostanek zime...

Misliš resno s temi idejami?

Pa investirati ne vem koliko 1000 EUR v en kup kolektorjev se ti zdi resnično smiselno? Poleti s toploto ne boš imel kam, pozimi je bo dovolj za 20 litrski bojler.

Morda bi rad postal legenda ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Saladin ::

Hiša (pritličje in 1. nadstropje) ima cca. 140m2 (od tega bi efektivno grel kakih 100m2)
Porabimo cca. 3000l na kurilno sezono

Efektivna površina strehe na južni strani je 80m2 (direkt proti jugu), naklon kakih 30 stopinj.

Investicija v instalacijo z solarnimi paneli bi bila kakih 5000 EUR, pričakujem privarčevanje 1/3 olja, da bi se mi torej investicija povrnila, v petih letih. Ob tem sem mišljenja, da bom privarečval tudi več kot tretjino olja - ciljam na do polovico ob naknadni zamenjavi stekel in nove fasade z toplotno izolacijo, ki pa bo šele čez kakih 10 let.

Investicija v TČ z zemeljskimi kolektorji bi stala min. 7000 EUR - ob tem da me vsi prepričujejo, da v slabo izolirano hišo nima smisla nameščati TČ, ker bom moral stalno dogrevat + obstoječi radiatorji ne bodo efektivni. Površina vrta je tudi omejena ter nonstop se kaj dela na njem - vrtanje pa ne pride v poštev.

Edini kompromis vidim torej v kakih 10m2 sončnih celic, dva zbiralnika po 500l, dogrevanje z oljem pa toliko, da se cel sistem ogreje (maks. en vžig na dan - morda celo na dva dni - odvisno od sonca). Radikalnih predelav se ne grem.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017639 (5008) letmein
»

Solarni vs fotovoltaični kolektorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
294773 (3850) vmalhar
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816316 (13693) RejZoR
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318719 (16496) mn
»

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

Oddelek: Znanost in tehnologija
266227 (5044) sidd

Več podobnih tem