» »

Kateri router?

Kateri router?

««
115 / 126
»»

psychoshorty ::

Zimonem je izjavil:

kaiser04 je izjavil:

Iscem router. Zahteve
* dober signal za 150-200m2 (atrijska hisa)
* home office
* 3x TV, 5-10 socasnih wifi naprav
* built-in security mi je zelo pomemben (3x NUC za home-lab + database, hosting...)
* out of the box vpn je velik plus (lahko tudi en RPi za to dodam)

Katerega od teh priporocate:
ASUS RT-AX88U
Synology RT2600AC
Netgear Nighthawk X10

Mogoce kaj drugega?

Eh kak opensense ali pfsense box + soliden switch + ap.


Tako.

Sam imam posebej en mini box za opnsense (protectli) in posebej en ap.

PromeuZ ::

Bo TP-Link Archer AX55 (za 87,90 €) dovolj zmogljiv in stabilen za:
- Optika 200/20
- 4 naprave preko wi-fi (65m2, eno nadstropje) tako na 2.4GHz kot 5GHz
- občasno guest wi-fi za napravo ali dve
- 3 naprave preko ethernet priključkov

ali lahko v tem cenovnem rangu dobim kaj boljšega?
<!-- https://pisalnik.wordpress.com -->

scipascapa ::

Čisto solidna zadevica.

Čeprav bi sam vzel tole mrcino: https://www.pcplus.si/tp-link-archer-ax...

Grega3 ::

Lp

Mene pa zanima kateri router priporočate tam nekje do 50€. Rad bi nadomestil sedanji telkomov innbox v60, ki sicer, kar se tiče pokritosti zadošča za moje stanovanje ampak vedno ko se obesi več naprav na njega zamrzne.

Daniel ::

Mikrotik HAP AC2. Ni sicer 50 EUR, bo pa delal. Leto nazaj je bil cenovno na ceni AC3, v enem letu pa so cene čisto podivjale.

Ali pa če kdo svetuje kakega solidnega Asusa, ker za Mikrotik, vse kar je izven osnovnih nastavitev rabiš že malce znanja.

murrieta ::

Sem v tej temi ze povedal, pa bom se enkrat.

Preden kupujete Mikrotike, presodite svoje znanje o networkingu. Super routerji ampak niso "plug and play". Oz. mogoce celo so za najbolj trivialne taske.

Tule imate webgui, pa sami presodite. Btw, meni nekaj ne dela, mogoce zaradi browserja, poizkusite spet zjutraj.

https://demo.mt.lv/webfig/

https://demo2.mt.lv/webfig/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murrieta ()

Daniel ::

demo.mt.lv dela BP.

Ales ::

Grega3 je izjavil:

Lp

Mene pa zanima kateri router priporočate tam nekje do 50€. Rad bi nadomestil sedanji telkomov innbox v60, ki sicer, kar se tiče pokritosti zadošča za moje stanovanje ampak vedno ko se obesi več naprav na njega zamrzne.

Če ni kdo medtem našel še kaj boljšega, se zdi v tem rangu najboljša izbira TP-Link Archer C80. Zmogljiv HW in dober doseg (dober CPU, dovolj RAM-a, 3x3 MU-MIMO, beamforming), stock SW je klasično TP-Linkovsko spodoben.

Edino kakega custom FW zanj ne pričakuj, premalo prostora.

S popustom sem ga že videl pri okoli 40 EUR, z DDV, če ne gre pa tam proti 50 EUR.

zavajon ::

murrieta je izjavil:

Sem v tej temi ze povedal, pa bom se enkrat.

Preden kupujete Mikrotike, presodite svoje znanje o networkingu. Super routerji ampak niso "plug and play". Oz. mogoce celo so za najbolj trivialne taske.


No, tako hudo pa spet ni. Treba se je ne bati delati v terminalu, pa znati iskati po googlu. Kar sem iskal, sem še vse našel.
Sam nimam kakega ekspertnega znanja o networkingu, pa mi je uspelo nastaviti to, kar rabim. Zapiranje portov, forwardanje, blokiranje ip rangov, skripta za obnovitev dinamičnega dns-ja, guest Wi-fi network.
Res pa bi brez googla bil mrzel, ampak je na netu objavljenih res ogromno rešitev za RouterOS.
Seveda je pri igračkanju dobro sproti delati backupe, ker se laik lahko hitro zaštrika.
A če se zaplezaš, narediš restore nastavitev in poskusiš znova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Tidule ::

To predvideva, da imaš čas in voljo se s tem ukvarjat. Če tega nimaš je mikrotik brca v meglo, ne glede na vse kar je teoretično možno. In čisto prav je, da je murrieta na to opozoril. Za nekoga, ki išče plug and play rešitev bo mikrotik pač zgrešena investcije in mu bo dobesedno katerikoli drug produkt v tem enovnem razredu boljše služil.

OldSkul ::

Murrieta je napisal pošteno. Najbolj zihr varjanta je kakšen od Asus modelov (kar nekaj ponudbe, cenovno vsepovsod tudi zelo dragi modeli), lahko se uporabi Merlin fw. Za Mikrotik pa rabiš željo in čas. Nastaviš pa lahko marsikaj.

Daniel ::

Tukaj je osnova za začetno delovanje na Mikrotiku. Nastaviš ime WiFi, geslo in tip dostopa do interneta, privzeto je DHCP. Sedaj je tudi še gumb za hiter port mapping:



Drugo za začetek ne rabiš.

Potem pa je tukaj še tole:
https://www.youtube.com/MIKROTIK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

yamahko ::

Pozdravljeni,
V hiši urejamo internetno povezavo in sem tik pred nakupom robe.
V hiši sta 2 družini (vsaka ima svoje nadstropje).
V hišo je pripeljan coax - trenutne hitrosti 500/50, ciljam na nadgradnjo na 1000/100.

Naprave bodo povezane preko 6e ali 6a, odvisno od cen vodnika.

Zanimajo me mnenja glede robe:
Osebno rabim cca 7 priklopov na UTP:
Opcija1: TP LINK C5400X
Opcija2: TP LINK AX50 + neko stikalo

Za starša bi potreboval samo 2 priklopa in wifi:
TP LINK AX50

Gre se mi, da bi bila relativno dobra pokritost. V primeru, da nekaj ne bo ok pokrito, bi v prihodnosti reševal z dodatnimi ruterji.

Neka predstava na sliki:
 Postavitev

Postavitev



Prosil bi za mnenja o opremi oz splošen nasvet, kako se lotiti stvari.
Hvala!

starfotr ::

6e ne obstaja kot standardna rešitev.

6 ali 6a obstaja.

Moje mnenje je, da imaš premalo kablov. Za kamere moraš tudi napeljat kable. V dnevno vsaj 4 kable, raje 5. (TV, PS, računalnik, android box, STB, dostopna točka ...). Za tiskalnik v kabinetu tudi rabiš svoj kabel. Pa še kakšna rezerva mora bit.

Predlagam vsaj 2 ali še bolje 3 dostopne točke v sistemu mesh, povezane med sabo s kabli.

Spodaj isto. Premalo kablov. Najbrž bo dostopna točka kje pri TV ...

yamahko ::

Za kamero sem opazil, da sem pozabil označiti vodnik ja.

Za spodaj sta res tolk basic uporabnika, na wireless jima delujeta 2 telefona, tablica in zelo redko prenosnik.
Rabita pa kabelj za NEO box in mogoče smart TV, pa še to tudi če ne. Zato sem planiral samo 1 kabelj. Košta pa res ne, če se jih potegne nekaj več.

Lahko prosim za kak predog opreme?

broken/link ::

če hočeš 1x postavit in odmislit, da dela, poglej ubiquiti
stvari so malo dražje, ampak je pa tako robustno, da se uporablja tudi v manjših/srednje velikih firmah.
rabiš pa kupit en router + nanj vežeš access pointe.

lebang1 ::

A ni dan danes že vse wifi, ne vem zakaj toliko kablov?
Kamera ne bo brezžična?
Edino NEO box zahteva svoj kabel od modema, aplikacija na tv je bolj enostavna.
Jaz bi mogoče dal en router pri modemu/spodaj, enega pa pri TV zgoraj, pomojem bo boljše pokritje hiše :)

Jaz sem pred kratkim hišo pokril z :
TP-Link Archer AX73 brezžični usmerjevalnik, Wi-Fi 6, AX5400

Ima onemesh, nastavil na isto omrežje in telefon dost dobro preklaplja v ozadju med routerji.

mr_chai ::

Daniel je izjavil:

Tukaj je osnova za začetno delovanje na Mikrotiku. Nastaviš ime WiFi, geslo in tip dostopa do interneta, privzeto je DHCP. Sedaj je tudi še gumb za hiter port mapping:



Drugo za začetek ne rabiš.

Potem pa je tukaj še tole:
https://www.youtube.com/MIKROTIK


tole zgleda dost boljši UI od vseh ruterjev s katerimi sm jst mel opravka.

A je ko že probal RouterOS laufat na Raspberryju ? Sicer, ok ideja je butasta, sam jaz imam rad butaste ideje :D

Tidule ::

lebang1 je izjavil:

A ni dan danes že vse wifi, ne vem zakaj toliko kablov?
Kamera ne bo brezžična?
Edino NEO box zahteva svoj kabel od modema, aplikacija na tv je bolj enostavna.
Jaz bi mogoče dal en router pri modemu/spodaj, enega pa pri TV zgoraj, pomojem bo boljše pokritje hiše :)

Jaz sem pred kratkim hišo pokril z :
TP-Link Archer AX73 brezžični usmerjevalnik, Wi-Fi 6, AX5400

Ima onemesh, nastavil na isto omrežje in telefon dost dobro preklaplja v ozadju med routerji.

Ravno obratno, ravno zatp ker vsi posiljuje wifi logiko, je edino pametno poskrbet za dovolj kablov in ustezno priklopit stacionarne naprave. Wifi je namenjen prenosnim napravam. Kamere na wifi je pa ena bolj zgresenih idej, ce je dejansko govora o varnosti. Wifi kamero bi postavil samo kot last resort resitev, ce res ne bi bilo nobene moznosti za POE.

starfotr ::

yamahko je izjavil:

Za kamero sem opazil, da sem pozabil označiti vodnik ja.

Za spodaj sta res tolk basic uporabnika, na wireless jima delujeta 2 telefona, tablica in zelo redko prenosnik.
Rabita pa kabelj za NEO box in mogoče smart TV, pa še to tudi če ne. Zato sem planiral samo 1 kabelj. Košta pa res ne, če se jih potegne nekaj več.

Lahko prosim za kak predog opreme?


Če si na telekomu, lahko komot kupiš samo dostopne točke, recimo tplink x20 ali x50 in jih povežeš s kablom ter tako pokriješ vse.

Ko delaš te dodatni kabli nič kaj veliko ne stanejo.

Gapi ::

mr_chai je izjavil:

Daniel je izjavil:

Tukaj je osnova za začetno delovanje na Mikrotiku. Nastaviš ime WiFi, geslo in tip dostopa do interneta, privzeto je DHCP. Sedaj je tudi še gumb za hiter port mapping:



Drugo za začetek ne rabiš.

Potem pa je tukaj še tole:
https://www.youtube.com/MIKROTIK


tole zgleda dost boljši UI od vseh ruterjev s katerimi sm jst mel opravka.

A je ko že probal RouterOS laufat na Raspberryju ? Sicer, ok ideja je butasta, sam jaz imam rad butaste ideje :D



Ne na Rpi ne laufa. Cloud hosted router ali pa barebone na x86 maš opcijo če nočeš kupovat njihovih produktov.
No person is rich enough,to buy back his past.

Daniel ::

Tidule je izjavil:

lebang1 je izjavil:

A ni dan danes že vse wifi, ne vem zakaj toliko kablov?
Kamera ne bo brezžična?
Edino NEO box zahteva svoj kabel od modema, aplikacija na tv je bolj enostavna.
Jaz bi mogoče dal en router pri modemu/spodaj, enega pa pri TV zgoraj, pomojem bo boljše pokritje hiše :)

Jaz sem pred kratkim hišo pokril z :
TP-Link Archer AX73 brezžični usmerjevalnik, Wi-Fi 6, AX5400

Ima onemesh, nastavil na isto omrežje in telefon dost dobro preklaplja v ozadju med routerji.

Ravno obratno, ravno zatp ker vsi posiljuje wifi logiko, je edino pametno poskrbet za dovolj kablov in ustezno priklopit stacionarne naprave. Wifi je namenjen prenosnim napravam. Kamere na wifi je pa ena bolj zgresenih idej, ce je dejansko govora o varnosti. Wifi kamero bi postavil samo kot last resort resitev, ce res ne bi bilo nobene moznosti za POE.


Tudi sam sem nekaj časa nazaj silom prilike kupil eno Reolink WiFi kamero s širokokotno lečo, ki sploh nima LAN porta in ko jo gledam v aplikaciji zmeraj rabi kar nekaj sekund dlje, da se poveže za razliko od vseh ostalih, ki so na kablih.

scipascapa ::

Zanimivo, da TPLINK C9 ne prebavi 500/100 T4....od Innboxa do PCja brez routerja gre 500+.....z pa max 320/80. WTF?

MrStein ::

Imaš kake nestandardne nastavitve?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Valvoline ::

Na telemachov router bi vgradil zunajne antene za boljsi signal ker mi slabo lovi wifi. Odprem routerja, noter so 3 notrajne antene, povezane z crnim,sivim ter belim kablom. Wtf, ponavadi sta 2. Te razlicne barve majo kaksen pomen, razlicni bandi al? Mam par wifi anten v rezervi, pogledam tist majhen konektorcek za povezat je na routerju vecji, tk da ne pasejo. Kaj nabavit da bo odgovarjalo? A bo treba vse 3 antene zamenjat za dober boost al kako? Tole sm najso na alix, pa ne vem ce je konektor enak:
https://www.aliexpress.com/item/4001245...

Tule je podobno naredil, opazna izboljsava wifi signala:

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Valvoline je izjavil:

Na telemachov router bi vgradil zunajne antene za boljsi signal ker mi slabo lovi wifi. Odprem routerja, noter so 3 notrajne antene, povezane z crnim,sivim ter belim kablom. Wtf, ponavadi sta 2. Te razlicne barve majo kaksen pomen, razlicni bandi al? Mam par wifi anten v rezervi, pogledam tist majhen konektorcek za povezat je na routerju vecji, tk da ne pasejo. Kaj nabavit da bo odgovarjalo? A bo treba vse 3 antene zamenjat za dober boost al kako? Tole sm najso na alix, pa ne vem ce je konektor enak:
https://www.aliexpress.com/item/4001245...

Tule je podobno naredil, opazna izboljsava wifi signala:

brezveze. Če bos sam antene menjal nebo nič, tudi hardware more bit primeren (beri dovolj ojačan signal glede na anteno) da je kj haska od tega.

tl;dr kupi drug proper router.
#brezpodpisa

scipascapa ::

MrStein je izjavil:

Imaš kake nestandardne nastavitve?


Ne da bi kaj vedel :)

bojsi ::

Kateri router se priporoca za majhno pisarno ob zahtevi za stabilen wifi ter moznost prikljucitve zunanjega diska, ki bo vseboval skupne mape? Gor bodo od 2-4 racunalnikov, 2 stacionarca, 2 laptopa... Cena tam nekje do 130 v SLO stacunah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bojsi ()

scipascapa ::

scipascapa ::

Ožji izbor

ASUS RT-AX86S
ASUS TUF Gaming AX5400
ASUS RT-AX86U

Han ::

V-i-p ::

Lahko kak nasvet iz prve roke kateri (še vedno 4g) router Huawei priporočate za HOT mobilni internet zdaj, ko so povečali hitrosti? Nekaj gledam te cat 7 verzije B535 3 pro recimo. Bo to OK? 5G ne rabim. Thx.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Daniel ::

Meni to izgleda kot navaden B535. Drugače precej dober router.

V-i-p ::

Daniel: se strinjam, dober router in če kdo kaj podobnega prodaja naj me kar pocuka na zs :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Vedran ::

V eni spletni trgovini sem naročil štiri TP-LINK izdelka (TP-LINK business networking solution). V dveh večjih škatlah sta dva popolnoma enaka izdelka in v dveh manjših škatlah sta tudi dva popolnoma enaka izdelka. Ena večja škatla in ena manjša škatla sta prišle še zapakirani v prozorni plastični zaščitni foliji, dokler drugi par popolnoma enakih izdelkov je prišel brez folije. Gre za eno naročilo, katero je prišlo skupaj. Prilagam tudi sliko.
Zdaj me zanima ali je možno, da so izdelki brez zaščitne folije že bili v uporabi in meni poslani in prodani kot novi?
In ali TP-LINK svoje business izdelke tovarniško pakira v prozorno zaščitno folijo?

 Slika

Slika

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vedran ()

mat xxl ::

Ne kompiciraj, ta mašina za to pakirati imajo nekateri trgovci, stane 1000 eur in pakira v termoskrčjivo folijo, proizvajalec tako ne pakira, pakirajo pa kake trgovine same, ker sicer ljudje vse razdrejo......

bajsibajsi ::

@Vedran
Mogoce najdes podatek na netu. Isces za tvoj izdelek ali ime firme in kaj v smislu "sealed".
Npr. https://www.google.com/search?q=TP-LINK...

vrossi46 ::

Kateri ruter priporočate za domačo uporabo,da daleč lovi.
Mimo zidov.
Hvala

mtosev ::

Cena?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Han ::

Zgoraj imaš 4 predloge za ASUS od 106,87 do 136,47 eur.

vrossi46 ::

Pa tam nekje do 150€ vrh glave.
Ali koliko bi pa sta en tako da se reče za normalnega uporabnika?
Koliko pa bi pa stal res top model za doma?

Ales ::

Če potrebuješ samo dober doseg in nobene dodatne funkcije, potem ti priporočam ali TP-Link Archer C80 (AC router) ali TP-Link Archer AX73 (AX router). Slednjega, če kupuješ za dlje časa in ti malo več denarja ni problem.

Ne da ne zmorejo oni še kaj več kot zgolj osnovno funkcionalnost, ampak če potrebuješ kaj specifičnega, moraš povedat.

Tudi ASUS-i so OK, pa še njihov OS je bolj zmogljiv, morda pa je njihov doseg za dlako slabši. Morda tudi ne, poglej teste.

masevc ::

Katerega od teh dveh vzeti?

Vazen mi je domet, pokritje wifi signala.
Trenutno imam AC68, kei dela dobro, moram pa razsiriti wifi mrezo.

https://eigre.si/asus-rt-ax86s-ax5700-a...

https://eigre.si/asus-tuf-gaming-ax5400...

broken/link ::

to debatiramo vsako stran te teme - signala ne boš ojačal z novim routerjem, ampak s priklopom dodatne dostopne točke tam, kjer ni signala.

masevc ::

Zato pa sprasujem, katerega od teh dveh dodati v obstojeco mrezo?

Tidule ::

Kupi ap, ne routerja.

OldSkul ::

Razen če si mislil zamenjati AC68 z novejšim routerjem. Potem je smiselno uporabiti AC68 kot AP nekje drugje v stanovanju.

Ales ::

masevc je izjavil:

Katerega od teh dveh vzeti?

Vazen mi je domet, pokritje wifi signala.
Trenutno imam AC68, kei dela dobro, moram pa razsiriti wifi mrezo.

https://eigre.si/asus-rt-ax86s-ax5700-a...

https://eigre.si/asus-tuf-gaming-ax5400...

Enega od teh novih postavi za glavni router, starega AC68 pa preko kabla priklopi kot AiMesh dostopno točko. Preko kabla! Če nimaš možnosti priklopa s kablom, potem je treba še malo razmisliti o vsem skup.

borisk ::

Zdravo!

ima kdo info kje kupiti mikrotik RB5009 ali pa RB4011?

obstoječena 3011 je pred časom obliznila strela, nekaj mesecev je delalo ok, sedaj pa je vsak dan slabše, zaloge pa nikjer!!

Daniel ::

««
115 / 126
»»