» »

Linux namesto xp

Linux namesto xp

wortel ::

Zdravo

Dobil sem star računalnik, ki ga je potrebno nanovno naložiti ker je izredno počasen. Ker ga kolega potrebuje večinoma samo za internet ter word, razmišljam o tem da bi mu namestil linux. Sprašujem se pa katero distribucijo naj mu namestim da bo sistem deloval relativno hitro in da ne bo treba med vsakim klikom popiti pira. Ubuntu 10 sem naložil že na en močnejši računalnik pa je imel probleme s hitrostjo, saj miška ni sledila roki. Ta je pa še slabši.

Zanima me pa če obstaja kakšna distribucija ki je zanimiva za starejše računalnike.

Laptop pa ima naslednje lastnosti:

Intel Pentium M370 Centrino 1,6GHz
256M Rama DDR2

Poldi112 ::

Za občutek, jaz imam na t42 (Pentimu M 1.5GHz, 512MB ram) Winxp in Ubuntu 10.04 in Ubuntu dela brez problema, hitro in odzivno, Windows-i so pa rahlo počasni, a še uporabni (na začetku edino čakaš nekaj minut, da se vse naloži).

Bi ti pa za začetek predlagal, da samo instaliraš drug desktop environment, recimo Enlightenment.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pithlit ::

Jah poldi... pol pa predlagaj xubuntu. Ne pa da se človek sprašuje kaj za boga je zdej pa Enlightenment (glede na to da linux sveta ne pozna). Tistih 256MB rama je pa tudi za ubuntu bolj na spodnji meji (a ne zahteva najmanj 512 za namestitev?).

Sicer sem jaz imela na enem predpotopnem celeronu (333MHz) z manj kot 100MB rama Arch Linux. Zagon sam je rabil en cajt... pol je pa zadeva laufala relativno dobro. Sam kakšno Opero namesto Firefox... Pa abiword namesto OOo...
Life is as complicated as we make it...

trnvpeti ::

Bodhi linux z enlightenment kuri full malo rama.
Je pa malo drugacen izgled(meni ni vsec)

Nekje na mint linux strani pa tudi imas napisano porabo za xubuntu, lubuntu

Alpinelinux.org tudi kuri izredno malo rama

Če se znajdes, poglej te tri

-valvoline- ::

Lahko sprobaš tinyxp,zakon je jaz ga mam na drugem stacionarcu. Zasede cca 100mb rama v idlu.

mtosev ::

Poldi112 je izjavil:

Za občutek, jaz imam na t42 (Pentimu M 1.5GHz, 512MB ram) Winxp in Ubuntu 10.04 in Ubuntu dela brez problema, hitro in odzivno, Windows-i so pa rahlo počasni, a še uporabni (na začetku edino čakaš nekaj minut, da se vse naloži).

Bi ti pa za začetek predlagal, da samo instaliraš drug desktop environment, recimo Enlightenment.

dodaj še 512mb rama in win xp bo letel.(upam da ni disk manj kot 5400rpm)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Poldi112 ::

Ne bo. Tudi na zelo podobni konfiguraciji, ki ima 1G rama, se vlečejo. Kar mi ni problem, ker so tam bolj za rezervo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

-valvoline- ::

wortel ::

Kolikor sem gledal arch ne podpira več 32 bitnih sistemov. Če sem prav razumel. Tko da bom poskusil kar z xubuntom.

Hvala za odgovore

urbybaby ::

poskusi z Linux Mint

technolog ::

Poskusi lubuntu.

Ericssony ::

Arch še vedno podpira tako 32 kot 64 bitne sisteme.

Icematxyz ::

256M Rama DDR2


Ker ga kolega potrebuje večinoma samo za internet...


Tukaj je treba vedeti nekaj:

Za "internet" je to bolj ali manj premalo sistemskega pomnilnika ne glede na OS!

opeter ::

Računalnik ima enostavno preslabo konfiguracijo za današnji internet. Minimalno, kar je treba postoriti je, da bo treba dodati/dokupiti RAM, pa če mu je všeč ali ne.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dzinks63 ::

Odvisno kaj misli pod internet, če bo obiskoval forume in grafično nekomplicirane strani, je to dovolj. Če pa bi rad šaril po celotnem spletu z vso navlako, potem je pa nek minimum enojederni 3GHz Intel ali 3000+ AMD procesor in 1GB rama, za vsaj malo spodobno brskanje. Za tekoče brskanje pa dvojederni cpu 2,5GHz in 2GB rama.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Pithlit ::

dzinks63 je izjavil:

Odvisno kaj misli pod internet, če bo obiskoval forume in grafično nekomplicirane strani, je to dovolj. Če pa bi rad šaril po celotnem spletu z vso navlako, potem je pa nek minimum enojederni 3GHz Intel ali 3000+ AMD procesor in 1GB rama, za vsaj malo spodobno brskanje. Za tekoče brskanje pa dvojederni cpu 2,5GHz in 2GB rama.

No no... pretiravat pa res ni treba no. Moj E2140 s 512MB rama prežveči vse kar internet postavi pred nanj. Vključno s fullscreen 720p youtube posnetki.
Life is as complicated as we make it...

Aston_11 ::

Se strinjam, 3000+, 1 Giga rama za brskanje po netu več kot dovolj.

Spajky ::

Hitrost interneta je predvsem odvisna od tega, koliko nožic ima procesor. Procesor z več nožicami lahko obdeluje več podatkov iz interneta kot procesor z manj nožicami. Iz tega sledi tudi, da novi Intel procesorji so za internet zanič, ker nimajo nožic. Priporočam AMD-jeve procesorje! >:D

In tudi malo rama je dovolj za bilokako surfanje in gledanje YuTjub, če le celega ne požre OS. Jest mam tako na procu samo 478 nogic, pa še nekatere sem prevezal in izoliral, da mi ne požre preveč rama. Najbolj kritične so internet reklame, saj se iz spletnih strani najprej nalagajo v ram, tisto kar me zanima pa nazadnje. ;(

Pa tudi internet ni več tisto kar je bil. Včasih si potreboval telefonski priključek z dvemi žicami za to storitev, pa imam sedaj ravno tako kabel, le da je zdaj ena sama oklopljena žica, je pa šel internet hitreje. Poleg tega pa je dosti interneta tudi glej čudež, po zraku - saj ni res = brez žic spljoh. Delal je še hitreje, pa še plačat zanj mi ni bilo treba. Ker pa je sčasoma internet bilokako začel delat vse bolj počasi kljub isti opremi, sem ugotovil, da ni problem v moji prek desetletje stari opremi, ampak nekje drugje. ;(( ... še ugotavljam, kje je ozko grlo ... bi znal bit problem grafična s samo 8MB rama, nisem ziher ... bo treba mogoče zamenjat (mam že eno s 16Mb!) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

Pithlit ::

Jst mam pa kabel z osmimi žičkam pa zadeva ne gre nikamor... čudno to.
Life is as complicated as we make it...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112606 (11431) panteist
»

Katero Linux distribucijo, da bo gladko tekla

Oddelek: Operacijski sistemi
171891 (1578) c0dehunter
»

Kater OS dati na star računalnik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
625038 (3918) Hexx
»

Kateri linux? 2 želji...

Oddelek: Operacijski sistemi
341841 (1188) Gost

Več podobnih tem