» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
54 / 118
»»

Karen ::

Jaz imam Synology-ja (218) na APC Smart UPS 750, gor imam samo NAS obešen. Estimate kaže cca. 2 uri in pol na bateriji (cca. 9400 sekund). Sicer piše tekoča poraba oz. breme tudi na APC-jevem displayu, ampak imam v kleti in pozabil koliko kaže. Ga pa krmili sam Synology - ga najde v Control Panel pod HW and Power/UPS, lahko nastaviš po kolikem času naj naredi shutdown NAS-a če je na bateriji (oz. gre v t.im. Safe mode), pa ko ga da v safe mode lahko nastaviš da tudi UPS ugasne.

SmeskoSnezak ::

Karen je izjavil:

Jaz imam Synology-ja (218) na APC Smart UPS 750, gor imam samo NAS obešen. Estimate kaže cca. 2 uri in pol na bateriji (cca. 9400 sekund). Sicer piše tekoča poraba oz. breme tudi na APC-jevem displayu, ampak imam v kleti in pozabil koliko kaže. Ga pa krmili sam Synology - ga najde v Control Panel pod HW and Power/UPS, lahko nastaviš po kolikem času naj naredi shutdown NAS-a če je na bateriji (oz. gre v t.im. Safe mode), pa ko ga da v safe mode lahko nastaviš da tudi UPS ugasne.


A to imajo mogoce vsi Synology?

Lahko kdo razlozi mal razlike med DS419slim in prejsnim DS416slim? Vidim bolsi CPU, disk kapaciteta se "zvisala" na 20GB (?) in dodali so nek VCCI. Kaj je to? In od kod razlika iz 8TB na 20TB pri diskovju? Link: https://www.synology.com/en-global/prod...
@ Pusti soncu v srce... @

greatdrakon ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Karen je izjavil:

Jaz imam Synology-ja (218) na APC Smart UPS 750, gor imam samo NAS obešen. Estimate kaže cca. 2 uri in pol na bateriji (cca. 9400 sekund). Sicer piše tekoča poraba oz. breme tudi na APC-jevem displayu, ampak imam v kleti in pozabil koliko kaže. Ga pa krmili sam Synology - ga najde v Control Panel pod HW and Power/UPS, lahko nastaviš po kolikem času naj naredi shutdown NAS-a če je na bateriji (oz. gre v t.im. Safe mode), pa ko ga da v safe mode lahko nastaviš da tudi UPS ugasne.


A to imajo mogoce vsi Synology?

Lahko kdo razlozi mal razlike med DS419slim in prejsnim DS416slim? Vidim bolsi CPU, disk kapaciteta se "zvisala" na 20GB (?) in dodali so nek VCCI. Kaj je to? In od kod razlika iz 8TB na 20TB pri diskovju? Link: https://www.synology.com/en-global/prod...


vsi synologiji imajo isto programsko opremo. razlika je predvsem pri tem, da imajo dražji intel CPU-je, kar pomeni, da podpirajo tudi virtualizacijo (hypervizor) in par enterprise opcij. srednji in nižji rang NAS-ov pa je programsko skoraj enak. glavni problem Synologija je, da ima kljub precej dobri programski opremi, pogosto močno podhranjen (precenjen) hardware (karikiram Synology je malo bolj prijazen in normalen Apple med Nas-i). Tale SLIM je po mojem subjektivnem mnenju točno tak drek. Nadgradnja med starim in novim modelom je kozmetične narave (razlika je minimalna). Rama je premalo (ne moreš ga nadgraditi - tu na črno ne - na Intel CPU-jih to lahko narediš). Sam imam 216+II, kjer sem mu nadgradil ram na 8GB. Synologiju je takoj precej lažje zadihal. VCCI se ne obremenjuj, ker ni nič pomembnega. Če si malo bolj zahteven uporabnik in misliš NAS uporabljat še za kaj drugega kot golo shranjevanje podatkov poglej kako verzijo, ki ima Intel CPU.

test

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Kako je s Synologyji in Plexom, česa ne smeš kupiti, če hočeš, da Plex dela? Ideja je Chromecastati video vsebine na TV.

Če je smiselno kupiti kaj drugega, kot Synology, pa jasno sprejemam predloge. In ne, ni zame, sem zelo zadovoljen s FreeNASom :)

pierch ::

Syno mora met intel procesoor, drugače ni HW trascodiranja. Bi pa pograjal PLEX, ker so podporo za HW transkodiranje v neki verziji dali v PlexPass, torej moraš met naročnino. To vem, da na začetku ni bilo in sedaj sem že na tem da začnem iskati alterantivo ali pa se odpovedati tej komoditeti.

Sicer pa če je plan res samo predvajanje preko ChromeCast v lokalni mreži, zelo verjetno sploh ne bo potrebno transkodiranje in bo streamal native. Po drugi strani, en poceni TV box na katerem je Kodi + cenejši Syno brez PLEXa je boljša varianta po mojem.

Nimam pa izkušenj z 4K in PLEXom.
Pierch

PrimozR ::

Hja, prednost castanja s Plexom je, da je telefon daljinec, torej je search enostaven. Kako je s TV Boxom in vtipkavanjem pojmov za iskanje? Ker če je to premikanje s smernimi tipkami po tipkovnici na TV-ju je obup.

Sicer pa ja, transcodanje pomojem ne bo potrebno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

refosk ::

Na DS415+ plex deluje brezhibno brez kakršnekoli naročnine.

krop ::

To lahk dosežeš z kodijem in najbolj švoh nas-om. Ker ne rabi transkodinga

JanezH ::

Ali kdo na NAS-u (synology) laufa VPN server? Kaj pa DHCP server?

Invictus ::

Nope.

Synology brez Intela in dodatnega RAMa je prepočasen...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JanezH ::

DS216+II
Celeron N3060 dual core 1.6GHz

pierch ::

Jaz laufam VPN server na Synotu oz. Xpenology na N3160. Kaj te zanima?
Pierch

JanezH ::

Primerjava glede varnosti, če laufaš na routerju ali nasu? Odprt je samo port za vpn, če laufaš na nas.

pierch ::

Jah, glede na to da mam vpn port fwdiran sam na Syno, je bolj vprasanje, katera verzija oz. sistem je bolj varen/popatchan, router ali synology.
Pa še to..sicer nisem testiral, ampak domnevam da bi dosegel večji throughput preko synologija kot preko routerja, saj ima precej boljši procesor, pa še AES podporo v CPUju, če jo seveda zna uporabit.
Pierch

PrimozR ::

krop je izjavil:

To lahk dosežeš z kodijem in najbolj švoh nas-om. Ker ne rabi transkodinga

Chromecastanje?

mahoni ::

A mi lahko kdo razlozi, kako bi svoj FreeNAS uporabljal kot privatni oblak v domacem omrezju? Zelim vse kar imam na telefonu imeti syncano direktno z NAS-om preko WIFI povezave.

Poleg tega bi rad iz NAS-a strimal filme na android napravi. Katere plugine moram instalirat na NAS-u ter kaj moram met na androidu?

PrimozR ::

Na server lahko daš Plex, s tem lahko gledaš video vsebine in poslušaš glasbo na telefonu (za Android je aplikacija plačljiva, če ne kupiš Plex Passa, stane ~4 €), lahko streamaš na smart TV, lahko chromecastaš s telefona, itd. Vse to lahko počneš na domačem WiFi-ju ali pa na oddaljenem omrežju (jaz poslušam glasbo v službi npr.).

Za cloud boš pa pomojem moral definirati malo bolje. Bi rad nekaj podobnega Dropboxu, le da je centralna točka server ali bi rad da se slike s telefona samodejno syncajo na server?

Wazzock ::

mahoni ::

Wazzock je izjavil:

Nextcloud

Cool. Je to boljsa varijanta kot owncloud?

Lonsarg ::

V osnovi ista ker je to fork od OwnCloud ampak je bolj "živa" kar se tiče razvoja tako da ja je bolša izbira.

Ampak prviš slišim da lahko take zadeva na FreeNAS nalagaš, a ni FreeNAS omejen na prednarejene module brez custom inštalacij?

MrStein ::

Mimogrede, WD je začel SMR diske prodajati. Tako da kupiti ne-Seagate ni dovolj če se jih hočeš izogniti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mahoni ::

Evo ravnokar naredil se upgrade na 11.2 in instaliral nextcloud. Ko dam na management mi ne odpre management strani. Ping ok. Probal preko DHCP, probal tudi staticno mu dodeliti IP naslov, ampak je isto. Firewall ne bi smel biti problem. Kaksna ideja mogoce? Najbrz bo tezka, ce ni v logu kaj za videt.

Karen ::

To je neka standardna fora z Nextcloudom, sem imel skoz isti shit. Največkrat se zgodi, če ne delaš update-ov enega za drugim kot prihajajo ven, ampak preskočiš iz ene verzije, recimo 10.1 na 11.2, vmes je pa še 8 drugih updateov (10.2, 10.3, 10.5, 11.0, 11.1...). Poguglaj, se ne spomnim več točno, nekaj v konfiguraciji je treba popravit... mi je pa šel vedno na jetra ravno zaradi tega.

hojnikb ::

ko je ze debata glih o nextcloud... se da odstranit history fajlov zgoraj web vmesnika?
#brezpodpisa

mahoni ::

Karen je izjavil:

To je neka standardna fora z Nextcloudom, sem imel skoz isti shit. Največkrat se zgodi, če ne delaš update-ov enega za drugim kot prihajajo ven, ampak preskočiš iz ene verzije, recimo 10.1 na 11.2, vmes je pa še 8 drugih updateov (10.2, 10.3, 10.5, 11.0, 11.1...). Poguglaj, se ne spomnim več točno, nekaj v konfiguraciji je treba popravit... mi je pa šel vedno na jetra ravno zaradi tega.

Obupal sem s plugini.

Instaliral sem nov ubuntu streznik, ze med instalacijo izbral nextcloud in sedaj sem ce v konfiguraciji. Zdej samo se povezat FreeNAS storage z Ubuntu streznikom in to je to. Potem pa previdno postimat security, da bo viden navzen. Sam tle sem kar malo v strahu, ampak bom ze nekako uspel.

MrStein ::

MrStein je izjavil:

Mimogrede, WD je začel SMR diske prodajati. Tako da kupiti ne-Seagate ni dovolj če se jih hočeš izogniti.

Če pa kdo pozna kaki ne-SMR model po ugodni cena, sem all ears.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Boobiz ::

A se splača še kaj drugega kot geizhals.de gledat za kak dober deal na Synology?
I'm drunk, what's your excuse?

Argonavt ::

Black Friday synology ds218 play dobil za 160€. Trenutno je 223. Oboje Amazon.de

Ce se ne mudi, je za razmislit.

McClane ::

Še en glas za combo Black Friday in Amazon.de. Dobil leto nazaj 918+ po ceni ki je ni mogel dati noben drug prodajalec.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

MrStein ::

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:

Mimogrede, WD je začel SMR diske prodajati. Tako da kupiti ne-Seagate ni dovolj če se jih hočeš izogniti.

Če pa kdo pozna kaki ne-SMR model po ugodni cena, sem all ears.


WD My Book 8 TB USB (WDBBGB0080HBK-EESN) preverjeno ni SMR. Noter je disk WD80EZAZ, ki je baje US7SAL080 = Ultrastar He10-8

več info tule
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Hoden ::

Pozdravljeni, zanima me vaš nasvet oziroma priporočilo (sem čisti amater na tem področju). Rad bi si kupil NAS strežnik. Strežnik bi potreboval za torrente, uploadanje slik iz telefonov, kot neko bazo podatkov in kot nekakšen back up vseh teh slik. Zanima me kateri NAS mi priporočate, kateri ima user friendly interface.

Zanima me ali je možno pametni TV povezati z NAS strežnikom preko UTP kabla? Ali je možno streamanje youtube preko NAS-a?

Za vaše nasvete se vam zahvaljujem.

Reaper ::

Jaz sem vzel za podobne namene hkrati Synology DS218j (ohišje brez diskov) in WD MyCloud Ex 2 Ultra 16 TB (2 × 8 TB WD Red). Če ju primerjam med samo sta zame osebno kot dan in noč in sicer v prid Synologya. Diske iz WD-ja sem preselil v Synology (zato sem ju tudi kupil sočasno, saj je bil WD toliko znižan, da je bila razlika v ceni če bi kupil samo diska ali pa kompleten NAS okoli 40 €). Synologya uporabljam za "cold" storage pomembnih podatkov med tem ko sem v WD-ja dal 2 × 4 TB Seagate diska in ga uporabljam za prčkarije, torrent, backup telefonov,...

Če pametni TV povežeš s kablom v isti ruter v katerega je povezan NAS oz. v isto mrežno potem boš lahko iz TV-ja lahko dostopal do vsebine na disku. Oba omogočata media server varjanto. Bi pa res priporočal Synologya, WD ves čas nekaj praska po diskih in spušča nadležne zvoke, ko je v mirovanju.

Han ::

Za Youtube stream rabiš načeloma kakšen Android box ali HTPC. DS218j je ok za nezahtevno uporabo, sicer je boljša naložba DS718+ ali DS918+, ki ima precej bolj zmogljiv procesor in zmore dekodirat tudi 4K video.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Vedran ::

Za YouTube stream na TV je best buy Google Chromecast.

barakus ::

Ali kdo ve za Synology DS218j če se da videt, če HDD hodi v hibernacijo in če ne hodi, zakaj ne. Se mi zdi da se diska vrtita celo noč pa ne vem zakaj. Gor laufa samba in gor laufam en iscsi target, ki ga uporablja windows 10?

W6fxBzMDqg ::

Za zivljensko dobo diskov sicer bolje, da se vedno vrtijo.

Zgodovina sprememb…

barakus ::

A res? To pa mi je totalno konraintuitivno...

igorpec ::

barakus je izjavil:

A res? To pa mi je totalno konraintuitivno...


Zelo na kratko: spin up in spin down je stres za disk (načeloma tudi za napajanje). Stres, tudi v splošnem, pa zmanjšuje življensko dobo. Google za več.

klinker ::

barakus je izjavil:

A res? To pa mi je totalno konraintuitivno...


A res?
Si verjetno eden tistih, ki bo kupu raje avto s 100k km vozen samo po mestu, kot pa drugega z 200k km, ki se je vozu samo po AC ;)

mahoni ::

Imam tezavo. Imam FreeNAS s 4 diski in en je sel v maloro. Tega sem ze poslal za zamenjavo. Danes se je ocitno sfukal se tretji disk, kar pomeni "adijo" podatki. Sicer imam backup, ampak danes sem se razocaral. Sedaj bi rad vedel kaj je problem - FreeNAS ali disk sam.

Vceraj delal test diskov in vse je pisalo healty in vse stima bla bla, danes pa svojega poola ne morem vec odkleniti.

zpool status -x
all pools are healthy

zpool import
pool: MainVolume
id: 6823920629348684771
state: UNAVAIL
status: One or more devices are missing from the system.
action: The pool cannot be imported. Attach the missing
devices and try again.
see: http://illumos.org/msg/ZFS-8000-3C
config:
MainVolume UNAVAIL insufficient replicas
raidz1-0 UNAVAIL insufficient replicas
gptid/2fbf3fa7-2ac5-11e8-b12d-b06ebf3a5eff.eli ONLINE
gptid/3033cf86-2ac5-11e8-b12d-b06ebf3a5eff.eli ONLINE
1241423184593082211 UNAVAIL cannot open
13724924507452301338 UNAVAIL cannot open

Tole napise, ko v webgui zelim odkleniti pool:
Oct 2 22:32:50 nas01 uwsgi: [middleware.exceptions:36] [MiddlewareError: Unable to geli attach gptid/312764d0-2ac5-11e8-b12d-b06ebf3a5eff: geli: Cannot open gptid/312764d0-2ac5-11e8-b12d-b06ebf3a5eff: No such file or directory.
]
Oct 2 22:32:50 nas01 uwsgi: [middleware.notifier:615] [MiddlewareError: Unable to geli attach gptid/312764d0-2ac5-11e8-b12d-b06ebf3a5eff: geli: Cannot open gptid/312764d0-2ac5-11e8-b12d-b06ebf3a5eff: No such file or directory.
]
Oct 2 22:32:50 nas01 ZFS: vdev state changed, pool_guid=6823920629348684771 vdev_guid=12799897302467073656
Oct 2 22:32:50 nas01 ZFS: vdev state changed, pool_guid=6823920629348684771 vdev_guid=15393689208610262113
Oct 2 22:32:50 nas01 ZFS: vdev state changed, pool_guid=6823920629348684771 vdev_guid=1241423184593082211
Oct 2 22:32:50 nas01 ZFS: vdev state changed, pool_guid=6823920629348684771 vdev_guid=13724924507452301338
Oct 2 22:32:50 nas01 uwsgi: [middleware.notifier:1946] Importing MainVolume [6823920629348684771] failed with: cannot import 'MainVolume': no such pool or dataset
Oct 2 22:32:50 nas01 uwsgi: [middleware.exceptions:36] [MiddlewareError: Volume could not be imported: 1 devices failed to decrypt]

mahoni ::

Delno sem resil problem. NAS sem dal na shutdown in pobral ven diske, ter spet dal notri. Je delovalo ene par dni, sedaj pa isto stanje. Pool gre v offline in pod disks mi kaze namesto 3 diska, 2.

Dam NAS na shutdown in potem spet deluje.

Kaj ga j...se sprasujem? Kaksne teste naj pozenem?

Status vseh treh diskov je:

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

Cakam, da pride 4ti disk iz garancije, da se RAID spet obnovi, ampak tole mi vse zgleda zelo nestabilno in to me zelo moti, ker imam NAS 24/7 in tole ni vec vredno zaupanja, jaz pa ne vem kje tici problem.

Anyone?

Lonsarg ::

Prvo kar v takem primeru pogledaš so bolj low-level logi, torej a linux kernel vidi disk ali ne? Pri takih čudnih dogajanjih je dostikrat tudi kaj okvarjenega pri samih disk kontrolerjih.

klinker ::

mahoni je izjavil:

Delno sem resil problem. NAS sem dal na shutdown in pobral ven diske, ter spet dal notri. Je delovalo ene par dni, sedaj pa isto stanje. Pool gre v offline in pod disks mi kaze namesto 3 diska, 2.

Dam NAS na shutdown in potem spet deluje.

Kaj ga j...se sprasujem? Kaksne teste naj pozenem?

Status vseh treh diskov je:

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

Cakam, da pride 4ti disk iz garancije, da se RAID spet obnovi, ampak tole mi vse zgleda zelo nestabilno in to me zelo moti, ker imam NAS 24/7 in tole ni vec vredno zaupanja, jaz pa ne vem kje tici problem.

Anyone?


Na kakem HWju pa to lavfa?

mahoni ::

Fractal Design - Design Node 304
ASUS - P10S-I Mainboard (90SB05E0-M0UAY0)
Intel(R) Pentium(R) CPU G4600 @ 3.60GHz (4 cores)
16GB ECC RAM
4x2TB WD Gold Datacenter
FreeNAS laufa na USB-ju

blze ::

Pozdrav,

imam tri leta NAS synology 216+. Sedaj sem dokupil še en disk. Skupaj bosta dva. Kaj novega samo utaknem noter in potem gre u miror ali moram še kaj narediti?
Hvala.
Lp
uživejte
blze

Netrunner ::

Mislim da moraš še nekaj naredit, ker nisi mogel narediti mirroringa v štartu če si dal samo en disk noter. Synology ima dobro napisano pomoč, poglej si malo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

PrimozR ::

A kable si preveril? Diske si pobral ven, kaj pa kabli na matični? Mogoče zamenjati kable med seboj (da je 'problematičen' kabel na drugem disku)? Če ti ne podre cele situacije, zamenjati med seboj še SATA porte?

Wazzock ::

mahoni je izjavil:

Fractal Design - Design Node 304
ASUS - P10S-I Mainboard (90SB05E0-M0UAY0)
Intel(R) Pentium(R) CPU G4600 @ 3.60GHz (4 cores)
16GB ECC RAM
4x2TB WD Gold Datacenter
FreeNAS laufa na USB-ju


Izprsiš se za WD gold potem pa furaš OS na USB klučku, poleg tega da matična podpira M.2 2242 NVME?! :D

njyngs ::

Wazzock je izjavil:

mahoni je izjavil:

Fractal Design - Design Node 304
ASUS - P10S-I Mainboard (90SB05E0-M0UAY0)
Intel(R) Pentium(R) CPU G4600 @ 3.60GHz (4 cores)
16GB ECC RAM
4x2TB WD Gold Datacenter
FreeNAS laufa na USB-ju


Izprsiš se za WD gold potem pa furaš OS na USB klučku, poleg tega da matična podpira M.2 2242 NVME?! :D

Kako razliko mu pa naredi, če da na SSD? V delovanju 0 (zagon bo hitrejši, ampak NAS laufa 24/7). Razen, da ga usb stane par evričev, SSD pa par deset evričev. OS pa itak pobere celi drive.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

mahoni ::

njyngs je izjavil:

Wazzock je izjavil:

mahoni je izjavil:

Fractal Design - Design Node 304
ASUS - P10S-I Mainboard (90SB05E0-M0UAY0)
Intel(R) Pentium(R) CPU G4600 @ 3.60GHz (4 cores)
16GB ECC RAM
4x2TB WD Gold Datacenter
FreeNAS laufa na USB-ju


Izprsiš se za WD gold potem pa furaš OS na USB klučku, poleg tega da matična podpira M.2 2242 NVME?! :D

Kako razliko mu pa naredi, če da na SSD? V delovanju 0 (zagon bo hitrejši, ampak NAS laufa 24/7). Razen, da ga usb stane par evričev, SSD pa par deset evričev. OS pa itak pobere celi drive.

Tocno to sem hotel napisati. Zadnji reboot je bil, ko je sel disk, ko sem ga ven pobral oziroma ko sem imel to tezavo, da tretji disk ni bil viden, pred tem pa mesece in mesece 24/7, pa se to bi teklo najbrz brez prekinitve, ce me USP ne bi zajebal, ker je zacel ob treh zjutraj piskat, pa sem ga sam spulu iz stroma. Mogoce je tudi to botrovalo kaksni napaki na disku. Nikoli se ne ve.
««
54 / 118
»»