» »

Pomoč pri vodnem hlajenju - radiator

Pomoč pri vodnem hlajenju - radiator

Klemen86 ::

Lep pozdrav, sestavljam si vodno hlajenje in bi potreboval vaš nasvet. Hladil bom CPU (Core 2 Quad na približno 4 Ghz) in Radeon 5870. Zanima me, kakšen radiator za to potrebujem - verzije 120 (en 12 cm ventilator) ali 240 (2 ventilatorja)? Zanima me še, koliko tekočine potrebuje tak sistem za delovanje (uporabljal bom pumpo s pretokom 800 L/h). Ali je uporaba destilirane vode dovolj dobra, da se v sistem ne naselijo alge ali naj dodam še kakšno drugo sredstvo noter?

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

DarkSensei ::

Glede radiatorja, mislim, da je najboljše, da vzameš čim večjega (torej v tvojem primeru 240mm). Za ventilatorje priporočam Scythe Gentle Typhoon (AP-15), predvsem zaradi tega, ker so precej tihi in imajo dober statični pritisk. V destilirano pa najboljše, da dodaš kak biocid (PTnuke etc.) ali pa kak silver kill coil (v bistvu "košček" 99.9 čistega srebra), da pobiješ mikro-organizme oz. alge.

EDIT: Aja, pa v vodo ne dodajat kakšnega UV sranja oz. barve, ker ti lahko zapaca loop. Če že rabiš to je dosti boljše kupit UV ali pobarvan tubing.

Zgodovina sprememb…

BALAST ::

240mm radiator je čisto dovolj, tekočine gre slabe pol litra, seveda je odvisno od dolžine cevi. Pa za "pumpo z 800l/h" ti raje priporočam namensko pumpo za vodno hlajenje, ker je MNOGO tišja. Zdaj če že greš v vodno hlajenje ti svetijem EK-H30 komplet 240 potem pa še blok za grafiko ter dva priključka za grafični blok
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Klemen86 ::

Ja, pumpa je namenska. Od EK:). Ali naj ventilatorje pritrdim na obe strani ali samo na eno? Pa še to....potem je 120mm radiator premalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klemen86 ()

DarkSensei ::

Push/pull (na obeh straneh) konfiguracija je seveda boljša, ampak bi tudi samo pull ali push moral delat brez problema.

BALAST ::

če imaš na obeh straneh je učinek cca 20% boljši, ampak ni potrebe, ker že osnovno vodno hlajenje je za 50% boljše od zračnega (če gledaš LOAD temperature).
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

DarkSensei ::

Aja btw. v kateri kišti (ohišju) boš to delal?

Klemen86 ::

15 let staremu midi towerju, tako da bo radiator in posoda verjetno izven ohišja:)

TOP ::

Jaz mam pod vodo proc in grafo in radjator 240,sedaj me zanima koliko približno bi pridobil,če dam radjator 360,v temperaturi seveda.

DarkSensei ::

Če imaš neke povprečne komponente, ki niso super-duper navite pol dvomim, da kaj dosti.

BALAST ::

"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

TOP ::

BALAST je izjavil:

Približno toliko!

Hvala lepa BALAST približno 5 stopinj.

BALAST ::

približno 1.5° pri enem radiatorju in 4.25° pri drugem!
Kaj si pa ti gledal pa res ne vem! Gledat moraš razlike DELTA 240mm primerjavo z DELTA 360mm.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Klemen86 ::

Še nekaj me zanima....gledam nastavke za cevi...

Kaj je razlika med EK 12mm G3/8 in EK 12mm G1/4...ali so obe kompatibilne s tem radiatorjem?

BALAST ::

to so oznake za razmak navojev, kot vem EK uporablja samo G1/4 navoje.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Klemen86 ::

Ali lahko proti algam uporabim kar tekočino za pranje šip pri avtomobilih, da mi ni potrebno kupovati dodatnih pripravkov?

BALAST ::

misliš "ANTIFRIZ" za avto, ker če slučajno pozabiš odprto okno pozimi zna eksplodirat. Sam dajem en deci na pol litra destilirane vode in eno čajno žličko algecida, ker se mi je prvo leto res nabirale alge in nočem še enkrat čistit vseh blokov, ker se po mesecu upočasni pretok za polovico. Dobiš ga 1l za 5€ ali pa HobyShop za akvaristiko, samo je pa 3€ za 100ml.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

TOP ::

BALAST je izjavil:

približno 1.5° pri enem radiatorju in 4.25° pri drugem!
Kaj si pa ti gledal pa res ne vem! Gledat moraš razlike DELTA 240mm primerjavo z DELTA 360mm.

Ja res je mal preveliko razliko sem reku ja je nekaj malega,sem pričakoval večjo razliko.

Locoroco ::

Še jaz bi si sposodil tole temo. prosim, da mi svetujete vodni blok za CPU za hlajenje i7-2600k procesor (nekje 4.5ghz-5Ghz). Gledal sem za supreme HF, samo ne vem katerega? http://www.ekwaterblocks.com/shop/block...


Potem pa rabim še pomoč pri izbiri radiatorja. Vzel bom model EK XT 360 ali EK XTC 420, samo spet ne vem katerga? http://www.ekwaterblocks.com/shop/radia...

Pumpa bo pa tale. http://www.ekwaterblocks.com/shop/pumps...
i7-2600K 3.4GHz@4.8GHz,Hladilnik Alpenföhn K2,AsRock Z68 Fatal1ty,2X4GB DDR3
G.Skill 2133MHz,240GB SSD Samsung,Zotac GTX 960 4Gb AMP Edition,6TB HDD,
Thermaltake Xaser III,BX2450,Z5500,Logitech G9,Razer BlackWidow Ultimate

BALAST ::

Če bi želel BLING varianto potem vzami "full cooper", drugače pa vzami bilokaterega, "EK-Supreme HF - Acetal+EN (Nickel)" je recimo 6€ dražji, ker ga po novem nikljajo z malce boljšo metodo, ampak če imaš bakrenega ne boš imel nikoli težav z luščenjem niklja (včasih alge ali pa dodatki k destilirani vodi razjejo po par letih).

Jaz ti priporočam da vzameš tak radiator, katerega lahko montiraš znotraj ohišja, ker je veliko lepše na pogled!
Recimo tale bi mogoče prišel v obično midi Atx ohišje, površine pa ima kot en 360mm radiator. za pumpo ne rabiš nič posebnega, sam imam tole pa je pretok tako močen da mi dela vrtinec v rezervouarju.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

DarkSensei ::

Kot je rekel BALAST, CPU blok vzemi tistega, kateri ti je lepši. Razlika med XT 360 in XTC 420 pa je, da gredo na prvega 120mm ventilatorji, na drugega pa 140mm.

Zgodovina sprememb…

Locoroco ::

Za bakreni blok me malo skrbi, ker vem da baker sčasoma spremeni barvo in ve vem kako bo zgledal po enem letu. Najbrž se bom odločil za tega EK Supreme Acetal+EN nickel, je lep cel črn. Kako se pa obnese PLEXI varianta?

Okey za radiator si mi pomagal pri izbiri. Ohišje zaenkrat imam thermaltake Xaser 3 in v njega ne morem nič več stlačit, tako a bom radiator dal ven. V bližnji prihodnosti pa bi si rad kupil ohišje Corsair Obsidian 800D, samo čakam da malo cena pade ali pa da pride vsaj verzija z USB 3.0 ven in SATA3.

Kako se pa obnese, da je radiator v ohišju? A zaradi tega hladi kaj slabše, saj je v računalniku že itak topel zrak.

Posodica za vodo bo pa ta EK BAy Spin Reservoar. http://www.ekwaterblocks.com/shop/reser...
i7-2600K 3.4GHz@4.8GHz,Hladilnik Alpenföhn K2,AsRock Z68 Fatal1ty,2X4GB DDR3
G.Skill 2133MHz,240GB SSD Samsung,Zotac GTX 960 4Gb AMP Edition,6TB HDD,
Thermaltake Xaser III,BX2450,Z5500,Logitech G9,Razer BlackWidow Ultimate

BALAST ::

Kaj da se ne da v Xaser 3 vgradit 240mm (tudi 280mm grem stavit da gre na enak način)


Še link do OCN
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Locoroco ::

ZAKON!!!Še ne bo treba zamenjati ohišja. To ja! Zgoraj bom vrezal lukno za zrak in to je to. Samo jaz bi skoraj raje imel 3 sistemski kot pa 2 sistemski radiator, boljše da je nekaj rezerve, če bi še kdaj grafiko dal na vodo. Še enkrat hvala za ta link.
i7-2600K 3.4GHz@4.8GHz,Hladilnik Alpenföhn K2,AsRock Z68 Fatal1ty,2X4GB DDR3
G.Skill 2133MHz,240GB SSD Samsung,Zotac GTX 960 4Gb AMP Edition,6TB HDD,
Thermaltake Xaser III,BX2450,Z5500,Logitech G9,Razer BlackWidow Ultimate

Klemen86 ::

BALAST je izjavil:

misliš "ANTIFRIZ" za avto, ker če slučajno pozabiš odprto okno pozimi zna eksplodirat. Sam dajem en deci na pol litra destilirane vode in eno čajno žličko algecida, ker se mi je prvo leto res nabirale alge in nočem še enkrat čistit vseh blokov, ker se po mesecu upočasni pretok za polovico. Dobiš ga 1l za 5€ ali pa HobyShop za akvaristiko, samo je pa 3€ za 100ml.


Kaj zna eksplodirati?

BALAST ::

saj ti pravim da je 280mm po površini le kakšnih 5% manjši od 360mm, res se nimaš sekirat. 360mm je sposoben odvajat 400W vročine (ventilatorji na 1600obr/min kar je še zelo potihem) torej je 280mm za 95% oz 380W. tvoj NAVIT sistem pa ne preseže 250W toplotne obremenitve tudi na 5GHz in 1.4v.

Na tem testu so uporabili Sapphire Radeon HD 5850 GPU, ki pa ima podobno porabo kot gtx560ti. Pa vedi da poraba sistema ni enaka proizvodu toplote, ampak dosti manj.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

BALAST ::

Kaj zna eksplodirati?
Saj si že slišal da voda zmrzne in da je led površinsko večji in plava na vodi to pa zato ker se voda RAZŠIRI!
Antifriz prepreči kristalizacijo vode do -50°C tako da recimo 10% (-60°C) antifriza v hladilni tekočini pomaga preprečit nastajanje ledu do -15°C.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Klemen86 ::

OK, sicer moja voda ne bo zmrzovala. Vprašanje pa še ostaja, kako je učinkovit ta antifriz proti algam?

BALAST ::

Je dokaj učinkovit, ampak glej da ne vzameš rdečega od Petrolam ker se je mnogim že zasiril in zaprl tokokrog na CPU vodnem bloku (najtanše reže 2mm).
Sam imam rumenega od OMV, ker pa imam algecid za akvaristiko dodam tudi tega. Meni so se res pojavile rjave alge po par mesecih uporabe in ko so bile enkrat v sistemu in vodni pumpi jih je nemogoče samo z antifrizom spravit ven.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

TOP ::

Kupi antifriz v kaki avto trgovini,ker tisti iz črpalk je razredčen.Sam mam mešanico destilirane vode in antifriza in mam že 7 mesecev not in je še vedno vse čisto.

Klemen86 ::

Hlajenje je sestavljeno, CPU v idle je 30 stopinj, grafična 26 stopinj, med 3dmark Vantage pa je bil CPU na 40 in grafična na 36.

TOP ::

lepo,daj kakšno slikco.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VODNO HLAJENJE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
27153328 (36438) Dr_M
»

Moje "cheap" vodno hlajenje, nasveti...

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
304511 (3353) Janac
»

Zračno? Vodno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
687619 (6532) Galaxy
»

Nakup vodnega hlajenja. Pomoč... (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
674451 (3796) Vuli
»

Katero vodno Hlajenje kupiti?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121363 (1187) DimmniBurek

Več podobnih tem