» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
55 / 118
»»

PrimozR ::

Za FreeNAS je povsem priporočeno, da je nameščen na USB ključek. Še več, priporoča se inštalacijo na dva. Obenem je dejstvo, da se na 16 GB ključek shrani par kopij inštalacije (predhodne verzije, ki jih lahko restoraš).

Ne preveč na pamet. M.2, sploh pa NVME disk je za FreeNAS povsem nesmiselen.

Sam imam FreeNAS kopiran med dva Sandiskova Ultra Fit ključka, eden je vtaknjen v matično v ohišju (ima full size USB socket), eden pa na zadnji I/O. Jasno v mirror. Zadeva je povsem brez težav že dve leti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

pomaga sicer, da uporabljas koker tok kvaliteten kjuc. kaksen cungalunga, pa jih bos menjaval vsake par mescov, ce bo gor sistem...
#brezpodpisa

PrimozR ::

Nekega hudega pisanja pri tem sistemu po sistemskem disku ni. Trenutno imam na njem 12 inštalacij, vse od prve izdaje 11.1 skupaj z updejti 1, 2, 4, 5 in 6, potem pa 11.2 z updejti 2, 3, 4.1 in 5. Ob naslednjem zagonu lahko aktiviram katerokoli izmed njih. Zasedenih je 8,8 GB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Wazzock ::

njyngs je izjavil:


Kako razliko mu pa naredi, če da na SSD? V delovanju 0 (zagon bo hitrejši, ampak NAS laufa 24/7). Razen, da ga usb stane par evričev, SSD pa par deset evričev. OS pa itak pobere celi drive.


Soliden USB stane okoli 10€, močno se priporoča imeti mirror, dodaš še 10€ za 32gb SSD in imaš best of both worlds. Še posebi če ima matična to opcijo...

njyngs ::

Koliko vem imaš lahko na Freenas mirror le z USBji, s ssd tega naj ne bi mogel naredit.

PrimozR ::

Zakaj za boga milega bi imel mirror SSD-ja in USB-ja? Če pa misliš da dodaš 10 € na ceno dveh USB-jev in imaš SSD, potem imaš en SSD. Torej nimaš best of both worlds, ampak nekaj precej slabšega. Dobil si performance, ki pa ga _NE_ potrebuješ. Izgubil pa redundanco.

njyngs ::

Pogovarjamo se o usb+usb vs ssd in govorimo, da je usb+usb najboljša opcija za freeenas.

Ne vem sicer kaj se ti razburjaš zdaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

mahoni ::

Dejte mi raj povedat katere komande naj vkucam, da vidim stanje tega diska. Ni mi jasno kaj ga skoz jebe. Vcer sem gledal en film direktno iz NAS-a, danes zjutraj NAS ne dela. Prikaze samo 2 diska. Ugasnem, prizgem nazaj spet dela. Koji mu je k... se sprasujem.

Naj dam disk komplet ven in ga priklopim na eno windows masino, pa da preverim s kaksnim orodjem, ker to na FreeNAS je pol luleka vredno. Ob prvi priliki gre ta sistem ven, ker je administracija sistema obup.

PrimozR ::

njyngs je izjavil:

Pogovarjamo se o usb+usb vs ssd in govorimo, da je usb+usb najboljša opcija za freeenas.

Ne vem sicer kaj se ti razburjaš zdaj.

Jah Wazzock pravi, da je za 10 € več 32 GB SSD, ki je 'best of both worlds' 2 USB-jev v mirrorju. Pa ne vidim kako.

flameir ::

Imam DS918+. Zanima me, ali obstaja način, da prekopiram podatke iz par diskov tako, da jih samo vstavim v prazen slot in bi potem prekopiral podatke dol? Sem probal zdele z enim na hitro, pa ne najdem te opcije, da bi nekako dostopal do njega, razen če ga resetiram...

gazibo ::

So diski NTFS ?

flameir ::

Mislim da ja.

gazibo ::

1.SSH v Synology
2.spremenis filter za zaznavo diskov
https://community.synology.com/enu/foru...
3.preveris kater label majo tvoji diski - "sudo -i fdisk -l",
4.nato kreiras mount folder v /mnt recimo
5.mountas gor ta disk
6.preko rsynca ali obican cp kopiras fajle na disk, ki je ze inicializiran v Synologyju.


Sem su predkratkim cez identicno proceduro na Xpenologyju

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gazibo ()

flameir ::

Hvala, tole sem rešil.

Imam pa še eno težavo. Rad bi ustvaril arhiv slik (da izgleda tako kot google photos oz. izgled photo stationa je tudi ok) neke prostovoljne organizacije, v katero sem vključen, seveda tako, da bi imeli dostop tudi ostali člani organizacije. V Photo stationu ugotavljam, da se ne da nastaviti, da bi imeli ti ljudje dostop samo do določenega albuma in bi tja lahko tudi nalagali slike. Problem je v tem, ker imam na photo stationu tudi družinske slike, pa sej ne da bi bilo kaj takega, ampak malo zasebnosti bi pa vseeno obdržal...

Obstaja kakšna druga "galerija arhiv" aplikacija ali se da karkoli nastavit? Sicer sem že precej googlal in se mi zdi, da rešitve za to žal ni in da je edina opcija, če želim tak arhiv deliti z drugimi, da vsi lahko dostopajo do slik, ki se nahajajo povsod...

flameir ::

EDIT: Vsak album posebaj lahko zakleneš. Mal maju neumno narjen. Ampak je ratal. :)

gavrin ::

Rabim pomoč.
Odločil sem se da bi doma končno malo uredil vse te slike,muziko, filme ki so razmetani po računalniku, prenosniku in telefonih in bi kupil pač en NAS.
Katerega mi priporočate:
-synology-ds-218j
-wd-my-cloud-ex2-ultra

Noter bi dal dva 2TB WD red diska.

Z free nas se nebi ukvarjal še, mogoče kdaj drugič.

Invictus ::

Synology...

Sam bi se še malo stegnil za varianto, kjer je notri Celeron in ga lahko razširiš na 8 GB RAM. Mislim, da je 218+ ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

Če ti je 2 TB prostora dovolj, sta diska OK izbira, ampak verjetno hočeš imeti 4 TB prostora. Če se da raje investiraj v dva 4 TB diska, ki ju zrcališ. Tako dobiš vsaj nekaj malega zaščite pred odpovedjo diska.

ROko na srce je prestaviti vse filme, glasbo, slike itd. z vseh računalnikov in telefonov slabše, kot to kar imaš sedaj. Verjetnost, da ti istočasno odpovejo vse naprave je namreč bistveno manjša, kot da ti bo odpovedal disk v NAS-u.

gavrin ::

Mišleno je kot back up. In ja srcalil bi jih in mislim da za začetek bi bilo 2TB dovolj.
280+ ma do 6 GB rama razširitev.

s1m0n ::

V DS-218+ gre brez večjih težav 16GB (2x8GB) ramčka... Ne glede na Intelove navedbe, da vgrajen Celeron podpira le 8GB.

Drugače pa je 100€ dražji od verzije J, če ti to ni problem dat jaz pod + verzijo sploh ne bi gledal.

gavrin ::

Razlika v ceni je 200 Eur, in za ta denar dobim že skoraj dva 4TB diska. Ne vem če rabim tako zmogliv nas.

PrimozR ::

gavrin je izjavil:

Mišleno je kot back up. In ja srcalil bi jih in mislim da za začetek bi bilo 2TB dovolj.
280+ ma do 6 GB rama razširitev.

OK, recimo da je to to. 2 TB ti je dovolj? :D

gavrin ::

2TB bi bilo dovolj. Sem pa videl da WD podpira hotsvap pa močnejši procesor in rama je več

Karen ::

WD je po mojem neprimerljiv s Synology ali Qnap-om. Slednja dva sta na primerljivem nivoju, WD-ju bi bolj lahko rekli mrežni disk kot pa NAS sistem. Če primernjam Qnap in Synology pa bi rekel da je slednji bolj applovski v smislu da je bolj nastavljeno na set-and-forget. Če boš šifriral podatke pa vedi da Synology lahko šifrira samo mape ne pa celega diska, Qnap pa podpira šifriranje celotnega diska (volume-a).

gavrin ::

Ok. Potem pa recimo qnap TS 228A ali synology dj 218j? Qnap se mi zdi malo bolj zmogljiv,čeprav to ne igra neke vloge. Bolj zaneslivost in podpora, pri katerem je bolje?

Karen ::

Z nobenim se ne moreš zmotit, oboje je renomirana znamka. Če je ista kategorija (nisem gledal), potem ne moreš zgrešit. Imam pa jaz 218+, pa dva Qnapa na drugih lokacijah (enega rack in enega s 4x diski), pa je vse nekako tam-tam. Synology-ja uporabljam še za torrent mašino, pa ipsec server, pa za cloud sinhronizacijo... če misliš da boš še kdaj za kaj več rabil potem mogoče razmisli o 218+, ker se da ram upgrade-at na 16gb, pri 218j ni upgradable ram. Če ti gre za prostor na disku bolj kot druge stvari pa mogoče poglej za rabljenimi, včasih kdo prodaja kaj za bakšiš od tega.

turist1 ::

Zdravo imam Thecus N2520.

Imam dilemo je res razlika med diski npr.:wd red in kaksnim drugim? se res WD red splaca za NAS vzeti? do sedaj sem imel seagate, ki ga sicer na seznamu compatibility NI! Sem sele sedaj opazil...

2. v compatibility pise npr da max podpira WD80EFZX ali to pomeni da podpira tudi WD80EFAX??? Wd80efax mislim da je novejsi ker ima 256mb cacha.

Iz supporta so mi odgovorili, da vec ne vzdrzujejo tega modela, da predlagajo nov drazji model NASa.... In da wd80efax-a ni na seznamu compatibility. Odgovor, s katerim si ne morem nic pomagati.

Jaz bi rad le nadgradil kapaciteto diskovja.

hvala

Pac dodal bi 8TB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

black ice ::

Če kupuješ za domačo uporabo dobiš za ceno enega WD Red dva Easystore / Easybook in ju vzameš iz ohišja (googlaj shucking). Itak imaš vsaj RAID 1 (in backup na remote lokacijo) in če bo disk začel crkovati ga enostavno zamenjaš.

turist1 ::

@black ICE, slisi se super ideja. :)
torej da bi ignoriral spodnji seznam kompatibilnih diskov in le vstavil tistega, ki je v zunanjem disku??

http://www.thecus.com/download/compatib...


če bi našel enega iz seznama kompatibilnih, pa da je na zunanjem disku bi bilo pa fino :)

kako oz kam bi imel backup na remote lokacijo?

D-PaX ::

Zakaj ne naredite na prvi strani popolne razlage tako kot so na drugih forumih.
Prva stran vedno vsebuje navodila in novosti...
Sedaj morem brat 55 strani, da najdem to kar iščem, da mogoče nebi spraševal isto, saj je mogoče kje že to napisano med th 55 staneh....
Paxy

black ice ::

turist1 je izjavil:

če bi našel enega iz seznama kompatibilnih, pa da je na zunanjem disku bi bilo pa fino :)

Ne kompliciraj. Dokler ima isti vmesnik bo disk v 99% prepoznan.
Remote je lahko cloud, lahko drug NAS na drugi lokaciji. Cenovno najbolj ugoden je Googlov GSuite, kjer za $10 na mesec dobiš "neomejeno" prostora. Kako dolgo še, je samo vprašanje časa.

D-PaX je izjavil:

Zakaj ne naredite na prvi strani popolne razlage tako kot so na drugih forumih.
Prva stran vedno vsebuje navodila in novosti...
Sedaj morem brat 55 strani, da najdem to kar iščem, da mogoče nebi spraševal isto, saj je mogoče kje že to napisano med th 55 staneh....

Pošlji osnutek moderatorju in bo dodal na prvo stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

zee ::

Cenovno najbolj ugoden je Googlov GSuite, kjer za $10 na mesec dobiš "neomejeno" prostora. Kako dolgo še, je samo vprašanje časa.


Za poslovno rabo že. Za "smrtnike" tega žal ni.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

d0rK ::

Kdo ve kje se lahko dobi najboljši deal za 918+? Res me mika da bi imel doma to zverinco.

black ice ::

Zamudil si, za Black friday si ga lahko dobil za 480e.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

Joze_K ::

black ice je izjavil:

Zamudil si, za Black friday si ga lahko dobil za 480e.


jap, jaz ga nabavil za takšne pare - Cyberport..
luštna zadevca, enormno tutorialov na netu.. še vedno v nastavljanju..

da imam sedaj končno podatke na RAIDu.. prejšnji server Asustor 302T mi hitro premali postal.. pa sem laufal brez RAIDa z backup kopiranjem med diskoma pomembnih zadev...

aha.. če ima kdo željo.. ga tudi prodam Asustor AS-302T, disk pa lahko izberete.. tudi oba po želji, eden 3Tb (4 leta), drugi 8Tb WD RED (2 leti star) - laufan pa je bil večinoma kot video strežnik, tam parkrat na mesec, ostalo pa izklopljen..
(ponudbe na ZS)

seminal ::

Imam DS1515+, pa me zanima zakaj mi zavrača disk če ima slabe smart podatke sploh ne dovoli skreirat volume? Imel bi za download tako da nima glih neke veze če gre po gobe.

miteq ::

Razmišljam, kje sploh kupiti NAS napravo? Gledam po glavnih spletnih trgovinah v Sloveniji, in imajo zelo slabo ponudbo različnih modelov.

e-marko ::

V Synology DS215j imam 2x2TB WD red diska in sedaj je ponovno začel opozarjati, da bo en disk šel počasi po gobe... (Read abnormality (UNC error) is detected on drive 2 on DS215j, Bad sector was found on disk[2]., Bad sectors on drive 2 on DS215j have increased...)
Do sedaj sem vedno nabavil isto vrsto diskov, torej WD Red serijo, ki je kao primerna za NAS. Prej 1TB in potem sem prešel na 2TB model. Sedaj bom nabavil najprej 1x4TB in potem še enega sčasoma. Ali pa kar oba naenkrat. Gledal sem listo kompatibilnih diskov in med NAS verzijami piše pri tej seriji, da ni primerna za 24/7 uporabo v rack-ih, ker nima senzorja vibracije. Kako je s tem? Katere uporabljate ostali v podobnih modelih? Nekaj cenovno v mejah normale. ;)

Lp
...somebody, somewhere...

Dami ::

Ti kr vzami WD RED.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

sennheiser ::

Zdravo,

A v večini zadevo laufate 24/7? Kako je kaj glede porabe elektrike v takem primeru?
Želja je sicer imeti eno 4k capable zadevo. Sicer nisem siguren da potrebujem ravno high end zadevo, glede na to da je v planu Nvidia shield.
Glavna ideja je da mi dejansko tistih recimo 4 - 8 ur na teden ne rabi računalnik zraven laufat za Plex server.
Glede na to da delo opravi trenutno sam TV, trenutno še ni bilo primera da bi potreboval transcoding.
Namen ni da bo zadeva laufala 24/7. Samo toliko da se prenese komplet kar želim vsebin + uporabi takrat ko sem pred TV.
4k filmi in privat posnetki jih je čedalje več. Ok tudi kot back-up določenih dokumentov / slik bi to bilo.
Ali je sploh smiselno glede na želje v NAS ali bolj kakšen WD mycloud?
Če je še vedno priporočljivo, je seveda želja da je zadeva 4k capable. Ampak potem se mi že pojavlja vprašanje, če je bolj smiselno postaviti miniPC strežnik iz cenovnega vidika.

MrStein ::

Dvomim, da obstaja HDD, ki bi mu neprestano delovanje škodilo.
To gre bolj za umetno delitev trga in izgovor za primer reklamacij.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MadMax ::

seminal je izjavil:

Imam DS1515+, pa me zanima zakaj mi zavrača disk če ima slabe smart podatke sploh ne dovoli skreirat volume? Imel bi za download tako da nima glih neke veze če gre po gobe.

Od resnega NASa pričakuješ, da bo delal na drek brez pripomb?

/edit: prepozno videl datum, do sedaj si menda že dojel kako in kaj..
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

PrimozR ::

sennheiser je izjavil:

Zdravo,

A v večini zadevo laufate 24/7? Kako je kaj glede porabe elektrike v takem primeru?
Želja je sicer imeti eno 4k capable zadevo. Sicer nisem siguren da potrebujem ravno high end zadevo, glede na to da je v planu Nvidia shield.
Glavna ideja je da mi dejansko tistih recimo 4 - 8 ur na teden ne rabi računalnik zraven laufat za Plex server.
Glede na to da delo opravi trenutno sam TV, trenutno še ni bilo primera da bi potreboval transcoding.
Namen ni da bo zadeva laufala 24/7. Samo toliko da se prenese komplet kar želim vsebin + uporabi takrat ko sem pred TV.
4k filmi in privat posnetki jih je čedalje več. Ok tudi kot back-up določenih dokumentov / slik bi to bilo.
Ali je sploh smiselno glede na želje v NAS ali bolj kakšen WD mycloud?
Če je še vedno priporočljivo, je seveda želja da je zadeva 4k capable. Ampak potem se mi že pojavlja vprašanje, če je bolj smiselno postaviti miniPC strežnik iz cenovnega vidika.

Custom build (Pentium dual core, 16 GB ECC RAMa in primerna plata,t renutno 5 diskov v računalniku), porabi ~80 W v idle. Plex sicer večinoma koristim za glasbo (na šihtu in podobno), ker 'TV' gledam malo oz. ga na računalniku (dostopam prek explorerja), ampak mi povsem OK funkcionira chromecastanje na TV. Težko pa komentiram 4k, castal sem prek EON boxa en 4k film, ki pa je WEB rip, torej ima verjetno nizek bitrate. Niti nimam enkrana, ki bi lahko pokazal 4k vsebino, da bi lahko karkoli potrdil.

Sicer pa plex večinoma brez težav (okej, par stvari me moti, ampak ne performančno).

Sanches000 ::

Ali je tale v redu disk za NAS...Seagate Exos 7E8 trdi disk, 6TB, 7200, 256MB, 512e/4kn SATA...ali predlagate kaj drugega?

sennheiser ::

Super info. Sicer 5 jih ne rabim. Začelo se bi z 1, z možnostjo na 2 kasneje.
Načeloma je za filme da imam offline zbirko. Ampak tudi če disk odleti ni krize kasneje.

Še vedno pa ne reši to mojega vprašanja... ali je sploh potreba po tem glede na to da Nvidia shield predvaja vse BP in da nimam neznanih formatov. Če grem po tej logiki, potem bi bila najcenejša zadeva, ki poganja Plex že OK, oz celo ni potrebe, samo da je viden disk v mreži? Nekaj ala WD My cloud.

PrimozR je izjavil:

sennheiser je izjavil:

Zdravo,

A v večini zadevo laufate 24/7? Kako je kaj glede porabe elektrike v takem primeru?
Želja je sicer imeti eno 4k capable zadevo. Sicer nisem siguren da potrebujem ravno high end zadevo, glede na to da je v planu Nvidia shield.
Glavna ideja je da mi dejansko tistih recimo 4 - 8 ur na teden ne rabi računalnik zraven laufat za Plex server.
Glede na to da delo opravi trenutno sam TV, trenutno še ni bilo primera da bi potreboval transcoding.
Namen ni da bo zadeva laufala 24/7. Samo toliko da se prenese komplet kar želim vsebin + uporabi takrat ko sem pred TV.
4k filmi in privat posnetki jih je čedalje več. Ok tudi kot back-up določenih dokumentov / slik bi to bilo.
Ali je sploh smiselno glede na želje v NAS ali bolj kakšen WD mycloud?
Če je še vedno priporočljivo, je seveda želja da je zadeva 4k capable. Ampak potem se mi že pojavlja vprašanje, če je bolj smiselno postaviti miniPC strežnik iz cenovnega vidika.

Custom build (Pentium dual core, 16 GB ECC RAMa in primerna plata,t renutno 5 diskov v računalniku), porabi ~80 W v idle. Plex sicer večinoma koristim za glasbo (na šihtu in podobno), ker 'TV' gledam malo oz. ga na računalniku (dostopam prek explorerja), ampak mi povsem OK funkcionira chromecastanje na TV. Težko pa komentiram 4k, castal sem prek EON boxa en 4k film, ki pa je WEB rip, torej ima verjetno nizek bitrate. Niti nimam enkrana, ki bi lahko pokazal 4k vsebino, da bi lahko karkoli potrdil.

Sicer pa plex večinoma brez težav (okej, par stvari me moti, ampak ne performančno).

Reaper ::

Ko se že pogovarjate glede Plexa, kako hudiča Plex server najlažlje odprem na vn, da lahko do vsebine dostopam od kjerkoli? Sem pri T-2, na svojem internem ruterju sem nastavil port forwarding za NAS (Plex teče na WD MyCloudEx2 Ultra). Moram še kakšen port odpreti na T-2 modemu, če se to da?

pierch ::

Plex rabi port 32400.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

Reaper ::

Ok, probam. Hvala.

Maximus ::

Reaper je izjavil:

Ko se že pogovarjate glede Plexa, kako hudiča Plex server najlažlje odprem na vn, da lahko do vsebine dostopam od kjerkoli? Sem pri T-2, na svojem internem ruterju sem nastavil port forwarding za NAS (Plex teče na WD MyCloudEx2 Ultra). Moram še kakšen port odpreti na T-2 modemu, če se to da?


To pomeni, da si odprl plex za vse ostale tudi. Če ima plex strežnik kako ranljivost, bodo uleteli na strežnik / omrežje.

PrimozR ::

Reaper je izjavil:

Ko se že pogovarjate glede Plexa, kako hudiča Plex server najlažlje odprem na vn, da lahko do vsebine dostopam od kjerkoli? Sem pri T-2, na svojem internem ruterju sem nastavil port forwarding za NAS (Plex teče na WD MyCloudEx2 Ultra). Moram še kakšen port odpreti na T-2 modemu, če se to da?

Jaz sem vklopil prek nastavitev, nisem pa odpiral nobenega porta. app.plex.tv, settings, v sklopu 'settings' (za 'Plex web' in 'status' odsekoma) druga opcija remote access in vklopiš. Sam zrouta prek nekega porta očitno in preverjeno dela, v službi in na telefonu. Odprt imam pa port samo za torrent klient.

Glede WD-ja, dejansko server lahko poganjaš gor? Če ni transcodinga, potem ne rabiš nekega hudega procesorja, ja, kakor razumem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
55 / 118
»»