» »

Meteorski roj kvadrantidov 4. januarja

Meteorski roj kvadrantidov 4. januarja

Zvezdna karta

vir: meteorshowersonline.com
NASA - Ko je mednarodna astronomska zveza leta 1928 razdelila nebo na 88 ozvezdij je Zidni kvadrant (Quadrans Muralis) žalostno izpadel iz množice sprejetih ozvezdij. Danes je to nekdanje ozvezdje del ozvezdja Volar, ki se nahaja na severu.



Kvadrant pa bo v noči s 3. na 4. januar vseeno opozoril na svoj obstoj z meteorskim rojem kvadrantidov, ki bo viden kratek čas, po Luninem zahodu, po tretji uri ponoči. Če bodo pogoji za opazovanje dovolj dobri lahko pričakujemo od 60 do 200 meteorjev na uro. V nasprotju z najbolj znanimi roji geminidov in perzeidov, ki trajajo več dni, so kvadrantidi res dobro vidni le nekaj ur, zato le pozorno spremljajte nebo.

Kvadrantidi pa si vseeno z geminidi delijo prednika. Oboji namreč izhajajo iz asteroida 2003 EHI, ki se je nekaj stoletij nazaj razletel na več kosov, delci te fragmentacije pa bodo v našo atmosfero prileteli 4. januarja s hitrostjo 40 km/s.

Več o roju lahko najdete na strani: http://imo.net/calendar/2012#qua

5 komentarjev

m0LN4r ::

A bo to prinas okoli treh ali v ameriki okoli treh?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

SmeskoSnezak ::

Kvadrant pa bo v noči s 3. na 4. januar vseeno opozoril na svoj obstoj z meteorskim rojem kvadrantidov, ki bo viden kratek čas, po Luninem zahodu, po tretji uri ponoči.

Ni mi to najbolj jasno. Kratek čas po tretji uri ponoči? Original spletna stran ima zapisano: Maximum: 07h20m UT , kar pomeni da bo največ za videt ob 6:20 po našem času.

In kam treba gledat v nebo? :)
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

rdecaluc ::

Torej kdaj se mi splača mal vn pogledat, da ne bom čist uničen zjutri na šihtu?

Tale UT - GMT - UTC me čist mede. Aja a nismo mi GMT +1?
Est modus in rebus. ,typos

SmeskoSnezak ::

UT, GMT, UTC je baje ista zadeva. Universal Time @ Wikipedia

Jap, mi smo GMT+1 oz. UTC+1. Vsaj moja okna pišejo da sn v UTC+1. :))
@ Pusti soncu v srce... @

Looney ::

Gledas v nebo. Veliko ne mores falit. Ce se obrnes rahlo proti severu pa se bolje. Toliko v bodoce, zdaj je ze itak mimo.

SmeskoSnezak je izjavil:

Kvadrant pa bo v noči s 3. na 4. januar vseeno opozoril na svoj obstoj z meteorskim rojem kvadrantidov, ki bo viden kratek čas, po Luninem zahodu, po tretji uri ponoči.

Ni mi to najbolj jasno. Kratek čas po tretji uri ponoči? Original spletna stran ima zapisano: Maximum: 07h20m UT , kar pomeni da bo največ za videt ob 6:20 po našem času.

In kam treba gledat v nebo? :)



Od treh ponoci do takrat ko se zdani ni ravno veliko casa.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Danes ponoči vrhunec meteorskega roja perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54462 (3436) Alexius Heristalski
»

Danes ponoči meteorski dež Liridov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
126285 (4591) Tear_DR0P
»

Meteorski roj kvadrantidov 4. januarja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54466 (3194) Looney
»

Nocoj meteorski roj Geminidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
405710 (4001) tx-z
»

Predvidoma najboljši meteorski roj leta 2009 šele prihaja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
95318 (3898) gzibret

Več podobnih tem