» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
48 / 118
»»

PrimozR ::

leiito je izjavil:

Ampak ta frame rate, 60 FPS, velja za surveillance station, predvajan video ne gre čez 30FPS niti na 918+.

Btw, ravno sem dobil 918+, zdaj moram migrirat data s starega NASa nanj. Je kdo našel varianto kam backupat 4T podatkov v oblak za par ur?


Bellzmet je izjavil:

Khm...4Tb v cloud iz danes na jutri? Raje kupi še en HDD.


Backblaze B2. Ampak zračunaj si, kako dolgo traja upload 4 TB prek npr. 10 Mbit pipce (ker te ne bo nihče gledal, da mu pošiljaš podatke z 1 Gbit, brez da boš to drago plačal).

Torej ja, še en disk.

neo5468 je izjavil:

fractal define r5: 125€
b450 matična z 6x sata: 90€ + 30€ sas kontroler za dodatnih 8 sata portov
ryzen 5 1600x: 145€
8gb ddr4 ram: 70€
napajalnik: 50€

Vse skupej 510€, najcenejši 4bay Synology so okoli 500€, pa imajo prostora samo za 4 diske, medtem ko imaš na zgornji konfiguraciji za 14 diskov, ohišje podpira pa 10, z dodatno kletko pa tudi več. Cene 8bay ali 10 Bay nasov pa mislim da ne rabim omenjat, ker so prek jurja.

Zdej če hočeš unraid, dodaš še tistih 50€ ali pa furaš katerikoli free linux distro oz. raid OS, ki ga želiš.

Aja, pa ne rabim omenjat da po performanceu odpihne tist Synology ali katerikoli NAS box po dolgem in počez. Lahko dodaš grafično kartico pa maš še gaming rig preko virtualke/KVM ali karkoli drugega. Enostavno ni razloga za nakup Synology, razen če hočeš prišparat tistih 5€ na leto pri porabi in pa če si laik in ne veš kaj delaš. Prav tako lahko furaš server headless, tako da ni potrebe po monitorju.

FYI, za FreeNAS tole ni, ker nima ECC-ja (in zdaj se bo spet nekdo oglasil, da to ni potrebno).

Sicer pa, zakaj zaboga milega imaš Ryzen 5 1600x v NAS-u?? Upam da ni tam samo zato, da lifra podatke sem in tja prek mreže...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

leiito je izjavil:


Pa kot rečeno, povsem verjamem, da je DIY cenejši, ampak velik del ljudi, če ne kar večina, nima časa in/ali želje se s tem ukvarjat, hoče da dela out of the box in da je user friendly.

DIY je cenejši za tistega, ki ima ogromno poceni časa. Eni ga nimajo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Likalnik ::

Kako pa preko racunalnika spravite torent na NAS? Kateri download tracker?
Preko telefona sedaj dobim z DS get appom...rad bi se preko racunalnika....Kako je pa z uploadam...download station nic ne uploada oziroma DS get app?

neo5468 ::

Sej ryzen podpira ecc rame. 20€ dražji so, big deal. Zdej boš pa reku da so to že predobre komponente, medtem ko za isto ceno dobiš v synology vse skupej nč, tisto je pa ok? Če greš z g4560 ali amd 200ge, pride skorej 100€ cenejš, ampak to ni bla poanta. Moj nas je namenjen tudi transcodanju medijev in bi preko dockerja laufov plex server. Tisti synologyji se pa obesijo, če se tist cpu vklopi. Kot sem že omenil, lahko delaš gor veliko več stvari, ker ima 100x boljši performance in to za isto ceno, le poraba je malo višja. Pa ne samo performance, tudi več slotov za diske maš.

Brez veze da se ponavljam, če ne dojameš kar hočem povedat, potem kupi/uporabljaj synology in podobne nas škatlice. Če ti je to dovolj, potem ok. Moja poanta je, da za isto ceno dobiš mnogo, mnogo več.

leiito ::

Likalnik je izjavil:

Kako pa preko racunalnika spravite torent na NAS? Kateri download tracker?
Preko telefona sedaj dobim z DS get appom...rad bi se preko racunalnika....Kako je pa z uploadam...download station nic ne uploada oziroma DS get app?


Greš v Disk Station Manager prek browserja in odpreš npr. Transmission. Trackerje išče iz standardnih torrent strani, lahko pa tudi svoj torrent file ročno uploadaš ali pa link nanj. Tranmisssion tudi uploada in najbrž enako drugi DL appi.

leiito ::

neo5468 je izjavil:

Sej ryzen podpira ecc rame. 20€ dražji so, big deal. Zdej boš pa reku da so to že predobre komponente, medtem ko za isto ceno dobiš v synology vse skupej nč, tisto je pa ok? Če greš z g4560 ali amd 200ge, pride skorej 100€ cenejš, ampak to ni bla poanta. Moj nas je namenjen tudi transcodanju medijev in bi preko dockerja laufov plex server. Tisti synologyji se pa obesijo, če se tist cpu vklopi. Kot sem že omenil, lahko delaš gor veliko več stvari, ker ima 100x boljši performance in to za isto ceno, le poraba je malo višja. Pa ne samo performance, tudi več slotov za diske maš.

Brez veze da se ponavljam, če ne dojameš kar hočem povedat, potem kupi/uporabljaj synology in podobne nas škatlice. Če ti je to dovolj, potem ok. Moja poanta je, da za isto ceno dobiš mnogo, mnogo več.


Ni nujno. Zadnjič je en na youtubu kazal kako si je sam vzgojil, požel, spredel lan, bombaž, volno, potem ja tega naredil še blago in si na koncu sešil suknjo, prišla ga je čez $5.000, če bi čas računal po postavki minimalne plače. Pa tudi performance ni bil ravno 100x boljši.

Tomay ::

Razumem point samo za večino ljudi je nas samo storage in pika. Vse kar želijo je relativno varno shranit podatke in opozorilo, če gre kaj narobe.
Zraven tega v rack omari nimam prostora za celo kišto, lahko pa dam not več nas naprav :P

neo5468 je izjavil:

Sej ryzen podpira ecc rame. 20€ dražji so, big deal. Zdej boš pa reku da so to že predobre komponente, medtem ko za isto ceno dobiš v synology vse skupej nč, tisto je pa ok? Če greš z g4560 ali amd 200ge, pride skorej 100€ cenejš, ampak to ni bla poanta. Moj nas je namenjen tudi transcodanju medijev in bi preko dockerja laufov plex server. Tisti synologyji se pa obesijo, če se tist cpu vklopi. Kot sem že omenil, lahko delaš gor veliko več stvari, ker ima 100x boljši performance in to za isto ceno, le poraba je malo višja. Pa ne samo performance, tudi več slotov za diske maš.

Brez veze da se ponavljam, če ne dojameš kar hočem povedat, potem kupi/uporabljaj synology in podobne nas škatlice. Če ti je to dovolj, potem ok. Moja poanta je, da za isto ceno dobiš mnogo, mnogo več.
Voodoo 4Ever

Likalnik ::

leiito je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako pa preko racunalnika spravite torent na NAS? Kateri download tracker?
Preko telefona sedaj dobim z DS get appom...rad bi se preko racunalnika....Kako je pa z uploadam...download station nic ne uploada oziroma DS get app?


Greš v Disk Station Manager prek browserja in odpreš npr. Transmission. Trackerje išče iz standardnih torrent strani, lahko pa tudi svoj torrent file ročno uploadaš ali pa link nanj. Tranmisssion tudi uploada in najbrž enako drugi DL appi.


Evo nalozil tudi Transmission ampak se vedno me zanima kako iz partisa ko potegnem film dol gre direktno na NAS...ali preko DS get appa ali preko transmissiona....sedaj mi gre preko utorrenta na komp...ampak rad bi na NAS spravil

TOP ::

Pa lahk v PC inštaliraš utorent in tam najdeš direktorij na Nasu recimo movie in to je to.

PrimozR ::

neo5468 je izjavil:

Sej ryzen podpira ecc rame. 20EUR dražji so, big deal. Zdej boš pa reku da so to že predobre komponente, medtem ko za isto ceno dobiš v synology vse skupej nč, tisto je pa ok? Če greš z g4560 ali amd 200ge, pride skorej 100EUR cenejš, ampak to ni bla poanta. Moj nas je namenjen tudi transcodanju medijev in bi preko dockerja laufov plex server. Tisti synologyji se pa obesijo, če se tist cpu vklopi. Kot sem že omenil, lahko delaš gor veliko več stvari, ker ima 100x boljši performance in to za isto ceno, le poraba je malo višja. Pa ne samo performance, tudi več slotov za diske maš.

Brez veze da se ponavljam, če ne dojameš kar hočem povedat, potem kupi/uporabljaj synology in podobne nas škatlice. Če ti je to dovolj, potem ok. Moja poanta je, da za isto ceno dobiš mnogo, mnogo več.

Dude, chill. Nimam synologyja niti ga nimam namen imeti.

Glede ECC-ja je tako-tako, ko sem jaz kupoval, se je za ene starejše AMD procesorje govorilo, da podpirajo, vsi testi so pa kazali, da 'vklopljen' ECC v bistvu ne dela. Hiter google za B450 plato z ECC podporo kaže, da ECC RAM deluje v non-ECC načinu. Reddit pravi, da ECC podpirata Asus in Asrock, ostali bolj ne. V mojem primeru (Xeon ready plata in dual core Pentium - vsi dual core Intel CPU-ji podpirajo ECC) ni dvomov, je vse uradno.

Sem imel na sumu, da je zadaj kako transcodanje, ampak to je načeloma pri uporabnikih NAS-ov relativno redko, zato tudi začudenje nad takšnim procesorjem. Meni brez težav vse skupaj poganja dual core Pentium (Plex sicer poganjam, ampak bolj ali manj za musko, ki jo poslušam na šihtu).

Likalnik je izjavil:

Evo nalozil tudi Transmission ampak se vedno me zanima kako iz partisa ko potegnem film dol gre direktno na NAS...ali preko DS get appa ali preko transmissiona....sedaj mi gre preko utorrenta na komp...ampak rad bi na NAS spravil

Dej... Piratiziranje na ST je prepovedano, vsaj malo zamaskiraj svoje poste tako, da ne boš direktno pisal kaj počneš, sicer te bo kdo brisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

leiito ::

Likalnik je izjavil:

leiito je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako pa preko racunalnika spravite torent na NAS? Kateri download tracker?
Preko telefona sedaj dobim z DS get appom...rad bi se preko racunalnika....Kako je pa z uploadam...download station nic ne uploada oziroma DS get app?


Greš v Disk Station Manager prek browserja in odpreš npr. Transmission. Trackerje išče iz standardnih torrent strani, lahko pa tudi svoj torrent file ročno uploadaš ali pa link nanj. Tranmisssion tudi uploada in najbrž enako drugi DL appi.


Evo nalozil tudi Transmission ampak se vedno me zanima kako iz partisa ko potegnem film dol gre direktno na NAS...ali preko DS get appa ali preko transmissiona....sedaj mi gre preko utorrenta na komp...ampak rad bi na NAS spravil


Transmission v DSMju ima settings, tam določiš lokacije.

Transmission na računalu greš pa v Preferences - Transfers - Setttings - Default Location, moraš pa morda najprej v Finderju (na Windowsih najbrž Explorerju) odpreti pot do ciljnega folderja na NAS-u s tem, da se logiraš v DSM.

mihec87 ::

Okoli ECC ramov... Če gdo dela diy so ecc nuja glede na poste po drugi strani je pa synology DS218+ ki ima non ecc pa vredu?

krop ::

Likalnik je izjavil:

leiito je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako pa preko racunalnika spravite torent na NAS? Kateri download tracker?
Preko telefona sedaj dobim z DS get appom...rad bi se preko racunalnika....Kako je pa z uploadam...download station nic ne uploada oziroma DS get app?


Greš v Disk Station Manager prek browserja in odpreš npr. Transmission. Trackerje išče iz standardnih torrent strani, lahko pa tudi svoj torrent file ročno uploadaš ali pa link nanj. Tranmisssion tudi uploada in najbrž enako drugi DL appi.


Evo nalozil tudi Transmission ampak se vedno me zanima kako iz partisa ko potegnem film dol gre direktno na NAS...ali preko DS get appa ali preko transmissiona....sedaj mi gre preko utorrenta na komp...ampak rad bi na NAS spravil


Iz partisa downoudaš file. Greš na download station stisneš + (create download task) in izbereš destinacijo + file

leiito ::

Podobno prek appa, greš v DS Get - Add - url fajla. Bolj preprosto in intuitivno že ne bi moglo biti, sam sem računalniški analfabet, pa sem to znal sam pogruntat. Nasploh je Synology zelo user-friendly, zdi se, da se zgledujejo po Applu, kar se tega tiče, čim bolj logično in intuitivno.

Nečesa pa vseeno ne razumem:
Če imam v 2-bay napravi 2x 3T diska (shr), imam 3T neto prostora, drugih 3T je redundancy, zrcalna slika fajlov, če se kaj zalomi.

Če imam pa v 4-bay napravi npr. 3 diske (slot 4 je npr. prazen), npr. 2 x 3T in 1 x 2T, imam pa 5T neto prostora. Je v tem primeru 3T disk redundancy za 5T? Kako?

igorpec ::

mihec87 je izjavil:

Okoli ECC ramov... Če gdo dela diy so ecc nuja glede na poste po drugi strani je pa synology DS218+ ki ima non ecc pa vredu?


Kakor za koga.

ECC je v domeni predvsem v high-end NAS-ih. DS218+ je low/entry level. Verjetno še kje ceneje kot https://www.amazon.com/Synology-DS3617x... ...

z DIY pa si to lahko privoščiš za manj. Kakšen XEON strežnik (pred)prejšne generacije bo čisto dovolj, ali celo SBC < 200 USD https://kobol.io/helios4/ ... samo še lepo škatljo rabiš, ker priložena je zgolj da vse skupaj ne razpade.

DIY je predvsem zabava (ali trpljenje :D) in ne toliko nujnost, kjer pač nisi tako omejen in lahko počneš s škatljo še kaj drugega.

gendale2018 ::

kdor bi imel ecc in nov procesor lahko pogleda tudi za ryzeni/threadripperji oziroma i3ji

pri ryzenih je treba bit pozoren pri izbiri matične, ker afaik ga vse ne podpirajo, za i3 pa nisem siguren
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

PrimozR ::

mihec87 je izjavil:

Okoli ECC ramov... Če gdo dela diy so ecc nuja glede na poste po drugi strani je pa synology DS218+ ki ima non ecc pa vredu?

ECC ni nujen, ampak je za ZFS _MOČNO_ priporočen (beri: če se imaš rad, če nočeš težav in če želiš podporo na uradnih forumih, potem imaš ECC). Za ECC se pa itak derem tukaj bolj kot ne samo jaz, ker sem pač specifičen težak.

gendale2018 je izjavil:

kdor bi imel ecc in nov procesor lahko pogleda tudi za ryzeni/threadripperji oziroma i3ji

pri ryzenih je treba bit pozoren pri izbiri matične, ker afaik ga vse ne podpirajo, za i3 pa nisem siguren

Tole sem že omenjal. Do serije 8000 Intelovih Core procesorjev je bilo precej jasno. Consumer dual core (torej serije Celeron, Pentium in i3 za desktop socket) podpirajo ECC, pri Quadih samo Xeoni. Pri platah je še bolj enostavno - C čipseti, to je to. Consumer plate ne podpirajo. Vse to govorim za desktop sockete, torej LGA-115x.
Hiter pogled na ARK sicer pravi, da tudi 8. generacija i3 (8100, 8300 in 8350), ki so štirijedrniki, podpira ECC, torej tukaj načeloma dobiš poceni quade z ECC podporo.

Pri AMD-ju, kar sem na hitro pogledal, podpirata ASUS in Asrock, Gigabyte baje pravi da podpira, ampak po testih ECC potem ne dela. Wild west torej. Tread carefully.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

gendale2018 ::

i3 8xxx naj bi imeli delujoč ecc glede na poročila online

z ryzeni je res bolj loterija, procesorji ga podpirajo, matične pa kakor katera + pogosto ni dobre dokumentacije, se pa da usposobit (najboljše vprašat na /r/amd)

pri threadripperjih naj bi bilo bolj zrihtano

aja, pa nekateri atomi tudi podpirajo ecc

>ECC ni nujen, ampak je za ZFS _MOČNO_ priporočen (beri: če se imaš rad, če nočeš težav in če želiš podporo na uradnih forumih, potem imaš ECC). Za ECC se pa itak derem tukaj bolj kot ne samo jaz, ker sem pač specifičen težak.
močno je priporočen za vsak file system, ampak ne bo pa zfs brez eccja delal slabše kot kak drug fs brez eccja (nisem testiral, tako pravi med drugim tudi eden od avtorjev)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Gigabyte baje pravi da podpira, ampak po testih ECC potem ne dela.

Kakih testih?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

gendale2018 je izjavil:

i3 8xxx naj bi imeli delujoč ecc glede na poročila online

z ryzeni je res bolj loterija, procesorji ga podpirajo, matične pa kakor katera + pogosto ni dobre dokumentacije, se pa da usposobit (najboljše vprašat na /r/amd)

pri threadripperjih naj bi bilo bolj zrihtano

aja, pa nekateri atomi tudi podpirajo ecc

>ECC ni nujen, ampak je za ZFS _MOČNO_ priporočen (beri: če se imaš rad, če nočeš težav in če želiš podporo na uradnih forumih, potem imaš ECC). Za ECC se pa itak derem tukaj bolj kot ne samo jaz, ker sem pač specifičen težak.
močno je priporočen za vsak file system, ampak ne bo pa zfs brez eccja delal slabše kot kak drug fs brez eccja (nisem testiral, tako pravi med drugim tudi eden od avtorjev)

Za Intel ni neke znanosti, ARK ima vse podatke. https://ark.intel.com/Search/FeatureFil...

Glede ZFS-a in ECC-ja, ni edini, ki mu ECC koristi, niso pa vsi FS-ji tako 'odvisni' od tega. ZFS ima za vse podatke v RAM-u checksum, s katerim pregleduje verodostojnost podatkov na disku. Fuč, ne-ECC RAM ti načeloma pokvari dobre podatke na disku, ker se je pokvaril checksum. Fun, kajne?

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Gigabyte baje pravi da podpira, ampak po testih ECC potem ne dela.

Kakih testih?

Na hitro sem pogledal en reddit post, tam je tako pisalo. Ne vem. Ampak podobno so govorili za famozno ECC podporo na starejših (AM3 al FM1) AMD procesorjih, kjer se je kao dalo vklopiti, potem so pa vsi podrobni checkerji in testerji strojne opreme govorili, da ECC ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

leiito ::

Treba pohvaliti Synology, migracija z enega NASa na drugega je mačji kašelj, samo back up konfiguracije je treba narediti, preseliti diske in potem restore konfiguracije, 5 minut dela in nobenih zatikov, hvala bogu, Plex dela gladko naprej.

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Glede ZFS-a in ECC-ja, ni edini, ki mu ECC koristi, niso pa vsi FS-ji tako 'odvisni' od tega. ZFS ima za vse podatke v RAM-u checksum, s katerim pregleduje verodostojnost podatkov na disku. Fuč, ne-ECC RAM ti načeloma pokvari dobre podatke na disku, ker se je pokvaril checksum. Fun, kajne?

To je en podrobno analiziral (vključno s kodo ZFS) in ugotovil, da je v takem primeru verjetnost okvare podatkov enaka nuli.

PrimozR je izjavil:


MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Gigabyte baje pravi da podpira, ampak po testih ECC potem ne dela.

Kakih testih?

Na hitro sem pogledal en reddit post, tam je tako pisalo. Ne vem. Ampak podobno so govorili za famozno ECC podporo na starejših (AM3 al FM1) AMD procesorjih, kjer se je kao dalo vklopiti, potem so pa vsi podrobni checkerji in testerji strojne opreme govorili, da ECC ne dela.

Ja, konkretno ime testa me zanima. Ali pa vsaj link na tisti reddit.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

PrimozR ::

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8...

Glede ECC-ja in ZFS-a, večkrat si že rekel to. Že poganjaš ZFS server brez ECC-ja, da boš to tudi dokazal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

gendale2018 ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Glede ZFS-a in ECC-ja, ni edini, ki mu ECC koristi, niso pa vsi FS-ji tako 'odvisni' od tega. ZFS ima za vse podatke v RAM-u checksum, s katerim pregleduje verodostojnost podatkov na disku. Fuč, ne-ECC RAM ti načeloma pokvari dobre podatke na disku, ker se je pokvaril checksum. Fun, kajne?

To je en podrobno analiziral (vključno s kodo ZFS) in ugotovil, da je v takem primeru verjetnost okvare podatkov enaka nuli.


tako je, ecc ram je vsekakor dobrodošel za zfs (al pa za kak drug fs), če ga pa ni ti pa zfs še vedno ne bo pojedel mačke
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

AgiZ ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Glede ZFS-a in ECC-ja, ni edini, ki mu ECC koristi, niso pa vsi FS-ji tako 'odvisni' od tega. ZFS ima za vse podatke v RAM-u checksum, s katerim pregleduje verodostojnost podatkov na disku. Fuč, ne-ECC RAM ti načeloma pokvari dobre podatke na disku, ker se je pokvaril checksum. Fun, kajne?

To je en podrobno analiziral (vključno s kodo ZFS) in ugotovil, da je v takem primeru verjetnost okvare podatkov enaka nuli.

Sam imam backup na enem starem laptopu z 2GB rama (ali 4, not sure atm), nanj priklopljen zunanji 8TB disk preko USB2 s cca 5TB podatkov, ki teče na Ubuntuju z ZFSjem (ZFS snapshots). Vsekakor izjemno počasi, a dovolj hitro za backup funkcionalnost. V kakih dveh+- letih deluje brez težav. Kake pol leta nazaj je bil izveden tudi pregled integritete ravno zaradi možnih corruptionov diska in/ali rama. Testiralo se je cca 2 tedna, napak ni bilo. :)
Počasi zaradi USB2 (pač laptop nima USB3 :|), niti ni mišljeno kot primarni backup ampak deluje pa super. Tako da koncept funkcionira, in ga bom uporabil tudi naprej. Ker bodimo realni, kako pogosto pa se ram pokvari? Sam sem videl en ali dva primera v celi moji zgodovini, ostalo je bil vedno ali nekompatibilnost komponent ali defekten ram že v začetku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgiZ ()

Baja ::

Baja je izjavil:

da ti non-ecc ram uniči podatke, rabiš posebaj zlobno vrsto.

http://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-an...

drugače pa ja. škoditi ne more.

poor's man ECC: ZFS_DEBUG_MODIFY

travica ::

Medklic v debati o ECC. Kak predlog kje ugodno do 2x Ironwolf 4Tb pred novim letom in 4XWdRed 1TB ali 2 TB po novem letu?

Trenutno najbolje kaže
Nas disk Ironwolf 4TB X 2

amazon.de: 233,20 €

notebooksbilliger: 297,00 €

senetic SLO: 254,00 €

Amazon že s poštnino, ostali še brez podatka o poštnini. Zanimivo, da ima Notebokbiliger bundle po 2 diska, a ne preveč ugodno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: travica ()

AgiZ ::

Aja, pozabil sem omenit da je zgoraj omenjeni sistem deluje z 2x8TB, linux+zfs skrbita za mirroring in vse.

darkolord ::

Gledam malo tale unraid, pa poleg tega, da nima iSCSI, izgleda, da ne podpira hot swap brez da ustaviš array. Za karkoli resnega je absolutno nujno, da lahko zamenjaš okvarjen disk, brez da karkoli ustavljaš.

Kaj so še alternative poleg FreeNAS?

Zgodovina sprememb…

gendale2018 ::

travica je izjavil:

Medklic v debati o ECC. Kak predlog kje ugodno do 2x Ironwolf 4Tb pred novim letom in 4XWdRed 1TB ali 2 TB po novem letu?

Trenutno najbolje kaže
Nas disk Ironwolf 4TB X 2

amazon.de: 233,20 €

notebooksbilliger: 297,00 €

senetic SLO: 254,00 €

Amazon že s poštnino, ostali še brez podatka o poštnini. Zanimivo, da ima Notebokbiliger bundle po 2 diska, a ne preveč ugodno.

zna bit da bom po novem letu prodajal kakega 3tb wd red (takrat bo še nekje 7 mesecev garancije), če te zanima
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

mihec87 ::

Hm https://kobol.io/helios4/ +chenbro sr301 všečno..Sam 2gb je za zfs premalo kolikor berem pa board ni vedno na lagerju...

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8...

Tam samo linka video, kjer so testirali, če RAM dela (če shranjuje podatke, ne pa tudi če zazna in odpravlja napake). Razen, če sem kaj spregledal (nimam pol ure časa, gledam nekaj kjer je BAJE nekaj kao...).

Malo resnejše metode:
https://www.pugetsystems.com/labs/artic...
https://buttersideup.com/mediawiki/inde...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

darkolord je izjavil:

Gledam malo tale unraid, pa poleg tega, da nima iSCSI, izgleda, da ne podpira hot swap brez da ustaviš array. Za karkoli resnega je absolutno nujno, da lahko zamenjaš okvarjen disk, brez da karkoli ustavljaš.

Kaj so še alternative poleg FreeNAS?

NAS4free, OpenMediaVault?

AvtoR ::

Nas4free se po novem imenuje XigmaNAS.

Invictus ::

Likalnik je izjavil:

Kako pa preko racunalnika spravite torent na NAS? Kateri download tracker?
Preko telefona sedaj dobim z DS get appom...rad bi se preko racunalnika....Kako je pa z uploadam...download station nic ne uploada oziroma DS get app?

Večina NASov podpira torrent downloade.

Si pač naštimaš en "observed folder" na Gmailu kamor shranjuješ torrent file.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Likalnik ::

Sem naštimal tako na računalniku kot telefonu...zaenkrat zadovoljen...

hvala

zee ::

darkolord je izjavil:

Gledam malo tale unraid, pa poleg tega, da nima iSCSI, izgleda, da ne podpira hot swap brez da ustaviš array. Za karkoli resnega je absolutno nujno, da lahko zamenjaš okvarjen disk, brez da karkoli ustavljaš.

Kaj so še alternative poleg FreeNAS?


Debian.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

inbox ::

Če potrebuje kdo, mi doma stoji Qnap ts-419p ii :)

darkolord ::

zee je izjavil:

darkolord je izjavil:

Kaj so še alternative poleg FreeNAS?


Debian.
Iz nule je to precej neprijazno postavljat. Nočem, da se mi ponovi kaj takšnega (citat v prvem postu), ker nimam vseh inner workingov naštudiranih v nulo. Verjetno bi rabil shitload skript (monitoring, upgrade, upravljanje, ...).

nori ::

Prosim za pomoč in usmeritve.

V računalništvo se bolj malo spoznam...
Kupujem sistem (strežnik, prostor za shranjevanje slik in video, oddaljen dostop z telefonom, tv ali računalnik), da ni zakomplicirano in je ala plug and play, easy to use and minimum maintenance.
varjanta:
1. Doma imam 4 diske od prenosnikov, katere lahko uporabim za začetek in potem po potrebi kupim nove ter večje. v tem primeru uporabim npr. Synology DS418 (ne vem in ne razumem v čem je razlika med Synology DS418PLAY in Synology DS418) prebral sem par mnenj in eni to drugi navijajo za drugo... kot lajik pa ne vem potem nič...

2. Kupim SYNOLOGY DS218Play (na ceneje jih je spet par tipov, kateri bi bil ok pa je vprašanje...)+ kupim dva nova diska.

Cenovno sem na začetku približno na istem, le da sem pri opciji z NAS strežnikom na 2 diska bolj omejen, je pa res, da že na začetku imam 4tb.
Kolikor prebiram forume, se ponavadi zgodi, da osnovni namen(da je strežnik samo za slike), kmalu prerasteš in ga želiš uporabljati za kaj več... Kot je npr glednje filmov, torent...

Mogoče, kdo prilepi kaj povezav in bolj usmerjenih mnenj, ker nismo vsi na forum fulll izobraženi in se srečamo bolj poredko.

Hvala in lp,

miko22 ::

Evo, po vseh mukah ker mi ni uspelo usposobiti freenas na hišnem pc in nisem našel napake, sem za test namestil vse na prenosnika. Dela iz prve v nulo. Še vedno pa ne morem dostopati iz stacionarnega pc. Mogoče kdo ve kaj bi lahko bilo? Dostopam lahko s telefona, z tv, samo stacionarec ne prebavi.
Ping je ok. Tudi v nastavitve pridem z stacionarca, ampak diska pa ne vidim.

ToniT ::

@nori
Če želiš uporabljati NAS za gledanje filmov preko browserja ali njihove aplikacije za android, potem obvezno vzami verzijo Play. Ali vzameš DS218Play ali pa DS418Play pa je odvisno od števila diskov, ki jih boš imel v NAS.
Vse ostale funkcije pa delajo tudi na drugih verzijah Synology (brez Play).

Han ::

Trenutno najboljša izbira je DS918+, dobava seveda iz Nemčije, ker je pri nas cena konkretno višja.

leiito ::

Ravno na 918+ sem dodal 3. disk, sicer je consistency check trajal 27 ur, ampak zdaj dela vse kot ura. Kar ne razumem, je kako lahko s 50% več diska dobiš 100% več prostora, a ni v SHR in Raid5 tako, da gre 50% vedno na redundancy?

Btw, po updejtu DSMja in novem Plex playerju (vsaj na Apple TV je nov) 918+ zdaj brez težav transkodira tudi 10 bitne HEVC fajle s podnapisi, še par tednov nazaj to ni šlo, kakor razumem zato, ker transkodiranje sproti zapeče title v sliko. Kakorkoli, zdaj dela b.p.

PrimozR ::

miko22 je izjavil:

Evo, po vseh mukah ker mi ni uspelo usposobiti freenas na hišnem pc in nisem našel napake, sem za test namestil vse na prenosnika. Dela iz prve v nulo. Še vedno pa ne morem dostopati iz stacionarnega pc. Mogoče kdo ve kaj bi lahko bilo? Dostopam lahko s telefona, z tv, samo stacionarec ne prebavi.
Ping je ok. Tudi v nastavitve pridem z stacionarca, ampak diska pa ne vidim.

A SMB share si naredil?

Sicer pa, https://www.ixsystems.com/documentation...

Lonsarg ::

leiito je izjavil:

Kar ne razumem, je kako lahko s 50% več diska dobiš 100% več prostora, a ni v SHR in Raid5 tako, da gre 50% vedno na redundancy?

Redundency je v številu diskov, ne v procentih prostora v tem načinu. Torej če imaš nastavljen redundency enega diska in 3 diske imaš na voljo 2 diska torej 66%. Redundency enega diska pri 5ih diskih pomeni celo 80% prostora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PrimozR ::

Ne gre za redundantni disk kot tak, temveč za paritetni disk, ker je pariteta zapis podatka, iz katerega lahko, ob manjkajočem disku ali več jih, vseeno izračunaš, kaj bi na manjkajočem disku (diskih) moralo biti. S tem seveda zvišaš redundanco, ampak redundančni disk je bolj hot spare disk, ki v array pade šele, ko en izmed obstoječih diskov odpove in na katerega se naredi rebuild arraya. Ampak to je cepidlačenje.

Tvoj skupni prostor diskovnega arraya, v primeru enega paritetnega diska (RAID5), je x*(n-1), kjer je x velikost najmanjšega diska, n pa število diskov v polju. Za n = 3 dobiš torej za 2 diska prostora.

Imaš še nekaj drugih nivojev sestavljanja diskov v večji array (RAID namreč pomeni redundant array of inexpensive drives), npr. RAID1 je mirroring, kjer isti podatek zapišeš na vse diske v arrayu (običajno sta to dva diska, lahko jih je tudi več, vsekakor pa je skupna velikost arraya x GB), RAID0 je stripping, kjer podatek porazdeliš med n diskov (torej n*x GB), RAID6 pa ima 2 paritetna diska, torej je skupni prostor x(n-2) GB.

V primeru RAID0 odpoved enega diska pomeni izgubo podatkov, v primeru RAID1 le odpoved vseh diskov hkrati pomeni izgubo podatkov, pri RAID5 načeloma odpoved dveh diskov hkrati, pri RAID6 pa odpoved treh diskov hkrati. Vse te RAID arraye večinoma lahko potem tudi sestavljaš (npr. RAID10, RAID01, RAID50, itd. itd.), ampak za domačo rabo, v NAS-ih, so najbolj relevantni 1, 5 in 6, načeloma še 10 (oz. 1+0). Kako je z izgubo podatkov pri sestavljenih arrayih je pa precej odvisno od narave odpovedi, torej kater disk točno je odpovedal v katerem delu.

V praksi, array 4 diskov s 50 % prostora lahko dosežeš z RAID 0+1 oz. 1+0 (razlika je samo, a zrcališ deljene podatke, ali deliš zrcaljene podatke) ali pa z RAID6. Pri RAID6 ti lahko odletita katerakoli dva diska, pa boš obdržal vse podatke. Pri RAID 0+1/1+0 imaš pa 50 % možnosti, da ti bosta odpovedala dva diska z enakimi podatki, zaradi česar ostaneš brez podatkov. Seveda je po drugi strani rebuild 1+0/0+1 arraya mnogo hitrejši od rebuilda RAID6, dejansko hkratna odpoved dveh diskov pa relativno redka, zato bi se lahko reklo, da je nevarnost za izgubo vseh podatkov približno enaka pri obeh. Ampak zgolj statistično, zgolj z vidika odpovedi samih diskov in brez upoštevanja kasnejših napak pri branju, zahtevnosti krmilnikov za array, itd., je RAID6 nekoliko varnejši

(obstajajo tudi RAID2, RAID3 in RAID4, ampak so stvar preteklosti)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

miko22 ::

PrimozR je izjavil:

miko22 je izjavil:

Evo, po vseh mukah ker mi ni uspelo usposobiti freenas na hišnem pc in nisem našel napake, sem za test namestil vse na prenosnika. Dela iz prve v nulo. Še vedno pa ne morem dostopati iz stacionarnega pc. Mogoče kdo ve kaj bi lahko bilo? Dostopam lahko s telefona, z tv, samo stacionarec ne prebavi.
Ping je ok. Tudi v nastavitve pridem z stacionarca, ampak diska pa ne vidim.

A SMB share si naredil?

Sicer pa, https://www.ixsystems.com/documentation...


Saj pravim, da dela na večini računalnikov, le na ta glavnem ne. Če ne bi kaj uredu nastavil ne bi nikjer delalo.
Ne vem pa kaj bi lahko še pogledal? Windows firewall? Ima share(windows mape) kako funkcijo pri tem NAS? Verjetno ne, samo razmišljam, kaj bi lahko bilo narobe.

Joze_K ::

Mislim da Win10 nima več SMB 1.0 protokola... preveri kateri protokol daje Nas..?
««
48 / 118
»»