» »

Raspberry Pi naprodaj 20. februarja, specifikacije znane

1
2
3 4

roli ::

U ja tale Gertboard sem rabil. Tole je pa že zrelo za zamenjavo za Arduino - samo, da je še veliko veliko bolj zmogljivo.
http://www.r00li.com

buneech ::

69charger je izjavil:

Sej RPi ima ARM11.

ARM11 arhitektura vsebuje ARMv6 inštrukcije.

Icematxyz ::

Za polno namizno izkušnjo bo verjetno zaenkrat na voljo premalo sistemskega pomnilnika. Kašne bolj specializirane naloge pa menim, da bodo dobro podprte.

Ob koncu dneva pa tudi če se v zgoraj napisanem ne najdete, za to ceno dobite multimedijski predvajalnik. Kodiranje zaenkrat še ni v igri a večini tako prav pride zmogljivost predvajanja in ustrezen priključek. Osebno še čakam na potrditev podpore za VP8 in Theora, ki je tehnično gledano na voljo, ampak ni še jasno, če jo bo (dovoljeno) možno uporabljati. Kakorkoli to je pač eden detajl in predvsem nek začetek. Občutek imam, da bo prodaja tega računalnika uspešna in to tudi pomeni, da bo vsaka naslednja generacija ponujala več. Zanimivi časi torej prihajajo.

kotnikd3 ::

waaw. tole si pa najbrž tudi jaz omislim :) zelo uporabno zgleda tole. škoda le, ker imam tako švoh internet oz. upload

Phantomeye ::

kotnikd3 je izjavil:

waaw. tole si pa najbrž tudi jaz omislim :) zelo uporabno zgleda tole. škoda le, ker imam tako švoh internet oz. upload


To si pa tko reku, kot da imaš namen downloadat računalnik.

SiByte ::

z upload-om ne downlodamo :D
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

Blisk ::

Senitel je izjavil:

Blisk je izjavil:

Manjka samo še modul, ki se da priključiti na to zadevo in ima digitalne in analogne vhode in izhode......

Tole praviš? :)


Kje pa lahko to kupiš in s kakim softwerom krmiliš.
Tudi nisem videl kako je zadeva priključena skupaj, na ta mini računalnik.

mtosev ::

zanimivo, da lahko takšen mali komp predvaja full hd
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

celada ::

Namenski čip dela svoje...

timek ::

Ali je to namenjeno tudi povprečnim uporabnikom? Ali moraš biti malo programerja, da bi spravil zadevo do tega da bo predvajale filme?

mrJan95 ::

timek je izjavil:

Ali je to namenjeno tudi povprečnim uporabnikom? Ali moraš biti malo programerja, da bi spravil zadevo do tega da bo predvajale filme?


Namenjeno naj bi bilo otrokom za učenje programiranja. Če imaš kaj izkušenj z Linuxom, potem ne boš imel nobenih problemov s predvajanjem videov :)

Tero ::

Če si malo računalniški navdušenec in če si kdaj kaj druga uporabljal kot windows, nebo problem uporabljati in nastaviti tudi r-pi.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

trnvpeti ::

Torej bo znalo uporabljati 1% ljudi

opeter ::

trnvpeti je izjavil:

Torej bo znalo uporabljati 1% ljudi


Odvisno. Če bo nekdo pripravil/sestavil kakšno enostavno distribucijo Linuxa (z osnovnimi programi in z npr. LXDE ali pa XFCE grafičnim okoljem), katerega lahko enostavno zaženeš in namestiš iz USB ključa, bi ga lahko uporabil bilokdo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

ker se mi ne da idi gledati, a je to enojedernik ali dvojederni cpu?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bolf3nk ::

glede na ceno 35 dolarjev, bi lahko sklepal da je noter 8 jederni z vodnim hlajenjem... doh

icecube ::

Predvidevam da se bo dalo nanj priključiti usb hub, nanj pa kakšen dac/zvočno kartico?

trnvpeti ::

opeter je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Torej bo znalo uporabljati 1% ljudi


Odvisno. Če bo nekdo pripravil/sestavil kakšno enostavno distribucijo Linuxa (z osnovnimi programi in z npr. LXDE ali pa XFCE grafičnim okoljem), katerega lahko enostavno zaženeš in namestiš iz USB ključa, bi ga lahko uporabil bilokdo.

Prvo je ce, potem pa se bo.
Prvih nekaj deset tisoc bo v teh 1%

krneki0001 ::

Zanimivo bi bilo imeti 1000 tehle računal, jih povezat skupaj in na njih postavit kak linux in si narest eno manjše domače superračunalo.

Tero je izjavil:

Če si malo računalniški navdušenec in če si kdaj kaj druga uporabljal kot windows, nebo problem uporabljati in nastaviti tudi r-pi.


A moraš biti nujno linux fan, da si računalniški navdušenec?
Sej pomoje da se da tut kake tiny XP-je gor spravit da bi delovali, ali pa vsaj windows mobile.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

Xp na arm?

mrJan95 ::

@nebivedu Ni tako preprosto kot se sliši. Raspberry Pi ima procesor z ARM arhitekturo, kar pomeni da ne moreš programske opreme, ki je bila napisana in compilana za x86 kar naložit in bo delalo...

listje123 ::

a to ga boš lahko samo na njihov spletni strani kupu prek paypala?

desperados ::

Pravzaprav je soc večjederni, saj je poleg arm jedra še več namenskih jeder pod skupnim imenom VideoCore IV. To jedro je nekako bistvo te naprave, poceni ter "švoh" procesorsko ARM1176JZF-S jedro, ter močno sekundarno jedro, ki poskrbi za grafično pospeševanje 2D(dostop preko OpenVG knjižnice) ter 3D(dostop preko OpenGL), ter video pospeševanje kodekov (mpeg4 ter h.264) preko OpenMAX - primarno gstreamer plus nekaj zastonjskih kodekov (VP8, MJPG, Theora).

Kakor sem jaz zastopil ni nobene omejitve koliko jih bo proizvedenih na mesec. Torej ko prodajo in dobijo denar za prvi batch 10000 naprav, ta denar takoj uporabijo za naročilo novih. Je pa to dobrodelna organizacija in ne dela za dobiček, zato bodo denar od prvih prodanih takoj porabili za licenčnine za kodeke ter nabavo novih komponent - ter izdelavo novega batcha.

Priklop usb naprav je omejen na pasovno širino enega usbja, pravzaprav že občutno manj ker temu odštejemo že pasovno širino mreže 10/100. Bolj ali manj so vse usb naprave, ki imajo module že v jedru podprte. Odpadejo mnogi skenerji, printerji, usb zvočne kartice, kamere,... Problem je primarno v tem, da mora biti koda modula sportana na arm11. Problem je tudi v porabi(več kot 150mA si jaz nebi upal gor priklopiti), zato bo najverjetneje priporočljiva uporaba huba z lastnim napajanjem.

Lxde že dela na r-pi, ravno tako bo nekaj distribucij (arch,debian,fedora,raspbmc,meego,risc os) podprtih ob izidu (domnevam 1. teden marca)... Kasneje pa še kaka... Risc OS bo najverjetneje edin uradno nelinux podprt os. Windows ce bi sicer bil možen, ampak bi bilo pisanje drajverjev za ta soc(BCM2835) predrag(moja okvirna ocena bi bila kakih 60000€ za razvoj, potem pa 200$ za vsako licenco).

Drugače pa sploh ne dvomim, da se bodo kaki kitajci spravili in naredili kako malce močnejšo verzijo za kak $ več, saj je možno za kakih 6-7$ dobiti že 1ghz cortex a8 procesor. Ob uporabi ddr3 čipov bi brez problema ugodno prišli do 1gb rama. Na tem čipu uporabljjen pop ram je res da hiter ampak preko 256mb cena drastično raste, največja fizično možna velikost pa je 1gb, prodajajo zaenkrat pa le do 512mb ampak baje je cena nekajkrat višja...
V roku nekaj let bodo arm procesorji izrinili x86 v vsaj 35% tako na server kot na namiznih in mobilnih napravah. Meni že zdaj za vsa "namizna" opravila ghz arm z gb rama čisto odgovarja. R-pi bo poskrbel pa za multimedijske zahteve v mojem domu...

krneki0001 ::

mrJan95 je izjavil:

@nebivedu Ni tako preprosto kot se sliši. Raspberry Pi ima procesor z ARM arhitekturo, kar pomeni da ne moreš programske opreme, ki je bila napisana in compilana za x86 kar naložit in bo delalo...


Stvar je približno enako močna kot je bil nekoč HX4700 ali pa ipaq 214, samo da ima mnogo novejši čip za grafiko. Vsi dlančniki (ipaq) od HP-ja in nekoč compaq-a so imeli ARM proce notri in na vseh teh dlančnikih je laufal windows mobile, na večino pa si lahko portal linux. Recimo prej opisana sta imela 624MHz procesorje in 3d grafiko(ATI), tako da sta tudi divx-e predvajala brez zatikanja. Kar je bilo za tiste čase odlično (2003 do 2005).

Na svojem HX4700 sem lahko celo emuliral X86 procesor s koprocesorjem in na njem sem brez problema poganjal windows 3.1 in win95, da ne govorim o linuxu, ki je tudi brez problema laufal na tem dlančniku.
Takrat je imel 64Mb rama in 128Mb roma pa procesor 624Mhz, ki si ga z lahkoto navil na 708MHz. Pa grafika je bila 640X480 na 4" displayu. Poleg vsega tega pa še usb 1.1 (ipaq 614c in 214 sta imela pa že 2.0 usb), wifi in BT, pa še SD in CF kartice je bral (oboje skupaj do 64Gb - seštevat si moral - če si dal 16Gb SD, si lahko dal samo še 48Gb CF). Uglavnem še danes je zanimiva zadeva namesto GPS-a, za igranje muzike v avtu in za druga različna opravila (škoda, ker je mojemu crknil modul za polnjenje baterije in se ga ne da več nafilat, drugače bi ga še vedno uporabljal v avtomobilu - kupim, če ga kdo prodaja ugodno)
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

jype je izjavil:

Za poganjat browser je super.

Odvisno. Ene spletne strani štekajo tudi na dual core 1.6 MHz.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

zelo verjetno kakšna flash stran
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mrJan95 ::

mtosev je izjavil:

zelo verjetno kakšna flash stran

Tukaj tega problema ne bo, ker Flash itak ni podprt :D

antonija ::

Torej bo znalo uporabljati 1% ljudi
Tole bo znalo uporabljati tocno tolk ljudi, kot jih zna uporabljat katerikoli drugi racunalnik. Nastavit (nalozit OS in usposobit periferijo) jih bo pa znalo priblizno toliko, kot jih zna danes nastavit katerikoli racunalnik. % pa nebi vedel kaksen je za obe skupini.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

SiByte ::

Pa še prednaložene SD kartice bodo za dobit :D
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

dëych ::

Škoda, ker nima podpore za PXE boot.

para! ::

A tole zadevo (R-Pi) je dovoljeno uporabljat kot osnovo za nek končni izdelek in potem tržit dalje?
Death before dishonor!

jype ::

Da.

para! ::

Heh, kul. Moldanje plastike za ohišja ni drago, software je zastonj, jedro je pa 35USD. V čem bi bil boljši od obstoječih namenskih naprav za sub 100 USD, je pa za razmislit...verjetno software.
Death before dishonor!

black ice ::

Če spoliraš software v nulo in s tem ustvariš super uporabniško izkušnjo lahko prodajaš izdelek tudi za 100€/$.

Poldi112 ::

O kakšnih namenskih napravah se tu pogovarjamo? Do predvajalnika filmov mu manjka daljinec, hdmi, ohišje, sw, delo. Jaz tu nekako ne vidim računice.

Če bi pa to, po drugi strani, prodajal kot pc,...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

buneech ::

HDMI ma vgrajen, XBMC bo gor laufal, ohišje verjetno ne bo drago, daljinec pa tudi ni nek strošek. Še vedno ne vidiš računice?

trnvpeti ::

se SD kartico niste racunali

dzinks63 ::

Kaj pa povezana v kluster, par tišoč kosov, bi takšen super komp že bil za karkoli zanimiv, poraba štroma pa minimalna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

mtosev ::

SD kartice so 5E in gor. za 20eur dobiš že 8gb
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

black ice ::

@dzinks63: če ciljaš na bitcoin mining, bi verjetno kakšen DIY FPGA bil veliko boljša izbira.

dzinks63 ::

Zanimalo me je za karkoli. Ok kaj pa bolj vsakdanja primerjava, povezava 30 kosov bi bila močnejša kot en standarden PC za cca 1000€ z i7 in primerno grafično, za npr kakšen acad, ps, montaža filmov, mogoče celo iger, ali pa to vse odpdade, pač me malo zanima razmišljanje v tej smeri.

black ice ::

Ideja je vredna premisleka.
Kako bi zmanjšal latence? Pri kakšnih izračunih je že latenca ranga 1 ms (pre)velika.

jype ::

dzinks63> za npr kakšen acad, ps, montaža filmov, mogoče celo iger, ali pa to vse odpdade

"acad" odpade, ker gre za lastniško programje, ki že danes stane precej več _na leto_, kot najdražji PC, ki si ga lahko omisliš, proizvajalcu pa se niti približno ne splača podpret platforme, o kakršni govoriš.

dzinks63 ::

OK, hvala.

Win8 bi naj podpiral tudi arm, potem takem tudi vse programe, pač razmišljam kašne bi bile primerjave z normalnim PC, ali pa to sploh ne bo mogoče?

matejdro ::

Will it run the new Windows 8 ARM version?

We are not partners with Microsoft, and their support would be required for porting Windows 8.

black ice ::

Privzemimo, da uporabimo OSS v tem clustru. Kako rešiti problem z latencami?

jype ::

dzinks63> potem takem tudi vse programe

Ne.

black ice> Privzemimo, da uporabimo OSS v tem clustru. Kako rešiti problem z latencami?

USB Infiniband ? :)

Daedalus ::

RDMA>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dzinks63 ::

Ok, sem malo tečen, zanima me pa vseeno, kaj pa primerjava (30-ih RPi z normalnim PC ) na Linux in z programi kateri tečejo na njem, a tudi to ne bo šlo? Kdo bi dal več od sebe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

black ice ::

Daedalus: Slabost RDMA je enosmerna komunikacija.
dzink63: zaenkrat PC, problem clustra 30-ih RPi so ravno latence.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi 3 tudi uradno

Oddelek: Novice / Procesorji
349194 (6507) hook
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824571 (19468) hojnikb
»

Prihaja cenejši Raspberry Pi A

Oddelek: Novice / Procesorji
4111990 (10113) orescek
»

Raspberry Pi je tu!

Oddelek: Novice / Procesorji
3412124 (9071) BlueRunner
»

Kartični računalnik Raspberry Pi prihodnji mesec (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9025403 (18446) trnvpeti

Več podobnih tem