» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
53 / 118
»»

Poldi112 ::

WD Red
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Wazzock ::

Poldi112 je izjavil:

WD Red

PrimozR ::

WD Red.

Zdaj bi verjetno bolj aktivno gledal Toshibo.

MadMax ::

Kaj pa helij, se obnese ali ga v par letih odnese?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Joze_K ::

Lp,
katere diske priporočate za NAS:
- 3 x WD Red 10TB 3,5" SATA3 256MB (WD100EFAX)
ali
- 3 x HGST/WD 10TB SATA 3 6GB/s 256MB 7200 ULTRASTAR DC HC520 512e - HUH721010ALE604_0F27454
(moti me, da piše da tile so kot WD Gold serija - a je to za nAS?)

uporabil bi jih v ASUSTOR NAS 3104t sistemu - za RAID 5 polje

in drugo: (4 bay NAS) ali je možno upgradeati sistem z 2 diskoma v RAID 1 v 3 diske RAID 5 tako, da kasneje dodam ta 3 disk (je malo drago vse naenkrat nabavit...:) )
če bi to šlo bi sedaj bilo racionalneje vzeti celo 12TB (ali celo 14Tb) diska.. pa ju potem nadgraditi

kolikor sem razumel za prehod RAID 5 iz 3 na 4 diske ni problem - samo disk dodaš pa se sistem sam porihta - ne najdem pa iz RAID 1 (2HDD) v RAID 5 (3HDD)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

darkolord ::

HGST Ultrastar/WD Gold so PRECEJ boljši od WD Red. So tudi za NAS.

Joze_K ::

darkolord je izjavil:

HGST Ultrastar/WD Gold so PRECEJ boljši od WD Red. So tudi za NAS.


hvala, torej Ultrastar v tej izbiri..

kako pa je s prehodom iz RAID 1 (dva diska) na RAID 5 (ko bodo 3/4) diski? Ali je to sploh mogoče? Oz. ali moraš, če hočeš RAID 5, takoj na začetku startati z vsaj 3 diski?

SmeskoSnezak ::

Kaj pa normalni 7.200 rpm ali pa celo 10/14k rpm se uporabljajo kdaj v NASih?
Je kje kaksna primerjava med vsemi temi in SSD diski (za NAS)?
@ Pusti soncu v srce... @

Wazzock ::

10/14k močno dvomim da so smotrni nakup. Pri NAS diskih hočš doseči čim nižjo temperaturo, kot tudi temperaturno nihanje med idle/load. To dosti bolj podaljša življenjsko dobo diska kot pa višji cenovni razred.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Wazzock ()

Invictus ::

Če rabiš brzino, potem daš SSD v NAS.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

10k+ rpm diski so bili v uporabi pred leti zaradi hitrosti v resnejših serverjih, danes so za to SSD-ji, kot je rekel Invictus.

RAID5 s tremi diski ti bo že na tistih 5k rpm zafilal gigabitno mrežo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Ja, za linearne dostope. Za druge ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Saj na NAS imaš večinoma linearne dostope...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tomi ::

Vedran je izjavil:

Od katerega proizvajalca imate HDD za vaš NAS?

Za "minljive" vsebine Seagate Ironwolf, za backup pa WD Red Pro v RAID.
metrodusa.blogspot.com

Dami ::

Tomi je izjavil:

Vedran je izjavil:

Od katerega proizvajalca imate HDD za vaš NAS?

Za "minljive" vsebine Seagate Ironwolf, za backup pa WD Red Pro v RAID.

Ultrastar DC serija (bivši enterprise HGST) so skor iste cene kot navadni WD red. WD red pro so tak overpriced da sploh ni več smešno, tako da če že kaj od teh treh pol je moj glas za ultrastarje. Sam sem vzel slabe 2 mesca nazaj 5kom 12tb po 368€. 4kn modeli so bli 390€ drugače bi rajši tiste.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

dottor ::

Sicer spada in ne spada v to temo ampak da ne odpiram nove (če moderator misli da ja naj popravi, hvala).

Kolko so dejansko uporabni tisti ethernet extenderji za v vtičnico, in ali je možno recimo sledeče: vklopiš v "razdelilec" v sobi enega in "razdelilec" v kleti drugega, pa UTP kable, pa bo dejansko delalo? Če ja katere oznake more imet? Hvala.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

MrStein ::

powerline ethernet?
Dela.
Hitrost je odvisna od modela in ožičenja.
Nekje polovica bruto vrednosti (katero piše na škatli) gre v tipičnih razmerah.

Ah, to misliš iz ene hiše v drugo?
To je kot rečeno odvisno od razmer.
Poročajo tudi da dela na drugi stran ulice*. Lahko pa ne dela v isti hiši.
No druge kot preizkusiti.

* z drugimi besedami : čez cesto
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

MrStein je izjavil:


Nekje polovica bruto vrednosti (katero piše na škatli) gre v tipičnih razmerah.

Tu sem malo pretiral. Ponavadi je manj. Poglej kaki objavljen test. Recimo takle en: https://www.heise.de/select/ct/2017/2/1...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dottor ::

Živim v bloku. Stanovanje v prvem nadstropju in imam klet v pritličju kjer bi želel imet internet. Za prvo silo sem postavil wi-fi extender ampak je kar muči karkoli lovit dol v klet (vse armiran beton). Ker nimam možnosti vlečt UTP kabla dol v klet (razen po "cevi" za elektriko in bi mogu it čet omarco od varovalk) bi poskusu preko teh ethernet extenderjev. Nekje berem da naj bi delalo le če sta obe napravi na isti varovalki, nekje pa da deluej celo če je na isti elektro omarci distributerja. Pol je še tu problem cenovni razpon ki sega od par 10€ do par 100€.

Recimo da sem gledal tole zadevo:
https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

Načeloma rabim 1gbps zaradi prenosa podatkov. V kleti imam 2 3D printerja, gkode pa urejam za zdej na svojem PCju v sobi, imam pa še en PC postavljen v kleti (katerega bi uporabljal za ta namen). Ta PC v kleti bi želel postavit v isto omrežje, da bi lahko v kleti popravljal gkodo in dostopal do .stl datotek na svojem PCju (vse PCje v stanovanju imam med sabo vezane v 1gbps mrežo).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

darkolord ::

Za 1 gbps je edino UTP (ali optika).

Z AV2000 adapterji dosežeš nekaj sto megabitov v isti sobi, čez nadstropja ipd pa prideš maksimalno na okrog 100 mbit.

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Se pravi bo delalo s podobno hitrostjo kot že zdej WiFi. Sicer imam zdej eno staro USB 150Mbps-anteno, ampak si bom v kratkem sposodu tole:
https://www.mimovrste.com/mrezne-kartic...

Da vidim če bo kej bolje delalo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Joze_K ::

Na to vprašanje:

Joze_K je izjavil:


kako pa je s prehodom iz RAID 1 (dva diska) na RAID 5 (ko bodo 3/4) diski? Ali je to sploh mogoče? Oz. ali moraš, če hočeš RAID 5, takoj na začetku startati z vsaj 3 diski?

sem dobil od Asustora tale odgovor:
https://www.asustor.com/en/online/Colle...
 razširjanje RAID 1 to RAID 5

razširjanje RAID 1 to RAID 5



kar pomeni, da če dobro razumem so možne prav vse kombinacije razširjanja
- iz enega HDD (brez RAID) + 2 HDD -> RAID 5 (3 x HDD)
- iz dveh HDD v RAID 1 + 1 HDD -> RAID 5 (3 x HDD)
- iz 3 HDD RAID 5 - razširitev na 4 HDD RAID 5

tole je pa pol odlično....!

sedaj me samo še skrbi, ali bodo HGST-jevi diski, ki nimajo iste specifikacije kot tisti navedeni v Compatibility table - delovali tudi s tem NASom (logika sicer pravi, da bodo) - HGST 10 Tb SATA 7200

Dami ::

Pri teh HGST DC pazte da ne kupite modela P3 (Power Disable Pin). Enako velja če kupiš WD externega in ga vzameš ven. Taki diski v hotswap bayih načeloma ne delajo (razen če posebno to ne omogočajo), ker se zaradi 3.3v ne vzgejo. To se pol reši da s posebnim salotejpom, in sicer prelepiš 3 power pine ali pa da ga priklopiš preko molex-sata power adapterjem, ki 3.3v kabla nimajo.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Reaper ::

Pozdravljeni,

prebral sem nekaj zadnjih strani teme, da sem si sutvaril neko sliko glede NAS-ov. Kar se tiče te opreme sem laik, do sedaj sem imel WD MyBook Live, ki mi ga je mali zadnjič prevrnil in je mrtev, lučke na mrežni gorijo, na dashboard ne pride. Zadevo bom odprl in pogledal če lahko uporabim disk ali je ta hin.

Od vas bi prosil za nasvet glede nakupa domačega NAS-a, ki bi se uporabljal za arhiv slik in dokumentov, mogoče kakšen torrent client. Za začetek bi vanj dal en 8 TB HDD, čez čas še drugega in vse skupaj v RAID (mirroring če sem se prav izrazil). Gledal sem najcenejši Synology DS218J, k ise giblje okoli 150 €. Potem sem z malo raziskovanja prišel do Synology DS218+ in QNAP TS-251B, cenovni rang nekje 260 €. To je tam nekje maksimum koliko bi dal za NAS brez HDD. Katera zadeva je boljša? Vidim da ima QNAP močnejši HW, možnost razširitve preko PCI vodila za future use. Je to boljša izbira od Synology NAS-a oz. ali je oboje za moje potreb overkill in vzamem Synology DS218J (za arhiv in torrent client) in raje nabavim že v štartu 2 diska? Diske sem gledal da predlagate HGST, kolega mi je omenil da ima Seagate IronWolf, potem omenjate WD Red,...

mzakelj ::

dottor je izjavil:

Živim v bloku. Stanovanje v prvem nadstropju in imam klet v pritličju kjer bi želel imet internet. Za prvo silo sem postavil wi-fi extender ampak je kar muči karkoli lovit dol v klet (vse armiran beton). Ker nimam možnosti vlečt UTP kabla dol v klet (razen po "cevi" za elektriko in bi mogu it čet omarco od varovalk) bi poskusu preko teh ethernet extenderjev. Nekje berem da naj bi delalo le če sta obe napravi na isti varovalki, nekje pa da deluej celo če je na isti elektro omarci distributerja. Pol je še tu problem cenovni razpon ki sega od par 10€ do par 100€.

Recimo da sem gledal tole zadevo:
https://www.mimovrste.com/mrezni-adapte...

Načeloma rabim 1gbps zaradi prenosa podatkov. V kleti imam 2 3D printerja, gkode pa urejam za zdej na svojem PCju v sobi, imam pa še en PC postavljen v kleti (katerega bi uporabljal za ta namen). Ta PC v kleti bi želel postavit v isto omrežje, da bi lahko v kleti popravljal gkodo in dostopal do .stl datotek na svojem PCju (vse PCje v stanovanju imam med sabo vezane v 1gbps mrežo).


Sam sem bil v podobni dilemi. Pa sem par solatnikov bloka, če je pravi izraz ne vem, vprašal in sem potem potegnil utp kar po zunanji steni bloka, sem v 4 štuku, klet pa je v kleti pač. In še elektriko sem peljal zraven pa je blo. Drugače pa poskusi s dvema routerjema in samo antence pahneš ven da se vidita. Ni vrag da dobiš komplet linijo. Samo glej da so routerji 5.8 Ghz.

Izogibaj se QNAPA. Imajo probleme s softwerjem. Raje Synology. Tudi 218+ serija synologija ima celeron not in je dovolj "močan" za domače potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mzakelj ()

dottor ::

Pri nas ni varjante da bi vleku kabel. Iščem nekaj kar bi lovilo z vsaj 300Mbps.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

klinker ::

Ce prav razumem imas klet pod tvojim stanovanjem?
Ce je tako, zvrtaj to luknjo cez plosco pa je.

dottor ::

Ni pod mojim, pod sosedovim :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

nsa_ag3nt ::

Kaj dati v domači amaterski nas namesto sedanjega Samsung m8 1 tb (2.5", oznaka HN-M101MBB) ?
Po nekaj letih se mu že malo pozna 24/7 delovanje.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

PrimozR ::

Reaper je izjavil:

Pozdravljeni,

prebral sem nekaj zadnjih strani teme, da sem si sutvaril neko sliko glede NAS-ov. Kar se tiče te opreme sem laik, do sedaj sem imel WD MyBook Live, ki mi ga je mali zadnjič prevrnil in je mrtev, lučke na mrežni gorijo, na dashboard ne pride. Zadevo bom odprl in pogledal če lahko uporabim disk ali je ta hin.

Od vas bi prosil za nasvet glede nakupa domačega NAS-a, ki bi se uporabljal za arhiv slik in dokumentov, mogoče kakšen torrent client. Za začetek bi vanj dal en 8 TB HDD, čez čas še drugega in vse skupaj v RAID (mirroring če sem se prav izrazil). Gledal sem najcenejši Synology DS218J, k ise giblje okoli 150 €. Potem sem z malo raziskovanja prišel do Synology DS218+ in QNAP TS-251B, cenovni rang nekje 260 €. To je tam nekje maksimum koliko bi dal za NAS brez HDD. Katera zadeva je boljša? Vidim da ima QNAP močnejši HW, možnost razširitve preko PCI vodila za future use. Je to boljša izbira od Synology NAS-a oz. ali je oboje za moje potreb overkill in vzamem Synology DS218J (za arhiv in torrent client) in raje nabavim že v štartu 2 diska? Diske sem gledal da predlagate HGST, kolega mi je omenil da ima Seagate IronWolf, potem omenjate WD Red,...

Tudi Synology, če ga boš vrgel po tleh, bo ubil diske. V WD-ju je 99 % gotovo odletel ravno disk.

Glede Synology & co. vs. WD Live, kaj te moti na WD-u, da ga ne bi vzel še enkrat? Kaj mu manjka? Imaš tudi modele z dvema diskoma, kjer lahko delaš mirroring (kar ti sicer ne pomaga, če spet pade po tleh). V takšnem primeru bi bila mogoče boljša opcija imeti dva ločena diska na ločenih lokacijah v stanovanju (če je možno), potem pa nekako narediti skripto, ki kopira podatke z enega na drugega. Če ne podpira out of the boy, bi to lahko delal nek Raspberry Pi. Če ti WD MyBook Live seveda zadostuje.

Kar se tiče diskov, načeloma se govori 'stran od Seagate-a', po drugi strani se pa nekje v enaki količini ali pa le malo manj govori 'stran od WD-ja'. Tako da to je tako-tako.

Reaper ::

WD je bil praktično že na polici, ki je na tleh. En dan sem samo videl, da disk ne stoji pokonci ampak leži, predvidevam, da se ni nagnil počasi :)

zadev imam doma več, imam Apple TimeCapsule 1 TB, potem je bi lta WD MyBookLive 3 TB pa še nekaj USB diskov velikosti 2 TB in 1 TB. Gledal sem tudi opcijo, da v TimeCapsule nadgradim disk na recimo 8 TB (videl na netu da je možno) ampak je še vedno samo 1 disk. Če je v WD-ju res šel samo disk lahko tega zamenjam (predvidevam) in mi Intel NUC (ki je vključen 24/7) poganja nek SW za mirroring, kar sem tudi že razmišljal v obliki neke virtualke, na kateri je nameščen SW NAS ali pa preko namenske aplikacije znotraj WIndows okolja. Vse opcije so odprte, iščem pa optimalno. V te NAS rešitve sem se zakopal, ker predvidevam, da so bolj "trotl zihr" varjanta.

Pred časom sem že imel primer 3.5" WD zunanjega USB diska, ki mu je odletel kontroler, disk je bil OK ampak sem izgubil podatke, ker je bil potreben format, da sem ga lahko uporabljal v drugem ohišju. Ta MyBookLive sem dobil za mali denar in na njem ni bilo občutljibih podatkov, zato se zanj ne sekiram, bi pa rad psotavil nek varen sistem za hrambo podatkov, ker imam zdaj družinske slike in podobne podatke razpršene po večih diskih, računalnikih, kar me moti.

Potem glede diskov še najbolj ziher varjanta HGST diski?

urosh ::

@Reaper jaz imam dva Synologyja. Starejsi 213j je pri starsih (ga je streja skurila, pa so mi ga v garanciji menjali - na kar nisem racunal, pa sem ze nabavil novega), ki ga tudi uporabljata za backup slik in podobnega, ter novejsega 216 play, ki je lociran pri meni in se prav tako uporablja za backup slik in podobnega. Pomembne stvari potem ponoci syncam med njima, tako da ima vsak pomembno vsebino pri sebi. Sta fizicno 10km narazen. Dodatno je na vsakem se namescen sync klient, ki synca slike in videe k Amazonu - Photo backup, ker ima super aplikacijo (no, sedaj ima gugl nekaj zelo podobnega) za telefone in te lepo vsak dan spomni z "This day" slikami, tako da ce imas cas jih pogledas (kar drugace nikoli ne naredim), ce ne, pac ne. Neomejeno stevilo mobilnih aplikacij. Tako da mam jaz slike 2x fizicno pri sebi + 1x pri Amazonu.
Namesto da bi stari nas prodal za skoraj nic, sem ga raje uporabil za backup backupa :)

Mislim, da so slike dovolj varno shranjene pa niti ni tak drago.

Reaper ::

Dober pristop :) meni se tudi zdi manj komplikacij, da nabavim neko namensko zadevo, kot da sam nekaj packam pa potem kaj ne bo delalo, časa za to rihtati pa nimam.

PrimozR ::

Pri WD-ju je elektronika okoli diska vredna malo, disk specifičen za to aplikacijo (drugačen HW), odpiranje pa uporabniku neprijazno. Je lažje kupiti novega WD-ja v istem form faktorju s primerno velikim diskom.

Še več, imaš primere, ko so ljudje kupovali diske v ohišjih in jih jemali ven, da so jih dali v računalnik, ker so bili taki cenejši.

Za Sync na Windows lahko uporabiš Synctoy, lahko tudi za backup. Omogoča uporabo task schedulerja, da zavtomatiziraš periodiko.

Konsolidacija je dober razlog, da greš v nekaj boljšega. Čez palec, koliko placa potrebuješ? Trenutno ti 8 TB diski dajo nekje najboljši izplen pri ceni na TB, tako da če ti to zadošča, zapakiraš 2x8 TB v dual bay NAS in je to to. Zadevo spraviš nekam na varno, kjer ne bo zraven vode in mulcev, potem si pa miren. Za dodatno varnost pa morda res kak cloud. Jaz uporabljam Backblaze B2 (ker je najcenejši podprti servis v FreeNAS-u), če imaš na mreži Windows/Mac mašino lahko za 60 EUR na leto uporabiš njihov unlimited consumer program, B2 je pa business (Amazon Glacier varianta), kjer plačaš po GB. Sam za ~500 GB dajem nekje 2,5 EUR na mesec. Sistem sem že večkrat razložil, ampak dajmo še enkrat:

Vse skupaj domuje v custom računalniku s Xeon plato (za ECC RAM podporo), ECC RAM-om in dual core Pentiumom (dvojedrni Inteli podpirajo ECC, za štirijedrno ECC podporo potrebuješ dražjega Xeona). Ohišje je takšno, da ima diske na railih za ventilatorjem, to mi je bil edini kriterij (ker je itak pospravljeno v omaro). Dodal sem še UPS, ker serverju ni najbolj všeč nenapovedano ugašanje.

Za SW sem vzel FreeNAS, ki ni ravno enostaven, je pa zmogljiv. Bazira na FreeBSD, podpira ZFS (ima nekaj bonbončkov glede upravljanja s podatki), kar mi je bil faktor (zaradi tega tudi ECC RAM).

Glavno diskovno polje je 3x6 TB WD Red v RIAD5 (ZFS-ov RAID Z1). Na njem je vse. Uporabnega prostora je drobiž čez 10 TB.
Iz starega računalnika (istočasno sem zamenjal še workstation, ki ima zdaj le 1 TB SSD) sem vzel enega 3 TB WD Green, na katerega se kopira iz 3x6 TB vse, razen video vsebin.
Prav tako iz starega računalnika sta 2x1,5 TB diska (en refurbished Seagate, ki po vračilu iz garancije do montaže v server nekje dve leti ni bil priklopljen, in en Samsung ECOGreen) v mirrored načinu. Tja gor se kopira vse s 3 TB diska, razen sistemskih slik (backup mojega računalnika in računalnika staršev, ki se dela enkrat tedensko - če odleti SSD, kupim novega in restoram, furam dalje).
Vse, kar je na mirrorju 1,5 TB (glasba, slike, dokumenti), gre še na Backblaze.

Pri sebi imam tako nekako tri kopije tistih najnujnejših zadev poleg ene v oblaku. Nimam fizično dostopne kopije na drugi lokaciji, kar je minus, ampak mislim da sem s temle pokril kar velik delež potencialno neljubih situacij. Vseh pač ni realno pokrivati za domačo uporabo. In ja, second level trojka diskov je stara in zmahana, česar se zavedam, ampak so tam res za rezervo, če se kaj zgodi primarni trojki. Ko bo primarna trojka zafilana, če bom pri volji (torej ne bom pri volji za brisanje :) ), verjetno kupim 3x8 oz. 3x10 diske, morda celo 4 (za RAID Z2, kjer sta paritetna dva diska), 6TB trojko pa prestavim v drugi nivo, kjer sedaj nekako bivajo tisti stari diski. Stare pa verjetno ven.

Vse skupaj je kar hard mode, ampak imam čas in voljo se s tem ukvarjati (oz. sem imel čas, ko sem to postavljal, zdaj sistem funkcionira in bi načeloma moral zahtevati relativno malo časa za vzdrževanje, ker sem nekako že zverziran). Zraven na NAS-u poganjam še Plex, da lahko chromecastam po bajti oz. kar po svetu video in glasbeno vsebino, vse pa lahko gledam/poslušam tudi na računalniku jasno.



Torej, če ti je npr. 8 TB dovolj, potem vzameš dual bay in daš dva diska v mirror, vse pa gor. Time capsule pa npr. uporabiš za eksterni second tier storage bolj pomembnih zadev (da se v še enem nivoju zaščitiš pred odpovedjo obeh '8 TB' diskov. Če boš imel željo pognajati Plex, bo treba biti pozoren pri vsebinah in transcodanju, da boš imel dovolj močan procesor, ostalo ne bi smelo biti težava. Plex ni pretirano kompliciran za nastaviti, tudi časa pa ne vzame veliko. Pogledaš pa še, če izbrana škatla podpira backup v oblak h enemu od večjih ponudnikov. Synology podpira Backblaze B2, Amazononv, Microsoftov in Googlov cloud ter tudi Dropbox (120 EUR na leto za 2 TB - Backblaze bo tukaj npr. čez palec stal podobno, personal pa ni na voljo, ker za to oni nimajo odprtega API-ja, kot ga imajo za B2).

Če imaš še kako vprašanje pa kar vprašaj.


EDIT: vzamem nazaj glede dual/quad core Intelovih procesorjev in ECC-ja, od 8. generacije naprej, ko imamo v i3 segmentu štirijedrnike, imaš desktop štirijedrnike z ECC podporo. Takole nekako: https://ark.intel.com/content/www/us/en...
Kako je pri AMD-ju je pa malo bolj tako-tako, pred Ryzenom so bila poročila, da nekje dela, Ryzen podpira, ampak nekaj časa ni bil na voljo v obliki APU-ja, po pravici povedano pa za APU-je ne vem, niti ne vem kakšno je stanje z matičnimi ploščami. Za samogradnjo pri manj zahtevnem uporabniku je pa še vedno OK izbira tudi HP-jev Microserver.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Karen ::

Jaz imam enega Synology-ja (novejšega) pa dva Qnap-a, malce starejša, še vedno dobivata update-e, pa ti povem da z nobenim ni problem. Po občutku je Synology bolj apple style - simpl, ker misli namesto tebe, ampak če hočeš pa malo drugače (recimo vrzi dva diska notri ko ga prvič zalaufaš pa ga skušaj prepričat da ju nočeš imeti v mirror-ju) se pa zakomplicira. Skratka niti z enim niti z drugim ne boš sfalil. Pri Synology-ju me recimo moti da ima chat (nekako dela kot recimo privat viber brez klicev), ampak nikjer za hudiča ne najdeš na netu katere porte moraš forwardat na routerju da chat dela izven LAN omrežja - se pravi moraš če ga hočeš uporabljat na mobilcu vzpostavit VPN do LANa v katerem je NAS... (če kdo ima podatek o tem, lahko tudi pod privat, bom pa vesel).

Reaper ::

Wow, hvala za super informacije. Ja, kolikor sem se sam pozanimal sem si ustvaril podobno mnenje, Synology je preverjena zadeva med tem ko je Qnap malo bolj geek varianta, kot ste že že nakazali, Mac vs PC. Imam pa doma oboje.

V mislih sem imel 8 TB disk, za start mogoče enega pa čez nekaj mesecev še drugega za RAID. Timecapsule mogoče res potem še za backup primarnega NASa, sploh čez čas, ko bi še v njem posodobil disk.

Se bom malo še pozanimal glede cloud storage, ni slaba ideja ni pa bila v planu.

Nekako se nagibam proti Qnap nasu zaradi malo višje moči in za moje pojme je glede na podatke malo bolj future proof (PCI express ipd.).

Plexa nimam v planu ker je vse ali Netflix ali pa Kodi na Nucu. Če kaj streamam pa direktno iz mreže v Vlcju (ipad) ali kodi (ostala mašinerija). Bi pa Qnap lahko stregel to v prihodnosti, če bi se pokazala potreba.

Karen ::

Še nekaj je precej različno pri Synology in Qnap: na Synology-ju ne moreš šifrirat celega diska, ampak samo posamezne mape (kar je nerodno - potem se moraš prijaviti v sistem da mountaš vsako mapo posebej); meni bolj praktično je na Qnap-u, ko sistem zbudiš, potem pa daš geslo za dostop do diska (torej šifriraš cel volume). Sta pač koncepta sistemov tako različna da vsak pravi da je tak način šifriranja boljši, ampak kot rečeno: Qnap je s tega vidika - če želiš imeti šifriran cel disk - po mojem boljši. Ostale funkcionalnosti in aplikacije (kar večina potrebuje, razen če ima kdo kako specifiko) dobiš tako na enem kot na drugem po večini.

flameir ::

Mene zanima, koliko je NAS odporen na udar strele? Je fajn to izklapljat, če si doma? Imam Synology 918+

Han ::

Toliko kot računalnik oziroma vsaka elektronska naprava, priklopljena v omrežje. Če nimaš UPS ali druge prenapetostne zaščite, izklopi iz el. vtičnice in iztakni mrežni kabel.

flameir ::

Glede na to, da je bil NAS kar strošek, bi morda dokupil še to. Morda veš, katerega, da bi lahko gor laufu NAS in morda še modem in switch?

Han ::

Npr. APC BX700U-GR ali podoben. Mimogrede, nekateri UPS imajo ventilatorje in tudi slišno "brundajo".

Joze_K ::

Han je izjavil:

Npr. APC BX700U-GR ali podoben. Mimogrede, nekateri UPS imajo ventilatorje in tudi slišno "brundajo".


hm, jaz imam APC Back-UPS ES 700, pa vendar moj, pa mislim tudi tale ki si ga predlagal, nimajo tiste opcije, da javijo NASu, da se mora sam izklopiti v določenem času.. oni pač držijo še vklopljeno napetost tistih nekaj minut.. npr. APC Smart-UPS SMT - SMT750I pa ima možnost te informacije...

je pa seveda višja cena

njyngs ::

flameir je izjavil:

Mene zanima, koliko je NAS odporen na udar strele? Je fajn to izklapljat, če si doma? Imam Synology 918+

Jaz take drage naprave ne bi upal meti brez prenapetostne zaščite :)

Han ::

APC BX serija bi morala NAS varno izklopit. NAS tak UPS prepozna prek USB kabla...

Map ::

Mrezni kabel je treba pa še vedno na roke izklašljat ali obstaja kak UPS, da gre mreža preko njega?

PrimozR ::

Jaz imam tegale: https://www.apc.com/shop/bg/en/products...

Sporoča računalniku, da se mora ugasniti (prek USB), FreeNAS to podpira. Ima pa tudi prenapetostno zaščito za Ethernet in telefon.

Je pa zadeva 200 EUR. Takoj, ko bom kupoval kaj na Mindfactory, si naročim še enega še za svoj računalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Dami ::

Jaz imam tudi dva ta. Če koga zanima glasnost, zadeva nonstop, tudi ko je elektrika, brni, vendar slišiš samo v popolni tišini, in to mislim res v popolni, pa še to moraš biti par m blizu. Ko pa je na bateriji je pa malo glasnejši, vendar nič kritičnega. Sem imel 1500va model, ki je bil v standby 0db, torej brez kakršnega koli brnenja whatsoever, ampak na bateriji je pa brnelo ko hudič poleg tega se je pa drl še vent. Sem zamenjal in zdaj se da normalno spat z njim v sobi :)
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Wazzock ::

PrimozR je izjavil:

Jaz imam tegale: https://www.apc.com/shop/bg/en/products...

Sporoča računalniku, da se mora ugasniti (prek USB), FreeNAS to podpira. Ima pa tudi prenapetostno zaščito za Ethernet in telefon.

Je pa zadeva 200 EUR. Takoj, ko bom kupoval kaj na Mindfactory, si naročim še enega še za svoj računalnik.


Jaz sem gledal med tvojim modelom in Cyberpower 900VA / 540W. Na koncu sem se odločil za Cyberpower ker je 50€ razlike v ceni in ga uporabljam samo za backup NAS in 8port switch. :)

neo5468 ::

Tisti, ki imate UPS, ste si izmerili koliko watov porabi vaša NAS naprava, preden ste kupili? Jaz bi namreč imel UPS za računalnik in NAS oboje priključeno. Verjetno se za tako zadevo kupi nekaj v rangeu 1000 wats? Se gleda VA ali Watts, ko kupuješ UPS? Malo sem gledal na psu calculator, koliko bi približno vse skupej pokurlo (gaming pc+nas), pa me zanima koliko so te številke kej točne.

PrimozR ::

Zgoraj sem linkal kaj imam. Celoten UPS imam priključen v AliExpress power meter, ki se večinoma giblje okrog 80 W.

Na UPS je prek podaljška z dodatno prenapetostno zaščito priključen modem in router ter server, ki ga sestavlja Pentium G4400, 16 GB RAMa, 6 diskov ter 2x 180 mm ventilatorja, ki prepihujeta omaro, v kateri se vse to nahaja.
V 'kratkem' (čimprej) bo priključen še en SFF računalnik (zaradi Windows okolja) ter mogoče še nekaj v rangu RPi, takrat lahko poročam, koliko je porabe z vsem tem.

Sicer pa pri tehle 80 W porabe mislim da UPS zdrži nekje pol ure na bateriji. Dovolj, da pokrije kratke žmrke zaradi nestabilnosti omrežja oz. če odleti kaka varovalka, ko je kdo doma. Daljša obdobja dela na omrežju pač ne.

EDIT: je pa pametno imeti na UPS-u še tisti del omrežja, ki ti omogoča komunikacijo s serverjem, da ga lahko ugasneš prek WEB vmesnika. Odvisno sicer od serverja samega, kako je nastavljen, ampak mislim da je tisti shutdown gumb vseeno bolj ziher za pravilen shutdown postopek kot gumb na ohišju (če govorimo o samogradnji).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
53 / 118
»»