» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
65 / 118
»»

hojnikb ::

Za svoj server sem vrgel dobrega jurja, naslednji bo prej dvakrat dražji, kot kaj cenejši. Zakaj zaboga milega bi se pobijal z 80 € vrednimi zadevami? Če bi imel tak budget, bi na mrežo ob routerju prilopil WD MyBook. Pa mogoče zraven nek RPi ali kaj podobnega, če bi želel kaj servirati s tistega diska.

nwm, jurja ali dva za file server z bomboni, se mi zdi mal overkill, tut za nadpovprecnega slotechovca. But then again, different strokes for different folks. Osebno raje skurim za 2 jurja gum, k pa 2 jurja za server, k mi bo serviral daily content. But thats just me, glej se enkrat zgornji stavek
#brezpodpisa

Zimonem ::

hojnikb je izjavil:

Get a job. Ko ti več kot tretjino življenja pobere služba, precej drugače gledaš na stvari. Si pa ne predstavljam, kako shendlajo stvari ljudje, ki imajo še družine. Kot je rekel, da se pogleda film, se hrošče tolče pri 20ih. Kasneje, ko hoče žena gledati film, mora zadeva delati. Therefore Netflix (še Plex ne pride v poštev, ker preveč rad nagaja).


o brez skrbi, already there ze lep cas. Ampak kjub delovniku, ki je bolj poredko tisti "9-5" najdem cas in voljo, da nardim kaksno stvar DIY, seveda ce je cenovno in feature smiselna. In rpi based NAS je pac bila ena izmed teh zadev. Sj ni tezko pljunat tistih nekaj 100e v proper NAS, ki bi verjetno znal vse, kar rabim, ampak zakaj, ce lahko z necim z nekaj vlozenega truda dosezem isto za precej manj ? tistih par 100e se lahko potem bp zagoni za kaksen drazji hobi :)

Vse pohvale ampak za file sharing , streamat medijo, sinhronizacijo mailov dokumentov ,.. ni prihranka pa še dela ne kot tisto kar delajo množično. Ne da se ne da . Večini nam se ne da ker ni ravno neka raketna znanost je pa precej dr ja nja.

hojnikb ::

tako bom reku. Ce hoces 4 bay zadevo in mas budget 100e in dovolj cas/volje (recimo da si nesposobn in ti ne uspe stvar zlozit v enem popoldnevu) cenejse zadeve kot rpi (ali kaksen drug clon z giga+usb3/sata) ne vidim. Se najcenejsi synology se zacne pr 100e, pa nedobis druga kot 1 bay pa nek podhranjen arm proc.

Preseneca me, da kitajci ne udarjajo z kako doping ponudbo teh nasov okoli poceni arm SoCjov.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

Za svoj server sem vrgel dobrega jurja, naslednji bo prej dvakrat dražji, kot kaj cenejši. Zakaj zaboga milega bi se pobijal z 80 € vrednimi zadevami? Če bi imel tak budget, bi na mrežo ob routerju prilopil WD MyBook. Pa mogoče zraven nek RPi ali kaj podobnega, če bi želel kaj servirati s tistega diska.

nwm, jurja ali dva za file server z bomboni, se mi zdi mal overkill, tut za nadpovprecnega slotechovca. But then again, different strokes for different folks. Osebno raje skurim za 2 jurja gum, k pa 2 jurja za server, k mi bo serviral daily content. But thats just me, glej se enkrat zgornji stavek

Jah, Xeon plata, 16 GB RAMa (ko je bil precej drag), Pentium, Hyper 212, ohišje in PSU, zraven pa 3x6 TB WD Red nekaj stane... Novejši bo pa verjetno dražji (tak, kot bi ga sestavil zdaj) zaradi 5x8TB diskov. Ostali HW bi bil sicer tudi precej dražji, ampak zaradi več jeder, več RAMa in parih drugih stvari. Potrebe po tem definitivno ni, povsem enostavno bi živel verjetno s kakim Synologyjem, mogoče tudi s tvojim RPi-jem. Gre se za čisto 'zakaj pa ne, če lahko'. A misliš da za gledat YouTube rabim 8700K z 32 GB RAMa in 1 TB SSD-ja? Pa 49" monitor? Itak da ne. Ampak ker lahko, zakaj ne.

Server ti servira content nekaj let, gume lahko skuriš v enem dnevu ;)

Ne me narobe razumet. Tudi RPi NAS je 'če lahko, zakaj ne'. Ampak ni to ultimativni odgovor, kot se zdi, da hočeš ti zadevo prikazati. Za vsako situacijo imaš svojo rešitev. RPi NAS je rešitev za prekleto malo situacij, predvsem zaradi potreb in narave uporabnikov, ki neko rešitev potrebujejo.

Se pa povsem enakih situacij spomnim izpred nekaj let iz teme 'kakšne računalnik kupiti', ko so gamer mulci vsem priporočali najboljšo grafično in 8 GB RAM-a, ko je bilo vsem jasno, da se (zaradi nizke cene) kupi 16 GB na rezervo. Pa ni bilo važno, a je isto star mulc kupoval gaming računalnik, al je nekdo kupoval računalnik ali za na faks ali pa celo za službo, kjer bi poganjal CAD. S tem da je bilo vse to jasno napisano v zahtevah. Treba je zadeve pogledati objektivno in temu primerno najti rešitev. Če je kje izpadlo, kot da je nekaj, kar uporabljam jaz, edino pravilno in sveto, se iskreno opravičujem, ker definitivno ni mišljeno tako. Daleč od tega. Ko povem, kaj uporabljam, z veseljem lahko tudi razložim, zakaj sem se tako odločil. Pogosto je zadaj enostavna kaprica, ki v bistvu nima neke smiselne logike, razen osebne želje. Ko sem govoril zakaj vzeti Plex, sem dal par potencialnih razlogov, ki npr. držijo zame. In podobno.

hojnikb je izjavil:

tako bom reku. Ce hoces 4 bay zadevo in mas budget 100e in dovolj cas/volje (recimo da si nesposobn in ti ne uspe stvar zlozit v enem popoldnevu) cenejse zadeve kot rpi (ali kaksen drug clon z giga+usb3/sata) ne vidim. Se najcenejsi synology se zacne pr 100e, pa nedobis druga kot 1 bay pa nek podhranjen arm proc.

Preseneca me, da kitajci ne udarjajo z kako doping ponudbo teh nasov okoli poceni arm SoCjov.

Jasno da ni ponudbe, če pa nihče pri zdravi pameti tega ne sestavlja, kar govorim že ves čas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

Jasno da ni ponudbe, če pa nihče pri zdravi pameti tega ne sestavlja, kar govorim že ves čas.


mislim, da bi bil kr naval na licno zapakiran usable nas z 4 bayi in neko linux osnovo. za 100e give or take :)
Chinese boys, do it! :)

Server ti servira content nekaj let, gume lahko skuriš v enem dnevu ;)

But but but the satisfaction is priceless :) Ampak smo ze way off base.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::

Pa sej z armjem je Terra master še če cenej. Morajo pa ravno tako se razvit in ponujat storitve. Mene v bistvu mika jutrišnji ryzen apu na 35w pa dovolj jeder, da se res lahko greš virualizacijo, ecc , 10gbe fletno paše.... Ker tole na Synology... Ni to, to. Je pa res fletno čepi v omari v kleti in ne jamra. Za 100e... Manja no dobiš rpi .

hojnikb ::

Se pa povsem enakih situacij spomnim izpred nekaj let iz teme 'kakšne računalnik kupiti', ko so gamer mulci vsem priporočali najboljšo grafično in 8 GB RAM-a, ko je bilo vsem jasno, da se (zaradi nizke cene) kupi 16 GB na rezervo. Pa ni bilo važno, a je isto star mulc kupoval gaming računalnik,

ce smo cist posteni, ram na zalogo, ce ga nerabis, je dokaj velika neumnost. ram nalazje nadgradis (dobesedno not ga vtaknes). tisti gamer mulci, k so takrat kul "le" 8gb rama, so ze zdavnaj menjal platformo in s tem tudi rame na vec. Sigurno bolje (vsaj za namen gaminga) vec denarja v gpu/cpu kot pa ram. Ampak again, off base :)
#brezpodpisa

xandros ::

1. Na eni strani zagovorniki synology/or_other , ki ne obvladajo(oz se jim ne da po njihovo)
2.Na drugi strani uporabniki, ki postavijo smb/nfs/vpn/nextcloud/... v parih minutah
3.Helios64(ali pa star PC, ali pa arm board+sata hat, rpi+kablovje) bo pa nekje vmes med 1. in 2., in nekako sem preprican, da je ta tema v tocki 3.

Se strinjam, da je 1. velika vecina.
Hecno pa je, da vecina prepricuje manjsino, kaj je NAS, in sprasujejo po forumih za uporabo "naprednejsih" stvari

hojnikb ::

hecno je predvsem to, da te hocejo prepricat, da nekaj ne dela, ceprav taksen ali drugacen setup deluje ze vsaj kaksno dekado (pri meni). Ocitno pocnemo manjsinski diy nekaj hudo narobe. Ali pa je vse to enter the matrix ? You guys tell me :)

Na sreco je moznost vseh resitev. In moznost je zelo fina stvar.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::

hojnikb je izjavil:

Se pa povsem enakih situacij spomnim izpred nekaj let iz teme 'kakšne računalnik kupiti', ko so gamer mulci vsem priporočali najboljšo grafično in 8 GB RAM-a, ko je bilo vsem jasno, da se (zaradi nizke cene) kupi 16 GB na rezervo. Pa ni bilo važno, a je isto star mulc kupoval gaming računalnik,

ce smo cist posteni, ram na zalogo, ce ga nerabis, je dokaj velika neumnost. ram nalazje nadgradis (dobesedno not ga vtaknes). tisti gamer mulci, k so takrat kul "le" 8gb rama, so ze zdavnaj menjal platformo in s tem tudi rame na vec. Sigurno bolje (vsaj za namen gaminga) vec denarja v gpu/cpu kot pa ram. Ampak again, off base :)

Gaming kaj je to? Pa čemu gpu ki porabi 400w.

hojnikb ::

Za ogrevanje, jasno. Get with the times, zoomer :)
#brezpodpisa

Zimonem ::

xandros je izjavil:

1. Na eni strani zagovorniki synology/or_other , ki ne obvladajo(oz se jim ne da po njihovo)
2.Na drugi strani uporabniki, ki postavijo smb/nfs/vpn/nextcloud/... v parih minutah
3.Helios64(ali pa star PC, ali pa arm board+sata hat, rpi+kablovje) bo pa nekje vmes med 1. in 2., in nekako sem preprican, da je ta tema v tocki 3.

Se strinjam, da je 1. velika vecina.
Hecno pa je, da vecina prepricuje manjsino, kaj je NAS, in sprasujejo po forumih za uporabo "naprednejsih" stvari

Kombiniranje starih diskov iz arhiva bivše yu pač ni napredno vprašanje, na katero ni bilo dogovorjeno.

damirj79 ::

hojnikb je izjavil:

hecno je predvsem to, da te hocejo prepricat, da nekaj ne dela, ceprav taksen ali drugacen setup deluje ze vsaj kaksno dekado (pri meni). Ocitno pocnemo manjsinski diy nekaj hudo narobe. Ali pa je vse to enter the matrix ? You guys tell me :)

Na sreco je moznost vseh resitev. In moznost je zelo fina stvar.


Kaksne pa so performanse, sklepam da imas rpi4? Predvidevam, da plexa nimas gor? Ce ga kdo ima, zmore kak transcoding, iz 4k na fhd je verjetno utopija ne? :)

hojnikb ::

kot sem že zgoraj napisal; samba zafila gigabitno mrežo (110-115MB/s), torrenti 250Mbit (več nemorn probat). Ostale storitve (nextcloud, vpn) mi naceloma predstavlja limit linija, ne sam hw, vsaj za _moj_ usecase.
Plex transcoding za kaj več kot 1080p30 nebo šlo, ker encoder ne podpira več.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

          ::

Eno vprašanje glede transcodinga: ali to pomeni, da vam NAS ali druga naprava transkodira video in ga streama na telefon ali tablico?

PrimozR ::

To je namen ja. Transcodaš zaradi displeja/zmogljivosti naprave, ki vsebino predvaja (iz 4k zmanjšaš recimo na 1080p oz. 720p, če nima smisla predvajati 4k) in/ali zaradi omejitev linije, če pošiljaš ven in si omejen z uploadom (ali pa downloadom na drugi strani).

Težava Plexa je, da je se mi zdi transcode še vedno omejen na 1 CPU jedro (upam, da se motim), kar pomeni, da velikojedrni procesor z nizko frekvenco ni najbolj primeren zanj. Linus je zato uporabljal v svojem serverju mislim da 9900K, da je CPU zmogel transcodati 4k vsebine in zraven zapeči še podnapise.

damirj79 ::

transcoding rabiš, ko je izvor, se pravi predvajana datoteka večje resolucije kot jo podpira ciljna naprava. Npr, bi rad gledal 4k film na FHD TV, to načeloma ne bo šlo. Transcoding pretvori 4k film v real-time, da ga lahko predvajaš na FHD ekranu recimo. Ali pa na telefonu, tablici itd.. Za source FHD načeloma zadostuje tudi kak 4-core ARM, kot je npr v RPI3 ali RPI4, za 4k pa, vsaj Plex, potrebuješ malo močnejšo mašino, ne vem, npr HP Microserver Gen10 z AMD x3216 bi mogoče ravno še zmogel en 4k stream, ampak je kot vem precej omejitev, v resnici na koncu niti ni preveč uporabno, beri tukaj:
https://forums.plex.tv/t/info-plex-4k-t...

damirj79 ::

The Guideline
Very roughly speaking, for a single full-transcode of a video, the following PassMark score requirements are a good guideline for the following average source file:

4K HDR (50Mbps, 10-bit HEVC) file: 17000 PassMark score (being transcoded to 10Mbps 1080p)
4K SDR (40Mbps, 8-bit HEVC) file: 12000 PassMark score (being transcoded to 10Mbps 1080p)
1080p (10Mbps, H.264) file: 2000 PassMark score
720p (4Mbps, H.264) file: 1500 PassMark score

V bistvu za 4k mora bit že kar konkretna mašina, tipičen NAS in procesorji v NASu so 10 stopnic prenizko.

          ::

Aha. Sam za to uporabljam (sicer bolj redko) Air Video HD. Drugače mi je bilo pa najenostavneje pod TV poriniti enega i5 NUC-a, na katerem lahko otroci še kakšno igrico zaigrajo.

PrimozR ::

damirj79 je izjavil:

Npr, bi rad gledal 4k film na FHD TV, to načeloma ne bo šlo.

Gre, naprava pač donwscalea. Samo HW zadaj mora biti sposoben tako vsebino prikazati. Jaz na 1920 x 1200 monitorju povsem enostavno poženem 4k YouTube (pokaže ga pač v FHD), na starem računalniku (Q6600) pa to npr. ni šlo. Enako sem (low bitrate, Vimeo source) 4k film predvajal na TV, ampak po pravici povedano nisem prepričan, a se je delal transcode ali downscale. Glede na Pentium G4400 v serverju močno dvomim, da je transcodal.

damirj79 ::

Saj pravim, načeloma ne bo šlo, ker za to, da lahko ti gledaš youtube 4k na ekranu FHD se matra procesor zadaj s svojim HW encoderjem (npr Intelo quicksync), verjetno imaš sedaj pač enega od novejših procesorjev, ki to zmorejo, tvoj stari Q6600 pa pač tega ni imel. Opcij kako gledat 4k na napravi, ki nima 4k resolucije, pa je veliko, downscale je ena, le da veliko teh mediaserverjev tega ne počne, vsi pa poznajo transcoding, čeprav za to potrebuješ več HW resursov. Emby dela enako kot Plex. Alternativa je, da pač predvajaš file, ampak Plex ne vem če to zna, ne vem ali se da transcoding popolnoma izklopit.

PrimozR ::

Ravnokar taisti 4k film predvajam zraven sebe na telefonu (Pixel 3), gre za 24 Mbit H.264 video, kjer dashboard Plexa pravi 'direct play'. Torej gre.

Na TV-ju sem ga predvajal tako kot vse ostalo, s castanjem na EON Box.

Q6600 je pa jasno da je bil prešibak za 4k, ja. To je bil point, da je omejitev lahko dekodiranje, ne displej. Predvajati 4k YT na FHD displeju pa ima piko smisla, ker tako dobiš precej večji bitrate slike in s tem bolj ostro, bolj kakovostno sliko (še vedno pa mislim da pod 10 Mbit).

zee ::

Moj Intel Xeon D-1518 brez problema prebavi karkoli mu vrzem na katerikoli napravi (iPhone, iPad, Apple TV, Samsung TV, Samsung TV preko interneta). >:D

Bom pa ob priliki (ko cene terabajtnih SSD-jev se malo padejo) aktiviral se enega starega Synology-ja (DS212+) in ga uporabil kot "offline" backup.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

techfreak :) ::

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp... malo dvomim da ta Xeon kaj veliko prebavi.:))

pierch ::

BTW Plex uporablja intel quick sync, zato zmore podhranjen celeron v Synology-jih to transkodirati.
Pierch

hojnikb ::

pod pogojem, da ima tapravi encoder.
#brezpodpisa

pierch ::

Ja itak, to je razumljivo. Sicer osebno več kot 2,3 različnih formatov ne uporabljam. So pa prasci pri Plexu. Ko sem ga začel uporabljati je bil HW transcode free, sedaj pa je že neki časa premium feature ;((
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

LuiIII ::

Sam sem si že pred leti omislil domači NAS, ki ga lepo upgradam. Imam nek 4 core Xeon (bi moral pogledati kaj za ena generacija), 16GB ECC RAM, 8+6 SATA priključkov na Supermicro plati in še 8x SATA na HBA. Uporabljam FreeNAS, prej sem OmniOS. Najprej je bilo notri mislim, da 8x1TB HDD, sedaj pa 4x8TB(2x mirror vdev) + 8X5TB (RAIDZ2). Od plugin-ov pa samo Nextcloud in to je to. Morda bom probal kdaj kako dela Plex. Kmalu sledi upgrade domačega omrežja na 10Gb oz. backbone-a, v katerem je tudi NAS, morda celo na 40Gb.
Investicija je bila recimo v začetku večja, a je po nekje okoli petih, šestih letih še vedno popolnoma aktualna. Če bi rabil, bi lahko mirno dodal kakšen "cache SSD", QSPF+ mrežno, močnejši proc, več RAM-a,... Sam vem, da za doma ne bom nikoli nabavil "pre-made"NAS-a ker so premalo fleksibilni. Jih pa imam nekaj (QNAP) v firmi za na teren pa je vedno malo kompromisa (10Gb + NVMe kartica ni ravno optimum, če potrebuješ real-time sync med dvema NAS-oma).

Zimonem ::

Ti si druga liga. Letno daš ravno enetoliko za štrom kot stane povprečen nas za naprednejšo slovensko družino. Da o najeti kliniki sploh ne govorimo.

PrimozR ::

Jaz imam UPS, NAS, TorrentBox (star Dellov office box, dolga zgodba), router in modem na power metru, poraba je ~120 W. Brez torrent boxa je poraba ~80 W. To je 80 € letno, čez palec.

zee ::

techfreak :) je izjavil:

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp... malo dvomim da ta Xeon kaj veliko prebavi.:))


Se nikdar nisem imel tezave s predvajanjem video vsebin, nekaj ze mora delati prav 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

PrimozR ::

rdecaluc ::

Zdravo.

Zdej ko sem sestavil svoj domač mini serverčk bi mel par vprašanj glede RAIDa.

Imam 2x 120GB SSD za v RAID1 za sistem, gor bo ProxmoxVM pa potem v VM Pfsense in pa freenas, kasneje pa še par drugih reči.

Za freenas imam 2x 3tb in pa 2x 4tb. Ali mi ostane kaj drugega kot da dam to v 2x RAID1?

Pri RAID10 bi izgubil par TB, če prav berem? Zavedam se RAID1 rizika.

Lo
Est modus in rebus. ,typos

PrimozR ::

RAID1 ima najmanjši rizik oz. ima v tvojem primeru rizik izgube podatkov enak, kot na RAID 10 (če ti odletita dva diska hkrati). S to razliko, da odpoved dveh pravih diskov na RAID10 pomeni izgubo vseh podatkov, na RAID1 pa le izgubo podatkov v enem polju. Torej ja, riziko popolne izgube podatkov je vseeno manjši, rizik "neke stopnje izgube podatkov" je pa praktično enak. Torej 2x RAID1 je bolj varno, kot RAID10.

Za scenarij odpovedi dveh diskov je bolj varen samo RAID6 oz. RAID Z2 (za ZFS), kjer katerakoli dva diska, ki odpovesta, ne uničita polja. Ampak je rebuild takšnega arraya lahko problematičen, v praksi je rebuild polja RAID10 bistveno hitrejši in manj zahteven za strojno opremo. Ampak, kot rečeno, statistično gledano je RAID10 bolj vprašljiv.

Ja, pri 10ki bi imel efektivnega prostora 6 TB, pri 2x RAID 1 pa 7 v ločenih 3 in 4 TB poljih (minus overhead oz. Tebi/Tera razlike, seveda).

rdecaluc ::

Ok super. Bom potem tako naredil.

Ali je sploh opazna razlika v hitrosti med RAID1 / 10 za mrežni dostop?

Pa še eno vprašanje. Čez kakšen mesec pričakujem IBM serveraid m1015 kartico. Trenutno imam priklopljeno na matični v 4x sata.

Je mogoče da potem samo migriram vse skupaj na to kartico? ZFS RAID bo vse.

Hvala, lp
Est modus in rebus. ,typos

xandros ::

>Za freenas imam 2x 3tb in pa 2x 4tb. Ali mi ostane kaj drugega kot da dam to v 2x RAID1?

4x3t v raid5 = 9T
+ 2x1t v raid1 = 1T

>tvojem primeru rizik izgube podatkov enak, kot na RAID 10
to ne bo drzalo

>S to razliko, da odpoved dveh pravih diskov na RAID10 pomeni izgubo vseh podatkov, na RAID1 pa le izgubo podatkov v enem polju
tudi to ne drzi

>IBM serveraid m1015 kartico
to kartico bos dal v freenas?

>Ali je sploh opazna razlika v hitrosti med RAID1 / 10 za mrežni dostop?
raid10 je dvakrat hitrejsi pri branju

Sanches000 ::

Zdravo!
Ali se splača kupiti tale NAS(QNAP TS-453D) ali je bolje kaj drugega?

Lp

rdecaluc ::

Zdravo.

RAID 5 ne bom uporabljal.

"to kartico bos dal v freenas?"
Da, ker želim imet več kot 4 SATA porte kot jih matična ima. Flash v IT mode seveda.

Pri RAID 10 lahko izgubiš 2 diska pa rebuild je hitrejši kot pri RAID1. Bom kar na RAID1 zaenkrat. Različne kapacitete pa še hitrosti diskov imam.

"Raid10 je dvakrat hitrejsi pri branju "
Ok kul, prek mreže ki je 1gbit bi sploh opazil?

Lp
Est modus in rebus. ,typos

PrimozR ::

xandros je izjavil:

>tvojem primeru rizik izgube podatkov enak, kot na RAID 10
to ne bo drzalo

Sem razložil kasneje, kakšna razlika je. Z vidika dejstva, da pride do izgube podatkov, je enako.

xandros je izjavil:

>S to razliko, da odpoved dveh pravih diskov na RAID10 pomeni izgubo vseh podatkov, na RAID1 pa le izgubo podatkov v enem polju
tudi to ne drzi

Kaj pa?

xandros je izjavil:


>Ali je sploh opazna razlika v hitrosti med RAID1 / 10 za mrežni dostop?
raid10 je dvakrat hitrejsi pri branju

Kar ti nič ne pomaga, če ti že RAID1 zabije mrežo. Torej ne, opazne razlike, če je vse prav, ne bi smelo biti. Meni 3x6TB RAID Z1 (RAID5) array prenaša prek mreže s 110 MB/s. Kar je nekako max na gigabitni mreži. 15 dodatnih diskov, SSDji in karkoli pri tej cifri ne bo predstavljalo razlike (pustimo ob strani latenco, random read/write, itd.).

Tako, kot naj bi se NAS uporabljal, neke hude razlike ne boš videl.

rdecaluc je izjavil:

Pri RAID 10 lahko izgubiš 2 diska pa rebuild je hitrejši kot pri RAID1. Bom kar na RAID1 zaenkrat. Različne kapacitete pa še hitrosti diskov imam.
Lp

Rebuild bo isto hiter in pri RAID 10 in pri RAID 1. Ker v obeh primerih (tako kot imaš zastavljeno) z enega diska kopiraš podatke na drug disk.

rdecaluc je izjavil:

"Raid10 je dvakrat hitrejsi pri branju "
Ok kul, prek mreže ki je 1gbit bi sploh opazil?
Lp

Kot rečeno, zelo verjetno ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

xandros ::

taksni, kot so naprimer PrimozR, ki imajo veliko casa, in veliko postajo(in celo z napacnimi svetovanji) tukaj, ter niso najbolje podkovani(in se celo zgovarjajo na vecino), so izredno nevarni za manj vesce uporabnike

PS ni osebni napad, ampak samo opazanje
PPS RAID @ Wikipedia

PrimozR ::

Kot rečeno, 'kaj pa'. Prekleto jasno so mi izračuni redundance in verjetnost, da ti odleti sistem , jasno mi je, kaj gre na kak disk v RAID polju, svoje zapise sem pa obrazložil. Za razliko od tebe.

Drugič torej, sploh če začenjaš z zelo odkritimi osebnimi napadi (to, da napišeš, da ni osebni napak ampak samo opažanje, osebnega napada v bistvu ne spremeni v opažanje) in zraven prilepiš nek link, brez obrazložitve kaj je narobe (kot odgovor na direktno vprašanje kaj je je narobe), raje daj dejanski odgovor. Sploh če hočeš nekoga diskreditirati na forumu, ker drugi verjetno ne bodo brali tvojih linkov (ki ne bodo pokazali ničesar novega), kar pomeni, da tvoja informacija ne bo prišla na dan.

Če nimaš časa (na kar namiguješ z 'imajo veliko časa' delom posta - v bistvu je trenutno to res, ker sem na bolniški), pač ne sodeluj. Oz. si vzemi čas. Sodelovanje na pol pač ni sodelovanje.

Torej, če ne drži, kaj potem drži?

Zimonem ::

Rečemo da je mirror najbolj ziher za doma. Raid 5+ zna bit jeba, če gre plata. Odvisno od lakote po količini podatkov.

damirj79 ::

Verjetnostni izračun verjetno kaze drugace, ampak ravno tako tudi v raid1 lahko crkneta oba diska, kot lahko crkneta dva diska v raid10...

PrimozR ::

Zimonem je izjavil:

Rečemo da je mirror najbolj ziher za doma. Raid 5+ zna bit jeba, če gre plata. Odvisno od lakote po količini podatkov.

Zakaj pa zna biti jeba, če gre plata?? Prestaviš na drugo in akcija naprej.
Sicer pa, za doma je IMO RAID5 povsem dovolj, da ti ujame tisto eno odpoved (če do nje pride), potem pa seveda zraven še en nivo backupa (drug array, druga lokacija, itd.).

damirj79 je izjavil:

Verjetnostni izračun verjetno kaze drugace, ampak ravno tako tudi v raid1 lahko crkneta oba diska, kot lahko crkneta dva diska v raid10...

Tako je. Okej, pri RAID 10 lahko izgubiš 2 prava diska in ne izgubiš podatkov (ker ti crkneta A1 in B2, A2 in B1 pa ostaneta v efektivnem RAID0). Pri RAID6 (ali Z2) lahko crkneta katerakoli dva diska, pa podatki ostanejo. Pri RAID1 pa kot si rekel, če crkneta oba, podatki gredo. Če imaš 2 ločena RAID 1 arraya, izgubiš podatke samo na tistem, ki je ostal brez diskov, če pa v vsakem odleti po en disk, ne izgubiš podatkov. Torej enako, kot pri RAID10, le da pri RAID10 izgubiš vseh 6 TB podatkov (za zgornji primer), pri 2x RAID1 pa samo 3 oz. samo 4 TB.

Vseeno mnogi za 4 (enake) diske priporočajo RAID10 pred RAID6, ker je rebuild arraya pri odpovedi enega diska manj intenziven in hitrejši, torej imaš polje v degraded načinu manj časa. Si pa bolj izpostavljen, jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Zimonem ::

Lažje je samo prestavit , prezrcalit en disk kot vzpostavljat nov array. Sploh če enake plate(platforme) več ne dobiš.

PrimozR ::

Zakaj bi pa potreboval enako platformo? Mislim da sem našel težavo v tvoji predpostavki. Oz. razlog, zakaj ne uporabljaš hardwerskih RAID kontrolerjev ;)

Zimonem ::

Maja sej to je ... Doma se mi ne da mučiti s tem.

PrimozR ::

Ma saj se ni treba mučiti. ZFS in MDAM sta softwerski rešitvi. Zato za ZFS ne smeš imeti HW RAID kontrolerja, ker doda svoj layer med FS in disk, kar ZFS-u ni všeč. Ampak kakorkoli, pri obeh lahko array vzpostaviš nazaj na povsem X sistemu (z istimi diski).

Zimonem ::

Ma ja pokvarjena plata, maš pa za dva mesca frderbane snapshots. Doživel na šiht. Še raje se bo to zgodilo na Synologyu ampak. Ni jebe z restavriranjem pokvarjega polja .

libreus ::

Pozdravljeni,

ker na zadnjih straneh nisem našel relevantne informacije - samo medsebojne konfrontacije - me zanima vaš, kateri NAS priporočate - budget okoli 200-300 EUR. Potreboval bi za dostop do njega iz MacBook-a ter backup preko Time Machine-a. Dobro bi bilo, da bi omogočal tudi predvajanje vsebine iz PLEX-a.

Če sem kaj izpustil, me prosim opomnite.

Hvala za vsak konstruktivni nasvet.

LP
««
65 / 118
»»