» »

PRO/ENGINEER

PRO/ENGINEER

Blue3D ::

Uporablja kdo PRO ENGINEER ?

dexter ::

Jup, v sluzbi!

bastadu ::

Ja uporabljam. Zakaj?

Blue3D ::

V katerih firmah sta zaposlena ? Pa kot kaj ?

barbarpapa1 ::

Barbarpapa1 too Pro/ENGINEER user....

Kaj te zanima ?


LP

Jože

CaqKa ::

čemu služi tole?

barbarpapa1 ::

Toto ti pa je pravi strojniški 3D paramtrični feature based strojniški CAD. S tem se da delati vse strojniške stvari v 3D, narediti risbe, izdelati CAM programe.....


LP

Jože

Blue3D ::

Zanima me kot kaj delas, konstrukter ali programer?

Highlag ::

Jaz tud.

No včasih :D
Ne samo strojniške tud kake električarske bi se najdle. Sam ne vem kdo ma licenco za kaj takega

barbarpapa1 ::

Jaz sem konstrukter, tako da o NC programiranju nimam kaj dost pojma :8)

Sem pa tudi nekaj kablov delal v ProE-ju (Še v verziji 2000i -> harness design). Je pa prvič kar zamudno, ker moraš veliko tega pred delom pripravit. Npr "špule" (spools) z definicijami žic, kablov, povojnih trakov in cevi (bužirk). Pa vsak komad, na katerega želiš priklopiti žico, mora imeti na mestu vstopa žice koordinatni sistem s pravilno usmerjeno Z osjo (entry). Ko maš to, pa lahko začneš z routingom. Pri routingu lahko povezuješ entry pointe peš ali pa zadevo povežeš z el. shemo, ki jo lahko prav tako pripraviš v Pro/E-ju. Ko uspešno sestaviš kabel, ga še moraš z modulom harness mfg še pripraviti za proizvodnjo (Izravnati na montažno ploščo...)

Skratka, kar zamudno, če nimaš nič pripravljeno...


Pa naj vam Pro/E služi....


LP

Jože

Blue3D ::

Kaj konstruiras ?

barbarpapa1 ::

Kaj konstruiram...

Sem že v enem drugem postu nekaj o tem napisal. Največ sem na Pro/E naredil v prejšnji firmi, kjer sem "oodgovoren" kar za nekaj malih gospodinjskih aparatov (jih je veliko po trgovinah; Siemens, Bosch in Gorenje piše na na jih :D )

Sedaj pa delam zadnje luči, zunanja in notranja ogledala za avteke. Sicer na prvi pogled dolgočasno, a prav zanimivo, ko si "in"...

LP

Jože

MS ::

jože pozdravljen

sem sicer začetnik kar se tiče modeliranja. Me pa zanima sledeče: kateri modelirnik se ti zdi boljši?

Sam sem uporabljal (sicer bolj površinsko) pred časom I-DEAS, sedaj je to UNIGRAPHICS, CATIO in pa PRO/E.

Moram povedati da nobenega nisem zvrtal do konca, ampak samo osnove.

barbarpapa1 ::

Hja, kateri je boljši....

Ker sem sam najbolj v Pro/E vodah, ga tudi zdaleč najbolje poznam, zato ti direktnega nasveta, kateri je boljši, ne bom dal :D (Vsak eksplicitni odgovor bi bil/je subjektivno obarvan!)

Za Pro/E lahko rečem, da je modeler, ki te prisili, da striktno upoštevaš njegovo filozofijo in verjetno ni takega tipa, da bi se kar vsedel za računalnik in začel delati....(čeprav sem se ga jaz naučil na prav tak način:8) ) . Skratka, moja izkušnja je, da sem v Pro/E naredil vse, kar sem potreboval in to sorazmerno hitro...Verjetno je tudi pomembno, da ga je od omenjenih paketov v sloveniji največ...

I-DEAS je pod vprašajem, ker ga je kupil UNIGRAPHICS

UNIGRAPHICS je dober kot CAD, ima pa vberjetno najboljši CAM od vseh "velikih" paketov

CATIA je pa standard v avtoindustriji, s tem, da je pred vsemi uporabniki CATIE prelomni čas, ko se bo izvedla migracija iz V4 na V5....Zato tudi odsvetujem V4, saj bo za razvoj novih izdelkov sorazmernu kmalu neaktualna....

Še nekaj, če gre za razvoj enostavnejših kosov (tu je mišljeno, da nimajo kompleksnih površin), je smiselno pogledati tudi ti. midrange modelirnike, kot so SolidWORKS, INVENTOR ipd....


Kakor koli, odogovor na zastavljeno vprašanje ni enostaven in je odvisen od dela, ki se bo delal s CAD paketom, strank, s katerimi se sodeluje, razpoložljivega denarja in ne nazadnje od osebnih preferenc človeka, ki s CADom dela...

Če te kaj zanima glede Pro/E, kar vprašaj....

LP

Jože

su37 ::

sam ProE ne uporabljat, je kup boljših programov
sploh kar se CAMa tiče, si raje omislite kaj drugega. Pro E me spominja na primer z avtomobilom Golf. Vsi ga opevajo ker ga ma res veliko uporabnikov, v resnici pa ni nič posebnega, poskusite še kaj drugega....

SaS ::

Halo,

Sam opravljam šet mesečno strokovno prakso v podjetju Primat d.d.
Skunstruiral sem, s pomočjo ProE, bankomat!

Pravkar pišem tudi diplomo, ki med drugim obravnava CAD/CAM (ProE) in VRML!

Prosim vse, da mi pošljete kake linke, seminarske... na MAIL oz. linke kar na forum, ki vsebujejo KAJ O CAD/CAM-u, ProE in vrml-ju!

Zanima me tudi kako shraniti proe datoteko, tako da bom jo lahko odprl v vrml-ju!!


HVALA VSEM!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SaS ()

cdflip ::

Tud jaz rabim v sluzbi za cad in cam.:\

PI ::

@ Sas

Shraniš kot VRML, to pa je tudi vse !!!

LP

budili ::

vrml (defolt export) dela cist ok ze od 18,19-tke

su37>dej mal vec povej pa bolj konkretno (da mal Ursicu vrzem naprej:D )

cam> kje bi bil problem? poznam ljudi; 3osno rezkanje,zica...bp, edino postprocesorji (za 6kusd pa res ne mores se tega pricakovat)

su37>ti vec programov omogoca "regenerate" obdelave, po kaki merski spremembi?
pa support team imas zlo dober (mislim Audax) fantje se res trudijo:D


ima mogoce kdo kaj dokumntacije,tutor (pdf ali ...) glede mold-a?

PI ::

Vsak modelirnik ima določene prednosti in slabosti, zato nima smisla stvari posploševati ! Proengineer je naredil velik korak naprej z verzijo Wildfire (žal je grafično preveč požrešna), tako da še vedno ostaja med boljšimi.

Kar se pa CAM-a tiče, pa so ostali takorekoč na stopnji 18-tke. Konkurenca je korak pred njimi in tega se tudi sami zavedajo ! ŽAL ;(
Nikakor pa še ne morem trditi da je slab saj nudi praktično možnost vseh CNC obdelav.

LP

barbarpapa1 ::

Zdravo

Kot so že predhodniki povedali, se dajo kosi in sestavi v Pro/E shraniti tudi kot VRML datoteke. Pri izvozu le-teh obstaja nekaj nastavitvenih možnosti, ki vplivajo na kvaliteto tirangulacije površin (in s tem na velikost datotek)

Če izvažaš sestav, bo Pro/E naredil za vsak sestavni del posebno VRML datoteko. Če v vrml-ju želiš prikazati samo določene sestavne dele, potem je smiselno, da v Pro/E-ju narediš poenostavljen prikaz (simplified representation), v katerega vključiš samo dele, ki jih želiš izvoziti.

V primeru, da sem hotel imeti eno samo vrml datoteko, pa sem uporabil ti. "shrinkwarp" funkcionalnost Pro/E-ja in "zlil skupaj" kose, ki sem jih hotel imeti v vrml datoteki. Res pa je, da ta način ne ohranja stukture sestava, je pa dovolj dober npr. za prikaz zunanjosti novega izdelka.

Sicer praviš, da pišeš diplomo, vendar me kljub temu zanima, kako to, da si se usmeril na vrml? Sprašujem zaradi tega, ker imam občutek, da bo znotraj Pro/E uporabnikov (Ali MCAD uporabnikov nasploh) dosti bolj priljubljena možnost ti. "e-drawing". V tem primeru dobiš model in prikazovalnik zapakiran v eno datoteko, ki jo prejemnik samo nainstalira na svoj stroj in že lahko gleda ter suče zadevo (res pa je, da mora biti računalnik kar dober za to)

Pa fajn diplomsko piši....

LP

Jože

Loki ::

da ne odpiram po nepotrebnem nove teme...
a WF ze vsebuje knjizico standardnih sestavnih elementov (lezaji, vijaki....)?

ce ne, obstajajo kaksni 3rd party produkti (s tem ne mislim Mechsofta, R.I.P.).

PI ::

V osnovnem paketu imaš knjižnico z nekaj osnovnimi elementi (je več ali manj neuporabna; moje mnenje, da ne bo pomote), kaj več pa dobiš z nakupom dodatne knjižnice v kateri so standardni deli razvrščeni po proizvajalcih (velik bolj uporabno).
Veliko delov pa lahko dobiš tukaj.
Sam pa si raje kreiram lastne elemente, ki ji nato poljubno dodajam v sestavo.

Lp

Loki ::

bi lahko imenoval katerega od teh 3rd party?
kako napredna je integracija v sistem (ACAD-like)?

PI ::

To so raznorazni standardni deli, ki jih najdeš v katalogih DME, Strack, Hasco, Kern...
So pa to npr, raznorazne puše, sorniki, drsni elementi, brizgalne šobe, prebijalne igle, vodilni elementi, vzmeti.......

Lp

Loki ::

vem, kaj so to, zanima me, ce bi lahko podal kaksno spletno stran proizvajalcev (s tem ne mislim npr. www.skf.com) samih katalogov (kot je reseno v ACAD).
torej cimbolj podobno konkurencnim sistemov (solidworks toolbox, ...).

ok, nasel sem tole
http://www.ptc.com/community/proe_catal...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Profesionalni CAD/CAM/CAE/PLM in Linux

Oddelek: Programska oprema
213506 (3067) Isotropic
»

Računalo za CAD - kaj vzet (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
716169 (4265) cryptozaver
»

Autocad ali Pro/Engineer, kaj izbrati za začetnika?

Oddelek: Programska oprema
164725 (4409) Loki
»

program za risanje načrtov

Oddelek: Programska oprema
58659 (8615) barbarpapa1
»

lcd 17 vs. 18

Oddelek: Strojna oprema
7954 (815) dexter_II

Več podobnih tem