» »

Prehod in Windows-a na Apple

Prehod in Windows-a na Apple

Hurracom ::

Pozdravljeni,

sam razmišljam o nakupu Macbook Air-a in me zanima če je prehod na Apple-ov operacijski sistem težaven, če je bil človek prej navajen delati samo z Windows operacijskim sistemom...kako je npr. z Office programi, Skype-om, mp3-ji (jih je možno konvertirati?) ter filmi iz Partisa (jih lahko normalno gledam?)? Kako je s programi, ki jih potegnem dol iz Partisa? Se jih da normalno inštalirati? Ali je na Mac-u treba uporabljati originalne programe?

Hvala vnaprej za pomoč.

Lp,

Miha

jype ::

Nič od tega ni problem. Najdi kolega, ki ima maca, da ti bo priporočal najboljše zamenjave za programe, ki si jih vajen zdaj (za našteto pa imaš Microsoft Office za OS X, Skype, iTunes, VLC, Transmission).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Cold1 ::

je prehod na Apple-ov operacijski sistem težaven, če je bil človek prej navajen delati samo z Windows operacijskim sistemom

Ni menija Start, ni okenskega Raziskovalca, upravljanje z okni na Macu je drugačno kot pri, ahem, Oknih.

Office je na voljo tudi v verziji za Mac OS, za Skype ne vem, sicer pa lahko namestiš navidezni stroj Parallels, nato pa vanj namestiš Microsoftova Okna in v njih poganjaš Okenske programe, če zanje ne najdeš Macovske ustreznice.

Na Maca pa seveda lahko namestiš Okna tudi neposredno - v tem primeru boš imel pač zelo lep in eleganten Windows PC.

Mp3-ji delujejo na Macih normalno, filme boš lahko gledal brez problema (po vsej verjetnosti boš potreboval nekaj kar se imenuje Perian).

Kako je s programi, ki jih potegnem dol iz Partisa?

Tako kot na Oknih - kršiš avtorske pravice.

Ali je na Mac-u treba uporabljati originalne programe?

Ja, tako kot na Oknih.

harvey ::

Pri Apple je koncept nekoliko drugačen, vendar pa spet ne tako, da ne bi imel "ikonc". To kar bi rad počel ne bo noben problem, malo poglej po spletu, preklikaš in to je to.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

ripmork ::

Mislim, da bi bil prehod v obratni situaciji (z Mac-a na Winse) bolj težaven.
Relativno hitro ti postane jasno upravljanje z OSX, user experience je definitivno boljši...
Kurzor se nekako drugače obnaša v OSX kot v drugih sistemih, je pa tako da nekaterim to celo bolj paše, nekateri sploh ne občutijo razlike oz. se navadijo... boš pač videl ko boš sprobal (pri kakem kolegu z Mac-om oziroma obiščeš kak iStore).

Gandalfar ::

> Office je na voljo tudi v verziji za Mac OS, za Skype ne vem

Skype je native

> filme boš lahko gledal brez problema (po vsej verjetnosti boš potreboval nekaj kar se imenuje Perian).

Uporabis VLC in ne smetis QT-ja ;)

---


Edina stvar, ki jo moras pazit je, da Office na Macu ni slovenski in da prakticno nobena stvar ni slovenska. Kaksen Firefox in Chrome se, potem se pa neha.

Kar pomeni: ni slovenskega crkovalnika v Officu oz. moras uporabit OpenOffice.

Hurracom ::

@Cold1: Vem, da vprašanje glede Partisa in filmov ter neoriginalnih programov ni blo ravno etično, ampak me definitivno zanima ali mora bit vsak program, ki ga inštaliraš, po default-u originalen.

Kakšna pa je združljivost Openoffice-a in MS Offic-a? Se dajo fajli enega in drugega brez težav odpirat in konvertirat?

Bi mi, kot business in privat uporabniku (Internet, Office, kakšen filmček, skajp, itd.), svetovali nakup Mac-a ali naj raje ostanem pri Windows-u?

Kolebam med Toshiba Satellite Z830-10J in Apple MC965D/A MacBook Air...čeprav mi je po dizajnu Apple veliko lepši:)

Najlepša hvala vsem za odgovore in pomoč...

Cold1 ::

Uporabis VLC in ne smetis QT-ja ;)

Kaj pa vem, QT se mi bolj dopade (morda pa so mi čudne izkušnje z VLC-jem na Oknih dotičnega priskutile).:|

-----------------------------------

...me definitivno zanima ali mora bit vsak program, ki ga inštaliraš, po default-u originalen.

Ja (razen če piratiziraš).

Kakšna pa je združljivost Openoffice-a in MS Offic-a?

Bolj tako-tako.

Glej, namestiš pač navidezni stroj, vanj Okna in vanje Okenske programe - recimo slovensko verzijo MS-ove Pisarne - in stvar je zaključena.

Navidezni stroji dandanašnji omogočajo, da programi, ki tečejo v njih, pokažejo svoje okno na namizju, kot da bi tekli na gostitelju ne pa znotraj navideznega stroja.

Sicer pa, preberi si tale članek:
Presedlal na maca in zaživel
http://www.joker.si/article.php?rubrika...


Kar pa se tiče prenosnikov: preberi opise izdelkov na spletu, ter preglej kakovost, povezljivost in kar te še zanima v trgovini preden kupiš (ali pa kupi pri trgovcu, ki ne dela težav pri vračilu, če ti izbrani računalnik ne bo odgovarjal).

Gandalfar ::

> @Cold1: Vem, da vprašanje glede Partisa in filmov ter neoriginalnih programov ni blo ravno etično, ampak me definitivno zanima ali mora bit vsak program, ki ga inštaliraš, po default-u originalen.

Na OS X-u je dost vseen od kje pride program. Tako kot je na windowsih vseeno od kje pride .exe. Malo si poglej na piratebayu mac sekcijo ;)

> Kakšna pa je združljivost Openoffice-a in MS Offic-a? Se dajo fajli enega in drugega brez težav odpirat in konvertirat?

Da. Ta trenutek je ze zelo visoka, se bos moral res potrudit s cim obskurnim da ti ne bo slo.

> Bi mi, kot business in privat uporabniku (Internet, Office, kakšen filmček, skajp, itd.), svetovali nakup Mac-a ali naj raje ostanem pri Windows-u?

Meni je v tem okolju Mac super. Windowse bi priporocal v primeru, da ti je pomembno da ti celo okolje vse menije in ukaze prikazuje v slovenscini.

Starcraft|| ::

Kupi MacBook Air pa potegni Win7 :) bolši je

Phantomeye ::

Gandalfar je izjavil:

> Office je na voljo tudi v verziji za Mac OS, za Skype ne vem

Skype je native

> filme boš lahko gledal brez problema (po vsej verjetnosti boš potreboval nekaj kar se imenuje Perian).

Uporabis VLC in ne smetis QT-ja ;)

---


Edina stvar, ki jo moras pazit je, da Office na Macu ni slovenski in da prakticno nobena stvar ni slovenska. Kaksen Firefox in Chrome se, potem se pa neha.

Kar pomeni: ni slovenskega crkovalnika v Officu oz. moras uporabit OpenOffice.


Hmm... jst imam angleske office (lazje je googlat, ce ti kaj ni jasno), pa mam slovenski crkovalnik, ki ga je na celoma treba dokupit

_Enterprise_ ::

nabavi en dejanski ultrabook, ne macbook aira. windows ultrabooki majo vso uporabnost airov, poleg tega da so precej močnejši

Marat ::

Hurracom je izjavil:

kako je npr. z Office programi, Skype-om, mp3-ji (jih je možno konvertirati?) ter filmi iz Partisa (jih lahko normalno gledam?)

Če ti ni škoda dat tolk dnarja za Maca, pol tud ne šparaj pri filmih in kupuj originale, ne pa piratizirat.

skika ::

_Enterprise_ je izjavil:

nabavi en dejanski ultrabook, ne macbook aira. windows ultrabooki majo vso uporabnost airov, poleg tega da so precej močnejši


Večina jih tudi ima katastrofalne trackapade svetlobna leta za Air-om.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: skika ()

_Enterprise_ ::

večina jih ma možnost za priklop miške, ki so svetlobna leta pred vsakim trackpadom

mgermo ::

Sorry, na apple prenosniku ne želim in ne potrebujem miške.

Zheegec ::

Na OS X se navadiš takoj. Konec koncev je praktično isti, kot Windows, samo da je slabši :)

p.s.: Macbook air 13 je zakon zadeva, je pa res da je Asus UX31 boljši - višja ločljivost ekrana.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

_Enterprise_ ::

Zheegec je izjavil:

Na OS X se navadiš takoj. Konec koncev je praktično isti, kot Windows, samo da je slabši :)
this

če hočeš kaj drugega kot windows, pol ubuntu, sicer pa na macu ne boš dobil nič novega, razen mogoče lepšega izgleda in okrnjene funkcionalnosti
Sorry, na apple prenosniku ne želim in ne potrebujem miške.
v redu zate, samo omenil sem; jest ko sem izven doma na laptopu, lepo uporabljam gaming 2000dpi miško, kar je daleč bolj uporabno od vsakega trackpada, tud če si še ne vem kako navajen nanj

mgermo ::

Zaradi gestures se ne strinjam z tabo.

jype ::

_Enterprise_> gaming 2000dpi miško,

Kako pa s tem počneš three finger scrolling? Pinchaš? Twistaš?

_Enterprise_ ::

na windowsih ne rabiš nobenih takih traparij. ma sicer vsaka mal bolj spodobna miška tud dodatne gumbe zraven, ampak ni potrebe, ker si na kateremkoli kosu zaslona skorej instantno

jype ::

_Enterprise_> na windowsih ne rabiš nobenih takih traparij.

Ker je Windows UI ostal nekje na nivoju luknjanih kartic v primerjavi z drugimi, naprednejšimi sistemi.

_Enterprise_> ma sicer vsaka mal bolj spodobna miška tud dodatne gumbe zraven, ampak ni potrebe, ker si na kateremkoli kosu zaslona skorej instantno

Enkrat si poglej kako zgleda sodoben editing (video bo še najbolje, lahko tudi foto) na OS X, da boš razumel v čem je finta multitouch vmesnika.

Ne, ne mislim da je najboljši možen, vsekakor pa močno prekaša Windows paradigmo.

_Enterprise_ ::

lolol, ok, have it your way

jenxi ::

Najboljpše priporočilo je verjetno, da ne kupiš maca...

Prvo ga boš nenormalno preplačal, OS je slabši, tiste bedarije s trackpadi odmisli, ker to je za delo neuporabna zadeva...

Kupi raje za polovično ceno nek normalen notebook, preostanek denarja daj v nogavico, čez dve leti ga vzemi ven in kupi (spet) nov notebook.

Pa ljudi, ki imajo mace, ne sprašuj za nasvete ker to so precej ozkogledne živali. BTW jype, glede video editinga, Final Cut ni profesionalni software za video editing (v rangu avida, premiera...).

Če že hočeš met OS X, kupi Mac Pro, a to ni notebook in ti je verjetno precej manj interesantno. Apple notebooki so tako ali tako precenjeno sr****.

LP,
jenx

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jenxi ()

PARTyZAN ::

Final Cut Pro ni profesionalno orodje? :))

Tvoj prispevek daje občutek, da Maca od blizu še videl nisi.

jenxi ::

Ne, Final Cut ni profeionalno orodje, z novo verzijo gre vse samo še na slabše.

Največji problem je v tem, da je neverjetno omejen pri importu in exportu.

Imam Mac Proja in Win7 workstation drugega ob drugem in včasih sem kaj še naredil na macu, zdaj pa že nekaj časa ne. Lahko tudi slikam, če ne verjameš :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jenxi ()

jype ::

jenxi> Final Cut ni profesionalni software za video editing (v rangu avida, premiera...).

Govoril sem o Autodesk Smoke (in o zmogljivosti multitouch trackpada, ne zmogljivosti macbook aira, ki je za svoj format povsem konkurenčen prenosnik).

Jaz imam Vaio Z z Linuxom (ker Windows ne zmorejo dovolj za moje potrebe).

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Macbook Air in nekaj uprašanj o IOS (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5814434 (7009) Red_Mamba
»

Kater je ugoden 13 notebook/ultrabook, IPS, osvetljena tipkovnica

Oddelek: Kaj kupiti
213408 (2896) klinker
»

Pc vs. mac ultrabook

Oddelek: Kaj kupiti
358030 (7002) Mat3v7
»

Apple MacBook Pro, vaše mnenje in nasveti glede na kupa (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6816710 (15248) algo

Več podobnih tem