» »

Bo v Nokii N9 Intelov Atom?

Bo v Nokii N9 Intelov Atom?

Odrešitelj v obliki spodobnega deleža mobilnega trga za Intel, Nokio in MeeGo skupaj?

vir: engadget
engadget - Mobilni telefoni danes skorajda izključno uporabljajo procesorje z arhitekturo ARM, a si Intel to močno želi spremeniti. Z združitvijo svojega mobilnega Linuxa (Moblin) v skupen projekt z Nokio (ta je donirala Maemo), iz česar je nastal MeeGo, so dobili potencialnega močnega partnerja. Pred združitvijo so bili pri Nokii sicer prepričani, da bodo tudi v mobilnikih z Maemom uporabljali na ARM-u osnovane procesorje Texas Instruments iz serije OMAP, a bi se to znalo spremeniti s predstavitvijo pravzaprav prvega mobilnika z operacijskim sistemom MeeGo.

Že dolgo vemo, da bo pri Nokii to vlogo nosil N9. Sprva naj bi bil splavljen še lani, a je prišlo do zamude v prvo letošnje četrtletje. Finski tehnološki časnik Prosessori poroča, da naj bi bila Nokia N9 lahko predstavljena že na Mobile World Congress v Barceloni, ki se bo dogajal februarja, ob predstavitvi (tudi če se ne bo zgodila v februarju) pa naj bi se v drsno-preklopnem mobilniku s fizično tipkovnico skrival prav procesor Atom s frekvenco 1,2 GHz. V vsakem primeru pa za 600 € že lahko prednaročite Nokio E7, ki je sicer opremljena s Symbianom ter dobrim starim ARM procesorjem, a bo splavitev zagotovo doživela v februarju.

28 komentarjev

js osebno ::

Na kratko: kombinacija trenutnega Atoma (Morestowna), ki ima prešibek GPU, in dodatnega GPUja bi bila preveč energijsko potratna, zato se MeeGo telefone z Atomom (naslednje generacije)pričakuje šele proti koncu tega leta. Nokia N9 z 1,2 GHz Atom procesorjem je definitivno v razvoju, pozabljen je le detajl, da Nokia z novim poimenovanjem kaže samo na cenovni rang in funkcije, ne pa na posamezen model. Tako bo prva N9 imela ARM A8/A9 procesor...
my 2 cents..

zee ::

Mogoče se mi samo zdi, vendar mislim, da v podjetju Nokia še sami ne vedo, kaj bi radi naredili in kam bi radi usmerili razvoj podjetja. Dokazi za to zmedo so:
- preveč operacijskih sistemov, ki močno zaostajajo za konkurenco (iOS, Android)
- zaostanek v tehnološkem razvoju; brez (resne) ponudbe v višjem cenovnem razredu
- pogoste menjave vodstva
- ta novica
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gregor P ::

Tole zee bi znalo kar držati; nekdo je enkrat tu prilepil članek, kjer je pisalo, kakšna zmeda je pravzaprav pri Nokii, da imajo popoln kaos v njihovi interni organizaciji (preveč direktorjev, ki noben ne ve zares kaj dela drug direktor, veliko inovacij se preprosto zanemari, potone v pozabo itd.). Morda je danes že drugače.:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

zee ::

Glede na tole novico močno dvomim. Trenutno Nokio rešujejo telefoni nizkega cenovnega razreda.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

iceph03n1x ::

folk ne kupavat nokie, jst je ne kupim vec. sem bil pa fanboy. kmalu po novem letu sem si kupil N8 ki je se zdej na servisu, frendu se je isto zgodilo z njegovo n8. pa se dvem znancem isto. mislim... obup... telefon za 500EUR ki masovno ne dela. na simobilu mi je rekla da so dobili vse nazaj u servis....

sej razumem da se nokiji mudi z zasluzkom, samo da se take dogajajo... dajo telefon ven k sploh ne dela.

ukinjajo symbian 3, pa ne da bi omogocli android alpa meegoo za n8. boli jih k...

res nikoli vec nokie

PrimozR ::

Ukinjajo samo številčno oznako verzije, Symbiana kot takega ne ukinjajo. SIcer pa hočeš reči da dajo ven telefon, ki ne dela, čeprav je zamudil pol leta?

zee mislim (no, upam), da bo tale prevetritev vodstva prinesla izboljšanje v podjetju...

RejZoR ::

Cena aparata pa bo nekje 1500 EUR če gre sodit po zasoljenih cenah trenutnih Nokia aparatov. Konkretno Nokia N8 in še par nižjih razreda C.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Gregor P ::

Kako 1500 evrov?!?8-O Ok če je kakšen swarovski model ipd. heci

Nokia 8800 Carbon Arte -> cca EUR 1100,-

Carbon



Bi bilo pa zanimivo videti reakcijo trga, če bi res dali tako drag serijski potrošniški mobilnik na trg. Bi ga kar pograbili?:D

Sicer pa stane recimo N8 Orange okoli 430 evrov
kakšen Nokia C6-01 pa okoli 330 evrov
(to so vse cene brez kakršnekoli naročnine, pa tudi morebitne poštnine ipd. seveda)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

PrimozR ::

Ma tam do 600 oz. 700 EUR za smartphone brez vezave še gre, naprej je pa pomojem že predrag za 95% potencialnih kupcev. Odvisno od znamke sicer :D

eVro ::

zee je izjavil:

Mogoče se mi samo zdi, vendar mislim, da v podjetju Nokia še sami ne vedo, kaj bi radi naredili in kam bi radi usmerili razvoj podjetja. Dokazi za to zmedo so:
- preveč operacijskih sistemov, ki močno zaostajajo za konkurenco (iOS, Android)
- zaostanek v tehnološkem razvoju; brez (resne) ponudbe v višjem cenovnem razredu
- pogoste menjave vodstva
- ta novica


Ker spremljam zadeve na tem področju, se moram tukaj oglasiti, ker Evropejci masovno pozabljajo kaj dobrega je prinesla Nokia, samo da so Američani pokazali par lepih OSov (iOS, Android, webOS). Ti OS-i so sicer na zunaj veliko bolj spolirani kot npr. Nokiina Symbian in MeeGo (Maemo), kar pri masah prevlada, ampak imajo večji potencial. Npr. iOS ima veliko jabolčnih omejitev, Android je pa tehnično zaostalo izveden (Dalvik/Java wtf?). Pa Android ni open-source, škoda ker se nekaterih stvari folku ne da dopovedati.

Tile zee-jevi dokazi to pač niso. Prvič: Nokia ima 2 OSa, ki se jih ta trenutek še ne da združiti (da bi npr povsod uporabljali MeeGo, in celoten razvoj usmerili vanj), ampak se ta trenutek bliža (2012/13). Zdajšnji Cortex A8 s 600-800 MHz se bodo pocenili, takrat bo pot MeeGu na telefone srednjega cenovnega razreda odprta. Ne garantiram pa da bodo Symbian res že kmalu opustili. Tudi jaz ga na modernem telefonu ne maram, ampak če pogledaš ne-touch telefon srednjega cenovnega razreda, Symbian ZMAGA. BB je mogoče malce bolj spoliran, a preveč omejen (ni aplikacij, npr. Skype). Druge konkurence ni. Če gledamo po funkcijah je N95 že 4-5 let nazaj imela večino funkcij (npr. GPS, WebKit brskalnik...)

Drugi dokaz: Nokia je "tehnološko zaostala" šele 14 dni nazaj, ko so na CESu ostali predstavili zadnjo serijo telefonov z novimi, močnejšimi Cortexi A8 in celo A9. Do takrat je Nokia N900 s Cortex A8 procesorjem hardwersko konkurirala čisto vsakemu telefonu, le privzeto frekvenco je imela nastavljeno dokaj nizko. Hardware je pa enak kot drugod in bil sposoben 1 GHz že 1 leto nazaj. Zaostanek pa bojo obrnili februarja na MWC v Barceloni, najverjetneje bo N9-00 imela ST Ericsson U8500 SoC, z drugimi besedami: ARM Cortex A9 1,2 GHz dual-core.

Link: http://www.stericsson.com/platforms/U85..., talk.maemo.org

Tretji dokaz: vodstvo se sploh ne menja hitro, problem je sama velikost in struktura Nokie. Preprosto je prevelika, vendar se je tudi to že v zadnjem letu začelo obračati.

Četrti dokaz: Ni dokaz sploh. Če bi Nokia splavila x86 Atom telefon ki bi imel primerljivo avtonomijo z ostalimi, bi bil to zgodovinski dosežek. Pa čeprav ne maram x86/Intel.

Zadnja stvar ki jo pa folk velikokrat ne razume pa je da se Nokia NE vleče ven s telefonimi nižjega cenovnega razreda. Namreč Nokia izdaja kvalitetne telefone SREDNJEGA cenovnega razreda (E63, E52, E5, C5, C7, X6), če so razredi razdeljeni v grobem na: do 200 €, 200-400 €, 400+ €. Ker pa se ti telefoni prodajajo pri operaterjih po zelo ugodnih cenah za tako zmogljivost, folk za njih misli da so "nižji cenovni razred".

Ma$terM|nd ::

Dokler bo symbian na Nokiah od mene ne dobijo cvenka. Brat je mel 5800 XM, zdaj ma E72, pa je vse skup ena velika žalost, če mene vprašate. In to samo zaradi OS, ki ga na silo forsirajo. Malo jih je konkurenca prehitela.

Ampak meego mi je pa bil prav všeč na mojem netbooku, tako da na tem telefonu verjetno tud bo. Če bo le vse delalo tako kot bi naj.
Kateri avto gre najlepše po gozdu???
Službeni!

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Če se pogovarjamo o navadnih "neumnih" telefonih, kakšen OS je pa potem primeren za njih? Meni se zdi na takšnih napravah Symbian čisto ok.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

js osebno ::

Sej če Symbian uporabljaš je povsem uredu, če pa si ga (8 let nazaj) oziroma si slišal od tete tvojega sošolca, da je od nje fotr rekel da to ni to, se pa nikakor me spodobi komentirati TRENUTNEGA stanja..

eee ::

Ne preveč jokat. Nokia se spravlja nazaj v kondicijo. Telefoni, ki so jih izdali in jih še bodo, bodo iber. Tole N9 kupim za ziher, ker bo čista zmaga. 1,2GHz proc, big ass touche screen + querty, 12MP carl zeis leča, MeeGoo linux, omg lol
Imel Android sranje. Prodal čez pol leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: eee ()

kuglvinkl ::

Zakaj pa šele čez pol leta?

Kakorkoli, mam E52, in mi je OK. Telefon uporabljam za pogovore namreč.

Se pa vse bolj bližamo trenutku (po mojem občutku, mi dol visi za to sceno), ko bo škatla pač škatla (precej čez retina display se verjetno ne da...), na njem pa ali iOS ali pa Android (ajd W7). Isto kot pri PCjih. Precej zeh bo tole ratal.
Your focus determines your reallity

matejdro ::

Se pa vse bolj bližamo trenutku (po mojem občutku, mi dol visi za to sceno), ko bo škatla pač škatla (precej čez retina display se verjetno ne da...), na njem pa ali iOS ali pa Android (ajd W7). Isto kot pri PCjih. Precej zeh bo tole ratal.


Dvomim, da boš to dočakal. Na nekatere telefone sicer že lahko neuradno naložiš dodatne sisteme (recimo HD2 ima WM6.5, Android in WP7, v razvoju pa je še meego). Vsaj iOS verjetno ne bo prišel na druge naprave, ker je narejen za specifičen hardware.

Nokia je bila v času telefonov, kot so N70, najboljša izbira na trgu pametnih telefonov oz. česa drugega skoraj ni bilo. Potem pa jo je konkurenca začela prehitevati po desni in po levi. Sploh Symbian je bil totalno nepripravljen za touch telefone. Upam, da se poberejo in nadaljujejo, kot je bilo v časih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

Bor H ::

Mislim da je kuglvinkl mislu bolj v smislu, da bo vseen kater sistem uporabljaš. Itak vedno več aplikacij laufa povsod, prav tako iger.

kuglvinkl ::

Pred 30 leti so bili tudi C64, Spectrumi, Atariji, Amstradi ipd. Z vsemi se je dalo počet določene stvari, z enimi nekatere celo odlično (Atari za sound, Amiga za video ipd). In danes vlada PC (katerega era se verjetno bliža koncu), unificiran in precej dologočasen svet. Prav scheiss egal je, al ti žene OS Toshiba, Dell, HP. Uporabniška izkušnja je načeloma enaka. To so ta veliki skužili pred 10 leti in nekaj drobiža dali v dizajn škatel. In črno barvo.

Moraš razumet, da nore dobičke dosegaš samo, če imaš malo proizvodov (Apple), ne pa miljon (Asus, ko dela pod svojim brandom). Trg se nujno konsolidira. To da imamo še vedno tolk OSov je samo posledica tega, da na začeku je imel vsak telefon svoj "OS", da je podprl pogovor, imenik, koledar in sporočila. To je preseženo.

Zato je Google naredil tu 2. najboljšo strateško potezo.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

kuglvinkl je izjavil:


Se pa vse bolj bližamo trenutku (po mojem občutku, mi dol visi za to sceno), ko bo škatla pač škatla (precej čez retina display se verjetno ne da...), na njem pa ali iOS ali pa Android (ajd W7). Isto kot pri PCjih. Precej zeh bo tole ratal.

Hočeš reči "končno bo stvar dozorela" ?
99% folka hoče stvar uporabljat, ne pa zapravljati časa z nastavljanjem, konfiguracijo, izbiranjem itd.

Tak kot vremenska postaja. Kupiš, vstaviš baterije, daš na polico, dela. Konec. Opravlja svojo funkcijo in ne rabiš nič več "drkat". (OK, pri večini rabiš na roke čas in enote izbrat, ker tega še nimajo avtomatsko -> room for improvement)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Macketina ::

Ja, samo potem noces vec smartphona... ampak osnovni model, ki se vedno dela - vneses jezik, uro/datum in si koncal. Glej okoli serije 1xxx ali 2xxx Nokie :)

eVro ima IMO prav, Symbian v mid-, celo low- (6120classic, npr) rangu telefonov odlicno opravlja nalogo. Programov je dovolj, navigacija zastonj, predvsem pa (vecina stvari) dela.

Smo pa zadnjic primerjali v druzbi top-shit (iPhone4, N900, Samsung GalaxyS) pa je povsod pod eyecandy bolece ocitno, kako ti telefoni niso vec telefoni, ampak multipraktiki.
Pa kako zafukan je nekoga poklicat iz teh modernih telefonov... konkretno: vzames zaklenjen telefon s touchom iz zepa in poklices nekoga iz imenika ali med zadnjimi klicanimi... bolano.

PrimozR ::

Odlično? Zate je da odpreš browser in odsurfaš recimo na slo-tech, nakar ti browser zajamra da mu je zmanjkalo RAMa in se zapre odlično?

Kar se tiče klicanja, če gre za pogosto klicane osebe moram na Desire pritisniti power gumb, swajpniti dol da ga odklenem, swajpniti na en ekran v desno za people widget in izbrati osebo, ki jo želim. V nasprotnem primeru po odklepu pritisnem 'phone' (na dnu na sredi zaslona, vsebuje tudi last calls) in vtipkam ime osebe, ki jo želim klicati (T9 slovar style, en pritisk za katerokoli črko iz grupe na številki), nato pa samo še pritisnem osebo, ki jo želim.

V primerjavi recimo z Nokio 6120 je bilo to pritisk na levi function key, pritisk na zvezdico, pritisk na sredinski gumb D-pada (imenik sem imel na prvi bližnjici), vtipkavanje imena (počasen T9 način) in nato pritisk zelena gumba, ko si postavljen na željeno osebo. Časovno IMO tam-tam, lahko pa stestiram.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

CaqKa ::

Macketina je izjavil:

... konkretno: vzames zaklenjen telefon s touchom iz zepa in poklices nekoga iz imenika ali med zadnjimi klicanimi... bolano.

kaj je bolano? in kako bi naj bilo da ni bolano (lahko daš bilokakšen telefon za primer)? Pa korak "vzameš telefon iz žepa" lahko izpustiš, razn če imaš telefon pri katerem tega ne rabiš (bluetooth slušalka ne šteje).

Macketina ::

Pipi, na vseh mobitelih kar sem jih mel sem normalno spremljal ST in ostale strani, nazadnje na N95.

Primerjava:
N95 - odslajdas telefon, tipkovnica se odklene, 1x click na zeleno, dobis zadnje klicane - smerna tipka, zeleno, klicem.
Imenik: 1x click smerne tipke notri, dobis imenik, potem pa odvisno od imena, zelena tipka, klice.
+ hitro klicanje, ki zmaga (cifra + zelena, cas < 0,5sekunde)

Touchi: odklenes telefon (odvisno od modela do modela, na N900 zaslajdam tipkovnico in se odklene, ob strani je se fizicna tipka, iPhone 1 poteg, Android neko zaporedje). Dobis namizje, kjer lahko:
- imas direkt na tem namizju bliznjico do kontakta (imam 2x na primary zaslonu) ali drugem (en slajd) ali tretjem (dva)
- ali startas aplikacijo za zadnje klicane, zaslajdas ravno prov dol da dobis kontakt, kliknes gor (N900 ima potem se izbiro klica ali SMSa, debilno)
- startas aplikacijo za imenik, in tapkas, slajdas, tapkas.

Zdej pa privzemi da je poteg vedno pocasnejsi od klika, da je klik na touch slabsi po povratni informaciji od klika na fizicno tipko in dobis rezultat - sicer mi je N900 izredno vsec, ampak ko pride do navadnega klicanja, pa pogresam karkol starejsi telefon.

js osebno ::

N900: slajdneš, da "prikličeš" QWERTY tipkovnico, telefon se odklene sam. Napišeš ime kontakta, klikneš nanj in nato klikneš za klic. Osebno sem touch interakcijo z uporabniškim vmesnikom doživel kot revolucijo, vse stvari sem zmožen opraviti hitreje..

PrimozR ::

No vidiš, govoriš nekaj na pamet. 6120 ima premalo RAMa za normalno delovanje Symbiana. Na Androidu ni nobenega zaporedja oz. je tudi na iPhone, kakor si nastaviš.

Iskanje prave osebe v zadnjih klicih, dokler ni res zadnja oseba, je na touchu hitrejše od T9 telefona. Enostavno pritisneš tja, kjer si, ni treba tapkati D-pada.

Zakaj je slajd vedno počasnejši od klika? Klikanje prek 10 kontaktov je hitrejše od neposrednega pritiska na 10. kontakt? Oz. flicka nekam na sredino imenika? Pa en kup je takih for. Tako T9 kot touch vmesnika (fizična) sta približno enako hitra, prednosti mogoče prinese le programska implementacija, ki pa je spet na obeh straneh bolj ali manj porihtana. Večjih razlik torej ni. Če že pa itak govorimo v redu sekunde. Zdej a je tista sekunda res tako zelo kritična ko kličeš nekoga? IMO ne, je pa velika prednost neprimerno boljša navigacija in preglednost v browserju.

matejdro ::

HTC Desire (in drugi telefoni z HTC Sense):
1. Pritisneš gumb za vklop
2. Odslajdaš
3. Na dnu ekrana je velik gumb "Phone" - stisneš ta gumb
4. Si v aplikaciji za klicanje, kjer imaš dialpad, zadnje klice in imenik v enem. Poleg tega imaš takoj T9 iskanje po imeniku, ki je vsaj po moje mnogo hitreje od listanja ali tipkanja imen (pritisneš samo 2 tipki in že imaš izbrani kontakt). Izbereš kontakt in klikneš na ime, da kličeš. Lahko pa tudi stisneš gumb , ki je poleg imena in dobiš ostale možnosti (npr. sporočila ali klic na domačo številko).

Nevem no, meni je ta način klicanja do sedaj najhitrejši od vseh telefonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

js osebno ::

mhm, na symbian touch telefonu z Spb shell je potreben še en slajd manj..

CaqKa ::

Macketina je izjavil:

Pipi, na vseh mobitelih kar sem jih mel sem normalno spremljal ST in ostale strani, nazadnje na N95.

Primerjava:
N95 - odslajdas telefon, tipkovnica se odklene, 1x click na zeleno, dobis zadnje klicane - smerna tipka, zeleno, klicem.
Imenik: 1x click smerne tipke notri, dobis imenik, potem pa odvisno od imena, zelena tipka, klice.
+ hitro klicanje, ki zmaga (cifra + zelena, cas < 0,5sekunde)

Touchi: odklenes telefon (odvisno od modela do modela, na N900 zaslajdam tipkovnico in se odklene, ob strani je se fizicna tipka, iPhone 1 poteg, Android neko zaporedje). Dobis namizje, kjer lahko:
- imas direkt na tem namizju bliznjico do kontakta (imam 2x na primary zaslonu) ali drugem (en slajd) ali tretjem (dva)
- ali startas aplikacijo za zadnje klicane, zaslajdas ravno prov dol da dobis kontakt, kliknes gor (N900 ima potem se izbiro klica ali SMSa, debilno)
- startas aplikacijo za imenik, in tapkas, slajdas, tapkas.

Zdej pa privzemi da je poteg vedno pocasnejsi od klika, da je klik na touch slabsi po povratni informaciji od klika na fizicno tipko in dobis rezultat - sicer mi je N900 izredno vsec, ampak ko pride do navadnega klicanja, pa pogresam karkol starejsi telefon.

V slogu čiste GOMS analize je morebiti slajd res počasnejši od klika fizične tipke, ampak je UI tak zasnovan da slajdaš malokrat. vsaj če uporabljaš tipkovnico za iskanje kontakta. lahko pa se seveda tudi slajdaš čez celotno abecedo :> govorim za Android ki ima HTC Sense.
poleg tega ima dosti touchev ščegetacček, ki ga lahko uporabljaš tudi za šetanje po menujih.
nadalje lahko za pritisk nastaviš vibriranje. ob pritisku bilo česa, ali pa takpanju dobiš vibracijo da imaš od telefona potrditev, da te je skužil.
če tvoja nokia tega nima, pač jebi ga, si slabo izbral ;) nokia nikoli ni slovela po UI, vedno samo po golih performansah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MeeGo se je reinkarniral

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
389096 (5845) Icematxyz
»

Z MeeGom je uradno konec, naslednik je Tizen

Oddelek: Novice / Ostale najave
217854 (6536) MrStein
»

Nokia se spogleduje z Microsoftom

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
3610598 (9728) darkolord
»

Odprto pismo Nokii in Microsoftu: Sodelujta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
7625101 (22291) LordPero
»

Nokia prevzema razvoj Symbiana, E7 prihaja decembra

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
3211052 (10239) Gregor P

Več podobnih tem