» »

Nakup routerja

Nakup routerja

Robocop1 ::

Zdravo,

sem pred nakupom routerja in ker prvič kupujem se ne spoznam najbolj na te stvari. Zanima me, par stvari in seveda kaj mi priporočate:

Uporabljam SIOLov dinamičen IP, na računalnikih vseh računalnikih pa imam nameščen ali windows xp ali pa kako distribucijo linuxa. Imam več računalnikov, vendar vseh ne morem priključiti na 1 modem, zato rabim nekaj več. Imam tudi 1 tiskalnik in bi želel (če je to možno), da imajo vsi računalniki dostop do tiskanja. Ker imam tudi par prenosnih računalnikov, bi želel tudi brezžični dostop, na desktop računalnikih pa naj bo žična povezava.

Še par pojasnil rabim, preden zavijem v shopping:
- Ali vsak router na katerem piše da je "wireless" podpira tudi žično povezavo (torej UTP kable)? Ali moram biti posebej pozoren da podpira oba načina? Kako vem, da usmerjevalnik podpira in žično in brezžično?
- Ali je na vsak usmerjevalnik možno priključiti več računalnikov ali je treba posebej paziti? Recimo v primerjavi s switchom: vsak switch ima več izhodov za računalnike. Kako je pri routerjih?
- Ali bo router delal na vsakem operacijskem sistemu, ali moram paziti da podpira to in ono? V primerjavi s switchom: računalnik prižgeš in dela... je pri routerjih to drugače in je treba pazit na konfiguracijo?

tony1 ::

Torej rabiš takšen router, ki ima tudi USB port, ki podpira sharing tiskalnika na mreži (pozor: nekateri routerji podpirajo samo deljenje USB diska na mreži...).

Danes router za domačo uporabo po pravilu pomeni škatlico, ki ima:
-vsaj 4 LAN porte (to je v bistvu stikalo v samem routerju)
-WAN port (edini routing port)
-WLAN kartico (z anteno), ki je bridžana na LAN stikalo, to pomeni, da se med sabo vedno vidijo (so v isti mreži) klienti na LAN portih v wireless mreži.

- Ali vsak router na katerem piše da je "wireless" podpira tudi žično povezavo (torej UTP kable)? Ali moram biti posebej pozoren da podpira oba načina? Kako vem, da usmerjevalnik podpira in žično in brezžično?
Pri routerjih za domačo uporabo vsekakor DA.

- Ali je na vsak usmerjevalnik možno priključiti več računalnikov ali je treba posebej paziti? Recimo v primerjavi s switchom: vsak switch ima več izhodov za računalnike. Kako je pri routerjih?
Beri zgoraj - router vsebuje tudi stikalo.

- Ali bo router delal na vsakem operacijskem sistemu, ali moram paziti da podpira to in ono? V primerjavi s switchom: računalnik prižgeš in dela... je pri routerjih to drugače in je treba pazit na konfiguracijo?
Dela z vsemi OSi, ker klientu dodeli IP naslov prek DHCPja, kar podpirajo vsi OSi.

Reycis ::

Ce bos router povezal na SiOLov router preko WAN porta potem bos ustvaril novo loceno mrezo za routerjem. Mrezi na SiOL boxu in tista na wireless routerju se med sabo ne bosta videli. Tiskalnik bos lahko uporabljal samo iz racunalnikov, ki so za wireless routerjem. To kar ti rabis je stikalo. Oziroma glede na to, da hoces se wireless potem vzames wireless router, ki ga uporabljas kot stikalo. TO pomeni, da WAN port nastavis, da je bridgan z LAN porti ali pa WAN porta enostavno ne uporabljas. Na novem routerju ugasnes DHCP servis, ker mora delovat tisti iz siol boxa.

Tiskalniki preko USB na routerju so shit. Tezko bos nasel router ki to podpira, ce ze najdes so precej drazji, nastavitev lahko kar komplicirana in link do tiskalnika ni obojestranski. TO pa pomeni, da printer ne mora sporocati podatkov (naprimer ni papirja) nazaj na racunalnik. Pomoje se najbolj splaca ce imas printer na enem racunalniku, ki je non stop prizgan. Ce pa vztrajas da mora biti printer neodvisen od vseh racunalnikov pa si zrihti pravi mrezni printer ki se priklopi preko UTP kabla.

Se moja verzija odgovorov na vprasanja:
1 in 2: vecina wireless routerjev ima 4 LAN in 1 WAN port. To na kratko pomeni, da se obnasa kot stikalo z 4 porti. Modeli, kjer je mozno bridgat se WAN port pa se lahko nastavi kot stikalo z petimi porti. Je pa wireless in LAN v isti mrezi. Da se dobiti tudi kaksne poceni wireless routerje, ki imajo samo en LAN port vendar je tezko najti.
3: LAN porti na wireless routerju se v vsakem primeru obnasajo tako kot stikalo. WAN port je izjema. Na nekaterih routerjih se ga da skonfigurirat v se en LAN port, drugje pa ne.

Robocop1 ::

Najprej hvala za tako obširno razlago. Zdaj ko sem vse lepo prebral, se mi zdi da je router podobno kot switch, le da omogoča wireless in deljenje kakih usb portov. Je še kakšna pomembna razlika, ki jo je dobro vedet pred nakupom?

boogie_xlr ::

Pazi samo, na ne bo nekaj no-name. Izbiraj med znamkami ASUS, D-Link, Buffalo, Level One, Linksys, TP-Link, Netgear.
Za okrog 100€ že dobiš router z gigabitnim stikalom, usb portom in wireless-n brezžičnim standardom.
Sam imam TL-WR1043ND, nanj priklopljene 4 pc-je, multifunkcijsko napravo(usb) in še 3 prenosnike(wireless). Kar dobro prenaša takšno obremenitev.

Robocop1 ::

Zdej berem svoj prvi post in vidim, da sem nekaj pozabil napisat:
Trenutno uporabljam SIOL-ov komunikacijski prehod Sagem, ki je neke vrste tudi kombinacija router-switch-modem. Ampak ne omogoča brezžične povezave in priključitev tiskalnika na mrežo, zato sem si omislil router.

Na nekem forumu pa sem prebral, da znajo biti težave s takim komunikacijskim prehodom, saj imam že neke vrste router. Če si prav predstavljam, bi potem imel router priključen na router. Zanima me samo, ali lahko vseeno priključim še svoj router (in bosta oba delovala vredu) ali lahko pričakujem kake težave?

tony1 ::

Ne bo nobenih težav. Če bi že bile, pokliči na Siolovo tehnično pomoč in jim reči, naj delovanje modema spremenijo iz routing moda v bridge mode (ali obratno).

Tilen ::

Modem potrebuješ v bridge načinu.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

zee ::

Ali pa pocis router na lasten subnet (namesto 192.168.1.x, nastavis 192.168.2.x) ;)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Robocop1 ::

Hvala vsem za informacije, zdej me pa še nekaj zanima pa bom kar tle napisal da ne odpiram nove teme.

Na mimovrste gledam par routerjev, ki bi bili zame primerni. Nisem pa še ničesar naročal preko neta in nimam izkušenj kako to gre (vem samo koliko je cena in da ga imajo na zalogi). Zanima pa še še nekaj:

Imam še par vprašanj preden dokončno kupim... Je možno, da artikel naročim, vendar mi ga ne dostavijo po pošti, ampak se osebno oglasim v prodajalni v Ljubljana in ga tam plačam in vzamem?
Pri enem pa piše, da ga dobijo predvidoma v 2-3 dneh. Zdej me pa zanima kako vem, kdaj točno bi bil možen prevzem, da ne pridem tam pa mi rečejo da še niso dobili? A to prej po pošti/e-pošti/telefonu sporočijo al kako?

In še eno vprašanje: glede na to, da je mimovrste spletna trgovina... ali lahko kar pridem tam (brez kakšnega naročanja po netu), vzamem in kupim? Sprašujem zato, ker mi je nekdo odsvetoval nakup po netu zaradi slabih izkušenj... ne bi pa rad dal denar in mi po dveh mesecih crkne, zato bi rad "vzel s police", tako da vem kaj kupim.

hexor ::

Glede zadnjega vprašanja ti lahko odgovorim, da se lahko osebno oglasiš pri njih na Jesenicah(glej mimovrste za naslov).
RootMachine ;)

St235 ::

Imajo prevzem tudi v Lj, sam osebni prevzem računajo 2€, tako da si skor na istem kot če po pošti pošljejo.

trnvpeti ::

osebni prevzem 2eur?
in kako to razlozijo, kaksni in kje so stroski pri osebnem prevzemu

celebro ::

Robocop1 je izjavil:


Pri enem pa piše, da ga dobijo predvidoma v 2-3 dneh. Zdej me pa zanima kako vem, kdaj točno bi bil možen prevzem, da ne pridem tam pa mi rečejo da še niso dobili? A to prej po pošti/e-pošti/telefonu sporočijo al kako?

Ja, ti sporočijo na telefon(sms) in email, kdaj lahko prideš po artikel.

Robocop1 je izjavil:


In še eno vprašanje: glede na to, da je mimovrste spletna trgovina... ali lahko kar pridem tam (brez kakšnega naročanja po netu), vzamem in kupim? Sprašujem zato, ker mi je nekdo odsvetoval nakup po netu zaradi slabih izkušenj... ne bi pa rad dal denar in mi po dveh mesecih crkne, zato bi rad "vzel s police", tako da vem kaj kupim.

Ne, najverjetneje ne moreš. Kako pa bi "vzetje s police" vplivalo na to, če bo crknil po dveh mesecih? Za take primere imaš garancijo.

Invictus ::

Če greš na Jesenice, za osebni prevzem ne plačaš nič. Za Ljubljano ne vem, ker sem takrat delal okoli Jesenic :D.

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Robocop1 ::

Trenutno se mi bolj splača osebni prevzem (ker bom dlje časa v LJ), kot pa pošiljanje po pošti.
Torej, potem moram samo naročit artikel, počakat da dobim obvestilo (mail ali sms), da imajo na zalogi in potem pridem v eno od prodajaln (kamorkoli... ker sem v LJ, se oglasim v LJ), plačam in prevzamem naročen artikel.

Kako pa je z artikli, k so na zalogi? To verjetno ne sporočajo, ampak samo naročim in že naslednji dan ga lahko uzamem? Ali bi vseeno moral počakat, da mi pošljejo kak sms/mail kdaj se lahko oglasim?

Bom sporočil če mi je ratal usporobit router oziroma če bom potreboval pomoč.

celebro ::

Prideš v točno tisto prodajalno, ki si jo izbereš pri naročilu. Tudi če je na zalogi, moraš počakati na sporočilo, "zaloga" je skladišče na Jesenicah, ti pa prideš iskat na prevzemno mesto, kar ni isto. Pa preberi si kaj na njihovi spletni strani, tam vse piše

Robocop1 ::

Aha, sj sem že skapiral ta sistem nakupovanja.
Naročil sem (včeraj) dva artikla in za enega je pisalo "v centralnem skladišču", za drugega pa "v enem od skladišč". Takoj za tem sem dobil sporočilo, da je moje naročilo potrjeno in mi bodo naknadno sporočili kdaj lahko pridem iskat. Zdej samo še čakam kdaj lahko opravim prevzem.

Pa še eno vprašanje: predviden rok za dostavo je enkrat do četrtka, mogoče bo že jutri... ne vem. Zdej pa je prišlo nekaj vmes in bi moral do konca tedna iz Ljubljane (sicer se lahko vrnem po naročilo, a ne bi rad hodil še enkrat nazaj). Zanima me v kolikšnem času moram (ko me obvestijo, da je artikel pripravljen) opraviti prevzem? Bi lahko recimo artikel ostal čez vikend na prevzemnem mestu v lj in prevzem opravim v ponedeljek? Nikjer nisem nič zasledil, da bi kaj pisalo in tudi prvič kupujem, pa ne bi rad že prvič kaj zaštrikal.

celebro ::

Kontakt ali Facebook. Sicer čaka nekaj dni, najbolje da se zmeniš, kdaj lahko prideš, da bodo počakali.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router TP-Link TL-WR740N kot switch

Oddelek: Omrežja in internet
133269 (2304) SeMiNeSanja
»

Vprašanje glede hitrosti povezave v LAN-u

Oddelek: Omrežja in internet
141920 (1743) s6c-gEL
»

Povezava dveh routerjev

Oddelek: Omrežja in internet
127396 (6988) Leet1337
»

brezžični router vs. acces point

Oddelek: Omrežja in internet
144690 (2605) JohanP
»

Asus WL-500gP OpenWRT konfiguracija

Oddelek: Omrežja in internet
263761 (2679) Bakunin

Več podobnih tem