» »

Kateri router?

Kateri router?

««
104 / 127
»»

SG_101 ::

Prosim za pomoc pri iskanju routerja. Doma imam hofer internet in tudi modem v katerega vstavis sim kartico je tisti, ki sem ga kupil v hoferju. Ker tale modem nima nobenega dosega, prosim za pomoc, kaj naj kupim, da bo internet normalno delal tudi v zgornjem nadstropju. Hvala

starfotr ::

Recimo Teltonika:

https://teltonika-networks.com/products...

RUT955, RUT950, RUTX11, RUTX12, ali RUTX14

Te zadeve so 200+ eur, ne pa par 10 eur. Tu moraš upoštevat še to, da je zelo priporočljivo montirat zunanje antene.

SeMiNeSanja ::

Pa smo spet pri stari zgodbi - ena bogcena naprava mora pokrivati celo bajto, dvorišče, vrt, če pa še kaj za sosede ostane, pa toliko bolje...?

Dajte že pozabiti na te zgodbice o 'hudi napravi' ki vam bo pokrila vse!
Sploh danes, ko gremo v vse hitrejše brezžične povezave, ki imajo vse krajši domet že po definiciji (naprava nič kriva!), se je treba sprijazniti z dejstvom, da samo z eno napravo ne boš optimalno pokril kaj dosti več, kot prostor v katerem naprava stoji in morda še prostore, kateri nanj mejijo - v odvisnosti od gradnje in drugih faktorjev.

Namesto menjave 'slabe' naprave za 'boljšo' (beri: dražjo?), raje nabaviš eno 'pravo' dostopno točko (AccessPoint - NE 'Wireless Router'!) in jo povežeš žično z obstoječim usmerjevalnikom.
Nikar ne meči stran denarja za neko 'hudo napravo', ki bo v najboljšem primeru le za malenkost izboljšala situacijo (če je obstoječi usmerjevalnik res tako zelo 'slab'). Dejstvo je, da je moč oddajanja naprav zakonsko omejena. Tako da tukaj ni čudežev, kot npr. 100% boljši 'signal'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mn ::

mn je izjavil:

Imate kake izkušnje z TPLink Omada serijo?

V hiši in okrog hiše bi rad uredil wifi pa sem mislil kupiti "TP-LINK TL-R605" za router/firewall, potem en managed switch (recimo TP-Link TL-SG105PE), en zunanji Access Point (recimo EAP225-Outdoor) in en notranji AP (recimo TP-Link EAP225 ali TP-Link EAP245).

Mogoče pa počakati EAP-610 da pride na voljo za AP (Wifi-6).

Rad bi da mi routa tako IPTV (trenutno T2 z IGMP) kot seveda IP promet. Managed switch bi kupil samo zaradi IPTV.

Ubiquity mi ni všeč, ker kakor vidim ne podpira IGMP Proxy načina.


Citiram sam sebe, če ima kdo še kako informacijo zame.

mn je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

Če imaš specifične želje (kar IGMP Proxy je) boš verjetno najbolj zadovoljen s kakšnim Pfsense boxom. Ostala oprema pa vseeno od katerega proizvajalca je, ker lahko imaš ločen controller.


Je IGMP Proxy res tako specifična zadeva? Trenutno mi neki consumer TP-Link Archer C5 to omogoča? In očitno je pogosto tako rešen IP TV kakor malo berem po internetu. DIY rešitve, kot bi zame pf-sense bil, so pri meni dostikrat problematične. Tudi z Mikrotikom imam slabe izkušnje. Veliko časa, ki ga nimam za postavit, potem dolgo časa ne diraš in popolnoma vse pozabiš, ko pa rabiš spremembo pa znova učenje iz nule.

Raje bi nekaj manj kompleksnega. Tudi VLAN in IGMP Proxy primarno potrebujem zaradi IP-TVja, se bo pa mogoče še kak smart device znašel na svojem VLANU v prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

p0ki ::

Zdravo, kupujem router in me zanimajo predlogi.
Router bo v kleti, z modemom in switchom, torej ni potrebe po wireless modelih, saj bodo na switch povezane AP po hiši.
Ne rabi veliko portov, ker je svitch 24portni, edino kar je nujno, da je gigabitni.
Gledal sem 5 portnega mikrotika.

Imajo ti routerji dovolj dober firewall ali je smotrno kupiti še ta hardware
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

Vuli ::

firewall na mikrotiku je bolj odvisn od tvojga znanja.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

widj3098dj32 ::

SG_101 je izjavil:

Prosim za pomoc pri iskanju routerja. Doma imam hofer internet in tudi modem v katerega vstavis sim kartico je tisti, ki sem ga kupil v hoferju. Ker tale modem nima nobenega dosega, prosim za pomoc, kaj naj kupim, da bo internet normalno delal tudi v zgornjem nadstropju. Hvala

TP-Link Archer Ax73 ima super signal, sem nabavil po napisanem tukaj 2 meseca nazaj pa mi cez 3 stene v spalnico pri -70dbm se vedno da skozi 120mbit na 802.11ac, mikrotik rb4000 ter ubiquiti ac pro sta na isti lokaciji dala 20-40mbit. Ob super signalu pa je na 802.11ac max 550mbit. 802.11ax clienta nimam.

Naroci na netu, sprobaj ter vrni ce ne bo ok, sem super zadovoljen.

scipascapa ::

sash lepo slišati, tudi jaz ga gledam...da zamenjam tplink c9.....belega....

https://www.pcplus.si/tp-link-archer-ax...

Zgodovina sprememb…

SG_101 ::

Pa ima možnost da das not sim kartico za internet? Lte varjanta? Nikjer ne pise

polde66 ::

@SG_101 Če potrebuješ LTE usmerjevalnik z sim utorom potem vzameš takega namenskega. Nekateri usmerjevalniki podpirajo tudi USB LTE dongle a Tp-link ax73 ni med njimi.
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

ramon ::

Če bi se lahko odločali med ruterjema

technicolor TG788ivn v2
in
ubee TVW625-0T-000

katerega bi vzeli? Ali pa je pri teh cenejših čisto vseeno? Kaka razlika glede varnosti?

mzakelj ::

ramon je izjavil:

Če bi se lahko odločali med ruterjema

technicolor TG788ivn v2
in
ubee TVW625-0T-000

katerega bi vzeli? Ali pa je pri teh cenejših čisto vseeno? Kaka razlika glede varnosti?


Izogibaj se takih znamk... Podpore verjetno nobene in tudi nadgradenj verjetno ni. Vzami kaki TP-link ali kaj podobnega.

Če pa rabiš samo kot wifi dostopna točka pa pljuni 100€ vzemi Ubiquiti dostopno točko...

ngc2392 ::

scipascapa je izjavil:

sash lepo slišati, tudi jaz ga gledam...da zamenjam tplink c9.....belega....

https://www.pcplus.si/tp-link-archer-ax...


kaj pa je recimo ax50 model? po nekaterih testih je bolj siguren in ima višjo pretočnost kot 73-tka.
seveda, je le hitrejši, če imaš hudo optiko.
United We Stand, Divided We Fall

scipascapa ::

Kaj pa vem, če misliš samo 2.4Ghz uporabiti, lahko.

Zgodovina sprememb…

ngc2392 ::

no ja, sej ni samo 2.4 router? kaj pa je tako slabega z 5ghz signalom?
United We Stand, Divided We Fall

mn ::

Jaz še vedno iščem izkušnje z TP-Link Omada opremo:

V hiši in okrog hiše bi rad uredil wifi pa sem mislil kupiti "TP-LINK TL-R605" za router/firewall, potem en managed switch (recimo TP-Link TL-SG105PE), en zunanji Access Point (recimo EAP225-Outdoor) in en notranji AP (recimo TP-Link EAP225 ali TP-Link EAP245).

Mogoče pa počakati EAP-610 da pride na voljo za AP (Wifi-6).

Rad bi da mi routa tako IPTV (trenutno T2 z IGMP) kot seveda IP promet. Managed switch bi kupil samo zaradi IPTV.

Ubiquity mi ni všeč, ker kakor vidim ne podpira IGMP Proxy načina.

scipascapa ::

a ni bolje z kakim powerline rešitvami?

ng: je tudi 5ghz da.

Zimonem ::

mn je izjavil:

Jaz še vedno iščem izkušnje z TP-Link Omada opremo:

V hiši in okrog hiše bi rad uredil wifi pa sem mislil kupiti "TP-LINK TL-R605" za router/firewall, potem en managed switch (recimo TP-Link TL-SG105PE), en zunanji Access Point (recimo EAP225-Outdoor) in en notranji AP (recimo TP-Link EAP225 ali TP-Link EAP245).

Mogoče pa počakati EAP-610 da pride na voljo za AP (Wifi-6).

Rad bi da mi routa tako IPTV (trenutno T2 z IGMP) kot seveda IP promet. Managed switch bi kupil samo zaradi IPTV.

Ubiquity mi ni všeč, ker kakor vidim ne podpira IGMP Proxy načina.

Saj izbira je dobra. Le da se nebi jajcal z iptv , nek Android box in T2 app gor. Pa gre tudi prek wi-fi.

TehDucky ::

Sem malo brskal bo starih temah a niso tako aktivne. Iščem mrežno stikalo-switch, torej 1Gbit, ne rabim 8 portov, 4/5 je dovolj. Bolj mi je važno, da je trpežen kovinski + če ima možnost stenske montaže, sicer bom naprintal eno stojalo zanj.
Katera znamka je boljša od teh - Netgear, D-Link, TP-Link ali Linksys?

TehDucky ::

Je bilo treba na express vzet, tako da sem vzel Linksys LGS105. Upam, da bo dobro delal.

slowebb ::

Mi lahko nekdo našteje par routerjev 40EUR-80EUR. V router bosta priklopljena 2pcja in da ima dobro brezžično povezavo(toliko, da gre čez eno debeljšo steno), ki bo boljša od A1 modema. Na a1 modemu pa bo še zmeraj 1tv pa 1plc do tv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slowebb ()

Han ::

polde66 ::

polde

scipascapa ::

-Neverhood- ::

pozdravljeni,
jaz imam doma t2 optiko in sem na njihov modem priklopil en svoj star TP-LINK wifi router po tem vodiču:


(ker bi rad na tak način razširil wifi signal tam, kjer ga ni)

sedaj mi recimo na telefonu kaže da imam dober signal (tam kjer prej ni bil), ampak internet dela tako počasi, da je neuporabno... ali je morda kriv t2 modem ali sem sam kaj spregledal?


razmišljam tudi o nakupu novega wwifi routerja, da bi ga imel namesto t2-jevega

recimo gledal sem tega mikrotik
https://www.senetic.si/product/RBD53IG-...
ali pa TP-LINK Archer AX73, ki se ga omenja na forumu

zanima me zakaj za mikrotik vedno pravijo da je zahteven za nastavljanje??
kaj točno je tako zahtevno?? a je to mogoče samo za zahtevne uporabnike?
ker jaz vse kar potrebujem je to, da mi wifi dela in da si nastavim ime in geslo - to verjetno tudi na mikrotiku ni težko?

hvala za vsak nasvet.
Lp

hojnikb ::

na tvojmu tplinku izklopi dhcp, nastavi v isto mrezo kot je original t2jov (recimo 192.168.1.x) in bi mogl delat bp.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ngc2392 ::

no ja, jest mam tplinka ax50 z dhcpjem. pač modem na wan, router pa lepo dela to, kar mora. kakšno hitrost pa maš preko t2? sicer tudi starejši router bi moral vsaj preko n standarda (300mpbs) zadovoljivo delati. kateri model tplinka pa imaš?
United We Stand, Divided We Fall

-Neverhood- ::

@hojnikb
sem nastavil vse tako ja, pa vseeno ves čas prihaja do motenj

@scipascapa
T2 optiko imam hitrost do 200 Mbit/s - 40 Mbit/s

T-Link pa je WR741ND (kao do 150Mbit/s)

Nastavil sem tudi enako ime in geslo kot pri t2 modemu.... vendar vseeno kljub temu da mi kaže da imam super signal, je hitrost zelo slaba

je mogoče krivo da mi samodejno preklopi na tistega ki ima slabši signal?

ramon ::

Mene pa zanima kateri ruter lte bi imel tudi možnost napajanja preko usb-c (in ne samo 220V).

starfotr ::

Recimo Teltonika TRM240 ali TRM250, vendar ni USB-C.

Zakaj bi rabil napajanje preko USB?

ngc2392 ::

raje nastavi dva različna ssidja in na različnih kanalih, da se ne motita (1 in 6 recimo). firmware si posodobil na tplinku? kakšne motnje so to drugače? signal pada ali hitrost ves čast niha?
United We Stand, Divided We Fall

ramon ::

Me je samo zanimalo, če to kdo proizvaja...v bistvu sem mislil lte in potem wifi do več naprav, pa napajanje namesto kot je najpogosteje recimo 9V, da ima kar usbc ali micro usb kot omenjeni Teltoniki. Ti Teltoniki nimata wifi ampak se povežeta s kablom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ramon ()

Daniel ::

-Neverhood- je izjavil:

@hojnikb
sem nastavil vse tako ja, pa vseeno ves čas prihaja do motenj

@scipascapa
T2 optiko imam hitrost do 200 Mbit/s - 40 Mbit/s

T-Link pa je WR741ND (kao do 150Mbit/s)

Nastavil sem tudi enako ime in geslo kot pri t2 modemu.... vendar vseeno kljub temu da mi kaže da imam super signal, je hitrost zelo slaba

je mogoče krivo da mi samodejno preklopi na tistega ki ima slabši signal?


Napaka je že, da od 741ND pričakuješ čudeže. Karkoli čez 50 Mbit bo dejansko na ravni čudeža. Za višje hitrosti bo pač treba seči globlje v denarnico.

-Neverhood- ::

Daniel je izjavil:


Napaka je že, da od 741ND pričakuješ čudeže. Karkoli čez 50 Mbit bo dejansko na ravni čudeža. Za višje hitrosti bo pač treba seči globlje v denarnico.


seveda ne pričakujem čudeža, ga pač imam pri roki... želel sem narediti "podaljšek" originalnega wifija, ker preklapljati med wifiji se mi ročno ne da... ampak očitno bo treba nabavit naprave za mesh omrežje

v originalnem postu zato sprašujem za nasvet za nov ruter:

recimo gledal sem tega mikrotik
https://www.senetic.si/product/RBD53IG-...
ali pa TP-LINK Archer AX73, ki se ga omenja na forumu

zanima me zakaj za mikrotik vedno pravijo da je zahteven za nastavljanje??
kaj točno je tako zahtevno?? a je to mogoče samo za zahtevne uporabnike?
ker jaz vse kar potrebujem je to, da mi wifi dela in da si nastavim ime in geslo - to verjetno tudi na mikrotiku ni težko?

SeMiNeSanja ::

-Neverhood- je izjavil:

zanima me zakaj za mikrotik vedno pravijo da je zahteven za nastavljanje??
kaj točno je tako zahtevno?? a je to mogoče samo za zahtevne uporabnike?
ker jaz vse kar potrebujem je to, da mi wifi dela in da si nastavim ime in geslo - to verjetno tudi na mikrotiku ni težko?

Mikrotik ima neko orodje, ki ti omogoči na dokaj enostaven način nastaviti osnovne parametre.
Ko pa želiš nekaj več, pa ne gre več tako preprosto.

Težave pa znajo nastopiti že, če nimaš pojma kaj delaš, pa bi rad nastavil 'požarno pregrado', kakšen port forward, morda še kdaj kakšen VPN. Tukaj se zna marsikomu zatakniti, če se ne spozna in nima kakšnega kolega pri roki, ki bi mu lahko pomagal.

Predlagam, da si pogledaš kakšen Youtube video o konfiguriranju Mikrotikov, da boš en malo občutka dobil.
Drugače pa Mikrotik baje ni nek presežek na področju brezžičnih omrežij (tako pravijo nekateri). Danes uporabniki hočejo imeti podprte najnovejše WiFi standarde, če že kupujejo 'malo boljši' novi brezžični usmerjevalnik. Tu pa Mikrotik ni ravno med najbolj naprednimi ponudniki.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

widj3098dj32 ::

-Neverhood- je izjavil:

Daniel je izjavil:


Napaka je že, da od 741ND pričakuješ čudeže. Karkoli čez 50 Mbit bo dejansko na ravni čudeža. Za višje hitrosti bo pač treba seči globlje v denarnico.


seveda ne pričakujem čudeža, ga pač imam pri roki... želel sem narediti "podaljšek" originalnega wifija, ker preklapljati med wifiji se mi ročno ne da... ampak očitno bo treba nabavit naprave za mesh omrežje

v originalnem postu zato sprašujem za nasvet za nov ruter:

recimo gledal sem tega mikrotik
https://www.senetic.si/product/RBD53IG-...
ali pa TP-LINK Archer AX73, ki se ga omenja na forumu

zanima me zakaj za mikrotik vedno pravijo da je zahteven za nastavljanje??
kaj točno je tako zahtevno?? a je to mogoče samo za zahtevne uporabnike?
ker jaz vse kar potrebujem je to, da mi wifi dela in da si nastavim ime in geslo - to verjetno tudi na mikrotiku ni težko?

Je tezko, ker je definitivno bolj zapleteno kot na "consumer" ruterju. Nabavi AX73 ter spi mirno, itak ga lahko vrnes v 14 dneh CE bojo problemi.

Btw ce ima T2 "modem" enablan Wi-fi, potem ni samo modem ampak ruter. Pozanimaj se na T2 da ti ga dajo v "bridge mode" in ga priklopi na svoj ruter, drugace bos imel stalo s porti zaradi double NAT.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

SeMiNeSanja je izjavil:

-Neverhood- je izjavil:

zanima me zakaj za mikrotik vedno pravijo da je zahteven za nastavljanje??
kaj točno je tako zahtevno?? a je to mogoče samo za zahtevne uporabnike?
ker jaz vse kar potrebujem je to, da mi wifi dela in da si nastavim ime in geslo - to verjetno tudi na mikrotiku ni težko?


Drugače pa Mikrotik baje ni nek presežek na področju brezžičnih omrežij (tako pravijo nekateri). Danes uporabniki hočejo imeti podprte najnovejše WiFi standarde, če že kupujejo 'malo boljši' novi brezžični usmerjevalnik. Tu pa Mikrotik ni ravno med najbolj naprednimi ponudniki.


Ja, Wi-Fi 6 res ne podpirajo še. Ampak, kdo to rabi?

Zimonem ::

Tisti, ki ima zaseden eter.

Daniel ::

-Neverhood- je izjavil:

Daniel je izjavil:


Napaka je že, da od 741ND pričakuješ čudeže. Karkoli čez 50 Mbit bo dejansko na ravni čudeža. Za višje hitrosti bo pač treba seči globlje v denarnico.


seveda ne pričakujem čudeža, ga pač imam pri roki... želel sem narediti "podaljšek" originalnega wifija, ker preklapljati med wifiji se mi ročno ne da... ampak očitno bo treba nabavit naprave za mesh omrežje

v originalnem postu zato sprašujem za nasvet za nov ruter:

recimo gledal sem tega mikrotik
https://www.senetic.si/product/RBD53IG-...
ali pa TP-LINK Archer AX73, ki se ga omenja na forumu

zanima me zakaj za mikrotik vedno pravijo da je zahteven za nastavljanje??
kaj točno je tako zahtevno?? a je to mogoče samo za zahtevne uporabnike?
ker jaz vse kar potrebujem je to, da mi wifi dela in da si nastavim ime in geslo - to verjetno tudi na mikrotiku ni težko?


Hap Ac3 imam jaz in sem zadovoljen. Načeloma bi lahko podpiral tudi Wave2 hitrosti na WiFi ampak preden bo to serijsko bo minilo še nekaj časa. https://help.mikrotik.com/docs/display/...

Sicer pa ima vsak Mikrotik tudi QuickSet (priporočam uporabo WinBox), kjer lahko na hitro nastaviš vse osnovne nastavitve, obstaja pa tudi APP za telefon za osnovno in ločen APP za napredno nastavljanje:



Za začetnike je uporaben tudi SafeMode, kjer se v primeru, da si spremenil kaj narobe in izgubiš povezavo do routerja, vse spremembe od takrat, ko si pritisnil gumb za SafeMode razveljavijo.

Za več dostopnih točk pa jaz uporabljam Capsman, ki je del vsakega Mikrotika. 1 naprava je kontroler, ostale (pri meni trenutno 5) pa samo dostopne točke in med njimi večinoma preklaplja tako, da vmes niti ping ne pade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:


Ja, Wi-Fi 6 res ne podpirajo še. Ampak, kdo to rabi?

Brezžični usmerjevalnik, sploh če je malo dražji, ne kupuješ za DANES (ko WiFi 6 morda res ne rabiš), temveč za naslednjih nekaj let. Minimalno za 4 leta, maximalno pa tudi nekateri za 10 let in več.

Torej resno misliš, da čez 4+ let nihče ne bo rabil WiFi 6?
Ali pa bo takrat nekdo klel, ker ni dal še nekaj drobiža zraven, pa mu nebi bilo treba predčasno kupovati nov usmerjevalnik, ko stari v principu še dovolj dobro dela...samo nima tistega, kar sicer že imajo 'vsi sosedje'?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

widj3098dj32 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

starfotr je izjavil:


Ja, Wi-Fi 6 res ne podpirajo še. Ampak, kdo to rabi?

Brezžični usmerjevalnik, sploh če je malo dražji, ne kupuješ za DANES (ko WiFi 6 morda res ne rabiš), temveč za naslednjih nekaj let. Minimalno za 4 leta, maximalno pa tudi nekateri za 10 let in več.

Torej resno misliš, da čez 4+ let nihče ne bo rabil WiFi 6?
Ali pa bo takrat nekdo klel, ker ni dal še nekaj drobiža zraven, pa mu nebi bilo treba predčasno kupovati nov usmerjevalnik, ko stari v principu še dovolj dobro dela...samo nima tistega, kar sicer že imajo 'vsi sosedje'?

Tako je, kupovat leta 2021 staro tehnologijo je dokaj neumno. Wifi 6E bo sicer pravi Wifi 6, ampak za efektivno doseganje tistih hitrosti itak rabis interno mrezo na 2.5Gbit, kar pa povprecen Janez ne rabi. Tako da podpora Wifi6 je cist kul nakup za naslednjih 5 let. Ima pa AX73 se podporo za WPA3, kar Mikrotik tudi nima.

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

ax73 je best buy

starfotr ::

Glede na to, da velika večina uporablja wifi 4 ali celo wifi 3 in novejših sploh ni vgrajenih v modeme od ISPjev, potem je to to. Folk ne rabi ekstra hitrih povezav za brskat po jutubu in fejsbuku.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Glede na to, da velika večina uporablja wifi 4 ali celo wifi 3 in novejših sploh ni vgrajenih v modeme od ISPjev, potem je to to. Folk ne rabi ekstra hitrih povezav za brskat po jutubu in fejsbuku.

Hahahaha - dej ti to folku dopovedat!

Vsi hočejo max. domet + max. hitrost, ne razumejo pa, da se oboje med seboj izključuje.
Ne razumejo niti, da v mnogih primerih rabiš samo enega odjemalca na nižjem protokolu, pa se lepo vsi skupaj preselijo na nižjega...

In realno gledano, marsikje bi najbrž 802.11b še najbolje deloval....

Ampak hey - kaj pa potem 4k streaming!?! Veš, kako nujno ga potrebujejo! Kot da kdo loči na mobitelu, če je video v 4k ali 720p....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Invictus ::

Pozabil si še na to, da se z vsakim odjemalcem več na Wifiju drastično zmanjša brzina.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Folk naj raje poskrbi, da bo imel več AP po hiši, povezanih med seboj s kabli in ne preko wifi mesha ali PLC. Potem se bomo pa pogovarjali o potrebi po WIFI6e in podobno.

Dokler je pa edina škatla v bajti ISPjev drek od modema s provizoriš wifijem, je pa brez veze debatirat o čemerkoli.

Matej_K ::

Sej to v bistvu sprašuje fant zgoraj. Kaj narediti/kupiti da mu bo delovalo ok. Da mu TP-LINK ne deluje pravilno, in kako to urediti.

Za moj primer: eno stanovanje 80m2, kjer imam trenutno samo modem od T2ja, kaj dokupiti, kaj spremeniti da bo dobro pokrit wifi signal za mobitele (računalniki so vsi na kablih)...

Se pravi en AP, ki je takoj ob modemu/ruterju od wifija (obenem ta t2 ruter dati v bridge mode?), poleg tega pa še en AP, ki je s kablom povezan na drug konec stanovanja? Bo to ok?
Oba sta v t2 konektana, en za drugim?
... .. .

Invictus ::

Kupi najcenejši router z AC podporo in je to to... Ali pa 2, pa jih daj na raylične kanale, ki se ne prekrivajo. Tudi ne s sosedi.

Ampak čudežev na Wifiju z brzino ne moreš pričakovati...

1Gbit kabel naščije Wifi vedno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Matej_K je izjavil:

Sej to v bistvu sprašuje fant zgoraj. Kaj narediti/kupiti da mu bo delovalo ok. Da mu TP-LINK ne deluje pravilno, in kako to urediti.

Za moj primer: eno stanovanje 80m2, kjer imam trenutno samo modem od T2ja, kaj dokupiti, kaj spremeniti da bo dobro pokrit wifi signal za mobitele (računalniki so vsi na kablih)...

Se pravi en AP, ki je takoj ob modemu/ruterju od wifija (obenem ta t2 ruter dati v bridge mode?), poleg tega pa še en AP, ki je s kablom povezan na drug konec stanovanja? Bo to ok?
Oba sta v t2 konektana, en za drugim?

Pri T-2 škatli je deloma tudi vprašanje, kakšno to imaš 'škatlo'.
Jaz imam doma tisto belo 'dizajnersko' Inbox škatlo, kjer ti lahko vsak ozhod nastavijo drugače. Tako lahko igra router z WiFi in LAN, hkrato pa tudi nudi en ali več 'bridge' portov. Tako moraš biti kar malo pazljiv, kaj na koncu kam priključiš.

Drugače se lahko vsak router nastavi, da bo deloval kot accesspoint. Nekatere bolj na 'kvazi' accesspointe, druge na skoraj prave.
Toda mene ta opcija nikoli ni prepričala. Vedno so tu kakšni hakeljci, vedno nekaj ne dela, kot bi bilo treba (če si malenkost bolj zahteven).

Tako me je npr. ravno pred nekaj dnevi jezil en Asus router, ki sem ga hotel prestaviti v njegov 'Accesspoint' način delovanja (ti ponuja to opcijo v meniju) - pa se je po zadnji potrditvi nastavitev vedno povrnil nazaj v način usmerjevalnika namesto accesspointa.

Tipično, kadar usmerjevalnik zlorabiš kot dostopno točko, izkoristiš njegovo 'LAN', se pravi, 'interno' mrežo, medtem ko WAN priključek ne uporabiš. Tako so vsi LAN in brezžični dostopi povezani v Bridge.
Za vse odjemalce dokaj enostavno definiraš default gateway preko DHCP. Kaj pa sam router? Nikakor! Če ga moraš upravljati iz drugega ločenega omrežja, tega preprosto ne boš mogel početi, ker mu ne moreš definirati default gateway-a (Asus-u v AP načinu lahko določiš default gateway - a kaj ti koristi, če ti po definiranju takoj pade nazaj na router način).

Druga stvar, ki je problem pri routerjih, ki se uporabljajo za accesspoint: tudi če ima možnost več SSID in morda celo guest omrežja, vse to ne deluje kot 'ločena omrežja' - vse je namreč priključeno na eno in isto omrežje. Ne glede na kateri SSID se povežeš, boš dobil IP naslov iz istega omrežja, boš lahko dostopal do vseh računalnikov na žičnem delu mreže. Guest omrežje to ni več.

No, tudi če imaš pravi accesspoint, različni SSID-ji niso avtomatično vsak svoje omrežje. Dejansko moraš najprej imeti router in/ali switch, ki podpira VLAN-e, ki jih potem združiš v Trunk in tega pripelješ do Accesspointa.
Marsikdo bo sicer trdil, da tega pa doma res ne potrebuješ. Istočasno pa bi radi imeli 'Guest WiFi', da se mu obiski slučajno nebi priklapljali na isto omrežje, na katerem imajo domače računalnike.

No, sem že celo videl podjetje, kjer so imeli 'guest WiFi' priključen direktno na interno 'Trusted' omrežje, tako da so gostje imeli polni dostop do vseh internih računalnikov. Torej lahko predvidevam, da je takih primerov v domačih omrežjih še veliko več.

Pod črto gledano, Router kot accesspoint je bolj zasilna rešitev za nezahtevnega uporabnika. Za zahtevnejšega uporabnika to varianto odsvetujem kot 'dolgoročno rešitev' ker nikoli ne bo zares zadovoljen. Zak uporabnik naj raje kupi 'pravi' accesspoint in malo potuhta, kako se uporablja VLAN-e.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

NejcSSD ::

Ubiquiti AC-LR / AC-LITE po bajti namestiš in je bomba, do vsakega pa kabel da oddaja 100%. Jaz imam 3 - klet,pritličje,mansarda
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti
««
104 / 127
»»