» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
57 / 118
»»

MrStein ::

scipascapa je izjavil:

4-5 let nazaj sem vzel 4tb pod 100EUR, danes pri nas skoraj nemogoče.
a najbolj smešno, da so zunanji diski ceneješi od notranjih, ni logike.

Zunanji so slabši.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

scipascapa ::

D-PaX ::

Kateri NAS mi priporočate?
pripravljen sem dat max. 800€.
Ali so diski že zraven?

Hvala.
Paxy

floyd1 ::

Tipičen slotech odgovor bi zdaj moral biti, da kristalna krogla ne pokaže nič (ali pa npr. vsaj kak "plus" model od Synology).
Vseeno pa bi bilo za začetek fajn vedet, za kaj se ga bo uporabljalo in npr. koliko ljudi bo gor obešeno, pričakovane hitrosti,... A za doma, podjetje?
Diski navadno ne pridejo zraven.

D-PaX ::

floyd1 je izjavil:

Tipičen slotech odgovor bi zdaj moral biti, da kristalna krogla ne pokaže nič (ali pa npr. vsaj kak "plus" model od Synology).
Vseeno pa bi bilo za začetek fajn vedet, za kaj se ga bo uporabljalo in npr. koliko ljudi bo gor obešeno, pričakovane hitrosti,... A za doma, podjetje?
Diski navadno ne pridejo zraven.

Prvič se v to spuščam.
Rad bi imel za firmo za doma in backup pa mogoče še za media.
Paxy

black ice ::

Kar se Synologya tiče se ni nič spremenilo. Poglej par strani nazaj, je bilo že vse napisano.

klinker ::

D-PaX je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Tipičen slotech odgovor bi zdaj moral biti, da kristalna krogla ne pokaže nič (ali pa npr. vsaj kak "plus" model od Synology).
Vseeno pa bi bilo za začetek fajn vedet, za kaj se ga bo uporabljalo in npr. koliko ljudi bo gor obešeno, pričakovane hitrosti,... A za doma, podjetje?
Diski navadno ne pridejo zraven.

Prvič se v to spuščam.
Rad bi imel za firmo za doma in backup pa mogoče še za media.


Moje mnenje. Kar imas za firmo, imej za firmo in ne mesaj z multimedio, sploh ne torentov ipd.

MrStein ::

Novo od HP(E): HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus

Manjše ohišje kot prej. Zaenkrat v ponudbi kar dragi modeli, nekje 600-800 EUR. Lahko ima 4 diske 3,5", kot stari.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

scipascapa ::

so že na bulletinu?

MrStein ::

Ne bi vedel.

Ta model ima 4 ethernet porte in končno digitalni izhod za grafiko (VGA in DP). (OK, DP je že imela prejšnja generacija, ene starejše pa še ne)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

D-PaX ::

Trenutno sem si tega nagledal https://www.amazon.de/dp/B075D98BF8/ref...
zraven bi še vzel kar 12TB diska.
Ali lahko imam na temu backup za vse 3 računalnike?
Paxy

MrStein ::

Lahko imaš tudi za 10. Dokler ne zmanjka prostora.
Pa ni dobro istočasno izvajati backup za vse.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

seminal ::

Če lahko nabavi 918 raje.

D-PaX ::

seminal je izjavil:

Če lahko nabavi 918 raje.

Zakaj mi tega priporočaš?
Res je, da iščem rešitev, ki bo dealovala več let.
ta tudi še finančno gre https://www.amazon.de/dp/B075DDZ894/ref...
Paxy

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D-PaX ()

black ice ::

Ker ima zmogljivejši procesor, podpira HW transcoding za filme in RAM lahko nadgradiš do 16GB, uradno sicer do 8GB.

Edit: vse to se je že parkrat predebatiralo v tej temi.

Zgodovina sprememb…

D-PaX ::

Hvala grem iskat, da ne odpiram podvojenih vprašanj....
Paxy

scipascapa ::

D-pax: če rabiš DS918+ pri nas, mi povej....amazon je 530 + ptt....morda se pride blizu tudi pri nas.

D-PaX ::

scipascapa je izjavil:

D-pax: če rabiš DS918+ pri nas, mi povej....amazon je 530 + ptt....morda se pride blizu tudi pri nas.

Pri njih sem redni kupec trenutno se dogovarjam za 945€ pošljejo pa poslovnemu partnerju ki je vsaj 2x na mesec v slo. tako, da poštnine ni.
https://www.notebooksbilliger.de/netzwe...
upam, da je ta cena ok, ne vem pa če so toti diski dobri. 16TB 4x 4TB Ironwolf 3,5" NAS HDD
Paxy

PrimozR ::

FYI vsem ki odgovarjate v tej temi 'vse je že predebatirano', jaz imam trenutno aktivno 29. stran. Predebatirali smo že ogromno. Tema je zelo splošna, zato se informacije rade skrijejo, nimamo nekega overview posta (ker je to itak nesmiselno), stvari se pa tudi relativno hitro spreminjajo (IT pa to). Ne glede na že vse napisano je verjetno res lažje vsakemu posebej odgovarjati.

floyd1 ::

D-PaX je izjavil:

scipascapa je izjavil:

D-pax: če rabiš DS918+ pri nas, mi povej....amazon je 530 + ptt....morda se pride blizu tudi pri nas.

Pri njih sem redni kupec trenutno se dogovarjam za 945€ pošljejo pa poslovnemu partnerju ki je vsaj 2x na mesec v slo. tako, da poštnine ni.
https://www.notebooksbilliger.de/netzwe...
upam, da je ta cena ok, ne vem pa če so toti diski dobri. 16TB 4x 4TB Ironwolf 3,5" NAS HDD

Na Backblaze imaš njihovo statistiko odpovedi diskov. Njim najboljše služijo HGST, ki imajo manj kot procent odpovedi. Seveda pa je potrebno tudi to statistiko znat pravilno interpretirat - nekaterih diskov imajo res ogromno, nekaterih skoraj nič, eni so starejši, eni bolj novi...

MadMax ::

D-PaX je izjavil:

...
https://www.notebooksbilliger.de/netzwe...
upam, da je ta cena ok, ne vem pa če so toti diski dobri. 16TB 4x 4TB Ironwolf 3,5" NAS HDD

Sestavljam podobno, torej 918+ in 4x4TB, pa sem malce v dilemi kater RAID nastavit. Kolebam med SHR in 5.
Tisti, ki ste (bili) v podobni dilemi, kako ste se odločili in zakaj?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Joze_K ::

jaz sem bil pragmatičen.. sem šel na SHR, ker kolir sem razumel je to Synology-jev RAID5 popolnoma njim prilagojen ..
dela kot mora..
sicer pa: 918+, 3 x HGST 10Tb (zaenkrat :D)

Karen ::

Samo ne notebooksbilliger.... to so ratali nateguni. Jaz sem naročil 3 notebooke konec novembra lani - naj bi bili na zalogi (že pred slabim letom sem naročal za firmo, pa prej ni bilo težav), do sredine januarja letos ni bilo še nič, po ene 2. tednih prerekanj po helpdesku (pa ene 5x sem poslal dokazilo o plačilu) sem uspel dobiti pošiljko v začetku februarja (beri skoraj 3 mesece). Skratka od notebooksbilliger nikoli več ne naročim nič (mimogrede, cena notebookom od novembra ko sem plačal do dobave je padla slabih 100 EUR na kos)... da ne govorim o helpdesku: za vsak mail so rabili vsaj 24 ur, pa po mojem sem se vsakič z drugim kontaktiral... sama neka čudna halal komunikacija. Najtopleje odsvetujem, ne glede na ceno. Raje daj 10 EUR več drugje pa boš dobil pošiljko (od nemcev je itak samo še nemški amazon ziher, da dobiš). Skratka nemci so na splošno poraz, so kitajci daleč bolj ziher, imam čez 1300 naročil iz Ali-ja recimo, pa nikoli problemi, s švabi pa skoz nekaj.

D-PaX ::

@Karen jaz vedno organiziram prevzem v njihovi trgovini in do sedaj nisem imel problemov.
Glede pošiljanja ne vem. Res pa je, da so se malo zvišali, ko so odprli nove trgovine...
Svetujem ti, da jih drugič pokličeš.
Paxy

Karen ::

Vse je enkrat prvič... tudi pri meni. Samo kar se mene tiče mi lahko naslednjič zastonj robo pošljejo pa je ne maram več od njih. Definitivno ni bila napaka na moji strani, pa delali so se glupe, najprej kot da niso dobili denarja, potem pošljem potrdilo, pa da so TRR menjali (a plačilo na TRR iz njihovega predračuna izvedeno). Skratka če mene kdo vpraša shitlista... samo opozarjam, da ne bo jokanja po forumu da kdo čaka že mesece. Če nič drugega bi bilo modro od njih da se opravičijo zaradi take zamude, vržejo eno miško v škatlo ko so poslali robo ali kaj podobnega. Tako bi ravnal nekdo ki mu ni vseeno za stranko... nismo naročili za 200 EUR malenkosti, ampak 3 ornk notebooke.
Skratka po želji, jaz samo delam slabo reklamo na podlagi izkušenj.

PrimozR ::

floyd1 je izjavil:

D-PaX je izjavil:

scipascapa je izjavil:

D-pax: če rabiš DS918+ pri nas, mi povej....amazon je 530 + ptt....morda se pride blizu tudi pri nas.

Pri njih sem redni kupec trenutno se dogovarjam za 945€ pošljejo pa poslovnemu partnerju ki je vsaj 2x na mesec v slo. tako, da poštnine ni.
https://www.notebooksbilliger.de/netzwe...
upam, da je ta cena ok, ne vem pa če so toti diski dobri. 16TB 4x 4TB Ironwolf 3,5" NAS HDD

Na Backblaze imaš njihovo statistiko odpovedi diskov. Njim najboljše služijo HGST, ki imajo manj kot procent odpovedi. Seveda pa je potrebno tudi to statistiko znat pravilno interpretirat - nekaterih diskov imajo res ogromno, nekaterih skoraj nič, eni so starejši, eni bolj novi...

Pa praktično nimajo WD-jev, tako da je statistika močno izkrivljena, ker manjka glavni igralec na trgu.

seminal ::

WD je HGST sedaj oz. v katerem smislu gledaš.
Če boš imel SHR in neboš mel dvojnega backupa da ti lahko dva diska odletita, te je SHR boljše, če pa boš imel dvojnega pa raje RAID6 ali pa 10. Če NAS crkne lahko v drugi mapini raid polje prebereš, za SHR nisem siguren mogoče bi z xpenology šlo vendar sam osebno še nisem testiral.

PrimozR ::

Če cepidlačim, kvečjemu je 'HGST je WD', ker so Hitachijevi pogoni že rebrandani WD-ji. Ampak nekaj (starejših) modelov je pa še lastnih Hitachijevih, zato reči, da lahko WD-jevo zanesljivost ekstrapoliraš iz HGST-jevih rezultatov še zdaleč ni pravilno.

PrimozR ::

Aja, tole glede SHR je pa tudi bolj tako-tako. SHR samo omogoči kreiranje RAID polj in izkoristek 'celega' prostora na različno velikih diskih. Če imaš enako velike diske, je povsem vseeno, ali uporabiš SHR ali ne. To, kdaj boš ostal brez podatkov, je pa tudi neodvisno od SHR. Brez dveh diskov lahko ostaneš le v primeru, da imaš dva paritetna diska. Torej tako kot pri RAID6. Pri enako velikih diskih ni SHR z 1 pariteto nič boljši od RAID 5, z dvema pa nič boljši od RAID6.

Za RAID10 vs. RAID6 (na 4 diskih, drugje ni ravno direktno primerljiv) sem pa malce višje pisal minuse in pluse. RAID6 je računsko bolj kompleksen, ampak je verjetnost, da ostaneš brez podatkov, vseeno amnjša, kot pri RAID 10. Če imaš zadaj še kopijo podatkov nekje drugje (drug array, server, lokacija, itd.), potem je rizik RAID 10 smiselen, ker si v primeru rebuilda arraya spet operativen bistveno hitreje, kot pri RAID6.

MrStein ::

Ima kdo izkušnje iz prakse, glede izgub (en disk v polju crkne)?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Jaz na srečo še ne.

Wazzock ::

MrStein je izjavil:

Ima kdo izkušnje iz prakse, glede izgub (en disk v polju crkne)?


Kaj sploh želiš vprašati?

MrStein ::

Izkušnje z (ne)izgubo podatkov oziroma diska v RAID konfiguraciji.
Saj za to ga imaš, da te v primeru težav reši.

Torej:
- je crknilo?
- kako? celoten disk? del? trajno, začasno?
- je delovalo? Prekinilo delovanje? (beri: se je splačalo imeti RAID?)
- recovery: nadomestitev diska, rebuild
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

flameir ::

Imamo 918+. Ker je bilo v zadnjem času veliko izpdavo elektrike (od novega leta cca 10-15) sem se odločil dokupit UPS. Kaj priporočate? Baje se lahko priklopi takega, ki ti samodejno izklopi NAS, če po minuti elektrike še vedno ni nazaj.
Na tem področju sem res slep, tako da hvala za pomoč.

PrimozR ::

Jaz sem za svoj DIY NAS kupil tegale, zaenkrat brez težav. https://www.apc.com/shop/bg/en/products...

V zadnjih dveh tednih sem dvakrat recimo dobil opozorilo, da je UPS šel na baterijo, tale osebni računalnik je bil jasno rebootan.

Če kaj, potem moram kupiti še enega za tale osebni računalnik :) Če bi želel od UPS-a še kaj, je to LAN povezljivost (namesto USB/serial), ker bi potem mogoče lažje kontroliral več računalnikov, priklopljenih na UPS (trenutno sta dva, pride pa ob priliki še en RPi), ampak Freenas zna furati UPS komunikacijski server in komunicirati z drugimi računalniki. Muči me samo NUT za Windows, ker ni clickety click, ampak sem našel neka navodila, da se požene zadevo kot service.

jukoz ::

MrStein je izjavil:

Izkušnje z (ne)izgubo podatkov oziroma diska v RAID konfiguraciji.
Saj za to ga imaš, da te v primeru težav reši.

Torej:
- je crknilo?
- kako? celoten disk? del? trajno, začasno?
- je delovalo? Prekinilo delovanje? (beri: se je splačalo imeti RAID?)
- recovery: nadomestitev diska, rebuild



Odvisno od RAIDa. Če sprašuješ za mirroring, po alinejah:

- ja, večkrat; res pa tudi da imamo veliko inštalacij
- zadosti da je raid sw vrgel disk ven in javil napako. Takih diskov nato ne priklapljamo več nazaj, običajno imajo slabe sektorje, smo pa imeli že primer zaribane glave in obrušenih plat
- seveda se izplača imeti raid. Disk crkne in stroj (načeloma) deluje dalje. Ko imaš čas/nov disk ga priklopiš nazaj. Ni potrebe po neki takojšni akciji ampak lahko počakaš.
- recovery je točno tako, nadomestiš disk in poženeš recover.

Smo pa imeli primer, ko je crknil najprej en disk, ob recovery pa še drugi. Na srečo na različnih koncih in smo podatke restavrirali. Sedaj če se le da delamo mirror iz 3 diskov.

Smo pa tudi imeli primer, ko je UPS crknil tako, da sta na diskovnem polju crknila oba kontrolerja - tako primarni kot backup. Podatki so se nato reševali iz backupa.

flameir je izjavil:

Imamo 918+. Ker je bilo v zadnjem času veliko izpdavo elektrike (od novega leta cca 10-15) sem se odločil dokupit UPS. Kaj priporočate? Baje se lahko priklopi takega, ki ti samodejno izklopi NAS, če po minuti elektrike še vedno ni nazaj.
Na tem področju sem res slep, tako da hvala za pomoč.



Kle en šenka UPSe:


Tile APCjevi so 100% podprti v vseh *nix sistemih

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

MrStein ::

MrStein je izjavil:


WD My Book 8 TB USB (WDBBGB0080HBK-EESN) preverjeno ni SMR. Noter je disk WD80EZAZ, ki je baje US7SAL080 = Ultrastar He10-8

In ima 7200 RPM (disk v podatkih sicer sporoči 5400 (hdparm -I) ampak je 7200, izmerjeno).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Izmerjeno kako?

MrStein ::

hdubench
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

turist1 ::

vprašanje prosim za pomoč,

je potrebno disk prej formatirati preden ga vstaviš v NAS? (sem ga prej povezal na PC preko USBja in mi je spraševal ali bo MBR ali GPT pa sem preklical. ga odstranil in vstavil v NAS.


sedaj pa nevem, ali ga NAS samodejno formatira, ko zazna da je vstavljen nov kupljen disk?(JBOD). ali ga bi prej moral jaz formatirati ločeno??

Han ::

V NAS daš praviloma neformatiran disk, brez particij...

turist1 ::

hmmm... nisem mogel dostopati do njega... sedaj sem ga ločeno dal formatirati..se formatira ...pred tem sem izbral GPT...

pa bom še enkrat vstavil v NAS... in videl če bom lahko dostopal do njega..

turist1 ::

predolgo je mlelo...pa sem prekinil formatiranje pri 2%....

sem vstavil disk v NAS in mislim da je NAS sam foramtiral( trajalo ni niti 5min za 12TB) pa me zanima koliko diska naj bi bilo uporabnega=? piše mi 10,2TB od 12TB je diska na voljo? Je to ok??..sem pričakoval vsaj 11TB..... pa me skrbi da ni ker sem prekinil formatiranje prišlo do kakšne napake ali kaj podobnega....??

PrimozR ::

Če ti piše 'x od y' pomojem nekaj ni OK. Sicer pa ~10 % kapacitete izgubiš zaradi konverzije med enotami s skalo 1000 in 1024. 10,2 TB je torej realna kapaciteta 12 TB diska.

Formatiraš pa v NAS-u, vedno, ker bo tako zadeva pravilno postavila particije v pravilnem filesystemu za svoje potrebe. Če diska ne vidiš, mogoče gledaš v napačnem delu NAS-a - tam, kjer gledaš podatkovne prostore, ne pa strojno opremo. Svež disk moraš ponavadi najprej pripraviti in ga dodati v array.

turist1 ::

ok hvala...nisem vedel kako naj ga formatiram v NASU, če ne morem dostopati do njega...

ampak če je 10,2TB od 12TB ok potem je vse ok :)

še eno vprašanje a flashanje firmwere iz npr visje verzije na nizjo..običajno deluje? ....na tech supportu so mi svetovali da poskusim se enkrat flashat firmwere (zaradi nekih tezav) torej da dam gor nizjo verzijo, a so napisali če bo NAS neodziven da ga nesem dobavitelju..... (garancija se je ze istekla, pa me skrbi da mi ne bi potem se to zaracunali + zaradi korone ne bi ničesar nikamor posiljal itd..) Dobavitelja itak tega ni vec v Slo, plus se zna zgodit da mi bodo se zaracunali...tech support je bolj slab, ne znajo englesko pa clovek nikol ne ve kaj pišejo v mailu...

RockyS ::

Iscem rešitev za shranjevanje gopro posnetkov, slik oz telefonov itd. , Gledal sem zunanje diske 4TB in več, kaj je vaše mnenje, se nas bolj splača? Ne rabi biti online ali zmeraj dosegljiv (brez napajanja).

Invictus ::

NAS z dvema diskoma v RAID 1 je vedno najboljša rešitev. Saj ga lahko izklopiš...

Ampak, ko se boš navadil, ne boš hotel drugega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

AudioVideo ::

Zanima me vaše mnenje glede NAS- ov v letu 2020. Gledam austor Nimbustor, Qnap 251 in Sinology 218+.
Vprašanje je kdaj bo Synology 220+ zunaj.

Ali je dovolj 2gb Ram ali mora biti 4 gb Ram

imam cca 30000 fotografij, predvajal bi mkv, hd, xvid,, imel bi jo za time maschine za apple racunalnike., pravtako zavshranjevanje vseh ostalih podatkov. Strežnik bi uporabljale 3 osebe.

Imam priklop na Telekomovo optiko.

Prosim vas za vase mnenje.

Invictus ::

Synology 218+ lahko nadgradiš celo na 16 gGB. Če boš gor imel še kaj drugega poleg filov, je fajn imeti opcijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RockyS ::

Invictus je izjavil:

NAS z dvema diskoma v RAID 1 je vedno najboljša rešitev. Saj ga lahko izklopiš...

Ampak, ko se boš navadil, ne boš hotel drugega...

Synology 218 je kar drag, sploh pa je brez diskov za to ceno :/
Bi mi mogoče znal katerega svetovati? Z diski. Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()
««
57 / 118
»»