HotHardware - V svoji dolgoletni zgodovini so prenosniki iz linije Thinkpad postali sinonim za črne škatle, ki se še najbolje znajdejo v rokah resnih poslovnežev, v vesolju oz. v New Yorškem muzeju moderne umetnosti. Mnogi jih ne marajo prav zaradi svoje oglatosti in mat črne, občasno celo gumirane barve ohišja, mnogi ne prenesejo ene izmed najbolj prepoznavnih lastnosti, t.i. nipla. Gre seveda za TrackPoint, mali gumijasti, rdeč joystick za upravljanje miškinega kazalca. Thinkpadi so nedvomno eni izmed prenosnikov, ki jih imajo ljudje enostavno radi oz. jih ne prenesejo, večinoma prav zaradi prej omenjenih lastnosti. V zadnjih letih so tudi pri vrhu na lestvicah zanesljivosti. Samo linijo je začel IBM že zgodaj v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, a so celotno proizvodnjo osebnih računalnikov leta 2005 prodali kitajskemu Lenovu, ki je seveda prevzel in nadaljeval z linijo Thinkpadov. V celotni zgodovini so teh črnih škatel z rdečo pikico prodali že 60 milijonov. V znak proslave so pri Lenovu predstavili prvega Thinkpada z nVidiino tehnologijo Optimus. Hitro preklapljanje med grafičnimi čipi (med diskretnim nVidiinim ter med integriranim čipom, ponavadi vgrajenim v Intelov procesor) so vgradili v enega izmed lažjih, tanjših in dražjih modelov, Thinkpad T410s. Opcija vgradnje Optimusa bo na voljo še v nekoliko težjih in zmogljivejših modelih T410 in T510.
Trenutno sem že tri leta na T61p. Služi odlično, kot vsak Thinkpad pred njim. Sicer imam manjše pritožbe ki jih pri T4X seriji nisem imel, a če bodo ostali na vsaj približno enaki ravni, bo tudi naslednji laptop thinkpad.
Jaz tudi...T21, T23, T40, T500 Res je, da ima T500 par manjših neumnosti, ki jih T40 ni imel, nasplošno pa zelo zadovoljen sploh ko gledam kolege ki se matrajo s HPji Skoraj sem že kupil Lenovo Netbooka za počitnice pa sem opazil da nima nipla. Le zakaj ne . Potem sem delal s sposojenim MSI Windom in ugotovil da je neuporaben (touchpad je popolnoma nefunkcionalna zadeva).
Saj se ne gre za kakovost touchpada. Če si npr. v avionu ali kakem podobnem majhnem prostoru in imaš "laptop in the lap", ti touchpad bore malo nuca, če hočeš dejansko kaj delat, ne pa se zgolj praskat po jajcih. Tam šele pride nipelj do izraza, ker je na sredini tipkovnice in zato odlično dostopen. Pa še, ko se ga enkrat navadiš, IMHO prekosi touchpad za več razredov. Nič movanja prstov kot pri touchpadu ko prideš do roba površine, poleg tega po nekaj časa prstov sploh ne umikaš več s tipkovnice. En prst je na niplu, palca na knofih, ostali prsti pa na tipkovnici.
Jaz tudi...T21, T23, T40, T500 Res je, da ima T500 par manjših neumnosti, ki jih T40 ni imel, nasplošno pa zelo zadovoljen sploh ko gledam kolege ki se matrajo s HPji Skoraj sem že kupil Lenovo Netbooka za počitnice pa sem opazil da nima nipla. Le zakaj ne . Potem sem delal s sposojenim MSI Windom in ugotovil da je neuporaben (touchpad je popolnoma nefunkcionalna zadeva).
Ker ni thinkpad. Če hočeš TP netboka vzemi X100e, ma nipl.
Mogoče bi moral Macov touchpad sprobat.Drugače pa bo imel ThinkPad E11 ta "nipl".
Nipl zahteva veliko manj manevrskega prostora, kar je pri samem tipkanju na laptopu nadvse hvaležno.
Le multitača ne moreš koristit in pa klikanje je mal nadležno IMO (ni ergonomsko za mojo roko), ampak drugače pa, ko se navadiš je zadeva čisto kul. Tud Apple ne bi nič faliil, če bi butnil tisti nipl (tko kot un Hrabri Miš (?)) tja na sredo tipkovnice, pa maš dodatno opcijo, kaj in kako. Če maš plac manevriraš po touchpadu, če si utesnjen pa na izi "prcaš" nipl.
Z Z61 in sem super zadovoljen ze 3 leta, pa se ful poceni je bil za to kar je nudil (edini takrat v slo s full hd resolucijo in loceno grafiko + najhitrejsi disk) po robustnosti se lahko kosa s T41, neverjetno :)
Tudi GNU/Linux na večini Thinkpadov odlično teče (najbrž ima kaj pri tem nekaj opraviti tudi dejstvo, da jih vzdrževalci Ubuntuja menda masovno uporabljajo ). In, kot so že povedali -- enkrat nipl, vedno nipl; če bom kdaj menjal firmo prenosnika (npr. na Apple), se bo novemu načinu uporabe miške najtežje privaditi. Še ko imam Thinkpada v docku, na katerega imam priključeno navadno miško in tipkovnico, malo pogrešam hitrost preklopa med miško in tipkovnico, ki jo dosegaš pri uporabi nipla.
sam sem do nedavnega uporabljal r60 z niplom, in reč je neverjetno dobra... Sedaj imam multitouch, in kljub vsem swypom in nevem čem še vse... stvar ne dosega iste produktivnosti... še najbolj me sicer moti dejstvo da me zapestje rahlo opominja (mravljinci, konstantno premikanje dlani...) na to dejstvo.
Potem pa je tu še vzrdžljivost, njihova spill-proof tipkovnica, ne-glossy ekran..
Ko bo spet denar za spodobno konfiguriranega TP-ja bo moj :) In za boga prosim da ne spremenijo dizajna.
Thinkpadi so zasloveli kot kakovostni pod IBM-om. Pod Lenovotom se vztrajno slabšajo se mi zdi. Pa tudi cenovno so predragi za kar ponujajo, taka cena je bila upravičena mogoče v času IBM in izdelavi v USA, ne pa sedaj.
Imam thinkpada in sem zelo zadovoljen... Gor laufam slack-a in vse deluje brez problema. Na začetku me je motila pozicija tipke Ctrl(Fn), vendar sem pozneje zamenjal tipko Ctrl s CapsLock-om in je še boljše kot Ctrl kot skrajno leva tipka.
imel t42p in sedaj imam t400, pa je d best laptop. Zakon mi je lucka, scegi in trpeznost plastike. Ceprav se mi zdi, da je kvaliteta padla, odkar pise Lenovo in ne vec IBM. Drugace, delam tudi z X200Tablet in je odlicna stvar, moti me, le to, da nima multitouch LCD.
T60 so bile edino baterije za kurc, saj so sle na leto 1-2x.
Kaj vas moti pri fn tipki? Verjetno ne pozicija, ker vsaj po lastnih izkušnjaš se hitro navadiš kje je ctrl. Osebno mi je bolj problem odsotnost win tipke za win shortcut-e, ampak sem premalo v win, da bi me to resno motilo. Plus da bi verjento lahko kakšno drugo tipko prekonfiguriral na win tipko, če bi bila kriza.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
Fn je problem, ker standard slovanske in druge tipkovnice te tipke ne predvideva. In je tudi ni na vsaki normalni tipkovnici za dekstop računalnike. In ker IT-jevc ponavadi nima samo enega računalnika prihaja do zmede. Ta tipka je čisto brezvezen izum, na račun katerega je proizvajalec dobil na voljo še dodatne "multimedijske" tipke, brez da bi morale biti fizično prisotne. Ampak glede na to, da je na večini prenosnikov (vsaj za 15"+) dovolj prostora za dodatne tipke, je taka tipka nesmiselna. Dosti bližnjic ima kak Windows že vgrajen v standardne tipke, tako da je dosti funkcijskih tipk podvajanje že obstoječega.
Res je moj (služben) X200 star šele eno leto, a zaenkrat deluje brez najmanjše težavice. Lenovo mu je tudi dodal "Windows" tipko (ja, tudi linuksaši imamo radi dodatne tipke ), ki jo je IBM tako trmasto zavračal.
Nasploh se mi zdi, da so tudi pod Lenovovo blagovno znamko to zelo kvalitetne mašine, le pri kakšnem modelu se zalomi. Trije sodelavci imajo R51 in čisto vsi imajo precej hude težave. Mašine res niso več prav mlade, a so še v garanciji in takih težav od ThinkPada res ne bi pričakoval. So pa bili vsi trije omenjeni računalniki kupljeni naenkrat, tako da gre mogoče "zgolj" za slabo serijo.
R51 je afaik še IBM-ov izdelek. Plus da je to bolj home varjanta. Saj si tudi v Thinkpad-ih našel P4, samo tega pač nisi smel kupit. Dokler se pa držiš višjih linij je pa stvar precej zanesljiva.
BaToCarx, kako to misliš, mogoče dobim kje kakega? Na Bolhi jih imaš vedno vsaj nekaj, Molek servis, kjer sem zadnjih par let nabavil 4 ali 5 komadov (zaradi računa) ima pa tudi konstantno kakšnega na voljo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
Thinkpadi so zasloveli kot kakovostni pod IBM-om. Pod Lenovotom se vztrajno slabšajo se mi zdi.
Se ne strinjam. Kakšen model med prehodom je bil bolj tako-tako (so hotli malo stil spremenit, pa so ga usrali), potem so se pa vztrajno izboljševali. T410s je npr. res fenomenalen (taprava zamenjava za T4x)
Že dejstvo, da gredo iz 16:10 na 16:9 meni pove, da se jim jebe. Glede na to, da so to neki ultra poslovni računalniki, niso namenjeni gledanju filmov in podobnim zadeva, tako da je ta sprememba nesmiselna. Vse kar zgubiš je vertikalni prostor, ki ga za profesionalno uproabo rabiš. Tako so šli recimo iz resolucije 1680x1050 na T500 -> resolucijo 1600x900 na T510. To pomeni 80 pikslov manj v horizontali in kar 150 pikslov manj na vertikali. Tudi pri FullHD resoluciji se je po vertikali zmanjšalo iz 1200 na 1080, se pravi za 120 pikslov. Razočaranje v glavnem
Imam še vedno delujoč thinkpad, ne vem sicer, kateri model je, ampak je že zelo star (800 mhz pentium). Laptop je bil praktično uporabljan dnevno vsaj 7 ali 8 let, sedaj bolj občasno. Preživel številna potovanja, žurke, prah, vlago...
In še kar dela. Le rdeča obloga na niplnu oz. ščegiju odpada. Pa saj ga ne rabim, vedno vzamem miš s sabo.
Ja ne vem, pomisli. Pisanje dokumentov, razvijanje softwera, delo s slikami, diagrami... Najbrž je še milijon drugih zadev. Vse te zadeve delaš bolje in lažje na večji vertikalni resoluciji. Enostavno ni smiselnega razloga za manjšo resolucijo v smislu izboljšanja kvalitete, razen v tem, da se zmanjša strošek proizvodnje.
A mi lahko pojasniš zakaj je vertikala tako pomembna za poslovnega uporabnika?
Seveda je pomembna. IMO je že prehod z 4:3 na 16:10 eno sranje. A ker pač consumer trg gleda filme in tako ponuca večino širokih panelov, 4:3 zaslonom cena zraste. Enako se zdaj dogaja še z 16:10, kar pa je navadno sranje zame, ki na laptopu programiram. Podobno je z glossy screeni. Odlično za gledanje filmov, neuporabno za delo. Na srečo je T61p zaenkrat še dovolj, pa še 1920x1200, a definitivno bo morebitni prehod na 16:9 odločal o tem, kaj bom naslednjič kupil.
V bistvu sta vidva manj pomembna kot jaz. Mene pa, kot poslovnega uporabnika, ki sproducira ogromno tekstovnega materiala, sama vertikala ne moti. Pomembna mi je, zgolj in samo horizontala (ker berem levo-desno). Skrolanje pa ponavadi poteka v večjem obsegu kot tistih par vertikalnih pikslov, ki vaju tako zelo motijo.
In še kar dela. Le rdeča obloga na niplnu oz. ščegiju odpada. Pa saj ga ne rabim, vedno vzamem miš s sabo.
Lahko pa za par dolarjev kupiš novo gumico :)
Glede zaslonov, ni to teorija zarote Lenova, ki se mu kao jebe. Daleč od tega. To je 'teorija zarote' izdelovalcev stekla, ki zaradi TV-jev vse šaltajo na 16:9 zaradi manj odpadka. Zato 16:10 izginja (ki je IMO zmagovalen format, bolj kot 4:3 - dva browserja side by side zmagata :D), tudi zato, ker se navadnemu folku jebe, kaj kupi, samo da je shiny. Če bi jim ornk razložil razliko med 16:9 in 16:10 ter da bi se dejansko poskušali razumeti, bi morda kupili 16:10 in jih tako obdržali na trgu.
Tako maš pa folk ki ti pove, da tvoj 16:10 24'' suxa v primerjavi z njihovim 16:9 27'' :D 'Size matters', le da ne vejo katera velikost je relevantna...
V bistvu sta vidva manj pomembna kot jaz. Mene pa, kot poslovnega uporabnika, ki sproducira ogromno tekstovnega materiala, sama vertikala ne moti. Pomembna mi je, zgolj in samo horizontala (ker berem levo-desno). Skrolanje pa ponavadi poteka v večjem obsegu kot tistih par vertikalnih pikslov, ki vaju tako zelo motijo.
Ne vem sicer, kaj ima pomembnost posameznika tule zraven, a zate lahko zaradi mene dajo takle display: