» »

vezava stikala z dvojnimi tipkami

vezava stikala z dvojnimi tipkami

milc23 ::

Zdravo, včeraj sem poskušal eno uro zvezati stikalo z dvojnimi tipkami. v dnevni sobi imam že obstoječo luč, naknadno sem vlekel še en kabel(1.5) za led diode (230V)...obstoječ šteker sem vzel dol in v dozi sta ena faza in nula (obstoječa luč)in sedaj še dve za ledice...novo stikalo sem priključil, ena tipka za obstoječo luč dela...druga tipka za led diode ne (diod še nisem vezal na novi kabel, da ne bi kaj skuril..ampak sprobavam z fazenbriferjem, in v obeh žicah je skozi tok)..obstoječo fazo sem dal v L, nulo v 2 in prva tipka za obstoječo luč dela..kam pa žici za ledice, da bo druga tipka delala?

če pogledam novo stikalo ima 4 odprtine, tretja je neuporabna.. takole:
_L______3
O_O___O_O
_1______2
O_O___O_O

prosim nasvet, pa tako da bom razumel..zvezat bom znal če mi kdo opiše..hvala :)
  • spremenil: milc23 ()

RejZoR ::

Če te prav zastopim imaš to dvojno navadno stikalo. Pri teh je običajno ena dovodna faza in 2 nuli, za vsako tipko posebej.

V "L" gre faza, "3" je mrtva ker se "L" avtomatično razdeli na 2 dela znotraj stikala, preostali nuli od vsake luči posebej pa vežeš na "1" in "2".
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

milc23 ::

RejZoR je izjavil:

Če te prav zastopim imaš to dvojno navadno stikalo. Pri teh je običajno ena dovodna faza in 2 nuli, za vsako tipko posebej.

V "L" gre faza, "3" je mrtva ker se "L" avtomatično razdeli na 2 dela znotraj stikala, preostali nuli od vsake luči posebej pa vežeš na "1" in "2".


ja dvojno navadno stikalo.. ok obstoječo fazo dam v L, da je 3 mrtva tudi razumem da se porazdeli..se pravi v 2 dam nulo od obstoječe luči, v 1 pa nulo od ledic..kam pa potem še eno žico od ledic? ali je pač ne rabim?

RejZoR ::

Čak, ti imaš fazo in nulo od ledic v tej dozi?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

milc23 ::

na obstoječem štekerju (čist navaden) je bilo preden sem karkoli delal ena faza, ena nula (in zemlja) za luč...dodatno sem napeljal do doze še dvožilni kabel preseka 1.5 za ledice ki jih bom vezal vzporedno...mene samo zanima kako naj vse skupaj zvežem v nov šteker da bo prvi stikal delal za luč, druga pa za ledice :)

..torej v tej dozi je bila pred delom ena faza in ena nula

krho ::

če maš dvojno stikalo v bistvu rabiš nulo direktno na obe žarnici,
fazo, katera pride od omarice z varovalkami zvežeš na vhod v stikalu,
potem pa na izhodu od vsake tipke pelješ svoj kabel do žarnice, do vsake enega.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

RejZoR ::

Ja, tko se veže dvojna, sam v njegovem primeru je problem, ker ima not fazo, ki se razdeli, nima pa nule nikamor vezane od LED-ic. Zdele pa ne vem kako uporabit tadrugo nulo, da bi oba stikala delovala neodvisno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

milc23 ::

RejZoR je izjavil:

Ja, tko se veže dvojna, sam v njegovem primeru je problem, ker ima not fazo, ki se razdeli, nima pa nule nikamor vezane od LED-ic. Zdele pa ne vem kako uporabit tadrugo nulo, da bi oba stikala delovala neodvisno.


ja tako sem včeraj naredil...fazo z varovalk sem dal na vhod L, nulo od luči na 2, od ledic eno žilo na vhod L in drugo na izhod 1...pa stikal za luč dela, stikau za ledice pa ni važn v kakšnem položaju je ker je skozi tok v kablu

torej nekak mi manjka nula pri kablu za ledice?

Malajlo ::

A to s fazenbriferjem vidiš, da imaš tok v kablu za ledice? Mogoče pa sveti samo zaradi kapacitivnosti/indukcije? Štromar ti bo rekel, da probaj s prstom...

RejZoR ::

Tvoja doza izgleda tkole ane? Lahko bi prebrikal na tadrugo nulo ampak pol bi ti svetila tud navadna luč, ko bi vklopil LED, tko da ne bi nič naredil.

 Vezava štroma

Vezava štroma



Če prav vidim je tle problem, da ti manjka ena nula LED-ic. Navadna luč ima nulo pripeljano drugje in je faza v tej dozi dost. Za LED pa imaš fazo in nulo speljano v to isto dozo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

TESKAn ::

V dozi nimaš nule, ampak fazo do luči. Torej gre povezava: faza od varovalke - stikalo - faza od luči - luč - nula od luči do omarice. Da bi ti delalo, moraš nulo od LEDic zvezat drugod - če imaš cevi v zidu, poglej, kam ti gre dovodna cev, če ti gre v razdelilno dozo, je verjetno v tej dozi tudi nula, če je ni, je nula v omarici.
Če imaš LED luč blizu navadne luči (da ni problema en kabel povezat vmes), potegni nulo od LED luči do navadne luči in jo tam zveži. Je pa v vsakem primeru bolje, da potegneš nulo za LED do razdelilne doze oz. omarice.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

RejZoR ::

Ena opcija je, da potegneš nulo preko cevi od navadne luči do te doze in jo prevežeš na LED. Ampak moraš vezat mimo žarnice, drugače ti bosta svetili skupaj. Ali pa jo potegneš od omarice. Kar ti je lažje.

Tkole:
 Vezava štroma 2

Vezava štroma 2



Mal sem zavozljal del pri LED-ici, ker sem predelal prejšno shemo ampak you get the point. Nulo moraš dobit iz luči, mimo žarnice in nato na LED-ico.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

lebang1 ::

Cela znanost za 2 luči skup zvezat...
Glej gornjo sliko oz. pokliči raje lokalnega štromarja :)

lp

milc23 ::

TESKAn je izjavil:

V dozi nimaš nule, ampak fazo do luči. Torej gre povezava: faza od varovalke - stikalo - faza od luči - luč - nula od luči do omarice. Da bi ti delalo, moraš nulo od LEDic zvezat drugod - če imaš cevi v zidu, poglej, kam ti gre dovodna cev, če ti gre v razdelilno dozo, je verjetno v tej dozi tudi nula, če je ni, je nula v omarici.
Če imaš LED luč blizu navadne luči (da ni problema en kabel povezat vmes), potegni nulo od LED luči do navadne luči in jo tam zveži. Je pa v vsakem primeru bolje, da potegneš nulo za LED do razdelilne doze oz. omarice.


ja cela znanost zame :D..ampak se trudim...se pravi novi dvožilni kabel (led) ki sem ga napeljal do doze...od njega koristim samo eno žilo ( to je faza)..in faza mi gre na strop k ledicam (te vežem vzporedno), nulo pa potegnem z obstoječe luči ki res ni daleč (cca 1m) in zaključim tokokrog..bo tako ok?

RejZoR ::

Jup :)

Fazo iz ledic boš vezal na stikalo, nulo iz ledic pa na žico, ki jo boš pripeljal iz druge luči.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

milc23 ::

RejZoR je izjavil:

Jup :)

Fazo iz ledic boš vezal na stikalo, nulo iz ledic pa na žico, ki jo boš pripeljal iz druge luči.


super, hvala dec :)..bom takoj sprobal ko pridem dam..samo da mi nekdo pove kako pa je dost lažje...z električarjem sem pa v zamudi ker jutri polagam knauf na strop in moram že danes zvezat da bo delovalo

sporočim zvečer..lp

RejZoR ::

Pa sej veš, varovalke vrž ven in prej vse sprobaj s fazentriferjem preden se pipaš žic, če slučajno prej ven vržeš napačne varovalke. Pa ko boš vezal se drži barvnih shem žic, da ne boš imel nakoncu not zelenorumeno žico, ki bo dejansko faza. Been there, seen that :P Da je kasneje lažje čarat, ker boš čez leta pozabil kaj si čaral v tej dozi. Ne bi te radi imeli na vesti če te rukne :P
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

milc23 ::

RejZoR je izjavil:

Pa sej veš, varovalke vrž ven in prej vse sprobaj s fazentriferjem preden se pipaš žic, če slučajno prej ven vržeš napačne varovalke. Pa ko boš vezal se drži barvnih shem žic, da ne boš imel nakoncu not zelenorumeno žico, ki bo dejansko faza. Been there, seen that :P Da je kasneje lažje čarat, ker boš čez leta pozabil kaj si čaral v tej dozi. Ne bi te radi imeli na vesti če te rukne :P


ja..tok že spoštujem..tako da vse delam z varnostnimi ukrepi, fazenbrifer in varovalke in/out :)

milc23 ::

Rejzor hvala za pomoč, sporočam da sem uspel uštimati zadevo...štromarija ni moja stroka...zato se zahvaljujem za pomoč..jutri polagam še z večjim veseljem knauf na strop :)

ps;bravo Zavec!dobr K.O.

RejZoR ::

Good to hear :)
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639565 (9821) SonoR
»

ozemljitev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
257956 (3847) mirator
»

vezava električnega switcha

Oddelek: Loža
101012 (871) fikus_
»

Vezava elektrike pri viseči svetilki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1911324 (10271) energetik
»

Elektricna napeljava (napetost v vticnici samo 35 V)!!!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
175674 (4710) worxer

Več podobnih tem