» »

Facebook aplikacijam dal in kmalu odvzel dostop do naslova in telefonske številke

Facebook aplikacijam dal in kmalu odvzel dostop do naslova in telefonske številke

Neowin - Facebook je ta konec tedna nekoliko spremenil pravila igre in piscem aplikacij dal še več osebnih podatkov uporabnikov. Po novem bodo lahko aplikacije prebrale uporabnikov domači naslov in telefonsko številko, če sta seveda znana. Kot pri vseh podatkih, ki niso javno objavljeni, mora uporabnik potrditi, da jih želi deliti z aplikacijo; a kaj ko vsi ne berejo oken pred klikanjem Naprej. Nad spremembo uporabniki niso navdušeni, saj so objavo na Facebookovem blogu zasuli s komentarji, a so ti skrivnostno izginili. Graham Cluley iz Sophosa je spremembo označil kot novo stopnjo nevarnosti v Facebooku.

Danes pa so svojo politiko že spremenili in novost začasno umaknili. Kot so povedali za TG Daily, so spričo več polemik o nazoru osebnih podatkov poslušali svoje uporabnike in jim ustregli. Ideje niso vrgli v koš, le na stranski tir bo postavljena, dokler ne poiščejo boljšega načina, kako jo izvesti.

Druga novost pa je uvedba novih profilov, ki so bili nekaj časa izbirni, sedaj pa jih bodo dobili vsi uporabniki.

30 komentarjev

igor0203 ::

Kr neki ta Facebook. Še najbolš da nam kar začnejo prodajalce na dom pošiljat. 8-O Seveda te prej stehtajo, zmerijo dolžino ..., da bo prodajalec imel pravo stvar za prodat.

_veyron ::

mislem ej kr neki
facebook najbolš da je samo za druženje pa lajkanje pa take ne pa da se vse osebne podatke razkrije

Keyser Soze ::

Me niti ne gane, če omogočijo ta dostop aplikacijam. Ker jih tak al tak ne uporabljam na FBju.

Mi pa jebeno ni jasna reakcija folka. Lenoba in potrebnost v vsej svoji veličini.:|
OM, F, G!

Bakunin ::

turn off FB applications/games/websites!

http://www.facebook.com/ajax/settings_p...

Account | Privacy settings | Applications and websites

Once you turn off platform applications:

* Information and settings you've saved to applications and websites may be permanently deleted.
* Your friends won't be able to interact and share with you using applications and websites.
* Instant personalisation will also be turned off.

bluefish ::

Na koncu je kup stvari odvisnih od uporabnika samega. Če si ne vzameš tistih nekaj minut več za pregled anstavitev, potem se nimaš kaj usajati, če so tvoji podatki splošno dostopni.

jlpktnst ::

Hahaha, ja, prodali so cifre itak že. Zdej so pa kao "sklopli". Sammo kaj ti to pomaga, če so že pobral vse podatke medtem? Naj uničijo sedaj vse kopije teh podatkov ki so ušli.

Facebook je zrel za bojkot.

smash ::

bluefish je izjavil:

Na koncu je kup stvari odvisnih od uporabnika samega. Če si ne vzameš tistih nekaj minut več za pregled anstavitev, potem se nimaš kaj usajati, če so tvoji podatki splošno dostopni.


ne gre to tko...to je isto, kot da po 10 letih spremenijo signalizacijo v križišču

resda bi moral biti vsakdo pozoren, samo to ni način ane...je treba predtem naredit kaj več za obveščanje ljudi o spremembi se ti ne zdi?

če je nekdo navajen klikat neka obvestila, ki se pojavljajo, potem to pojavljanje izgubi nek smisel ane

sgdjkdlsugi4 ::

Nekatere aplikacije bi bilo fajn da imajo moznost dostopa, ker lahko potem ponudijo FB phone number sync.

RejZoR ::

Zarad tega se mi zdi da je bolje bit čim dlje stran od Facebooka. Sej je fajn ko gor najdeš ves folk iz osnovne šole oz kakšne znance, ampak po drugi strani pa imajo varnost tko v riti, da je groza. Ko sem bil nazadnje gor so mi v 1 mescu ene 5x spremenili varnostna pravila, da nakoncu niti veš ne več kaj odobravaš in kaj ne.

Oz če že moraš bit gor že v osnovi daš gor čim manj osebnih podatkov, da tud če kaj narobe odobriš, da nima kaj dosti "leakat" ven.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bdoxx ::

ma jaz mam aplikacijo na galaxyu, ki mi da od vsakega ko ga mam med fredi telefonsko pa naslov. . .

.:joco:. ::

jlpktnst je izjavil:

Hahaha, ja, prodali so cifre itak že. Zdej so pa kao "sklopli". Sammo kaj ti to pomaga, če so že pobral vse podatke medtem? Naj uničijo sedaj vse kopije teh podatkov ki so ušli.

Facebook je zrel za bojkot.

Nič niso pobrali.
Aplikacije niso kar dobile dostopa do teh podatkov. Nekdo more naredit aplikacijo, ki zahteva ta podatek, uporabnik, ki pa si nalaga to aplikacijo na FB pa mora potrditi, da aplikacija lahko dostopa do teh podatkov.

IMO bi bil to čist OK feature. Sam bi dal kakšni aplikaciji, ki ji zaupam, rade volje svoj telefon. Se pa strinjam, da to ni dobro za polpismene ljudi, ki serjejo naokoli s svojimi podatki in kakšne škodoželjne aplikacije bi to z veseljem izkoriščale.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: .:joco:. ()

RejZoR ::

Sam delam s kompi kar precej časa in enako velja z vmesniki in raznimi programi pa včasih daje FB ven taka čudna vprašanja, da niti ne veš kaj sploh odobravaš. Mene je parkrat vprašalo pač nek stuff zaradi katerega sem se praskal po glavi kaj zaboga sploh hočejo. Pol pa si predstavljaj Lojzeka, ki za varovanje osebnih podatkov še ni slišal in mu daš tako vprašanje. Če men ni blo čist jasno kako bo njemu?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

smash ::

jaz imam facebook account po novem..gor imam svoj email, kamor me lahko tisti, ki želijo, kontaktirajo.

to je pa vse.

Manu ::

Če bi mi aplikacija ponudila plačilo za moje osebne podatke bi mogoče še dal kakšen podatek. Tko pa želijo podatke od mene zastonj. Drugi služijo na ta račun, jaz pa nimam nič od tega.

HeMan ::

Manu je izjavil:

Če bi mi aplikacija ponudila plačilo za moje osebne podatke bi mogoče še dal kakšen podatek. Tko pa želijo podatke od mene zastonj. Drugi služijo na ta račun, jaz pa nimam nič od tega.


Dobra logika :) Bi blo fajn, če bi bilo to možno :)

bluefish ::

Če imaš malenkost večji IQ od bližnje žuželke, potem podatkov, ki jih sedaj ne daješ, tudi v primeru plačila ne bi ponujal.

nUUb ::

Važno da se lajkajo med sabo...totaly worthless
Sam imam FB namesto da bi vsakega dajal na MSN/Skype/ICQ/ipd, če rabiš kontaktirat občasno. Drugače pa Skype FTW (čeprav zeza zadnje cajte) :|
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Manu ::

bluefish je izjavil:

Če imaš malenkost večji IQ od bližnje žuželke, potem podatkov, ki jih sedaj ne daješ, tudi v primeru plačila ne bi ponujal.

Saj ravno zato, ker če imaš malo večji IQ potem bi nabavil novo SIM kartico si izbral paket brez naročnine (plačaš koliko porabiš) in jo objavil kot svojo mobilno številko. Ker iz nje ne kličeš potem nič ne porabiš, reklamarji ti pa pošiljajo SMS-e ali te kličejo da ponudijo novo ponudbo, ti si pa seveda nedosegljiv.

Ali pa prodaš svojo e-pošto (posebej za to odprto), kjer ti pošiljajo reklame.

Ta je mal kosmata: na profil bi napisal lažni naslov (nisi dolžan dati pravega, ker ni to nobena državna ustanova), poštar pa bi dostavljal reklame na ta naslov. Ta naslov pa bi bil recimo dogovorjen in bi ga uporabljalo veliko ljudi. Vsa pošta ki prihaja bi se prodala kot star papir. Tako bi npr. nek bresposelni služil denar (čeprav verjetno ni ravno veliko zaslužka od par kg papirja).

bluefish ::

Če bi oglaševalci plačevali za podatke, potem bi od naročnikov pričakovali tudi nek odziv.

Tista s papirjem pa je res kosmata.

Manu ::

A misliš, da oglaševalci za podatke zdaj nič ne plačajo? Poleg tega oglaševalci dobijo podatke od ljudi, ki se niso strinjali s predajo podatkov le-tem, zato tudi odziva ne bo. In? Kaj bodo terjali za vsak neodziv od Facebooka denar nazaj?

bluefish ::

Je drugače, če plačaš pavšal ali malo EUR/uporabnika neki firmi, ki razpolaga s podatki ali pa vsakemu posamezniku. Četudi se gre za isti znesek je efekt pri posamezniku manjši.

Manu ::

Mišljenje ljudi bi se moralo spremeniti v: "če hočeš da tvoje reklame pridejo do mene mi plačaj". Do zdaj posameznik ni imel nič od tega. Denar je pobasal nekdo drug.

techfreak :) ::

Posameznik ni imel nic od tega? Kje si pa to pobral? Posameznik lahko zaradi ogledanih oglasov in klikov na njih nemoteno zastonj brska po spletnih straneh, ki imajo taksne oglase.

Manu ::

Katerih spletnih straneh? Facebook? Če Facebook ne bi bil zastonj bi pa ljudje šli na konkurenco. Je kar nekaj takih socialnih omrežij.

Poglej Wikipedijo. Nič reklam in ljudje sami donirajo.

Ni problem v reklamah, ki so na voljo na ogled na spletni strani. Problem je PRODAJA ZASEBNIH INFORMACIJ. O tem govorim. Govorim o konkretni novici.

sgdjkdlsugi4 ::

V konkretni novici ni nobenega govora o prodaji podatkov.

Podam primer, kjer bi bilo uporabna ta funkcija:

Google Contact Sync ( http://heartofangel.com/google-contact-... ) omogoca sync prikazne slike in rojstnega dneva v kontakt na Gmailu. Ce bi omogocal se stevilko, se bolje.

HTC Sense ima podobno funkcijo, ampak oni imajo ekskluzivno to dovoljeno prek svojega FB appa. Toda vsi mobilni telefoni zal nimajo Sense-a in bi 3rd party resitev bla koristna.

Manu ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

V konkretni novici ni nobenega govora o prodaji podatkov.

Moraš prebrat med vrsticami.

sgdjkdlsugi4 ::

Manu je izjavil:

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

V konkretni novici ni nobenega govora o prodaji podatkov.

Moraš prebrat med vrsticami.

Med vrsticami lahko razvijes se kako drugo teorijo zarote, ce imas dovolj domisljije.

Manu ::

Tu ni nobena zarota (kje si zdaj to našel). Facebook pridobiva denar na več načinov. Eden izmed njih je prodaja informacij, ki jih dobi od uporabnikov. Si morda zatiskaš oči pred tem dejstvom?

sgdjkdlsugi4 ::

Mas mogoce kak link z dokazi ?

Manu ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebook tone še globlje

Oddelek: Novice / Zasebnost
4513976 (7636) Jarno
»

Facebook bo GDPR upošteval po celem svetu

Oddelek: Novice / Zasebnost
168887 (6814) Markoff
»

Zasebnost na Facebooku skozi čas: uporabniki javnosti razkrivajo čedalje manj, Facebo

Oddelek: Novice / Zasebnost
258061 (6166) zee
»

Facebook aplikacijam dal in kmalu odvzel dostop do naslova in telefonske številke

Oddelek: Novice / Zasebnost
308621 (6282) Manu
»

Facebookova nova storitev odstira vašo zasebnost

Oddelek: Novice / Zasebnost
388845 (5932) Manu

Več podobnih tem