» »

Katera barva vpija svetlobo

Katera barva vpija svetlobo

SmeskoSnezak ::

Mogoce ni znanstvena tema to, bi pa rad bolj takšne odgovore. Zanima me, katera barva vpija svetlobo. Torej, da se ne bi odbijala od sten navzven skozi okno, temvec bi vpijala svetlobo in posledicno se ne bi vidlo, da je v sobi neka svetloba. Racunalnik ima plave led lucke, ventilatorje and stuff pa se ponoci to opazi iz sobe. Razen ce ga pokrijem... kaksen strokoven nasvet mogoce? Pa ne govoriti o tem, naj dam ven lucke... zanimajo me barve, ker imam namen poštrihat sobo :)
@ Pusti soncu v srce... @

random ::

Bela odbija najvec svetlobe, crna pa najmanj.

Drugace bodo pa okenske rolete oziroma zaprta vrata veliko bolj efektivna. Sobe so bele z razlogom. Pri temni barvi sobe bo tudi podnevi dosti temneje v sobi kot z belo steno, tako da bos moral uporabljati luc tudi cez dan. Vecja poraba elektrike itd.

SmeskoSnezak ::

Cez dan se imam prevec dela odzunaj , vsaj za kak dober mesec se. Razmisljal sem o temno violcni. A je kje kaksna strokovna razlaga, bi prosil za link namrec? Hvala lepa.
@ Pusti soncu v srce... @

amigo_no1 ::

Največ svetlobe odbija metalik barva.

carota ::

Mimogrede, bela, črna in metalik niso barve. :)
Najlažje bo, če dizejblaš lučke, druga najhitrejša varianta so zavese, zadnja je barvanje sobe na temno.

Uporabnik ::

pimp off yo comp

SmeskoSnezak ::

Rad bi strokovne razlage podprte z linki. To sedaj je neargumentirana debata, preberite si pravila, prosim.
@ Pusti soncu v srce... @

T0RN4D0 ::

Temnejše barve so temne ravno zato, ker svetlobo vpijajo, namesto da bi jo odbijale. Barva kot jo vidiš, je v bistvu barva svetlobe, jo površina odbije. Če odbije vse barve, nastane kombinacija ki jo vidimo kot belo. Če površina določene valovne dolžine absorbira, vidiš tisto kar je ostalo. Če površina ne odbija svetlobe, jo vidiš kot črno.

Bela površina odbije do 90% sončne svetlobe "črna" pa ponavadi par procentov. Zato so sobe ponavadi bele, ker svetlobo ki prileti skozi okno lepo razpršijo po celem prostoru. Pa tudi z umetno svetlobo ni kaj drugače.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

technolog ::

Ne boš šel valda zaradi računalnika prefabrat sobe? Jaz sem pri svojem računalniku enostavno staknil ledice z matične in je bil problem rešen. Da se tudi vezat upore, da dobiš manjšo jakost svetlobe.

SmeskoSnezak ::

Ne, soba se mora prebarvati. In se razmislja o temni in romanticni , ker je spalnica. Mene samo zanima znanost za barvami ;)
@ Pusti soncu v srce... @

Mipe ::

Potem se raje posveti psihološkim učinkom barve. Dvomim, da ti bo prijetno v spalnici z črnimi ali rjavimi stenami.

technolog ::

Tako :) Prebarvaj na kako zeleno, rumeno, še bolje kake naravne tapete, kaka zelena džungla...

SmeskoSnezak ::

Pa kaj ste res bralno nesposobni? Razmislja se o temno violčni. Prosim vas še samo za link, za potrditev vaše trditve, pa se lahko ta tema zaklene. :/
@ Pusti soncu v srce... @

dzinks63 ::

Stekla na oknih prelepiš s folijo katera prepušča svetlobo samo v eno smer. Sobo pa potem prebarvaš s poljubno barvo, katera ti je najbolj všeč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

technolog ::

Ja hudiča a si glup? Odsvetujemo vijolično, ker se boš v njej slabo počutil, razmisli o kaki bolj prijazni barvi. Tako je naše mnenje. Ne vem kaj čmo še debatirat, prebarvaj že to sobo na vijolično. Kaj sploh sprašuješ, če si že odločen?

Temno vijolična bo vpila veliko svetlobe, ja, če hočeš to slišat. Res temna vijolična skoraj toliko kot črna... Vpiši v googla "color psychology" ali "effects of colors on humans".

p.s.: Smo ti že rekli bolj ko je barva temna, več svetlobe "vpije". Če ne zmoreš te korelacije TEMNO vijolična > TEMNA barva > vpija svetlobo, potem pa bog ti pomagaj.

Zgodovina sprememb…

T0RN4D0 ::

Eh, škoda.

Pobarvaj temno vijolično, dobro barvo za vpijanje svetlobe si izbral. Še žarnice zamenjaj z vijoličnimi pa bo =)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

SmeskoSnezak ::

Še enkrat, tokrat vam dajem kar sklicno pravilo foruma. Naslednja stvar bo kar pritožba/prošnja po izbrisu teme, ker ste očitno nesposobni komunikacije na višjem nivoju kot zahteva ta oddelek. Hvala za razumevanje.


2. člen
1. Zahteva se argumentiran pogovor, ki se nanaša na predmet razprave. Zaželeno je, da je podkrepljen z viri.
2. Sklicevanje na lastno avtoriteto je nezaželeno.
"
@ Pusti soncu v srce... @

Dr_M ::

Dejte no, a ne vidite da tale smesko samo trolla... :|
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SmeskoSnezak ::

Dr_M, da ne boš ti odtrollal z nazivom. Jaz ne postavljam tem za brez veze v ta oddelek. Za trollanje in besedičenje imate Ložo.
@ Pusti soncu v srce... @

Dr_M ::

Briga me naziv, v celi temi samo neki pizdis. Zahtevas, da ti folk prilima linke pa neki. Sam si jih poisci.
And go fu** yourself.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kunigunda ::

Odvisno od povrsine predmet zadrzi ali odda razlicno valovno dolzino barve, ki jo prejme. Crna barva zadrzi vse, bela pa nobene.
Ostale barvne povrsine pa prepuscajo variacijo teh valovnih dolzin ki jo prejmejo. Npr pri listu klorofil odda le zeleno valovno dolzino,
vse ostalo pa zadrzi, zato ga vidimo kot zelenega. Oz. ce se spustim se globlje, sam predmet ne deluje kot ogledalo.
Foton ko zadane ob povrsino v bistvu pade na elektron atoma na povrsini. Ta elektron preide ob trku z nizjega stanja na visjo energijo(ne vem cist tocno ce ni obratno) in ob tem odda nazaj foton, ki ga ti vidis. Ni pa isti, kot je prisel, saj je od tega odvisna sama oscilacija atoma. Ob samem procesu pa se tudi
sprosca toplota zaradi energije. Mogoce bi kak fizik/kemik bolje razlozil.

frudi ::

Največ svetlobe vpije mat črna. Zato tudi je črna. A ni to jasno vsakemu osnovnošolcu?

Drugo vprašanje je, kak vpliv bo to imelo na tvojo psiho...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

SmeskoSnezak ::

O psiholoških učinkih že vem, skoraj vsaka spletna stran s feng shui filozofijo ima napisane učinke različnih barv, zato bi se rad tukaj posvetil vprašanju vpijanja, ker na to temo sem premalo zbrskal ali pa ne razumem dobro napisanega.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Še enkrat, tokrat vam dajem kar sklicno pravilo foruma. Naslednja stvar bo kar pritožba/prošnja po izbrisu teme, ker ste očitno nesposobni komunikacije na višjem nivoju kot zahteva ta oddelek. Hvala za razumevanje.


2. člen
1. Zahteva se argumentiran pogovor, ki se nanaša na predmet razprave. Zaželeno je, da je podkrepljen z viri.
2. Sklicevanje na lastno avtoriteto je nezaželeno.
"



Na, tle mas:

Color @ Wikipedia
http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/p...
http://www.physicsforums.com/showthread...
http://www.physicsclassroom.com/class/l...
Absorption %28electromagnetic radiation%29 @ Wikipedia

Ce bos potreboval se kak link, za dokaz, da je 1+1=2, pa povej. Bomo poiskal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

SmeskoSnezak ::

Hej, BW... ta drugi link je zelo zanimiv, a me mučijo te valovne dolžine. Enostavno tega ne razumem ali pa si ne znam predstavljat. Sem že sam nekaj podobnega prebral, pa me pri tem sfali. Ja, fizike nisem mel prevec rad :P
@ Pusti soncu v srce... @

random ::

Predmeti sami po sebi nimajo barve, ti jih vidis obarvane ker odbijajo dolocen del spektra svetlobe. Če odbija celoten spekter vidiš belo, če pa odbija samo del spektra, potem pa vidiš rdečo, zeleno, rumeno itd. Če ne odbija nič potem pa vidiš črno. Črni predmeti so zato na soncu bol topli, ker se večina svetlobe ne odbije ampak vpije in pretvori v toploto, medtem ko beli predmeti odbijajo večji del svetlobe, manjši del pa se pretvori v toploto.

Upam da je zdaj kaj bolj jasno.

T0RN4D0 ::

Smo ti že vse trikrat po domače razložili, pa si skos težil da hočeš link. Si dobil link, pa jambraš da ti ni nič jasno. Pa , kot da je vsak post brez linka neargumiran.

Trol much?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

SmeskoSnezak ::

TORN4D0, ne, narobnim ljudem/prispevkom sem posvečal pozornost, saj mi niso nič koristili pri iskanju željenih podatkov. ;)

Seveda sem nekatere prispevke z veseljem prebral, a so linki še dodatno gradivo, saj bi pač rad to čimbolje razumel. Pa še prespat moram celotno zadevo. Tebi se zahvaljujem za poučne prispevke. Pa lahko noč...
@ Pusti soncu v srce... @

Invictus ::

Prvi fail je da imaš sploh računalnik v spalnici ... po moje ...

Drugače pa temne barve optično zmanjšajo prostor, zato uporabljajo vsi svetle barve za prostore ...

Temno vijolična romantična barva za sobo???? Mogoče če si na LSDju kjer je vse vijolično :).

Najbolje da imaš svetlo sobo, ker lahko potem z raznimi lučkami pričaraš drugačno barvno atmosfero in s tem tako imenovano romantiko. Obstaja na internetu dovolj luči, ki ti glede na glasbo spreminjajo svetlobo ... Pa ne me prosit za link, "google it" ...

Če pa ne razumeš od kje barve kljub najbolj trivialnim razlagam, priporočam kako branje fizikalne knjige za osnovno šolo. Mogoče ti bo postalo bolj jasno. Vendar bolj preprosto kot da vidiš barvo, ki je materija ne vpije, ne more biti. Razen ne nimaš pojma vidnem spektru ... In mavrici ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BigWhale ::

Men se bolj zdi, da bi smesko rad skril, da ima ponoci racunalnik prizgan. Ce nimas ravno desetih neonk notri in ce nimas racunalnika na oknu, potem iz ulice tistih ledic ne bo nihce opazil. :)

Ce te pa skrbi svetloba, ki se opazi pod vrati, pa na tla vrzi eno brisaco. Pa ata ne bo vedel, da ponoci racun za elektriko nabijas. ;>

Sobo lahko pobarvas na crna-luknja-crno, pa po pod vrati se uslo kaj. :)

fosil ::

Mah kakšne ledice, raje priznaj da bi rad travco gojil in se ne sme ven videt ;)
Tako je!

Zero0ne ::

Zahteva se argumentiran pogovor, ki se nanaša na predmet razprave. Zaželeno je, da je podkrepljen z viri.


Temne barve odbijajo manj svetlobe, ravno zato jih vidimo kot temne.

Vir: Osnovnošolska fizika.

/thread
uname -o

_Dormage_ ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Hej, BW... ta drugi link je zelo zanimiv, a me mučijo te valovne dolžine. Enostavno tega ne razumem ali pa si ne znam predstavljat. Sem že sam nekaj podobnega prebral, pa me pri tem sfali. Ja, fizike nisem mel prevec rad :P


Ne si preveč belit glave ker to fiziki počnejo že več let.
Fora je v tem, da nevemo točno kam svetloba paše.
Nekateri (Isaac Newton) menijo, da je svetloba sestavljena iz delcev medtem ko drugi(Christiaan Huygens) menijo, da lahko svetlobo jemljemo kot valovanje.
Nobeden od njiju ni imel dokaza, da je eno ali drugo pravilno. Oba pa sta imela razlog zakaj nasprotno ni.
Newton ni znal pojasniti interferenco svetlobe kar kaže na to, da je svetloba valovanje medtem ko Christiaana pa je mučil fenomen poralizacije, ki je v nasprotju s valovanjem.

Potem je prišu stric ( Albert Einstein) in je reku, da je svetloba sestavljena iz drobcenih delčkov imenovanih fotoni.
Razlog zakaj tem delcem uspe doseči hitrost svetlobe pa naj bi bil, da fotoni nimajo mase...8-O....majo pa energijo :O...weird uh? :))

Fora je, da kljub vsemu še dandanes veljajo obe teoriji.

vir: www.google.com

kunigunda ::

Samo majhen popravek, fotone je poimenoval G Lewis par let za einsteinom, albert je samo o delcih govoru. No tolk glede imena :P

_Dormage_ ::

kunigunda je izjavil:

Samo majhen popravek, fotone je poimenoval G Lewis par let za einsteinom, albert je samo o delcih govoru. No tolk glede imena :P

Hvala za popravek. Nisem ravno expert tako, da je zelo možno, da sem kakšno stvar narobe povedal.

kunigunda ::

Sej jest tud nism vedu sam sem ravno cital dva dni nazaj :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova najbolj črna

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
137795 (2099) kopriwa
»

Tema - črna barva

Oddelek: Znanost in tehnologija
71798 (1454) [D]emon
»

Svetloba in hitrost

Oddelek: Znanost in tehnologija
472995 (1571) LordTado
»

Kam gre tema ob prižigu luči? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518197 (6740) Matev
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384667 (3912) BluPhenix

Več podobnih tem