» »

Kateri router?

Kateri router?

««
88 / 126
»»

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Kupiš in sprobaš. Če ponujaš rešitve se ne moreš zanašati na prodajalca. Saj spet ni nek denar. Od prodajalca te zanima bolj kako stvar servisira in uveljavlja garancijo.

Prodajalci nič ne servisirajo accesspointov. Še nikoli niso.
'Če ponujaš', potem pa si tako in tako TI tisti 'prodajalec'...

V principu pa, če ponujaš rešitve - kam pa pridemo, če moraš prav vse kupovati, da bi preveril, če so 'uporabne' za tvoje stranke? Pa da potem nimaš nikogar, ki bi ti lahko kaj svetoval, da na koncu bos stojiš pred stranko in razlagaš "če bom dobil kakšen odgovor od community-ja,....". Nekoliko nerodno, mar ne?

Marsikateri proizvajalec daje demo opremo, da se lahko sam prepričaš o določeni rešitvi. Samo ti naši 'distributerji', se ne pobrigajo za to, da bi jo interesentom priskrbeli.

Če si pa domači uporabnik... kaj boš položil kable, potem pa nabavil in vračal izdelke, dokler ne najdeš takega, ki ti ustreza? Te bodo prodajalci kmalu dobili na piko, pa ne boš nič več dobil.

Dejansko je ta del trga postal neverjetno šalabajzerski. Kdor sam ne obvlada zadev, je dobesedno nasrkal, ker ga bo prodajalec mimogrede peljal žejnega preko vode.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

Ah ti imaš problem z prodajalcem. Vzameš pač drugje. Po internetu stestiraš , če je vredu obdržiš sicer vrneš. Mogoče pa ve dobavitelj, da jemlješ relativno malo robe pa precej kompliciraš in se mu preprosto ne da ukvarjati.
Imaš pa že na amazonu en kup review in no tak problem izluščit kam pes serje.
Ne vlečen kaj dosti wifija pa sem si vseeno vzel tp linkov p7 deco za preverit al gre prek štroma ali ne. Nekaj opreme moraš imet sicer pa ponujajo kar ti prodajo.

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Ah ti imaš problem z prodajalcem. Vzameš pač drugje. Po internetu stestiraš , če je vredu obdržiš sicer vrneš. Mogoče pa ve dobavitelj, da jemlješ relativno malo robe pa precej kompliciraš in se mu preprosto ne da ukvarjati.
Imaš pa že na amazonu en kup review in no tak problem izluščit kam pes serje.
Ne vlečen kaj dosti wifija pa sem si vseeno vzel tp linkov p7 deco za preverit al gre prek štroma ali ne. Nekaj opreme moraš imet sicer pa ponujajo kar ti prodajo.

Še vedno vidim zgolj potuho prodajalcem, da ne vedo kaj sploh prodajajo.

Pri 'igrači' za 30€ si še lahko privoščiš nekaj eksperimentiranja in kupovanje na slepo. Kaj pa pri zadevah, ki gredo v jurja ali nekaj jurjev? Pa ko nimaš privilegija fizične osebe, da lahko izdelek vrneš, če ti ni všeč?
Ti je tam tudi še vseeno, če se prodajalcu ne sanja, kaj ti to prodaja?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

Ma eap245 je 90e. Pack dobiš pa najbrž še ceneje.

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Ma eap245 je 90e. Pack dobiš pa najbrž še ceneje.

In? Zakaj bi ga JAZ šel kupovati, samo da bom lahko z gotovostjo nekomu na forumu povedal, da zadeva solidno in zanesljivo deluje?

Zakaj bi komurkoli priporočil, naj gre na slepo kupovat pack, samo ker je 'dovolj poceni', da se lahko tako sam prepriča, če je zadeva vredna svojega denarja?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

Se bodo ljudje zanašali na ekspertizo tistega, ki stvar pozna.saj ni treba, da TI rešiš svet. Nekaj forumov, yt kanalov in strani je, ki se ukvarja z ocenjevanjem omrežne opreme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

TadejPer ::

Kupujem nov router, nisem nek zahteven uporabnik, bi tole bil dober deal? https://www.mishop.si/xiaomi-mi-alot-ro...

mtosev ::

Izgleda super. Očitno ne rabiš usb priklopa tak, da je kul.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

xandros ::

10/100 in sw sta razlog da ne kupis to

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Se bodo ljudje zanašali na ekspertizo tistega, ki stvar pozna.saj ni treba, da TI rešiš svet. Nekaj forumov, yt kanalov in strani je, ki se ukvarja z ocenjevanjem omrežne opreme.

Pismu, sploh nisi prebral za kaj se je šlo, pa si tako silno pameten, da me kar srat prime!

Drugič najprej preberi za kaj se gre, predenj skušaš izpasti preveč pameten.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Se bodo ljudje zanašali na ekspertizo tistega, ki stvar pozna.saj ni treba, da TI rešiš svet. Nekaj forumov, yt kanalov in strani je, ki se ukvarja z ocenjevanjem omrežne opreme.

Pismu, sploh nisi prebral za kaj se je šlo, pa si tako silno pameten, da me kar srat prime!

Drugič najprej preberi za kaj se gre, predenj skušaš izpasti preveč pameten.

Dobro vem za kaj je šlo, zato da ti nimaš opreme vse ostale pa postavlajš kot podrejene ker si omnipotenten strokovnjak. Dobavitelj te je pa tudi najbš sit kot gnilega boba. Povrh vsega pa niti ne poznaš tplinkovega foruma. Ne da ti zameril samo razpredaš o stvareh katere nisi videl. Pač ponujaj svoj ubiqity pa je. Ruckusa in cambiuma ne boš ker je dobavitelj žleht.

mzakelj ::

88 strani pa še zmerom ni idelanega routerja.. Tisti ka smo na Mikrotiku in UBNT so nehal spremljat že na drugi strani :)):)):))

BlaY0 ::

Hehe, ne praš koliko open-relay DNS-jev se najde na Mikrotikih vsakodnevno... folk nabavi to in potem ne zna zadeve nastavit, ker zadeva pač ni PnP/WPS/Auto/n00b-friendly ;((

SeMiNeSanja ::

BlaY0 je izjavil:

Hehe, ne praš koliko open-relay DNS-jev se najde na Mikrotikih vsakodnevno... folk nabavi to in potem ne zna zadeve nastavit, ker zadeva pač ni PnP/WPS/Auto/n00b-friendly ;((

Pa posodabljati si tudi ne upajo, ker jih večina nebi znala ponastaviti zadeve, če bi šlo karkoli narobe pri nadgradnji. Se držijo načela "don't fix it, if it's not broken". Da pa je 'broken' pa ne razumejo.....

Sploh pa...kateri home uporabnik bo spremljal, kdaj izide nov release firmware-a za router? Čisto nerealno.

Zimonem je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Se bodo ljudje zanašali na ekspertizo tistega, ki stvar pozna.saj ni treba, da TI rešiš svet. Nekaj forumov, yt kanalov in strani je, ki se ukvarja z ocenjevanjem omrežne opreme.

Pismu, sploh nisi prebral za kaj se je šlo, pa si tako silno pameten, da me kar srat prime!

Drugič najprej preberi za kaj se gre, predenj skušaš izpasti preveč pameten.

Dobro vem za kaj je šlo, zato da ti nimaš opreme vse ostale pa postavlajš kot podrejene ker si omnipotenten strokovnjak. Dobavitelj te je pa tudi najbš sit kot gnilega boba. Povrh vsega pa niti ne poznaš tplinkovega foruma. Ne da ti zameril samo razpredaš o stvareh katere nisi videl. Pač ponujaj svoj ubiqity pa je. Ruckusa in cambiuma ne boš ker je dobavitelj žleht.

Ti ga pa z vsakim naslednjim postom bolj mimo sekaš!
Bolje, da se sploh ne oglasiš, ker se boš totalno osmešil.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Moje smešenje ni problem, ti samo povej ali je omara za kaj ali ni. In katero eap točko. Prosim za odgovore. Ker na netu jih dobim od tebe pač ne.

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Moje smešenje ni problem, ti samo povej ali je omara za kaj ali ni. In katero eap točko. Prosim za odgovore. Ker na netu jih dobim od tebe pač ne.

Pa kaj ti človek blodiš?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

Kateri točki naj kupim, iz tvojega razmerja z dobavitelji nič ne razberemo. Naj kupim eap in omado ali ubiqity?

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Kateri točki naj kupim, iz tvojega razmerja z dobavitelji nič ne razberemo. Naj kupim eap in omado ali ubiqity?

Sem zelo konkretno napisal, kaj je distributerjevo 'priporočilo' in na čem to temelji.

Sedaj so samo tri možnosti:
a) ali si nepismen
b) navkljub temu, da trdiš, da si vse prebral, nisi ničesar prebral
c) trolaš

Nagibam se k kombinaciji b in c opcije - ker ti je itak samo do trolanja, nisi niti pol tistega prebral, kar je bilo napisano. Za trolanje to pač ni potrebno, mar ne?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

Nisem spraševal po novih vprašanjih ampak po odgovorih. Vidim da se na stvari ne spoznaš. Še en FDV na wifi.
Povej mi samo kako ločimo sside po vlanihh. Ker si ravno strokovnjak. Se to sploh da na omada firmwaru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Nisem spraševal po novih vprašanjih ampak po odgovorih. Vidim da se na stvari ne spoznaš. Še en FDV na wifi.
Povej mi samo kako ločimo sside po vlanihh. Ker si ravno strokovnjak. Se to sploh da na omada firmwaru.

Bedak!

Nehaj že trolat, ker si prav dosadan!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zimonem ::

Daj no strokovnjak. Povej kako. Ne se kregat. Na tp linkovih forumih je to lepo opisano ti pa dlje od omaložuvanja neke cenejše opreme nisi prišel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

Daj no strokovnjak. Povej kako. Ne se kregat. Na tp linkovih forumih je to lepo opisano ti pa dlje od omaložuvanja neke cenejše opreme nisi prišel.

Saj pravim, da si nepismen bedak, ki sploh ni prebral kar sem napisal in nabijaš kar tja v tri krasne, ne da bi sploh vedel, kaj sem dejansko napisal.

Navaden troll si! In to tisti ta najslabše sorte, ki drugim podtika neke besede!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

svicar ::

Dejte no...nehajte se kregat za brezveze...Sej vsi poznamo Ubiquiti in vemo da je to dobra roba, da pa bi šel celo hišo pokrivat z njihovimi AP-ji pa cenovno ne pride skozi...

SeMiNeSanja ::

svicar je izjavil:

Dejte no...nehajte se kregat za brezveze...Sej vsi poznamo Ubiquiti in vemo da je to dobra roba, da pa bi šel celo hišo pokrivat z njihovimi AP-ji pa cenovno ne pride skozi...

Ma ne gre za to.

Tip sploh ni prebral o čem sem pisal.
V celoti je zgrešil poanto, potem pa mi še besede v usta polaga, da sem nekaj trdil, kar nikoli nisem. Niti na približno ne.

Skratka, taki, ki pridejo gor drugim srat po glavi, ne da bi jih sploh brigalo kaj si pisal in konstantno nabijajo da si nekaj napisal, kar sploh nisi, mi gredo na kozlanje. Pri tem pa... saj vidiš, kako piše, se očitno ima za nekega hudega 'eksperta'.
Pfej, pa tak 'ekspert', ki je samo za zdraho gor.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

svicar je izjavil:

Dejte no...nehajte se kregat za brezveze...Sej vsi poznamo Ubiquiti in vemo da je to dobra roba, da pa bi šel celo hišo pokrivat z njihovimi AP-ji pa cenovno ne pride skozi...

Za eno običajno hišo 10 x 10m, opečna gradnja, klet, pritličje, nadstropje, potrebujem točno 2 "long range" AP. Skupaj z ubiquiti routerjem sem dal nekih 220 EUR. Meni se ne zdi toliko, da ti zadeva potem res deluje. Pokrita pa je cela hiša in celo dvorišče. Pri taki stvari se splača dobro premisliti o lokaciji AP-jev in ne samo o tem, koliko dodatnih boš potreboval.
Sicer pa je bil v debati zgoraj poudarek na prodajni politiki in kasnejši podpori uvoznika, ki mu očitno ni v interesu prodajati cenejšo (TP link) opremo, kje je posledično tudi marža manjša. In predvsem ni nihče pljuval po kaki cenejši opremi.

BlaY0 ::

Če mene prašaš, dandanes bi jaz "glavni" router kar pustil v domeni ISP-ja, so zadosti zmogljivi in imajo ravno prav opcij, da povprečnemu n00b-u ne raznese glave. Potem pa nabaviš še enega starega Archerja C7 v2+ za 20-30 EUR in ga uporabiš primarno kot AP. Lahko gor navesiš tudi disk/printer če hočeš. Za bajto 10x10 (dva štuka) je zadosti, če je dobro pozicioniran. Če rabiš 5GHz, potem daš pač v vsak štuk enega.

Meni celo bajto, kar se WiFi-ja tiče, fura ena takale škatlica in se kaj dosti ne sekiram... svoj čas ko smo bili še na 4G sem imel še eno takole škatlico na podstrešju, na katero je bil priklopljen 4G USB modem.

svicar ::

ja..če imaš hišo iz cegla ni problema...jaz imam nosilne zide kamnite od 70cm...pa tudi notr na sredini hiše je kamint zid od 70cm...samo en izvor definitivno ni dovolj, da pokrije vse

floyd1 ::

Če mene prašaš, dandanes bi jaz "glavni" router kar pustil v domeni ISP-ja...

Če so v zadnjih letih to kaj porihtali, pol ja. Problem ISP-jevih routerjev je ponavadi bila nestabilna povezava. Tiste prve "modem z routerjem" variante so bile katastrofalne, vedno je kaj štekalo, restarti... Prisilno smo bili "beta testerji" za njihove škatlice, nadgradnje pa vsak mesec po 2-3x in žal ne vedno na boljše :|. Kako je s tem danes, sicer ne vem, a po tisti izkušnji več nikoli nisem hotel njihove "all in one" škatle. Preveč problemov.

ja..če imaš hišo iz cegla ni problema...jaz imam nosilne zide kamnite od 70cm...pa tudi notr na sredini hiše je kamint zid od 70cm...samo en izvor definitivno ni dovolj, da pokrije vse

Ja, to je večji problem, ampak premišljena postavitev dveh AP bi ti verjetno zagotavljala vsaj solidno 2.4 GHz WL mrežo. Potrebno se je tudi vprašat, ali povsod sploh rabiš AC povezljivost. Jaz jo imam v dnevni sobi (delno v kleti) in mi je to dovolj. Sicer pa sem bil tudi jaz presenečen, kako dobro delajo ti AP. Sem mislil, da bom potreboval kakega več za vse to pokrit. Tudi "smart home" stikala (tisto za ključavnico je npr. povsem v vogalu hiše in na čisto drugi strani kot AP) nikoli ne padejo dol iz mreže. Kar dosežek.

SeMiNeSanja ::

floyd1 je izjavil:

Če mene prašaš, dandanes bi jaz "glavni" router kar pustil v domeni ISP-ja...

Če so v zadnjih letih to kaj porihtali, pol ja. Problem ISP-jevih routerjev je ponavadi bila nestabilna povezava. Tiste prve "modem z routerjem" variante so bile katastrofalne, vedno je kaj štekalo, restarti... Prisilno smo bili "beta testerji" za njihove škatlice, nadgradnje pa vsak mesec po 2-3x in žal ne vedno na boljše :|. Kako je s tem danes, sicer ne vem, a po tisti izkušnji več nikoli nisem hotel njihove "all in one" škatle. Preveč problemov.

ja..če imaš hišo iz cegla ni problema...jaz imam nosilne zide kamnite od 70cm...pa tudi notr na sredini hiše je kamint zid od 70cm...samo en izvor definitivno ni dovolj, da pokrije vse

Ja, to je večji problem, ampak premišljena postavitev dveh AP bi ti verjetno zagotavljala vsaj solidno 2.4 GHz WL mrežo. Potrebno se je tudi vprašat, ali povsod sploh rabiš AC povezljivost. Jaz jo imam v dnevni sobi (delno v kleti) in mi je to dovolj. Sicer pa sem bil tudi jaz presenečen, kako dobro delajo ti AP. Sem mislil, da bom potreboval kakega več za vse to pokrit. Tudi "smart home" stikala (tisto za ključavnico je npr. povsem v vogalu hiše in na čisto drugi strani kot AP) nikoli ne padejo dol iz mreže. Kar dosežek.

Saj to se je že 'odrekel' AC in 5GHz s samo izbiro dostopnih točk, ki podpirajo le 2.4 GHz spekter - ravno z argumentacijo, da mu pri takih zidovih 5GHz ne koristi kaj dosti. Temu v bistvu ni kaj dosti za dodati.
Kasneje, ko imaš enkrat kable potegnjene, še zmeraj lahko zamenjaš katerega od AP-jev za dualband varianto, da pokriješ tisti prostor, kjer bi ti višja hitrost najbolj prav prišla (delovna soba, dnevna soba,...?).

Stvari so vedno dokaj individualne. Imaš tudi ljudi, ki si npr. v spalni ne želijo imeti WiFi signala (ker se naj bi tam spalo, ne pa brskalo po spletu), medtem ko kdo drug insistira, da mora imeti odličen WiFi signal na WC, v kleti in garaži - pa čeprav v teh prostorih dnevno hudo malo časa preživiš.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

Sem spregledal.
Delovni računalnik, HTPC, NAS in oba AP-ja imam jaz itak na kablih. Vseeno se v današnjem času (ko je v uporabi tudi že Wifi 6) jaz ne bi čisto odpovedal AC wl hitrostim, ker se to precej pozna v praksi. Prej ali slej se bo v hiši pojavila potreba po tem. Tudi zaradi bolj zasičenega 2.4 spektra, kar potem še dodatno vpliva na razliko v hitrosti. Edino, če si bolj na samem doma in imaš ta frekvenčni spekter skoraj zase. Nakup novih AP kasneje seveda je rešitev. A dražja.

SeMiNeSanja ::

floyd1 je izjavil:

Sem spregledal.
Delovni računalnik, HTPC, NAS in oba AP-ja imam jaz itak na kablih. Vseeno se v današnjem času (ko je v uporabi tudi že Wifi 6) jaz ne bi čisto odpovedal AC wl hitrostim, ker se to precej pozna v praksi. Prej ali slej se bo v hiši pojavila potreba po tem. Tudi zaradi bolj zasičenega 2.4 spektra, kar potem še dodatno vpliva na razliko v hitrosti. Edino, če si bolj na samem doma in imaš ta frekvenčni spekter skoraj zase. Nakup novih AP kasneje seveda je rešitev. A dražja.

Čez 5-10 let ti tako ali drugače ne gine zamenjava.
Nekaj zaradi crkavanja, nekaj zaradi nepodprtosti z novejšimi firmware-i, nekaj pa zaradi sprememb / napredka v sami tehnologiji.
Meni se zdi včeraj, ko smo še 802.11b/g naprave kupovali in imeli v mislih, da 'enega dne' bomo pa imeli nekaj, kar podpira b/g/n. Pa so ti dnevi prišli hitreje, kot smo si mislili.
Danes pa ni kaj dosti drugače. V praksi večina nas ne rabi kaj dosti več, kot kabel in spodoben 802.11n WiFi. Saj se AC fino sliši...potem pa vidiš, da ti pri hiši samo novejši telefoni visijo na AC. Za prenosnik si vzel USB stick, da boš 'izkoristil' prednosti 5GHz in AC-ja...potem pa narediš test z iperf in vidiš, da ti je vgrajeni 2,4GHz Wifi celo hitreje deloval, kot tisti USB stick z 5GHz in AC.

Takrat se potem zaveš, da je eno teorija, drugo pa praksa.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

MrStein ::

Laptop sem menja malo hitreje kot 10 let.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gregor5816 ::

Mene zanima, kako nadgradit domače omrežje. Stari router je krepnil, zato trenutno uporabljam router (Genexis) od ISP. Gor je povezanih vsaj 5, včasih pa tudi do 15 naprav preko wifi. Na kablu je le IPTV. Rad bi tudi povečal wifi domet, da bi bolje lovilo tudi v drugi etaži na drugi strani hiše, na terasi in na dvorišču. Razmišljal sem o routerju + 1-2 access pointa. Pri access pointu je zaželjen PoE. Kateri router izbrat, kakšne so razlike med proizvajalci (Asus, Mikrotik, Ubiquiti)? Je bolje obdržat tovarniški FW ali namestit kaj tretjega (dd wrt, openwrt)?

BlaY0 ::

MrStein je izjavil:

Laptop sem menja malo hitreje kot 10 let.

Erm, zakaj že? A ker so razni virus skenerji vedno bolj "požrešni"? Drugega razloga ne vidim...

SeMiNeSanja ::

Gregor5816 je izjavil:

Mene zanima, kako nadgradit domače omrežje. Stari router je krepnil, zato trenutno uporabljam router (Genexis) od ISP. Gor je povezanih vsaj 5, včasih pa tudi do 15 naprav preko wifi. Na kablu je le IPTV. Rad bi tudi povečal wifi domet, da bi bolje lovilo tudi v drugi etaži na drugi strani hiše, na terasi in na dvorišču. Razmišljal sem o routerju + 1-2 access pointa. Pri access pointu je zaželjen PoE. Kateri router izbrat, kakšne so razlike med proizvajalci (Asus, Mikrotik, Ubiquiti)? Je bolje obdržat tovarniški FW ali namestit kaj tretjega (dd wrt, openwrt)?

Huh, veliko vprašanj na kupu...

ISP router 'nadgradiš' tako, da si kupiš svojega (upajmo da boljšega od ISP-jevega) in ga ustrezno priključiš (v enih primerih moraš poklicati ISP, da prekonfigurira router v Bridge mode, v drugih primerih pa le priključiš na ustrezen bridge port na routerju).

Od tam naprej si 'sam svoj gospodar' in sam 'odgovarjaš' za tisto, kar ti dela ali ne dela izza ISP routerja.

Asus / Mikrotik / Ubiquiti - odvisno od znanja in osebnih preferenc ter zahtev / pričakovanj.
Podobno je z menjavo firmware-a na Asus-u. Za ene nujno, za druge navečja možna oslarija.

V bistvu, če nekdo postavlja vprašanja, kakršna si ti postavil, potem čez palec lahko rečeš, da imaš znanja premalo, da bi kar tako 'z levo' na noge postavil konfiguracijo na OpenWRT, Mikrotiku ali Ubiquiti.

Kljub temu, pa čim želiš imeti več dostopnih točk, ne moreš več mimo tega, da boš potreboval 'nekaj več', kot tisti default Asus router z tovarniškim firmware-om, saj ta ne podpira VLAN-ov in tako potem ne moreš optimalno izkoristiti dostopnih točk, da bi npr. na njih imel tudi ločen Guest WiFi.

Ker si tukaj v navskrižje hodita znanje in potrebe, so proizvajalci potem začeli ponujati tiste mesh sisteme, ki so 'obvladljivi' tudi za bolj neveščega uporabnika.
Pri 'hardcore' mrežarjih ti mesh sistemi niso ravno najbolj priljubljeni, so pa za nepoznavalca zagotovo opcija, če nima pri roki kolegov, ki mu lahko pomagajo na noge postaviti kaj bolj konkretnega.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

MrStein ::

BlaY0 je izjavil:

MrStein je izjavil:

Laptop sem menja malo hitreje kot 10 let.

Erm, zakaj že? A ker so razni virus skenerji vedno bolj "požrešni"? Drugega razloga ne vidim...

Nič hudega. Pri meni doma pa je že prejšnji laptop podpiral 802.11ac.
V službi pa itak.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlaY0 ::

svicar je izjavil:

ja..če imaš hišo iz cegla ni problema...jaz imam nosilne zide kamnite od 70cm...pa tudi notr na sredini hiše je kamint zid od 70cm...samo en izvor definitivno ni dovolj, da pokrije vse

Saj, daš pa v vsak drugi prostor eno tako škatlico, povežeš v mesh ali ožičiš ter pozabiš. Fino je, ker je dosti majhna, da jo stlačiš v dozo. Jaz recimo jo imam kar v plafonjeri od luči...

Vm1999 ::

Jaz imam za vse eno vprašanje, kot laik, tako da ne se jezit če izjavim kakšno neumnost - me kar popravite. Kolikor sem si uspel sam razjasnit pojme, je AC standard možen le na 5ghz spektru, prav razumem?

Moje vprašanje je: Ali razni Mikrotik-i in Ubiquiti routerji kaj močneje oddajajo 5ghz, se pravi ali "dlje nese" signal, kot na primer kakšen Archer C6 (ali pa bilo kateri drugi cenejši router)? Bral sem namreč o tem, da so naprave zakonsko omejene glede največjega dovoljenega sevanja oz. oddajanja signala.

Po zamenjavi starih WRT45GL-ov z omenjenim Archerjem, opažam da 5ghz signal ne lovi dobro niti čez eno 20cm AB ploščo (skupna razdalja med odjemalcem in routerjem 3 metre).
Prenosnik sicer res s 5ghz povezavo dosega maksimalno višjo hitrost, ampak kaj, ko se ta razpolovi, če ga neseš recimo 4m stran. V mojem primeru preko 2,4ghz s prenosnikom izmerim cca 150 mbps po celi hiši, medtem ko preko 5ghz pade tudi na 30mbs in podobno (zraven routerja je seveda višja kot z 2,4ghz). In ja, prenosnik podpira ac standard.

svicar ::

BlaY0 je izjavil:

svicar je izjavil:

ja..če imaš hišo iz cegla ni problema...jaz imam nosilne zide kamnite od 70cm...pa tudi notr na sredini hiše je kamint zid od 70cm...samo en izvor definitivno ni dovolj, da pokrije vse

Saj, daš pa v vsak drugi prostor eno tako škatlico, povežeš v mesh ali ožičiš ter pozabiš. Fino je, ker je dosti majhna, da jo stlačiš v dozo. Jaz recimo jo imam kar v plafonjeri od luči...

Kašno "škatlico" si uporabil?

floyd1 ::

Jaz imam za vse eno vprašanje, kot laik, tako da ne se jezit če izjavim kakšno neumnost - me kar popravite. Kolikor sem si uspel sam razjasnit pojme, je AC standard možen le na 5ghz spektru, prav razumem?

Ja, AC je samo na 5ghz.

Moje vprašanje je: Ali razni Mikrotik-i in Ubiquiti routerji kaj močneje oddajajo 5ghz, se pravi ali "dlje nese" signal, kot na primer kakšen Archer C6 (ali pa bilo kateri drugi cenejši router)? Bral sem namreč o tem, da so naprave zakonsko omejene glede največjega dovoljenega sevanja oz. oddajanja signala.

Bistvenih razlik tu po mojem ne bi smelo biti, je pa vsak ta oddajnik-sprejemnik vseno malo drugačen in ti bodo nekateri delali opazno boljše. Včasih pomaga tudi premik za nekaj metrov. Idealno bi bilo, če bi si router (ali AP) lahko izposodil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

BlaY0 ::

svicar je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

svicar je izjavil:

ja..če imaš hišo iz cegla ni problema...jaz imam nosilne zide kamnite od 70cm...pa tudi notr na sredini hiše je kamint zid od 70cm...samo en izvor definitivno ni dovolj, da pokrije vse

Saj, daš pa v vsak drugi prostor eno tako škatlico, povežeš v mesh ali ožičiš ter pozabiš. Fino je, ker je dosti majhna, da jo stlačiš v dozo. Jaz recimo jo imam kar v plafonjeri od luči...

Kašno "škatlico" si uporabil?

Sem dal linke par postov nazaj. Za GL.iNet lahko celo PoE modul dodaš. V TP-LINK sem pa sam nalotal en step-down buck in fural poor man's PoE na 24V.

MrStein ::

floyd1 je izjavil:

Jaz imam za vse eno vprašanje, kot laik, tako da ne se jezit če izjavim kakšno neumnost - me kar popravite. Kolikor sem si uspel sam razjasnit pojme, je AC standard možen le na 5ghz spektru, prav razumem?

Ja, AC je samo na 5ghz.

Ne, AC je tudi na 2,4GHz.
Tule je en pregled: IEEE 802.11ac @ Wikipedia
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

floyd1 ::

Vsaka "ac" naprava mora biti združljiva tudi za nazaj. Na 2.4 GHz frekv. pasu se "ac" naprave pač povezujejo po starem "n" standardu.

SeMiNeSanja ::

BlaY0 je izjavil:

Sem dal linke par postov nazaj. Za GL.iNet lahko celo PoE modul dodaš. V TP-LINK sem pa sam nalotal en step-down buck in fural poor man's PoE na 24V.

Čim si na "poor man's PoE", si že naredil downgrade na 10/100Mbps žičnem delu.

Za marsikaj je sicer 100Mbps dovolj - a ravno accesspoint-i, ki so nekakšna 'vozlišča', pa naj bi bili povezani z gigabitnim kablom - torej "poor man" varianta (passive PoE) tu ni najbolj priporočljiva.

S tem tudi moraš gledati na strani AP-ja ali sploh podpira aktivni PoE in katero varianto (af/at). Tudi če AP ne podpira aktivnega PoE, še vedno lahko vzameš napajalnik in ločeno napajaš, tako da to še ne pomeni, da je tak AP 'neuporaben'. Je pa zagotovo marsikomu preštorasto vleči UTP+elektriko, pa še kam ni skriti napajalnika, če naj bi bila stvar na stropu.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

BlaY0 ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Čim si na "poor man's PoE", si že naredil downgrade na 10/100Mbps žičnem delu.

Sej te igračke katerih linke sem pripopal so tako ali tako samo 100 Mbps. Ampak glej, imaš 3 in na vsakega so recimo 3 klienti pripopani. Pa itak nikoli vsi naenkrat ne vlečejo dol...

SeMiNeSanja ::

BlaY0 je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:


Čim si na "poor man's PoE", si že naredil downgrade na 10/100Mbps žičnem delu.

Sej te igračke katerih linke sem pripopal so tako ali tako samo 100 Mbps. Ampak glej, imaš 3 in na vsakega so recimo 3 klienti pripopani. Pa itak nikoli vsi naenkrat ne vlečejo dol...

Noja... ampak moraš pa priznat, da je to bolj "hobby improvizacija", kot nekaj, kar bi šel napeljevati "dlakocepskemu sosedu/prijatelju".
Zagotovo "drži vodu, dok majstori odu".... ampak na dolgi rok, se pa prej ali slej naveličaš takega eksperimentiranja in tovrstnih improvizacij.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

BlaY0 ::

Ja, je hobby po svoje, sigurno, če ne se ne bi šel tega ;) Sem pa precej konzervativen kar se tiče novih tehnologij in standardov ter izhajam iz izkušenj, da mi bo najboljša/najdražja oprema zagotovila max. 10% boljšo izkušnjo kot stara/najcenejša. Potem merim, postavljam, nastavljam par tednov, in ko je fertik ne pipam več naslednjih 10 let ;)

Zdajle malo gledam naokoli, če bi kje dobil Archerja C7 v4 za kakih 20 EUR, da zamenjam svojega WDR4300 in sem potem dober za naslednjih 10 let, če ga pa ne dobim pa tudi ne bo nobene krize še naslednjih par let...

MrStein ::

floyd1 je izjavil:

Vsaka "ac" naprava mora biti združljiva tudi za nazaj. Na 2.4 GHz frekv. pasu se "ac" naprave pač povezujejo po starem "n" standardu.

Kako potem ac naprave dosežejo 800 Mbps ter več na 2,4GHz, če pa standard 802.11n pozna max 600 Mbps?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Evo, še praksa, da ne bo še kdo dalje blodil:

https://www.smallnetbuilder.com/wireles...

Table 3: Peak Wireless throughput

ac na 2.4GHz doseže 660 Mbps

Prejšnji standard 802.11n je poznal max 600Mbps, pa še to teoretično (bruto). V praksi si težko 300 videl. Prej 200.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

floyd1 ::

Prvi stavek v tvojem zgornjem linku:

IEEE 802.11ac is a wireless networking standard in the 802.11 set of protocols (which is part of the Wi-Fi networking family), providing high-throughput wireless local area networks (WLANs) on the 5 GHz band.
««
88 / 126
»»