» »

Odprto pismo Nokii in Microsoftu: Sodelujta

1
2
»

Bistri007 ::

Jaz sem navdušen nad MeeGo. Problem je le, ker ga še ni na trgu.
To bo edini pravi mobilni Linux OS, s podporo za programe, ki jih dobiš preko apt-get. Torej instantno dostopnih tisoče aplikacij. Edino UI bo potrebno prilagoditi za manjši zaslon, oziroma uporabiti stylus.

Heh, na MeeGo lahko poženeš Dalvik in Mono (Moonlight) ;)

Mogoče bi imelo smisel za Nokio vzeti še OS nekega drugega proizvajalca, in tu ima WP7 veliko večji smisel kot Android. Dveh OS na temelju Linux res ne gre imeti...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

3p ::

69charger je izjavil:

Klinc gleda Windowse,dajte nam Android na Nokie pa bo takoj bolje,ne pa en shit od Microsoftiča.


Boš tole kaj utemeljil, ali je napisati več kot en twit prezahtevno?

69charger ::

Sem imel priložnost sprobati že mnogo Windows telefonov pa nobeden ne laufa čisto tako kot bi moral,na Omniji je sploh poden. Zato naj raje dajo kakšen Android gor.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

3p ::

js osebno je izjavil:

Ker morajo posebej stestirati gonilnike za telefonijo, etc. Seveda pa izgleda da so krive samo tiste 3 ikone..


Točno. S portom novega sistema na star telefon je nekaj malega dela. Pa finančne škode, ker namesto da bi strankam prodal nov telefon z novim OS, dobijo nov OS na star telefon. :|

SLO_Matej ::

69charger je izjavil:

Sem imel priložnost sprobati že mnogo Windows telefonov pa nobeden ne laufa čisto tako kot bi moral,na Omniji je sploh poden. Zato naj raje dajo kakšen Android gor.

Pa si sprobal novo Omnio 7? Jaz sem jo in moram reči, da sem navdušen. Mislim, da ko se bom odločil za nakup novega telefona, bo Omnia 7 ali kateri drug WP7 na prvem mestu. ;)

Na Mobitel Tehniku so po testu Samsungove Omnie 7 zapisali slednje:
Ko vse to urejamo, že uporabljamo in zremo v Metro, novi uporabniški vmesnik. Mirno lahko rečem, da česa tako odzivnega in hitrega na telefonih še nisem uporabljal. Pri konstantih 60 slikah na sekundo vmesnik sledi vsakem našem potegu in kliku s prsti, brez ene same zaustavitve in mletja v ozadju. Na tem področju se mu ne približa niti sicer odlični iPhone, ne Desire ali Galaxy S (slednjega sem sicer uporabljal samo par minut, a mislim, da sem dobil idejo), tako da Microsoftu samo kapo dol. Vmesnik je res veselje uporabljati in prav zanimivo je, kako postanki, ko čakamo na informacije z interneta, bodejo v oči.

Vir oz. celoten test: http://tehnik.mobitel.si/vikend-z-omnio...

ZaLoMaT ::

Fantje, mislim da pri vas ni ravno razčiščen pojem WINDOWS PHONE 7 in WINDOWS MOBILE!

RejZoR ::

js osebno je izjavil:

Ker morajo posebej stestirati gonilnike za telefonijo, etc. Seveda pa izgleda da so krive samo tiste 3 ikone..


Glede na to da 3/4 founov fura iste Cortexe in imajo gor nalotane iste GPU-je je to mal smešno. Še bolj pa je, ko gre za identičen telefon, samo da je en brandan, en pa ni. Kaj imajo tle veze driverji?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

js osebno ::

RejZoR, če bi bilo vse tako preprosto bi telefona razvijali teden ali 2, tako pa te zadeve trajajo od pol leta naprej..

Tarzan ::

Na koncu bo najboljši mobile OS tisti, ki bo najbolj zoptimiziran kar se gonilnikov in porabe tiče in tisti, ki bo kar najbolj prijazen razvijalcem aplikacij (in Apple :D).

Za Nokio bi tole bilo kvečjemu škodljivo na dolgi rok. WP7 je še vedno hroščat. Sem videl več opisov, ko je ravno Windows Phone 7 pokvaril okus sicer odličnega telefona z odličnim TOP hardwerom. Enako, kot zbija celotno oceno telefonu Symbian, je trenutno žal to tudi omenjen OS.

Android ima hibe ampak trenutno jih ima WP7 precej več. iPhonov pa ne bom omenjal, z novico nimajo veze. Tu se gre izključno za boj in lobiranje Microsoft vs. Google.

Osebno komaj čakam, da končno pride maemo. Več ko bo železja v ognju, bolj bo veselo (in vroče).

techfreak :) ::

Kje imaš kak boj? Google je že zmagal na svojem mobilnem področju. Boj pa se lahko gresta samo Apple in MS, kjer pa ima Apple vodilno mesto.

LordPero ::

Bistri007 je izjavil:

Jaz sem navdušen nad MeeGo. Problem je le, ker ga še ni na trgu.
To bo edini pravi mobilni Linux OS, s podporo za programe, ki jih dobiš preko apt-get. Torej instantno dostopnih tisoče aplikacij. Edino UI bo potrebno prilagoditi za manjši zaslon, oziroma uporabiti stylus.

Heh, na MeeGo lahko poženeš Dalvik in Mono (Moonlight) ;)

Mogoče bi imelo smisel za Nokio vzeti še OS nekega drugega proizvajalca, in tu ima WP7 veliko večji smisel kot Android. Dveh OS na temelju Linux res ne gre imeti...


Whaa? MeeGo nikakor ne po brvi, ampak je (poleg par drugih, praktično nikjer videnih -v mislih imam npr. par Motorol izpred 7+ let, ki so imele MontaVista linux, pa tudi vsaj še OpenMoko linux/telefoni so bili, mogoče se še katerega spomnim) tukaj vsaj še njegov predhodnik Maemo linux (v peti inkarnaciji na N900), ki je praktično ista zadeva.
LordPero

para! ::

Za Nokio je najbolj škodljivo to, da se mora končni uporabnik spraševati kateri sistem ima naložen. Meego, Maemo, Symbian, katerega bojo skenslali, kateri bo dobival podporo še naprej? Nobenega v resnici ne zanima, zato se ob nakupu high-end telefonov ljudje ne odločajo za Nokio.

Mislim, da je očitno, da bodo morali izbrati nek zunanji OS, ker z lastnim razvojem imajo žal težave. Android je že v domeni Azijcev, iOS pa je Apple only. WP7 je njihova priložnost, kot pravi Adnaan. Tako zanič spet ne more bit, konec koncev pa je tudi Android v primerjavi z iOS bolj zadaj po UX-u.

Na srečo smo končno prišli v obdobje, ko je pri nakupu telefona važen tudi OS. Nokia naj se osredotoči na zgolj nekaj modelov, le-te razvrsti glede na različne tržne segmente (high-end, business, consumer) in najame oblikovalce, ki bojo znali postaviti estetiko pred funkcionalnost tako, da funkcionalnost ne bo trpela. Ostali to znajo, medtem ko pri Nokii še vedno gledamo sci-fi design, ki je že mimo.

lp
Death before dishonor!

LordPero ::

MeeGo in Maemo je isto oz. lahko gledaš na MeeGo kot naslednjo verzijo Maema (6). In Maemo ima/je imela samo N900, katere naslednica N9 bo imela MeeGo. Obeh hkrati torej ne bo.

In ne, ravno pri Nokii se končni uporabnik ne sprašuje, ker če imaš N900, verjemi, da veš kaj imaš (99% uporabnikov :)), drugače pa imaš Symbian oz. S40 (al karkoli je že tisto). Imaš pa res potem Samsunge, ki imajo modele za vsak možen sistem (kar je ql, če jim ne bi zmanjkalo potem geekov za software podporo že kak mesec po izidu). Pa WP7 imajo tudi že "azijci".
LordPero

Bistri007 ::

LordPero je izjavil:

Whaa? MeeGo nikakor ne po brvi, ampak je (poleg par drugih, praktično nikjer videnih -v mislih imam npr. par Motorol izpred 7+ let, ki so imele MontaVista linux, pa tudi vsaj še OpenMoko linux/telefoni so bili, mogoče se še katerega spomnim) tukaj vsaj še njegov predhodnik Maemo linux (v peti inkarnaciji na N900), ki je praktično ista zadeva.

"Bo prvi"???

Nikjer nisem napisal, da bo MeeGo prvi, ampak da bo edini pravi mobilni Linux OS, s podporo za programe, ki jih dobiš preko apt-get. Izpustil sem "s podporo proizvajalcev z vsaj 10%+ tržnega deleža", ker sem mislil, da je v tem kontekstu samoumevno. MeeGo je Maemo&Moblin Next. MeeGo je pomemben tudi zaradi Netbook/tablet UX, ne samo za format telefona.

Glede aplikacij: s Qt lahko napišeš program za vse glavne plaftorme: Windows, OS X, Linux, zraven pa še za MeeGo UX in Symbian.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Jst ::

Nisem bral komentarjev.

Ampak Android je oživel Motorolo, zato to morda niti ni slaba ideja.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

LordPero ::

Maemo je itaq samo en bil na telefonu do sedaj, prejšnji niso imeli prostora za SIM.

Pa tudi si napisal, kot da apt-get na Maemu ne deluje :D.
LordPero

para! ::

Tisti, ki imate možnost uporabljati Maemo/MeeGo platforme, kakšne so izkušnje?

lp
Death before dishonor!

element ::

N900 imam od izida. Stvar ni napačna, ampak jo je vse do danes pestilo kup porodnih težav. Šele pred pol leta so porihtali OS, da dela tekoče. Aplikacij narejenih za maemo skoraj ni, sploh pa ne plačljivih. Je pa veliko portov z linuxa, ki pa niso prilagojeni izkušnji na telefonu. Ovi store smrdi. Integracija z googlovimi storitvami je slaba. Kul je integracija skypa, multi tasking in to, da se obnaša kot vsak drug debian sistem. Če ti je všeč nosit full blown OS v žepu, je super. Sam hardver je dokaj zmogljiv, resolucija je dobra (800x480), rezistivni zaslon je slab pri zaznavanju pritiskov. Telefon je tudi epsko debel in težek.

Če potegnem črto je komplet polizdelek, bolj technology showcase, kot pa resna mobilna platforma. Tudi omejenost na eno samo napravo mu ne pomaga. Podpore MMS-om s strani Nokie ni, uradno stališče pa je, da bo za določene stvari itak poskrbel community. Vse posodobitve so bile bolj v smeri popravkov, da sploh dela tako, kot bi moralo že ob izzidu. MeeGoo je bolj kot ne vaporware, videno me ne navdušuje. Maemo je nišni izdelek, Nokia pa potrebuje zmogljiv high-end OS, ki ne bo ciljal zgolj na domeno linux navdušencev in hackerjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: element ()

PrimozR ::

Hočeš reči da torej stvar JE 'napačna'?

r0ker ::

ja, stvar je napačna iz vseh strani. element je super zadel.
edino.. element: OS dela tekoče? potem sem pa jaz pecikl :)

btw: slo-tech admini.. a lahko spišem eno novičko tistim, ki še vedno ne vejo kaj je Windows Phone 7 in boste jo objavili? tudi ostalim MS haterjem, ki še vedno govorijo o Billu Gatesu bi blo fajn prevetrit informacije :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0ker ()

Gregor P ::

V glavnem, razen če Nokia ne podpiše z MS eno megalomansko pogodbo o vzajemnem sodelovanju (kjer se generalna direktorja sežeta v roki pred fotografi) iz katere je jasno razvidno, da tudi MS cilja na tehnologijo Nokije, bi bili Nokiini telefoni z WP7 "marketinški samomor", ker bi celemu svetu jasno pokazali, da sami niso sposobni več tekmovati s konkurenco.

Le zakaj bi kdo sploh še investiral v takšno "zaostalo" evropsko podjetje, če pa je dovolj azijskih & Co, ki lahko opravljajo enako nalogo in to ceneje:|

Skratka WP7 na Nokiinih telefonih bi pomenilo začetek konca.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

element ::

PrimozR je izjavil:

Hočeš reči da torej stvar JE 'napačna'?


Ubistvu je napačna. Imel so potencialno dobr OS, pa so zajebal. Sam nimam predsodkov o Nokiinih telefonih z WP7 ali Androidom. Ampak a lahko mastodont, kot je Nokia, požre ponos in prizna, da so izgubil na področju operacijskih sistemov za telefone? Težko. Tržni delež pa pada.

@r0ker
Tekoče se mi zdi napram štekfestu, ki je bil ob launchu, ne pa v primerjavi z WP7. :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: element ()

antonija ::

A je treba v vsako novico o applu talcit linuxe zdraven??!?

O wai... >:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

RedZo ::

ja, nekaj je omenjal ibm... ce bi sla nokia v spanovijo z m$ bi jo doletelo natancno isto. tip, ki je to predlagal pa je totalen mozganski celabriranec...

Kiborg ::

Kot lastnik N900 moram reči, da je telefon super ideja a izvedba je na programskem nivoju katastrofalna. Telefon je šele v v 1.2 začel nekoliko normalno delovati, podpora Nokie je neobstoječa, in kljub zelo močnem hardwaru zadeva nima 3D iger. Obstajata tako rekoč samo Bounce Evolution, ki je še vedno samo tehnološki demo ter še ena presenetljivo lepa pretepačina katere imena se na žalost ne spomnim. (če se kdo spomni bi bil hvaležen). Vem, da naj bi bil telefon zaradi Linux-a kao resna delavna naprava ampak, če od predstavitve do danes število uporabnih programov ni bistveno večje pač uspeha ni za pričakovati. Da o navigaciji sploh ne govorimo. Ovi maps je grozljivo zastarela in še vedno nima glasovnega vodenja, ostale pa so mešanica vseh mogočih napak in težav... Tako, da pod črto je telefon povsem zgrešena ideja in to predvsem zaradi nedodelanega programja ter podpore.

Gregor P ::

To da je N900 praktično brez Nokiine podpore etc. se strinjam, dokaj žalostno v bistvu ... po drugi strani (kar še vedno ne opravičuje Nokiine pasivnosti) je meni recimo ta naprava oz. njen OS všeč tudi zaradi odlične podpore skupnosti na katero lahko praktično vedno računam (namreč jaz nočem biti odvisen samo od Nokie; torej od nje že hočem, da mi zagotavlja podporo po zakonskih standardih ipd.); poleg tega pa na trgu vsaj za mene sploh ni alternativne naprave (torej produkta, ki bi bil tako strojno kot programsko odprt, ki mi prepušča skorajda povsem odprte roke pri upravljanju z njim); morda pridejo podobne naprave z MeeGom na trg, ampak zaenkrat jaz izbire sploh nimam.:8)

Res je ta naprava "nočna mora" za navadne potrošnike, ker je praktično vse odvisno od tebe oz. skupnosti; recimo še pri navigaciji si moraš pomagati "sam" (sicer že dolgo časa obstaja tudi plačljiva navigacija Sygic). Ampak konec koncev niti ni namenjena njim kar se očitno zavedajo tudi pri Nokii, saj je v bistvu nikjer ne reklamirajo, niti je ne izpostavljajo na vidna mesta.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

LordPero ::

Glede 3D iger ... Maemo lahko poganja itaq veliko stvari iz PalmPreja (WebOS -Asphalt, Hawx, NFSU, Let's Golf, ... -problem je u bistvu single-tič ekran oz. se je treba kar potrudit z mapiranjem na tipkovnico), najdejo se še razni Quaki (1-3), OpenArene, Warcrafti, Starcraft, etc. + vsi možni emulatorji, od PlayStationa, DosBoxa (tudi Winsi) do Nintendov, Seg, ScummVMjev in tako dalje.
Pa tudi Androida lahko poženeš (namesti se s klikom na eno ikono, BTW, 2-3 min traja) in igraš igre iz njihovega marketa (ki zagradi grafe delajo hitreje kot na kakem Desireju -super primer je NFS Shift). Pa vse to našteto je samo vrh ;).
Pa seveda že omenjena Debian osnova je tuki, kar prinese desktop OpenOffice ipd.

Seveda je vse bolje, če imaš BT tipkalico ali podobne drkalice. Je pa res, nekaterim je zgornje opisano užitek (da to delaš daleč daleč pred tem, ko bo kak drug onegaj bil spodoben česa podobnega), drugim če ne dela out of the box, pač ne nikoli dela (ne vidio potenciala oz. je potencial omejen na točno kar so si zamislili v podjetju).
Primer tega je že samo ozadje (live, razne zadeve so lahko embedded, npr. Conky), postavitev menijev, ikon etc. -pri drugih, je že skoraj čudež, da jih lahko zamenjaš, na linuxu pa imaš itaq lahko dobesedno, kar želiš.

In ne, to nikakor ni telefon za množice, to je Nokia govorila že leto pred izidom (tudi glede podpore je bilo jasno -bolj kot to, me moti slaba podpora skupnosti na področju MeeGota ;)), pa tudi glede na predhonike je bilo jasno, za kaj se gre.

Zame je vsekakor najboljši OS (več odprtih, aktivnih oken = mana zame), ko delam z Androidi in iOSi se počutim precej, hm, utesnjenega (cela študija tam za rootat, tuki samo u terminal napišeš root & klikneš enter) oz. kakor da delam z igračko ali kakim javnim terminalom, kjer mora vse bit zmeraj za vse enako, da se folk znajde :D.
Pa tudi sam sistem delovanja, meniji in multiopravilnost mi je daleč najhitreje izpeljana tukaj (najmajn premikov prstov, najhitreje -npr. mi ni nikoli treba iskat, dat prstov iz ekrana, tipke za 'nazaj').

Lahko primerjate npr. z desktop OSi -nekateri imajo vse default in ne spreminjajo nič, ko grejo do soseda ima tudi on tam vse enako (vsi meniji na istih mestih, celo barve iste, maximalno mogoče drugo ozadje, to je to). Jaz si pač vse spremenim, tako da je meni najhitreje in najbolj udobno (enako tudi v posameznih programih, kjer je to mogoče, npr. Opera, v manjši meri oz. z vtičniki tudi FF).
LordPero
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft bo odpustil četrtino ljudi iz Nokie in odpisal več milijard (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8529907 (24785) NLight
»

Nokia z ogromno milijardno izgubo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10020138 (15872) Matev
»

Motorola resno razmišlja o Windows Phone

Oddelek: Novice / Windows Mobile
4915136 (13425) Icematxyz
»

Pekel je zamrznil, Windows Phone 7 prihaja na Nokie (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
17449255 (43317) Bor H
»

Odprto pismo Nokii in Microsoftu: Sodelujta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
7624902 (22092) LordPero

Več podobnih tem