» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
56 / 118
»»

Reaper ::

Sem probal in ne deluje. Omogočim oddaljen dostop in napiše, da ni dostopa izven domačega omrežja.

Je tako, na temu WD-ju komot teče Plex server z dekodiranjem.

seminal ::

Naredi VPN server na routerju, pa je to to. Se povežeš z VPN pa ne rabiš nič porte odpirat za plex itd.

Reaper ::

To sem pa imel že iz drugih razlogov namen narediti ja. Imam RT-AC68U in sem videl, da to omogoča. Bom to probal.

PrimozR ::

FYI, meni tudi najprej napiše, da nima dostopa, potem se pa odpre. Pa sam zna zroutati z nekega random porta na 32400 interno. Port checker pravi, da je ta port pri meni odprt, tako da je očitno po defaultu odprt.

Sicer bi pa raje odprl tisti port kot pa da bi se moral VPN-jati. Iz službe se ne mislim VPN-jati na domače omrežje, s telefonom pa tudi ne. Dandanašnji preveč servisov preveč dobro funkcionira od zunaj, da bi se bilo potrebno VPN-jati na domače omrežje. Pa preveč stvari bi se polomilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Reaper ::

Meni prvo pokaže Plex da je dostopen od zunaj, potem čez okvirno 15 sekund pade in napiše da ni dostopen. To se zgodi ko omogočim zunanji dostop med nastavitvami.

scipascapa ::

Najcenejši NAS je Synology 119j?

Han ::

Ne.

scipascapa ::

Kateri potem?

Han ::

Npr. QNAP Turbo station TS-100.

scipascapa ::

60€ tujina, kdo ve če se dobi pri nas.

Han ::

Se ne dobi, ker je to star model... DS-120j ima ComputerUniverse za 96,90 eur.

kari ::

XPenology,da ga sestaviš sam,je najcenejša varianta pa še dostop enostaven.

PrimozR ::

Takes effort. Mnogim to ni po godu. Z razlogom obstajajo rešitve 'na ključ'.

floyd1 ::

Ja, Syno je "set it and forget it". Pred leti sem za štos probal XPenology in morem rečt, da je sama inštalacija res enostavna, niso pa delovali update-i. Oz. si jih moral izklopiti, ker so drugče zrušili sistem. Kako je s tem danes? Kateri HW se danes za to priporoča oz. je najbolj združljiv?

Sicer pa je zadeva na ITX J1900 plati delovala neverjetno dobro in razen omenjenih posodobitev nisem videl nobene razlike med tem in mojim originalnim (212 plus). Razen tega da je bil sistem z J1900 seveda bistveno odzivnejši.

pierch ::

Velja še vedno isto.
Če imaš kompatibilen HW bo razlika neopazna (vključno z updati), oz. bo izkušnja boljša ker za mali denar dobiš premium Syno performance. Če pa nimaš kompatibilen HW pa moraš čarat z loaderji, ki vsebujejo manjkajoči driver. Jaz sem do nekje jeseni še imel kompatibilen HW, pol pa je Syno odstranil podporo mojem LANu in je potrebno loader popraviti z dodatnimi driverji. Sicer naj bi bilo vse OK, ampak nisem se še lotil.

Kaj bo pa po izidu DSM 7 pa itak se še ne ve.

In ja, če hočeš out of the box experiance, to definitivno ni. Ampak dokler še imam voljo in željo se s tem ukvarjati mi to ne predstavlja problema.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

floyd1 ::

Moja plata je veljala takrat kot ena bolj podprtih (Asrock Q1900DC-ITX) in na srečo nisem nič rabil čarat z driverji. Samo po nasvetih na forumu (predvsem za to, kateri loader naložit na ključek in kateri DSM image dela stabilno na tej plati) in je delalo s prve.
Zame je tu še dodaten problem, če se kaj zakomplicira - v linuxu ne znam nič porihtat (v ukazni vrstici sem nazadnje delal v MS DOS-u ;)), razen če imam step by step navodilo. In pol sem brez NAS-a tisti čas.

kari ::

Kot sem že omenil je XPenology kul stvar, sem naložil že na različne sisteme katere sploh niso navedene da bi na njem program deloval,ter še na ta malem eee prenosniku sem uspel usposobit da na njem program laufa. Ker če vzameš naprimer en novi ali rabljen DS116 je proti temu kaj sem jaz omenil eno počasno jajce. To se pravi komot lahko uporabiš star pc ali prnosnik katerega nemisliš več uporabljat da enostavno ga usposobiš kot server,je pa res da nadgradnja sistema pol tak tak. Ampak za priklop IP kamer,sranjevanje podatkov gledanje filmov ter za odaljeni dostop deluje stvar brez problema ne rabiš kake dodatne nadgradnje sistema.

floyd1 ::

Velikokrat z update-i pokrpajo tudi kake varnostne luknje, kar ni slabo.
Pred ca. enim letom (mogoče pol leta?) sem dobil od Synology nekaj mailov o množičnem vdiranju v njihove mašine in nasveti, kako se temu izogniti. Ni slabo, če si takrat vsaj "UpToDate".

Je pa res, da synology škatlice niso ravno poceni in so v veliko primerih HW podhranjene (npr. J). Če kupiš njihovo škatlico je fajn, če je to vsaj "plus", lahko tudi nekaj starejši model. Veš pa, da pol to dela.

Invictus ::

Kar se tiče Synologyja, se vedno splača vzeti NAS, kjer lahko dodajaš RAM. Kar ponavadi pomeni Intel CPU.

Tisto Armada sranje je O.K., dokler imaš gor samo datoteke. Ko hočeš kaj več, je zadeva prepočasna.

Xpenology zgleda zanimivo, samo se še nisem odločil zanj. Ne vem, če bo delal na Dell serverju ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Če se je kdo v to bolj poglabljal - obstaja trenutno katera "dela s prve" mini ITX plošča za XPenology? V kratkem bom za starše delal eno mini mašino za net in fotke, pa bi lahko pred tem še XPenology ponovno preizkusil, če bo že plata doma.

scipascapa ::

Invicuts: DS-120j se mu lahko doda RAM?

Invictus ::

Dvomim, nisem nič našel...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

scipascapa ::

Po mojem nima, ker je Armada 3700.

pierch ::

floyd1 je izjavil:

Če se je kdo v to bolj poglabljal - obstaja trenutno katera "dela s prve" mini ITX plošča za XPenology? V kratkem bom za starše delal eno mini mašino za net in fotke, pa bi lahko pred tem še XPenology ponovno preizkusil, če bo že plata doma.

Običajno in tudi nejvečjni problem je če ti ne dela LAN. Glej da izbiraš nekaj z Intel LAN kartico. Pa Intel procesorjem, po možnosti Haswlell ali boljši.
Dela tudi z drugimi LAN karticami ampak moraš modat loader.

Za kaj več glej tabelo.
Pierch

recmajkemi ::

Kakšne rešitve predlagate za res varne podatke? Izključujoč rešitve v oblaku, saj smo v NAS temi vendarle.
Razmišljam o DS1618+ s štirimi diski v RAID 10. Eno mesto za off site backup iz druge lokacije. Na drugi lokaciji bi imel en disk za podatke s tega mesta. Zadnje mesto pa za datoteke, katere se lahko izgubijo.
Je to overkill za domačo rabo. Kakšne alternative.
Se mi je izguba podatkov že zgodila in zatorej nimam datotek za obdobje petih let. Nočem, da se ponovi.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

Zgodovina sprememb…

pierch ::

Jaz sem popustil in sem se odločil za cenejšo in enostavnejšo alternativo.
Synology (oz. Xpenology) + cloud backup (Synology C2 backup).
Precej ceneje, sploh če nimaš veliko podatkov za spraviti v oblak. Za moje potrebe po bakcupu dokumentov, slik in drugih pomembnih podatkov je več kot dovolj. Vse ostalo pač nimam v oblaku.
Pierch

scipascapa ::

tale c2 backup je samo trial varianta 30 dni, nato plačljivo? :p

floyd1 ::

scipascapa je izjavil:

Invicuts: DS-120j se mu lahko doda RAM?

Kolikor je meni poznano, noben "J" model ni bil nikoli mišljen za RAM upgrade. J je meni delal solidno kaki 2 leti, potem pa z vsakim updatom bistveno slabše. Manj kot z Intelom danes ne bi kupoval.

pierch ::

scipascapa je izjavil:

tale c2 backup je samo trial varianta 30 dni, nato plačljivo? :p

Ja seveda, a je kje še kaj zastonj :D
Pierch

floyd1 ::

Pierch hvala za link. Vidim, da je tu zdaj še večja loterija, kot je bila kakih 7 let nazaj :|.

scipascapa ::

floyd1: kateri pa je z intelom, cheapest one.

seminal ::

Sam imam 1515+ upgrejdanega na 16gb, pa obvezno zraven UPS. Sem imel nekaj časa xpenology, ampak sem z namensko škatlo vseeno bolj miren. Jaz bi gledal nase z možnostjo 10gb vgrajenega oz da dodaš razširitveno kartico. Ti imajo ponavadi tudi nadgradljiv ram, dober cpu. Pa UPS pomoje obvezen, tudi za osnovni model NASa.

recmajkemi tole kar gledaš je kar stroj. Škoda edino da nima dva slota, da bi lahko istočasno m2 diske in 10gb mrženo fural. Drugače če imaš budget kupi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seminal ()

floyd1 ::

scipascapa je izjavil:

floyd1: kateri pa je z intelom, cheapest one.

Na njihovi strani imaš tabelo s strojnimi specifikacijami vseh zdajšnjih in preteklih modelov. Ne vem zakaj, ampak že ohoho časa več pri osnovnih podatkih ne napišejo modela procesorja zraven. Pri "plus" modelih je bil velikokrat Intel, ni pa nujno.

To je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

mzakelj ::

Kaj pa en Celeron pa gor Openmediavault. Sam ga poganjam doma in v poslovnem okolju že leta in deluje brezhibno in predvsem zanesljivo. Do sedaj nisem še imel problemov s njim.

kari ::

Zelo dober vodič za začetnike;

ali



Oba tipa mata več video posnetkov za inštalacijo malo prebrskajte po youtubu,
drugače pa tu imate vse kar potrebujete
https://xpenology.com/forum/forum/30-lo...

scipascapa ::

kaj rabiš za to xpeology foro, kje kupite? lp

Invictus ::

https://www.how2shout.com/tools/best-fr...

Drugače pa še malo drugih zadev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kari ::

scipascapa
:: danes, 15:34:48
kaj rabiš za to xpeology foro, kje kupite? lp

kak soliden starejši pc z I3 ali I5 proc ter z 8gb rama in naj bo če je možno asus plošča ker je po mojem najbolj kompaktibilen z xpenologijem,usb 16gb,par diskov z kapac. 2tb ter eno 1gb mrežno kartico kjer že znaš mac številko ali pa uporabiš mrežno od plošče isto moreš znat mac, drugače stvar nebo delovala.
pol pa še veselje in potrpljenje za zagon sistema.

PrimozR ::

recmajkemi je izjavil:

Kakšne rešitve predlagate za res varne podatke? Izključujoč rešitve v oblaku, saj smo v NAS temi vendarle.
Razmišljam o DS1618+ s štirimi diski v RAID 10. Eno mesto za off site backup iz druge lokacije. Na drugi lokaciji bi imel en disk za podatke s tega mesta. Zadnje mesto pa za datoteke, katere se lahko izgubijo.
Je to overkill za domačo rabo. Kakšne alternative.
Se mi je izguba podatkov že zgodila in zatorej nimam datotek za obdobje petih let. Nočem, da se ponovi.

Jaz sem zaradi tega šel na FreeNAS z ZFS-om. Poleg obljubljene varnosti podatkov (preprečevanje koruptiranja) religiozno uporabljam še snapshote, ki omogočajo restore pokvarjenih, zbrisanih ali povoženih fajlov (če je to naredil nek drug klient). Offsite imam samo najbolj nujno (mislim da nekih 500 GB) na Backblaze, ta bolj nujne stvari (kar je v oblaku in še par detajlov) pa na dveh ločenih kopijah (na dveh, prej celo na treh diskih, ampak je eden odpovedal) v samem serverju, poleg primarnega RAID Z1 3x6TB arraya.

Če/ko bom upgrejdal, bo to (glede na trenutne razmere vsaj) 4x10 TB, verjetno v RAID Z2 (ZFS RAID6). Pri RAID10 je še vedno možnost, da ti odleti vse, če ti odletita dva prava diska. Če je svet pravična kocka za igranje iger, to pomeni, v primeru zaporedne odpovedi dveh diskov (npr. da drugi odpove šele pri rebuildu arraya) 33 % možnosti, da si ob vse podatke. Pri hkratni odpovedi dveh diskov je pa 50 % možnosti, da ti bosta odpovedala dva takšna, da boš ob vse podatke.

Je pa res, da je pri RAID10 rebuild BISTVENO hitrejši in manj obremenjujoč za celoten array, kot pri RAID Z2. Ampak po drugi strani pa na polno obremeni ravno disk, ki nima zrcalne kopije (ker kopira le-tega).

Netrunner ::

Eno vprašanje. V Synology NAS-u imam 2 diska od 3TB. Če eden crkne in dam noter recimo 5TB bom v takem primeru imel 2TB viška ki se ga ne da koristit. Kaj če potem menjam še drugi 3TB disk za 5TB se bo kapaciteta povečala na 5TB ali moram jaz kaj narediti ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

floyd1 ::

Torej imaš mirror raid iz dveh enakih diskov?
Nič se ne bo samo povečalo. To je najboljše malo prečekirat, kako se postopa v takem primeru.

PrimozR ::

'Bo.' Samo par korakov moraš narediti, ki pa jih moraš narediti tudi če menjaš odpovedan disk za enako velikega.

https://www.synology.com/en-global/know...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

seminal ::

Če menjaš poleg 3tb eno 5tb bo 2tera neuporabljenega. če dodaš še enega 5tb d aimaš 2x 5tb in enega 3tb boš imel 8tb možnega prostora pa 5tb za protekcijo
https://www.synology.com/en-us/support/...

floyd1 ::

PrimozR je izjavil:

'Bo.' Samo par korakov moraš narediti, ki pa jih moraš narediti tudi če menjaš odpovedan disk za enako velikega.

https://www.synology.com/en-global/know...


Sotrpin na faksu nastavlja neko enačbo, profesor ga samo začudeno gleda. On to vidi in reče, da nekaj bo pa že prišlo.
Prof: "Nič ne pride samo. No-ja. Tisto pride. Pa še tam se je treba malo potrudit." ;)

Netrunner ::

Hvala za info, bom malo preučil to zadevo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Invictus ::

Gledam malo večje 3,5" diske, pa cene niso nekam nizke. Vse nad 150 EUR.

A ni to malo bolj padlo ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Han ::

Padanje se je ustavilo, viroze pa cene zopet zvišujejo.

scipascapa ::

4-5 let nazaj sem vzel 4tb pod 100EUR, danes pri nas skoraj nemogoče.
a najbolj smešno, da so zunanji diski ceneješi od notranjih, ni logike.

Zgodovina sprememb…

klinker ::

Cene HDDjev stagnirajo. Predragi so, glede na kake kapacitete ze dobivamo, 18TB ipd. 4TB disk bi danes mogu bit 50EUR, tako pa je ze nekaj let stagnacija, oz. cene obcasno celo poskocijo malo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

hojnikb ::

scipascapa je izjavil:

4-5 let nazaj sem vzel 4tb pod 100EUR, danes pri nas skoraj nemogoče.
a najbolj smešno, da so zunanji diski ceneješi od notranjih, ni logike.

vec prenosnih se proda kot retail vgradnih, zato tudi take cene
#brezpodpisa
««
56 / 118
»»