» »

Računalniška anonimna valuta bitcoin ima enake tegobe kot realne valute

1
2
3

MrStein ::

Za normalno poslovanje imaš aplikacijo ("Denarnica").

Za "generiranje" (mining kot se "uradno" reče) pa je druga aplikacija, v kateri nastaviš, kam se naj vplača "generirani" denar (št. računa). Ugibam na pol, ker sem danes prvič za te stvari slišal.

Zanima me, če so že kake banke za BitCoin-e.

In ja, generira iz nule.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Roadkill ::

No, če koga zanima naj si malo več prebere.

Trenutno se splača nabirat kovance SAMO če imaš ATI grafično neke novejše generacije.
Tule si lahko učinkovitost strojne opreme pogledate: https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardw...
Če vaša oprema zmore pod 100 Mhash/s, potem rudarjenje ni kaj preveč smiselno.

Prav tako ni smisleno downloudat klienta in kliknit "Generate coins", ker se BTC generirajo v paketih po 50 in boste recimo s kartico ATI 5850 za to porabili več kot eno leto (zaradi rastoče težavnosti).

Tako se je edino v primeru, da imaš nek zgleden hardware, smiselno prijavit v nek pool. Pooli so skupine uporabnikov, ki skupaj išče kovance. Ko se paket 50ih kovancev najde, se le-ti razdelijo med uporabnike ki so sodelovali - glede na njihove deleže.
Prednost tega je, da ne rabiš čakat eno leto, da dobiš 50BTC, ampak dobiš recimo vsak dan 0,4BTC (toliko približno jaz trenutno delam z ATI 5850).

Če koga zadeva resneje zanima naj si tule prebere več info: http://forum.bitcoin.org/index.php?topi...
Ü

Roadkill ::

Mimogrede: Za mene trenutno najbolj profitna metoda pridobivanja BTCjev je poker (https://betco.in/).
Folk je nadpovprečno slab (katastrofalen v primerjavi s katerim koli "real money" pokrom) in se da z malo potrpežljivosti v uri do dveh dobiti 1-3 BTCje.

Seveda je potrebno vsaj zmerno znanje igranja pokra (NL HE).
Ü

Lonsarg ::

jype je izjavil:

Azgard> VSI imajo informacije o lastnikih

To ne drži. Nihče ne ve, kdo stoji za posameznim bitcoin naslovom in nobene možnosti ni, da bi to ugotovil, ne da bi ti lastnik to povedal prostovoljno.


Drži, če interpretiraš tako kot sem jaz mislil:) Z lastnikom sem mislil public key namreč. Vso imajo informacije za vsak coin kateremu public keyu pripada, to sem hotel povedati.

jype ::

Ja, ampak nihče ne ve, kdo je fizični lastnik katerega.

Samostojno rudarjenje do nekaj Ghash/s nima nikakršnega smisla, ker je možnost, da narediš naslednji blok veliko premajhna. Zato se priključiš skupini (pool), ki ti BTC izplačuje glede na količino opravljenega dela.

Elektrika je predraga, da bi se mining splačal brez ATI grafične kartice (čeprav se to lahko hitro spremeni, če vrednost enega BTCja spet zraste).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

gruntfürmich ::

mene edino skrbi, da bo grafična crknila... pač ni kar tako jo gnati na 100% 24/7 z >80°C...:(
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Matwic ::

Uf tole je pa začelo strmo padati, smo že na 16 $. Kdor se je drznil tvegati in imel dovolj pameti, da je hitro prodal, se mu smeji ostali pa... Za kaj drugega, kot FOREX style trgovanje tole tko al tko ni primerno, je čisto preveč nastabilna valuta. Še za črni trg se ne obnese, ko pa tvoja kilca koke v enem popoldnevu zgubi 1/3 vrednosti :P.

_Dormage_ ::

Software poganja probleme samo na GPU ali lahko tudi na CPU?

Zgodovina sprememb…

BBB ::

Denar je zgolj menjalno sredstvo, v klasičnem monetarnem sistemu pa je po izvoru še nepoplačan dolg do glavnic izdanih posojil. Dejansko je potrebno denar ustvariti iz nič (v klasičnem sistemu o tem odločajo centralne banke, ustvarjajo pa ga banke z izdajo posojil, ki presegajo kritje - prosim za poduk, če se o tem motim), zame pa je pri bitcoinih sporen način dodelitve lastništva nad ustvarjenim denarjem. Generiranje bitcoinov je podobno tiskanju klasičnega denarja, pri čemer postane lastnik denarja tisti, ki ga tiska.
Ko smo se nekoč kot otroci igrali Monpopoli, smo rekli ustavrjanju denarja iz nič s strani igralcev preprosto goljufija.

Roadkill ::

_Dormage_ je izjavil:

Software poganja probleme samo na GPU ali lahko tudi na CPU?

Oboje je možno, ampak je GPU pri izračunavanju učinkovit vsaj 100x bolj, tako da pri CPU plačaš več elektrike, kot pa dobiš kovancev.

Ja, cena spet skače. Bomo videli, kje bo pristala. :)
Ü

MrStein ::

BBB, samo tu ne moreš tiskati kar tako.
Težko je, pa še meja skupne količine obstaja.
Po tvoje bi prišlo do inflacije, v resnici pa bo (in je - bila) deflacija.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SoulReaver ::

če prav vidim na teh grafih, je vrednost teh BTC od včeraj padla iz 20$ na manj kot 15$, torej -25% v 24urah! kakšna neumnost je tale "ekonomija"...

MrStein ::

Srebro je na začetku maja padlo za 30%.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

morda je pa ravno v omejeni količini denarja prednost, ker bo folk primoran spoznati da bodo izgubljali če ne bodo trošili in samo sedeli na kupčkih...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kitaj ::

Oberyn je izjavil:

Nič kartic. Samo keš. Če rabim kaj iz spleta iz tujine naročiti, prosim znanca, ki itak stalno naroča zase. In kartic pa tega čisto nič ne pogrešam.

Torej si tiste sorte, ki je "eko," ker nima avtomobila, naokoli pa ga morajo z avtom prevažati prijatelji. Ali pa tiste sorte, ki je (bil) "kul" ker ni rabil mobitela, za klice pa je vedno žical prijatelje.

Izi ::

Roadkill je izjavil:

ampak dobiš recimo vsak dan 0,4BTC (toliko približno jaz trenutno delam z ATI 5850).
0,4 na dan? Jaz sem poganjal 3 ure pri 330 Mhash/s in dobil 0,02 8-O

MrStein ::

Čak, tam je pisalo (na top listi), da z dobro kartico dobiš tam 20 coin-on na mesec.
Pa to updata glede na trenutne cene kartic, BTC in težavnosti mininga.

Ali sem kaj narobe razumel?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

frudi ::

http://www.alloscomp.com/bitcoin/calcul...

Tukaj lahko vsak preveri, koliko BTC/dan dobi pri trenutni težavnosti z dano hitrostjo in koliko so ti BTC trenutno vredni.

Samo ignorirajte podatke za BTC/mesec :). Težavnost se zviša približno vsakih 10 dni, tako da so mesečne projekcije čisto nerealne. Je pa ta cifra za en mesec dejansko dokaj dobra ocena za celotno količino BTC-jev, ki jih boš kadarkoli zgeneriral z dano hitrostjo.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Bistri007 ::

Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Izi ::

In the future, Bitcoin theft will probably be a standard feature in full-featured Trojans.
Hehe, pričakujejo, da bo od sedaj naprej vsak pravi trojanec med drugim imel tudi kodo za krajo bitcoinov :D

MrStein ::

Katera low profile/half-height kartica se splača oziroma je najmočnejša? 5830 ni, se mi zdi?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Iatromantis ::

Bitcoin je očitno na siloviti poti v mainstream!!

V članku na ArsTechnici je omenjen tudi botnet za rudarjenje kovancev:

in April a program called Stealthcoin debuted that's tailor-made for turning a botnet of compromised computers into a covert parallel Bitcoin mining machine.

Roadkill ::

Izi: na frudijevem linku pokaže, da 300Mhash/s prinese 0,34 BTC na dan. Pred dvigom težavnosti (dva dni nazaj je blo 0,54 na dan).

MrStein: https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardw...
Sortiraš po Mhashps / J in vidiš, da so top šit kartice 5770, 5870 in 5970. Pri odločitvi potem vpliva še, koliko placa zasede kartica (če jih mislih 5 tlačit v mašino itd).
Pri teh treh karticah je jasno, da je najcenejša 5770 in tako best p/p.

Ampak pozor: Težavnost raste. Ta teden je skočila iz 540000 na 877000, čez približno 10 dni zna skočit preko 1200000.... tako da se v tem trenutku ne splača preveč vlagati v hardware, ker si stroškov morda sploh ne boste povrnili. Se pa seveda splača, če nabavljate novo grafo za igre nabaviti bitcoinu primerno. Tako tudi, če gre vse k vragu obdržiš eno hudo kartico, ki ti lepo poganja špile.

MrStein.... half-height? Tolk pa ne vem... vem, da par telih hudih kartic dobiš v single slot izvedbah (večina jih je double slot).
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

frudi ::

Low-profile kartice... spomnim se nekih 5770 modelov, ampak jih je verjetno skoraj nemogoče dobiti, vsaj pri nas. Vprašanje tudi, kakšna bi bila cena.
Od dobavljivih, je najmočnejša verjetno 6570, mogoče najdeš tudi kakšno 6670.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

gruntfürmich ::

Izi je izjavil:

Roadkill je izjavil:

ampak dobiš recimo vsak dan 0,4BTC (toliko približno jaz trenutno delam z ATI 5850).
0,4 na dan? Jaz sem poganjal 3 ure pri 330 Mhash/s in dobil 0,02 8-O

umadonca. jst mam z 5850@775MHz/1060 287Mh/s. pa ne vem če sem že kaj zaslužil, ker je treba najprej odkriti blokec. pa še tam ko sem je menda limita 1 bt/ transakcijo zaradi provizij...

je pa vsekakor neumno gledat razmerje cene kartice napram hitrosti!!!!
ker to ti pove samo kako hitro se ti bo investicija povrnila, ne pa koliko boš ti služil PO povrnitvi investicije!!!
to je treba vzeti v obzir. pa seveda da več kot goniš ceneje pride električna energija na kWh (zaradi fixne omrežnine;))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

Žal imam samo en stroj z PCIe sloti: HP ProLiant Microserver (N36L)
Mogoče bi full height tudi pasala not, double slot pa nikakor.
Igric pa itak ne bi mogel igrati na njem.... (prešvoh CPU: AMD N36L ... malo močnejši kot Atom)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Roadkill ::

Še vedno je najbolj dobičkonosen poker.
Jaz sem nakopal 5BTC, 5 sem jih pa dobil s pokrom :D
Ü

MrStein ::

dobičkonosen je, če znaš dobro igrati..

Dobra taktika, tole s prikrito "reklamo" ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

roadkill, koliko ti nese 5850? in na kakšni frekvenci?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Roadkill ::

775/1125 mi nanese 292 Mhash/s s parametri "-v -w 128".

Pravijo, da bi s starejšo verzijo driverjev za grafično lahko pridobil še kak Mhash, pa se mi trenutno ne da ubadat s tem.
Ü

frudi ::

Par Mh/s se da pridobiti še tako, da odviješ ram na grafični. Je pa treba precej testiranja, optimalna frekvenca za 5xxx in 6xxx kartice je nekje med 160 in 400 MHz. Pri različnih frekvencah se nato lahko še spremeni optimalni worksize, 128 ali 256 (-w parameter za poclbm in diablo miner, WORKSIZE parameter za phoenix).
Pod Windowsi tako pridobiš ~3% višje Mh/s. Pod linuxom je razlika običajno manjša ali pa celo negativna.

Nasplošno je optimiziranje hitrosti kar dolgotrajno, ker zaradi množice faktorjev ni nekih 100% zanesljivih nasvetov. Tako na hitrost vpliva recimo:
- tip kartice
- frekvence kartice (gpu in ram)
- operacijski sistem
- verzija gonilnikov
- verzija AMD APP SDK (OpenCL driver po novem)
- uporabljen miner (phoenix, poclbm, diablo, hashkill)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

gruntfürmich ::

ja, jst sem namestil priporočene SDK driverje 2.1 in dal standardno komando not -v -w128 pa mi je skočlo iz 230 na 287!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

terryww ::

mogoče se v kratkem prime še ena kripto valuta - http://namebit.org/intro
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

mojca ::

Kakšne točno so uganke, ki jih je potrebno rešiti? A s tem, ko nudiš svoj procesorski čas, pomagaš hekerjem razbijati gesla?

Jinto ::

Kake uganke?
Nobenih gesel ne razbijaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jinto ()

mojca ::

Če dobro razumem, iščeš originalen string, ki ga hash funkcija pretvori v zahtevano vrednost. Mar ni to isto kot razbijanje gesel?

Sprašujem zato, ker ne vidim razloga, da ne bi avtor ideje procesorskega časa milijona uporabnikov želel izkoristiti za vsaj nekaj uporabnega (četudi za seti-ja ali zvijanje proteinov).

jest10 ::

Škoda, da se ne počne nič koristnega. Če že nimajo lastnih idej, naj pa računajo za f@h, bonic,...

Jinto ::

mojca je izjavil:

Če dobro razumem, iščeš originalen string, ki ga hash funkcija pretvori v zahtevano vrednost. Mar ni to isto kot razbijanje gesel?

Sprašujem zato, ker ne vidim razloga, da ne bi avtor ideje procesorskega časa milijona uporabnikov želel izkoristiti za vsaj nekaj uporabnega (četudi za seti-ja ali zvijanje proteinov).


Ne, ne iščeš originalnega stringa. Računalnik, ki računa zbere vse transakcije, ki še niso v zgodovini (block chain-u) in jih združi v blok. Za ta blok pa potem računa hash vrednosti. Sistem (glede na težavnost) določi, kakšen naj bo ta hash (koliko vodilnih ničel naj ima, več vodilnih ničel kot ima, težji bo za izračunat - oziroma drugače rečeno, potrebnih bo več poizkusov). Generiranje hashov je precej random zadeva, ne moreš generirat hasha, ki bi kar avtomatsko ustrezal, ampak ga lahko dobiš le z poizkušanjem. Omrežje cel čas generira te random hashe in prvi računalnik, ki dobi ustrezen hash, zmaga na loteriji in za to dobi nagrado.

Jinto ::

Namen tega je, da rata veljaven tisti block chain (to je zgodovina vseh transakcij), ki nosi v sebi največ procesorskega časa. To je obramba proti ponarejanju zgodovine svojih traksakcij - tisti, ki bi hotel ponarediti preteklo transakcijo, bi moral ponovno izračunati vse hash-e od željene transakcije naprej, za kar bi rabil zelo zmogljiv računalnik.

Oberyn ::

Od BTC prometa ni možno zaračunati davkov. Kako bodo oblasti gledale na to?

Ziga Dolhar ::

Zakaj ne bi bilo možno obračunati davkov?
https://dolhar.si/

jype ::

Komot se obračuna davke, zelo težko se pa karkoli preverja, če državljan (ali pač "pravna oseba") ni popolnoma poštena.

Oberyn ::

jype je izjavil:

Komot se obračuna davke, zelo težko se pa karkoli preverja, če državljan (ali pač "pravna oseba") ni popolnoma poštena.

He he, popolnoma poštena pravna / fizična oseba v plenilskem kapitalizmu...

Ziga Dolhar ::

Približno tako, kot pri vseh drugih transakcijah.
https://dolhar.si/

genesiss ::

500k Bitcoins traded in 1h (nekje 7% bitcoinov v obtoku), Mt.Gox market crash

"Rumors have it that someone with a huge wallet got hacked." Čudno, človek je mel par milijonov dolarjev, wallet pa verjetno shranjen na C:My Documents

MtGox statement: https://support.mtgox.com/entries/20208...

http://bitcoincharts.com/markets/
http://news.ycombinator.com/item?id=267...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

frudi ::

Mt.Gox že podal izjavo:

The bitcoin will be back to around 17.5$/BTC after we rollback all trades that have happened after the huge Bitcoin sale that happened on June 20th near 3:00am (JST).

Service should be back by June 20th 10:00am (JST, 01:00am GMT) with all the trades reversed and accounts available.

One account with a lot of coins was compromised and whoever stole it (using a HK based IP to login) first sold all the coins in there, to buy those again just after, and then tried to withdraw the coins. The $1000/day withdraw limit was active for this account and the hacker could only get out with $1000 worth of coins.

Apart from this no account was compromised, and nothing was lost. Due to the large impact this had on the Bitcoin market, we will rollback every trade which happened since the big sale, and ensure this account is secure before opening access again.

https://support.mtgox.com/entries/20208...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

genesiss ::

MtGox Accounts dump: http://ifile.it/a3kl16j/accounts.csv
usernames+emails+password hashi :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

MrStein ::

Kaki hash-i so to?
Obstaja nevarnost dekodiranja?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

frudi ::

Pričakujmo upad zmogljivosti bitcoin mreže, ko rudarji preusmerijo svoje mašine v krekanje teh md5 gesel :)
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

genesiss ::

Salted MD5 so hashi
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropska centralna banka budno spremlja bitcoin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6123048 (14213) sodnicaN
»

FBI zaskrbljen zaradi bitcoina (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
5021221 (17899) MrStein
»

Računalniška anonimna valuta bitcoin ima enake tegobe kot realne valute (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
11933554 (28374) crobat
»

Novice iz sveta Bitcoina (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
5017304 (14719) kronik

Več podobnih tem