» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
64 / 118
»»

techfreak :) ::

Kaksne so pa kaj prednosti med ARM boardi in mini-ITX x86?

Kaksen RockPro64 + SATA PCI-E board lahko dobis za 100 EUR, medtem ko Ryzen 3200G + miniITX maticna + PSU + RAM dobis za 200 EUR.

Poraba elektrike je definitivno velik faktor, ampak realno je zadeva vecinoma v idle stanju, kar nanesene 5 W vs 30 W (predvsem odvisno od maticne.)

Po drugi strani je pa ARM pocasna zadeva (ce lahko sklepam po RPi 4), medtem ko lahko Ryzen transcode-a 1080p video prek Plexa.

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

rpi4 compute modul bo tut resu marsikatero tezavo rpija, ze zaradi tega ker bo exposan pcie.

verjamem pa, da taksnih, ki majo nas in gor nimajo nekih resnih zadev, verjetno ni kaj dosti. Za tiste, ki pa smo, so pa razni rpiji cisto dovolj in poceni. Za kaj pomembnejsega itk kombiniras vec virov (cloud, offline backup), tako da ti tukaj tut nezanesljiv rpi nesme predstavljat problema. bolje 2 "nezanesljiva" vira, kot pa en en zanesljiv. Kaj ti nuca ultra drag server z eccjom in enterprise diski, ce ga zadane strela :)

Maš ga na UPS-u. A maš RPi na UPS-u?

Sicer je pa tako, hitro apetiti postanejo večji. Meni je zdaj prekleto žal, da imam samo dual core Pentiuma. Oz. tlačim ideje, da bi ga emnjal z enim 8-core Ryzenom :)

Dag je izjavil:

Mogoče bom streljal v prazno, ampak zakaj takšno navdušenje nad RPi? Je poleg nizke porabe še kaj, zaradi česar bi nekdo raje izbral RPi namesto rabljenega PC-ja? Cenovno je tam-tam, medtem ko je glede funkcionalnosti PC daleč spredaj.

Do zdaj sem imel 3 NAS-e, vsi narejeni iz rabljenih brand name desktop PC-jev, z nobenim nisem imel težav (1x Dell, 2x Lenovo).

Baje da cena... Ne vem :D

hojnikb je izjavil:

kaj ma star pc pred pijem? Visjo porabo, vec placa, vec glasnosti pa vprasljiv reliability zarad starosti.


Večjo fleksibilnost.

Se pridružujem mnenju, da če hočeš trotlziher zadevo, ki je varčna in tiha, vzameš Synology & co. RPi zahteva nekaj dela, zakaj bi ta trud vložil v nekaj, kar je komaj vredno tega truda? Nekomu, ki noče za self-built NAS vržti jurja, pa verjetno tudi ne bo do konfiguriranja, torej Synology.

RPi NAS je torej za specifične težake, ki hočejo točno to, ni pa optimalna izbira za večino :P

igorpec je izjavil:

Vprašljiv reliability je pri PIju, ki je "včeraj" prišel iz tovarne. Pri starem PCu je pa velika verjetnost, da težav ne bo. Če pa bodo, te skoraj sigurno ne bo tako podlo zaje...

Debatable... Kondenzatorji?

rdecaluc je izjavil:

Zdravo.

Sem pred nakupom diskov za NAS. Mel bom RAID10, sedaj pa me zanima kaj se splača kupit pa da se ne naserjem z SMR diskom.

WD Red - WD so prve dobil pri goljufanju DM-SMR/CMR, čeprav jih je sedaj cel kup priznalo.

Toshiba N300 (Ugibam da X300 ali pa P300 glih nebi ble dobr izbire)

Seagate Ironwolf - Z morskim gatam sem mel v preteklosti kr slabe izkušnje, lahko pa da so se sedaj popravil.

Vzel bi kapaciteto 4 oz. 6TB, pod pogojem da se res splača. Rabil bi torej vsaj 4 diske za začetek. Kakšne imate kaj izkušnje?

Lp

Sem gledal v smeri Toshibe, v 8 TB je njihov Enterprise model v Nemčiji cenovno tam-tam z N300, da ti pa večji MTBF in NRE. Poraba je sicer višja (posledično tudi glasnost), ampak mislim da je no-brainer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

Maš ga na UPS-u. A maš RPi na UPS-u?



Ne, ker naceloma ni potrebe. Kot receno, mission critical podatke vedno drzim na cold backupu in cloudu, tako da tudi ce mi razsuje pi zarad izpada, big deal.
Bo verjetno to tut prslo enkrat na vrsto v taksni ali drugacni obliki

Sicer je pa tako, hitro apetiti postanejo večji. Meni je zdaj prekleto žal, da imam samo dual core Pentiuma. Oz. tlačim ideje, da bi ga emnjal z enim 8-core Ryzenom :)

Si ne predstavljam zakaj bi rabu 8 core ryzena za storage, ampak ti ze ves :)

Večjo fleksibilnost.

ne vidim fleksibilnosti, vsaj za storage server ne. edin plus je native sata, torej prklopis in delas. Ampak v resnici, ce imas doma ze desktop pc, je _precej_ neumno vlacit v igro se en star pc samo za namen storaga. Nabases main pc z diski in je to to.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

& co. RPi zahteva nekaj dela, zakaj bi ta trud vložil v nekaj, kar je komaj vredno tega truda?

en popoldne truda ni glih neki, kar bi blo vredno bajne denarje, razn ce svojo uro cenis z 100e+. Potemtakem itk ne gledes niti pijev niti synoligyjev :)

RPi NAS je torej za specifične težake, ki hočejo točno to, ni pa optimalna izbira za večino :P

Tocno to. RPI je za tiste, ki hocejo poceni stvar, ki zna se kaksno rec vec kot tapocen synology. Bonus point; Pi je brez fanov :)
Je pa v segmentu poceni uporabnih zadev dokaj malo izbire, sploh dosegljive ta trenutek. NEOPI3 bi bil odlicen NAS entry board, ampak kaj ko ga bos cakal do novga leta. Ampak 20$ za usb3 in giga mrezo je pa fair game.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Kar se tiče RPi-ja, zadeva je precej simpl. ECC/Pentium/ZFS/blabla NAS mi praktično brez težav dela že 2 leti in pol. Nedolgo nazaj sem imel težavo z enim USB boot ključkom (mirrored, po rebootu se je popravil), umrl mi je en disk v mirrorju (3. level kopiranja podatkov, ostajajo na enem samem), pa strela je ubila eno mrežno (od dveh, ubila je še en drug računalnik in monitor).

RPi, na katerem imam PiHole, je v roku tedna ali dveh doživel težave, kjer se je obesil, in, ker je bil DNS server, ubil internet. Od takrat naprej imam sicer nameščenega (oz. aktivnega) watchdoga, ki ga resetira, implementiral pa sem še backup OrangePi s svojim PiHole, ampak vseeno.

Ne vidiš fleksibilnosti? Kako na RPi priklopiš 3,5" disk? Kako v star računalnik? Kam montiraš zadevo, ko je priklopljena?

In ne, ni neumno, ker tako ločiš sisteme po namembnosti, server zatlačiš nekam, kjer lahko deluje 24/7 in opravlja še druge naloge, itd.

8-core ryzen bi bil pa zaradi virtualizacije in poganjanja parih stvari. Kot si rekel, jaz že vem.

Tako je, gledaš DIY serverje z resnim HW-jem.

Točno to, RPi je za tiste, ki hočejo poceni in se jim da ukvarjati s to poceni zadevo. Takih ljudi je v praksi malo. Ker ljudje dandanes večinoma nimajo časa oz. potrpljenja metati tone časa v malo vredno stvar. Ker svoj čas raje porabijo za kaj bolj pametnega.

hojnikb ::

Ne vidiš fleksibilnosti? Kako na RPi priklopiš 3,5" disk? Kako v star računalnik? Kam montiraš zadevo, ko je priklopljena?

cist enostavno, preko usb/sata pretvornika. Tako kot na prakticno vsak drug arm board. Mi pa daje v tem primeru hudo fleksibilnost, ker zaradi majhnega footprinta samga pija in napajanja lahko bp stlacim 4 diske v prakticno najmanjsi case, ki se ga da dobit za mitx. Zadeva ma footprint enga vecjega routerja.

Točno to, RPi je za tiste, ki hočejo poceni in se jim da ukvarjati s to poceni zadevo. Takih ljudi je v praksi malo. Ker ljudje dandanes večinoma nimajo časa oz. potrpljenja metati tone časa v malo vredno stvar. Ker svoj čas raje porabijo za kaj bolj pametnega.

sj to ze skos pravim. pi je namenjen diy-em, ne pa tipicni micki ali janezu z srednjo ali veliko firmo. To je upam da jasno ze from the start.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Ja seveda je jasno. Kot je jasno, da je takšnih DIY-erjev delček promila. Zato nam ni jasno, kako tebi ni jasno, da to ni rešitev za vse in da nima smisla se dreti, kako je to nekaj najboljšega. Za 99,99 % ljudi RPi pač ni optimalna rešitev. Pika.

Enostavno, prek USB pretvornika, pa poleg RPi-ja je treba kupiti primeren anpajalec zanj, potem nek primeren napajalec za disk, potem neko primerno ohišje za vse to, itd. itd.
Pri starem računalniku pa našravfaš v ohišje in priklopiš 2 kabla. Vidiš razliko?

Vanadium ::

hojnikb je izjavil:

Helios4 https://kobol.io ta prava zadeva za NAS - mi že nekaj let služi kot 2nd NAS. Ohišje pride zraven je pa bolj tako/tako, ampak za nekaj v omaro postavit ..., Helios64 (nov model z 2.5Gbe, tudi ohišje je),


Tale helios pa zgleda dejansko kul, sicer ne vidim nikjer, da bi podpiral ecc (prejšni model ga je?). Če bi mel še to in neko normalno ceno, bi bil precej zanimiva zadeva za kakšen bolj resen and plug&play NAS.


Sodeče po tem bo Q4 2020 ECC opcija: https://wiki.kobol.io/helios64/intro/

Dejansko prvi box, ki mi je res všeč za domači NAS-Server. Načeloma bi tudi tole palilo za manjša podjetja tam do 10 ljudi pomoje brez problema. Edino nevem kako je kaj tale Rockchip podprt na linuxu...

Me pa tudi zanima kako priklopiš zunanji napajalnik na to.. imaš neki konektor ala laptop varianta imaš pa tudi neki notranje konektorje 4,6,8 pin

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

damirj79 ::

V čem točno bi bil boljši kot npr Synology, ker cena gre nekako vštric? Plex transcodeat tudi ne bo zmogel. Ok edino 5 diskov zmore sprejet.

PrimozR ::

FYI, če je komu zanimivo, na Mindfactory je LGA-3647 matična dobrih 300 EUR, na eBayu se pa 10-core CPU dobi za pod 100 USD. Dobiš več RAM slotov in PCIe rež ter več jeder kot z Ryzenom za podoben denar in TDP (so pa jedra bistveno počasnejša... Zna biti problem za Plex transcode).

Vanadium je izjavil:

Me pa tudi zanima kako priklopiš zunanji napajalnik na to.. imaš neki konektor ala laptop varianta imaš pa tudi neki notranje konektorje 4,6,8 pin

Prek zunanjega oz. notranjega 12V 4-pin priključka, dodatna dva notranja sta pa za priklop baterije (built-in UPS) in pigtail/passthrough za priklop napajanja diskov.
https://wiki.kobol.io/helios64/hardware/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

Ja seveda je jasno. Kot je jasno, da je takšnih DIY-erjev delček promila. Zato nam ni jasno, kako tebi ni jasno, da to ni rešitev za vse in da nima smisla se dreti, kako je to nekaj najboljšega. Za 99,99 % ljudi RPi pač ni optimalna rešitev. Pika.

Enostavno, prek USB pretvornika, pa poleg RPi-ja je treba kupiti primeren anpajalec zanj, potem nek primeren napajalec za disk, potem neko primerno ohišje za vse to, itd. itd.
Pri starem računalniku pa našravfaš v ohišje in priklopiš 2 kabla. Vidiš razliko?

se enkrat, ce ze imas kaksen pc, potem je dost neumno vzet iz kante se en pc in ga met samo za to.
#brezpodpisa

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

se enkrat, ce ze imas kaksen pc, potem je dost neumno vzet iz kante se en pc in ga met samo za to.

Potem tudi RPi-ja ne potrebuješ...

hojnikb ::

damirj79 je izjavil:

V čem točno bi bil boljši kot npr Synology, ker cena gre nekako vštric? Plex transcodeat tudi ne bo zmogel. Ok edino 5 diskov zmore sprejet.

za zacetek na njem laufa fully fledged linux distro, kar pomen dost bolj fleksibilno zadevo, ce hoces featureje ali tweake, ki jih synology out of the box nima.

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

se enkrat, ce ze imas kaksen pc, potem je dost neumno vzet iz kante se en pc in ga met samo za to.

Potem tudi RPi-ja ne potrebuješ...

To je res. Ampak ima pa rpi veliko prednost, ker je neslisen in skor nic ne porabi. Poleg majhnega footprinta. Ampak kot si rekel, promil znotraj promila :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::


za zacetek na njem laufa fully fledged linux distro, kar pomen dost bolj fleksibilno zadevo, ce hoces featureje ali tweake, ki jih synology out of the box nima.


Potem se je nekaj zelo spremenilo zadnje čase. Na Synology se je vedno lahko poganjal linux. Ne pa zanima katere so vse te prednosti katere imaš na rpi in jih Synology nima. Synology ima je podporo za transcoding tale rpi je pa bolj revščina.

hojnikb ::

poganja zelo stripped down verzijo debiana, ja. sj mas na rpi tudi transcoding, ce ga rabis.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Me prav zanima koliko debate lahko še potegnemo iz RPi :D

bobby ::

Kakorkoli že berem tele vaše odgovore pa mi kar nekako p/p ne prekašajo TrueNas Core opcije,.. žal,..
Morda zato, ker sem že 4 leta doma na tej platformi, ki je cenejša in kljub popolnemu sesutju USB ključa brez backupa, je otročje lahko dobit nazaj vse, kar si imel na diskih, ti Truenas (prej Freenas) ponudi vse opcije za restore.

Ne dam 300€ ali več za platformo brez diskovja,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PrimozR ::

Tough luck, najcenejši Microserver, ki je verjetno najcenejši (nov) sistem, primeren za FreeNAS/TrueNAS Core (switch se sicer še ni zgodil), je na Geizhalsu trenutno 376,69 € v Nemčiji. Očitno boš brez NASa ;)

bobby ::

PrimozR je izjavil:

Tough luck, najcenejši Microserver, ki je verjetno najcenejši (nov) sistem, primeren za FreeNAS/TrueNAS Core (switch se sicer še ni zgodil), je na Geizhalsu trenutno 376,69 € v Nemčiji. Očitno boš brez NASa ;)


Očitno me nisi zastopil,..
Uporabljam navadne starejše računalnike in ne kupujem certified zadeve,..
za enkrat ni potrebe,..Ne vem ,kaj drugače naj ti povem, razen, če se boš v predpostavke spotaknil,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

xandros ::

300e za 2x 2.5Gib eth + baterija/ups + 5x (oz 4x hdd + 1x m.2) + mala poraba
Kje dobite primerljiv hw za 300e??
Kateri synology imate to v mislih?

Tsunamii ::

Prodajo kdo rabljen Nas Synology z diski vsaj 2x 2TB naprej.. ?

PrimozR ::

bobby je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Tough luck, najcenejši Microserver, ki je verjetno najcenejši (nov) sistem, primeren za FreeNAS/TrueNAS Core (switch se sicer še ni zgodil), je na Geizhalsu trenutno 376,69 EUR v Nemčiji. Očitno boš brez NASa ;)


Očitno me nisi zastopil,..
Uporabljam navadne starejše računalnike in ne kupujem certified zadeve,..
za enkrat ni potrebe,..Ne vem ,kaj drugače naj ti povem, razen, če se boš v predpostavke spotaknil,..

Brez ECC-ja? :) (MrStein se že trese :D )

xandros je izjavil:

300e za 2x 2.5Gib eth + baterija/ups + 5x (oz 4x hdd + 1x m.2) + mala poraba
Kje dobite primerljiv hw za 300e??
Kateri synology imate to v mislih?

Če cepidlačim, 2,5Gbit port je samo en. Sicer je pa v primerjavi s Synology tole samo HW, pri Synology dobiš še software in podobno zalega (support in širok nabor uporabnikov, trotlziher zadevo, itd. itd.), bolj primerljiv temule bi bil Microserver, ki ni bistveno dražji. Je pa x86, podpira več RAMa, sicer nima built-in UPS-a in podpira samo do 4 diske, ampak nja, bolj primerljiva zadeva.

Ne vem, iskreno povedano se mi zdi, da bo večjemu krogu uporabnikov še vedno bolj primeren Synology, kdor pa hoče vložiti nekaj več truda, pa vprašanje če ne bo bolj smiselno v začetku kupiti nekaj bolj zmogljivega, kot je Helios64, ker ti da bolj proste roke. Zadeve so namreč slippery slope... Hitro se ljudem prikradejo ideje o dockerjih, file serverjih, Owncloudih in podobno. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Tough luck, najcenejši Microserver, ki je verjetno najcenejši (nov) sistem, primeren za FreeNAS/TrueNAS Core (switch se sicer še ni zgodil), je na Geizhalsu trenutno 376,69 € v Nemčiji. Očitno boš brez NASa ;)

Za tak denar niti synology z ECC ne dobiš, tako da primerjaš kumare in maraton.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

xandros ::

>Sicer je pa v primerjavi s Synology tole samo HW, pri Synology dobiš še software in podobno zalega (support in širok nabor uporabnikov, trotlziher zadevo, itd. itd.)

debian proti synology
tezko bos preprical...

Zimonem ::

Za 360e dobiš teramster f5 z intlom ki transkodira za šalo še v plexu ima hotswap , relativno dober nos,poganja pa lahko openvalut ali pa katerikoli linux z Intel distribucijami je nekimi arm reapozitoriji. Se bo pa nekdo hecal z rpi...

hojnikb ::

Se bo pa nekdo hecal z rpi...

en popoldne hecanja, pa mas cist usable NAS za doma z skoraj vsemi ficerji, ki jih majo veliki. Pa ti se ostane (seveda ce si dovolj iznajdljiv DIYer) kes, da si za razliko kupis kaksen ali dva 8gb disk :)
#brezpodpisa

xandros ::

>Za 360e dobiš teramster f5
kje?

Zimonem ::

To ni ne nas, ne za domačo uporabo. Ples je nekje skoraj stalnica doba pa vse ostalo. Transcoding , da gre na tablico in 2 ali tri TV je če je treba. Doma dedicated file serverja primarno noben ne nucaš. Pustimo še sinhronizacijo pošte, slik in ostale krame po napravah. Tisto tvoje popoldne se konča v nedelujoči rešitvi ali pa imaš pokvarjeno uro.

xandros je izjavil:

>Za 360e dobiš teramster f5
kje?

Na amazon de poglej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

hojnikb ::

To ni ne nas, ne za domačo uporabo. Ples je nekje skoraj stalnica doba pa vse ostalo. Transcoding , da gre na tablico in 2 ali tri TV je če je treba. Doma dedicated file serverja primarno noben ne nucaš. Pustimo še sinhronizacijo pošte, slik in ostale krame po napravah. Tisto tvoje popoldne se konča v nedelujoči rešitvi ali pa imaš pokvarjeno uro.


zakaj bi sploh rabu pleks in transkodanje? vsaka neumna naprava danes zna prebavit h264/265 in ce mas content potegnjen v tem formatu (kar mas) ni potrebe sploh po njem. samba share in je to to.
#brezpodpisa

Zimonem ::

Stari ti si nenadjebliv, samo a si kdaj kako vsebino slučajno kupil? Sbkjenpa vlečeš to? Jaz mam en kup starih poripanih DVD-jev. Drugo pa sedaj kar prek neta.

Pa podnapise pa te zadeve. Kako gre to prek sambe in tvojih pametnih naprav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

xandros ::

>teramster f5
hw je zanimiv, gor je TOS (nek linux)
na hitro, ce uporabljas , bos vedel iz prve:
- glusterfs gre gor?
- wireguard gre gor?
- lahko sam particioniram diske, in jim mecem v raid? (ex. 8T disk, pa drug 12T v raid 1, 4T pa brez?)
- rekel si, ce nocem TOS linuxa, kje je kaksen wiki za debian/centos?

Zimonem ::

Ne uporabljam ga mam Synology 918+. Kolikor se pa po forumih in reviewih opravljanja pa 8irc gre gor tudi Debian.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

xandros ::

in pol se govori o popoldanskem sraufanju...

PrimozR ::

Dej dojemite že enkrat, da se večini uporabnikov ne da ukvarjati z NAS-i niti 5 minut. Torej je Synology in kompanija primarna izbira, ker kupiš, zabašeš notri diske, pelje te za roko in dela. To delajo tudi tehnično dobro podkovani uporabniki (ki znajo uporabljati računalnike, tudi Linux, CLI in podobno), ampak se jim enostavno ne da ukvarjati s tem še v prostem času. Iz istega razloga tudi umirajo torrent strani, ker jih streaming servisi počasi ubijajo (ker uporabniki raje dajo par € na mesec in imajo dostop do česarkoli hočejo). Ker ljudje zaslužijo dovolj, njihov čas pa je vreden preveč in jih tisto konfiguriranje enostavno ne zanima.

Če zapraviš 'eno popoldne dela, da imaš vse konfigurirano', torej to hočeš početi po lastni izbiri (in ti je vredno porabljati čas za to), mi pa resnično še vedno ni jasno, zakaj bi se mimogrede ustrelil v nogo in s štihžago odrezal pol prstov na eni roki, da dobiš neko na pol uporabno skropucalo, ko pa lahko dobiš nekaj bistveno boljšega. Lahko tudi za podoben denar. 'Ker je dovolj' po mojem ni dovolj dober razlog, ker potem enostavno vzameš nekaj še bolj preprostega, kjer je dela še manj. Razen če si, kot omenjeno, res posebe in hočeš točno to. Sam ne moreš potem tega prodajat kot rešitev za vse.

Plex pa vzameš zato, da lahko vsebine šeraš tudi izven domačega omrežja, da imaš fancy library z različnimi metapodatki ter, predvsem, da vsebine na TV Chromecastaš. Torej da se ne zafrkavaš s čudnimi appi na TV-ju ali, bognedaj, tipkovnico in miško, temveč na telefonu najdeš to, kar hočeš gledati, potem pa stisneš 'cast to my TV'. Npr.

xandros ::

>Dej dojemite že enkrat, da se večini uporabnikov ne da ukvarjati z NAS-i niti 5 minut
tole je neumnost
vsak hoce svoje podatke imeti pod kontrolo
ne samo instalacijo!

>Torej je Synology in kompanija primarna izbira
se nikakor ne morem strinjat s tem

>njihov čas pa je vreden preveč in jih tisto konfiguriranje enostavno ne zanima.
fak :)

>Plex pa vzameš zato, da lahko vsebine šeraš tudi izven domačega omrežja
sam sebe streljas v nogo :)
boljs da si tiho

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xandros ()

hojnikb ::

nextcloud ali pa vpn+samba sta tudi precej uizi varjanta za streamanje videa izven domacih meja, pa nerabis plexa. Res pa ni fancy smensi eyecandy UI, ampak mislim da smo na slotech past that :)

v resnici ce si res lene sorte in se ti ne da niti 5 minut jebat s tem, je netflix pa google drive resitev vseh tvojih problemov. Niti enga kosa hardware-a nerabis.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::

xandros je izjavil:

in pol se govori o popoldanskem sraufanju...

Kakšnega rpi mamo pa tud pri bajti. Pa še setupboxe smo imel svoje cajte. Pa ne je minil pobijat hrošče in nameščati cross compilerje za tiste škatle. Za to da pogledaš film. Ja pri 20ih.
Glede teramasterja bi ga pa danes vzel če bi takrat vedel.

hojnikb ::

da dobiš neko na pol uporabno skropucalo, ko pa lahko dobiš nekaj bistveno boljšega. Lahko tudi za podoben denar.

nwm no. men ne uspe najdit uporabnega nasa spod 80-100e (koker te realno stane rpi setup z vsem kar rabis za priklop diskov) da bi se hkrati uspel pognat kaksen linux distro po zelji. Lahko se motim pa kaksnega linkas.

Zimonem je izjavil:

xandros je izjavil:

in pol se govori o popoldanskem sraufanju...

Kakšnega rpi mamo pa tud pri bajti. Pa še setupboxe smo imel svoje cajte. Pa ne je minil pobijat hrošče in nameščati cross compilerje za tiste škatle. Za to da pogledaš film. Ja pri 20ih.
Glede teramasterja bi ga pa danes vzel če bi takrat vedel.

early 00s called, they want their boomer back :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

xandros ::

>Kakšnega rpi mamo pa tud pri bajti. Pa še setupboxe smo imel svoje cajte. Pa ne je minil pobijat hrošče in nameščati cross compilerje za tiste škatle. Za to da pogledaš film. Ja pri 20ih.
Glede teramasterja bi ga pa danes vzel če bi takrat vedel.

in kaj bi pridobil proti 918+?
ali si ga samo zelis?

GupeM ::

Se vecinima kar strinjam s Primožem. Lahko bi si sestavil svoj NAS in ka skonfiguriral tako kot mi paše, ampak se mi enostavno ne da. Diske sem dal noter, nastavil kar mi paše in dela. Podatki na Synologyju imam pa dovolj pod kontrolo in ne rabim izumljati tople vode, saj verjamem, da je Synology dovolj zaupanja vredna firma. Napake se pa lahko pojavijo tudi na custom made rešitvah. Sicer je pa tako: RPi: 40 eur, ohišje 20 eur, zanesljivi sata to usb adapterji ali karkoli že rabiš, so tudi hitro 50 eur. Dobra spominska kartica 20 EUR plus, dober napajalnik 30 eur plus... Na koncu dobiš za seštevek vsega tega že nek povsem dober 2-bay Synology, sploh če ne rabiš transcodinga, ampak je res namenjen le shranjevanju podatkov.

Kar se ne strinjam z Primožem, je pa Plex. Tudi jaz ne vem, zakaj ga bi potreboval. Sem si ga omislil, pa mi je samba share bolj priročen. Synologyji omogočajo VPN, če ti ga že router ne omogoča, in lahko do vsega dostopam preko smb sharea in VPN-ja. Edini plus Plexa zame je fancy UI in nadaljevanje gledanja kjer si ostal ne glede na napravo. Mogoče bi bilo uporabno predvajanje na TV preko telefona, ampak zaenkrat še nisem potreboval tega. Ali uporabim Chromecast, ali pa Kodi na Tvju. Večinoma pa itak streaming services.

hojnikb ::

tl;dr slotech se stara, folku se ne ljubi vec tweakat, zato hoce blackbox resitve. Ostajam v manjsini z mojim skropocalom, ki baje ne dela, se kvari in pobija kite.:D

Se dobro, da folk ne jemlje za referenco vsega kar prebere na tem forumu in poskus tut kaj sam :)

: RPi: 40 eur, ohišje 20 eur, zanesljivi sata to usb adapterji ali karkoli že rabiš, so tudi hitro 50 eur. Dobra spominska kartica 20 EUR plus, dober napajalnik 30 eur plus..

takole lahko recem iz prve roke; rpi 40e, en random prazn itx case 20e (ce ti ze ne lezi nekje), napajanje 10e (to je skupaj z 12v napajalcem in dc-dc pretovornikom za pi). USB-sata konverter 4e a pop (dela zanesljivo ze leta), sd kartica samsung evo+ 10e pa se kaksne par evrov za drobn material. Toliko je namrec mene stalo. Ampak ok, js sn v manjsini DIYer, ki hoce pocen in uporabno stvar za doma. In v hudi manjsini, it seems.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::

Pomoje se ti staraš, si zadovoljen z file sharingom in tu bi moralo vse obstati. Za večno samba pa ti.

xandros ::

>Lahko bi si sestavil svoj NAS in ka skonfiguriral tako kot mi paše, ampak se mi enostavno ne da

dom in vikendico povezes kako z synology naprimer?

>Diske sem dal noter, nastavil kar mi paše in dela
8T in 12T (8T v raid 1) in dodatnih 4T dobis kako na synology

Zimonem ::

xandros je izjavil:

>Lahko bi si sestavil svoj NAS in ka skonfiguriral tako kot mi paše, ampak se mi enostavno ne da

dom in vikendico povezes kako z synology naprimer?

>Diske sem dal noter, nastavil kar mi paše in dela
8T in 12T (8T v raid 1) in dodatnih 4T dobis kako na synology

Prek dyndns pa se sinhronizirata.

xandros ::

>Prek dyndns pa se sinhronizirata.
dva synologyja?

PrimozR ::

xandros je izjavil:

>Dej dojemite že enkrat, da se večini uporabnikov ne da ukvarjati z NAS-i niti 5 minut
tole je neumnost
vsak hoce svoje podatke imeti pod kontrolo
ne samo instalacijo!

>Torej je Synology in kompanija primarna izbira
se nikakor ne morem strinjat s tem

>njihov čas pa je vreden preveč in jih tisto konfiguriranje enostavno ne zanima.
fak :)

>Plex pa vzameš zato, da lahko vsebine šeraš tudi izven domačega omrežja
sam sebe streljas v nogo :)
boljs da si tiho

Prodajne številke in debate s točno temi ljudmi, ki sem jih opisal, potrdijo, da to _NI_ neumnost. Lepo, da se ne moreš strinjati, ampak to še ne pomeni, da se jaz motim. Spet, prodajne številke ne lažejo. So podatki na nečem drugem bolj varni? Nedvomno. Se ljudem da ukvarjati s tem? Ljudje se v veliki večini ne ukvarjajo niti z backupi in 2FA-jem, kaj šele z varno hrambo svojih pdoatkov, tako z vidika izgube kot kraje podatkov.

Fak ja, neverjetno, da ljudje v življenju v prostem času raje počnejo nekaj, kar jih zanima, kot nekaj, kar jih ne, če za to, po njihovem mnenju, dobijo good enoguh rešitev oz. so mnenja, da te rešitve sploh ne potrebujejo. Bizarno, kajne?

Sam sebe streljam v nogo tako, da točno to delam. Z veseljem bom tiho in še naprej delal točno to, kar sem napisal.

hojnikb je izjavil:

nextcloud ali pa vpn+samba sta tudi precej uizi varjanta za streamanje videa izven domacih meja, pa nerabis plexa. Res pa ni fancy smensi eyecandy UI, ampak mislim da smo na slotech past that :)

v resnici ce si res lene sorte in se ti ne da niti 5 minut jebat s tem, je netflix pa google drive resitev vseh tvojih problemov. Niti enga kosa hardware-a nerabis.

Na telefonu ne bom nameščal VPN-ja in se klal s tem, kaj mi kaže Play Music. V Plex-u zalaufam Library radio in je mir. Inštalacija Plexa je pa vzela... hja, 15 minut? :)

Pa kaj naj nekomu drugemu dam navodila za VPN in Sambo? Na dinamičnem IP-ju? Ali pa jim rečem 'nared si kle account pa boš mel'.

Resno, zakaj bi si kompliciral življenje tam, kjer to ni potrebno??

hojnikb je izjavil:

da dobiš neko na pol uporabno skropucalo, ko pa lahko dobiš nekaj bistveno boljšega. Lahko tudi za podoben denar.

nwm no. men ne uspe najdit uporabnega nasa spod 80-100e (koker te realno stane rpi setup z vsem kar rabis za priklop diskov) da bi se hkrati uspel pognat kaksen linux distro po zelji. Lahko se motim pa kaksnega linkas.

Za svoj server sem vrgel dobrega jurja, naslednji bo prej dvakrat dražji, kot kaj cenejši. Zakaj zaboga milega bi se pobijal z 80 € vrednimi zadevami? Če bi imel tak budget, bi na mrežo ob routerju prilopil WD MyBook. Pa mogoče zraven nek RPi ali kaj podobnega, če bi želel kaj servirati s tistega diska.

hojnikb je izjavil:

early 00s called, they want their boomer back :)

Get a job. Ko ti več kot tretjino življenja pobere služba, precej drugače gledaš na stvari. Si pa ne predstavljam, kako shendlajo stvari ljudje, ki imajo še družine. Kot je rekel, da se pogleda film, se hrošče tolče pri 20ih. Kasneje, ko hoče žena gledati film, mora zadeva delati. Therefore Netflix (še Plex ne pride v poštev, ker preveč rad nagaja).

Zimonem ::

Ja pa še kar Synology to nudi dyn DNS servisb8n avtentikacijo. Mape lahko tud kriptiraš, če delaš nekje drugje backup.

PrimozR ::

GupeM je izjavil:

Kar se ne strinjam z Primožem, je pa Plex. Tudi jaz ne vem, zakaj ga bi potreboval. Sem si ga omislil, pa mi je samba share bolj priročen. Synologyji omogočajo VPN, če ti ga že router ne omogoča, in lahko do vsega dostopam preko smb sharea in VPN-ja. Edini plus Plexa zame je fancy UI in nadaljevanje gledanja kjer si ostal ne glede na napravo. Mogoče bi bilo uporabno predvajanje na TV preko telefona, ampak zaenkrat še nisem potreboval tega. Ali uporabim Chromecast, ali pa Kodi na Tvju. Večinoma pa itak streaming services.

Jaz ga imam zato, da enostavno dostopam do cele glasbene zbirke kjerkoli (tudi v avtu, na headunitu, če je treba) in predvsem zato, da, kot rečeno, s telefona Chromecastam na TV. TV pri bajti je še neumen in priklopljen na EON box, jaz vsebine itak večinoma konzumiram direktno, na računalniku, tistih parkrat na leto, kot rečeno, pa pač zalaufam Plex na telefonu in rečem 'cast to EON box'. In zadeva dela (če ni zvok zakodiran v format, ki ga TV ne prebavi zaradi svoje starosti).

Če bi imel TV za lastno uporabo, bi bil verjetno pameten oz. imel zraven nekaj, kar bi omogočalo uporabo česa drugega. Ampak dvomim. Sem pa od mnogih slišal, da so Plex iz različnih razlogov (hroščavost predvsem) ukinili. Ampak meni zaenkrat funkcionira. Transcodam pa v bistvu prekleto malo.

hojnikb ::

Get a job. Ko ti več kot tretjino življenja pobere služba, precej drugače gledaš na stvari. Si pa ne predstavljam, kako shendlajo stvari ljudje, ki imajo še družine. Kot je rekel, da se pogleda film, se hrošče tolče pri 20ih. Kasneje, ko hoče žena gledati film, mora zadeva delati. Therefore Netflix (še Plex ne pride v poštev, ker preveč rad nagaja).


o brez skrbi, already there ze lep cas. Ampak kjub delovniku, ki je bolj poredko tisti "9-5" najdem cas in voljo, da nardim kaksno stvar DIY, seveda ce je cenovno in feature smiselna. In rpi based NAS je pac bila ena izmed teh zadev. Sj ni tezko pljunat tistih nekaj 100e v proper NAS, ki bi verjetno znal vse, kar rabim, ampak zakaj, ce lahko z necim z nekaj vlozenega truda dosezem isto za precej manj ? tistih par 100e se lahko potem bp zagoni za kaksen drazji hobi :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

xandros je izjavil:

>Lahko bi si sestavil svoj NAS in ka skonfiguriral tako kot mi paše, ampak se mi enostavno ne da

dom in vikendico povezes kako z synology naprimer?

>Diske sem dal noter, nastavil kar mi paše in dela
8T in 12T (8T v raid 1) in dodatnih 4T dobis kako na synology

Kupiš drug NAS box. Oz. če imaš tako specifične zahteve, požreš ponos in porabiš čas, da zadeve skonfiguriraš properly. Večina tega ne dela.
««
64 / 118
»»