» »

Kateri router?

Kateri router?

««
70 / 126
»»

MrStein ::

SeMiNeSanja je izjavil:


MrStein je bolj pragmatik in sledi načelu, "če mi je usojeno, da me shekajo, se bo to zgodilo tako ali tako".

Oh, spet lažeš. Samo opozarjam morebitne bralce.
Carry on.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Vedran ::

Koliko je pametno kupiti rabljen router, predvsem glede varnosti?
Ali je 'factory reset' dovolj za odstranitev mogoče kake zlonamerne programske kode nameščene nehote pri uporabi naprave od strani prejšnjega uporabnika?
Ne mislim da je prejšnji uporabnik namerno spreminjal firmware!
In koliko so sploh pogoste okužbe mrežne opreme?
Predvidevam da zlonamerna koda za mrežno opremo ni ista kot za računalnike, telefone ali kaj drugega in da pač računalniška zlonamerna koda ne vpliva na mrežno opremo in obratno ali pa se motim?

Pač mogoče sem malo tečen s svojimi vprašanji iz varnosti v računalništvu toda pač kot zdravnik po poklicu nimam se s kom posvetovati o tem. Opravičujem se vsem na mogoče za nekatere tečnimi vprašanji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vedran ()

mat xxl ::

Factory reset + nadgradnja na zadnji FW in je to to, razen če ni namerno spremenjen HW, kar pa dvomim, razen, če boš kaj od Cie kupoval, pa da je kitajskega izvora... ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

cordoba ::

Zdravo. Imam povezavo 200/40, pa se mi zdajšnji cenejši routar velikokrat obesi. Kaj se priporoča, nekaj kvalitetnega do 200 eur? Rad bi tudi, da ima aplikacijo na androidu...

scipascapa ::

Linksys EA6500 AC1750

je dober v primerjavi z TPLINK C9, ki ga imam?

cordoba ::

Nobenega odgovora. Bi bil ta model ok?
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Ali je kaj boljšega za ta denar? Bi naročil v kratkem, pa prosim za nasvet ?

psychoshorty ::

cordoba je izjavil:

Nobenega odgovora. Bi bil ta model ok?
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Ali je kaj boljšega za ta denar? Bi naročil v kratkem, pa prosim za nasvet ?


S tem vsekakor ne bos zgresil in bo zmogel bp tvojo povezavo.. Za Asus obstaja tudi fenomenalen Merlin FW. Precekiraj, ce je tale router podprt, saj podpira le se novejse modele.

cordoba ::

Potem je to to? Še kakšna varianta, preden naročim?

psychoshorty ::

Jaz bi na tvojem mestu dal se 20€ zraven in vzel Asus RT-AC87U. Je novejsi model. Ne mores zgresit s tem.

cordoba ::

Novejši model? Gledam, da so ga že leta 2014 prodajali?

cordoba ::

Kakšna izkušnja s temu routerjem? Lahko ga dobim za 130 eur...
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

mat xxl ::

cordoba je izjavil:

Nobenega odgovora. Bi bil ta model ok?
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Ali je kaj boljšega za ta denar? Bi naročil v kratkem, pa prosim za nasvet ?


Za ta denar najboljši imaš maso aplikacij za Asuse za IOS in Android.................... pa na tem modelu deluje tudi boljši FW Merlin Asus, in ja ima solidno varnostno rešitev.....

SeMiNeSanja ::

Asus in varnostna rešitev v istem stavku?

Mat_xxl - lepo te prosim, da se izobraziš glede varnostnih rešitev, predenj ta izraz ponovno uporabiš.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

scipascapa ::

Osvetli nas :)

MrStein ::

Oh, ne že spet... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mzakelj ::

MrStein je izjavil:

Oh, ne že spet... ;)
:)):)):))


scipascapa : beri nazaj strani. Najboljše da od začetka. Ti bo vse jasno, pa mislim da boš marsikaj izvedel ....
Vzemi si čas in preberi.

cordoba ::

Če bi kupil router iz Anglije, je kakšna razlika, razen elektro vtičnice? Kakšne drugačne frekvence itd?
Vzel bi pa ta model, ki je ful znižan, pa dal potem šuko razdelilec....

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07...

MrStein ::

Pri nekaterih se lahko država nastavi v nastavitvah.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Opažam, da so ti routerji vsako leto dražji in nič boljši.

Iste škatle so dandanašnji 10-20 EUR dražji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PoStrah ::

direkt iz T2 modema povezavo ven mam 100 Mbs (ima samo 2 vklopa kar je premalo) če pa iz wifi routerja ven prek kabla vlečem pa imam 50 Mbs, medtem ko wifi maksimalno 10 Mbs. bo nakup novega routerja odpravil moje težave in bo povsod 100 Mbs?

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

ne rabim pošasti za 100€ ne rabim gigabit lan, ker ne prenašam dnevno 10 tb stvari po omrežju, 100 Mbs je dovolj za 4k streaming, pa tudi TP-link mi je odlična znamka, imam enega TP-Linka doma že več ko 5 let in ga še nikoli nisem resetiral, deluje brez problemov.
Asus P6T|i7 920|ATI HD 6850|12 gb DDR3|dual monitor|mašina da gate trga

MrStein ::

Vsaka stara kanta za pod 100 EUR ima gigabitni LAN in zmore 100 mbps z levo roko.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Kupi najcenejši router...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

Nisem tako bogat, da bi kupoval poceni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nsa_ag3nt ::

Raje vzemi tega https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...
Oni tvoj izbran ima lan samo 100 mbit.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

cordoba ::

Sem naročil tega na amazonu, pri nas je cena 280 eur, jst sem dal s poštnino 131 eur. Če bo kaj narobe , bom vrnil nazaj, baje poštnino potem amazon vrne....

Tega sem naročil za teto, ki je linkal "nsaagent". Super dela, pa odličen domet ima...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cordoba ()

PoStrah ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Raje vzemi tega https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...
Oni tvoj izbran ima lan samo 100 mbit.


hvala za nasvet ampak ne dam še enkrat več za gigabit, ki ga v življenju ne zafilam niti nimam takšne zunanje povezave.
Asus P6T|i7 920|ATI HD 6850|12 gb DDR3|dual monitor|mašina da gate trga

Aphanisis ::

Prebral sem si nekaj strani in nekako se mi zdi, da je najboljša rešitev za pokritje mrtvih točk, kjer WIFI ne deluje, namestitev APjev. Če prav razumem je iz vidika tega, da bi rad imel le optimalno pokritisot WIFIja in te nič drugega ne zanima, to, da uporabiš kar ISPjev modem/router, kupiš 1GB switch, ga priklopiš na ISPjev modem/router in na switch priklapjaš prek UTP kabla APje.

APjem dodeliš isti SSID in password kot ima obstoječi WIFI iz ISPjevega modema/routerja, da ti razširijo obstoječi WIFI, in stvar je urejena. Naprave bodo mehko prehajale iz APja na AP in uporabnik bo imel nemoteno izkušnjo WIFIja po celem stanovanju.

Kupil pa bi APje kot se v tej temi priporoča: Ubiquiti UniFi AP AC LITE indoor access point 2.4 / 5 GHz UAP-AC-LITE

Sem prav razumel?

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

cordoba: katerega si? jaz bi zamenjal mojega TPLINKA C9.....nekaj boljšega.

seminal ::

Če hočete kvaliteten support, dober domet, hiter proc itd.. je top izbira Asus ac86u :) Jaz drugega nebi gledal.
LP

starfotr ::

Aphanisis je izjavil:

Prebral sem si nekaj strani in nekako se mi zdi, da je najboljša rešitev za pokritje mrtvih točk, kjer WIFI ne deluje, namestitev APjev. Če prav razumem je iz vidika tega, da bi rad imel le optimalno pokritisot WIFIja in te nič drugega ne zanima, to, da uporabiš kar ISPjev modem/router, kupiš 1GB switch, ga priklopiš na ISPjev modem/router in na switch priklapjaš prek UTP kabla APje.

APjem dodeliš isti SSID in password kot ima obstoječi WIFI iz ISPjevega modema/routerja, da ti razširijo obstoječi WIFI, in stvar je urejena. Naprave bodo mehko prehajale iz APja na AP in uporabnik bo imel nemoteno izkušnjo WIFIja po celem stanovanju.

Kupil pa bi APje kot se v tej temi priporoča: Ubiquiti UniFi AP AC LITE indoor access point 2.4 / 5 GHz UAP-AC-LITE

Sem prav razumel?


Definitivno bi poleg APjev kupil tudi en dober router, namesto uporabe ISPjeve škatle.

Priporočam uporabo različnih kanalov, da se AP ne motijo med sabo.

floyd1 ::

Aphanisis: Tudi jaz vedno bolj razmišljam o varianti z ubiquiti AP. Verjetno pa veš, da za tiste "mehke prehode" skrbi ubiquiti software, ki ti upravlja s klienti na WL. Brez tega zadeva menda ne dela tako dobro. Vsaj tako pravi naš "sistemc". Pri nas v firmi zadeva leti fenomenalno. Idealna varianta bi bil software, ki bi mi lafal na Synology NAS-u, a imam žal starejši model, ki ga ne podpira. Ko pa pride nov NAS, pa gotovo sprobam te AP-je.

JanezH ::

@starfotr
Kaj pa bi pridobil z nakupom drugega routerja napram ISPjevim?
"Definitivno bi poleg APjev kupil tudi en dober router, namesto uporabe ISPjeve škatle."


@floyd1
O kakšnem software-u, ki bi lafal na Synology NAS-u govoriš?

floyd1 ::

Od ubiquitija. Ta, ki ti "pametno" upravlja z wl klienti na njihovih AP-jih. Zadeva obstaja tudi za synology, a žal ne za mojega (star, "izvenserijski" procesor). Če bi bil npr. atom notri, pa bi verjetno šlo.
Vsekakor pa za dobro delovanje domače mreže nočem met enega pc-ja non stop prižganega. Ravno za take zadeve sem pred leti nabavil NAS.

JanezH ::

Verjetno misliš UniFi Network Management Controller? Jaz imam Synology ds216+II (Celeron N3060 Dual Core) na katerega lahko instaliras paket docker in potem kontejner za ta UniFi Controller. Saj dela, ampak ti NAS konkretno upočasni, tako da sem hitro to dol vrgel in dal nazaj na PC.

scipascapa ::

seminal je izjavil:

Če hočete kvaliteten support, dober domet, hiter proc itd.. je top izbira Asus ac86u :) Jaz drugega nebi gledal.
LP


cca 180€....Kaj pa do 100€?

MrStein ::

Sem pred 10 leti kupil za 100 EUR odličen ruter (max featureji, zmogljiv CPU in pomnilnik- ne max, ampak zelo dober), tako da bi danes tudi moral dobil dobrega za 100 EUR.
Ne bo sicer imel latest gimmicks.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mzakelj ::

Linksys AC1750 ti lahko zrihtam za tam okrog 60€. EAP6500

Aphanisis ::

Aphanisis je izjavil:

Prebral sem si nekaj strani in nekako se mi zdi, da je najboljša rešitev za pokritje mrtvih točk, kjer WIFI ne deluje, namestitev APjev. Če prav razumem je iz vidika tega, da bi rad imel le optimalno pokritisot WIFIja in te nič drugega ne zanima, to, da uporabiš kar ISPjev modem/router, kupiš 1GB switch, ga priklopiš na ISPjev modem/router in na switch priklapjaš prek UTP kabla APje.

APjem dodeliš isti SSID in password kot ima obstoječi WIFI iz ISPjevega modema/routerja, da ti razširijo obstoječi WIFI, in stvar je urejena. Naprave bodo mehko prehajale iz APja na AP in uporabnik bo imel nemoteno izkušnjo WIFIja po celem stanovanju.

Kupil pa bi APje kot se v tej temi priporoča: Ubiquiti UniFi AP AC LITE indoor access point 2.4 / 5 GHz UAP-AC-LITE

Sem prav razumel?


To se pravi, da Ubiquitijevi APji ne delujejo dobro brez Ubiquiti mrežni kontroler UniFi Cloud Key? Torej na en gigaibtni switch priklopum Ubiquiti APje in Unifi Cloud Key, ki bo pametno upravljal s klienti, jih usmerjal na optimalni AP, preklapjal iz 2,4GHZ na 5GHz etc?

A prav razumem?

Zgodovina sprememb…

seminal ::

Nevem če je do 100€, ampak potem tegale asus ac68u. 87u ne pripročam, 88u pa ni nekaj boljši. Za manj 68u sicer pa 86u, ki je pravi stroj. Linksys nisem neki pristaš. Netgear R7000 tudi ni slaba izbira.

ToniT ::

Za Ubiquti sem uporabil virtualko z linuxom in na njo naložil UniFi Network controler in z njim skonfiguriral omrežje. Ko imaš vse nastavljeno, ne rabiš imeti več tega kontrolerja...

floyd1 ::

Če je res tako, je super. Bom še enkrat vprašal našega sistemca. Mogoče se nisva dobro razumela, ampak dvomim.

floyd1 ::

Smukec, šele zdaj sem videl tvoj post... Torej ali mora sw biti ves čas vklopljen?

JanezH ::

floyd1, ne ni treba, zato je tudi vseeno, če imaš na pc-ju. Jaz sem dal na Synology z namenom, da bi bil ves čas dostopen, da bi npr. lahko vedno videl kateri clienti so gor. Kontroler zaženem dokaj redko, bolj, da preverim, če je kak nov firmware za AP.

floyd1 ::

Hvala. Sem včeraj končno govoril s sodelavcem in je potrdil zgoraj napisano - sw ne vpliva na samo delovanje ap. Se opravičujem za (nenamerno) zavajanje.

Aphanisis ::

floyd1 je izjavil:

Hvala. Sem včeraj končno govoril s sodelavcem in je potrdil zgoraj napisano - sw ne vpliva na samo delovanje ap. Se opravičujem za (nenamerno) zavajanje.


Se pravi vklopiš Ubiquiti APje, porazdeliš po stanovanju in stvar dela gladko, naprave prehajajo iz APja na AP brez da bi za to skrbel kakšen namenski software?

AmokRun ::

Zakaj bi rabil kakšen poseben software?
Jaz imam že leta dva različna routerja. En je v bridge mode, na obeh je nastavljen isti ssid, geslo, enkripcija in oba oddajata na istem kanalu, pa naprave brez problema prehajajo iz enega na drugega.

SeMiNeSanja ::

Od kje vam ideja, da je nek software na nekakšnem nadzornem računalniku odgovoren za roaming?

Za roaming je zaslužna izključno komunikacija med odjemalcem in dostopnimi točkami, podprtimi 'roaming protokoli' ter njihovo nastavitvijo.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

AmokRun je izjavil:

Zakaj bi rabil kakšen poseben software?
Jaz imam že leta dva različna routerja. En je v bridge mode, na obeh je nastavljen isti ssid, geslo, enkripcija in oba oddajata na istem kanalu, pa naprave brez problema prehajajo iz enega na drugega.


Imam podobno postavljeno wl mrežo (d-link in star linksys (nastavljen kot ap na kablu)) in nikakor ne dela ok.

Pravzaprav sem bral veliko o tem na netu in ima večina (tudi namenskih - mesh) naprav še vedno nekaj problemov s "prehodi" klientov. In tu ubiquiti menda blesti.

Mimogrede - tudi jaz imam enake geslo in enkripcijo, različen ssid, oba routerja (v dnevni sobi je "ac", ap v nadstropju pa stari "n") sta med sabo povezana z mrežnim kablom, wl pa imam jaz na različnih kanalih - sem nekje (ddwrt guides?) bral, da bi tako moglo bit boljše (da ne motita drug drugega). Bom probal še na istem kanalu in z istim ssid.

Čisto mimogrede še vprašanje, ker mi to res ni jasno: Ko grem s telefonom iz nadstropja v pritličje, bi se moral telefon "odklopit" od zgornjega in se skonektat na spodnji ac router z močnejšim signalom, a včasih še zelo dolgo časa vztraja na zgornjem, ker imam seveda tudi spodaj minimalen signal z zgornjega routerja. In v tem primeru domača wl mreža na telefonu praktično ne dela. Ali je to problem routerjev, telefona, ali obojega? Oz. kaj lahko še naredim, da se mi to ne bi dogajalo? Sodelavec pravi, da me samo ubiquity ap-ji resnično rešijo teh težav.

SeMiNeSanja ::

Kot sem že rekel, je to stvar podprtih standardov za roaming. "Pro" accesspointi podpirajo različne protokole, kateri omogočajo optimalne prehode med njimi: 802.11k, 802.11r in 802.11v.
802.11k oskrbuje odjemalce s seznamom bližnjih dostopnih točk, da bi olajšal hitrejše odločanje o prehodih med njimi
802.11v omogoča dostopni točki opozarjanje priključenega odjemalca, da ga bo razvezal, ker so na voljo druge dostopne točke z močnejšim signalom.
802.11r pa služi temu, da se avtentikacija na drugi dostopni točki izvede hitreje.

Skratka, gre se za feature-je, kakršne n smeš pričakovati v 'navadnem' routerju ali kakšno ceneni dostopni točki, ki je prvenstveno namenjena 'domači rabi', saj se tam do nedavnega niti ni pričakovalo, da bi uporabnik imel več kot eno dostopno točko.

Danes se za domača okolja vse bolj popularizira neke mesh pakete, kjer že v osnovi kupiš najmanj par ali še več dostopnih točk, ki se potem same med seboj 'orkestrirajo', brez da bi uporabnik moral kaj posebej posegati v nastavitve.
Sam tak 'paket' sicer še nisem imel v rokah, ampak že v sami zasnovi bi moral tak paket optimalno izvajati roaming.

Ubiquiti je cenovno bistveno nižje plasiran kot high-end dostopne točke, istočasno pa podpira marsikaj, kar se najde v high-end rešitvah, zato je priljubljen tako pri bolj zahtevnih domačih uporabnikih, kot pri manj zahtevnih poslovnih.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

Hvala za res izčrpen odgovor.

Ali vse 3 zgoraj naštete protokole (k, v, r) podpirajo le najnovejše ubiquitijeve "gen3" naprave? Pri opisu prednosti pred gen2 napravami so namreč zapisani tudi ti trije.
««
70 / 126
»»