» »

Kateri router?

Kateri router?

««
106 / 126
»»

JeBelaCesta ::

za android priporočam YouTube™ Vanced
https://vancedapp.com/
lep pozdrav iz višav ;-)

damirj79 ::

Ima tudi svoje fore. Res ni reklam, se pa predvajanje video nakljucno ustavi in caka da stisnes play nazaj.

Svoj cas se mi je zato boljse obnesel SmartTubeNext
https://smartyoutubetv.github.io/

Ima pa tudi svoje fore...

Zimonem je izjavil:

Fajn uživajmo. Samo ne naslednjić spraševat kako se spravi igmp promet čez , pa zakaj se ob določenih posodobitvah vidi kaj kar se med sabo nebo smelo. Pa kako dela quos.
Stvar je padla od super apjev na glavobol.
V praksi so bližje tplinkovem Deco seriji , kot pa omadi dandanes. Poslovne rešitve pustimo pa sploh pri miru. Edina reč , ki je še solidna od njih so stikala.


To mislis na USG ali na APje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: damirj79 ()

maticm ::

SG_101 je izjavil:

V zgornjem nadstropju bi rad imel wifi (vlece le v spodnjem nadstropju). Ker imam v zgornjem nadstropju vec upt vticnic me zanima katero napravo kupiti, da bi jo priklopil preko utp kabla, le ta pa bi oddajala wifi - enak wifi kot v spodnjem nadstropju, ne da mi naredi novega


Tudi sam bi rad enako rešil samo še v sosednji hiši... Do tja imam potegnjeno mrežo 1G (preko optičnega kabla in bakreno optičnih pretvornikov).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maticm ()

Ales ::

Pa saj ste dobili odgovore, ne razumem, v čem je problem. Vse kar rabiš v osnovi, je brezžična dostopna točka aka wi-fi access point. Če hočeš malo bolj fensi, potem narediš mesh omrežje.

Ubiquity, TP-Link, ASUS, ... vsi imajo to.

Asusov AiMesh mi je v domačem okolju še najbolj privlačen, ampak to je zato, ker mi je Asuswrt za taka okolja kul. Komu drugemu bo pa kaj tretjega pasalo. V vsakem primeru, navaden access point ali pa mesh, to je to.

urosh ::

Ales je izjavil:

NejcSSD je izjavil:

Da si bojo wifi tocke podajale naprave med sabo je najboljsa resitev roaming - Ubiquiti access points

To znajo tudi drugi. Ubiquity ima OK marketing in v nekem trenutku so imeli OK naprave, to je pa to.


Se ne morem bolj strinjat. Tudi sam imam AP-LR (out of supprt) in AP-AC-LR. Pri enem kolegu 3xAP-AC-LR, pa so z enim updejtom zjebali vse iphone, da so se nenadzorovano disconektali. Tudi preho med AP ni ravno tak, kot bi si želel. Načeloma pa za home use nekako deluje ok.

Doma sem sedaj prešel na to zadevo: http://www.grandstream.com/products/net... (92€/kom, WiFi6, zadeva deluje zelo podobno kot Ubiquiti. Kontroler je že v njem (lahko master, slave), lahko pa preko clouda - free. Se ne jebeX s kontrolerjem na rpi ali njihovem, ki se resetne po vsakem izpadu elektrike - ver1, itd)
Kot router imam še zmeraj Mikrotika (8 let star, hendla še vse), se pa sedaj oziram za novejšim RB5009.
sem tudi razmišljal o CapsMan opciji, ki je (zaenkrat?) v verziji 7 ni in nisem želel več čakati, pa sem se odločil za drugo varianto. Zaenkrat moram reči, da zadeva deluje na občutek malce bolj smooth od unifi AP.

maticm ::

Ales je izjavil:

Pa saj ste dobili odgovore, ne razumem, v čem je problem. Vse kar rabiš v osnovi, je brezžična dostopna točka aka wi-fi access point. Če hočeš malo bolj fensi, potem narediš mesh omrežje.

Ubiquity, TP-Link, ASUS, ... vsi imajo to.

Asusov AiMesh mi je v domačem okolju še najbolj privlačen, ampak to je zato, ker mi je Asuswrt za taka okolja kul. Komu drugemu bo pa kaj tretjega pasalo. V vsakem primeru, navaden access point ali pa mesh, to je to.


Potem moram narediti ločen wifi SSID ime ali je lahko isto ime v obeh hišah?

Problem je da bi moram mesh imeti možnost podaljševanja preko ETH - recimo TP link Onemesh tega ne omogoča

AmokRun ::

Kupiš routerje, ki jih lahko daš v access point. To imajo praktično vsi.
Na vseh imaš iste wifi nastavitve (ssid, geslo,...), razen kanale nastaviš različne, da se med sabo ne motijo. Pri 2,4 GHz imaš samo tri neprekrivajoče kanale 1, 6 in 11.

mn ::

AmokRun je izjavil:

Kupiš routerje, ki jih lahko daš v access point. To imajo praktično vsi.
Na vseh imaš iste wifi nastavitve (ssid, geslo,...), razen kanale nastaviš različne, da se med sabo ne motijo. Pri 2,4 GHz imaš samo tri neprekrivajoče kanale 1, 6 in 11.


Edino če narediš tako se zavedaj, da naprava ne bo preklopila iz AP1 na AP2 dokler še vidi AP1, čeprav je povezava že povsem neuporabna, AP2 pa ima močan signal.

Druga opcija so pa APji, ki podpirajo roaming kot so zgoraj omenjeni Ubiquity ali TP-Link Omada, pa še kaj drugega. Tudi mash sistemi kakor vem delajo tako, da se poskuša klienta vedno usmeriti na najmočnejši AP.

mat xxl ::

Poznavalci, ker se zadeve mesečno spreminjajo, rabim nasvet.

Kak Asus Router višjega ranga in kake Mesh točke za pokritje stanovanja na večji kvadraturi v eni etaži, vendar z AB stenami, ki ubijajo signal .......

Pa da stvar zna odklopiti uporabnika, npr. GSM, ko mu signal postane slab, ne, da je priklop GSM- a na lokalno wifi omrežje huda zavora, ker sicer isti GSM na LTE signal deluje precej bolje ?

Ales ::

mat xxl je izjavil:

Kak Asus Router višjega ranga in kake Mesh točke za pokritje stanovanja na večji kvadraturi v eni etaži, vendar z AB stenami, ki ubijajo signal .......

Asus ima svoj AiMesh. En Asusov router bo glavni, naslednje(ga) enostavno dodaš kot AiMesh točko.

Imaš možnost imeti mrežni kabel med AiMesh točkami? V tem primeru bi bilo dosti lažje odgovoriti, ker AB zidove v veliki meri izključiš iz enačbe. Torej, dva ali več Asus RT-AX92U, če hočeš trokanalne routerje višjega ranga, s katerimi boš pokrit za dosti let naprej. Na nemškem Amazonu je par teh malo pod 300 EUR z dostavo vred, poceni ravno niso.

Če pa bi dva Asus RT-AX92U dajal v AiMesh brez kabla, torej preko njihovega WiFi 6 kanala, pa je vprašanje, kam bi jih moral razporediti, da pokriješ celo etažo in potem so tu AB zidovi... Bi to bil problem?

Pa da stvar zna odklopiti uporabnika, npr. GSM, ko mu signal postane slab, ne, da je priklop GSM- a na lokalno wifi omrežje huda zavora, ker sicer isti GSM na LTE signal deluje precej bolje ?

Misliš odklopiti v celoti z WiFi-ja, da telefon preklopi na lasten LTE?

Asusov AiMesh bi naj bil kar v redu za roaming znotraj WiFi mesh omrežja, za tole zgoraj pa ne vem, koliko je sploh odvisno od mesh omrežja in koliko od samega telefona.

Xserces ::

Ma kdo tole? Če ja, kako je?
Huawei AX3
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Xserces ::

Eno vprašanje. Kateri router bi izbrali za cca 100-130€. Sam gledam tplink AX73 in asus rt ax82u. Kaj drugega ali enega izmed teh 2.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

TheBlueOne ::

Lahko kdo priporoca 5g router in anteno?

axi145 ::

Kateri ASUS router izbrati: RT-AX68U ali RT-AX82U. Cena je trenutno identična oz. RT-AX82U je še nekaj ceneje od RT-AX68U...

Edino razliko vidim, da ima RT-AX82U samo en USB priklop in nekaj slabši procesor, drugače pa je hitrejši...sem spregledal kaj bistvenega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axi145 ()

Han ::

AX82U ima novejši in boljši procesor, enak kot v AX58U.

floyd1 ::

urosh je izjavil:

Doma sem sedaj prešel na to zadevo: http://www.grandstream.com/products/net... (92€/kom, WiFi6, zadeva deluje zelo podobno kot Ubiquiti. Kontroler je že v njem (lahko master, slave), lahko pa preko clouda - free. Se ne jebeX s kontrolerjem na rpi ali njihovem, ki se resetne po vsakem izpadu elektrike - ver1, itd)

Nikjer v datasheetu nimajo omenjenih protokolov 802.11k, 802.11r in 802.11v. Deluje "roaming" med AP-ji tekoče? Kako dolgo že to uporabljaš?
Meni sicer moja UAP-ja še vedno delujeta OK, ni nobenih težav, kontroler pa imam na NAS-u. Jim pa tudi jaz zelo zamerim čudno EOL politiko in bom ob naslednji menjavi verjetno nabavil nekaj drugega.

bajsibajsi ::

Xserces je izjavil:

Eno vprašanje. Kateri router bi izbrali za cca 100-130€. Sam gledam tplink AX73 in asus rt ax82u. Kaj drugega ali enega izmed teh 2.


Oba naj bi imela enak SoC in enak Wifi chip. Tako, da minimalna razlika pade glede na dovrsenost softwera pri obeh proizvajalcih. Pri AX82U je gaming bolj kot ne zgolj marketing. Izvzemsi alien izgleda pri AX82U in motecih ledic, ki se jih na sreco lahko ugasne in LAN4 port, ki naj bi prioritiziral bandwidth gamerju. Pri AX73 izgleda bolje poskrbljeno za ohlajevanje (dokaj velik heatsink). AX82U ima vecji rom (256MB), kar lahko pomeni vec moznosti za custom firmware (Merlin). V nekem reviewu sem zasledil, da naj bi bil AX82U nedosleden (hitrost niha) pri NAS prenosu.

Tu lahko sam preveris TP-linkov software, emulator https://emulator.tp-link.com/Archer_AX7...

Obema manjka tisto, kar imajo (pre)dragi routerji (npr. AX86U) - quad core CPU in 1GB rama (pa recimo se 2.5 gbit port). Ce imas trenutno dokaj solider router, se nekako niti ne splaca menjati, glede na to da so na obzorju ze Wifi 6E routerji, ki bodo omogocali 6 Ghz band. Odvisno od pogostosti menjave routerjev in od naprav, ki jih povezujete nanj.

Ales ::

Emulator za Asus (Asuswrt) je tu: https://demoui.asus.com/

clancy ::

axi145 je izjavil:

Kateri ASUS router izbrati: RT-AX68U ali RT-AX82U. Cena je trenutno identična oz. RT-AX82U je še nekaj ceneje od RT-AX68U...

Edino razliko vidim, da ima RT-AX82U samo en USB priklop in nekaj slabši procesor, drugače pa je hitrejši...sem spregledal kaj bistvenega?


Sem ravno danes dobil naročenega RT-AX68U.
Na kratko naj povem, da sem kar malo razočaran. Očitno sem od nove tehnologije pričakoval preveč. Prej sem imel Tp-Link Archer C5 v1.20 flashanega na C7 v2.0.
Od novega ruterja sem pričakoval večji domet na dvorišče na 2,4Ghz in višjo hitrost po hiši.

Za referenco imam prenosnik v jedilnici pri mizi, s katerim je bila hitrost s starim routetjem do 128/100 Mbps, z novim pa sedaj ne gre čez 80/80 oba merjena na 2,4Ghz.
Prav tako na dvorišču pod hišico, kjer poleti radi sedimo, sem imel s telefonom in starim routerjem moč signala 84dBm in je bila povezava še za silo vzpostavljena, z novim Asusom, pa je moč signala okrog 90dBm in sploh ni možno vzpostaviti povezave.

Seveda pa v prostoru, kjer je router, se prko wifi, brez težav dosega maximalna hitrost linije 350/100, kar pa mi ne pomeni kaj dosti.

Za ta router sem se odločil, ker sem na netu prebral nekaj reviewev, kjer je hitrost na 2,4Ghz nadpovprečna in sem si mislil, da ne bom kompliciral z raznimi AP-ji in ojačevalci signala, pač pa raje vzamem tega asusa in sem miren. Sedaj pa imam v bistvu še slabšo pokritost, kot z razvojno skoraj deset let starejšim routerjem.

Če ne bo šlo drugače, bom moral dokupiti eno mesh enoto, da ojačam signal na dvorišče in po hiši. Ampak prej bi znalce tu na forumu, vseeno rad prej vprašal, ali obstajajo kašne posebne nastavitve, ki bi izboljšale signal na tem novem routerju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clancy ()

Daniel ::

Drugega daš na kabl kot AP nekam bližje in se nehaš sekirat. Lahko pa tudi doktoriraš iz tega, čez fizične omejitve zraka vsekakor ne bo šlo.

clancy ::

Itak, da bom moral nekaj takega narediti. Ampak vseeno najbolj boli to, da je čez kot si omenil "fizične omejitve zraka" tehnološko zastarel in tudi bistveno cenejši, Archer C5 bolj uspešno premagoval kot nekajkrat dražji Asus RT-AX68U.

scipascapa ::

Spakiraj nazaj in vrni ter vzemi enega od novih TP-LINKOV.

https://www.pcplus.si/racunalnistvo/mre...

Xserces ::

Katerega bi zbral vi? Asus ax82u ali tplink ax73 ? Na netu ni neke pametne primerjave
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

TOP ::

To je pa tako,ker vsi gledaste samo kake lučke ima in kako velike antene in Asus stem zmaga,ko se pa gre za stabilnost in delovanje pa ne,ker jih je kar nekaj drugih ki so bolši,zato vrni nazaj in raje kupi dodatno AP točko,ki bo rešila tvoj problem,nikako pa ne ruter.

dvihtelic ::

in kaj predlagaš ti?

bajsibajsi ::

Ne vem, tudi sam se nekako odlocam med omenjenima.

Ce bi lahko izbiral bi imel AX73 z darkmode vmesnikom. Sam bi se/se bom verjetno odločil za TP-link.

Pa se popravek: AX82U ne omogoca custom (Merlin) firmware.

Ales ::

Med Asusovim stock FW in Merlinom ni ogromnih razlik. Je nekaj dodatkov, a mora vsak sam pogledati, ali so mu sploh potrebni. Če ne, potem niti ni tako pomembno, ali gre gor ali ne.

Asusov FW je IMHO najboljši med vsemi temi tovarniškimi, za domače routerje, pa še stalne posodobitve dobiva.

bajsibajsi ::

TP-Link Archer AX73 za 92 eur (+ 7 eur dostava) https://edigital.si/usmerjevalnikiroute...

TOP ::

dvihtelic je izjavil:

in kaj predlagaš ti?

Da kupi kar rabi AP točko.

Xserces ::

sta pa 2 tplink ax73. v1 je Broadcom BCM6750/BCM43684 chipset, v2 pa Qualcomm IPQ5018/QCN6024
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

scipascapa ::

ker je boljši? :)

widj3098dj32 ::

Xserces je izjavil:

Katerega bi zbral vi? Asus ax82u ali tplink ax73 ? Na netu ni neke pametne primerjave

Meni ax73 (v1.0) vlece v spalnici cez par sten 5ghz 150mbit, kjer sta Ubiquiti AC Pro ter Mikrotik RB4000 10-20mbit. Router tudi v 6 mesecih ni enkrat zastekal ali kaj takega. Ko je pa dober signal pa gre nekaj cez 500mbit (v LAN). Kartica je Intel AC 7260.

Zgodovina sprememb…

Xserces ::

scipascapa je izjavil:

ker je boljši? :)


Nimam pojma. Če mogoče Han ali kdo drug ve. :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Han ::

AX73 v1 ima 512 MB RAM in Broadcomm CPU, v2 pol manj RAM in Qualcomm CPU, ki se manj greje. Oba imata po 6 anten, a le 16 MB flash ROM, kar pomeni bolj okrnjen firmware.

AX82U ima isti Broadcomm, 4 antene, RGB lightshow, 512 MB RAM in 256 MB flash ROM, kar pomeni neprimerno boljši firmware, v katerem so po dobrem letu verjetno zakrpali večino težav.

Na Amazon.com je Asus nekoliko bolje ocenjen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

polde66 ::

https://www.mbreviews.com/tp-link-arche...
ax73 broadcom uporablja za skladiščenje 128MB ESMT F50L1G41LB. Z 16 mb flash romom nebi daleč prišel.
Amazon v ocenah skup zmeče par routarjev potem je treba iskat med ocenami točno določen router. Tako da na brzino ocenit kateri ima več ali manj dobre ocene ni ravno realno. Tudi same ocene na amazonu niso ravno najbolj kredibilne.
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

bajsibajsi ::

Xserces je izjavil:

scipascapa je izjavil:

ker je boljši? :)


Nimam pojma. Če mogoče Han ali kdo drug ve. :))


Ce ti vsaj malo pomaga. Jaz sem se nekako bolj nagibal k AX73, ampak sem vceraj kupil AX82U. :)

Han ::

Rusi imajo ponavadi kar točne podatke o golem hardveru. Za obe AX73 reviziji navajajo zgolj 16 MB flash ROM.

https://wikidevi.wi-cat.ru/TP-LINK_TL-X...

https://wikidevi.wi-cat.ru/TP-LINK_TL-X...

polde66 ::

zanimivio potem kam se spravi posodobitev velika 42,76MB?
https://www.tp-link.com/my/support/down...
polde

bajsibajsi ::

Kateri mid to high end sodoben router bi sploh lahko imel le 16 MB ROM. Skoraj nemogoce za danasnje FW.

Han ::

Očitno so pri AX73 flash ROM kapaciteti pihnili mimo. Za AX20 in AX50 piše 128 MB, enak podatek bi moral biti tudi za AX73. :P

polde66 ::

Sam uporabljam Tp-link ax73. Z njim sem zelo zadovoljen oz. kako naj rečem ga niti ne opazim. To pomeni, da dela ok in da nimam problemov z resetiranjem, konektanimi napravami... Nisem nek zahteven uporabnik imam pa cel kup naprav na njega vezano, Iz njega imam speljano 2x ac point (en je bivši glavni router tenda ac18 ta šiba preko kabla iz zgornjega štuka v pritličje, drugi gre po elektriki v klet. Tam je skonektan TP link c20 prav tako AP, ta pokriva garažo oz kletne prostore in vrt. Dovolj da poleti zunaj kakšen večer postavim platno in projektor ter gledam filme iz sheranega pc-ja) Ker imam osnovni powerline do kleti mi šiba hitrost okoli 80 gor pa 50 toliko kot pač je)
Imel sem na probi oz sem si pred tem omislil asus rt ac86u kateri pa mi ni ravno sedel, težave z 2,4 tudi po popravkih pa tudi s primerjavo kako dela tp-link proti asusu se mi zdi tp link boljši. Na 8metrih preko 2 sten je signal na 5,8 oz 6 boljši. Asusa sem moral nekako točno namontirat na določen položaj da je na drugi strani box dobil najboljši signal. Asusa sem preko spleta vrnil. Pa sem si naknadno še enkrat omislil istega iz razloga da je mogoče šlo kaj na bolje. Sem le ponovil postopek vračanja. Ne uporabljam pa ničesar drugega kot pač osnovne nastavitve, sheram datoteke, tiskalnik v omrežju 2x na leto dodam račun za goste ko pride zavarovalničar, nimam ničesar v usb, ker ga ne potrebujem... Za te potrebe meni tp link sede bolje. Na asusa sem spravil tako merlinov firmware kot tovarniški pa kakih izboljšav nisem zaznal. Ne poznam pa asusovih ax routarjev.
polde

scipascapa ::

Se spomnim za AX86U, da nisi bil zadovoljen z njim, in to celo 2x?

Zdaj je sicer zelo ugoden tam nekje 120-125€...za to ceno dobiš AX73.

bajsibajsi: ax82u je 150+ :(

Zgodovina sprememb…

Han ::

@polde66: Katero verzijo AX73 imaš?

@scipascapa: AX82U je 135 eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

polde66 ::

@Han verzija je V1 laufa pa že pol leta
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

Xserces ::

Zakaj izdajo naprimer v1 močnejšo verzijo in potem v2,v3 slabše. Isto AC58 od asusa. V1 je bil raketa potem pa so ga samo oskubili...
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Han ::

Zadnje čase predvsem zaradi pocenitve proizvodnje, pomanjkanja čipov, včasih zaradi težav s pregrevanjem, kompatibilnostjo ipd.

To, kar je počel Asus z AC58U verzijami, je dobesedno kriminal. Če v naslednjih revizijah napravo tako spremeniš in degradiraš, ne bi smela več nositi iste oznake!

MrStein ::

To je pogosto tako. Na dobrem glasu prejšnje verzije poskusijo prodati slabši izdelek.
Se še kdo spomni Asus WL-138g V2?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mat xxl ::

Kaj pa je sedaj od boljših Asusov dobra izbira ?

bajsibajsi ::

AX86U, ampak je okoli 250 evrov.

mat xxl ::

Hvala.
««
106 / 126
»»