» »

Trikotnik-Resljiv ali neresljiv?

Trikotnik-Resljiv ali neresljiv?

cucolino ::

Pozdravljeni
Sam eno simple vprasanje imam.... nevem, ali sem jaz cuden ali je narisat tak trikotnik res nemogoce (brez ugibanja)?

a=6cm
Tb=5cm (teziscnica)
β=75°
Podatka enakostranicni/enakokraki NI.

Sem iskal po spletu a takega primera nekako ni. Nekaj manjka, right? :)

Thomas ::

Še mau pobrskej, mora bit!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

Sem iskal po spletu a takega primera nekako ni. Nekaj manjka, right? :)

Ne, vse kar je - sta dve rešitvi, če trikotnik ni enakokrak, ker kota alfa in gama zamenjata vrednosti.

Če si narišeš skico, si lahk predstavljaš kako je kot beta s težiščnico privezan na središče stranice A in "kroži" nad njo. Največji je "direkt" nad središčem, takrat je težiščnica tut pravokotna na stranico a. Če ga pa zasučeš "višje" al pa "nižje" se začne manjšat dokler ne doseže vrednosti 0, ko se težiščnica "uleže" na stranico a.

Taka predstava ti potrdi, da maš dovolj podatkov. Zdej moraš samo še vse skup zmetat v formule in rodit ostale številke. Sistem parih enačb in maš.

Hint: težiščnica menda razpolavlja kot ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

JohanP ::

Težiščnica razpolavlja stranico ... ;)

cucolino ::

Exactly, teziscnica razpolavlja stranico (katera je neznana), visina pa kot (visine pa tu nimam....).
Zato mi po nobeni (meni znani) enacbi po pol ure ni ratalo spravit ven. Pa tudi tega, kot si razlozil, nisem popolnoma razumel. Bi prosil prevec, ce bi prosil za eno skico v slikarju in uploadano na datoteka.si al podobno...? :)

WarpedGone ::

Res je, ignore hint :D

Edit: Višina ne razpolavlja ničesar. Kot razpolavlja simetrala kota, kar ti pa tule ne pomaga nič. Grem risat.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

cucolino ::

Shit, ja, ravno sem se spomnil. Visina razpolavlja kot samo v enakokrakem.... my bad.
Ok, najlepsa ti hvala, res. :)))

WarpedGone ::

Mah, js pa moje skice. Narobe sm označu stranice, itak da ti zgornja razlaga nič ne pove...
Zbogom in hvala za vse ribe

knife ::

Trikotnik s temi podatki je sigurno samo 1. Skonstruirat ga sicer ne bi znal, lahko ti pa povem kako naračunat kakšen uporaben podatek za ga narisat. Rabiš pa poznat kotne funkcije. Zelo verjetno pa obstaja kakšen trik za ga narisat.

WarpedGone ::

Evo ti trik:
Maš a, Tb in β s čimer si ne znaš pomagat, če bi mel pa a, b in β bi bla pa stvar trivijalna. Zato najprej privzemi da maš a, b in β in iz teh podatkov izpelji formulo za dolžino Tb. Nato člene te formule premeči, da ti na levi strani ostane samo b, vse ostalo pa na drugi. Tako iz podanih podatkov lahko naračunaš dolžino stranice b, jo narišeš, razpoloviš in narišeš še Tb.

Direktna konstrukcija iz podanih podatkov ni možna ker loviš presečišče dveh prostih vrednosti - dolžine b in kota Gama. Natanko en par vrednosti zadosti podani dolžini Tb.
Zbogom in hvala za vse ribe

knife ::

Evo sem pogruntal tut način za direktno konstrukcijo brez računanja.
-narišeš stranico a
-odmeriš kot beta in narišeš premico za stranico c
-narišeš lok s središčem v B in polmerom tb
-narišeš višino na c
-narišeš simetralo višine c
-kjer se sekata simetrala in lok, je sedaj tvoje razpolovišče stranice b
-potegneš premico skozi oglišče c in prejšnjo točko
-na presečišču te premice in drugega kraka kota beta (premice za c) dobiš oglišče A trikotnika

WarpedGone ::

Višino na c narišeš kako?
Edit: Ignore, ga že mam. Ja, tut tkole zgleda da gre.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

cucolino ::

ee to to to....
to, ''simetrala stranice c; kjer se sekata z lokom, je razpolovisce b''....
TO mi je mankalo. :))
HVALA. :)
Res hvala obema (trem), ki ste se trudli. :)
Tocno ta podatek je manjkal tud pr drugem trikotniku (a=6cm, Vc=5cm, Tb=4cm; ) . Cisto isti blem; :)

Se enkrat, hvala vam. Ce bo se kaksen primer, vam javim. :)

L.p.

Prime_ ::

kosinusni ali sinusni izrek? ste pa res mojstri :D

cucolino ::

;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mat, enakokraki trikotnik

Oddelek: Šola
51394 (975) Math Freak
»

Načrtovanje trikotnika(nujno)

Oddelek: Šola
133974 (3722) euler
»

geometrijska konstrukcija

Oddelek: Šola
383861 (3064) euler
»

Geometrijska konstrukcija

Oddelek: Šola
453963 (3963) euler
»

paralelogram !! (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
556499 (5750) korenje_ver2

Več podobnih tem