» »

Nokia se potaplja

Nokia se potaplja

Guardian - Nokia je včeraj popoldne izdala popravljeno napoved o poslovnih rezultatih za drugo četrtletje letos in celotno fiskalno leto. V njej so opozorili, da s prodajo telefonov najverjetneje ne bodo ustvarili dobička in da bodo prihodki iz tega naslova občutno manjši od predhodno napovedih dobrih šestih milijard evrov. Prav tako bo občutno nižja tudi marža, ki ne bo dosegla načrtovanih šest do devet odstotkov.

Čeprav je Nokia še vedno največji proizvajalec pametnih in klasičnih telefonov, jim kaj dosti ne koristi, saj jo napadata Apple in Google v segmentu pametnih telefonov, medtem ko poceni telefoni trumoma derejo iz Kitajske. V lanskem drugem četrtletju je imela Nokia s telefoni še 643 milijonov evrov dobička, v prvem letošnjem pa 690 milijonov evrov. Letos se utegne prvikrat po več kot desetletju zgoditi, da bo Nokia imela izgubo. Niža se tudi tržni delež, ki že nekaj časa neusmiljeno drsi. Med pametnimi telefoni je nekoč držala polovico trga, sedaj pa je njen delež upadel na 24 odstotkov. Prehitel jo je Android z 32 odstotki, analitiki pa špekulirajo, da bo Nokiin delež upadel pod 20 odstotkov.

Delnice podjetja so zaradi črnogledih napovedi včeraj po trgovanju (after-hours) izgubile 15 odstotkov in dosegle najnižjo ceno po letu 1998.

86 komentarjev

«
1
2

orbter ::

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.

sirotka ::

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.


Kaj tebe pere?

HardFu ::

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.

Kaksne neumnosti. Nokii trzni delez pada ze dolgo pred tem, predno so se "zdruzili" z Microsoftom. Zgodilo pa se je zaradi tega ker so sli odkrivat toplo vodo in spali na lovorikah, ko sta jih Google in Apple prehitevala po desni.
http://codeable.io

commissar ::

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.

Tole ni posledica deal-a z MSjem (ki bo vidna šele naslednje leto ali še kassneje), ampak spanja na svojem tržnem deležu, medtem ko so jo apple in google prehitevali na vseh področjih.

RockyS ::

Ima kdo kak link do načrta dela od nokie? Namreč zanima me če bodo z WP7 pokrivali tudi srednji in nižji razred telefonov, ali bodo WP7 samo biznis serije?

BALAST ::

According to Business Insider, Nokia is hoping to convert 200 million of its Symbian users to WP7 by 2013.

Mislim da bodo pokrivali najbolj srednji razred, za nižjega pa ostaja Symbian.

mugensport ::

Se mi je zdelo, da bo tako. Namreč po razočaranosti nad E72 sem poskusil Samsung z android OS. Fek kje se sem bil prej. OVI storitev od Nokie je kiks proti android marketu. Prav tako symbian. Zelel sem si popolno prilagodljiv OS in to dobil pri Androidu. Vrjamem, da je pri Applu isto ampak mi je malo predrag.

jype ::

mugensport> Namreč po razočaranosti nad E72 sem poskusil Samsung z android OS.

Čudno, meni je pa E72 blazno všeč. Če bi se gor dalo poganjat android, bi bila še boljša, jasno, ampak androida s tako tipkovnico žal nihče ne prodaja.

m47hingi ::

To bi lahko bilo nekaj takega kar omenjaš

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_...

na koncu testa pa imaš še več podobnih....

mugensport ::

Ja nad kvaliteto izdelave E72 nimam rečt niti ene graje.. Trdn in čvrst telefon. Amapk meni je delal zelo počasi. Ko sem se hotel javiti na klic ga je prekinil namesto sprejel. Grel se tako, da se to čutil skozi haljo v službi. Sem doma nadgradil sw, ampak težave so ostale. Nesel nazaj na mobitelov center in povedu hibe in pri tem, da se telefon segreva do te mere, se mi je tam on samo smejal kot idiotu, češ pojma nimaš. So mi tudi menjali baje sw... In isto. Pri javljanju na klic sem mogu počakt par sekund, šele potem sprejet. Vrjamem, da sem imel defekten model telefona..sam po 10ih letih na Sony Ericssonu in potem za pokušino ena Nokia..in ta me je razočarala.

Matako ::

Mah "6303 Classic" na osnovi S40 serije je bil še hujši. Čudni triki z napol sprejetimi SMSi (se izpiše "da del besedila manjka", wtf?), pokazatelji dogodkov se aktivirajo s takim zamikom, da ti ni več jasno ali gre za napako ali kaj... in potem imaš tu še prave buge. Kvaliteta slik v vgrajeni 5MP kameri je patetična, ravno tako kvaliteta zvoka. Na koncu ti pa še odpade gumb s tipkovnice, lol.

Precej jetrast telefon.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

mugensport ::

Včasih je bila Nokia pojem mobilnega telefona. Potem so kot pravite..res zaspal.

asm ::

Jaz bom poskusil še z e6

BALAST ::

Na nek način že, najbolj se jim je maščevalo to, da njihov OS ni bil spisan na linux, kot sta Applov iOS in Google Android.
Tako je nastala ogromna luknja, ker za linux je ogromna baza programerjev, ki so bili pripravljeni "za plačilo ali hobi" popravit razne luknje, hrošče, kompatibilnosne ovire...

filip007 ::

Ja pod 20% in potem na 10%, in 3%. Najbolje da dajo kar zastonj GSMe pa bomo plačali samo OS, ene 120€ seveda.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Kostko ::

BALAST je izjavil:

Na nek način že, najbolj se jim je maščevalo to, da njihov OS ni bil spisan na linux, kot sta Applov iOS in Google Android.


Najbolj se jim maščuje predvsem to, da niso imeli neke jasne vizije in enotnega cilja ter so tekali od tehnologije do tehnologije. Imajo nekaj odličnih rešitev, samo kaj ko so nekaj počasi bluzili namesto da bi jih takrat takoj pograbl, združl in spolishal.
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

r0ker ::

[edit - brisan offtopic del]
edino kar je MS tu kriv je, da ni nokije prej prepričal k sodelovanju z WP7. zdaj pa so dali dnar gigantu, ki je že na pol poti v propadanju in se jim vložen denar nebo povrnil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Spock83 ::

r0ker je izjavil:

ios je v osnovi linux (mac os).
edino kar je MS tu kriv je, da ni nokije prej prepričal k sodelovanju z WP7. zdaj pa so dali dnar gigantu, ki je že na pol poti v propadanju in se jim vložen denar nebo povrnil.


No bo pa vsaj Microsoft imel tovarne za izdelavo H/W za svoj software.

_Enterprise_ ::

zaspali so na lovorikah, symbian je debilen OS. prav jim je.

Marat ::

In kdaj misli nokia lansirati svoje WP7 telefone? To mora po moje storiti najkasneje do konca tega leta, če ne jim ni več pomoči...

narodno ::

R.I.P

Sej ne, navijam za Nokio, ker so imeli vedno dober HW in kamere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: narodno ()

AvtoR ::

Res jim bolj slabo kaže. Dejstvo je da imajo slabo vodstvo!
Najprej so zaspali s Symbianom ( nekaj sedaj poskušajo nadoknaditi, ampak so vsaj eno leto ali dve prepozni).
Potem je Elop (trojanski konj?) najavil, da se odpovedujejo Symbianu na račun WP. Epic fail!
Po moje bi morali objaviti ( četudi bi se dejansko nameravali odpovedati Symbianu), da bodo vzporedno delali telefone na več platformah (WP+Symbian+morda še Meego). Ko bi se (če bi se)WP prijel, bi laho v miru opustili Symbian. Zdaj pa so takorekoč nagnali potencialne kupce Symbiana - Kdo pa še kupi mrtvo platformo? Telefonov s WP pa itak še nekaj časa ne bo. Čisto amatersko izvedeno! Zdaj to Elop skuša popraviti z najavami da bo symbian dobival popravke tudi po letu 2016! Prepozno, škoda je že narejena! Potem pa še obljubljajo in obljubljajo popravke za Symbian 3, ki jih ni in ni! Skoda je da so opustili Meego. S QT orodjem, bi bila to zelo dobra osnova za naprej, pa še neboleč prehod s Symbiana bi lahko izvedli, ker oba podpirata QT.

orbter ::

HardFu je izjavil:

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.

Kaksne neumnosti. Nokii trzni delez pada ze dolgo pred tem, predno so se "zdruzili" z Microsoftom. Zgodilo pa se je zaradi tega ker so sli odkrivat toplo vodo in spali na lovorikah, ko sta jih Google in Apple prehitevala po desni.


Ja seveda. In ko je lani prišel Elop, so šle stvari samo še navzdol.

gzibret ::

Brisanih 14 offtopic postov na temo linux & unix, ter ena enovrstičnica, ki ni prispevala prav nič k debati.

Tema je o Nokii in njenih težavah.
Vse je za neki dobr!

djordjevic ::

No, fajn. Pol pa bom elaboriral. Symbian je ostal v letu 2003, oblikovno pa telefone nokie zadnje čase povozi večina proizvajalcev. Še en Huawei jih da v koš. Skratka, zaspali so big time. Če jih bo rešila simbioza z MS, pa je vprašanje. Bomo videli. There, da bo bolj argumentirano.
No grave is deep enough to keep us in chains.

RockyS ::

Marat je izjavil:

In kdaj misli nokia lansirati svoje WP7 telefone? To mora po moje storiti najkasneje do konca tega leta, če ne jim ni več pomoči...



Q3 oz. Q4

Blazz ::

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.


take neumnosti pa že dolgo ne!

andrejus ::

djordjevic je izjavil:

No, fajn. Pol pa bom elaboriral. Symbian je ostal v letu 2003, oblikovno pa telefone nokie zadnje čase povozi večina proizvajalcev. Še en Huawei jih da v koš. Skratka, zaspali so big time. Če jih bo rešila simbioza z MS, pa je vprašanje. Bomo videli. There, da bo bolj argumentirano.


Točno tako kot si napisal.

Nimam pojma kaj so mislili. Čim je Appel vrgel ven iPhone 1 so morali videti da spijo in da je čas, da odreagirajo. Pol pa leta niso naredili nič pametnega in se šele pred kratkim povezali z MS.

Ne vem no. So morali tečt takoj k MS in se zmenit z Intelom za njihove procesorje. Oni bi skrbeli z ohišje, MS za softwer, Intel za procesor. In hopa TOP mobitel imamo tu. Ovi Store je patetika od patetike.

Sem pa Nokia uporabnik že več kot 10 let.

eVro ::

Q4 so rekli, se pravi realno februar 2012.

floyd1 ::

djordjevic je izjavil:

No, fajn. Pol pa bom elaboriral. Symbian je ostal v letu 2003, oblikovno pa telefone nokie zadnje čase povozi večina proizvajalcev. Še en Huawei jih da v koš. Skratka, zaspali so big time. Če jih bo rešila simbioza z MS, pa je vprašanje. Bomo videli. There, da bo bolj argumentirano.


Se popolnoma strinjam. Kot dolgoletni uporabnik Nokie (od lani ne več) bi rekel le še to, da je edino, kar me pri njihovih telefonih še privlači, zelo kvalitetno ohišje pri E seriji (narejeno kot tank) in dobri fotoaparati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

djordjevic ::

floyd1 je izjavil:

zelo kvalitetno ohišje pri E seriji (narejeno kot tank)

No, to drži. Sem imel E71 in s tega vidika je bila res top.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Jumping Jack ::

Kako lahko nekdo napiše, da je "Nokio prehitel Android"? Android ni proizvajalec telefonov.

revvs ::

In zakaj bi naj Nokia imela tržni delež 50 %, naj se zadovolji z 10 % tržnim deležom, saj pa dosti organizacij ima še manj kot 1% in njim dobre gre, sploh ne razumem zakaj prodajajo Microsoftu. Vodstvo Nokie je napačno, če mislijo da morajo imeti vse ali nič.

Matako ::

Blazz je izjavil:

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.


take neumnosti pa že dolgo ne!


Ni povsem neumnost... saj del, da partnerstvo z MS nima nekih svetlih zgodovinskih primerov. Članek na to temo. Se da razpravljati, samo je kar precej substance notri.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Matev ::

V lanskem drugem četrtletju je imela Nokia s telefoni še 643 milijonov evrov dobička, v prvem letošnjem pa 690 milijonov evrov.


in kaj je tukaj slabega ???
dobiček so še povečali

T-h-o-r ::

škoda, da so se tako "zapustili"


imam 3 leta staro nokio n95 in je res top še vedno
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Magic1 ::

Kdo ima še ziher reglo pa mu tud čist ok dela...
Magic

skika ::

Magic1 je izjavil:

Kdo ima še ziher reglo pa mu tud čist ok dela...


Eni sploh nimajo mobitela pa čist vredu živio ane

Matev ::

eni imajo telefonsko kartico (tista zadeva ki jo porineš v režo ko si v telefonski govorilnici - če veste kaj je telefonska govorilnica)

Rotty ::

V lanskem drugem četrtletju je imela Nokia s telefoni še 643 milijonov evrov dobička, v prvem letošnjem pa 690 milijonov evrov

Ja cela štala...

A. Smith ::

Matako je izjavil:

Blazz je izjavil:

orbter je izjavil:

In prav je tako! Vsak proizvajalec GSM opreme, ki se je spečal z MS (in njihovimi ljudmi) se je pošteno opekel. Namesto, da bi Nokia nadaljevala lastni razvoj, se je takorekoč podarila Microsoftu.


take neumnosti pa že dolgo ne!


Ni povsem neumnost... saj del, da partnerstvo z MS nima nekih svetlih zgodovinskih primerov. Članek na to temo. Se da razpravljati, samo je kar precej substance notri.


Substanca gor ali dol, Window mobile 7 je DOBER OS in je svetlobna leta pred Symbianom. Pravzaprav so imeli še vsi Nokiini telefoni od črno-belih naprej do amena bugast softver. Bili pa so poceni, imeli so dobro avtonomijo baterije in zastonj navigacijo, ki je meni osebno velik cukrček.

Če Nokia oblikovno in hardversko spegla telefone, ohrani zastonj navigacijo in nizko ceno ter doda WM7, bom naslednji telefon verjetno kupil od nje. In mislim, da nisem edini.

Je pa res, da že dolgo caplja zadaj pri hardveru (zasloni) in softveru (škoda, ker meego ni ugledal sveta) in bo morala svoje resurse bolje izkoristiti, ker jo čaka brez dobrih izdelkov pospešen propad.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Ales ::

Meego 1.2 je par dni nazaj ugledal svet in kar lepo brca, ne glede na Nokio. Upam, da bo končal vsaj na enem njenem novem telefonu, kakem nasledniku N900, pa na čim več različnih tabletih.

Meni osebno je Nokiin dizajn strojne opreme zelo všečen, nikoli pa ne bom lastnik telefona z MS operacijskim sistemom, tako da se bom kot kaže moral počasi poslovi od Nokij. Sicer mi Symbian trenutno še čisto zadošča za vsakdanjo telefonsko uporabo, ampak to so zadnji vzdihljaji.

Elop pa se mi zdi da tako slabo vodi Nokio, da bi lahko za to bil odškodninsko če ne kar kazensko odgovoren. Vse te preuranjene izjave o Symbianu in pljuvanje v lastno skledo oz. kar streljanje v lastno nogo... ma, to ne da je nesposobnost, to je namensko rušenje vrednosti podjetja. Za to bi po nekih pravilih človek moral končati v zaporu.

A. Smith ::

Nisem vedel za meego. Toliko bolje za Nokio, če ga bo implementirala.

Še vedno pa mislim, da WM7 ni tako napačen korak.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

PARTyZAN ::

MeeGo brez velike baze uporabnikov ne bo mogel konkurirat. Danes je število aplikacij zelo pomembno za platformo.

Je pa škoda. Jaz bi najrajši videl, da bi Nokia pilila MeeGo in ga spravila na trg.

Gregor P ::

Ne vem, če ni sedaj to že praktično bolj kot ne samo še v rokah Intela:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Ales ::

Mogoče WM7 niti ni napačen korak, ampak jaz ne razumem zakaj mora biti to ekskluziven OS pri Nokii (za segment vrhunskih pametnih telefonov). Argument, da se edino na ta način lahko diferencirajo na trgu, se mi zdi za lase privlečen. Zakaj se Nokia tako nenavadno obnaša ob svoji blagovni znamki in s svojim še vedno ogromnim tržnim deležem, mi enostavno ni jasno.

Seveda so to vse samo špekulacije, ker nimamo vpogleda v vse podatke, ampak vse bolj se mi zdi, da kup denarja od MS ne odtehta vseh strelov v nogo, ki jih je Elop zato izvedel. Vsaj na dolgi rok se mi zdi to veliko kockanje za Nokio. Mogoče se izide, mogoče ne. Je pa precej manj tvegano za MS, tako da se sprašujem, za čigavo dobrobit Elop dejansko dela.

Mogoče je pa samo nesposoben. :P

poweroff ::

Pozitivni sadovi sodelovanja z Microsoftom se že kažejo... :))
sudo poweroff

SuperHik ::

asm je izjavil:

Jaz bom poskusil še z e6


E6 ga seka.

ga testiram že kak mesec in se mi zelo dopade.

Cheers
Always look on the bright side of life; LIFE! You never saw my wife ...

Marat ::

PARTyZAN je izjavil:

MeeGo brez velike baze uporabnikov ne bo mogel konkurirat. Danes je število aplikacij zelo pomembno za platformo.


Tudi jaz tako mislim - veliki trije v prihodnosti (oz. že sedanjosti) so iOS, Android in WP. S tem da ima WindowsPhone še dooosti za nadoknadit. Manj verjetno se pa zdi, da bi enemu izmed njih (recimo Androidu) uspel tak monopol, kot je Microsoftu na trgu OS za osebne računalnike.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6619660 (16635) bluefish
»

Nokia z ogromno milijardno izgubo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10020142 (15876) Matev
»

Nokia pridelala ogromno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6022037 (19804) nekikr
»

Nokia z nižjim dobičkom in tržnim deležem

Oddelek: Novice / Rezultati
156619 (5344) fpbs
»

Nokia z opazno manjšim dobičkom

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
143284 (2870) djordjevic

Več podobnih tem