» »

2 fazi -> vticnico

2 fazi -> vticnico

st0jko ::

potrebujem pomoč na hitro.

Pravkar menjavam štedilnik. Star je bil zvezan direktno z štirimi žicami. Dve fazi in nula + ozemljitev skupaj. Tanov štedilnik ima pa vtikač. Iz stene dobim tri žice. Dve fazi in nulo. Zanima me kako zvezati te tri žice v vtičnici. Ozemljitev ničim, kaj pa z dvema fazama? A ju lahko združim na en "pin" v vtičnici, ali je to kratek stik? Lahko bi tudi samo eno fazo vezal, samo me skrbi da nebo dovolj moči.

Upam da sem dovolj jasen 8-O. Lahko tudi slikam?
keks?

steev ::

Dve fazi nikakor na skupaj vezat. Medfazni kratek stik ni od muh.
Uporabiš samo eno fazo v vtičnici in to je to. Poglej štedilnik, mogoče ima možno priključitve dveh faz. Vem, da eni imajo. Če ima pa samo eno, ima eno, torej ni neke moči. Drugo fazo uporabiš za pečico ali pa za nič.

Ali pa vse skupaj prepustiš električarju, da se ne ubiješ. Ne igraj se stvarmi, za ketere nisi 100% kako delujejo. Če pa že, pa itak najprej varovalko vn oz. obe, če sta dve fazi.
:|

st0jko ::

Varovalke so zunaj. Stvar je v tem da je star štedilnik bil zvezan direkt z žicami, tanov ima pa samo en vtikač(za pečico in eno grelno ploščo zgoraj). Star štedilnik je imel štiri žice.
-rjavo
-črno
-modro
-rumeno-zeleno

Iz stene dobim tri žice. Zvezano je bilo tako:
Rjava in črna sta bili zvezani vsaka na svojo "iz stene", modra in rumeno-zelena pa skupaj na eno iz stene. Predvidevam da sta rjava in črna bili torej zvezani vsaka na svojo fazo, modra in rumenozelena pa na nulo.

Tanov štedilnik ima, kot že povedano, vtikač, torej moram namontirat vtičnico. Vtičnico znam zvezat, le glede dveh faz nisem ziher. Verjetno niti ne potrebujem obeh, ker je tanov štedilnik toliko manjše breme od starega, ki je imel poleg pečice še dve kuhalni plošči zgoraj.

Zanima me če pravilno sklepam, da iz stene dobim dve fazi, glede na zgoraj opisano? Torej lahko zvežem samo eno fazo in nulo, ter ozemljitev ničim?
keks?

BlaY0 ::

Kolikor jaz vem, noben štedilnik/plošča na več kot eno fazo sploh nima kabla zraven, kaj šele vtikač ker se takih naprav ne zaključuje v vtičnici, tako da jaz mislim da je tvoj enofazni in to je to. Drugače pa navodila v roke, eno fazo pa lepo zalimaj z izolir trakom ter zavaruj.

st0jko ::

Ja saj vem da je tanov na eno fazo, če ma navaden vtikač. Torej samo eno zvežem tako kot sem zgoraj opisal, drugo pa zavarujem in pustim neuporabljeno.
keks?

gumby ::

Pokliči električarja, preden s svojim neznanjem koga ubiješ...
my brain hurts

T0RN4D0 ::

Ja, eno fazo pač pustiš v luftu, ne pozabi izolirat.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Highlag ::

Saj imajo običajno štedilniki shemo kako priključiti napajanje. Več variant, včasih je potrebno kakšen jumper prestavit, da je priklop za ustrezno varianto.
Never trust a computer you can't throw out a window

RejZoR ::

Kakor se spomnim se faze lahko združujejo, bi moral preverit navodila.
Edini pogoj je, da potem ne goniš vseh električnih sklopov naenkrat, torej pečice in vseh el. plat naenkrat, ker bo varovalko garantirano vrglo ven.
Skratka preveri navodila, tam vse piše.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

T0RN4D0 ::

Malo pazi kaj pišeš, daa ne bo možakar združil faz na vtičnici...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

BlaY0 ::

Highlag je izjavil:

Saj imajo običajno štedilniki shemo kako priključiti napajanje. Več variant, včasih je potrebno kakšen jumper prestavit, da je priklop za ustrezno varianto.

Ja, ampak oni ima takega z žnoro na eno fazo. Smo že pogruntali to ;)

RejZoR ::

Faze iz štedilnika seveda. Če imaš npr v steni 1 fazo in na štedilniku dve, lahko ti dve žici za fazo obe povežeš na eno fazo v steni. Logično pa ne smeš bridgat faze med sabo na steni. Kot sem rekel pa si potem omejen z zmogljivostjo in običajno potem ne moreš laufat vseh električnih plošč plus še pečica ker bo varovalka klecnila.
Nikoli ne škodi prebrat navodila, nekaj kar večina folka še sedaj ni osvojila...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

st0jko ::

No... Saj glede štedilnika ni bilo dileme, tako da me ni potrebno napadat z RTFM forami. Zanimalo me je samo glede dveh faz iz stene, če ju lahko brikam. No jasno bi bila to velika napaka, in se mi je tudi zdelo "narobe", zato sem vprašal. Saj veš kako pravijo. Pametni vprašajo, še pametnejši pa vedo.
keks?

BlaY0 ::

ali pa... nobeno vprašanje ni tako neumno kot je lahko neumen odgovor.

steev ::

Če maš voltmeter, pomeri napetost med obema fazama. Mogoče sta samo dve žici, faza je pa ena.
:|

st0jko ::

Normalno sem zvezal vtičnico, drugo fazo sem pustil neuporabljeno. Zavaroval na hitro in pustil varovalko zunaj. Vsi preživeli, naprava deluje.

Hvala vsem za pomoč!
keks?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722713 (3971) hafnerurban
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315239 (6394) starfotr
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942745 (29338) borut_p
»

Prevezava iz trofaznega vtikača na dvofazni vtikač - stružnica

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
214653 (4304) int47
»

Priklop steklokeramične kuhalne plošče (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8645166 (41567) Volk|

Več podobnih tem