» »

Izšel Ubuntu 11.04

1 2
3
4 5

sergejevic ::

Pozdravljeni! Ker bom prvič nadgradil Ubuntu iz 10.10 na 11.04 in ker nisem ravno freak, me zanima sledeče: Ali ostanejo po nadgradnji nastavitve popolnoma enake kot do sedaj? Bom imel kakšne težave s programi (ponovna inštalacija...)?
Če mi slučajno nadgradnja ne uspe, ali je možnost, da bom ob vse podatke in je potrebno napravit backup? Hvala za odgovore!

techfreak :) ::

zerrc je izjavil:

Pa še ta je bila lovska: "Menuji pls, s konzolo sem opravil pred 12imi leti"

Če je GUI res tako neuporaben in neproduktiven, bi ga že zdavnaj prenehali uporabljati.

DOOM_er ::

nekatera opravila so lažja preko gui-ja nekatera pa preko konzole. Ergo imaš oba, sam uporabljam tako konzolo kot tudi gui operacije. Je pa res da ko enkrat nekoč odkriješ guake ali pa yakuake je zadeva precej bolj fun :)) in bolj priročna in se spet nazaj v konzolo rotiraš.
Robots will steal your job. But that's OK

dux ::

@sergejevič: Če ne pride do nepredvidenih težav, bi ti morale ostati vse nastavitve in programi. Jaz sem na takšen način že večkrat brez težav nadgradil. Vseeno pa je priporočljivo, da narediš varnostno kopijo podatkov.
Za vsak slučaj.
Upanje je v nasih odlocitvah

Seljak ::

Oprostite moji nevednosti, ampak mene še vedno zanima, če bi naredil napako, ko bi nadgradil na novejšo verzijo. Sedaj imam verzijo za netbooke, ampak sem v dilemi, kajti to verzijo so opustili. Imam pa dell netbook mini. Zelo bom vesel nasvetov, saj nisem ravno strokovnjak iz linux distribucij, rad pa se učim:)

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

poweroff ::

Najprej preiskusi sistem z live CD/USB. Pol se boš pa lažje odločil...
sudo poweroff

morbo ::

Seljak je izjavil:

Sedaj imam verzijo za netbooke,ampak sem v dilemi,kajti to verzijo so opustili.

Hm, tukaj med torrenti je še vedno netbook verzija. Ali gre za isto verzijo kot desktop?

Jaz si ravno zdaj vlečem iso, ki ga bom dal na USB in od tam štartal, da najpre vidim kako ta stvar zgleda, ter se potem odločim o nadgradnji.

Seljak ::

morbo je izjavil:


Hm, tukaj med torrenti je še vedno netbook verzija. Ali gre za isto verzijo kot desktop?

Jaz si ravno zdaj vlečem iso, ki ga bom dal na USB in od tam štartal, da najpre vidim kako ta stvar zgleda, ter se potem odločim o nadgradnji.


Zanimivo,če se prav spomnim so dejali,da ne bo več verzije za netbooke.Bom sprobal;)

Edit: ko kliknem na link za prenos za netbook verzijo mi javi sledeče:
Not Found
The requested URL /11.04/ubuntu-11.04-netbook-i386.iso.torrent was not found on this server.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Seljak ()

morbo ::

Potem zgleda da res ni več te verzije (zakaj so dali link, lol). Potem ni druge kot da probaš navadno desktop verzijo.

Seljak ::

morbo je izjavil:

Potem zgleda da res ni več te verzije (zakaj so dali link, lol). Potem ni druge kot da probaš navadno desktop verzijo.


Bom probal,ko bom imel čas:D

IceBoX ::

Zakaj mi ko grem pod sistem-skrbništvo-dodatni gonilniki ne najde nič? Ko sem inštaliral 11.04 mi je izpisalo da imam preslab računalnik za Unity, vendar temu ni tako, torej ne najde mi driverjev za grafično. Je mogoče zaradi tega, ker imam preko VMWare?
Huh...

šernk ::

meni se tale stvar resno sesuva...

ne vem al ga grafična muči ali kaj, včeraj gledam siol tv, kar naenkrat začne ropotat disk in slika trokirat, slika se je že 3x nekaj popacala rešitev je bila le ctrl+alt+F1 in reboot, pa še za to sem porabil skoraj 5min vsakič.

bo zgleda treba počas grafo menjat + 2GB dodatnega rama obvezno dat noter.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

fireice ::

IceBoX je izjavil:

Zakaj mi ko grem pod sistem-skrbništvo-dodatni gonilniki ne najde nič? Ko sem inštaliral 11.04 mi je izpisalo da imam preslab računalnik za Unity, vendar temu ni tako, torej ne najde mi driverjev za grafično. Je mogoče zaradi tega, ker imam preko VMWare?


Meni se zdi da Unity ne dela preko VMWare, tut ce vklopis pospesevanje grafike.

lmorgh ::

kako usposobiti tekoče predvajanje 720p filmov?

imam ati 3850, 4gb rama, q6600 procesor.

jiga ::

men se najbl obnese smplayer (najdes ga v repozitorijih v istoimenskem paketu)

lmorgh ::

mislm, ne razumem kaj je fora, da v 10.10 delajo filmi bp, v 11.04 pa ne.

Tilen ::

A če zaženeš klasični GNOME namesto Unity je težava še vedno prisotna?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jiga ::

za maximum performance lahk das en cist light weight WM pa mplayer (na ta nacin sm 720p na EEE-ju pognou tekoce) :)

poweroff ::

PSPP je program za statistične obdelave in je alternativa znanemu SPSS.

SPSS uporabljajo številne fakultete, recimo v Sloveniji se je do nedavnega uporabljal kot EDINI program za statistične analize na FDV. SPSS je razmeroma drag, je pa za univerze ponujal zelo ugodne akademske licence. Zato ne preseneča, da je postala stopnja vezanosti fakultet na SPSS precej visoka.

Kar ni problem, dokler živimo v statičnem svetu, kjer kraljična ugrizne strupeno jabolko in zaspi za 100 let, z njo pa celo kraljestvo - ko pa pride princ, se vse nadaljuje iz tiste točke kot pred 100 leti. In ostane nespremenjeno do konca.

Realnost je seveda drugačna. V realnosti je IBM pred časom kupil SPSS. In ga preimenoval PASW. Dodal nekaj novih funkcij za poslovno analitiko. Nato nehal razvijati funkcije za "akademsko" statistiko (kar je sprožilo val negodovanja na nekaterih tujih univerzah).

In potem se zgodi tole. Iz PSPP mailing liste:

as SPSS is much too expensive for any normal use and they have abandoned any campus licensing (probably they don't want new customers) we are evaluating alternatives.


Na srečo obstaja alternativa. Imenuje se R-Project. Resna alternativa pa je tudi PSPP. Gandalfar je konec prejšnjega meseca naredil nove Ubuntu paketke.

Zadeva je že kar lepo dodelana.

Vabljeni k testiranju.
sudo poweroff

MrStein ::

Pred časom sem jamral, da en sistem (ne vem več kateri) ne zazna v živo priklopljenega monitorja.
No, 10.04 live na laptopu prepozna na HDMI port priklopljen monitor (na drugem koncu kabla je DVI priključek) in ga uporabi kot sekundarni monitor.

Sicer slika potem prikazuje random junk po 90% slike (obeh), ampak se potem čez čas spuca.
Torej 8,5 točk od 10.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

15. maj 2011 bo šel v zgodovino... :))
sudo poweroff

MrStein ::

Super, en bug od 346 000 je popravljen!
World domination!

(grem na ulico...)

;)

Aja, ne grem.
Na 1920x1200 monitorju mi da samo 1024x768 ločljivost. Bug #659764
Hudiča...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

BigWhale ::

Tele zadeve upam, da se bodo popravile. Na UDS smo imeli eno precej obsirno debato in action items so, da se naredi seznam vseh moznih use case scenarijev za priklapljanje in odklapljanje monitorjev in kako naj se obnasa sistem v teh primerih.

Tezava je v tem, da je desktop environment precej odvisen od Xorg in od driverjev za graficno kartico. Kar je pa se bolj frustrirajoce, obnasanje monitorjev oziroma driverjev se tudi spreminja in zato prihaja do regression bugov.

MrStein ::

Ja, samo (ta) problem je pri statično priklopljenem monitorju. Dinamičen priklop dela OK (razen garbled screen-a).

Hja, jaz tudi upam. Že petnajst let. (mater kak čas leti)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hamax ::

Super, en bug od 346 000 je popravljen!
World domination!

Ce je ta en bug hkrati tudi prvi bug, potem ja :P

MrStein ::

Prvi kaj?
Prvi prijavljen? Prvi odpravljen?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hamax ::

MrStein ::

Aja...
Ne, ta bug je žal ... ne vem številke. Pač tisto za naknadni priklop monitorja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hamax ::

Sej vem kaj si mislil, samo malo sem se hecal iz tvojega world domination komentarja :)

technolog ::

Odločil sem se da naredim upgrade, vendar je šlo nekaj hudo narobe.

Po bootu je bilo polno broken packageov, iz recovery konzole sem potem pognal fix dpkg, pa je napisalo "garbage after priority field". Z googlanjem sem prišel do tega, da ima nek paket v repozitoriju naštimano priority: low, kar pa ni dovoljeno.

Bilo mi je dovolj, potegnil sem en teden staro 500GB sliko diska in jo z dd restoral nazaj. Prevečkrat me tepe: If it ain't broken, don't fix it. Jaz pa ostajam na 10.10. Ko bo minil support, bom menjal distro.

Glupo je tud to, da ti upgrade prenese na novo prav vse nameščene pakete, tudi tiste, katerih vezija se z nadgradnjo ne spremeni... Kaj je tega treba? Potem pa imaš po par giga novih paketov za prenos.

Nadgradnjo odsvetujem, preveč stvari gre lahko narobe, sploh pa glede na skoraj pol miljona aktivnih hroščev.

MrStein ::

Ja, ampak si prvi v soseski, ki ima novo verzijo! ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dux ::

Res je, da 11.04 beta kakovosti (kar je bilo roke na srce tudi pričakovano), vendar na nekaterih sistemih deluje in to povsem zadovoljivo.
Dva znanca začetnika sta po "nesreči" (pojavilo se je okno za nadgradnjo in sta nadgradila) nadgradila na 11.04 in sta bila po 2 tednih (ko sem ugotovil, da sta nadgradila) zadovoljna s spremembo, ko sem jima povedal za bližnjice z win tipko pa navdušena. Edina stvar, ki sem jo moral narediti, je odpraviti screen teethering na TV-ju (Nvidia grafičnar katica).

Ampak za to različico Ubuntuja še bolj kot za druge velja, "your milage may vary". Zato nujno backup pred nadgradnjo naredit.

EDIT: Še nekaj za vse nostalgike. Na 11.04 so prenesli netbook launcher, ki je bil privzet v 10.04. Tako je za vse, ki unity ne marajo, na voljo še ena možnost.
Upanje je v nasih odlocitvah

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dux ()

BigWhale ::

Dux, kaj to pomeni, da je 11.04 beta kakovosti? A lahko mal razlozis?

popster ::

11.04 beta je res bila predhodnik 11.04, sicer pa je (kot ponavadi:)) ubuntu 11.04 povsem stabilen

MrStein ::

Vse težave so le izmišljotina anti-Ubuntu propagande! ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dux ::

BigWhale je izjavil:

Dux, kaj to pomeni, da je 11.04 beta kakovosti? A lahko mal razlozis?


Da ima toliko odprtih hroščev kot bete ponavadi ;).

Unity ima recimo to navado da včasih kljub temu, da z Alt-Tab preklopim na izbran program tega ne stori (nisem še odkril vzorca kdaj se to zgodi).

Občasno eden od menijev zgoraj desno ostane "kliknjen" in ne morem več klikniti nanj. Pomaga, če kliknem na en drug meni in potem spet nazaj na prvega.

Empathy ima težave z vnašanjem dolgih besedil. Baje je to popravljeno v Empathy 3.0 so mi povedali.

Mogoče ti lahko technolog še kaj pove. ;)

Predvsem pa je 11.04 problematičen za tiste, ki jim 3D gonilniki iz enega ali drugega vzroka ne delujejo in ob nadgradnji vidijo samo ozadje ;).

Skratka Unity mi je všeč, ima potenical, vendar pa IMO ni dovolj stabilen (skupaj s 3D gonilniki) za privzeto namestitev. Zato ljudem, ki jih "podpiram" nadgradnje ne priporočam, oz. jim povem, da obstaja večja možnost težav in da naj se potem ne čudijo ;).
Upanje je v nasih odlocitvah

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dux ()

technolog ::

Ja lej, logično je. Canonical so šli ven z Unityjem na vrat na nos in logično je, da po 6 mesecih razvoja (četudi zelo intenzivnega) izdelek ne bo nared, tako da bi ustrezal večini. Stavijo pač, da sedaj, ko je velik user-base, bo več aktivnosti na projektu in bo mogoče čez eno leto ali dve maturiral in postal tako stabilen kot je sedaj Gnome Shell.

Ampak tako preizkušanje nekako se mi ne zdi v redu... Ravno se navadiš na vse bližnjice, osvojiš celoten sistem, nato pa te nekdo vrže v nek sistem, ki si ga niti ne moreš skonfigurirat po svoje.

Seveda vse to samo če ti nadgradnja dejansko rata - meni naprimer ni. Pa nisem kriv jaz, temveč nek hrošč, za katerega google prikaže en zadetek na ubuntu forumu, pa še ta nima nobenega odgovora.

Skratka - odsvetujem nadgradnjo - če pa že, obvezno naredite prej backup, najbolje kar sliko diska, da jo potem samo obnovite. Uporabiš pa DD al pa clonezilla.

WarpedGone ::

Ehja, zopet sm nasedel hvalospevom in na netbook naštimal 11.04. Network-tools še vedno ne zna pingat. Čist enako kot pred pol leta. Očitno je to prezahtevno za linux svet ...

Takoj po namestitvi sm bil brez funkcionalne mreže. Povezaa je bla, ping je delal, le prenosa nobenga od zunaj. Po rebootu je stvar nekak prišla k sebi, sedaj pa opažam, da če mašina laufa na AC imam obupen packet loss ez 80%. Če kabl potegnem ven pa packet-lossa praktično ni.

Dvomim, da mi je kabl umrl ravno takrat ko sm naredu upgrade, zato sklepam, da je problem v zopet preveč-pametnem drajverju, ki dela slabše kot je delal prej. Na kablu je sedaj netbook praktično odrezan od sveta, po kapljicah pride včasih kaj skozi.

Kaka ideja?
Zbogom in hvala za vse ribe

MrStein ::

Ja, instaliraj nazaj staro verzijo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zero0ne ::

WorksForMe. Osebno so mi wifi driverji ena od prednosti v 11.04, prej mi je na netbooku trajalo ~20 sekund po bootu, da se je povezal wifi, zdaj je instantno.
uname -o

BigWhale ::

WarpedGone je izjavil:


Kaka ideja?


Zal ne... Danes je soncno in se kristalna krogla tako blesci in nic ne vidim v njej. Ne kateri netbook imas ne katero mrezno kartico, kaj sele, da bi videl kateri driver uporablja kartica. Ah ja.

Torej, ce sledis tem navodilom in vnese bug report, bo lahko nekdo tudi pomagal.

Ce gre za bug v jedru, kar je v navadi pri driverjih potem lahko pritisnes ALT-F2 in vpises 'ubuntu-bug linux' (brez narekovajev) ter pritsnes enter, sistem ti bo sam pripravil bug report in ga bos lahko oddal po vpisanem opisu problema. Vse informacije o tvojih gonilnikih in se en kup drugih reci se bodo same pobrale in spakirale zraven tvojega reporta.

WarpedGone ::

Hvala za idejo. Sm ji sledil in ugotovil, da nism prvi. Feler je star že več kot eno leto in več kot enkrat prijavljen. Z novo verzijo so uspel "popravit" le to, da moj "fix" s konstantnim pinganjem ne pomaga več. Drajver očitno počne neko neumnost kadar kompjuter ne špara s štromom kar povzoroči nestabilnost WiFija. Bug sam po sebi je po enem letu še vedno v Undecided in Unassigned.

Se pravi - "hebite se vsi, katerim ne dela, linux je zakon".
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Tako si ti razlagas stvari. Zal pa vedno ni tako. Na zalost je na voljo |---| toliko ljudi, zelja je pa toliko |----------------|.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour...

Tale komentar si prebral in poizkusil tole? Morda se splaca.

MrStein ::

Škoda živcev, WarpedOne.
Poglej kaj sem prejle napisal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

BigWhale ::

Sicer pa tule je se en bug report na to temo: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour...

Kot vidis, se je tudi na tem bogu se nedavno delalo. Ce ti stvar se vedno dela probleme, potem se spodaj oglasi.

WarpedGone ::

Tale komentar si prebral in poizkusil tole? Morda se splaca.

Prebral ja, sprobal še ne. Včeraj sm probaval eno drugo varianto, ki naj bi odpravila sam vzrok težav - teli novi drajverji (požegnani zadnje leto) naj bi upoštevali neke nacionalne regulative glede kanalov WiFi standarda in če mašina ne upošteva "pravih" naj bi bile težave. Seveda sm mel naštimano US, žal nastavitev na SI nekak ne deluje - prav da je Country 98, težave pa ostajajo enake.

Edit: to ni težava le konkretnega WiFi čipa - js mam Atheros, ljudje jamrajo broadcomu, realteku, ...

Glede starejše verzije - pravzaprav ni rešitev. Na mavericku sem imel identičen problem, razlika je bila le da mi je tam pomagalo konstantno pinganje - tle pa pomaga izklop napajanja, da gre čip v power saving. Hec je, da sem tut na AC napajanju preklapljal Power Saving On/Off na mrežni pa ni bilo razlike.

Globji vzrok je baje, da WiFi nonstop skenira in išče obstoječa omrežja, tut medtem ko si že povezan v eno (npr. svoje). V raznih HW detajlih lahko to skakanje po frekvencah predolgo traja in začne povzročat raznorazne težave - tipično obupen packet loss, če signal ni ravno 100%.

Nekater svetujejo zamenjavo network-managerja z wicd, ki naj nebi delal tega skeniranja v ozadju. Sm poskusu - in ostal čisto brez mreže...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

A je kdo odprl mapo s kupom slik, recimo od fotoaparata?

Nemogoče je navigirati (razen prve vrstice ikon ali dveh), ker se sproti nalaga vsebina slike, ki je večja od default ikone in se sproti vse pomika proti dol.

Aja, pozabil: rešitve dobrodošle.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

hamax ::

Jaz sem opazil in je resnicno nadlezno(ceprav se to pojavi le ko mapo odpres prvic).
Resitve si pa tudi teoreticno ne znam predstavljati. Default ogromne ikone bi izgledale smesno, majhni predogledi pa tudi.
Lahko si izklopis prikazovanje predogledov, ce zelis(je zakopano nekje v gconf-u).

Morda ves kako to resujejo ostali os-i?

dux ::

@hamax, MrStein:

Za spremembo te nastavitve ni treba po gconfu šarat.
V nautilusu greš na Uredi > Možnosti > zavihek Predogled.

Druge datoteke s predogledom, izbereš pod pokaži sličice "Nikoli".
Upanje je v nasih odlocitvah

techfreak :) ::

hamax je izjavil:

Morda ves kako to resujejo ostali os-i?

Default ogromne ikone, vsaj na Windows 7.
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in FlashPlayer

Oddelek: Operacijski sistemi
101006 (782) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159033 (116626) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.10 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22164913 (54997) Icematxyz
»

Prvi predogled Ubuntu 11.10 na voljo

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
175189 (3781) MrStein
»

Ubuntu opušča GNOME Shell zavoljo Unityja

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
278211 (7028) Icematxyz

Več podobnih tem