» »

Problem

Problem

««
16 / 18
»»

Aldo ::

Primer dveh:
Modri reče, da vidi modrega. Ker je drugi modri edini, ki ga prvi vidi, ta zapusti otok.

Primer treh:
Modri reče, da vidi modrega. Tadva prvi dan ne moreta ugotoviti svoje barve, vendar vsak posamezni misli: če nisem moder, bo drugi odšel prvi dan. Ker ne odide, sem moder.

...

Kje je tu napaka?

Brane2 ::

Update skesanca:

ne mislim se preklat s superiorno umsko močjo, le ponižno poročam.

Po ekstra dnevu tuhtanja sem prišel do razsvetljenja.

Gurujeva beseda dejanjsko ima magično moč.

Ko ta reče "vidim enega plavega" dejansjko posreduje _negativno_ informacijo, s pomočjo katere plavi odidejo z otoka ZA rjavimi. Za zdaj kaže da dva dni prej, če stvar ne uspem dodatno spilit.

Če mi rata, pa verjetno lahko razliko še nabijem.


Just FYI.


BTW: NA ST je bila nekoč neka modra glava, ki je kritizirala moderne fizike, da so določene njihove teorije tolk utrgane in brez stika z realnostjo, da jim kojekakve čudne efekte proizvajajo že same napake v njihovih teorijah, katerih se držijo kot pijani plota iz čiste zaljubljenosti - so pač "lepe".

Le kam se je dal ta tip... :|
On the journey of life, I chose the psycho path.

Aldo ::

Fora je v tem, da je v tem primeru tisti modri guru in če se hočejo vsi modri rešit, mora informacija priti od "zunaj".

ThePlayer ::

Imaš 2 modra z imeni A in B, da bo ločevanje lažje.
- oba ne vesta za svojo barvo oči
- A reče da vidi modre oči

Po tvoje gresta oba domov 2. dan?


Primer dveh je očitno res izjema, saj tam v primeru, da en od sodeluočih pove barvo, s tem v bistvu direktno sporoči drugemu, kakšno barvo ima. To že v primeru treh ni več možno in morajo nujno priti vsi do odgovora hkrati.

Torej na primeru dveh ne velja, da lahko tudi sodelujoči pove barvo, saj se s tem pravzaprav izloči in to v bistvu lahko tudi vnaprej ve.

Zgodovina sprememb…

Aldo ::

Kaj pa primer treh? Ko moder pove, da vidi modrega, sam postane nepomemben in onadva vesta, da je izjava letela nanju in rešujeta, kot da sta sama.

Oziroma če predelam vprašanje: kaj se spremeni, če je guru namesto zelen moder?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aldo ()

ThePlayer ::

Ni res, da postane nepomemben. Kot sem že nekaj postov nazaj povedal, v primeru treh modrih itak že na začetku vsak pri sebi ve, da tudi druga dva modra vidita vsaj enega modrega. Torej iz dejstva, da en od njih to res izjavi, drugadva ne moreta instantno sklepati svoje barve. Kr mind-boggling, ne?

Zgodovina sprememb…

HeMan ::

Primer dveh je očitno res izjema, saj tam v primeru, da en od sodeluočih pove barvo, s tem v bistvu direktno sporoči drugemu, kakšno barvo ima. To že v primeru treh ni več možno in morajo nujno priti vsi do odgovora hkrati.


Imamo sedaj 3 modre - A, B, C
- A reče, da vidi modrega
- iz stališča B sta dve možnosti - samo C je moder in A govori o njem, ali pa sta B in C modra in A omenja enega od njiju
- enako velja za C

Torej B naredi sklep:
- če jaz nisem moder, potem C ve, da je on moder, saj A lahko govori le o njem in torej C odide že prvo noč
- če jaz sem moder, potem C ne ve, da je on moder, torej je drugi dan še vedno na otoku, kar pomeni, da sva oba modra in lahko odideva že 2. dan (oba namreč razmišljata enako)

Na tebi pa je, da poveš, kako A pride do svoje barve oči?

Aldo ::

Eden modri izjavi: "Vidim modrega!." Vsak od dveh si misli: če sem rjav, je mislil na tadrugega, čene sem moder.

No?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aldo ()

ThePlayer ::

Na tebi pa je, da poveš, kako A pride do svoje barve oči?


Ko A vidi, da sta dve noči po njegovi izjavi B in C še vedno tam, ugotovi, da je tudi sam moder. In isti trenutek prideta do teka sklepa tudi B in C.

A je res tako težko razumet?

Pozabil si, da imata B in C tudi barvo od A v računici.

Zgodovina sprememb…

HeMan ::

Ko A vidi, da sta dve noči po njegovi izjavi B in C še vedno tam, ugotovi, da je tudi sam moder. In isti trenutek prideta do teka sklepa tudi B in C.


Kako pa veš, da bosta B in C ostala na otoku po 2 nočeh? Izpelji to z logiko, če se res da. Kajti po moji izpeljavi bosta že po 1. noči odšla (torej ju 3. dan ne bo več).

Pozabil si, da imata B in C tudi barvo od A v računici.


Če A reče, da vidi enega modrega, potem B in C vesta, da je mislil enega od njiju, kajti A vidi samo njiju. Zakaj rabita upoštevati barvo od A? Kaj se spremeni, če je A zelen in reče, vidim modrega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HeMan ()

Aldo ::

ThePlayer je izjavil:

Na tebi pa je, da poveš, kako A pride do svoje barve oči?


Ko A vidi, da sta dve noči po njegovi izjavi B in C še vedno tam, ugotovi, da je tudi sam moder. In isti trenutek prideta do teka sklepa tudi B in C.

A je res tako težko razumet?

Pozabil si, da imata B in C tudi barvo od A v računici.

Nimata je, ker vesta, da je izjava letela nanju.

Okapi ::

Ko ta reče "vidim enega plavega" dejansjko posreduje _negativno_ informacijo, s pomočjo katere plavi odidejo z otoka ZA rjavimi.
Držim pesti, da ti bo uspelo.;)

O.

Brane2 ::

Mi je že.

Tale Guru jebe pa rastura.

Koliko globoke modrosti v navidez očitnih besedah, res, gate trga.

Zdaj se ukvarjam samo še s tem ali ta rok lahko bistveno skrajšam.

Recimo na prvi dan ali kaj takega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ThePlayer ::

Uf, mata prav, HeMan in Aldo. Tukaj pri dveh ali treh me je zbegalo to, da pri treh itak že vsi vnaprej vejo, da drugi vidijo vsaj enega modrega. Ampak če en od njih pove, se s tem res izloči.

Kakorkoli že, se moram pošteno posut s pepelom. In it spat :).

Thomas ::

Lahko pove eden od modrookih - vidim modrega in potem vsi tako ravnajo, da še on izve, kakšna je barva njegovih oči. A je modra, a ni modra.

Vsekakor obstaja, če se vnaprej dogovorijo, da bodo ravnali kot tim. Kot elitni vojaki, ki ne pustijo nikogar za sabo.

Kako?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Če guruja ni in imamo 100 modrih in eden od teh modrih reče, da vidi nekoga z modrimi očmi. Je naloga rešljiva ali ne? Ta, ki je to izjavil, ne gre nikamor
Tisti, ki lahko govori, mora samo na dovolj pameten način informacijo sporočiti drugim, da bo šel lahko tudi sam z otoka, če je moder.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Thomas ::

Če do jutri ne boste rešili, bom povedal. Samo boste.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ThePlayer ::

Lahko pove eden od modrookih - vidim modrega in potem vsi tako ravnajo, da še on izve, kakšna je barva njegovih oči. A je modra, a ni modra.

Vsekakor obstaja, če se vnaprej dogovorijo, da bodo ravnali kot tim. Kot elitni vojaki, ki ne pustijo nikogar za sabo.

Kako?


Zdaj na hitro se mi zdi taka varianta možna le, če ostali modrooki namerno ostanejo na otoku dan dlje. Ker ta, ki je prevzel vlogo guruja, ve na kateri dan bo modrookim jasno, da so modrooki (na podlagi tega, koliko jih je). Lahko bi imeli nek predhoden dogovor, da ostanejo še dan dlje, če je tudi ta samooklicani guru enake barve - in mu s tem sporočili "tudi ti si naš".

Si mislil kaj v tej smeri?

Aldo ::

Tisti, ki lahko govori, mora samo na dovolj pameten način informacijo sporočiti drugim, da bo šel lahko tudi sam z otoka, če je moder.

Če pove tako, da nobeden ne ve, kdo je rekel, potem ja.

@Thomas
Prva stvar, ki mi pride na pamet, je to, da še eden reče, da vidi modrega. S tem pride še eden v igro.

Okapi ::

Če pove tako, da nobeden ne ve, kdo je rekel, potem ja.
Vsi ga vidijo, da govori, samo on mora pametno izbrati, kaj jim bo povedal;)

O.

Aldo ::

Karkoli reče, vejo vsi, da je letelo na njih, torej je njihovo sklepanje neodvisno od njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aldo ()

Okapi ::

Ne bo držalo.

O.

Aldo ::

Potem pa povej, kaj mora reči.

ThePlayer ::

Ja, v bistvu iz tega, da so vsi popolni logiki, sledi, da morajo imeti iste informacije na voljo, da hkrati pridejo do zaključka. Če jih imajo eni več, kot v primeru, da jim eden pove kaj vidi, bodo prišli do zaključka prej. Tega pa pustili za sabo.

Če uporabim poenstavljen primer z A, B in C:

Ko A pove, da vidi modrega, to za B in C pomeni popolnoma isto stvar, kot če je A po enem dnevu še vedno na otoku. Isto stvar jima A s tem hote ali nehote sporoči. Tako jima omogogoči, da v bistvu preskočita en korak (dan) v sklepanju.

Okapi ::

Potem pa povej, kaj mora reči.
Recimo "Guru mi je povedal, da na otoku vidi enega modrega." Ali, "Dragi moji, povem vam, da je na otoku najmanj en moder, mogoče sem to tudi jaz". Ali "Nekdo izmed vas vidi enega modrega." Možnosti je še precej;)

O.

Aldo ::

Se mi je zdelo, da boš to rekel.
a) "Mogoče sem to jaz." - ni važno, če sem, saj vidim nekoga drugega kot sebe, ki je moder, to ne vpliva na njihovo odločitev
b) "Nekdo izmed vas vidi enega modrega." - spet implicira to, da ga tudi jaz vidim, saj drugače tega ne morem trditi

ThePlayer ::

"Guru mi je povedal, da na otoku vidi enega modrega."


To bi res šlo, ker v tem primeru še vedno ne vedo, kaj A vidi. Tako A ve natanko toliko kot vsi ostali. Ampak tukaj gre v bistvu za varianto z gurujem, le da govori preko messengerja.

Za drugi dve izjavi se pa strinjam z Aldom, da ne bi delovali.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

"Mogoče sem to jaz." - ni važno, če sem, saj vidim nekoga drugega kot sebe, ki je moder,
Nikjer nisem rekel, da kakšnega modrega vidim. Logiki ne smejo ugibati.
"Nekdo izmed vas vidi enega modrega." - spet implicira to, da ga tudi jaz vidim, saj drugače tega ne morem trditi
Na otoku so logiki in morajo biti 100%. Ne vedo, kako točno sem prišel do te informacije. Možnosti je veliko. Mogoče mi je to eden od njih povedal.

Ampak tukaj gre v bistvu za varianto z gurujem, le da govori preko messengerja.
Ni guruja. Ti si si ga izmislil, da ne bi ostal sam na otoku, če si moder.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

ThePlayer ::

Ni guruja. Ti si si ga izmislil, da ne bi ostal sam na otoku, če si moder.


Ne, tako pa ne gre. Ne moreš si kar izmisliti guruja. Oziroma lahko, če v uganki dopuščaš uporabo neresničnih izjav. Spet nova modifikacija. Jaz izhajam iz tega, da so izjave resnične oziroma, da na otoku ni lažnivcev.

ThePlayer ::

"Mogoče sem to jaz." - ni važno, če sem, saj vidim nekoga drugega kot sebe, ki je moder,

Nikjer nisem rekel, da kakšnega modrega vidim. Logiki ne smejo ugibati.


Ja seveda si rekel: "Dragi moji, povem vam, da je na otoku najmanj en moder, mogoče sem to tudi jaz". Zdej če imajo logiki drug drugega za razumne ljudi, ki ne lažejo, ta izjava direktno implicira, da govorec vidi vsaj enega modrega.

Poleg tega pa sam praviš, da logiki ne ugibajo. Drugi del izjave ("mogoče sem to tudi jaz") pa je natanko to. Ugibanje. To ugibanje za ostale nima nobene vrednosti. Pomembna je le implikacija: "on sigurno vidi enega modrega, torej je med nami ostalimi vsaj en moder - in vem, da to vedo tudi vsi ostali".

Okapi ::

Kje piše, da ne smeš lagati? Če je edina možnost, da se tudi ti rešiš, se pač zlažeš, da ti je guru povedal, čeprav si v resnici ti tisti, ki vidi plave.

O.

HeMan ::

Ker logika ne laže. Saj v nalogi lepo piše, da to ni naloga iz realnega sveta. Ne dodajat svojih pravil, drži se že navedenih.

Lahko pove eden od modrookih - vidim modrega in potem vsi tako ravnajo, da še on izve, kakšna je barva njegovih oči. A je modra, a ni modra.

Vsekakor obstaja, če se vnaprej dogovorijo, da bodo ravnali kot tim. Kot elitni vojaki, ki ne pustijo nikogar za sabo.

Kako?


Tako kot je ThePlayer dejal, če je ta ki izjavi moder, počakajo en dan dlje, zato da še ta ve, da je moder.

Thomas lahko odgovoriš na moje vprašanje, glede tistga primera, da guru lahko samo pokaže na nekoga?

Si ziher, da sem te prav razumel?

Torej imaš 2 modra in guru pokaže na enega, ob tem pa nič ne reče. To pomeni, da vidi nekoga, s to barvo. En modri sedaj ve, da guru vidi nekoga z modrimi očmi. Drugi modri pa tega ne ve, kajti guru kaže nanj. Kako torej prideta do rešitve?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HeMan ()

ThePlayer ::

Kje piše, da ne smeš lagati?


Ja saj pravim, lahko po svoje modificiraš problem in dobivaš nove rešitve. Ampak v zgornjem primeru potem moraš tudi predpostaviti, da ostali pa ne računajo na to, da bi jim kdo lagal ampak vsemu slepo verjamejo. Ampak s tem smo potem že daleč stran od prvotne naloge, kjer je ena izmed osnovnih značilnosti ravno ta, da se vsi zavedajo, da ostali razmišljajo ravno tako kot oni sami.

Aldo ::

Okapi je izjavil:

Kje piše, da ne smeš lagati? Če je edina možnost, da se tudi ti rešiš, se pač zlažeš, da ti je guru povedal, čeprav si v resnici ti tisti, ki vidi plave.

O.

Potem lahko tudi guru reče: "Vidim zelenega." in vsi grejo zaman domov.

Okapi ::

Pomembna je le implikacija: "on sigurno vidi enega modrega,
V bistvu, če dobro pomislim, so vse moje prejšnje variante napačne:-) Ker karkoli od tega reče, drugi vedo, da vidi enega modrega in lahko delajo račun brez njega. Namreč, če ne bi videl nobenega modrega, bi bil lepo tiho in bi se sam spakiral z otoka.;)

Potem lahko tudi guru reče: "Vidim zelenega." in vsi grejo zaman domov.
V bistvu ne gredo, ker če narobe ugotoviš svojo barvo, te ne spustijo na trajekt.

O.

ThePlayer ::

V bistvu, če dobro pomislim, so vse moje prejšnje variante napačne:-) Ker karkoli od tega reče, drugi vedo, da vidi enega modrega in lahko delajo račun brez njega. Namreč, če ne bi videl nobenega modrega, bi bil lepo tiho in bi se sam spakiral z otoka.


Ampak šele potem, ko bi mu nekdo sporočil, da je barva njegovih oči prisotna.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ampak šele potem, ko bi mu nekdo sporočil, da je barva njegovih oči prisotna.
Ne. Ostali bi sklepali, da govori resnico. Se pravi, če bi recimo rekel, da mu je guru povedal, da vidi nekoga z modrimi očmi, bi ostali vedeli, da tudi ta, ki to pove, vidi nekoga z modrimi očmi. Ker če ga ne bi videl, bi vedel, da je on edini in se ne bi trudil s pripovedovanjem, oziroma bi se sam takoj pobral z otoka.

O.

Thomas ::

@HeMan

A lahko prosim še enkrat vprašaš, ker ne razumem za katero vprašanje gre.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

HeMan ::

Rekel si:
In veste kaj? Kadar sta najmanj dva z isto barvo oči, bi bilo dovolj, če bi guru samo pokazal nekoga od naseljencev in algoritem bi stekel. Kazanje bi pomenilo - vidim človeka s tako barvo oči!


Torej, če sem te prav razumel, guru samo pokaže na nekoga in nič ne reče. S tem pove vsem na otoku, da vidi nekoga s tisto barvo. Razen seveda tistega, na keterega je pokazal. Pogoj da to deluje, praviš, da sta najmanj 2 z enako barvo oči. Iz tega sledi moj primer, kjer sam ne vidim, kako to deluje.

Torej imaš 2 modra in guru pokaže na enega, ob tem pa nič ne reče. To pomeni, da vidi nekoga, s to barvo. En modri sedaj ve, da guru vidi nekoga z modrimi očmi. Drugi modri pa tega ne ve, kajti guru kaže nanj. Kako torej prideta do rešitve?

Thomas ::

To sem rekel, bom jutri rekel. Vendar ker je ThePlayer pravzaprav že povedal ... lahko kar zdaj. Naredi dan delaya.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

HeMan ::

Saj veš, da mi nisi nič povedal, ne? :) Kako to deluje na primeru, ki sem ga napisal? ThePlayer je govoril o drugem primeru.

Thomas ::

Dal sem pogoj, da sta vedno vsaj dva z isto barvo. Tako da se v primeru dveh modrih reši brez predpostavke, kaj pa če imam unikatno barvo?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

xordie ::

Pogoj je najmanj 2 iste barve.

Imamo 2M in 2R. (A in B sta M, C in D sta R)

Guru pokaze na A.

Sklepanja:

B: ker sta vsaj dva taksna kot je A(M) in jaz vidim samo enega sem enak kot A, torej M.
B odide prvi dan.

A: ker 2 dan ni vec B(M) sem torej jaz enake barve kot je bil B, torej M.
A odide drugi dan.

V primeru, da je vec kot 2 M barve stece indukcija za vse razen "zaznamovanega". Ta odide vedno en dan za njimi, ko ugotovi katera barva manjka.
x

ThinkPad ::

V primeru dveh modrih, ko guru samo pokaže na enega od njiju...
To je tako, kot da bi enemu (ali kar obema) na uho zašepetal "vidim modrega". S tem pa res ni nič novega povedal ali dodal. To oba že vesta.

Thomas ::

A vam je moja razlaga z axiomom izbire všeč?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ThePlayer ::

Okapi je izjavil:

Ampak šele potem, ko bi mu nekdo sporočil, da je barva njegovih oči prisotna.
Ne. Ostali bi sklepali, da govori resnico. Se pravi, če bi recimo rekel, da mu je guru povedal, da vidi nekoga z modrimi očmi, bi ostali vedeli, da tudi ta, ki to pove, vidi nekoga z modrimi očmi. Ker če ga ne bi videl, bi vedel, da je on edini in se ne bi trudil s pripovedovanjem, oziroma bi se sam takoj pobral z otoka.

O.


Aja, tako pa ja. Sva se narobe razumela. Sem mislil, da spet meriš na to, da pride samo s sklepanjem do rešitve.

ThePlayer ::

A vam je moja razlaga z axiomom izbire všeč?


Jaz moram priznat, da mi ni. Tudi v tistem primeru, ko guru samo pokaže nekoga, ne vidim rešitve. Glede na to, da sem se enkrat že opekel, pa še ne bom trdil, da sem siguren :). Zaenkrat sem samo precej prepričan.

Ker zakaj bi pa morali nujno reševati nalogo po modrih, če guru omeni modro barvo? Kaj pa, če bi se recimo zmenili, da če bodo slišali modro, bodo problem reševali po rjavih? Če te prav zastopim, bi s tvojega stališča še vedno moral funkcinirat. Zdaj pa si zamisli, da je 100 modrih in en sam rjav. Guru reče, da vidi modrega. Vsi se osredotočijo na rjavo - ampak obtičijo. Ker rjavi ne izve, da je rjav, nihče nikoli ne izve, ali je rjav ali ni.

Zgodovina sprememb…

ThePlayer ::

Sicer sam še vedno vztrajam pri tem, da guru da novo informacijo in jo mora dat, da je naloga rešljiva. Čeprav se nekateri zmrdujete nad tako razlago. Amapak kako si predstavljate, da lahko nekdo izve nekaj novega (npr. barvo svojih oči) brez nove informacije?

Kako drugače kot z novo informacijo bi lahko predpostavljeni edini modri (tisti na koncu verige sklepanj o tem, kaj kdo sklepa) izvedel svojo barvo?

Limit-sky ::

Če jaz prav razumem, mora guru dati informacijo le na začetku. Potem je pa samo kot turn-based trigger. Ta informacija je, da je na otoku vsaj eden moder.

Je tisti primer, ki ga je nekdo prilimal malo višje, s pobarvanimi čeli in ugašanjem luči boljša za predstavo. Ker tam pa res ni nobene nove informacije "od zunaj" ampak le od udeležencev in njihovem obnašanju (1 - če ostanejo, 0 - če gredo).

In nova informacija je prav to. 1 ali 0 v vsakem novem dnevu - turnu za vsakega, ki je na otoku. In za to informacijo ne potrebuješ guruja. Le trigger.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Limit-sky ()

Lonsarg ::

@ThePlayer, guru direkt ne da nove informacije. Gurujeva izjava skupaj z neodhodom pa si lahko zaradi mene razlagaš kot novo infmarmacijo. Ampak je ni guru dal pač pa je nastala zaradi "tega" kar je guru dal.:)
««
16 / 18
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815314 (4533) starfotr
»

Me je električar nategnil?

Oddelek: Loža
4411524 (10047) johnnyyy
»

Najlepša barvna kombinacija? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
578558 (7121) miraldi
»

Iščem eno prav posebno dekle

Oddelek: Loža
202981 (1539) borchi
»

Koga gleda-uganka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5538323 (37478) darh

Več podobnih tem