» »

Professionalni monitor za video obdelavo

Professionalni monitor za video obdelavo

1
2
»

einstein :P ::

tony1 je izjavil:

Ja, saj sem tudi jaz imel včasih TN monitor in bil čisto zadovoljen z njim.

Saj veš, tudi z jugotom se (relativno...) čisto OK pelješ, ampak ko se vsedeš v Ferrarija, vidiš razliko v trenutku...



Razumem kaj misliš, je pa dobro tudi malo pogledati specifikacije TN monitorja preden ga kupiš. Tudi TN monitorji se lahko primerjajo z IPS, če le kupiš pravega.
Poleg tega sem videl že veliko IPS monitorjev in se glede na to, da za 23" IPS monitor odšteješ recimo cca. 300€ ne vidi razlike v primerjavi s TN matriko, ki je še enkrat ali večkrat cenejša, pa po moje imajo tn ekrani, če kupiš z WLED tehnologijo tudi boljšo osvetlitev, tako da slika zgleda bolj realna. Prej sem večinoma strmel v 19" IPS monitor (HP) in zdaj ko sem kupil tega so barve bolj žive in tudi dosti izrazitejša bela barva je in bolj svetel ekran. No, če pa hočeš izrazite žive barve in res črno barvo so pa najboljši stari CRT ekrani, ki jih še danes v studiih uporabljajo samo zaradi kvalitete barv.

korenje3 ::

einstein :P je izjavil:

tony1 je izjavil:

Ja, saj sem tudi jaz imel včasih TN monitor in bil čisto zadovoljen z njim.

Saj veš, tudi z jugotom se (relativno...) čisto OK pelješ, ampak ko se vsedeš v Ferrarija, vidiš razliko v trenutku...



Razumem kaj misliš, je pa dobro tudi malo pogledati specifikacije TN monitorja preden ga kupiš. Tudi TN monitorji se lahko primerjajo z IPS, če le kupiš pravega.
Poleg tega sem videl že veliko IPS monitorjev in se glede na to, da za 23" IPS monitor odšteješ recimo cca. 300€ ne vidi razlike v primerjavi s TN matriko, ki je še enkrat ali večkrat cenejša, pa po moje imajo tn ekrani, če kupiš z WLED tehnologijo tudi boljšo osvetlitev, tako da slika zgleda bolj realna. Prej sem večinoma strmel v 19" IPS monitor (HP) in zdaj ko sem kupil tega so barve bolj žive in tudi dosti izrazitejša bela barva je in bolj svetel ekran. No, če pa hočeš izrazite žive barve in res črno barvo so pa najboljši stari CRT ekrani, ki jih še danes v studiih uporabljajo samo zaradi kvalitete barv.


takšen amater kot si ti itak ne vidi razlike.
1. vidni kot večji brez barvnega defekta
2. črke, ki ne zavzemajo 1 pixla (pomanjšane ali povečane) zaradi zasnove točk niso popačene. torej recimo font velikosti 6px je berljiv na s-ips panelu, medtem ko ni berljiv na nt panelu ker so črke preveč kockaste.
3. s-ips ima mnogo več barv, zato prikaže slike v naravnih barvah, sploh če je monitor kalibriran.
so še druge razlike ki niso tako pomembne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

einstein :P ::

korenje3 je izjavil:

einstein :P je izjavil:

tony1 je izjavil:

Ja, saj sem tudi jaz imel včasih TN monitor in bil čisto zadovoljen z njim.

Saj veš, tudi z jugotom se (relativno...) čisto OK pelješ, ampak ko se vsedeš v Ferrarija, vidiš razliko v trenutku...



Razumem kaj misliš, je pa dobro tudi malo pogledati specifikacije TN monitorja preden ga kupiš. Tudi TN monitorji se lahko primerjajo z IPS, če le kupiš pravega.
Poleg tega sem videl že veliko IPS monitorjev in se glede na to, da za 23" IPS monitor odšteješ recimo cca. 300€ ne vidi razlike v primerjavi s TN matriko, ki je še enkrat ali večkrat cenejša, pa po moje imajo tn ekrani, če kupiš z WLED tehnologijo tudi boljšo osvetlitev, tako da slika zgleda bolj realna. Prej sem večinoma strmel v 19" IPS monitor (HP) in zdaj ko sem kupil tega so barve bolj žive in tudi dosti izrazitejša bela barva je in bolj svetel ekran. No, če pa hočeš izrazite žive barve in res črno barvo so pa najboljši stari CRT ekrani, ki jih še danes v studiih uporabljajo samo zaradi kvalitete barv.


takšen amater kot si ti itak ne vidi razlike.
1. vidni kot večji brez barvnega defekta
2. črke, ki ne zavzemajo 1 pixla (pomanjšane ali povečane) zaradi zasnove točk niso popačene. torej recimo font velikosti 6px je berljiv na s-ips panelu, medtem ko ni berljiv na nt panelu ker so črke preveč kockaste.
3. s-ips ima mnogo več barv, zato prikaže slike v naravnih barvah, sploh če je monitor kalibriran.
so še druge razlike ki niso tako pomembne...


Strinjam se, da je IPS že v osnovi boljša matrika ampak pravim da se glede na ceno ne vidi razlike, ne dejansko oz. fizično. Sicer pa jaz brez težav berem tudi nepovečane črke velikosti 6px na mojem monitorju s TN matriko in tudi z večje razdalje so črke razločne. Pa tudi boljši odzivni čas ima TN matrika.

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

Pa tudi boljši odzivni čas ima TN matrika. Pa da ne bo kdo narobe razumel, da mislim, da je TN boljši, ampak da je za ceno boljši. Tako da s cenovnega vidika se seveda bolj splača TN ampak če pa imaš na razpolago 1000€ na monitor pa seveda vzemi IPS matriko. Razen, če hočeš privarčevati.

Ales ::

Če rabiš monitor za profesionalno rabo, kupiš takega, ki zadosti tvojim potrebam. Tak je za ceno najboljši. Če kupiš slabšega, nisi nič privarčeval ampak vrgel denar skozi okno. Tako za monitor, kot za vse bodoče projekte, ki jih boš z njim zajebal.

einstein :P ::

Ales je izjavil:

Če rabiš monitor za profesionalno rabo, kupiš takega, ki zadosti tvojim potrebam. Tak je za ceno najboljši. Če kupiš slabšega, nisi nič privarčeval ampak vrgel denar skozi okno. Tako za monitor, kot za vse bodoče projekte, ki jih boš z njim zajebal.



To je sicer res ampak odvisno je tudi kako profesionalen si. Če si profesionalec za te stvari vsekakor vzemi boljšega ampak če si pa nekako tako bolj amater pa mislim, da bi bil tudi cenejši v redu. Seveda pa zdaj ne mislim, da se ti ta bolj splača. Vzemi pač enega za dobro ceno in kakovost. Npr. nizkocenovnega IPS-a.

Aja pa apple ti zaradi kakovosti glede na ceno ne predlagam in tudi bolje, da vzameš mat ekran zaradi odboja svetlobe.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

Jaz recimo lahko na svojem monitorju berem tako pisavo:

einstein :P ::

korenje3 je izjavil:

Jaz recimo lahko na svojem monitorju berem tako pisavo:



Besedilo sem lahko prebral tako na monitorju kot tudi na HTC-ju Ok recimo da se je res malo težje bralo ampak se je pa dalo brati čeprav je bil monitor zelo poceni. Če bi pa kupil malo dražjega recimo za 200-300€ pa bi bila slika verjetno dosti v redu. In tako bi tudi recimo zapravil za vse monitorje skupaj 900-1000€ in ne samo za enega toliko. Je pa seveda njegova odločitev. Če bi imel jaz veliko denarja na razpolago bi verjetno tudi jaz vzel dražje.

Ales ::

Halo, poanta kvalitetnega barvno kalibriranega monitorja ni v branju majhnih črk.

A je kdo od vas že kdaj v življenju npr. pripravil kaj za tisk? Ali pa delal barvno korekcijo na kakem video spotu? Saj bi vprašal za celovečerec, pa se mi zdi že prejšnje vprašanje bolj retorično.

korenje3 ::

Ales je izjavil:

Halo, poanta kvalitetnega barvno kalibriranega monitorja ni v branju majhnih črk.

A je kdo od vas že kdaj v življenju npr. pripravil kaj za tisk? Ali pa delal barvno korekcijo na kakem video spotu? Saj bi vprašal za celovečerec, pa se mi zdi že prejšnje vprašanje bolj retorično.


samo razlagam razliko med NT in S-IPS

VelikiTun ::

Ne NT ampak TN.

Zheegec ::

na ločljivost (velikost črk, kar ti kažeš) to nima vpliva.
Imam jaz doma 20" S-IPS monitor od NEC za 550eur, pa ima nižjo ločljivost kot 22" TN za 150eur.
Razlike so drugje, kot opisano. Velikost črk ima pa veze z velikostjo ekrana, nastavljeno ločljivostjo in pa dpi v OS.

SLO_Matej ::

Morda pa kakšen Asusov 24" profesionalni IPS zaslon, PA246Q: http://www.asus.com/Display/IPS_Monitor...

opeter ::

einstein :P je izjavil:

Strinjam se, da je IPS že v osnovi boljša matrika ampak pravim da se glede na ceno ne vidi razlike, ne dejansko oz. fizično. Sicer pa jaz brez težav berem tudi nepovečane črke velikosti 6px na mojem monitorju s TN matriko in tudi z večje razdalje so črke razločne. Pa tudi boljši odzivni čas ima TN matrika.


Če ne drugo, vidiš fizično razliko pri vidnem kotu in prikazu barv (poskusi gledati recimo sivo ozadje in premikaj glavo). Pri 178/178 IPS-u bi morala biti 98-99% barva/osvetlitev ista, ne glede na to, kak gledaš na monitor, pri TN pa boš videl barvni prehod (gradient).

Izvoli, lahko testiraš:
test.html (pritisni F11 za celozaslonski način - oz. odvisno od brskalnika)

Prosim, pokaži mi TN zaslon s 178/178 vidnim kotom.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

korenje3 ::

Zheegec je izjavil:

na ločljivost (velikost črk, kar ti kažeš) to nima vpliva.
Imam jaz doma 20" S-IPS monitor od NEC za 550eur, pa ima nižjo ločljivost kot 22" TN za 150eur.
Razlike so drugje, kot opisano. Velikost črk ima pa veze z velikostjo ekrana, nastavljeno ločljivostjo in pa dpi v OS.



ok zdej ko gledam na mojem sosednjem ekranu ni bistvene razlike pri črkah, ker ima un ekran 0,28mm veliko piko. je pa še vedno opazna razlika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

MadMax ::

In zakaj se nekateri tako obešate na 178°vidni kot? V kompletu z vsemi ostalimi boljšimi karakteristikami pride itak tudi to v paketu.
Vidni kot je pomemben toliko, da glede na velikost ne pride do omembe vrednih odstopanj v barvi takrat, ko nos približaš na polovico običajne delovne razdalje. Pa še tu lahko popačenje upoštevaš in za par cm premakneš lubenico.

Sicer pa OP nima razjasnjenih žal niti osnovnih zadev. 1k€ in 27 ter profesionalizem nekako ne gredo skupaj.
Bi bilo najbolje delat nekaj časa na nekem rabljenem cenenem monitorju ter si zapisat kaj te pri takem monitorju sploh moti in kaj pogrešaš.
Nato pa sprobat kaj boljšega.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

korenje3 ::

MadMax je izjavil:

In zakaj se nekateri tako obešate na 178°vidni kot? V kompletu z vsemi ostalimi boljšimi karakteristikami pride itak tudi to v paketu.
Vidni kot je pomemben toliko, da glede na velikost ne pride do omembe vrednih odstopanj v barvi takrat, ko nos približaš na polovico običajne delovne razdalje. Pa še tu lahko popačenje upoštevaš in za par cm premakneš lubenico.

Sicer pa OP nima razjasnjenih žal niti osnovnih zadev. 1k€ in 27 ter profesionalizem nekako ne gredo skupaj.
Bi bilo najbolje delat nekaj časa na nekem rabljenem cenenem monitorju ter si zapisat kaj te pri takem monitorju sploh moti in kaj pogrešaš.
Nato pa sprobat kaj boljšega.


pri resnem delu z grafičnim oblikovanjem je problem, ker TN paneli spremenijo barvo že pri 45° odklonu.
vsekakor je tudi razlika v barvah... bo naredil primerjavo, samo da se mi baterija napolni :p

korenje3 ::

HP ZR30w (IPS)


syncmater 913N (TN)


HP ZR30w (IPS)


syncmater 913N (TN)

Dragi ::

Vzel sem Applov 27" thunderbolt display.

Po pregledu dodatkov sem raje vzel tega, ker se zaradi dodatkov kot je vgrajeni 1gbps port, 3 usbji in thunderbolt port odlicno dopolnjuje z macbook airom.

Evo se slikica

apple 27'



Vsec mi je, ker je glossy in vse dosti lepse zgleda, vendar bom za workstation kasneje nabavil se 2x 27' hp-ja ker sta cenejsa in tam ne potrebujem the dodatkov. Matte je bolj primeren za video obdelavo. Sele sedaj opazam to.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

korenje3 ::

30% cene gre na znamko APPLE. Sam vidm da maš že vse od appla, tipkovnico, miško... živiš v luksuzu.

Zheegec ::

Dragi - super nakup, za gledanje filmov in igre je zakon monitor. Ja, za profi uporabo pa je boljši nebleščeč, kot je že bilo v tej temi 10x napisano...

kmetek - kaj zavidaš ljudem, ki jim gre dobro?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Dragi ::

Pozdrav in najlepsa hvala vsem za pomoc do sedaj.


Ponovno kupujem 27'' pol-profesionalni zaslon.
Budget, do 600eurov.

Uporabljen bo na delovni masini za video obdelavo.

Po nasvetih iz poprej se odlocam med:
- Dell U2711
http://geizhals.at/eu/505885
Najceneje v mindfactory.de za 598,64e


- HP ZR2740w
http://geizhals.at/eu/681408
Najceneje v POLJSKI trgovini olymp za 485eurov in 520 v nemski notebooksector


Nagibam se bolj k HPjevemu, ker ima mansji input lag in je cenejsi napram Dellovemu.

Kaj mi svetujete ostali?

kuglvinkl ::

@dragi, dej mi prosim povej, kaj so to za ene namizne luči. Lahko na ZS.

Sam bi se pred nakupom v poljski trgovini zelo pozanimal, kako je z uveljavljanjem garancije.

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

HP ZR kolikor vem ne spada v Pavillion linijo in bi moral imeti mednarodno garancijo, če ni kakšen sivi uvoz.
Dell in HP imata načeloma isto S-IPS matriko od LG-Philips (ista, kot v CinemaDisplay), samo preveriti je treba preko testov, če ima kateri kakšne težave - backlight bleed in tako dalje. Pri prejšnji seriji (U2710) je bil HP malenkost boljši, sedaj pa se nisem kaj preveč poglobil v vse skupaj.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri 24" ali več monitor ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
789952 (7441) kmetek
»

Kateri monitor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10921451 (16652) hotig
»

nakup očesu prijaznega LCD monitorja

Oddelek: Kaj kupiti
445515 (3980) adisitko69
»

monitorji z IPS matriko

Oddelek: Kaj kupiti
1610376 (9506) ST-777

Več podobnih tem