» »

Sony Ericsson je omogočil odklepanje svojih telefonov z Androidom

Sony Ericsson je omogočil odklepanje svojih telefonov z Androidom

Četverica Xperij, ki bodo v nekaterih okoliščinah omogočale nalaganje lastnih ROM-ov

vir: engadget
SonyEricsson - V skladu z napovedmi so pri Sony Ericsson na svoji spletni strani objavili navodila, ki podrobno (vsaj za tiste, ki vedo kaj počnejo) opišejo postopek odklepa t.i. bootloaderja, s čimer bo mogoče na SE-jeve mobilne telefone z Androidom, izdane v letu 2011 (in naprej) namestiti svoje različice Androida (npr. izdaje operacijskega sistema ki jih pripravlja skupnost). Zaenkrat sem spadajo Xperie Arc, Neo, Play in Pro, kot smo že dejali pa morajo biti telefoni brez obveznosti do operaterjev, da je odklep mogoč. Stran http://unlockbootloader.sonyericsson.co... od odklepa željnih uporabnikov zahteva ime, elektronsko pošto in del IMEI kode telefona, s pomočjo katere bodo generirali drugo kodo za odklep nalagalnika.

Celoten postopek odklepanja zahteva vnos nekaj ukazov fastboot v konzoli ADB (Android Debug Bridge), ki je del razvojnega paketa Androida. Po odpravljenem odklepu bodo lastniki določenih Xperij lahko nalagali druge različice Androida, ki npr. ne bodo imele Sony Ericssonovega vmesnika Rachael, bodo uporabljale nekatere izboljšave, novejše različice Androida, preden bo SE izdal uradno verzijo operacijskega sistema, itd.

48 komentarjev

Nextor ::

Opa rudi :D Upajmo, da se še Apple in ostali kaj naučijo od tega ;)

Jaka83 ::

Motorola next?

matejdro ::

Vsaj nekdo. Upajmo, da bodo temu vzgledu sledili še drugi, ker je to ravno smisel Androida.

Bor H ::

Yup, dejansko je danes Android bolj zaprt kot WinMo.

Jaka83 ::

Bor H je izjavil:

Yup, dejansko je danes Android bolj zaprt kot WinMo.


Od kje ti pa to? Po čem to sklepaš?

Bor H ::

Po tem da z izjemo nekaj modelov so vsi telefoni tako zaklenjeni da je nemogoče kej resno sprement. Poglej kaj vse so počel z WinMo hackerji.

edit: odprtost pomeni tudi kej več kot samo odprto kodo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

Jaka83 ::

Hmmmm, pa si mogoče pogledal oddelek "Android Development and Hacking" na XDA?
Ne? ... Se mi je zdelo.

matejdro ::

Jaka83 je izjavil:

Bor H je izjavil:

Yup, dejansko je danes Android bolj zaprt kot WinMo.


Od kje ti pa to? Po čem to sklepaš?


Res je. V androidu moraš rootat, v windowsih pa si mel že po defaultu dostop do vsega. Edino bootloader je bil zaklenjen.

Bor H ::

Jaka83 je izjavil:

Hmmmm, pa si mogoče pogledal oddelek "Android Development and Hacking" na XDA?
Ne? ... Se mi je zdelo.


Menda sem? Sem dva meseca nazaj hotel kupit Android telefon (motorolo) pa sem pol vidu da praktično nimaš šans res dobr se znebit crapa, ki je bil gor po defaultu. Mislm ja, sej gre, sam morš met potrplenja več kot pri branju 24ur.com

c00L3r ::

Bor H je izjavil:

Jaka83 je izjavil:

Hmmmm, pa si mogoče pogledal oddelek "Android Development and Hacking" na XDA?
Ne? ... Se mi je zdelo.


Menda sem? Sem dva meseca nazaj hotel kupit Android telefon (motorolo) pa sem pol vidu da praktično nimaš šans res dobr se znebit crapa, ki je bil gor po defaultu. Mislm ja, sej gre, sam morš met potrplenja več kot pri branju 24ur.com

Bor H ne govori bedarij. Na Android-u z root dostopom in custom rom-i lahko narediš še in še lastnih prilagajanj.

Kako potrpljenje? Ko imaš 1x rešen boot loader, brez težav menjuješ rom-e v katerih so ali pa ni privzetih aplikacij. Kaj pa tebe konkretno muči na Motoroli pa nevem.

Jaka83 ::

Bor H je izjavil:

Jaka83 je izjavil:

Hmmmm, pa si mogoče pogledal oddelek "Android Development and Hacking" na XDA?
Ne? ... Se mi je zdelo.


Menda sem? Sem dva meseca nazaj hotel kupit Android telefon (motorolo) pa sem pol vidu da praktično nimaš šans res dobr se znebit crapa, ki je bil gor po defaultu. Mislm ja, sej gre, sam morš met potrplenja več kot pri branju 24ur.com


Res težko je preko RSD Lite naložit vulnerable recovery in s pomočjo OpenRecovery flešat custom ROM. Jaka muda :rolleyes:

Je pa res, da je dost bedno, ker zaenkrat še ne moreš nalagati custom kernelov, ampak samo skompilane module za kernel, požegnan s strani Motorole.

techfreak :) ::

Bor H je izjavil:

Yup, dejansko je danes Android bolj zaprt kot WinMo.

Fer je edino primerjava OSev iste generacije, torej Androida, iOSa in WPja. Po mojem mnenju je med temi tremi najbolj zaprt prav WP.

Bor H ::

Ne, fer je primerjava med vsemi OSi, ki še migajo, res da WM zelo švoh ampak Android je prišel ven ko je bil WinMo še dokaj na vrhuncu moči. In kot poznam WM sceno niti ni bilo nikoli takih resnih problemov z bootloaderji kot so zdj z Androidom. Nikoli. Če pa ne morte prebavt da odprtokodni sistem bolj držijo pod kontrolo kot zaprtokodnega od MSa pa moje sožalje, še mal peska v oči si vržte pa bo bolš. Kar se pa motorole tiče: motoblur je dokaj katastrofa (čeprov meni osebno je Sense še večje govno, stvar okusa pač, neko vreme čez pol zaslona in FB integracija me pač ne zanima). Ko sem dva mesca nazaj gledal Defy ni imel nobenega res zanesljivega ROMa za vanilla Android.

Preden me kdo napade da nikol ne bom zadovoljen: bom, ko bodo proizvajalci "open source" telefonov dal še driverje zravn na net.

Jst ::

OPA! Bomo morda videli ob zagonu naprave dual boot screen.... Windows 6.5 Pro / CustomDRoid.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jaka83 ::

@Bor H
Kot sem že rekel ... premalo poznaš sceno in govoriš nekaj na pamet. Sense se da "izklopit" moto blur pravtako, na večino resnih telefonov se pa da brez problema naložit custom ROM.
Kot dokaz imam trenutno na Milestone naložen MIUI z Gingerbread funkcionalnostjo. Sicer je kernel še od FROYO, ampak so tolk daleč prišli, da niti ne opaziš razlike.

Tako da ti predlagam, da si kupiš WP7 ali iPhoney ter nehaš lajat.

Bor H ::

Heh, sej sem reku, obstajajo izjeme ki so res dobr poheckane, med njih spada milestone, kakšen desire pa SGS, pol se pa počas neha. Lajam pa sam zarad tega, ker mi je všeč filozofija androida, ni mi pa všeč implementacija (če lahk tko rečem).

Sej sm si, sem vzel WP7, ker preprosto me odzivnost večine Android telefonov ni prepričala, ker majo "layer upon layer of custom crap". Da se bom pa jst z novim telefonom še matral da bo delal kot bi mogu iz škatle? No way.

Jaka83 ::

Bor H je izjavil:

Da se bom pa jst z novim telefonom še matral da bo delal kot bi mogu iz škatle? No way.


Potem si se zelo prav odločil, ker OpenSource zate, po tej zadnji trditvi sklepajoč, definitivno ni. :)

techfreak :) ::

@Bor H: Vendar se vseeno strinjaš, da je Android v praksi bolj odprt kot WP?
Lahko zaganjam katerikoli program ter z rootanjem pridem celo do drugih ROMov, kjer si lahko stvari prilagodim kakor želim.

Jaka83 je izjavil:

Potem si se zelo prav odločil, ker OpenSource zate, po tej zadnji trditvi sklepajoč, definitivno ni. :)

Zakaj open source ne bi delal odlično out-of-the-box? Primer je recimo Ubuntu, kjer pri večini uporabnikov po namestitvi deluje odlično in ne potrebuje 10 dni spreminjanja nastavitev.

Bor H ::

Open source ne pomeni:
se bom najprej ure in ure matral da bo zadeva delala kot bi mogla
ampak
zadeva dela in je varna ker jo je že na tisoče ljudi pregledalo, če pa slučajno rabim kej obskurnega notr si bom pa sprogramiral oz. najel enga da to naredi

zelo različna stavka, celo nevarno različna

še to: definitivno modra poteza s strani SE ker ko sem gledal tisto njihovo X10pro al kaj je un hudič z Ghz procom sem mel filing da sem prijel v roke 350Mhz Symbian in nujno rabi custom ROMe

techfreak: definitivno, zaenkrat seveda, ampak govoru sem o WM ne o WP. Razlika je več kot očitna.

edit: razjasnitev tistega z SE

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

c00L3r ::

Bor H ti ne ločiš med odrptokodnim Android OS-om in med napravami. Vsak lahko Android prilagodi kak mu paše in ga namesti tudi na toaster če hoče.

Če pa kupiš aparat z zaklenjenim bootload-erjem, pa ne vem zakaj kriviš Android. Za to je kriv proizvajalec tvojega aparata.

Bor H ::

Ah cmon, seveda locim, sej zato pravim da je problem v zaprtosti driverjev in bootloaderjev. Zdi se mi pa vrhunec ironije da so bile WM naprave bolj odklenjene.

techfreak :) ::

WM naprave so imele odprto kodne gonilnike in bootloaderje?

mtosev ::

Dobra poteza SEja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

c00L3r ::

Smešen si Bor. Kak je moj HTC Desire bolj zaklenjen od moje Samsung Omnie? Na oba lahko enostavno dajem nove rome. Še več, pri Desire-u lahko to delam kar vse preko aplikacije Rom manager, tako niti PC-a ne potrebujem :)

WinMo je imel iste probleme, kot jih ima Android, kot jih imajo vsi operacijski sistemi in to so gonilniki, zato ni možno vedno portat OS-a iz ene naprave na drugo. Gonilnike mora naredit izdelovalec HW-a.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c00L3r ()

KoMar- ::

Bor H je izjavil:

Yup, dejansko je danes Android bolj zaprt kot WinMo.

Fail izjava.

Bor H ::

c00L3r, sej sm reku, obstaja nekaj modelov ki so fajn podprti ala Desire, Milestone, SGS, Nexusi.. To pa ne spremeni dejstva da v totalu so Android telefoni bolj zateženi za karkoli spremenit kot so bili WM.

(Android in WM tukaj uporabljam mogoče rahlo nepravilno saj gledam kot celoto z napravo, sam sistem je jasno Android bolj odprt)

matejdro ::

c00L3r je izjavil:

Smešen si Bor. Kak je moj HTC Desire bolj zaklenjen od moje Samsung Omnie?


Verjetno je mislil brez hackov. Na windowsih si lahko brkljal kolikor si hotel, na androidu pa niti roota nimaš.

c00L3r ::

In dobro je, da ni root-a. Z vedno večjo popularnostjo mobilnih platform bo vedno več virusov. Aplikacije, ki tečejo v uporabniškem načinu so tako omejene, da ne morejo povzročit večje škode.

Bor H ::

točno to! hvala, vsaj en šteka v čem je fora in ni zaslepljen z "linux = gut, MS = schlecht"

techfreak :) ::

Ker na WP pa lahko vse kar želiš delaš brez roota? Bor H, povej mi nekaj prednosti WPja, ki jih nerootan Android nima.

matejdro ::

c00L3r je izjavil:

In dobro je, da ni root-a. Z vedno večjo popularnostjo mobilnih platform bo vedno več virusov. Aplikacije, ki tečejo v uporabniškem načinu so tako omejene, da ne morejo povzročit večje škode.


A je tako težko naredit "uraden root", ki deluje podobno kot neuraden (ko aplikacija potrebuje root privilegije, te naprava vpraša če dovoliš)?

techfreak :) je izjavil:

Ker na WP pa lahko vse kar želiš delaš brez roota? Bor H, povej mi nekaj prednosti WPja, ki jih nerootan Android nima.


Govorimo o Windows Mobile, ne Windows Phone. Tam imaš popoln dostop do sistema in lahko delaš, kar želiš. Edino menjava ROM-a rabi hack.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

PrimozR ::

Saj to je jasno, da je zaprtost platforme z nekega vidika dobra. Manj je zlobne kode, bolj določen je npr. HW (iPhone je tak in tak, nimaš miljon ločljivosti, pri MS-ju so vsi telefoni podobni), kar je velika prednost za razvijalce, itd. Odprtost platforme je bonus kvečjemu za majhen spekter uporabnikov, ki so v veliki meri tudi prisotni na ST-ju. Povprečnemu uporabniku to ni važno, važno je, da deluje hitro in stabilno, da je veliko appov (no, v Sloveniji to ni ravno nujno, ker ni mogoče in ni želje po kupovanju), itd.

matejdro je izjavil:

c00L3r je izjavil:

In dobro je, da ni root-a. Z vedno večjo popularnostjo mobilnih platform bo vedno več virusov. Aplikacije, ki tečejo v uporabniškem načinu so tako omejene, da ne morejo povzročit večje škode.


A je tako težko naredit "uraden root", ki deluje podobno kot neuraden (ko aplikacija potrebuje root privilegije, te naprava vpraša če dovoliš)?

Ja. Ker folk klika 'Yes', brez da bi pogledal/prebral kaj to pomeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Bor H ::

Ah dej no c00L3r, kaj pa da bi pustil uporabniku neko možnost odklepa kot jo je zdej SE? Če hočeš odklent jim morš posredovat svoj IMEI in s tem točno vejo kdo je lahko zafural svojo napravo zarad rootanja kdo pa ne. Volk sit koza cela. Da pa kupiš telefon za 400€, ki ma GHz proc in dela kot polž na pomirjevalih je pa nezaslišano, še bolj neumno pa je če morš potem skakat skoz čez neka neumna polena da si napravo porihtaš.

techfreak: govorim o WM6 (6.5) ne pa o WP7, razumljivo?
Sicer pa ena prednost? Dela kot je mišljeno in je ni treba resetirat da dela gladko (sem ta teden bil priča enemu Desireju, ki je bolano štekal, ko ga je lastnik resetiral je ratal spodoben. Druga prednost? Supr integriran office paket, ki dela BP (verjamem da obstajajo neke polrešitve za android).

sgdjkdlsugi4 ::

Bor H je izjavil:

Jaka83 je izjavil:

Hmmmm, pa si mogoče pogledal oddelek "Android Development and Hacking" na XDA?
Ne? ... Se mi je zdelo.


Menda sem? Sem dva meseca nazaj hotel kupit Android telefon (motorolo) pa sem pol vidu da praktično nimaš šans res dobr se znebit crapa, ki je bil gor po defaultu. Mislm ja, sej gre, sam morš met potrplenja več kot pri branju 24ur.com


Motorola != Android. Ce je Motorola zaklenla svoj bootloader, ni to zasluga Google-a/Androida. Hvala za 5 min smeha do solz.

matejdro ::

Druga prednost? Supr integriran office paket, ki dela BP (verjamem da obstajajo neke polrešitve za android).


Čakaj, tu govorimo o WP7 ali WM?

Na WP7 ne moreš niti skopirat dokumenta direktno na telefon. Moraš email poslat, naložit na internet ali pa uporabit sharepoint, če imaš možnost. Pa še deluje mnogo počasneje kot recimo Documents to Go na androidu. In verjamem, da ima office na androidu več edit možnosti kot WP7, samo tega nisem sprobal, tako, da morda se motim.

Bor H ::

maddog: Again, kaj mi pomaga open source sistem če so naprave na katerega ga tlačijo zaprte bolj k Gotovina?

matejdro: excel na WP7 je nadmočen vsaki konkurenci, odkar imaš copy paste pa tudi word ne zaostaja lih kej dost (sicer mu manjka še kaka funkcija ampak nič kritičnega). To je sicer res da si ne moreš direkt dokumenta kopirat na telefon ampak že od nekdaj si file med PCji/mobiteli preko maila pošiljam ker je preprosto lažje kot kable vtikat.

techfreak :) ::

techfreak: govorim o WM6 (6.5) ne pa o WP7, razumljivo?

Seveda, vendar zakaj moramo govoriti o zgodovini?

Sicer pa ena prednost? Dela kot je mišljeno in je ni treba resetirat da dela gladko (sem ta teden bil priča enemu Desireju, ki je bolano štekal, ko ga je lastnik resetiral je ratal spodoben. Druga prednost? Supr integriran office paket, ki dela BP (verjamem da obstajajo neke polrešitve za android).

Sem ta teden bil priča enemu [vstavi izdelek], ki je bolano štekal, ko ga je lastnik resetiral je ratal spodoboen.
Po mojih izkušnjah še Wildfire deluje dokaj tekoče in je veliko bolj podhranjen kot Desire.

Office ... domnevam, da deluje kot mora ko uporabljaš MSO na PCju in Sharepoint ali njihovo Live pisarno ... takoj ko se oddaljiš od tega bo vse skupaj veliko slabša izkušnja.

Bor H ::

Še vsak office dokument ki sem ga našel je delal BP, govorim o DOCih, XLSih in PPTjih, kej drugega pravzaprav niti ne najdeš. Da pa zna Desire štekat pa čivkajo že vrabci na strehi, da ne omenjam SGSa ali SEjev, kjer kot sem omenil sem mislil da sem prijel po nesreči v roko svojo takrat Symbian nokio.

edit: o zgodovini govorim zato, ker ko je bil Android predstavljen je WM še brcal in je bil Android iz stališča prilagodljivosti korak nazaj, danes žal nima konkurence na tem področju, kar pa ne pomeni da ni obstajala boljša alternativa včasih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

techfreak :) ::

SGSja nisem imel možnosti testiranja, za SE bi se pa strinjal glede štekanja. Pri Desire in DHD pa tega nisem opazil.

Tudi na Androidu sem zaenkrat še vsak office dokument brez težav odprl.

Bor H ::

Out of the box? Al si mogu iskat programe? In ali si našel brezplačen spodoben editor?

techfreak :) ::

Out of the box - Documents To Go.

Bor H ::

Bom pogledal kaksni so.
Se ena stvar, kjer WP zmaga je pa music player, kot sem iskal noben android telefon nima tok fajn music playerja. Pa tudi cel GUI je drugacen, osebno mi je lepsi in boljsi, je pa to stvar posameznika.

techfreak :) ::

Zaenkrat se še odločam kateri bi bil najboljši. Ima pa privzet predvajalnik en kul feature - predvajanje glasbe na drugi napravi. Če imam LCD TV izklopljen in ne morem uporabljati Boxeeja, lahko preko predvajalnika predvajam glasbo na HTPCju s pomočjo Windows Media Playerja.

Lonsarg ::

Bor H, zato sem pa jaz ob izzidu Androida, vseeno kupil Windows Mobile 6.5. Ko mi je crknil, je bil pa Android že eno leto na trgu in se je po zmožnosti modifikacije že dodobra približal Windows Mobile, z tem da je ohranil kljub tej svobodi zadosti kontrole, da je stvar varna pred 5 letnim mulcem, k ti random kaj prtiska po telefonu. Namreč za modifikacije rabiš malce "pohekat" pri Windows Mobile je pa tako kot Desktop windows, maš dosegljivo na dosegu laika vse, vključno z takimi spremembani, da se ti naslednič več ne zboota...

Gre se za bilanco in če hočeš "fit it all OS" je bilanca taka, da narediš telefon brez kakršnekoli zmožnosti modifikacije. Tisti, ki jo hoče, pa naj bo postopek zadosti zakompliciran, da ne bo vsak lolek tega počel. To, da se da rootat kar z eno aplikacijo je premalo komplicirano. Pa sta iOS in Android ista v tem, idealna rešitev je po mojem hardware locked ROM(ne samo bootloader), da pa moderji ne skurcajo tega, pa narediš tako kot SE in omogočiš v vsakem hardware čipu unikatno kodo, z katero je mogoče disablat zaščito. Za garancijo pa pohvalno SE pravi, da zgubiš samo, če se telefon pokvari kot posledica modanja, ne pa kar apriori, ker si za unlock kodo zaprosil.

WP7 saj kolikor sem obveščen, nima tko v izi hekanja zaenkrat, ampak bolj ker je nov in ne ker bi imeli tako fajn zaščito.

Je pa res, da po eni strani imaš take kot sem jaz, ki se igramo z tem občasno, po drugi strani imaš pa take, ki modificirajo samo zato, da dobijo kako funkcionalnost, ali kaj "poboljšajo".
Večja kot je druga skupina slabši je OS. Imajo pa drugo skupino tako iOS zaradi predvsem funkcionalnosti, in android ne toliko zaradi funkcionalnost, pač pa bolj zaradi unofficial optimizacij.

WP7 gre po isti poti kot iOS in bi imel predvsem zaradi funkcionalnosti to drugo skupino, vendar heker community še ni kej dosti živahen.


To je zdej samo moderski pogled na OSe. Sem se vsaki drugi primerjavi izognil:) Moj razlog iz Wm 6.5 na Android je seveda tičal precej drugje, kot v modeanju OSa, pravzaprav sem olajšan zdaj na Android, ker sam občasno kak ROM zamenam. Na Wm 6.5 sem bil pa flashocolic(ja na xda je posebna tema o tej odvisnosti, sem se izpovedal tam:D). Menjavanje ROMa v povprečju 2krat na teden, včasih 5krat na dan. Med faksom sem 2 ROMa zamanal, pa malce poinštaliral, če mi je blo dolgcajt:D
Ja WM 6.5 je bil raj za moderje, po drugi strani je pa povzročal odvisnost:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

matejdro ::

V bistvu je iOS zelo izi za heknit, ker lahko gor uradno naložiš do 5 programov preko visual studia za razvijalske namene. Tako je en developer naredil program po imenu Chevron WP7, ki odklene tvoj telefon. Vendar je ta program ukinil, ker je mikrosoft kao obljubil uradno podporo nalaganja ne-market programov. Tako, da mogoče bo kaj iz tega :).

Bor H ::

Mislš WP7? Pa tut tale Chevron ne morš več inštalirat oz. uporabt. Ubistvu je Chevron uspel pretentat telefon (oz. Zune software) da je tvoj telefon odklenen. Z NoDotom so pa pa dokaj uspešno skenslal.

techfreak :) ::

Na Androidu ni omejitve, koliko programov lahko naložiš. V Eclipse klikneš Run ali pa Debug, izbereš svoj telefon in se ti program prenese na telefon ter tam tudi ostane.

Bor H ::

Sej tudi na WP7 obstaja registry hack če hočeš sprement maksimalno število "homebrew" programov. Ampak kot rečeno, to ni nekaj kar bi povprečnega Janeza zanimal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Začel se je Google I/O - Android

Oddelek: Novice / Android
2912994 (10535) Marat
»

Google ni navdušen nad kitajsko konkurenco

Oddelek: Novice / Android
175864 (4062) Ginginova
»

HTC-jevo odklepanje bo potekalo s spletnim orodjem

Oddelek: Novice / Android
105039 (4692) neocodexx
»

Prihajajoče Xperie bodo imele možnost nalaganja lastnih različic Androida

Oddelek: Novice / Android
62758 (2230) _Denny_
»

Google izvorno kodo Honeycomba zadržuje zase

Oddelek: Novice / Android
84469 (3661) 3p

Več podobnih tem