» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
49 / 118
»»

PrimozR ::

Je 2.0, že nekaj časa.

Kako je s pravicami za dostopanje, uporabniki, itd.? Kaj ti reče računalnik, če v explorer vpišeš \\IPserverja\?

Joze_K ::

Ja Windows imajo 2.0, NAS pa ni nujno..meni je Asustor šele pred kratkim z updateom na 2.0 spravil SMB ..pred tem pa ravno tako kup problemov da je delalo...

PrimozR ::

Let me make it clear, Freenas podpira SMB2, že nekaj časa.

Bolje?

S trenutno verzijo, ki je zunaj od avgusta, so sploh ukinili out of the box podporo za SMB1. Da se še vklopiti, ampak z določenimi koraki.

miko22 ::

PrimozR je izjavil:

Je 2.0, že nekaj časa.

Kako je s pravicami za dostopanje, uporabniki, itd.? Kaj ti reče računalnik, če v explorer vpišeš \\IPserverja\?


Sploh ni dosegljivo. dočim preko pinga pa vidim.

Joze_K ::

jaz pa imam problem z WAKE ON LAN..
namreč, PC mi ne želi "zbuditi" serverja..
sem pisal na podporo, pa so mi pojasnili, da moram vpisati MAC adresso
"Did you add the mac address of the NAS already?"

- zdaj pa nimam pojma, kje na PCu naj vpišem za moj NAS MAC adresso?
- enako na TVju z androidom - kam naj vpišem MAC?

hvala, J

MrStein ::

Mac vpišeš v orodje za wake on lan.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Joze_K ::

MrStein je izjavil:

Mac vpišeš v orodje za wake on lan.


hm,
kje pa je to orodje? Namreč na PCju dostopa tako, da imam bližnjico kot mapo v raziskovalcu (IP bližnjico),.. na TVu imam KODI .. kje tu vpisati MAC?

kaj pa kaj takega:
Wake On Lan

tole je sicer verjetno uporabno le na Android TV - na 9-tem mestu...

MrStein ::

Wake-on-LAN tehnologija pomeni poslati poseben "zbudi se" paket po mreži na ciljni računalnik (NAS v tem primeru). Ta paket mora vsebovati (MAC) naslov naprave.

Za pošiljanje takih paketov je več različnih programov, tako za Windows, kot Android.

Nekatere naprave je sicer mogoče nastaviti, da se zbudijo že, če se jih pinga, ali drugače dostopa do njih. Ampak če support sprašuje po MAC naslovu, verjetno NAS tega ne podpira.

Tule je nekaj takih programov za Windows: https://www.pcwdld.com/free-wake-on-lan...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Joze_K ::

MrStein je izjavil:

Wake-on-LAN tehnologija pomeni poslati poseben "zbudi se" paket po mreži na ciljni računalnik (NAS v tem primeru). Ta paket mora vsebovati (MAC) naslov naprave.

Za pošiljanje takih paketov je več različnih programov, tako za Windows, kot Android.

Nekatere naprave je sicer mogoče nastaviti, da se zbudijo že, če se jih pinga, ali drugače dostopa do njih. Ampak če support sprašuje po MAC naslovu, verjetno NAS tega ne podpira.

Tule je nekaj takih programov za Windows: https://www.pcwdld.com/free-wake-on-lan...


vendar pa je zanimivo, hčerka na njenem Laptopu Yoga 520 s tem nima problemov...
sicer dostopa do NASa preko KODIja (mogoče ima ta v sebi Wake on lan)...

ok, hvala, bom poskusil dati enega gor, in na TV tistega Androida (oz. saj tam bi potem KODI tudi moral zbuditi?)

J

Invictus ::

Če ti hčerka dostopa do NASa, potem imaš napačen IP naslov. Wake on Lan ni problem, saj se NAS ne ugaša (ali pač nekje :P).

Dostikrat si folk za wifi da drug subnet, ki ni routan na fiksnega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Joze_K ::

Invictus je izjavil:

Če ti hčerka dostopa do NASa, potem imaš napačen IP naslov. Wake on Lan ni problem, saj se NAS ne ugaša (ali pač nekje :P).

Dostikrat si folk za wifi da drug subnet, ki ni routan na fiksnega...


hvala,..
ok za TV že imam to situacijo, ostalo omrežje (tudi NAS) pa je preko drugega routerja..
PC pa bi moral delati, saj je na istem omrežju (kot hčerin laptop).. res pa da ona uporablja preko KODIja, jaz pa poskušam skozi Explorer do podatkov... (verjetno ta nima Wake UP)

MrStein ::

A njej z Explorerjem dela?
Pa tebi s Kodi-jem?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Joze_K ::

MrStein je izjavil:

A njej z Explorerjem dela?
Pa tebi s Kodi-jem?


bom preizkusil te situacije...

Invictus ::

Joze_K je izjavil:

[
PC pa bi moral delati, saj je na istem omrežju (kot hčerin laptop).. res pa da ona uporablja preko KODIja, jaz pa poskušam skozi Explorer do podatkov... (verjetno ta nima Wake UP)

Wake on Lan ni problem, ampak najbrž drug subnet.

Pošlji ipconfig izpis tvojih škatel, pa bomo več vedeli...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

flameir ::

Razlika med

 temi

temi



verzijami je to, da imajo nekatere notri že spomin ali prov diske?
se bolj splača kupit brey spomina in vzet wd red al ne?

tenks

PrimozR ::

Pomisli, 40 TB RAMa v off the shelf NAS-u za slabih 2000 €? :D

Razen par izjem je RAM trenutno dobrih 6 € na GB. 40 TB RAMa bi tako stalo, pri 6 € na GB, 245.760 €. Slaba dva jurja za to je kar steal ;)

(če ni jasno, ja, diski so noter, RAM pa piše, da ga je 2 GB, možno pa ga je razširiti na 6 GB)

miko22 ::

FreeNas 11 nima več CIFS. Kako to?

flameir ::

@PrimozR
Spomin sm mislu, da nima slotov zasedenih, al jih ma. :D

PrimozR ::

miko22 je izjavil:

FreeNas 11 nima več CIFS. Kako to?

Če ciljaš na SMB1, security.
https://www.ixsystems.com/blog/library/...
Known Impacts
SMB1 has been disabled by default for security reasons. If legacy clients are no longer able to connect, type this command in the Shell, then restart the SMB service:


flameir je izjavil:

@PrimozR
Spomin sm mislu, da nima slotov zasedenih, al jih ma. :D

Nimam pojma. Glede na max 6 GB bi rekel, da je 2 GB fiksnih, zraven pa še frej slot za 4 GB RAMa. Ampak TBH ne poznam sploh teh off-the-shelf NASov, kako so grajeni pa to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

miko22 ::

Kje/kako moram nastaviti FreeNas, da bo doseglljiv od zunaj ne samo na notranji IP?
Port forwarding sem naredil, pa ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

darkolord ::

Katere porte si forwardal?

miko22 ::

Port 80, ki je vezan na na IP od serverja NAS sem forwardal na zunanji IP.
Zdaj ko si me to vprašal ugotavljam, da sem verjetno naredil narobe.
Nekaj gledam po netu in vidim ta "jail" in default gataway.
Mi kdo malo pomaga s tem, ker sem tukaj glede tega res novi. Kaj vse moram nastavit?

Že pogruntal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

PrimozR ::

Na kakšen način pa želiš dostop? Do nastavitev? To je precej ključno vprašanje.

miko22 ::

nastavitev ne rabim, rabim fajle.

DamijanD ::

Kako je z upgradeom rama pri NASu. Ima 2GB in še en slot frej (skupaj omejen na 8GB). A se da dati notri dati še 4GB modul ali je bolje dodat samo 2GB?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

ToniT ::

miko22 je izjavil:

nastavitev ne rabim, rabim fajle.

Če rabiš fajle, je najboljša rešitev VPN ali pa SFTP, ki privzeto deluje na portu 22.

miko22 ::

ToniT je izjavil:

miko22 je izjavil:

nastavitev ne rabim, rabim fajle.

Če rabiš fajle, je najboljša rešitev VPN ali pa SFTP, ki privzeto deluje na portu 22.

Kaj si ne morem nastaviti da v brskalniku oddaljeno dostopam do fajlov in jih odpiram?
Saj ravno je to poanta NAS. ftp sem imel prej, pa bi ravno zato ga ukinil.

harmony ::

miko22 je izjavil:

ToniT je izjavil:

miko22 je izjavil:

nastavitev ne rabim, rabim fajle.

Če rabiš fajle, je najboljša rešitev VPN ali pa SFTP, ki privzeto deluje na portu 22.

Kaj si ne morem nastaviti da v brskalniku oddaljeno dostopam do fajlov in jih odpiram?
Saj ravno je to poanta NAS. ftp sem imel prej, pa bi ravno zato ga ukinil.

Ne, to ni poanta NAS-a. FTP ni enako SFTP in obratno.

gumby ::

OwnCloud plugin poglej... je pa kar nekaj igračkanja, da se ga spravi k delovanju.
my brain hurts

miko22 ::

Uf, sem se že dovolj igračkal, da sem to spravil v zagon.
Kak se nastavi sftp namesto ftp?
Saj vem da je dosti tutorialov, toda toliko sem že pogledal, da sem utrujen od tega.
Kaka kratka navodila?

PrimozR ::

DamijanD je izjavil:

Kako je z upgradeom rama pri NASu. Ima 2GB in še en slot frej (skupaj omejen na 8GB). A se da dati notri dati še 4GB modul ali je bolje dodat samo 2GB?

Tole je precej odprto vprašanje, odvisno od tega, kater NAS sistem uporabljaš. Nimamo kristlane kugle, da bi vedeli, kaj je v tvojem primeru beseda 'NAS'.

miko22 je izjavil:

nastavitev ne rabim, rabim fajle.

NAS funkcionira znotraj mreže. Za od zunaj boš moral imeti statičen IP (oz. pač vedeti trenutnega) ter si nastaviti ali FTP oz., ker praviš da ti ni všeč, HTTP file server. Fajle potem prenašaš z mreže in jih uporabljaš.

Če hočeš efektivno enake pogoje, kot na domači mreži, se pa, kot omenjeno, VPN-jaš na domačo mrežo. Zapomni si, da si omejen s prepustnostjo omrežja, v katerem se nahaja naprava in s prepustnostjo domačega linka, karkoli je pač manjše.

Kaj točno želiš narediti? Jasno je, da ti niso povsem jasni osnovni pojmi, torej se boš z vsem tem verjetno lomil, najverjetneje za brezveze, ker si najverjetneje lahko svoj problem rešiš na enostavnejši način.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

miko22 ::

Ja, očitno mi res ni vse jasno. NAS server sem mislil uporabljati namesto drugih oblačnih storitev kot so onedrive, dropbox,...
Očitno to ne gre, kot sem si zamislil. (s)ftp server sem že prej imel, ampak tam je pogoj, da najprej fajl preneseš, šele nato ga uporabljaš.
Pol pa vprašanje. Kaj kupljeni NAS serverji tudi delujejo samo v svoji mreži ali je možno pol uporabljati izven kot lastno oblačno storitev?

leiito ::

Kupljen NAS lahko uporabljaš od kjerkoli. Za static IP nisem prepričan, da je za dostop nujen, sam ga sicer imam, ampak kolikor se spomnim, sem tudi prej lahko dostopal do datotek. Pri Synologyju itak z appi dostopaš od drugod, ne rabiš vpisovati IP naslova.

miko22 ::

Imam sicer dinamični IP ampak povezan z no-ip, tako da dostopam preko domene.
Torej je kupljen nas boljši kot freeNAS.
Kaj pri kupljenem nasu se moram registrirati in dostopaš preko njihovih aplikacij? To pol ni več samo tvoje ampak dejansko kot kak dropbox.

leiito ::

Boljši, slabši, odvisno za kaj in za koga.
Ne registriraš se v app, tvoj NAS ima username in geslo. Tvoje je toliko kot so tvoji fajli na tvojem računalniku. Ni pa nujno, da greš prek appa, lahko tudi prek browserja, app ima le dodatne funkcionalnosti.

PrimozR ::

NAS je NAS, pa naj bo to Synology al pa DIY. Prednost ready made kupljenega je, da ti pač zraven prodajo še aplikacije in podobno, zato tudi višja cena. Synology ti pač proda nekaj podobnega oblaku.

Kot je rekel leiito, boljši ali slabši kakor za koga. FreeNAS nedvomno lahko spraviš na takšen nivo, npr. z že omenjenim OwnCloudom:


Sicer pa, še enkrat, zakaj hočeš dostopati do svojih datotek od zunaj? Če želiš dostopati do video, glasbenih oz. slikovnih vsebin, bo verjetno najlažja rešitev Plex. Če imaš pa kake druge namene ter želiš dostopati do delovnih datotek ter če imaš kaj specifičnega na mreži (jaz imam recimo symlinkane mape z workstationa direktno na NAS), bo pa najboljša rešitev kar VPN, kjer potem ni potrebno nič drugega. Ampak pač, v tem primeru nimaš 'dostopa do datotek z interneta', ampak s svojim računalnikom dostopaš do svojega domačega omrežja. Če bi imel 2 NASa, bi lahko dostopal do obeh.

Pa še enkrat, pri vsem tem boš najverjetneje omejen s hitrostjo domačega interneta. Če nimaš vsaj par 10 Mbit uploada, bo vse skupaj verjetno relativno počasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

miko22 ::

V službi nekaj delam, kar si sedaj prenašam z ključkom. Rad bi se tega rešil ugasnil ftp server(filezila), pa še gledal filme na tv preko nas. Zato sem se lotil tega. Naredil vse, vendar to kar mi je najbolj pomembno ne, da imam dostop do datotek preko navadnega brskalnika.
Bom preučil še ta owncloud.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

PrimozR ::

Na TV v službi? Al doma? Če doma, na istem omrežju, dostop od zunaj nima nobene veze.

Za TV poglej, če ti podpira DLNA (če se zna priklopiti na mrežo), če ja, uporabiš DLNA plugin. Če je TV bolj neumen sorte, investiraš v Chromecast in investiraš 5 € v Plex app za telefon, Plex namestiš še na server, potem pa s telefonom chromecastaš vsebino s serverja na TV. Preverjeno funkcionira. Efektivno ti je telefon daljinec oz. izbiralec vsebine.

Za službo bo pa verjetno res najboljši Owncloud, če imaš pa dovolj prostora na kakem bolj poznanem oblaku, pa lahko uporabiš tudi tega. Nedolgo nazaj je izel FreeNAS 11.2, ki je dodal ogromno podpore za CloudSync, vključno s kriptiranjem. Ne poznam detajlov (sam uporabljam CloudSync za backupiranje v oblak, na BackBlaze B2), ampak verjetno bi se dalo syncati en volume na npr. Dropbox in tako syncati fajle med službo in domom. Če imaš dovolj prostora seveda. Z enim izmed velikih ponudnikov oblaka se rešiš potencialnih težav s počasnim internetom. Če na teh storitvah nimaš dovolj prostora (če ga potrebuješ več) in/ali nimaš namena plačevati dodatnih servisov, potem bo verjetno res najlažje z OwnCloudom. VPN-jat se s službenim računalnikom domov verjetno ni najbolj pametno.

Karen ::

Jaz sem imel Owncloud nekaj časa na serverju (Linux). Na računalniku imaš klienta, poveš aktero mapo naj ti sinhronizira pa ti potem v realnem času sinhronizacijo med mapo(-ami) in oblakom dela. Tako lahko recimo sinhroniziraš 2 mašini preko clouda. Seveda lahko preko Owncloud web vmesnika tudi prek brskalnika dostopaš, share-aš datoteke drugim ipd. JE pa nekaj igračkanja, mogoče niti ne s postavitvijo, ampak update-i so pa nočna mora, vedno je neko s*anje bilo z njimi. Zdaj imam Synology, aplikacija Drive dela isto, samo bolj Apple-trotl sistem je.

MrStein ::

Zakaj pa ne dostopaš do podatkov kot na mrežni disk?
Te "sync" zadeve mi nikoli niso bila jasne. (v smislu: zakaj tako in ne kot mrežni disk)
No za laike mogoče...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Ker mrežni disk ne dela preko interneta, če ne uporabljaš VPN-ja. VPN pa ni vedno opcija.

Vse to imaš pa razloženo v zgornjih postih. Ampak MrStein je pač MrStein.

darkolord ::

MrStein je izjavil:

Zakaj pa ne dostopaš do podatkov kot na mrežni disk?
Te "sync" zadeve mi nikoli niso bila jasne. (v smislu: zakaj tako in ne kot mrežni disk)
No za laike mogoče...

- mrežni disk ne dela brez interneta
- "cloud" je učinkovit glede sinhronizacije (prenaša samo spremembe)
- "cloud" omogoča beleženje zgodovin
- "cloud" omogoča enostavno deljenje datotek

Lonsarg ::

Bistvo je da backup brez vsaj nekaj zgodovine ni dosti vreden. Mrežni disk imamza filme in tako potrošno robo.

DamijanD ::

PrimozR je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Kako je z upgradeom rama pri NASu. Ima 2GB in še en slot frej (skupaj omejen na 8GB). A se da dati notri dati še 4GB modul ali je bolje dodat samo 2GB?

Tole je precej odprto vprašanje, odvisno od tega, kater NAS sistem uporabljaš. Nimamo kristlane kugle, da bi vedeli, kaj je v tvojem primeru beseda 'NAS'.


Moja napaka :( QNAP TS-251A

leiito ::

Ali je RAM sploh pomemben za tipičnega uporabnika, ki ima NAS predvsem kot medijski center in skladišče fajlov? Synology 918+ ima 4GB in eno prosto režo, torej lahko sorazmerno poceni RAM dvignem na 8GB, ampak a ni za transkodiranje ključen procesor? Ali dodatni RAM tozadevno sploh kaj spremeni?

Kaj pa NVMe SSD? Ali bi vgradnja NVMe diska pomenila, da NAS prenese aktualne fajle na SSD in potem bere od tam? Ali so appi potem na SSDju? Ali delujejo zaradi tega hitreje?

flameir ::

leiito je izjavil:

Ali je RAM sploh pomemben za tipičnega uporabnika, ki ima NAS predvsem kot medijski center in skladišče fajlov? Synology 918+ ima 4GB in eno prosto režo, torej lahko sorazmerno poceni RAM dvignem na 8GB, ampak a ni za transkodiranje ključen procesor? Ali dodatni RAM tozadevno sploh kaj spremeni?

Kaj pa NVMe SSD? Ali bi vgradnja NVMe diska pomenila, da NAS prenese aktualne fajle na SSD in potem bere od tam? Ali so appi potem na SSDju? Ali delujejo zaradi tega hitreje?


Tudi mene zanima, se odločam med 418 play in 918+

pierch ::

Koliko sem prebral na njihovi strani so SSDji namenjeni za caching. Kaj več pa ne vem, tale YT1 in YT2 imam v watch later listi že od poletja ;)
Pierch

mihor ::

flameir je izjavil:

leiito je izjavil:

Ali je RAM sploh pomemben za tipičnega uporabnika, ki ima NAS predvsem kot medijski center in skladišče fajlov? Synology 918+ ima 4GB in eno prosto režo, torej lahko sorazmerno poceni RAM dvignem na 8GB, ampak a ni za transkodiranje ključen procesor? Ali dodatni RAM tozadevno sploh kaj spremeni?

Kaj pa NVMe SSD? Ali bi vgradnja NVMe diska pomenila, da NAS prenese aktualne fajle na SSD in potem bere od tam? Ali so appi potem na SSDju? Ali delujejo zaradi tega hitreje?


Tudi mene zanima, se odločam med 418 play in 918+


RAM ti pride v poštev recimo, če furaš gor kakšne virtualke, vsaka požre od 1 GB navzgor. Sicer ni treba. Pa ne pozabi, da 918+ uporablja samo do 8 GB rama, se pravi ali dokupiš 4 GB čokoladko (pazi, da bo enak tip rama) ali pa kupiš 8 GB in tisto 4 GB original čokoladko prodaš. Lahko sicer komot zaturiš notri tudi več rama, ampak ga synology itak ne bo znal uporabit celega.

Točno tako, NVMe SSD je izključno cache, samo na to raje pozabi, saj ni neke res opazne pohitritve - zna ti edino malenkost podaljšat življenjsko dobo diskov, saj zaradi cachiranja zmanjša load na HDD. Če ti ravno kakšen neuporabljen NVMe leži v predalu, ga stisni not, kupovat se ti ga pa pomojem ne splača. :)

leiito ::

flameir je izjavil:

leiito je izjavil:

Ali je RAM sploh pomemben za tipičnega uporabnika, ki ima NAS predvsem kot medijski center in skladišče fajlov? Synology 918+ ima 4GB in eno prosto režo, torej lahko sorazmerno poceni RAM dvignem na 8GB, ampak a ni za transkodiranje ključen procesor? Ali dodatni RAM tozadevno sploh kaj spremeni?

Kaj pa NVMe SSD? Ali bi vgradnja NVMe diska pomenila, da NAS prenese aktualne fajle na SSD in potem bere od tam? Ali so appi potem na SSDju? Ali delujejo zaradi tega hitreje?


Tudi mene zanima, se odločam med 418 play in 918+


Ne vem za 418 play, ampak 918+ je raketa, vse je tako kot mora biti in z novim Plex playerjem zmore tudi 10 bitne HEVC fajle s podnapisi, kar se je prej zatikalo, če je sploh lahko zakurblal fajl.

Dodaten RAM torej nima efekta na predvajanja video vsebin, OK, NVMe pa tudi ne, najbrž niti ne moreš rečt NASu naj DSM in appe inštalira na SSD, fajle naj ima pa na tastarih diskih, škoda.

mihor ::

leiito je izjavil:

z novim Plex playerjem zmore tudi 10 bitne HEVC fajle s podnapisi, kar se je prej zatikalo, če je sploh lahko zakurblal fajl.


Tole me zanima, moram sprobat zdaj čez praznike tale plex. :)

leiito je izjavil:

Dodaten RAM torej nima efekta na predvajanja video vsebin, OK, NVMe pa tudi ne, najbrž niti ne moreš rečt NASu naj DSM in appe inštalira na SSD, fajle naj ima pa na tastarih diskih, škoda.


Ne, žal se NVMe lahko uporabi samo kot cache. Ti pa nič ne preprečuje, da v enega od drive bayev rukneš čisto navaden SSD namesto HDD in ga uporabiš kot ločen volume, na katerem laufaš virtualke, to bi pa šlo. :) In fact, zdajle razmišljam, da bi to v bližnji prihodnosti tudi sam naredil, ker imam še en prazen bay.
««
49 / 118
»»