» »

Nov Toshiba laptop - nova inštalacija Win7

Nov Toshiba laptop - nova inštalacija Win7

Oxford ::

Živjo!

Kupil sem nov laptop (Toshiba), na katerem je bil že nameščen Windows 7. Kar živčnega sem fasal, ko sem videl, koliko "sranja" je bilo prednaloženega: milijon Toshibinih programov, McAfee s 30-dnevno licenco, jezik je nastavljen na slovenščino (tako da so "Program Files" preimenovani v "Programske datoteke" (WTF?) oz. nekaj takega) in še bi se našlo...
Moram priznati, da se prvič srečujem z Windows 7 (do sedaj sem v službi in doma uporabljal XP-je). :|
Rad bi še enkrat, na sveže inštaliral Windowse 7, pa ne vem kako. Laptop naj bi imel skrito particijo (imam vgrajenega SSD-ja), z inštalacijskimi datotekami - a je ne vidim (seveda, ker je skrita :D).

Kako naj se lotim zadeve?
- najprej najbrž sformatiram C: Toda kako priti do command prompta? F8 ob zagonu?
- kako potem priti do inštalacije na skriti particiji?
- naprej pa bi že moralo iti.

Za informacijo: do BIOS-a nikakor ne morem priti, čeprav sem preizkusil pritiskati vse možne tipke ob zagonu (ESC, F1 itd. vse kar je pisalo na netu za Toshibe Portege R830 - pa nič ne deluje). Zagon je enostavno prehiter zaradi SSD-ja.


Se opravičujem za morebiti osovna vprašanja, toda zadnjič sem inštaliral XP-je pred ene petimi leti in to se očitno pozna.

5er--> ::

Ta skrita particija vsebuje datoteke, ki jih, ponavadi, sam ne moreš pametno uporabit. Zato ti svetujem, da si prebereš navodila, ki si jih dobil zraven prenosnika, in pogledaš kako prideš v nek "Recovery" mode, ki, po navadi, zna iz skrite particije na novo namestit sistem. Se zna pa zgodit, da bo sistem po takem recovery-ju isto zasvinjan kot ob prvem zagonu. =(

Oxford ::

5er--> je izjavil:

Ta skrita particija vsebuje datoteke, ki jih, ponavadi, sam ne moreš pametno uporabit. Zato ti svetujem, da si prebereš navodila, ki si jih dobil zraven prenosnika, in pogledaš kako prideš v nek "Recovery" mode, ki, po navadi, zna iz skrite particije na novo namestit sistem. Se zna pa zgodit, da bo sistem po takem recovery-ju isto zasvinjan kot ob prvem zagonu. =(


Ja, v resnici sem se s trgovcem dogovoril, da mi je pri menjavi HDD-ja za SSD pripravil USB ključek s kopijo sistema (s pomočjo Toshibinega Recovery programa).
Včeraj sem ga samo poskusno vstavil noter in zbutal računalnik. Začel je z recovery-jem, ki pa sem ga zatem zaustavil, ker mi je izgledalo, da bo enostavno na novo posnel image iz USB-ja na SSD. Torej bi pristal na istem, kjer sem že bil.

Še kakšna ideja?

5er--> ::

Dobiš nekje windowse za katere imaš licenco (nalepka na prenosniku), jih namestiš in aktiviraš (če ne gre avtomatsko, pa s telefonskim klicem na MS Slovenija). Tako imaš 100% svež sistem. =)

Oxford ::

5er--> je izjavil:

Dobiš nekje windowse za katere imaš licenco (nalepka na prenosniku), jih namestiš in aktiviraš (če ne gre avtomatsko, pa s telefonskim klicem na MS Slovenija). Tako imaš 100% svež sistem. =)


No, na to sem upal, da gre!
Torej, če dobim (ne bom povedal na glas od kod ;)) ustrezne Windowse in uporabim mojo licenco s spodnje strani laptopa, potem lahko izvedem format in reinstal?

Seveda moram poprej poskrbeti, da si shranim tistih nekaj Toshibinih programov, ki jih rabim na PC-ju (na primer prepoznavanje prstnih odtisov, gonilnike za sledilno ploščico, gonilnike za tipko "Fn" - za dodatne funkcije...).

Cold1 ::

Kaj pa če bi raje odstranil nepotrebne programe v nadzorni plošči?

V meni start vtipkaj Programi, klikni na Odstranitev programa, ter odstrani vse tisto, kar ti ni po godu.

------------------------------

Če uporabljaš verzijo W7 Ultimate, lahko jezik preprosto spremeniš na ANG.

V meni start vtipkaj jezik ter klikni na Spreminjanje jezika uporabniškega vmesnika, v pogovornem oknu imaš na voljo spustni seznam z nameščenimi jeziki, izbereš "English" in to, je to.

Oxford ::

Ne vem, kako je to v Win 7, vendar iz XP-jev imam izkušnje, da "Add/Remove" ne odstrani vsega (vsaj iz registra ne). Poleg tega pa je programov toliko, da kar ne moreš verjeti. Raje bi inštaliral na novo.

Bom danes obrnil okoli še internet za ta problem.

5er--> ::

Ja, kot si napisal. Baje lahko celo vzameš katerikoli 64 ali 32 bitni DVD, iz njega izbrišeš eno datoteko (google it) in imaš medij s katerega lahko namestiš katerokoli različico windows 7 (seveda le 64 ali 32 bitne -> odvisno od prvotnega medija).

Cold1 ::

Odstranitveni mehanizmi nalašč ne odstranjujejo nastavitev, ki so si jih ustvarili programi.

To ni napaka ampak funkcija, ki ti omogoča, da ob ponovni namestitvi programa, takoj dobiš tiste nastavitve (položaj in vsebina orodnih vrstic in vse ostalo), ki si jih shranil v preteklosti.

Te nastavitve ne vplivajo na Okna (pa če so v registru ali v datotekah na disku), ne hitrostno in ne funkcijsko (so pa tudi izjeme - programi, ki s svojim vplivom mejijo na viruse - ne nameščaj jih).

------------------------------------

Vsak program shranjuje svoje nastavitve bolj ali manj fiksno v mapah:

C:\Users\Uporabnik\AppData\Local\Ime_firme\Ime_programa
C:\Users\Uporabnik\AppData\Roaming\Ime_firme\Ime_programa

C:\ProgramData\Ime_firme\Ime_programa
Opomba: C:\ProgramData ni enako C:\Program Files (oz. po slovensko C:\Programske Datoteke).

Opomba 2: Nekateri programi pa svoje nastvitve žal puščajo tudi v mapi Moji Dokumenti.

Nastavitve v registru pa so v:

HKeyCurrentUser\Software\Ime_firme\Ime_programa
HKeyLocalMachine\Software\Ime_firme\Ime_programa

Če te shranjene nastavitve programov tako zelo motijo, jih lahko v ljubem miru pobrišeš.

------------------------------------

Sicer pa odstranjevanje programov dejansko odstrani programe, ni razloga da znova nameščaš Okna, če ni prišlo do okužbe z zlonamerno programsko opremo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novi windows in stari podatki

Oddelek: Pomoč in nasveti
111324 (1180) Cold1
»

Spreminanje connectionStringa v app.config C#

Oddelek: Programiranje
6811 (747) Ericssony
»

[C++] Linux

Oddelek: Programiranje
171867 (1287) CCfly
»

Mandrake 8.0 linux in c++

Oddelek: Programiranje
13922 (796) Senitel
»

Nvidia Detonator 7.17

Oddelek: Pomoč in nasveti
142507 (2352) OrlyTM

Več podobnih tem