» »

HomeMade NAS

HomeMade NAS

psajina ::

Zdravo!
Rad bi sestavil svoj NAS, ki bo uporabljen izključno za shranjevanje filmou,glasbe in slik.
Na razpolago imam naslednje komponente:
- GA-MA770-US3 osnovno ploščo z 6x SATA2, 10/100/1000lan
- AMD 64 X2 6000+ processor
- 2GB RAM DDR2 800MHz
- Ohišje z 500W napajalnikom

Mislil sm pa priklopit 6x po 2GB diskovja.
Zanima me katero raid polje je najbolj primerno.Na matični piše da je možno sam SATA RAID 0, RAID 1 and RAID 0+1. Je vseeno mogoč kakšen RAID 5,6 brez dodatnih raid kontrolerjev?
Ali morem sistem nalagat na posebno particijo na enemu iz teh diskov ali bi lahko mogoče kakšno USB boot varjanto uporabu?Kateri sistem je pa sploh uredu?Cim bolj enostaven in zanesljiv,ker bo stvar res samo za shranjevanje podatkov prek mreze. Mislil sm kaksen FreeNAS.
Aja,pa kateri diski so najbolj primerni?

Upam da ne sprasujem prevec neumnih in ze stokrat odgovorjenih stvari:)

Vnaprej hvala za odgovore

black ice ::

Najlažje bo, če narediš Linux software raid. Uporabiš lahko Ubuntu Desktop ali Server (za domačo uporabo je skoraj vseeno - OPOZORILO: server različica nima "namizja", je CLI). Potem namestiš sambo, na ostalih PCjih dodaš mrežne diske in voila - zadeva končana.

Kar se tiče diskov - primerni so tisti z najboljšim price/performance razmerjem. ;)

Kron ::

Mislil sm pa priklopit 6x po 2GB diskovja.


Verjetno 6 x 2TB.

Je vseeno mogoč kakšen RAID 5,6 brez dodatnih raid kontrolerjev?


Ja, softwarska varianta. Ne svetujem okenskih (win server).
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

psajina ::

Ja, mislil sm 6x2TB:)

Če prav razumem, naložm Ubuntu Desktop + SMB in potem na ostalih pc-jih samo dam "map network drive" in to je to?

Kako je potem s tem Raidom? Sam nakratko če mi lahk napišete kako softwersko nardiš recimo Raid5? Ali se mi to sploh splača? Kot sm bral mi pri Raid1 od 12TB ostane pol in je stvar dokaj hitra. Pri Raid5 mi jih ostane okoli 10TB in ce mi en hd crkne ga lahko zamenjam z drugim(enakim) brez izgube podatkov?Sam je stvar(pisanje/branje) dost pocasnejsa,ne?Cist sm zmeden...

Jes bom na teh diskih meu mojo kolekcijo filmov in glasbe, ki sm jo ze preveckrat mogu obnavljat zaradi odpovedi diskov. Zato bi se rad tega resu. Filmi so pa vgavnem v h.264, .mkv in podobnih hd-rip sranjih z DTSom, in ne bi rad da mi pri branju prek mreže z mojim playerjem HDI Dune BD Prime ali prek pcja slika in zvok trzata in skačeta...

Kaj mi pol svetujete?

Hvala se enkrat

black ice ::

psajina je izjavil:



Če prav razumem, naložm Ubuntu Desktop + SMB in potem na ostalih pc-jih samo dam "map network drive" in to je to?

Tako je.

RAID ustvariš ob inštalaciji OS-a. Pazi: /boot particijo moraš dati posebej, ne v RAID. Ubuntu namreč ne more bootati z RAID polja. Sicer obstajajo poti kako zaobiti problem vendar je ta način najenostavnejši.

Sama namestitev ti ne bi smela vzeti dosti časa - max eno uro do uro in pol, če nisi domač v linux okolju.

axee ::

psajina je izjavil:

Filmi so pa vgavnem v h.264, .mkv in podobnih hd-rip sranjih z DTSom, in ne bi rad da mi pri branju prek mreže z mojim playerjem HDI Dune BD Prime ali prek pcja slika in zvok trzata in skačeta...


Tovrstni filmi se brez problema predvajajo, hitrost tu ni tako pomembna (100mbit za "najtežje" blu-ray-e zadostuje - Avatar doseže cca 94mbit/s). Tako da se glede hitrosti se ne boj. Imam podobno situacijo ampak zaradi denarnih sredstev nisem postavil RAID (diske nakupujem po potrebi, vsakič večjega). Iz WD Green BP berejo 3 naprave hkrati 1080p film z DTS.

Lep pozdrav

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

ricola78 ::

Priporočal bi ti nekaj v smislu Openfiler oz FreeNas.

Sicer mislim da je bolje da sam progrma (OS) naložiš na IDE disk.

LP R

jype ::

ricola78> Sicer mislim da je bolje da sam progrma (OS) naložiš na IDE disk.

Zakaj pa to?

psajina ::

Recimo da naložm OS na posebej IDE disk, al pa kar na USB ključ. Če se mi le ta sesuje kako je z podatki potem? Lahko naložim novega (tudi drugega) in je moje Raid polje se vedno nedotaknjeno?

bobby ::

jaz uporabljam FreeNAS za to.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

psajina ::

se to. Za Raid5 rabim najmanj 3 diske,ne? Pa lahko naknadno dodajam diske brez vnovičnega formatiranja in vzpostavljanja polja?

black ice ::

psajina je izjavil:

se to. Za Raid5 rabim najmanj 3 diske,ne? Pa lahko naknadno dodajam diske brez vnovičnega formatiranja in vzpostavljanja polja?

Najmanj 3, ja.
Google LVM.

kogledom ::

Če razmišljaš o SW RAID vsaj poglej še ZFS. Več info


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoc pri sestavi streznika za shrambo, proxy in dns

Oddelek: Kaj kupiti
283041 (2605) Daedalus
»

NAS(raid 5)+diski

Oddelek: Kaj kupiti
304002 (3452) antonija
»

File server in router

Oddelek: Pomoč in nasveti
211517 (992) ABX
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426581 (5387) wooted

Več podobnih tem