» »

slovnične dileme :)

slovnične dileme :)

823483 ::

S prijatelji smo prišli do nekaj slovničnih dilem. Probleme nam dela(oz. predvsem meni, ker sem kot otrok živel na dolenjskem, kjer so me tega očitno naučili) dodanjanje člena "se" h glagolom.
Ali je prav "Jaz se kričim" ali "Jaz kričim"? Ali pa "Gremo se sankat" oz. "Gremo sankat"?

Bias ::

Hah.

Na prvo bi ti odgovoril, da je pravilno: Kričim. (ker "Jaz" je po mojem mnenju nepotrebno, saj je jasno ta Ti kričiš)

Na drugo sem pa zmeden: najbolj logično in uporabljeno pri meni je prav: "Gremo se sankat".

823483 ::

Da, toda kaj pa tukaj:
"Profesorica se je 5 minut kričala name."
"Profesorica je 5 minut kričala name."
Osebno se mi oboje zdi prav...

Bias ::

Definitivno je v tem primeru pravilno le: "Profesorica je 5 minut kričala name."

jarre ::

Vsekakor je pravilno "Kričim!", kot je napisal Bias. Pri drugem stavku pa je sicer slovnično pravilno "gremo sankat", vendar 99% Slovencev ne bo nikoli uporabili te besedne zveze v pogovornem jeziku.

Tvoja tretja dilema pa je napačna. Slovenska slovnica ne "dovoljuje" uporabe "se" v takšni obliki povedi kot si jo zapisal. Zato je pravilen samo stavek: "Profesorica je pet minut kričala name."

Bias ::

Seveda pogovorno: "Prfoksa se je pet minut drla name. Krava" ;)

jarre ::

Hm.. zanimivo. Zapisal si, da ti je zaradi Dolenjščine ostala uporaba člena "se" v pogovornem jeziku. Nenavadno, ker je, vsaj meni - Štajercu, stavek "Profesorica se je pet minut kričala name.", zelo tuj. Definitivno bi uporabil Biasov stavek.. ha, ha, ha.

@Bias:

Oprosti, ker "ponavljam" za teboj... ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jarre ()

McHusch ::

Kričati je brez prostega morfema (to je tisti 'se'), sankati pa z njim.

Kričim, ko se sankam.

Biliv mi.

Bias ::

McHusch je izjavil:

Kričati je brez prostega morfema (to je tisti 'se'), sankati pa z njim.

Kričim, ko se sankam.

Biliv mi.


Aj biliv ju, bat enivej:

"Gremo se sankat". > pravilno uporabljen morfem?

ta_ki_tke ::

Najbolje bo, če s prijatelji odprete kakšno Slovensko slovnico. Toplo priporočam kakšno predtoporišično, tam boste zadevo našli v poglavju o povratnih glagolih, kako pa se tem glagolom reče po novem, pa sam Bog vedi! http://www2.arnes.si/~lmarus/suss/arhiv...
dreti se na koga = kričati na koga, ne pa kričati se na koga;
sankati se, ne pa sankati.

McHusch ::

Se strinjam z vsem napisanim.

Dodajam, da mislim, da glagoli sankati se, dreti se, lotiti se niso povratni glagoli, ker ne morejo obstajati brez 'se' in ta 'se' ne pomeni, da dejanja prehaja nazaj na vršilca - ne moremo ga zmenjati s 'sebe'.

Povratni so umivati se, obleči se in podobni.

Je pa še ena skupina glagolov, kjer raba niha. Jokati ali jokati se je oboje v redu.

imagodei ::

Kje za vraga je to opisano v zadnjem SP? Po občutku se seveda strinjam, raba pa bi menda morala biti nekje opisana in predpisana?
- Hoc est qui sumus -

Ejsi_Disi ::

A to misliš za jokati (se)?

Piše v SP-ju 2001:
jókati in jókati se

PS. Malo sem skrajšal.
Rock n' roll ain't noise pollution!

Ziga Dolhar ::

Ko si v dvomih, poskusi zanikati.

Profesorica se ni kričala, zagotovo pa je kričala in se drla, ko je drla proti razredu!

(podčrtani se je fuj!)
https://dolhar.si/

SmeskoSnezak ::

A je kaznivo ali kaznjivo?
@ Pusti soncu v srce... @

Slo-One ::

Kaznivo.

Drugače pa me je leto stara debata o uporabi ''se'' spomnila na zelo popularen video na YT... [maturanstski ples srednje frizerske šole, ki je krožil po internetu :))]

jest10 ::

Kako je pa kaj glede besedne zveze "bom bil"? Je to slovnično pravilno?

Recimo: Jutri bom bil tam. Ali je prav le: Jutri bom tam.

McHusch ::

Taka vprašanja odpuščamo le Primorcem. Pa še ti morajo vedeti, da je "bom bil" NAROBE. :))

Matako ::

Še napaka, za katero velika večina ne ve, da je napaka: "temu je/ni tako". Napačen sklon, pravilno je, verjeli ali ne: "to je/ni tako". Zakaj se je uveljavila zapletenejša oblika z dajalnikom (WTF?) ostaja neznanka.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

gendale ::

če se večni prebivalstva zdi, da ni napaka

a je potem to sploh še napaka?

Matako ::

gendale je izjavil:

če se večni prebivalstva zdi, da ni napaka

a je potem to sploh še napaka?


Vsekakor. Podobno, kot sklanjanje moških imen na -a. Sam vedno pokličem MihaTA.. ker me je sram, da bi izpadel piflar, če bi poklical Miho.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

gendale ::

a niso ljudje tisti, ki ustvarjajo jezik

Matako ::

gendale je izjavil:

a niso ljudje tisti, ki ustvarjajo jezik


So. Ampak so tudi tisti, ki ga napačno uporabljajo. Ne moreš sprejeti res čisto vsega za pravilno. Obstajajo splošne napake (pogoste, stalno uporabljane)... a še vedno napake.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

gendale ::

kaj pa sprejmeš za pravilno?

praviš, da ne tistega kar uporablja večina

kaj pa potem?

Matako ::

gendale je izjavil:

kaj pa sprejmeš za pravilno?

praviš, da ne tistega kar uporablja večina

kaj pa potem?



To je proces. Čez čas se določene stvari uveljavijo kot pravilo VENDAR... se določene stvari tudi zavržejo.

Hočem povedati: ni avtomatsko vse, kar uporablja večina bodoče pravilo. Nekaj ja...


Na tvoje vprašanje pa ne vem odgovora. Vendar to ne zanika moje teze. Pitaj boga, a?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

gendale ::

bova videla, kaj bo veljalo za pravilno čez 50 let

Matako ::

gendale je izjavil:

bova videla, kaj bo veljalo za pravilno čez 50 let


Vprašanje. Mogoče bo najmanj eden od naju mrtev. Samo pravim!
/\/\.K.

gendale ::

upam sicer da ne, ampak imaš prav

Matako ::

gendale je izjavil:

upam sicer da ne, ampak imaš prav


Sploh pa ne bodiva tako črnogleda - mogoče takrat slovenščina ne bo več v uporabi. Strokovnjaki za izumrle jezike so tipično puristi in bodo zagotovo uporabljali slovnično pravilen jezik!
/\/\.K.

Pixy222 ::

Ali je prav v parlamentu ni bilo Zmaga Jelinčiča Plemenitega ali Zmaga Jelinčiča Plemenitija. Priimek naj se nebi sklanjal kot pridevniki ali pač? Recimo če vzamemo primer priimek Simoniti te dileme ni in nam je vse jasno, da je prav Simonitija...

MIlton ::

Plemenitega.
Imam pa vprašanje glede sklanjanja ženskih priimkov. Vem sicer, da se ti po pravilu ne sklanjajo, vendar me zanima, kako je s tem v primeru priimkov na -ska, -ova. Npr. Maria Sharapova. Se dotični priimek v rodilniku sklanja kot Marie Sharapova ali kot Marie Sharapove? Nekako me namreč vleče na drugo možnost, kljub temu da bi morala po pravilih biti pravilna prva.

McHusch ::

Ženski priimki na -a se lahko sklanjajo.

Pixy222 ::

@milton
zakaj pa se reče v parlamentu ni bilo simonitija ne simonitega?

Samuel ::

Ker mu je priimek Simoniti in NE Simonit.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

Pixy222 ::

Ravno to tudi Zmago se piše Plemeniti pa se sklanja baje Plemenitega, če drži kar pravi Milton.

McHusch ::

Plemeniti se sklanja po četrti moški (primerjaj Milčinski, Radetzky itd.).

Simoniti se sklanja po prvi moški.

Zakaj? Ker plemeniti in priimke na -ski občutimo kot pridevnike, simoniti pa ne.

mihaelf3 ::

Matako je izjavil:

gendale je izjavil:

če se večni prebivalstva zdi, da ni napaka

a je potem to sploh še napaka?


Vsekakor. Podobno, kot sklanjanje moških imen na -a. Sam vedno pokličem MihaTA.. ker me je sram, da bi izpadel piflar, če bi poklical Miho.


Kako potem ločiš nekoga, ki mu je ime Marko od nekoga z imenom Mark?
V rodilniku sta oba 'Marka'?
torch it

Mercier ::

Da je "nečemu nekako" so sforsirali televizijci, ki so neko stilsko foro začeli intenzivno izkoriščat (tudi na čudne načine). A je?

Pixy222 ::

hvala mchush to me je zanimalo : )

St235 ::

Plemeniti je pravilna sklanjatev Plemenitija, ker gre za navaden priimek kot je Simoniti. Če bi šlo za dejanski plemiški naziv, ki pa ga v RS ni možno imet potem bi bilo pravilno Plemenitega.

Do napake pa prihaja zato, ker besedo plemeniti Zmago uporablja kot nadomestek plemiškega naziva in se ga zmotno sklanja kot pridevnik.

Bananovec ::

mihaelf3 je izjavil:

Matako je izjavil:

gendale je izjavil:

če se večni prebivalstva zdi, da ni napaka

a je potem to sploh še napaka?


Vsekakor. Podobno, kot sklanjanje moških imen na -a. Sam vedno pokličem MihaTA.. ker me je sram, da bi izpadel piflar, če bi poklical Miho.


Kako potem ločiš nekoga, ki mu je ime Marko od nekoga z imenom Mark?
V rodilniku sta oba 'Marka'?

Markota in Marka po mojem mnenju. Ne vem pa kako bi problem rešili, če bi moškemu bilo ime Markot.
Bo treba v zaprašene zvezke pogledati.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

McHusch ::

St235 je izjavil:

Plemeniti je pravilna sklanjatev Plemenitija, ker gre za navaden priimek kot je Simoniti. Če bi šlo za dejanski plemiški naziv, ki pa ga v RS ni možno imet potem bi bilo pravilno Plemenitega.

Do napake pa prihaja zato, ker besedo plemeniti Zmago uporablja kot nadomestek plemiškega naziva in se ga zmotno sklanja kot pridevnik.


To pa nekak ne verjamem. A potemtakem se Fran Milčinski sklanja Frana Milčinskija? (Se ne, ker vem, da obstaja Milčinskega ulica v Ljubljani.)

PS: Pa ne mi ven hodit z ruskimi priimki na -ov, ki so pa svoja posebnost v posebnosti in gredo po 1. in ne po 4. (Raskolnikov, Raskolnikova in ne Raskolnikovega).

Zanimivost, nimajo izpeljanih svojilnih pridevnikov in vedno vzamejo rodilnik. (Ne moreš reči *Raskolnikova/Raskolnikovova knjiga, ampaka samo knjiga Raskolnikova).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

particle ::

Požigalec SE je tudi zašvical. :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012313 (7651) Meizu
»

zakaj se reče trojanski konj ne pa trojski konj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
649147 (6841) mikhaair
»

Novinarji v Sloveniji in njihova neslovenščina. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6817695 (15475) phantom
»

Kako spremeniti priimek??

Oddelek: Loža
305659 (4522) #000000
»

sklanjatve

Oddelek: Šola
114157 (3996) T-h-o-r

Več podobnih tem