» »

Problem

Problem

««
«
1 / 18
»»

Thomas ::

Sicer bom dal kar link, vendar ne brez komentarja.

To je najboljši logični problem kar sem jih kdaj videl in rešitev samo prispeva k eleganci in lepoti.

http://www.eklhad.net/bluebrown.html

Sem opazil (v svoji samovšečnosti), da zadnje tedne, ko nisem prav zelo aktiven, eni mau pogrešate najhujše debate.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

Kaj naj bi bilo tako posebnega na tem problemu? Pač klasična 'i know that they know so i know...' uganka, celo ena lažjih.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Malajlo ::

A pa če narobe pove barvo svojih oči, ali koga ubijejo ali je pač še en jutri? Če ni mrtvih, za tole sploh ne rabiš logičnega razmišljanja...

frudi ::

Nihče se ne zmoti.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

Kaj naj bi bilo tako posebnega na tem problemu?


Ti si tko pameten, da zate nič. Bad luck. Ne bom zbrisal teme, ne bom rekel unmu Karlu, naj si pobriše sajt.

Ni pa poanta v težavnosti, ampak v lepoti in eleganci rešitve.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

Uganka je zanimiva samo, če se še nikoli nisi srečal s kakšno podobno. Ampak smo že tudi na tem forumu reševali uganke podobnega tipa - iz glave se spomnim recimo okuženih menihov in dveh matematikov z vsoto in produktom dveh števil.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

guest #44 ::

Mislim, da sem rešu...kaj naj preverim v rešitvah ali postam tle in sem deležen posmeha ob napačnem rezultatu?

nah...neki ne štima

A je mogoče odgovor 1 modrooki ob polnoči?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

guest #44 ::

Če se modrooki postavi v kožo moodrookega ali rjavookega in to enači z skupnim številom ljudi razen guruja pol ve da je za 1 rjavega tudi 1 moder...in če je 100 rjavih pa 99 modrih, pol ve da eden manjka in ve kake barve ima on oči?


Phja...odgovor je vsi odidejo isto noč

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

guest #44 ::

Pa zakaj pravi na "solution", da second night? Pa sej ni potrebno, vsak bi to poštekal istočasno in vsi bi vedli kake barve imajo oči?

frudi ::

Vsak od 100-tih modrookih vidi 99 drugih modrookih. Torej ve, da je vseh modrookih lahko 99 ali 100. Če na 99-to noč ostalih 99 modrookih ne oddide, ve, da je tudi sam modrook. Torej oddide na 100-to noč, skupaj z ostalimi 99 modrookimi, ki so prišli do identičnega sklepa.

Zakaj oddidejo šele na 100-to noč? Reši problem, če sta samo dva modrooka:
- vsak od njiju vidi po enega modrookega
- vsak od njiju ve, da če drugi modrooki ne bi videl nobenega drugega modrookega, bi odšel že prvo noč
- ker nihče ne oddide prvo noč, vsak modrooki ve, da je tudi sam modrooki
- oba modrooka to ugotovita drugi dan, tako da odideta naslednjo (drugo) noč

Isti princip razmišljanja lahko posplošiš na 3, 4,..., N modrookih.


P.S. kaj se spremeni, če Guru reče, da vidi nekoga z rjavimi očmi?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

guest #44 ::

frudi je izjavil:

Vsak od 100-tih modrookih vidi 99 drugih modrookih. Torej ve, da je vseh modrookih lahko 99 ali 100. Če na 99-to noč ostalih 99 modrookih ne oddide, ve, da je tudi sam modrook. Torej oddide na 100-to noč, skupaj z ostalimi 99 modrookimi, ki so prišli do identičnega sklepa.

Zakaj oddidejo šele na 100-to noč? Reši problem, če sta samo dva modrooka:
- vsak od njiju vidi po enega modrookega
- vsak od njiju ve, da če drugi modrooki ne bi videl nobenega drugega modrookega, bi odšel že prvo noč
- ker nihče ne oddide prvo noč, vsak modrooki ve, da je tudi sam modrooki
- oba modrooka to ugotovita drugi dan, tako da odideta naslednjo (drugo) noč

Isti princip razmišljanja lahko posplošiš na 3, 4,..., N modrookih.


P.S. kaj se spremeni, če Guru reče, da vidi nekoga z rjavimi očmi?


Neki mi ne štima pri tvoji razlagi. A ni kruks problema, da more vsak vedet koliko je enih in koliko je drugih? Ladja odpelje tistega, ki pove svojo barvo oči. Zakaj bi torej drugi dan ona dva vedela kaj več? Če bi bila oba modrooka, nebi odšla nikoli oba (ali skupaj isto noč, če bi se opogumila in ugibala)...oba bi bodisi istočasno rekla, da sta modrooka ali pa oba bi istočasno mislila, da je drugi modrooki...torej noben se nebi opogumu in povedal na glas da je on sam modrooki?

frudi ::

Ok, vzemimo (skoraj) najbolj enostaven primer: na otoku smo mi (ne vemo, kakšne oči imamo), en modrooki in zelenooki Guru. Ko Guru pove svoje in se ozremo naokrog, vidimo enega modrookega.

Ker ne vemo, kakšne oči imamo, sta dve opciji:
- nimamo modrih oči. V tem primeru modrooki vidi nas, ki nimamo modrih oči, in ve, da mora torej sam imeti modre oči. Ker torej ve barvo svojih oči, ponoči (prva noč) zapusti otok

- imamo modre oči. V tem primeru ta drugi modrooki vidi nas z modrimi očmi. Sam torej ne more vedeti, ali ima modre oči, ali ne. Zato (prvo noč) ne oddide. Ko torej mi naslednji dan opazimo, da ta drugi modrooki ponoči ni zapustil otoka, vemo, da on ne ve, da ima modre oči. Edini način, da tega ne bi vedel je, ker imamo tudi mi modre oči. Tako torej sedaj vemo, da imamo modre oči in ponoči zapustimo otok. Ampak, ta drugi modrooki razmišlja povsem enako! Tudi on je videl, da mi kot modrooki nismo zapustili otoka prejšnjo noč, torej sedaj ve, da ima tudi sam modre oči in tudi on ponoči, skupaj z nami, zapusti otok. Torej oba modrooka odideva z otoka drugo noč.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

guest #44 ::

frudi je izjavil:

Ok, vzemimo (skoraj) najbolj enostaven primer: na otoku smo mi (ne vemo, kakšne oči imamo), en modrooki in zelenooki Guru. Ko Guru pove svoje in se ozremo naokrog, vidimo enega modrookega.

Ker ne vemo, kakšne oči imamo, sta dve opciji:
- nimamo modrih oči. V tem primeru modrooki vidi nas, ki nimamo modrih oči, in ve, da mora torej sam imeti modre oči. Ker torej ve barvo svojih oči, ponoči (prva noč) zapusti otok

- imamo modre oči. V tem primeru ta drugi modrooki vidi nas z modrimi očmi. Sam torej ne more vedeti, ali ima modre oči, ali ne. Zato (prvo noč) ne oddide. Ko torej mi naslednji dan opazimo, da ta drugi modrooki ponoči ni zapustil otoka, vemo, da on ne ve, da ima modre oči. Edini način, da tega ne bi vedel je, ker imamo tudi mi modre oči. Tako torej sedaj vemo, da imamo modre oči in ponoči zapustimo otok. Ampak, ta drugi modrooki razmišlja povsem enako! Tudi on je videl, da mi kot modrooki nismo zapustili otoka prejšnjo noč, torej sedaj ve, da ima tudi sam modre oči in tudi on ponoči, skupaj z nami, zapusti otok. Torej oba modrooka odideva z otoka drugo noč.


Ja res je "ker on ni povedal, da ima modre oči lahko ti sklepaš da on čaka nate, da se oglasiš in obratno". Sam mene je zmedlo "I can see someone who has blue eyes." To implicira kvečjemu enega z modrimi...glasit bi se moralo "I can see at least one person with blue eyes". V prejšnjem primeru bi bila oba deadlocked.

Za primer 100 enih pa drugih sem jaz tako računal:

modrooki si predstavlja, da je modrooki: a= 200 = 1M + 100R + 99M
modrooki si predstavlja, da je rjavooki: b= 200 = 1R + 100R + 99M
-----------------------------
a=b

1M = 1R

Rjavooki pa bi naredil isto. Tisti manjkajoči osebek iz svoje skupine, bi vedel kam v katero skupino spada. Če bi vsi to istočasno naredili bi pač vsi istočasno poštekali kam spadajo.

frudi ::

"I can see someone who has blue eyes."
Če bi bilo na otoku samo par ljudi, potem bi se še dalo razumeti, kot da Guru vidi kvečjemu enega modrookega. Ker že na začetku piše, da je na otoku 100 modrookih, nato pa še dodatno piše:

The Guru is not making eye contact with anyone in particular; she's simply saying "I count at least one blue-eyed person on this island who isn't me."
po mojem ne bi smelo biti dvomov o pomenu.

Mimogrede - število ne-modrookih je povsem irelevantno. Niti ne rabijo vsi biti rjavooki. Lahko jih je poljubno število s poljubno različnimi barvami oči.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

Vendar, ko se modrooki spucajo, mora spet priti guru, da pove, da vidi zelenookega človeka, preden se lahko odhajanje začne.

Pa čeprav jim je povedal isto, kar magari že vsi vedo.

Brez njegovega oznanila, se proces ne more začeti.

Je to res?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

Vendar, ko se modrooki spucajo, mora spet priti guru, da pove, da vidi zelenookega človeka, preden se lahko odhajanje začne.

Pa čeprav jim je povedal isto, kar magari že vsi vedo.

Brez njegovega oznanila, se proces ne more začeti.

Je to res?


Če je moj izračun pravilen (za omenjen primer)...IMO pol ni potrebnega oznanila. Dovolj je namreč, da poveš da morejo najt barvo svojih oči, da lahko odidejo.

Thomas ::

Tisti, ki je eventualno edini barve X, ne ve da barva X obstaja. Zato ne more oditi brez oznanila, da se njegova barva nahaja v poolu.

Drži?

Brez te seed informacije ne gre.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tx-z ::

Okj js sploh ne razumm fore. A to govori o ženskah al o tipih al kaj?
A group of people with assorted eye colors live on an island. They are all perfect logicians -- if a conclusion can be logically deduced, they will do it instantly. No one knows the color of her eyes.


Pa tega dela tut ne razumm:
On this island there are 100 blue-eyed people, 100 brown-eyed people, and the Guru (she happens to have green eyes). So any given blue-eyed person can see 100 people with brown eyes and 99 people with blue eyes (and one with green), but that does not indicate her own eye color; as far as she knows the totals could be 101 brown and 99 blue. Or 100 brown, 99 blue, and she could have red eyes.


Ne vem, a mam probleme z angleščino, al je sam nerazumljiv napisan:)
tx-z

frudi ::

Thomas je izjavil:

Vendar, ko se modrooki spucajo, mora spet priti guru, da pove, da vidi zelenookega človeka, preden se lahko odhajanje začne.

Pa čeprav jim je povedal isto, kar magari že vsi vedo.

Brez njegovega oznanila, se proces ne more začeti.

Je to res?

Je res ja. Celo več - kdor ima drugačno barvo oči od te, ki jo Guru naznani, ne more ugotoviti svoje barve oči!
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

tx-z ::

Aja, folk ne ve da je 100 modrih, 100 rjavih pa 1 zelen?
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

guest #44 ::

frudi je izjavil:

Thomas je izjavil:

Vendar, ko se modrooki spucajo, mora spet priti guru, da pove, da vidi zelenookega človeka, preden se lahko odhajanje začne.

Pa čeprav jim je povedal isto, kar magari že vsi vedo.

Brez njegovega oznanila, se proces ne more začeti.

Je to res?

Je res ja. Celo več - kdor ima drugačno barvo oči od te, ki jo Guru naznani, ne more ugotoviti svoje barve oči!


Že že, Guru mora povedat katere barve so v poolu, ni pa nujno da pove koga vidi z x barvo oči. To sem jaz mislu z tistim da ni potrebnega oznanila.

Wait...zdej sem se zmedu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

tx-z ::

To je krneki. Če tko gledaš, modr vid 100 rjavih, 99modrih pa 1ga zelenga; torej bojo vsi modri sklepal da so modri, kr pač en manka. Isto rjavi. Tko da bojo že prvi dan vsi modri pa rjavi šli? Huh?:P
tx-z

guest #44 ::

Če Guru ne pove, da vidi nekoga z modrimi očmi potem naj nebi bilo možno, da tisti ugotovi barvo svoje oči?

Zakaj?

Vsak udeleženec mora kvečjemu vedeti, da katere barve oči so v igri. Recimo če bi bile 3 barve v igri, potem bi bil sistem treh enačb?

Nor-mal ::

Imho "no one leaves ever". Prosto po Occamovi britvi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nor-mal ()

frudi ::

tx-z je izjavil:

To je krneki. Če tko gledaš, modr vid 100 rjavih, 99modrih pa 1ga zelenga; torej bojo vsi modri sklepal da so modri, kr pač en manka. Isto rjavi. Tko da bojo že prvi dan vsi modri pa rjavi šli? Huh?:P

Kaj pa, če je 34 modrih, 85 rjavih, 5 zelenih in 21 črnih?

Odgovor je, mimogrede, še vedno, da 34 modrih oddide na 34. noč...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

guest #44 ::

Naj mi prosim kdo ovrže tisti prej izračun, ker se žrem in ne vem če je narobe al ne?! Meni se zdi pravilen, namreč enkrat ko izveš koliko je delež (ali razmerje) enih, drugih ali tretjih potem lahko sebe umestiš.

Nor-mal ::

Guru lahko vsako noč/dan vedno gleda točno ISTI specifični osebek z modrimi očmi. Ker nihče od modrookih ne ve, ali gleda njega ali koga drugega, nihče nikoli ne odide.

frudi ::

guest #44 je izjavil:

Naj mi prosim kdo ovrže tisti prej izračun, ker se žrem in ne vem če je narobe al ne?! Meni se zdi pravilen, namreč enkrat ko izveš koliko je delež (ali razmerje) enih, drugih ali tretjih potem lahko sebe umestiš.

Sej ne veš, koliko jih ima kakšno barvo oči!

Nor-mal je izjavil:

Guru lahko vsako noč/dan vedno gleda točno ISTI specifični osebek z modrimi očmi. Ker nihče od modrookih ne ve, ali gleda njega ali koga drugega, nihče nikoli ne odide.

Guru samo enkrat pove svoje, ne vsak dan znova.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

Thomas ::

Guru gleda in vidi vsaj enega v oči. Med drugim vidi neke rdeče oči in to pove.

Rdečeoki odidejo N-to noč, kjer je N število rdečeokih.

Guru samo enkrat pove svoje, ne vsak dan znova.


Za eno barvo pove guru enkrat, da je v poolu. Potem se tisti zbašejo na tisto polnoč, kolikor jih je. Ko se spucajo, guru lahko pove novo barvo v poolu, če je še kdo ostal in se grejo naprej igrat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nor-mal ::

frudi je izjavil:


Nor-mal je izjavil:

Guru lahko vsako noč/dan vedno gleda točno ISTI specifični osebek z modrimi očmi. Ker nihče od modrookih ne ve, ali gleda njega ali koga drugega, nihče nikoli ne odide.

Guru samo enkrat pove svoje, ne vsak dan znova.


Vseeno, nikoli nihče ne odide.

Thomas ::

Če je samo en modrok, odide, mar ne?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nor-mal ::

Ja, ampak jih je 99 (oziroma 100).

Thomas ::

Vzemimo, da sta dva.

Drugo jutro sta še tam, ker očitno nista mogla biti opolnoči gotova, kakšne so njune oči. Guru je rekel da vsaj ene modre so, vendar ker sta oba videla isto, vsaj ene modre, nista odšla.

Iz tega, da sta oba ostala, obal lahko sklepata, da so več kot ene modre oči.

Ene vidita, enih pa ne.

Torej so dvojne.

Tisto noč potem odrineta.

Ja?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nor-mal ::

Do sem ja.

guest #44 ::

frudi je izjavil:

guest #44 je izjavil:

Naj mi prosim kdo ovrže tisti prej izračun, ker se žrem in ne vem če je narobe al ne?! Meni se zdi pravilen, namreč enkrat ko izveš koliko je delež (ali razmerje) enih, drugih ali tretjih potem lahko sebe umestiš.

Sej ne veš, koliko jih ima kakšno barvo oči!


Kako, da ne? Veš, da je skupno število osebkov razen guruja 200, ne? Vsak vidi vse druge barve, ki so v igri...svoje pa ne.

Aha, čak zdej vidim kje je ketch

but that does not indicate her own eye color; as far as she knows the totals could be 101 brown and 99 blue. Or 100 brown, 99 blue, and she could have red eyes.


Oni znajo, da so lahko edini z neko levo barvo. Je pa vsakemu torej jasno, da so v igri maksimum 3 barve.
Jah, jz se nekako predpostavil, da bo vsak sklepal, da so zgolj 2 barvi v igri. Torej sem dodal informacijo, ki je ni eksplicitno podana.

No pol ja, potem tisti izračun ni pravilen v kolikor ni vsem jasno katere barve so prisotne.

Jah, potem se se res praznejo skupine glede na oznanjeno barvo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

frudi ::

Thomas je izjavil:

Guru samo enkrat pove svoje, ne vsak dan znova.


Za eno barvo pove guru enkrat, da je v poolu. Potem se tisti zbašejo na tisto polnoč, kolikor jih je. Ko se spucajo, guru lahko pove novo barvo v poolu, če je še kdo ostal in se grejo naprej igrat.

Ja, načeloma lahko za vsako barvo pove enkrat. Originalna uganka sicer govori samo za modrooke, ampak v splošnem lahko nato pove enako še za vsako barvo.

Je pa treba biti malo bolj natančen pri odgovoru. Če je N otočanov z naznanjeno barvo oči, vsi oddidejo N-to noč po tem, ko guru oznani to barvo. Ta popravek v bistvu velja tudi za originalno uganko, ker v njej eksplicitno piše, da Guru svoje pove na poljuben dan, ne nujno prvi.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

Do sem ja.


Če pa nekdo vidi dva modroka, ki se nista skidala do tretjega dne, lahko sklepa, da je modrook tudi on. Vsakega drugega tretjega kot sebe, bi videl.

Drži?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

Še to lahko dodamo: tudi ne-modrooki so enako dobri v logiki. Ko vsak ne-modrooki vidi, da je N modrookih N-to noč zapustilo otok, s tem ve, da sam nima modrih oči. Ne more pa vedeti, katere barve oči ima, le da nima modrih.

Vsaka Gurujeva najava tako razdeli otočane na dve skupini - tiste, ki vedo, da imajo najavljeno barvo oči, in tiste, ki vedo, da nimajo te barve oči.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Nor-mal ::

Maš 100 ljudi na otoku, vsi modrooki, nobenega "Guruja". Vsak vidi 99 modrookih. Ali sme sklepati, da je modrook tudi sam (ker povratne informacije od drugih, ki bi, denimo, strmeli vanj kot tele v nova vrata, če bi bil rdečeok, NIMA)? Pomoje NE.

tx-z ::

frudi je izjavil:

tx-z je izjavil:

To je krneki. Če tko gledaš, modr vid 100 rjavih, 99modrih pa 1ga zelenga; torej bojo vsi modri sklepal da so modri, kr pač en manka. Isto rjavi. Tko da bojo že prvi dan vsi modri pa rjavi šli? Huh?:P

Kaj pa, če je 34 modrih, 85 rjavih, 5 zelenih in 21 črnih?

Odgovor je, mimogrede, še vedno, da 34 modrih oddide na 34. noč...


Ja pa ni, če piše da je 100 modrih, 100 rjavih in en zelen. Torej je dejstvo da če si modr da vidš 99modrih, 100rjavih pa enga zelenga, če si rjav vidš 100 modrih, 99 rjavih in enga zelenga, če si zelen pa 100 modrih in 100 rjavih.
tx-z

guest #44 ::

tx-z je izjavil:

frudi je izjavil:

tx-z je izjavil:

To je krneki. Če tko gledaš, modr vid 100 rjavih, 99modrih pa 1ga zelenga; torej bojo vsi modri sklepal da so modri, kr pač en manka. Isto rjavi. Tko da bojo že prvi dan vsi modri pa rjavi šli? Huh?:P

Kaj pa, če je 34 modrih, 85 rjavih, 5 zelenih in 21 črnih?

Odgovor je, mimogrede, še vedno, da 34 modrih oddide na 34. noč...


Ja pa ni, če piše da je 100 modrih, 100 rjavih in en zelen. Torej je dejstvo da če si modr da vidš 99modrih, 100rjavih pa enga zelenga, če si rjav vidš 100 modrih, 99 rjavih in enga zelenga, če si zelen pa 100 modrih in 100 rjavih.


Že sam, ni pravilno, da dodaš informacijo, da ti spadaš med eno od teh dveh videnih skupin. V problemu ni eksplicitno podano. Lahko sklepaš bodisi da si moder, rjav ali nobeno od teh dveh.

(Barva oči guruja, mislim da ne igra vloge.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Thomas ::

Maš 100 ljudi na otoku, vsi modrooki, nobenega "Guruja". Vsak vidi 99 modrookih. Ali sme sklepati, da je modrook tudi sam (ker povratne informacije od drugih, ki bi, denimo, strmeli vanj kot tele v nova vrata, če bi bil rdečeok, NIMA)? Pomoje NE.


Točno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nor-mal ::

No, in v čem se uganka razlikuje od te moje skrajšane verzije?

Thomas ::

Če guruja ni, se proces ne more začeti. Noben z unikatno barvo ne more oditi, saj ne ve da jo ima.

Nobene dva z unikatno barvo pa posledično tudi ne, ker prvi korak ni bil sprožen. Da bi odšel ali ne odšel unikatnež. Odšel če obstaja, ne odšel če ne obstaja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

V bistvu manjka samo informacija, kakšne so barve oči otočanov. Če bi guru rekel "vidim modrooke, rjavooke, ..." do konca vseh barv, ki jih vidi, bi na koncu odšli vsi, razen guruja - če bi ta imel unikatno barvo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

guest #44 ::

Ja če bi udeleženci vedeli katere barve so prisotne, bi proces lahko začel.

frudi ::

TESKAn je izjavil:

V bistvu manjka samo informacija, kakšne so barve oči otočanov. Če bi guru rekel "vidim modrooke, rjavooke, ..." do konca vseh barv, ki jih vidi, bi na koncu odšli vsi, razen guruja - če bi ta imel unikatno barvo.

Tole se na prvi pogled zdi neintuitivno, ampak je res. Če Guru našteje več barv, bodo lahko vsi, ki imajo oči ene od teh barv, ugotovili svojo barvo (in posledično odšli).
Tole je že boljša uganka, od originalne :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

guest #44 ::

To sem jz...čreprav pomotoma...predpostavil v začetku.

tx-z ::

Nč se pa ne ve kdaj reče guru ta stavk ne? Ne morš vedt a prvi dan, k so še vsi gor, al pa kr enkrat vmes, k so kšni že šli?
tx-z

Thomas ::

Recimo, da prvih milijon dni ne reče nič. Prebivalci otoka delajo v bližnjem kamnolomu ali se valjajo po plažah, kakor želijo. Vendar predpostavka je, da hočejo z otoka dol in da to lahko šele, ko logično deducirajo barvo svojih oči.

To lahko storijo, ko guru spregovori in ko potem še mine dovolj dni.

V tem je point uganke.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
««
«
1 / 18
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815219 (4438) starfotr
»

Me je električar nategnil?

Oddelek: Loža
4411455 (9978) johnnyyy
»

Najlepša barvna kombinacija? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
578512 (7075) miraldi
»

Iščem eno prav posebno dekle

Oddelek: Loža
202968 (1526) borchi
»

Koga gleda-uganka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5538292 (37447) darh

Več podobnih tem