» »

Poslovna ideja - internetna prodaja kmetijskih pridelkov

Poslovna ideja - internetna prodaja kmetijskih pridelkov

«
1
2

mn ::

Med novoletnimi prazniki sem malce premišljeval o tem kaj jemo. Včasih je večino hrane na mojem krožniku prišlo z domače kmetije, dandanašnji pa je večina kar pojem iz supermarketa in neznanega izvora. Vidim cel kup ljudi, ki kupuje hrano in se pritožuje, da je brez okusa in industrijska, po drugi strani pa kmetje ki imajo kvalitetno hrano le te ne morejo prodati, ker supermarketi kupujejo zgolj na podlagi cene. Pa še to samo, če si sposoben zagotoviti dovolj količine čez celo leto. Sam osebno vedno težje pridem do doma pridelane hrane, in še to če pridem je to ponavadi preko kolegov. Enostavno ne vem na koga se obrniti.
Zato se mi zdi, da je na slovenskem spletnem prostoru prostor za kakovostno spletno tržnico. S tehnološkega stališča je po mojem mnenju naj pomembnejši kvalitetni iskalnik. Po par suhi klobas namreč nisem pripravljen iti na drug konec Slovenije.
Moja ideja je, da bi uporabnik povedal svojo lokacijo (vsaj poštna številka, če ne celo lasten naslov), kaj bi rad kupil in spletna stran bi mu vrnila seznam kmetij, ki imajo ta artikel na zalogi. Na strani kmetij bi pa poskrbel, da ima vsaka kmetija svojo spletno izkaznico in vedno aktualen seznam artiklov ki jih imajo trenutno na zalogi. Seveda vse vnešeno v obrazce ki olajšajo iskanje po teh artiklih. Seveda je obvezno tudi ocenjevanje kmetij in njihovih izdelkov. Neke vrste lokalni ebay.
Use case:
1.) Sem kmetija na področju Šenčurja. Pri meni lahko kadarkoli kupiš krompir, sedaj ko so pa koline pa imamo tudi tradicionalne suhe klobase in suhe salame. Solato pa smo že prodali. Prodajamo doma vsak dan od 16:00 do 20:00 ure, za naročila nad 50EUR pa smo pripravljeni tudi dostaviti do 10 km daleč.
2.) Kupec na področju Kranja. Pripravljen sem se peljati do 10km daleč, rad bi pa kupil domačo salamo. Iskalnik mi vrne seznam kmetij in zaradi dobre kvalitete in ugodne cene najdem kmetijo 1. Ker sem zadovoljen, si kmetijo shranim in se prijavim na njihove e-novice. Tako bom takoj obveščen ko bodo naredili naslednjo serijo dobrot.
3.) Sem upokojenec/zaposlena družina, in radi bi nakupili ozimnico. Ker ima kmetija 1 vse kar potrebujemo, dobre ocene in lastno dostavo vse naročim pri njih.

Kaj menite? Jaz sicer nimam izkušenj s spletnim programiranjem in zato nimam nikakršnega namena razvijati te strani, vendar se mi tole zdi super ideja za nek 20% časa projekt v podjetju kjer se ukvarjajo s spletnimi rešitvami. S kakovostno izvedbo, dobro komercialo, da navduši dovolj kmetij za začetno ponudbo in dobrim marketingom, da ljudje izvejo za stran je IMHO precej dobra šansa ua uspeh.

mn ::

Pa še mimogrede: mogoče bi se dalo dobiti kaj denarja za razvoj tega "ebaya za hrano" iz sklada za regionalni razvoj. Gre se namreč za pomoč dopolnilnih dejavnosti na kmetijah. Verjetno sicer to ne bo šlo, ampak vseeno v razmislek ...

djordjevic ::

Čisto možno, da bi se dalo. Velja preveriti na ministrstvu za delo in zavodu za zaposlovanje - oni običajno bolje poznajo razpise in ti lahko ustrezno svetujejo.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Tody ::

Problem ni stvar sprogramirati, problem je stvar voditi, nekdo bo moral iti do vseh teh kmetij jim predstavit projekt in potem jih naučit kako s tem ravnati, nekdo drug pa bo moral vse to se oglaševati in povedati kako in kaj ostalim uporabnikom. Še prej je pa seveda natančno se treba zmisliti pravila igre, teh raznih 10km in zastojn dostava itd itd...

t3hn0 ::

Ideja se mi zdi super, sam tole vpisovanje je mal fail. To bi vpisoval vsak predstavnik kmetije zase? Ves koliko kmetij nima racunalnika oz. odrasle osebe ki bi sedela za njim in da bi se najdla to prodajo?
Ti si tudi ne mores privosciti in it klicati vsakega klienta da poberes seznam kaj prodaja.
^.^

avani ::

hm, mislim, da so nekaj podobnega letos uvedli na mariborskem koncu. evo, našel link

http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/svojo...

sicer pa sama izvedba niti ne bi smela biti problem, ker je danes že veliko kmetij digitaliziranih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: avani ()

Pyr0Beast ::

>Ves koliko kmetij nima racunalnika oz. odrasle osebe ki bi sedela za njim in da bi se najdla to prodajo?
No, povej koliko ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mn ::

Tody je izjavil:

Problem ni stvar sprogramirati, problem je stvar voditi, nekdo bo moral iti do vseh teh kmetij jim predstavit projekt in potem jih naučit kako s tem ravnati, nekdo drug pa bo moral vse to se oglaševati in povedati kako in kaj ostalim uporabnikom. Še prej je pa seveda natančno se treba zmisliti pravila igre, teh raznih 10km in zastojn dostava itd itd...


Se strinjam. Zato pa bi želel, da se ideje loti podjetje, ki ima že izkušnje na tem področju. Tukaj je poglavitni problem kritična masa kupcev. Če bi jim uspelo dobiti dovolj kupcev potem bi stvar IMHO dobro zaživela. Če pa želiš kupce, moraš pa imeti dobro izbiro in dovolj prodajalcev. Prodajalci bodo pa imeli interes šele ko bodo kupci. Chicken and egg ...
Zato pa rabiš komercialno službo, ki bi pred prvim zagonom strani pridobila dovolj prodajalcev. Po nekem beta testnem obdobju pa potem še reklamno kampanjo, da pride dovolj kupcev. Vse to stane.
Kar pa se tiče pravil igre je pa po moje stvar enostavna. Vprašaj se kaj ti je pomembno.
1) Kvaliteta.
Zato bi uvedel osebne izkaznice kmetij/prodajalcev + ocenjevanje. Ljudje s svojim imenom jamčijo za kvaliteto!
2) Cena
3) Dostopnost - kako lahko nabavim
Tudi razmeroma enostavno. Nisem se pripravljen peljati na drug konec Slovenije, ampak ni mi pa problem na poti iz službe narediti ovinek. Ravno tako precej kmetov že razvaža hrano po mestih. Na ta način lahko zbirajo naročila.

Tehnično bi pa zgornje 3 stvari rešil s primerno strukturiranim vnosom podatkov (torej dobro taksonomijo), odličnim iskalnikom po teh podatkih in pa najpomembneje kvalitetnim uporabniškim vmesnikom. Spet nekaj kar zna dobro narediti samo nekdo z izkušnjami.
Kar se pa tiče učenja prodajalcev naj te pa ne skrbi preveč: zaradi evropskih subvencij se je precej kmetij dodobra seznanilo z informacijsko tehnologijo. Intuitivni uporabniški vmesnik + dobra navodila je povsem dovolj. Bolj je problem kako jih najprej seznaniti s to tržnico in potem kako jih prepričati da je stvar vredna njihovega časa.

djordjevic je izjavil:

Čisto možno, da bi se dalo. Velja preveriti na ministrstvu za delo in zavodu za zaposlovanje - oni običajno bolje poznajo razpise in ti lahko ustrezno svetujejo.

Narobe sva se razumela. Jaz osebno ne morem iti v izvedbo. S to temo poskušam navdušiti nekoga ki je sposoben projekt izpeljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

mn ::

t3hn0 je izjavil:

Ideja se mi zdi super, sam tole vpisovanje je mal fail. To bi vpisoval vsak predstavnik kmetije zase? Ves koliko kmetij nima racunalnika oz. odrasle osebe ki bi sedela za njim in da bi se najdla to prodajo?
Ti si tudi ne mores privosciti in it klicati vsakega klienta da poberes seznam kaj prodaja.


Tista kmetija ki nima računalnika pač ne bo mogla prodajati. As simple as that. Ampak se pa močno motiš, če misliš, da kmetje nimajo računalnikov. Vsi kar jih jaz poznam, da se gredo kmetijstvo malo resneje in so pod 50 let, poslujejo z državo elektronsko (beri subvencije).

avani je izjavil:

hm, mislim, da so nekaj podobnega letos uvedli na mariborskem koncu. evo, našel link

http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/svojo...

sicer pa sama izvedba niti ne bi smela biti problem, ker je danes že veliko kmetij digitaliziranih.

Hm, tole je sicer zanimivo ampak vseeno mislim, da izvedba šepa. Pogrešam kakovosten iskalnik. To je glavno! Želim svežo, sezonsko zelenjavo. Pri komu se lahko ustavim na poti iz službe in jo kupim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

avani ::

jah piši jim in predlagaj izboljšave :-)

ABX ::

Ene par Italijanov je imelo dobro idejo.

Bivši programerji ki se jim je strgalo so se odločili da bojo postali kmeti. Naredili so Internet stran, kjer ti kot v igrici, definiraš velikost njive, izbereš gnojilo in kašna semena boš dal notri. Nato oni to reproducirajo v realnem svetu in ko je čas, dobiš končne izdelke na dom. Seveda vse proti plačilu.

P.S: to vse spremljaš v živo s pomočjo video kamere.

Če najdem link ga bom objavil.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Ericssony ::

Mogoče si malo prepozen - Kupujmo domače

noraguta ::

pa sej vse to dobiš v malih oglasih.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

s51as ::

Super ideja, po moje bi zaživelo takoj. Interes za zdravo doma pridelano hrano je nenormalno velik.
Kmetije (tiste, ki se res ukvarjajo s kmetovanjem) bi verjetno tole pograbile v trenutku. Še posebej mi je všeč ideja z ocenjevanjem. Ne vem pa kako bi se znebil preprodajalcev, katerim bo 1000% največji interes priti na seznam dobaviteljev.
It's just me myself and I

Lion29 ::

kot da mi beres misli :d

seveda to idejo smo mi imeli ze lep cas nazaj pri Mesetarju in smo vecino ze nastavili (vkljucno z lokacijami in zelo naprednim iskalnikom)....

v naslednjih mesecih pa bomo lansirali lokacijske variante oglasnikov...

seveda mi ne bomo omejeni le na poljscine ampak tudi na druga podrocja.... ampak poljscine/drva, male zivali... to so bile glavni povod, da smo sli v to!

Mešetar.com - stay tuned!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

gslo ::

lion sorry sej vem da je tvoj site in da se trudis, sam tole ze mal na spam spominja. :P

Lion29 ::

gslo je izjavil:

lion sorry sej vem da je tvoj site in da se trudis, sam tole ze mal na spam spominja. :P


so what? namesto da se tle pritozujes, se registriraj in oddaj oglas ;) trudimo se na vse kriplje, da zastartamo ;)

ampak ne, ni bilo misljeno kot spam, ker imam ze svojo namensko temo....sem pa mogu povedat, da to pripravljamo, ker point mešetarja je ravno v tem, da bo lokacijsko naravnan (vsaka občina bo imela svojo tržnico), da se pokrijejo vsa ta mikro področja... in ravno to smo imeli v mislih, ko smo razvijali projekt

sicer pa gledam malo cene na tisti pikapolonici... me prav cudi, da so tako dragi... recimo 10kg krompirja prodajajo po 8e, kao ozimnica... v trgovini dobis ze zelo kvaliteten krompir za 0,40/kg ...prodaja se tudi srot za 0.19/kg ! Sej razumem ekolosko pa to... ampak 0.80?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

IceIceBaby ::

Ericssony je izjavil:

Mogoče si malo prepozen - Kupujmo domače


Ni nujno. Če se je nekomu zdelo vredno izpeljati zadevo potem obstaja verjetnost, da je niša donosna. Drugi so ti naredili že osnovno tržno analizo. Samo pogledaš kako jim gre pa ti je lahko precej stvari jasnih.

Lion29 ::

@IceIceBaby: kot poslovna ideja je bore malo to donosno..
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Icematxyz ::

Ideja je načeloma dobra, ampak birokracija ne vem če dovoljuje izvedbo česa takšnega na enostaven način.

Se pravi, poznam okvirno nekaj podobnih projektov (predvsem zelenjava), torej se to da izpeljati, ampak na primer oglaševanje "mesnih izdelkov" iz kakšnih kmetij že zna biti "problematično" in ni ravno pravi primer, ampak vseeno, kakšne polemike so bile in verjetno še so glede mlekomatov je bolj ali manj jasno.

mihec87 ::

Veliko robe se da dobiti tudi na tržnici-seveda malo se je treba razgledat..

Drugače pa ideja ni slaba...

Če kmetija lahko prodaja meso v čem je problem?

IceIceBaby ::

Lion29, ne vem koliko je donosno, se nisem poglabljal. Govorim nasplošno. Če je neka zadeva že na trgu to ne pomeni avtomatično, da si prepozen ampak je dober znak.

Sicer bi se pa pomoje dalo iz tega narediti biznis. Ampak je ogromno dela s pridobivanjem kmetov, ki bodo redno vpisovali zalogo. Če hočeš, da bodo zadevo vzeli resno jim je treba zagotoviti prodajo, to pa brez začetnega oglaševanja ne gre.

IMHO bi potreboval kakšnih 100k eur za štart, poleg razvoja platforme.

ZaphodBB ::

Zanimiva ideja o kateri sem že tudi sam razmišljal.

TL;DR: Pomoje bi se dalo izvest, vendar imam več drugačnih pomoje boljših priložnosti.

Ker sem po rodu kmečki sin z izobrazbo inženirja računalništva ti bom dejal takole: Pozabi, na to da boš ti naredil spletno stran, kmetje bodo pa na njej prodajal, naključne stranke pa kupovale. Za kmete bo sploh na začetku to tako mali vir prihodka, da ne bodo videli neke poante da klikajo po računalniku, medtem ko je na gospodarstvu kup dela. Rajši bodo prodali po standardnih kanalih, kjer kljub nizki ceni vedo da bodo lahko prodali vse pridelke.

Torej je edina varianta, da vzpostaviš blagovno znamko, lastnoročno prevzameš iskanje partnerjev (kmeti, gostilne, trgovine z zdravo prehrano) in sploh prevzameš vso logistiko. Ker boš pa zdaj začel hendlat hrano, se pa pripravi na intimno spoznavanje raznih sanitarnih predpisov in inšpektorjev ter splošne regulative s področja živilstva.

Zaradi pretirane zakonodaje s področja higiene in varstva potrošnikov zna biti zagon tovrstnega projekta vse prej kot poceni. V vsakem primeru, pa ti priporočam, da si kot poslovnega partnerja najdeš nekoga, ki se z živilstvom ukvarja vsaj 20 let, pa z njim presejta kakšne so variante in kako se sploh lahko podaš v tovrsten posel.

mojca ::

Jaz si tako stran že dolgo želim, pa sama ne bi znala speljati ideje. In precej dela je.

(Aja, če kdo potrebuje domače klobase, salame ali vino, lahko piše na ZS ;)

@ZaphodBB: ni res, da kmet ne bo videl prednosti. Jaz bi z veseljem dedku prodajala izdelke - doma ima tone krompirja, ki jih ne more prodati, in precej vina. S tako stranjo bi tudi dosegel višjo ceno kot zdaj, ko pogleda v Mercatorju, da se meso prodaja po 3 EUR in ga je malodane strah prosit cent več za meso prašiča, ki mu je vsak dan kuhal krompir, pa v klobase zmetal samo domač česen, sol in poper; nobene kalijeve soli - pardon, svinjarije - ali "prisilnega sušenja". Vino prodaja po dober evro. Stavim, da bi ga tudi študentarija z veseljem kupila po dvakratni ceni, namesto da kupujejo najcenejše zanič vino v trgovini po 3 EUR. Ampak ja - dela je neskončno. Bolha pa enostavno ni primerna za kmetijske izdelke.

Ko sem bila proti koncu faksa, se je na spletu pojavila stran mojucitelj.net. Še isti dan, ko sem objavila oglas, sem dobila vsaj tri klice za inštrukcije, pa tudi potem so klici kar deževali. Stran se je pojavila čez noč in mi za ogromen faktor olajšala oglaševanje. Na predhodno lepljenje listkov po mestu se je navadno javila kvečjemu ena oseba.

Neglede na to, da nekaj takih strani že obstaja (vključno z oglasnikom in bolho), se mi zdi, da je več kot dovolj prostora za eno uspešno stran. Jaz bi bila takoj zraven pri takem projektu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

btree ::

Strani, ki prodajajo eko izdelke slovenskih kmetij že obstajajo. Npr. mojatrznica, cene so seveda zasoljene.

mojca ::

Aja, pa zdaj bo kmalu zunaj razpis za razvoj mobilnih aplikacij (http://www.mvzt.gov.si/si/o_ministrstvu..., kamor bi se tak projekt nedvomno lahko visoko uvrstil. (Samo potem ne moreš kandidirati kot podjetje.)

ZaphodBB ::

@mojca: 1000 mojc s 1000 dedki in na drugi strani 100000 strank pomeni Bolho. Tudi prodala boš več na Bolhi kot pa na neki prazni namenski strani, to pa zato ker je več obiskovalcev.

#000000 ::

Ma pomojem problema s pridelki, krompir in sotala zelenjava ne bi blo, zna pa se zaplest pri klobasas in vinu ker tam veljajo malo drugačni standardi, ne vem sicer točno kakšni, recimo prvo kjer se lahko pade, je da klobase niso narejene v higijensko neoporečnem prostoru. Pri kolegici imajo mesarijo in so vedno delali klobase ter lepo prodajali, dokler ni enkrat prišel inšpektor in ekipa, so jim pokazali list kjer je pisalo da nimajo dovoljenja za proizvodnjo mesnih izdelkov (le prodaja svežega mesa in tudi izdelkov, le svojih ne smejo prodajat) in so vzel sprej in prebarvali 200 kil klobas ter jih odpeljali na uničenje.

Tko da pri klobasah zna bit zaplet 100% pri vinu pa nisem čist zihr.

mojca ::

mn je izjavil:

Jaz sicer nimam izkušenj s spletnim programiranjem in zato nimam nikakršnega namena razvijati te strani, vendar se mi tole zdi super ideja za nek 20% časa projekt v podjetju kjer se ukvarjajo s spletnimi rešitvami. S kakovostno izvedbo, dobro komercialo, da navduši dovolj kmetij za začetno ponudbo in dobrim marketingom, da ljudje izvejo za stran je IMHO precej dobra šansa ua uspeh.


Dvomim. Podjetju, ki se ukvarja s spletnimi rešitvami, se ne bo dalo ukvarjati s kontaktiranjem kmetov. Njim je najlažje dobiti plačan projekt takoj, ko je stran končana. Pa če gledamo dobičke, tole tudi ni ravno zlata jama, čeprav bi nedvomno lahko zaposlila nekaj ljudi, a vsekakor ne na začetku. 20% časa? Hmmm. Ne verjamem, da to zadostuje.

Takega projekta bi se moralo lotiti nekaj fanatikov, ki jim je vseeno, če kar lep čas od tega ne zaslužijo skoraj ničesar, temveč jim gre predvsem za lastno zdravo prehrano.

Največja ovira, ki jo poleg veliko dela tu vidim, so razne inšpekcije, davčne ipd., kot je rekel že ZaphodBB.

noraguta ::

#000000 je izjavil:

Ma pomojem problema s pridelki, krompir in sotala zelenjava ne bi blo, zna pa se zaplest pri klobasas in vinu ker tam veljajo malo drugačni standardi, ne vem sicer točno kakšni, recimo prvo kjer se lahko pade, je da klobase niso narejene v higijensko neoporečnem prostoru. Pri kolegici imajo mesarijo in so vedno delali klobase ter lepo prodajali, dokler ni enkrat prišel inšpektor in ekipa, so jim pokazali list kjer je pisalo da nimajo dovoljenja za proizvodnjo mesnih izdelkov (le prodaja svežega mesa in tudi izdelkov, le svojih ne smejo prodajat) in so vzel sprej in prebarvali 200 kil klobas ter jih odpeljali na uničenje.

Tko da pri klobasah zna bit zaplet 100% pri vinu pa nisem čist zihr.

dvomim, da imajo mesarijo. te stvari so že dolgo jasne(od panike z bse naprej). tudi standardi in postopki.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

ZaphodBB ::

No evo, če koga zanima tukaj je ekspert noraguta, kateremu so standardi in postopki jasni. Tako, da iz tega se zna rodit še super kooperacija.

BTW nm: Praviš, da nisi spletni razvijalec - nima veze, večina tega posla nima nič s tehnologijo. Za začetek pa razvoj spletne trgovine/tržnice pride od 2000€ do 4000€. Tako, da go for it.

#000000 ::

Majo mesarijo 100% Ni se šlo za standarde, ampak za to da niso imel dovoljenja za prodajo lastnih mesnih izdelkov in so v bistvu na črno prodajal svoje klobase in salame, čeprav je absurd da so lahko prodajal izdelke drugih proizvajalcev, svojih pa ne. Kokr sem takrat razumel naj bi bil problem v prostorih, ker kao niso bili registrirani za predelavo mesa in zarad tega niso dobili dovoljenja za proizvonjo, čeprav klali so v teh prostorih normalno, le nadaljnja proizvodnja jim ni bla dovoljena.

Ne vem ampak tale naša država zna zakomplicirat zadeve, aja prijavla jih je pa konkurenca kot se pri nas to spodobi :) In je šlo 200 kil suhih bas v 3pm. :'(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

noraguta ::

#000000 je izjavil:

Majo mesarijo 100% Ni se šlo za standarde, ampak za to da niso imel dovoljenja za prodajo lastnih mesnih izdelkov in so v bistvu na črno prodajal svoje klobase in salame, čeprav je absurd da so lahko prodajal izdelke drugih proizvajalcev, svojih pa ne. Kokr sem takrat razumel naj bi bil problem v prostorih, ker kao niso bili registrirani za predelavo mesa in zarad tega niso dobili dovoljenja za proizvonjo, čeprav klali so v teh prostorih normalno, le nadaljnja proizvodnja jim ni bla dovoljena.

Ne vem ampak tale naša država zna zakomplicirat zadeve, aja prijavla jih je pa konkurenca kot se pri nas to spodobi :) In je šlo 200 kil suhih bas v 3pm. :'(

potem nimajo dovoljenja za predelavo proizvodnjo. ja ampak to se ve. skrajno čudno se mi zdi , da tega niso uredili, če so še vse ostalo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

ZaphodBB ::

potem nimajo dovoljenja za predelavo proizvodnjo. ja ampak to se ve. skrajno čudno se mi zdi , da tega niso uredili, če so še vse ostalo.


Hudič je ker je naša regulativa spet bolj papeška od papeža in posledično so zagonski stoški precej višji kot v sosednjih (beri konkurenčnih) državah.

noraguta ::

ZaphodBB je izjavil:

potem nimajo dovoljenja za predelavo proizvodnjo. ja ampak to se ve. skrajno čudno se mi zdi , da tega niso uredili, če so še vse ostalo.


Hudič je ker je naša regulativa spet bolj papeška od papeža in posledično so zagonski stoški precej višji kot v sosednjih (beri konkurenčnih) državah.

ja jebat ga, pr hrani dons ni več heca. je pa pridobivanje soglasij dokaj drago in zamudno.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

ZaphodBB ::

Seveda ni heca, vendar gre za tipično birokratsko reševanje družbenega problema. V glavnem, minimalni standardi so previsoki posledično potem uvažamo hrano iz dežel, kjer so standardi (in stroški poslovanja) nižji - naše hrane se nam pa ne splača predelovat in posledično naši predelovalci ne zaslužijo, ker jih ni. Hrana pa ni tako kvalitetna kolikor bi morala biti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

mojca ::

ZaphodBB je izjavil:

@mojca: 1000 mojc s 1000 dedki in na drugi strani 100000 strank pomeni Bolho. Tudi prodala boš več na Bolhi kot pa na neki prazni namenski strani, to pa zato ker je več obiskovalcev.


Bolha je čisti poden za take stvari (popolnoma nepregledna, skoraj nič kmetov ni gor), pa ne bi izgubljala besed, zakaj, ker bi lahko popisala strani papirja. Še ebay je tisočkrat bojši. Jaz bi prej rekla, da 1000 mojc s tisoč dedki in 100.000 facebook znanci lahko naredi stan nekajkrat boljšo kot stiskanje v trenutne bolhine okvirje.

Ampak ja - tudi dedek nima prostorov, uradno registriranih za pridelavo/predelavo mesa, pa grem stavit, da je meso manj problematično od "sterilnih" klavnic, kakršne vidiš v "Food inc." (http://www.foodincmovie.com/). Inšpekcija pa ne bi imela posluha za to. Čez noč se lahko Jankovič spomni, da je že skrajni čas, da inšpekcija naredi red, ker je Mercatorju zaradi te spletne strani preveč upadla prodaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

gruntfürmich ::

to idejo zelo pozdravljam.
sploh ni poanta da taka stran že obstaja in podobne stvari, gre se za to da se vse to približa ljudem po večih kanalih, trgovinah, tako kot se prodajajo ostale zadeve.
in ne pozabi, veliko ljudi si kaj takega želi, pa nimajo časa ne leteti na tržnico, ker je odprta samo dopoldan, ne idej kaj vse je možno kupiti, pa bi vseeno radi imeli domače. potem pa kupijo vse v merkatorju, ker jim je to najenostavneje.
zato kar pljuni v roke in začni delat na projektu, pogajanjih s pridelovaci in birokracijo, ter na koncu približevanju končnim odjemalcem.
aha, pa bolje da vse ti to vodiš, kar se tiče artiklov, ne da ima vsaka kmetija svoj 'štant', imho.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Ampak ja - tudi dedek nima prostorov, uradno registriranih za pridelavo/predelavo mesa, pa grem stavit, da je meso manj problematično od "sterilnih" klavnic, kakršne vidiš v "Food inc." (http://www.foodincmovie.com/). Inšpekcija pa nima posluha za to.


:) Kdo pa misliš, da je lobiral za takšno zakonodajo kot jo imamo? Ravno socialistične klavnice, pod zastavo "zaščite delovnih mest" in "nacionalnega interesa".

noraguta ::

ZaphodBB je izjavil:

Ampak ja - tudi dedek nima prostorov, uradno registriranih za pridelavo/predelavo mesa, pa grem stavit, da je meso manj problematično od "sterilnih" klavnic, kakršne vidiš v "Food inc." (http://www.foodincmovie.com/). Inšpekcija pa nima posluha za to.


:) Kdo pa misliš, da je lobiral za takšno zakonodajo kot jo imamo? Ravno socialistične klavnice, pod zastavo "zaščite delovnih mest" in "nacionalnega interesa".

sej prašiča lohk doma kolješ samo je caka. http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodki...
drugo so krave ki se testirajo za bse
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

ZaphodBB ::

@noraguta: Seveda, krave so svoja kategorija.

Tole je največja svinjarija, če se hočeš kot kmet it prodajo mesa in mesnih izdelkov - moraš imet kompletno infrastrukturo, po predpisih doma (klavnico, predelovalni obrat). Posredovanje oz. trgovina s tovrstnimi izdelki je sama polna svojevrstnih težav. V bistvu je prehrambena industrija na pot nastavila cel kup preprek, ki bi lahko ogrozile oligarhijo.

V glavnem meni se zdi, da bi bil zares zanimiv in profitabilen zgolj projekt v okviru katerega bi se vzpostavila celotna vertikala, od predelave in brandinga naprej v okviru katere bi proizvajalci izdelkov dobili kvalitetno znamko in prodajni kanal, ki bi jim prinesel večji del dodane vrednosti.

noraguta, smem vprašat s čem se ukvarjaš? Če si dejansko od "foha" bi se morda dobil na kak sestanek, da se malo pretrese tole idejo?

noraguta ::

ma bil sm v it , ćaltam na kmetijo najbrž. nevem, še zaprmej.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

IceIceBaby ::

Čisto iz izkušenj (upravljam par spletnih trgovin v 3 državah z več M prihodkov letno). Tehnični del je pri takem projektu najmanj. Sploh na začetku je tehnična zasnova precej nepomembna. Platformo, ki bi poganjala takšno trgovino lahko v skrajni sili postavi vsak, ki ni totalni računalniški analfabet ali plača nekomu 500 do 1000 eur za postavitev opensource trgovine. Magento je idealen za take zadeve, ker že v osnovi omogoča multistore varjante.

Sicer se pa strinjam s tem, kar je napisal ZaphodBB. Takšne zadeve se lahko resno lotiš le kot postavitev neke platforme, ki pod lastno blagovno znamko prodaja izdelke. Nekakšen slovenski Amazon za kmetijske pridelke.

Zato sem tudi napisal, da bi rabil 100k investicije. Treba je iti od kmeta do kmeta, mu zadevo "prodati", pomagati pri začetnem vpisovanju izdelkov, mogoče celo kmetom podariti digitalne fotoaparate in netbooke... Skratka, na tem področju je dela ogromno.

Potem pa je tukaj oglaševanje. 5 jurjev na mesec je relativno nizek znesek za oglaševanje tudi na slovenskem spletu, ampak recimo, da bi s tem denarjem + trdim delom na socialnih omrežjih in SEO uspel v prvem letu vzpostaviti neko normalno prodajo, ki bi kasneje omogočala normalno rast.

roCkY ::

Kar se opreme na kmetijah tiče je dandanes manjši problem. Kjer je kaj ponudit HW je. Če drugega ne telefon, ki podpira HTML ali tvojo namensko aplikacijo za vpis v bazo.
Ponudi servis, ceno...
Ponudi obvezno aplikacijo za stranko, da bo, ko bo šla recimo iz službe na telefonu pogledala kaj je na zalogi na kmetijah ob poti do doma...

amigo_no1 ::

ZaphodBB je izjavil:

Seveda ni heca, vendar gre za tipično birokratsko reševanje družbenega problema. V glavnem, minimalni standardi so previsoki posledično potem uvažamo hrano iz dežel, kjer so standardi (in stroški poslovanja) nižji - naše hrane se nam pa ne splača predelovat in posledično naši predelovalci ne zaslužijo, ker jih ni. Hrana pa ni tako kvalitetna kolikor bi morala biti.

Počakaj da bo kaka kriza in uvoza hrane kot je sedaj več ne bo, potem bo nenadoma domača proizvodnja hrane spet mogoča.
Samo imam občutek da bo takrat že prepozno.
"Tumasti" Angleži imajo stopnjo samooskrbe 70% in bi radi prišli na 100, v "pametnem" Zlovenijastanu okoli 38% in pada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

roCkY ::

Teh 38% je po nekaterih podatkih napihnjenih saj naj bi bila zajeta tudi mednarodna trgovina zadrug, ki iso vir.
Realno proizvodnje v SLO ne beleži nihče.

ZaphodBB ::

Čisto iz izkušenj (upravljam par spletnih trgovin v 3 državah z več M prihodkov letno). Tehnični del je pri takem projektu najmanj. Sploh na začetku je tehnična zasnova precej nepomembna. Platformo, ki bi poganjala takšno trgovino lahko v skrajni sili postavi vsak, ki ni totalni računalniški analfabet ali plača nekomu 500 do 1000 eur za postavitev opensource trgovine. Magento je idealen za take zadeve, ker že v osnovi omogoča multistore varjante.

Sicer se pa strinjam s tem, kar je napisal ZaphodBB. Takšne zadeve se lahko resno lotiš le kot postavitev neke platforme, ki pod lastno blagovno znamko prodaja izdelke. Nekakšen slovenski Amazon za kmetijske pridelke.

Zato sem tudi napisal, da bi rabil 100k investicije. Treba je iti od kmeta do kmeta, mu zadevo "prodati", pomagati pri začetnem vpisovanju izdelkov, mogoče celo kmetom podariti digitalne fotoaparate in netbooke... Skratka, na tem področju je dela ogromno.

Potem pa je tukaj oglaševanje. 5 jurjev na mesec je relativno nizek znesek za oglaševanje tudi na slovenskem spletu, ampak recimo, da bi s tem denarjem + trdim delom na socialnih omrežjih in SEO uspel v prvem letu vzpostaviti neko normalno prodajo, ki bi kasneje omogočala normalno rast.


Poleg tega je treba poskrbet za predelavo, ker enostavno ni rentabilno, da vsak kmet po svoje predeluje izdelke, to se lahko izvede z kmeti kot delničarji ali pa zgolj kot virom surovin. Poleg tega bi bilo potrebno še verjetno posubvencionirat kak predelovalni obrat. Skratka pr 100k se verjetno začnemo pogovarjat.

Mene bi bilo pa najbolj strah kakih umazanih udarcev konkurence v smislu pošiljanja inšpekcij, itd.

roCkY ::

Mal previsoko letite glede na stanje in birokratske ovire v SLO.
Za začetek bi morali ponuditi le tisto kar že obstaja. Vkolikor se seveda oceni, da projekt lahko preživi. Potem pa naprej.
Kar mi pade na pamet recimo za začetek je sistem za obveščanje o polnih mlekomatih in njihovih lokacijah. Osnova obstaja. Zadeva se stestira. Nato pa naprej.

IceIceBaby ::

Eno podjetje, ki se ukvarja s prodajo se pomoje težko vtika v proizvodnjo itd. To bi morali kmeti rešiti sami na ravni kmetijskih zadrug in drugih združenj, ki jih imajo. IMHO je to preveč za začetek. Mogoče potem, ko imaš dober del slovenskega trga v rokah lahko narediš svojo znamko in pod njo združuješ izdelke različnih kmetov.

ZaphodBB ::

No ja, jaz to gledam bolj z drugega konca. Jaz bi se prej podal v organizacijo kmetov in vzpostavitev proizvodne verige.

Res je, da je trgovina poceni in hitrejša, vendar je to hkrati dvorezen meč. Poleg tega je težko prodajat izdelkov katerih ni. Tle se pogovarjamo, da želimo kmetijske produkte ranga "Apple". Ne moreš to rešit s trgovino in čakat, da te proizvajalci najdejo in bajno investirajo v proizvodnjo artiklov, zato ker imaš ti 1000 obiskovalcev spletne trgovine.

Trgovina mi je zelo nezanimiva.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nobel Kebab (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30139952 (26398) Mare2
»

Sušenje mesa in konzervansi

Oddelek: Loža
1611928 (11072) harvey
»

Hrenovke - škodljive? Da ali Ne? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10228491 (25176) mojsterleo

Več podobnih tem