» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
66 / 118
»»

flameir ::

218 plus

floyd1 ::

Imaš 3 "stare" proizvajalce, ki delajo dobre zadeve. Synology, Thecus in Qnap. To so nekako BMW, merđo in Audi. Pol so pa tu še malo mlajši konkurenti, kot so Asustor, WD... Asustore zadnje čase precej dobro ocenjujejo, izkušenj z njimi pa nimam.
Vsem je skupno to, da imajo njihovi vstopni modeli navadno precej podhranjen HW in ti jih na daljši rok ne bi priporočal. Pri synology torej vsaj "plus" model. Jaz uporabljam Synologyje že kakih 15 let in imam zelo dobre izkušnje. Uporabniku prijazen, redne posodobitve sistema, nobenih težav, veliko SW dodatkov. Kolega vedno pravi, da je to Apple med NAS-i ;). Postaviš v TK omarico, zinštaliraš in (skoraj) pozabiš, da ga imaš.

libreus ::

@flameir, @floyd1 hvala obema za konkreten predlog! Med brskanjem je res večkrat prišel Synology med top izbore.
Ima morda kdo od vaju izkušnje s temle: Western Digital My Cloud EX2 Ultra? Tega sem tudi večkrat zasledil.

TOP ::

libreus je izjavil:

@flameir, @floyd1 hvala obema za konkreten predlog! Med brskanjem je res večkrat prišel Synology med top izbore.
Ima morda kdo od vaju izkušnje s temle: Western Digital My Cloud EX2 Ultra? Tega sem tudi večkrat zasledil.

Tole sem jaz imel pred Synologyjem WD Cloud in moram reč je zelo enostaven za ga nastavit,veliko bolj kot Synology res prijazen imesnik je pa vse drugo totalno sranje napram Synologyju je kar neodziven ga moraš resetirat in funkcijsko si zelo zelo omejen napram Synologyju.Če hočeš dolgoročno rešitev poznaš odgovor.

Vanadium ::

Je bilo omenjeno že tu ampak če želiš malo sam kaj naštimat je tudi to opcija:

https://kobol.io/

nevem kako se primerja s synology ali qnap enakovrednih karakteristik... Naj to znalci napišejo

floyd1 ::

Če hočeš sam postavljat NAS je kar nekaj cenejših možnosti od zgoraj opisanih. Pol leta sem testno gonil moj stari dobri 212+ in eno Xpnology mašino hkrati, in odzivnost štirijedrnega atoma v primerjavi z originalnim enojedrnim XY procesorjem je bila fantastična. Samo tu so pol problemi glede posodobitev, itd. Če hočeš rešitev "na ključ", pač plačaš. Z manj zmogljivim HW,imaš pa podporo in nič dela s tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

          ::

Imam Qnap in Synology. Tam-tam, težko bi rekel, da je kateri bistveno boljši.

darkolord ::

Lahko jaz povem, Qnap je smeti. Hardware je OK, GUI je OK, delovanje in support pa drek.

RockyS ::

floyd1 je izjavil:

Če hočeš sam postavljat NAS je kar nekaj cenejših možnosti od zgoraj opisanih. Pol leta sem testno gonil moj stari dobri 212+ in eno Xpnology mašino hkrati, in odzivnost štirijedrnega atoma v primerjavi z originalnim enojedrnim XY procesorjem je bila fantastična. Samo tu so pol problemi glede posodobitev, itd. Če hočeš rešitev "na ključ", pač plačaš. Z manj zmogljivim HW,imaš pa podporo in nič dela s tem.


Sam sem si želel sestaviti custom NAS, ki bi bil v itx ohišju in sposoben poganjati gopro (2k) posnetke, žal nisem prišel blizu s ceno uveljavljenim znamkam.

Me pa zanima,česa je zgoraj omenjeni kobol zmožen.

igorpec ::

Vanadium je izjavil:

Je bilo omenjeno že tu ampak če želiš malo sam kaj naštimat je tudi to opcija:

https://kobol.io/

nevem kako se primerja s synology ali qnap enakovrednih karakteristik... Naj to znalci napišejo


Tako na palec strojno nekoliko nad nivojem entry level synology / qnap NAS naprav, nekaj več bang for buck pa softwersko nisi omejen - čisti Armbian Debian / Ubuntu že po defaultu ali pa recimo https://www.openmediavault.org/ ki je čisto spodoben odprtokodni NAS software. Ga dobim v nekaj tednih, pa potem lahko rečem kaj več.

floyd1 ::

Sam sem si želel sestaviti custom NAS, ki bi bil v itx ohišju in sposoben poganjati gopro (2k) posnetke, žal nisem prišel blizu s ceno uveljavljenim znamkam.

Kakšno strojno opremo pa bi za to sploh potreboval? Jaz sem pred leti za test nabavil asrock itx plato (j1900), na bolhi pa potem rabljeno itx ohišje in 2x2GB sodimm RAM za drobiž. Star hdd sem že imel doma, dal sem torej ca 140 eur za vse skupaj, gor naložil xpnology in zadeva je proti mojemu originalnemu synologyju delovala bistveno (vidno) hitreje, kar je bilo glede na razliko v strojni opremi tudi pričakovano. Imam pa seveda zelo star NAS 212+ (enojedrni proc).

RockyS ::

Kak amd ryzen 5 2400g ali 3400g, hladilnik, 8gb ram (16gb optimalno), plata ki ima sata za 4x 3.5" hdd, 1x2.5 ali 1xm2, itx ohišje ki vse to sprejme - najcenejše je fractal design 304.

floyd1 ::

Uh, to pa več ni neka mala, "šparovna" konfiguracija. Tako kot si jaz predstavljam NAS...

Vanadium ::

igorpec je izjavil:

Vanadium je izjavil:

Je bilo omenjeno že tu ampak če želiš malo sam kaj naštimat je tudi to opcija:

https://kobol.io/

nevem kako se primerja s synology ali qnap enakovrednih karakteristik... Naj to znalci napišejo


Tako na palec strojno nekoliko nad nivojem entry level synology / qnap NAS naprav, nekaj več bang for buck pa softwersko nisi omejen - čisti Armbian Debian / Ubuntu že po defaultu ali pa recimo https://www.openmediavault.org/ ki je čisto spodoben odprtokodni NAS software. Ga dobim v nekaj tednih, pa potem lahko rečem kaj več.


Sporoči kako se obnese. Me res zanima...

PrimozR ::

Boobiz ::

Jaz Xpenology lavfam na 12 let starem P8700 laptopu. Če imate kakšen starejši laptop, je tudi to opcija.
Sam mam 2x 500GB 2.5" diska notri in gremo. Sicer je to samo začasna rešitev, ker je laptop glomazen (drugi časi, ultrabookov ni blo) in požrešen.

Druga opcija, če imate kakšen starejši komp pa je Unraid. Odlična zadeva za NAS, media server, dockerje, KVM virtualizacijo..

Ker sam nimam hude potrebe po še enem fičr rič NASu (že furam Unraid), resno razmišljam, da bi kupil nek premade mini pc na dtx osnovi, notri nabasal 2 mala diska in bi popolnoma kul služlo za tistih nekaj pomembnih zadev, ki bi jih rsyncal tja.
I'm drunk, what's your excuse?

flameir ::

Glede na SMR afero WD Red diskov - katerega 2 TB / 4 TB zdaj kupiti?

Boobiz ::

Tistega, ki ma EFRX oznako. EFAX so SMR diski. Preveri sicer, da nimam napačnega v spominu.
I'm drunk, what's your excuse?

igorpec ::

Boobiz je izjavil:

Tistega, ki ma EFRX oznako. EFAX so SMR diski. Preveri sicer, da nimam napačnega v spominu.


Tko na palec. Vsi navadni WD Red manjši od 8TB so SMR. Moraš vzet PRO linijo ali pa več ali enako 8TB.
https://www.servethehome.com/wd-red-smr...

Boobiz ::

Si prebral link, ki si ga dal?

The WD40EFAX is demonstrably a worse drive than the CMR based WD40EFRX


pa še tole
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

igorpec ::

Boobiz je izjavil:

Si prebral link, ki si ga dal?

The WD40EFAX is demonstrably a worse drive than the CMR based WD40EFRX


Ne, nisem bral članka. Domnevam, da so pravilno podali problem ... Moja trditev pa drži. Skratka, če hočeš dober disk, ne smeš izbirat "order by price".

Boobiz ::

Ne, ni problem, da bi narobe podali v članku. Članek je pravilen. Zmoten del je samo, da je vse pod 8TB SMR.
I'm drunk, what's your excuse?

igorpec ::

Boobiz je izjavil:

Ne, ni problem, da bi narobe podali v članku. Članek je pravilen. Zmoten del je samo, da je vse pod 8TB SMR.


Ni, zato pa sem uporabil "tako na palec". Ker ravno diski, katere večina tlači v NAS: (ugodni "NAS" WD red) 2,4,6 ... so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

Boobiz ::

na linku piše, da so CMR diski od kapitete 1TB do 14TB. in ker človek zgoraj sprašuje kateri NI CMR, potem ne pade v večino, ki tlači SMR diske v NAS zato, ker so nekaj EUR cenejši.
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

Tsunamii ::

Kako se obnese Seagate IronWolf diski .. vidim da ga vsi YT recenzisti tlačijo v NAS ..

rdecaluc ::

Predvsem so vsi CMR :D.

Jst mam 2x4TB, lahko kaj potestiram če te zanima.

Namesto ryzen 3400g raje 3400ge oz. še bolje nove ryzen 4650 pro. Oba namreč podpirata ECC spomin če se za to odločiš.
Est modus in rebus. ,typos

PrimozR ::

Kaj je razlika med g in ge?

Sicer pa, pri disku hitrost ni tako zelo važna postavka, ker ti bo praktično katerikoli disk, sploh v RAID-u, uspel zapolniti gigabitno mrežo. CMR seveda. IMO je najbolj važna metrika njegova zanesljivost. Mnogi se Seagatea ogibajo kot hudič križa po drugi strani pa tudi WD ni več zaupanja vreden (SMR pa to). Za Toshibo pa tudi opaziš anekdote po spletu, da crkuje vse po spisku...

rdecaluc ::

GE oz. PRO podpirata ECC spomin. Verjetno vzamem b550 + ryzen 4650 pro za naslednji proxmox node. Sam da pride podpora v BSD :)
Est modus in rebus. ,typos

Tsunamii ::

Hmm. Ker sem praktično nov v teh NAs diskih..kateri disk velikost in firma je OK ?

TOP ::

Mene pa nekaj zanima,če morda kdo ve.Na Synology recimo iz GSM kopiram slike in tudi tiste ki imam že gor mi jih ne prepiše ampak duplira,kaj se da tole nastavit.Hvala

flameir ::

@Tsunamii
Preberi malo temo nazaj. Sicer Synology, diske wd red PRO ali pa IronWolf.

@TOP
Katero aplikacijo pa uporabljaš za backup telefona?

TOP ::

flameir je izjavil:

@Tsunamii
Preberi malo temo nazaj. Sicer Synology, diske wd red PRO ali pa IronWolf.

@TOP
Katero aplikacijo pa uporabljaš za backup telefona?

Tega ne delam na Synology,če misliš podatke,samo slike označim in kopiram preko aplikacje na Synology.

Karen ::

Tsunamii je izjavil:

Kako se obnese Seagate IronWolf diski .. vidim da ga vsi YT recenzisti tlačijo v NAS ..

Jaz imam dva 6TB, enega v Synology-ju, enega v Qnap-u. Oboje dela brez težav že dobro leto. Za povedat je to da ni kaj za povedat ne v enem ne v drugem NASu (domnevam da je to dobro);).

TOP je izjavil:


Tega ne delam na Synology,če misliš podatke,samo slike označim in kopiram preko aplikacje na Synology.

Jaz imam DS File na Androidu (od Synology-ja), pa sinhronizira avtomatično fotke na telefonu na Synology NAS, edino nimam ga v backgroundu tako da moram Program zalaufat da začne sinhronizirat, sicer bi ga sproti (domnevam, nisem niti probal mu dovolit laufat v backgroundu). Dela BP, nič ne podvaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karen ()

TOP ::

Karen je izjavil:

Tsunamii je izjavil:

Kako se obnese Seagate IronWolf diski .. vidim da ga vsi YT recenzisti tlačijo v NAS ..

Jaz imam dva 6TB, enega v Synology-ju, enega v Qnap-u. Oboje dela brez težav že dobro leto. Za povedat je to da ni kaj za povedat ne v enem ne v drugem NASu (domnevam da je to dobro);).

TOP je izjavil:


Tega ne delam na Synology,če misliš podatke,samo slike označim in kopiram preko aplikacje na Synology.

Jaz imam DS File na Androidu (od Synology-ja), pa sinhronizira avtomatično fotke na telefonu na Synology NAS, edino nimam ga v backgroundu tako da moram Program zalaufat da začne sinhronizirat, sicer bi ga sproti (domnevam, nisem niti probal mu dovolit laufat v backgroundu). Dela BP, nič ne podvaja.

To moram probat,ker jaz sem do sedaj vse kopiral preko aplikacje DS Foto.Bom stestiral da vidim.

flameir ::

Glih to tud mene zanima. Namreč majo kup teh aplikacij, povsod lahko naštimaš photo backup. DS File, DS Photo, DS Video, Drive, Moments.
Sej verjetno pri vseh isto dela, kdo uporablja kaj od tega?

Edino kar me moti je to, da DS Photo ne podpira HEIC formata (iPhone), Moments pa ja. V DS Photo si lahko potem na PCju fotke daješ po mapah, pri Momentsu je pa vse avtomatsko. Sem jim pisal, pa so rekli, da bodo (mogoče) HEIC enkrat dodali tudi v DS Photo.

greatdrakon ::

če se ne motim bodo v naslednjih verzijah torej z DSM 7 ukinili tako moments in photo station. nadomestil jih bo Synology Photos, ki bo skupek obojega.

MrStein ::

Karen je izjavil:

Oboje dela brez težav že dobro leto.

Eno leto res ne pove nič o disku.

Marsikdo ima 10 let (in več) stare diske. Ki še vedno lepo delujejo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

flameir ::

greatdrakon je izjavil:

če se ne motim bodo v naslednjih verzijah torej z DSM 7 ukinili tako moments in photo station. nadomestil jih bo Synology Photos, ki bo skupek obojega.


Upam, da bo za kej. Se kej ve, kdaj pride ta Update?

hojnikb ::

je kaka akcija za kaksne 12-16TB diske? Vidim da je nacenejsa opcija z zunajimi diski, kar mi je naceloma tut kul.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Od internih, novih, je tole očitno najboljši price/performance (NAS specific): https://geizhals.eu/toshiba-enterprise-...

Karen ::

MrStein je izjavil:


Eno leto res ne pove nič o disku.
Marsikdo ima 10 let (in več) stare diske. Ki še vedno lepo delujejo.

Kaj naj rečem, 10 let nazaj ni bilo 6TB Ironwolfa. So pač vprašali če kdo ima in kako deluje, pa sem napisal info iz prve roke, bolj pameten bom lahko šele čez slabih 9 let. Zaenkrat je smart podatek pri obeh ok, pa 24/7 delujeta v NAS-u. Na HW se pa itak ne moreš zanašati.

AgiZ ::

hojnikb je izjavil:

je kaka akcija za kaksne 12-16TB diske? Vidim da je nacenejsa opcija z zunajimi diski, kar mi je naceloma tut kul.

Kake dva tedna nazaj je bil 14TB WD MyBook 255€.
Na Amazonu imajo vsake par mesecev/pol leta akcijo. Ne poznam da bi bil kje boljši p/p. Diski pa so CMR, večinoma 5400 obratov. Ga daš iz ohišja in uporabiš kot notranji če želiš. Če si previden tudi brez lomljenja ohišja, torej uporabna garancija.
Zaenkrat brez slabih izkušenj.
https://www.amazon.de/Festplatte-3-0-Sc...

hojnikb ::

Jap, to je tut namen, shuckat ven iz teh ohišij, ker so zgleda najcenejši po TB. Nekih hudih performance ali ultra zanesljivosti pa tut ne lovim, ker bo to "cold" disk, torej večino časa ugasnjen.
#brezpodpisa

AgiZ ::

Evo, imaš srečo: 14TB WD MyBook 246€ :D
https://www.amazon.de/Festplatte-3-0-Sc...

AgiZ ::

V vednost: dobro se je pozanimat, ker par komentarjev od aprila naprej javlja da so dobili not SMR disk. Če raziščeš, poročaj ugotovitve. Sam bom tudi poskusil preverit svoje.

hojnikb ::

smr ni dealbreaker..
#brezpodpisa

PrimozR ::

Za tvojo rabo ne, na splošno pa ni tako enostavno. Mnogi schukajo diske za bolj on-line storage, zato je info o tipu diska v eksternem ohišju lahko uporabna stvar. Sploh dandanašnji, ko nekateri poskušajo prodati SMR disk v segmentu, kjer ga ne bi smelo biti niti približno.

MrStein ::

Najbolj zanesljivo je, da sam testiraš.
Saj pred vgradnjo v backup sisteme testirate komponente, ali?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

absolutno. js vrzem gor kontrolne podatke, ga pustim kaksen teden laufat, naredim check in sele potem vrzem v uporabo. Ni velik, se pa vsaj izognem tistim takojsnim poporodnim tezavam.
#brezpodpisa

neo5468 ::

hojnikb je izjavil:

smr ni dealbreaker..

Kokr za koga. Jaz SMR ne bi imel niti zastonj. Rebuild arraya bi trajalo 10 let. Drugače 8 TB in naprej WD nima smr diskov, tako da si lahko safe, če vzameš 8tb+.
««
66 / 118
»»