» »

Izšel DraftSight CAD program za Linux

Izšel DraftSight CAD program za Linux

DraftSight

Slo-Tech - Pri Dassault Systèmes so te ni izdali brezplačen 2D CAD program DraftSight. Celotna paleta zmogljivosti programa je opisana na DraftSightovi spletni strani.

DraftSight odpira DWG in DXF datoteke, na voljo pa je za Windows, Linux in Mac okolje (za slednji dve okolji je na voljo beta različica), podprti Linux sistemi pa so Ubuntu, Fedora, Suse in Mandriva. Brezplačen prenos (potrebna pa je registracija) je mogoč iz njihove spletne strani.

Draftsight je na voljo samo za 32-bitne sisteme, a na spletu je mogoče najti vodič kako 32-bitni namestitveni paket za Ubuntu namestiti na 64-bitnem sistemu.

22 komentarjev

smash ::

ali kdo pozna zadevo bolj podrobno, da opiše prednosti, slabosti oz. primerja zadevo z AutoCAD-om recimo

borisk ::

sam ga uporabljam na win 7.

Poleg cene, ki je ogromna prednost, nekih razlik ni. meniji so isti, orodne vrstice so iste. ukazna vrstica in ukazi enaki kot pri autocadu. Mislim pa da ni podpore za lisp. Ni pa namenskih paketov, kot so pri ACADu za strojnike, gredbince, električarje...

Dandanes se 2d paketi vedno manj uporabljajo, sam ga uporabljam samo še za pregled krojnih pol za razrez.

Zanimiva je strategija DS, ki program ponuja zastonj, trži pa podporo.

Ales ::

To je tipična strategija za odprtokodne programe. DrafSight CAD sicer ni odprtokeden, kolikor vidim, strategija je pa ista...

borisk ::

Ales je izjavil:

To je tipična strategija za odprtokodne programe. DrafSight CAD sicer ni odprtokeden, kolikor vidim, strategija je pa ista...


mislil sem reči da je zanimiva strategija, za hišo, v kateri je tudi solidworks in catia, kjer prodajajo tako licence kot tudi podporo ( in ne za majhen denar :-) )

Relanium ::

DraftSight je v primerjavi s Catio, kot en prdec v plinarni IMO
nek stranski projekt

opeter ::

Kakšna pa je razlika med tem in QCadom?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

amigo_no1 ::

Zadeva je 2d only, torej primerjaš hruške in jabolka, ko omenjaš Catio in SW.

lopov ::

Kako je s podporo dwg formata? Lahko uporablja firma?
Rabim ravno nekaj takšnega -- brezplačno & da odpira dwg. Večinoma se bo dorisalo črto ali dve v že obstoječe 2D risbe in tiskalo. Sedaj se uporablja brezplačni TrueView, a ta ne omogoča popavljanje, le pretvorbo med formati, popravljanje in tiskanje.

Icematxyz ::

Privzet GUI



Prilagodljiv GUI



Gre za 2D CAD program v katerem lahko odpiraš, urejaš in izdeluješ 2D tehnične risbe v DWG in DXF formatu. Za "standalone" uporabo je potrebna registracija/aktivacija v roku 30 dni (email naslov) in seveda namenjen je tudi profesionalnim uporabnikom. Nikjer nisem zasledil nekih omejitev glede "brezplačne" komercialne uporabe...

Tile so kot kaže "zastopnik" pri nas in tukaj je na voljo nekaj informacij o "plačljivi podpori", če bi se za njo odločil. Koga pa to področje zanima pa tako mora zadevo preizkusiti sam!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

opeter ::

A DXF format tudi odpira/shranjuje?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

amigo_no1 ::

Gre za 2D CAD program v katerem lahko odpiraš, urejaš in izdeluješ 2D tehnične risbe v DWG in DXF formatu.

Highlag ::

Malo sem ga že uporabljal, pa mi je bistveno bolj všečen kot DWGeditor, ki je priložen Solidworksu. Za domače delo nimam pripomb.
Never trust a computer you can't throw out a window

Sims ::

Enako tukaj. DWGeditor nisem maral, tole uporabljam že en čas in mi je super za moje potrebe.

technolog ::

Zakaj izgleda tko zelo "šrot"? Prav nič podoben ni recimo AutoCAD-u?

Sims ::

Z vsem spoštovanjem do AutoCAD -a od verzije 2005LT naprej, ga ne morem videt. Sploh zadnje 3 leta. Podobno kot pri MSOffice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Icematxyz ::

technolog je izjavil:

Zakaj izgleda tko zelo "šrot"? Prav nič podoben ni recimo AutoCAD-u?


GUI v DraftSight je precej:
-nastavljiv,
-pregleden,
-uporaben in jasen

Težko bi sam temu rekel "šrot".

Prej nasprotno, ampak v končni fazi, naj si vsak ostvari mnenje sam!

poweroff ::

Eno vprašanje - v primerjavi z AutoCAD-om je DraftSight kakšen? Zanimajo me odgovori tistih, ki dejansko delate s CAD programjem.
sudo poweroff

Vanadium ::

Sims je izjavil:

Z vsem spoštovanjem do AutoCAD -a od verzije 2005LT naprej, ga ne morem videt. Sploh zadnje 3 leta. Podobno kot pri MSOffice.


Se skor strinjam, zame je zadnji uprabni bil 2008 res pa da uporabljam MAP verzijo, je pa res da mi je 2004 verzija delovala najhitreje od vseh.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Moji prvi vtisi o DraftSight-u:

Zadeva je (kar se UI-ja tiče) IMHO podobna ACAD-u V14. Za moj ostareli računalnik (9 let stara mašina z Athlonom XP3000) in čisto delo v 2D je boljša izbira od npr. ACAD2009 (višja verzija ACAD-a pri meni niti ne deluje, ker nimam "pravega" procesorja), se zažene precej hitreje. Zaenkrat (ampak sem ga komaj malo potipal) odpira vse DWG in DXF datoteke (preizkušeno na dwg datotekah ACAD-a V2009). Zgleda, da je kompatibilnost z ACAD-om globoka, delajo tudi vsi tipkani ukazi. "Look and feel" pod linuxom in win xp povsem enaka.

Zaenkrat bo DraftSight pri meni zamenjal ACAD, bom videl, kaj bo prinesel čas....

LP

Jože

lopov ::

Sem snel in namestil na svoj laptop. Tudi meni je odprlo večino poskusnih datotek.

Mi imamo problem da rabimo 6 licenc programja za odpiranje DWG fajlov. Ustvarja se zelo malo, gre bolj za dopolnitve. V igri je ZWCAD a če se izkaže, da je DS dovolj, bom to namestil.

@barbarpapa1 -- hvala za info o ukazih.

noraguta ::

še nisem sprobal pa imam namen, kako je pa z scriptingom v tej brezplačni različici(ali gre kaj dlje od kolega nizanja ukazov)?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

gruntfürmich ::

vsekakor odlična zadeva, če se lahko 2d riše kot v Acadu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

cad nasvet

Oddelek: Pomoč in nasveti
7718 (495) borisk
»

Free CAD programi

Oddelek: Programska oprema
389273 (7726) neboben
»

DWG, DXF viewer (za Linux, Wine ali Win...)?

Oddelek: Programska oprema
81352 (1244) poweroff
»

Izšel DraftSight CAD program za Linux

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
227526 (6126) gruntfürmich
»

Linux vstopa na področje CAD aplikacij (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
13334200 (30551) Brane2

Več podobnih tem